PDA

Zobacz pełną wersję : Grubość i wykonanie ścian zewnętrznych budynku.



Markos_21
04-02-2009, 12:10
Witam.

Niedługo startuję z budową domu.
Mam pytanie odnośnie grubości i "jakości wykonania" ścian zewnętrznych domu. Pytanie dotyczy ściany grubości 50 cm.
Waszym zdaniem lepiej:
1. 50 cm - tylko z pustaka max
2. 50 cm - mniejszy pustak max + styropian do 50 cm ?

Chodzi mi oczywiście głównie o to, która opcja Waszym zdaniem będzie lepsza zimą (utrzymywanie ciepła w domu) i latem (izolacja przed gorącem na zewnątrz budynku)

Pozdrawiam
Markos_21
[email protected]

uranos
04-02-2009, 14:58
proponuję raczej pogadać z projektantem lub ewentualnym kierownikiem budowy

zbigmor
04-02-2009, 15:16
Witam.

Niedługo startuję z budową domu.
Mam pytanie odnośnie grubości i "jakości wykonania" ścian zewnętrznych domu. Pytanie dotyczy ściany grubości 50 cm.
Waszym zdaniem lepiej:
1. 50 cm - tylko z pustaka max
2. 50 cm - mniejszy pustak max + styropian do 50 cm ?

Chodzi mi oczywiście głównie o to, która opcja Waszym zdaniem będzie lepsza zimą (utrzymywanie ciepła w domu) i latem (izolacja przed gorącem na zewnątrz budynku)

Pozdrawiam
Markos_21
[email protected]


No to chyba nie trzeba być inżynierem budownictwa, żeby stwierdzić, że ściana nr 2 będzie cieplejsza?

mxxxx
04-02-2009, 15:38
lekko licząc ściana 2W będzie ze 4 razy cieplejsza i tańsza w budowie

tewu77
04-02-2009, 15:50
Również polecam ścianę dwuwarstwową
Ja będę budował z MAXa ale jak Cię stać to możesz startować z porothermu czy innego podobnego na pióro i wpust
polecam też ścianę jednowarstwową
Porotherm 44 P+W/ 50
Zewnętrzna ściana nośna bez docieplenia o współczynniku przenikania ciepła U=0,30 W/m˛K.
Grubość ściany wynosi 44 / 50 cm.
Tylko trzeba murować na specjalnej tzw. "lekkiej" zaprawie.

zbigmor
04-02-2009, 15:51
Również polecam ścianę dwuwarstwową
Ja będę budował z MAXa ale jak Cię stać to możesz startować z porothermu czy innego podobnego na pióro i wpust
polecam też ścianę jednowarstwową
Porotherm 44 P+W/ 50
Zewnętrzna ściana nośna bez docieplenia o współczynniku przenikania ciepła U=0,30 W/m²K.
Grubość ściany wynosi 44 / 50 cm.
Tylko trzeba murować na specjalnej tzw. "lekkiej" zaprawie.


No to musisz się zdecydować, którą ścianę polecasz. Może dorzuć też trójwarstwową i będzie komplet.

tewu77
04-02-2009, 16:00
zbigmor-język masz cięty ale budowałem jedno i dwu warstwowe i obydwie polecam o trójwarstwowych nie wspominałem a ciekawe czy Ty miałeś kiedyś kielnię w rękach?

mxxxx
04-02-2009, 16:33
polecam też ścianę jednowarstwową
Porotherm 44 P+W/ 50
Zewnętrzna ściana nośna bez docieplenia o współczynniku przenikania ciepła U=0,30 W/m˛K.
Grubość ściany wynosi 44 / 50 cm.
Tylko trzeba murować na specjalnej tzw. "lekkiej" zaprawie.
maks w poprzek 19cm grubo + 25 cm styropianu
Zewnętrzna ściana nośna z dociepleniem o współczynniku przenikania ciepła U=0,15 W/m˛K niezależnie od wilgotności
można murować na zwykłej taniej zaprawie

PS 0,3 to górna granica normy, żadna rewelacja

tewu77
04-02-2009, 16:49
A co z nośnością ścian? 19 to zdecydowanie za mało!
MAX w poprzek [29] + styropuian 14 maksymalnie w zupełności wystarczy!
Styropian nawet 12 [ja tyle dam u siebie] i git! :wink:

edde
04-02-2009, 17:12
A co z nośnością ścian? 19 to zdecydowanie za mało!
MAX w poprzek [29] + styropuian 14 maksymalnie w zupełności wystarczy!
Styropian nawet 12 [ja tyle dam u siebie] i git! :wink:

na jakiej podstawie to stwierdzasz? nie znając żadnych szczegółów omawianego budynku, podejrzewam że projektantem konstrukcji też nie jesteś...
tak samo ja śmiem twierdzić ze w 90% jednorodzinnych wolnostojących domów obecnie budowanych (przeważnie parterówka lub parter+poddasze) 18 czy 19cm grubości konstrukcyjnej ściany nośnej zupełnie wystarczy...

Miki79
04-02-2009, 18:30
mysle ze mniejszy max a wiecej styro pozniej bedziesz mial ladniejsza elewacje bo max jako ostateczne wykonczenie sciany jest srednie ale to moje zdanie
pozdrawiam

tewu77
04-02-2009, 19:01
edde - Faktycznie z projektowania konstrukcji "piątki" nie miałem -niewiele brakło ale z projektu technicznego piątka była!
Ściany 19 są nośne ale wewnętrzne -zewnętrzne możesz sobie zrobić do garażu wolno stojącego minimalna ściana nośna zewnętrzna powinna mieć 25 cm
Wyjdź na ulicę i popytaj ludzi jakie mają grubości ścian nośnych zewnętrznych a nie pisz takich głupot!

Druga sprawa :
mysle ze mniejszy max a wiecej styro pozniej bedziesz mial ladniejsza elewacje bo max jako ostateczne wykonczenie sciany jest srednie ale to moje zdanie
pustaka daje się jedynie od wewnątrz w ścianach dwuwarstwowych gdyby był od zewnątrz między nim a styropianem tworzył by się mostek termiczny i skraplała by się tam woda

Miki79
04-02-2009, 19:10
chodzilo mi o sciane 1w ze wykonczenie srednie

Barbossa
04-02-2009, 19:14
grubość ściany to przede wszystkim zależność do długości wyboczeniowej (tak to zwą?), nośność zazwyczaj (choć oczywiście nie zawsze, vide filarki)) jest wystarczająca

decyduje tu dokładność wykonania

ale mogę ( :o ) się mylić

tewu77
04-02-2009, 19:20
chodzilo mi o sciane 1w ze wykonczenie srednie
to fakt marnie to potem wygląda ale jak się położy zwykły tynk mokry to później śmiało można położyć tynk np mineralny czy akrylowy i już jest ok!

Miki79
04-02-2009, 19:28
tak wtedy jest lepiej ale czy cemenowy na zewnatrz ma sens to dodatkowe koszta bo pozniej akryl

mxxxx
04-02-2009, 19:45
A co z nośnością ścian? 19 to zdecydowanie za mało!
MAX w poprzek [29] + styropuian 14 maksymalnie w zupełności wystarczy!
Styropian nawet 12 [ja tyle dam u siebie] i git! :wink:
masz na to jakieś obliczenia czy po prostu zgadujesz ??

w Polsce są bardzo powszechne ściany o 10cm grubości z których buduje się 12 kondygnacyjne wieżowce, stoją ich setki i jakoś się nie walą, a w sprawie grubości styropianu zapoznaj się najpierw z cenami, styropian jest po 100zł/m3 a węgiel 700zł/t

tewu77
04-02-2009, 19:48
przecież nie zostawisz samych pustaków
jak nie akryl to mineralny -wygląda tak samo a sporo tańszy
!no jak nie masz przeciwwskazań w wypisie z miejscowego planu zagosp. przestrz.
możesz pomalować tylko elewacje na ciemno?!
to rzadko u nas stosowane ale wygląda super
a metr tynku mokrego jest dużo tańszy od styropianu, siatki, kleju do siatki, kleju do styropianu, unigruntu w kolorze i np akrylu na metr.

tewu77
04-02-2009, 19:52
mpoplaw
podaj mi jakiegoś linka żebym o tym poczytał bo wg mnie to chyba przesadzasz najpierw było 19 teraz 10 za chwilę wybudujesz wieżowiec z cegły 12?!!!

NJerzy
04-02-2009, 20:10
A co z nośnością ścian? 19 to zdecydowanie za mało!


Dobrze że mój dom o tym nie wie, bo by się przewrócił ze strachu :-)
A może u mnie nośny jest styropian? :-)

mxxxx
04-02-2009, 20:25
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_p%C5%82yta
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6c/Lodz_Manhattan-02.jpg/180px-Lodz_Manhattan-02.jpg

tewu77
04-02-2009, 20:50
mpoplaw
no to kilka cytatów -bo chyba tego nie czytałeś?:
-PBU-59, oparta była o płyty do wykonywania ścian wewnętrznych gr. 14 cm i płyty stropowe gr. 9 cm
-PBU-63 mieniono grubość płyt stropowych na 14 cm i zastosowano zewnętrzne ściany osłonowe gr. 24 cm
-Do budowy domów wykorzystywano płyty żelbetowe gr. 14 cm (stropy i ściany wewnętrzne) oraz gr. 24 cm z betonu komórkowego – ściany zewnętrzne
-WUF-T Stosowane w systemie płyty miały gr. 14 cm (dla ścian wewnętrznych i stropów) oraz 25 cm – dla ścian zewnętrznych
już mi się nie chce kopiować
Podważyłeś swoją wiarygodność i już z Tobą nie polemizuje
A co wielkiej płyty to chyba wiesz co się z nią dzieje?

mxxxx
04-02-2009, 21:01
mpoplaw
no to kilka cytatów -bo chyba tego nie czytałeś?:
(..)
już mi się nie chce kopiować
Podważyłeś swoją wiarygodność i już z Tobą nie polemizuje
a ty chyba nie zrozumiałeś, konstrukcja nośna przenosząca naprężenia to 14cm żelbetu, reszta to ocieplenie, albo wypełnienie

Stosowane w systemie płyty miały gr. 14 cm (dla ścian wewnętrznych i stropów) oraz 25 cm – dla ścian zewnętrznych. Te ostatnie miały budowę warstwową: żelbet – 14 cm, ocieplenie – styropian – 5 cm i warstwa zewnętrzne z betonu – 6 cm.

A co wielkiej płyty to chyba wiesz co się z nią dzieje?
PS co się z nią dzieje ?? przewracają się na potęgę ??

budowane w tej chwili wieżowce maja szkielet z żelbetu, on przenosi wszelkie obciążenia, ściany zewnętrze ani wewnętrzne nie istnieją jako takie, zamiast nich są wielkie panoramiczne okna i lekkie ścianki z karton gipsu

zbigmor
04-02-2009, 22:26
zbigmor-język masz cięty ale budowałem jedno i dwu warstwowe i obydwie polecam o trójwarstwowych nie wspominałem a ciekawe czy Ty miałeś kiedyś kielnię w rękach?


No to napisz uczciwie, że obie wg ciebie są dobre, a nie że polecasz jedną, a po chwili polecasz drugą bo trudno zgadnąć czy to pomyłka czy coś innego.
Tak, miałem kielnię w ręku, ale nie uważam że fakt posiadania kielni i używania jej jest faktem nobilitującym. Nawet wręcz przeciwnie sądząc po poziomie znanych mi murarzy. Do budowy ściany jednowarstwowej jednak nie polecam używania kielni.

tewu77
04-02-2009, 23:10
zbigmor-
Żeby było jasne Osobiście polecam Ściany dwu-warstwowe

Moim zdaniem wcześniejsze posiadanie kielni w ręku przynajmniej na forum o temacie "Wymiana doświadczeń" jest zdecydowanie nobilitujące!
A co do murarzy to ja [może trudno Ci będzie uwierzyć] znam "jasną stronę mocy"