PDA

Zobacz pełną wersję : oczyszczalnia czy szambo. Nie mam kanalizacji. Co wybrać oczyszcalnię czy szambo?



Strony : [1] 2

nowy44
04-02-2009, 13:53
Buduję dom w okolicy gdzie nie ma kanalizacji co wybrać oczyszczalnie czy szambo?

Pawel78
04-02-2009, 14:13
Oczyszczalnie tańsza w eksplaotacji a w budowie porównywalna do szamba.

nowy44
16-02-2009, 08:52
Też tak myślę poza tym zero szambiarki na posesji:) Polecacie oczyszczalnie drenażową czy jedna biologiczną? np. aquaeco??

deszcz
22-02-2009, 15:24
polecam oczyszczalnie biologiczna z systemem rozsączania.

poznaniak37
23-02-2009, 07:50
Oczyszczalnia biologiczna jest zdecydowanie lepsza, sam taka posiadam (aquaeco) i jestem zadowolony.. jeśli chodzi o rozsączenie to ja mam studzienkę chłonną, podobno najlepiej sprawdza się odprowadzenie oczyszczonego ścieku do rowu. Powodzenia:)

mck2
23-02-2009, 10:45
Czy na taką przydomową oczyszczalnie potrzebne są jakieś zgody?
Jakie są najlepsze i jak się z nimi obchodzi, jakieś oczyszczania raz na jakiś czas, czy po prostu montuje się taka oczyszczalnie i sprawa załatwiona?

poznaniak37
25-02-2009, 07:47
Ja jestem z mojej bardzo zadowolony. Na oczyszczalnię potrzebne jest zgłoszenie budowlane dla mnie aquaeco takie zgloszenie zalatwiło. Ogólnie nie ma potrzeby dbac szczególnie o oczyszczalnię, nie trzeba dodawać ani bakteri ani biopreparatów. Jedynie raz na rok wywóż ok.1m3 osadu normalna szambiarką.

poznaniak37
25-02-2009, 14:02
Zgadzam się.. trzeba poszukać ja tak zrobiłem, poświęciłem czas, wybrałem i jest super. Nie ma co kupować marketowych albo oszczędzać na wszystkim.. bo później koszty mogą być nieporównywalnie większe.

madzia33
26-02-2009, 12:57
Witam, mam pytanie moglibyście mi jakoś wytłumaczyć działanie oczyszczalni, o której piszecie? Musze jakoś zastąpić szambo.. podczas imprezy rodzinnej niestety się przelało, wóz asenizacyjny był dopiero na drugi dzień i miarka się przebrała i to dosłownie.

poznaniak37
27-02-2009, 08:59
Jest to całkowicie biologiczna oczyszczalnia pracująca w systemie SBR (sekwencyjny proces oczyszczania biologicznego) z osadem czynnym.
Oczyszczanie ścieków oparte jest na metodzie oczyszczania biologicznego. Substancją aktywną w procesie oczyszczania jest osad czynny, będący mieszaniną mikroorganizmów, którym do rozwoju i życia niezbędne są substancje zawarte w ściekach. W procesie tym następuje wyeliminowanie zanieczyszczeń amoniakalnych i usuwane są zanieczyszcza organiczne. W procesie oczyszczania nie stosuje się żadnych dodatkowych związków chemicznych.
Oczyszczalnia AQUAmax pracuje w systemie SBR. Wykonuje 3 cykle w ciągu dnia i odpowiada to czasowi cyklu wynoszącemu 8 godzin. Cykl oczyszczania dzieli się na 4 fazy:

1. Faza dopływu ścieków
2. Faza oczyszczania
3. Faza osadzania
4. Faza odpompowania oczyszczonego ścieku
Ścieki spływają grawitacyjnie do pierwszej komory osadnika (pierwszego zbiornika), gdzie ulegają sedymentacji i flotacji (oczyszczenie mechaniczne) – odseparowane zostają zawiesiny opadające oraz zanieczyszczenia stałe o gęstości mniejszej niż ściek (flotujące). Następnie poprzez zatopiony przelew ścieki mechanicznie przepływają do drugiej komory (drugiego zbiornika), pełniącej również funkcje bufora dla dopływających ścieków, z której agregat pompująco-napowietrzający AQUAmax pobiera porcję ścieków do bioreaktora. Zachodzi to przy wykorzystaniu zasady naczyń połączonych. Napełniana jest rura łącząca komorę drugą z bioreaktorem przez wtłoczenie ścieku za pomocą pompy, która znajduje się w agregacie. Powstały słup cieczy wywołuje przepływ ścieku z komory buforowej (zbiornika drugiego) do zbiornika SBR (zbiornik trzeci). W bioreaktorze zachodzą biochemiczne procesy degradacji zanieczyszczeń przy udziale mikroorganizmów podczas napowietrzania. Potem następuje faza osadzania. Tu zostaje wyłączony agregat AQUAmax i następuje proces oddzielania kłaczków osadu od oczyszczonego ścieku. W tym czasie urządzenie nie pobiera energii elektrycznej. I tak oczyszczony ściek zostaje wypompowany do rury odpływowej. To skopiowałem z ich foldru. U mnie jest zbiornik dwukomorowy, był tańszy i podobno równie dobrze się sprawdza.. mam nadzieję, że to nie za długi post.

mck2
27-02-2009, 09:20
Hmmm.. z tym oszczędzaniem to macie rację, nie na wszystkim wychodzi to dobrze, tym bardziej potem takie zabawy z rozkopami to nie dla mnie.
Może głupie pytanie, ale czy takie szambo bio.. nie wytwarza żadnego "Smrodu" ?

wojtek50
27-02-2009, 12:00
Obszernie na temat oczyszczalni jest w MURATORZE z 2008 r numer bodajże 6 lub 8 .

madzia33
27-02-2009, 13:47
Dziękuję. Czy można wykorzystać przy takiej oczyszczalni stare szambo?

poznaniak37
27-02-2009, 14:08
Oczywiście, że można wykorzystać stary zbiornik i przy okazji pewnie zaoszczędzić:)

wwa30
02-03-2009, 09:16
a czy aquaeco montuje oczyszczalnie poza wielkopolską? np. w wawie?

nowy44
02-03-2009, 13:56
Sprzedają na terenie całej Polski, montują pewnie też. Chociaż lepiej i taniej zawsze zamontować we własnym zakresie:)

bobbud50
04-03-2009, 10:57
Witam, jaką powierzchnię powinna mieć działka budowlana aby móc zamontować na niej oczyszczalnie ścieków aquaeco? jakiej wielkości zbiornik jest potrzebny??

poznaniak37
04-03-2009, 12:30
Witam, u mnie nie potrzebowałem dużej powierzchni działki, zbiornik pionowy o średnicy ok 1,60 więc bezproblemowy:) jakieś 3 m od budynku.h

zbigmor
04-03-2009, 13:26
nowy44 napisał:

Też tak myślę poza tym zero szambiarki na posesji:)


Na to poznaniak37:

Jedynie raz na rok wywóż ok.1m3 osadu normalna szambiarką.


To może się zdecydujecie? Bo ktoś tu bzdury na pewno pisze. Chyba, że zero zmieniło wartość od czasu, gdy skończyłem szkołę :)

nowy44
04-03-2009, 14:06
Bez przesady z tymi "bzdury". Ok moja wina rzeczywiście.. po prostu jedna wizyta w roku na chwilę to nie to samo co wizyta co 3 tygodnie.

amiazga
05-03-2009, 00:48
Czy ktoś słyszał jakieś opinie na temat oczyszczalni firmy HYDROTECH opartych na zbiornikach betonowych firmy PROBUD? Ew. o samych zbiornikach PROBUD (myślę o kupnie takiego na deszczówkę)?

nowy44
05-03-2009, 08:07
ile kosztuje montaż takiej oczyszczalni tzn. całkowity koszt inwestycji wliczając koparkę itd?

amiazga
05-03-2009, 08:12
ile kosztuje montaż takiej oczyszczalni tzn. całkowity koszt inwestycji wliczając koparkę itd?

Wstępnie wygląda na to, że wyniesie to około 14 tys. zł, z tym że cena obejmuje jeszcze podłączenie deszczówki (wliczając cenę zbiornika 7m3). Poza tym teren mam gliniasty, więc na lepszym terenie może być taniej.

poznaniak37
05-03-2009, 11:20
Ja zapłaciłem 15tyś. i nie musiałem nawet palcem kiwnąć:) Pozwolenie, koparka, żwir itd załatwił sprzedawca. Podobno teraz można załatwić to w aquaeco jeszcze taniej, choć pewnie zależy to od lokalizacji. Ze zbiornikami betonowymi będzie chyba trudno jak przyjdzie czas na ich usunięcie:(

amiazga
05-03-2009, 18:36
Ja zapłaciłem 15tyś. i nie musiałem nawet palcem kiwnąć:) Pozwolenie, koparka, żwir itd załatwił sprzedawca. Podobno teraz można załatwić to w aquaeco jeszcze taniej, choć pewnie zależy to od lokalizacji. Ze zbiornikami betonowymi będzie chyba trudno jak przyjdzie czas na ich usunięcie:(

A dlaczego miałbym je usuwać? Wydaje mi się, że mam je zakopać i niech "spoczywają w pokoju"... :)

poznaniak37
06-03-2009, 07:27
Nie wiadomo jaka będzie przyszłość.. ja cały czas liczę się z tym, że za 10 lat ktoś pociągnie kanalizację i będzie trzeba się podłączyć. Chociaż w aquaeco pokazali mi ustawy, które potwierdzają, że jeśli dostaje się pozwolenie na oczyszczalnię, to później kanalizacja nie jest obowiązkowa. Co do zbiorników betonowych to wydaje mi się, iż mogą po parunastu latach podlegać erozji.. ale nie wiem jak to dokładnie wygląda.. pewnie są trwałe.. trzymam kciuki jeśli się zdecydowałeś. Pozdrawiam:)

amiazga
06-03-2009, 20:41
Nie wiadomo jaka będzie przyszłość.. ja cały czas liczę się z tym, że za 10 lat ktoś pociągnie kanalizację i będzie trzeba się podłączyć. Chociaż w aquaeco pokazali mi ustawy, które potwierdzają, że jeśli dostaje się pozwolenie na oczyszczalnię, to później kanalizacja nie jest obowiązkowa. Co do zbiorników betonowych to wydaje mi się, iż mogą po parunastu latach podlegać erozji.. ale nie wiem jak to dokładnie wygląda.. pewnie są trwałe.. trzymam kciuki jeśli się zdecydowałeś. Pozdrawiam:)

Właśnie ta trwałość to jedyne, czego nie jestem pewny. Z tego co wiem, są one zabezpieczane jakimś smarowidłem, czyli nie ma kontaktu czystego betonu z ziemią/ściekiem/wodą, ale na ile to pomaga nie wiem. I nie wiem też, czy to smarowidło nie będzie jakoś psuć właściwości deszczówki, którą chcę podlewać działkę - mam nadzieję, że po dłuższym czasie takiego podlewania nie zostanie mi czysty piach :-)

drut5
11-03-2009, 13:55
Witam, jaką powierzchnię powinna mieć działka budowlana aby móc zamontować na niej oczyszczalnie ścieków aquaeco? jakiej wielkości zbiornik jest potrzebny??

Musi byc zachowane kilka warunkow w szczegolnosci odleglosc od ujecia wody pitnej[studnie],granicy dzialki,wysokosc zwierciadla wody gruntowej,jakosc gruntu itp itd

ROLMAN
11-03-2009, 22:24
witam,
trafiłem tu całkiem przypadkiem, ale chyba zostanę na dłużej. wiem coś tam, coś tam na temat oczyszczalni i o ile będę mógł służyć pomocą, będzie mi miło. widzę, że jest na forum przedstawiciel handlowy Aquaeco. miło mi poznaniaku37. nie są to najtańsze oczyszczalnie, ale nie każdy musi przecież kupować tanie rzeczy. przy wyborze POŚ trzeba brać pod uwagę wiele rzeczy i niechcący można wejść w spore koszta. dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę i wybierać świadomie. powoli postaram się rozjaśnić może nie wszelkie, ale wiele z wątpliwości.
nie ma wątpliwości - szczelne szambo jest najdroższym z możliwych rozwiązań. szambo nieszczelne albo na przykład bez dna - najtańszym.

poznaniak37
12-03-2009, 07:59
witam, miło mi ale nie jestem ph, a już na pewno nie w branży budowlanej. co do wychwalania jednej firmy to może rzeczywiście przesadzam, ale zanim sam kupiłem coś takiego sporo wariantów i ofert przestudiowałem, wybrałem to co uważałem za najlepsze i przy okazji najbliższe.

amiazga
12-03-2009, 08:44
witam,
trafiłem tu całkiem przypadkiem, ale chyba zostanę na dłużej. wiem coś tam, coś tam na temat oczyszczalni i o ile będę mógł służyć pomocą, będzie mi miło. widzę, że jest na forum przedstawiciel handlowy Aquaeco. miło mi poznaniaku37. nie są to najtańsze oczyszczalnie, ale nie każdy musi przecież kupować tanie rzeczy. przy wyborze POŚ trzeba brać pod uwagę wiele rzeczy i niechcący można wejść w spore koszta. dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę i wybierać świadomie. powoli postaram się rozjaśnić może nie wszelkie, ale wiele z wątpliwości.
nie ma wątpliwości - szczelne szambo jest najdroższym z możliwych rozwiązań. szambo nieszczelne albo na przykład bez dna - najtańszym.

Witam, czy możesz w takim razie powiedzieć cośna temat oczyszczalni betonowych firmy Hydrotech (oparte na zbiornikach Probud)? Warto kupić, czy nie warto? Czy będą trwałe? Czy skutecznie oczyszczają ścieki?

martyna38
12-03-2009, 12:36
hej, a czy ktoś się orientuje czy taką oczyszczalnię można wykonać dla restauracji? ja mam taką pod miastem i koszty wywozu szamba mnie dobijają a od nowego roku znowu podwyżka.. jak to mogłoby wyglądać?

amiazga
12-03-2009, 13:24
hej, a czy ktoś się orientuje czy taką oczyszczalnię można wykonać dla restauracji? ja mam taką pod miastem i koszty wywozu szamba mnie dobijają a od nowego roku znowu podwyżka.. jak to mogłoby wyglądać?

Z tego co wiem, to jak najbardziej można zrobić oczyszczalnię dla restauracji. Niektóre (a może wszystkie, nie wiem) z firm, które oferują oczyszczalnie przydomowe, dają też możliwość instalacji większych oczyszczalni. Np. firma Hydrotech (mam zamiar kupić od nich oczyszczalnię przydomową) widzę, że ma też jakieś większe - http://www.hydrotech.dabrowa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=35. Wpisz w wyszukiwarkę (np. www.google.pl) hasło "oczyszczalnia ścieków dla restauracji" i poklikaj po linkach :-)

ROLMAN
12-03-2009, 18:10
hej, a czy ktoś się orientuje czy taką oczyszczalnię można wykonać dla restauracji? ja mam taką pod miastem i koszty wywozu szamba mnie dobijają a od nowego roku znowu podwyżka.. jak to mogłoby wyglądać?

witaj,
rozwiązań jest mnóstwo. przede wszystkim jakie masz dzienne zużycie wody? bez wątpienia w twoim przypadku konieczny będzie separator tłuszczu. jest ich sporo dostępnych na rynku. oczyszczalnia zwraca się po dwóch-trzech latach. z tego co mi wiadomo w ciągu kilku lat woda zdrożeje o ok. 60% w stosunku do poziomu dzisiejszego. podaj więcej szczegółów, a coś da się wymyślić.

ROLMAN
12-03-2009, 18:36
Witam, czy możesz w takim razie powiedzieć cośna temat oczyszczalni betonowych firmy Hydrotech (oparte na zbiornikach Probud)? Warto kupić, czy nie warto? Czy będą trwałe? Czy skutecznie oczyszczają ścieki?

witaj,
firma całkiem poważna. twierdzą, że ścieki oczyszczone są w 98%. pewnie tak jest. nie wiem, jakie stosują "bebechy", tzn. pompy i dyfuzory, ale dowiem się tego. na naszym rynku jest pewnie z kilkadziesiąt różnych firm produkujących przydomowych POŚ. napiszę tak: nie odradzam ich oczyszczalni. w przypadku zbiorników nazwijmy je niezbyt ściśle "plastikowymi", producenci dają gwarancję na zbiornik (nie mylić z gwarancją na całą oczyszczalnie) 10-15 lat. nie wiem, jak daje Hydrotech na betonowy zbiornik. a!, myślisz o oczyszczalni przepływowej, czy SBR-ze?. bo to istotne.

ROLMAN
12-03-2009, 19:13
Witam, jaką powierzchnię powinna mieć działka budowlana aby móc zamontować na niej oczyszczalnie ścieków aquaeco? jakiej wielkości zbiornik jest potrzebny??

Musi byc zachowane kilka warunkow w szczegolnosci odleglosc od ujecia wody pitnej[studnie],granicy dzialki,wysokosc zwierciadla wody gruntowej,jakosc gruntu itp itd

witaj,
powierzchnia działki nie ma tu istotnego znaczenia, ani przy oczyszczalni aquaeco (choć do najmniejszych nie należy), ani przy większości innych POŚ. choć są takie, które dla 4-osobowej rodziny zajmują powierzchnię kilku arów. o tych zapomnijmy. najmniejsze SBR-y jakie znam dla 6 osób, zajmują wraz ze studnią chłonną jakieś 5-6 metrów kwadratowych. wielkość zbiornika uzależniona jest od typu oczyszczalni oraz od dziennej ilości dostarczanych ścieków. przyjmuje się zawsze w wyliczeniach 150 litrów wody na osobę dziennie. oczyszczalnie przepływowe, czy drenżowe wymagają największych zbiorników (czasem nawet kilku połączonych w tzw. szereg), SBR-y, ze względu na odmienną technologię najmniejszch (np. 2,1 m sześć. dla 6 osób). podsumowując: wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości i ograniczeń związanych z usytuowaniem i topografią działki i zasobnością portfela.

amiazga
12-03-2009, 19:14
Witam, czy możesz w takim razie powiedzieć cośna temat oczyszczalni betonowych firmy Hydrotech (oparte na zbiornikach Probud)? Warto kupić, czy nie warto? Czy będą trwałe? Czy skutecznie oczyszczają ścieki?

witaj,
firma całkiem poważna. twierdzą, że ścieki oczyszczone są w 98%. pewnie tak jest. nie wiem, jakie stosują "bebechy", tzn. pompy i dyfuzory, ale dowiem się tego. na naszym rynku jest pewnie z kilkadziesiąt różnych firm produkujących przydomowych POŚ. napiszę tak: nie odradzam ich oczyszczalni. w przypadku zbiorników nazwijmy je niezbyt ściśle "plastikowymi", producenci dają gwarancję na zbiornik (nie mylić z gwarancją na całą oczyszczalnie) 10-15 lat. nie wiem, jak daje Hydrotech na betonowy zbiornik.

Hydrotech (a właściwie to Probud) daje 5 lat gwarancji na zbiornik, a na urządzenia oczyszczalni 2 lata - na urządzenia z tego co czytałem w różnych ofertach chyba mało kto daje więcej. Co do gwarancji na zbiornik, to trochę to mało - masz jakiś pomysł, co się może dziać ze zbiornikami betonowymi po 5 latach? Jeszcze sobie zadzwonię do Probudu i się podpytam, czemu taka krótka ta gwarancja...

nowy44
13-03-2009, 07:58
Separatory tłuszczu montuje w razie potrzeby każda firma zajmująca się POŚ, tak, że to nie jest problem i można taką oczyszczalnię zamontować wszędzie. Co do zbiorników i powierzchni jaką zajmują już wiem wszystko co proponuje aquaeco. Zbiorniki ze stopu włókna szklanego i żywicy, nie pamiętam jak to fachowo się nazywa, zbiorniki pionowe o szerokości 160cm, więc miejsca zajmują malutko:)

natienka
14-03-2009, 18:53
Ja zapłaciłem 15tyś. i nie musiałem nawet palcem kiwnąć:) Pozwolenie, koparka, żwir itd załatwił sprzedawca. Podobno teraz można załatwić to w aquaeco jeszcze taniej, choć pewnie zależy to od lokalizacji. Ze zbiornikami betonowymi będzie chyba trudno jak przyjdzie czas na ich usunięcie:(

Jestem w szoku - myslalam ze POS to cena kolo 5tys... bo jak 15tys to chyba jednak zdecyduje sie na dzialke z kanalizacja gminna :o a ile z tego to materialy, a ile robocizna?

pozdrawiam

ROLMAN
14-03-2009, 19:29
Hydrotech (a właściwie to Probud) daje 5 lat gwarancji na zbiornik, a na urządzenia oczyszczalni 2 lata - na urządzenia z tego co czytałem w różnych ofertach chyba mało kto daje więcej. Co do gwarancji na zbiornik, to trochę to mało - masz jakiś pomysł, co się może dziać ze zbiornikami betonowymi po 5 latach? Jeszcze sobie zadzwonię do Probudu i się podpytam, czemu taka krótka ta gwarancja...[/quote]

witaj,
prawdę powiedziawszy nie sądzę, żeby cokolwiek działo się z takim zbiornikiem po 5 czy nawet 10 latach. osobiście preferuję "plastiki" - są lżejsze, łatwiejsze w transporcie i montażu (o ile woda nie stoi w wykopie). a i tak podczas posadowiania w gruncie otacza się je warstwą suchego betonu. kupując np. telewizor też dostajesz gwarancję na 2 lata, o czasami "stary rupieć" działa bezawaryjnie po latach kilkunastu. nawet jak zbiornik się rozszczelni, przy odrobinie szczęścia nie będziesz o tym wiedział. zbiornikiem bym sobie głowy nie zawracał. istotniejsze są "bebechy".

ROLMAN
14-03-2009, 20:08
Separatory tłuszczu montuje w razie potrzeby każda firma zajmująca się POŚ, tak, że to nie jest problem i można taką oczyszczalnię zamontować wszędzie. Co do zbiorników i powierzchni jaką zajmują już wiem wszystko co proponuje aquaeco. Zbiorniki ze stopu włókna szklanego i żywicy, nie pamiętam jak to fachowo się nazywa, zbiorniki pionowe o szerokości 160cm, więc miejsca zajmują malutko:)


witaj,
laminat się to nazywa. jeśli chodzi o i zbiorniki nie znalazłem żadnych informacji na temat atestów i certyfikatów. może mają, a ja nie dopatrzyłem się. przydał by się choćby atest IOŚ nie mówiąc już o jakimś CE. druga rzecz zbiorniki z laminatu są sztywne. w awaryjnych przypadkach zbiorniki "plastiki" w najgorszym razie się odkształcą, "laminaty" pękną. trzecia rzecz - szwy ( czyli miejsca łączenia elementów, z których złożony jest zbiornik)- potencjalnie najsłabsze miejsca zbiornika. w zbiornikach aquaeco tych szwów moim zdaniem jest za dużo. nie znaczy to oczywiście, że na pewno są zawodne i popękają, ale trzeba zdawać sobie z pewnych rzeczy sprawę. najlepsze zbiorniki są bezszwowe -odlewane w wirówkach.
i jeszcze coś- z ich zdjęć z montażu wynika, że nie obetonowują zbiorników.ryzykowne. muszą być na prawdę pewni ich wytrzymałości.

ROLMAN
14-03-2009, 21:25
witam, miło mi ale nie jestem ph, a już na pewno nie w branży budowlanej. co do wychwalania jednej firmy to może rzeczywiście przesadzam, ale zanim sam kupiłem coś takiego sporo wariantów i ofert przestudiowałem, wybrałem to co uważałem za najlepsze i przy okazji najbliższe.

witaj,
nie miałem nic złego na myśli. po prostu wszystkie peany na cześć aquaeco podsunęły mi w pierwszej chwili takie myśli. jesteś chociaż zadowolony z wyboru?

ROLMAN
14-03-2009, 21:42
Ja zapłaciłem 15tyś. i nie musiałem nawet palcem kiwnąć:) Pozwolenie, koparka, żwir itd załatwił sprzedawca. Podobno teraz można załatwić to w aquaeco jeszcze taniej, choć pewnie zależy to od lokalizacji. Ze zbiornikami betonowymi będzie chyba trudno jak przyjdzie czas na ich usunięcie:(

Jestem w szoku - myslalam ze POS to cena kolo 5tys... bo jak 15tys to chyba jednak zdecyduje sie na dzialke z kanalizacja gminna :o a ile z tego to materialy, a ile robocizna?

pozdrawiam

witaj natienka,
15 tys. za SBR-a z montażem to również moim skromnym zdaniem dużo za dużo (co najmniej o 1\3), ale jak stwierdził poznaniak37 wybrał, co uważał za najlepsze. w tej cenie można już mieć nowocześniejszą POŚ ze złożem obrotowym.
a co do oczyszczalni za 5 tys, to jak najbardziej można kupić, tyle że drenażową (nie wszędzie można zamontować).

poznaniak37
16-03-2009, 09:33
Witam, tak, że wyjaśnię jak to było zrobione u mnie. Obsypka betonowa dookoła zbiornika była wykonana, a zbiornik wydaje się naprawdę bardzo stabilny, szwy są wzmocnione itd. Wybrałem laminat poniewąz zbiorniki pastikowe podobno sie składają.. zbiornik posiada aprobatę techniczną IOŚ oraz CE:) Rolman - fajnie, że w dyskusji uczestniczą osoby z taką wiedzą:) Tak powinno być w każdym wątku.

drut5
16-03-2009, 11:02
Witam, jaką powierzchnię powinna mieć działka budowlana aby móc zamontować na niej oczyszczalnie ścieków aquaeco? jakiej wielkości zbiornik jest potrzebny??

Musi byc zachowane kilka warunkow w szczegolnosci odleglosc od ujecia wody pitnej[studnie],granicy dzialki,wysokosc zwierciadla wody gruntowej,jakosc gruntu itp itd

witaj,
powierzchnia działki nie ma tu istotnego znaczenia, ani przy oczyszczalni aquaeco (choć do najmniejszych nie należy), ani przy większości innych POŚ. choć są takie, które dla 4-osobowej rodziny zajmują powierzchnię kilku arów. o tych zapomnijmy. najmniejsze SBR-y jakie znam dla 6 osób, zajmują wraz ze studnią chłonną jakieś 5-6 metrów kwadratowych. wielkość zbiornika uzależniona jest od typu oczyszczalni oraz od dziennej ilości dostarczanych ścieków. przyjmuje się zawsze w wyliczeniach 150 litrów wody na osobę dziennie. oczyszczalnie przepływowe, czy drenżowe wymagają największych zbiorników (czasem nawet kilku połączonych w tzw. szereg), SBR-y, ze względu na odmienną technologię najmniejszch (np. 2,1 m sześć. dla 6 osób). podsumowując: wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości i ograniczeń związanych z usytuowaniem i topografią działki i zasobnością portfela.

czytales przepisy bo ja sie tym zajmuje zawodowo montazem i serwisem wiec nie pisz glupot bo jezeli sasiad ma studnie wody pitnej na dzialce obok to minimum 30m musi byc zachowane no chyba ze wy sie tam trujecie na mazurach jak lubicie pic czyjes fekalia :lol: ,a i ztapiales kiedys zbiornik oczyszczalni na 2m w glab gdzie zwierciadlo wody wynosi 20cm wysokosci zbiornika i podmywa caly czas wykop??mowie ci frajda na caly dzien.a minimalna odleglosc drenazu czy studni chlonnej od granicy wlasnej dzialki to min 2m.dlatego jak nie znasz tematu to nie mac ludziom w glowach :x

amiazga
16-03-2009, 14:55
Witam, czy możesz w takim razie powiedzieć cośna temat oczyszczalni betonowych firmy Hydrotech (oparte na zbiornikach Probud)? Warto kupić, czy nie warto? Czy będą trwałe? Czy skutecznie oczyszczają ścieki?

witaj,
firma całkiem poważna. twierdzą, że ścieki oczyszczone są w 98%. pewnie tak jest. nie wiem, jakie stosują "bebechy", tzn. pompy i dyfuzory, ale dowiem się tego. na naszym rynku jest pewnie z kilkadziesiąt różnych firm produkujących przydomowych POŚ. napiszę tak: nie odradzam ich oczyszczalni. w przypadku zbiorników nazwijmy je niezbyt ściśle "plastikowymi", producenci dają gwarancję na zbiornik (nie mylić z gwarancją na całą oczyszczalnie) 10-15 lat. nie wiem, jak daje Hydrotech na betonowy zbiornik. a!, myślisz o oczyszczalni przepływowej, czy SBR-ze?. bo to istotne.

Myślę o SBR-ze. Udało Ci się dowiedzieć, jak wygląda sprawa z tymi "bebechami"?

ROLMAN
16-03-2009, 19:13
Witam, tak, że wyjaśnię jak to było zrobione u mnie. Obsypka betonowa dookoła zbiornika była wykonana, a zbiornik wydaje się naprawdę bardzo stabilny, szwy są wzmocnione itd. Wybrałem laminat poniewąz zbiorniki pastikowe podobno sie składają.. zbiornik posiada aprobatę techniczną IOŚ oraz CE:) Rolman - fajnie, że w dyskusji uczestniczą osoby z taką wiedzą:) Tak powinno być w każdym wątku.

witaj,
karbowane się nie powinny składać, gładkie mogą. zależy kto to wyprodukował. zerknij na zdjęcie mpoplaw'a. oczyszczalni faktycznie nie kupuje się w markecie.

ROLMAN
16-03-2009, 22:15
czytales przepisy bo ja sie tym zajmuje zawodowo montazem i serwisem wiec nie pisz glupot bo jezeli sasiad ma studnie wody pitnej na dzialce obok to minimum 30m musi byc zachowane no chyba ze wy sie tam trujecie na mazurach jak lubicie pic czyjes fekalia :lol: ,a i ztapiales kiedys zbiornik oczyszczalni na 2m w glab gdzie zwierciadlo wody wynosi 20cm wysokosci zbiornika i podmywa caly czas wykop??mowie ci frajda na caly dzien.a minimalna odleglosc drenazu czy studni chlonnej od granicy wlasnej dzialki to min 2m.dlatego jak nie znasz tematu to nie mac ludziom w glowach :x

witaj drucie5,
nie wiem skąd wśród dzisiejszej młodzieży tyle gniewu i nienawiści. pewnie wszystko przez te gry video. wygarnąłeś mi mi, że hohooo... i przy okazji wszystkim mieszkańcom mazur. wiesz, my tu mamy wodociągi. to takie rury zakopane w ziemi, którymi woda dostarczana jest do domów.
jak się dokładnie wczytasz, o co pytał bobbud50, to może zauważysz, że pytał się o powierzchnię działki, a nie o odległości. mocne targały tobą emocje, bo nie bardzo rozumiem, o co ci chodziło z tymi głębokościami wody. rozumiem, że miałeś wodę w wykopie i nie mogłeś "ZATOPIĆ" (o zgrozo!!!) zbiornika przez cały dzień. napisz, czy w końcu się to tobie udało (jako zawodowcowi). jeśli tak - jesteś prawdziwym bohaterem! choć napiszę ci w wielkiej tajemnicy, że jak się użyje głowy zamiast mięśni, robi się to w 2-3 godziny. ale nie mów o tym nikomu. i nie trzeba zatapiać.
w drugiej wielkiej tajemnicy napiszę tobie, że znam odległości zrzutu ścieków od granic, studni itp. i obiecuję nie mącić ludziom w głowach.
z ciekawości zerknąłem na twoją stronę www. czy w ciągu 5 lat miałeś więcej niż 1 montaż, bo w zakładce "REALIZACJE" w galerii jest jedno tylko zdjęcie i nic więcej o realizacjach.

ps. literki "ą,ę,ż,ź,ć,ń,ł,ó" uzyskuje przy pomocy klawisza "alt" (to taki guziczek na dole klawiatury). wtedy się lepiej ciebie czyta.

pozdrawiam

ROLMAN
16-03-2009, 22:26
Myślę o SBR-ze. Udało Ci się dowiedzieć, jak wygląda sprawa z tymi "bebechami"?

witaj,
z tego co udało mi się dowiedzieć, "bebechy" robią sami. jak to w praktyce wygląda i z czym to się je, to może za kilka następnych dni. prawdopodobnie do końca tygodnia będę w okolicy, to do nich zajadę.

amiazga
18-03-2009, 11:05
Hydrotech (a właściwie to Probud) daje 5 lat gwarancji na zbiornik, a na urządzenia oczyszczalni 2 lata - na urządzenia z tego co czytałem w różnych ofertach chyba mało kto daje więcej. Co do gwarancji na zbiornik, to trochę to mało - masz jakiś pomysł, co się może dziać ze zbiornikami betonowymi po 5 latach? Jeszcze sobie zadzwonię do Probudu i się podpytam, czemu taka krótka ta gwarancja...

I już mam obiecane 10 lat gwarancji na zbiorniki PROBUD :-)

drut5
18-03-2009, 12:45
czytales przepisy bo ja sie tym zajmuje zawodowo montazem i serwisem wiec nie pisz glupot bo jezeli sasiad ma studnie wody pitnej na dzialce obok to minimum 30m musi byc zachowane no chyba ze wy sie tam trujecie na mazurach jak lubicie pic czyjes fekalia :lol: ,a i ztapiales kiedys zbiornik oczyszczalni na 2m w glab gdzie zwierciadlo wody wynosi 20cm wysokosci zbiornika i podmywa caly czas wykop??mowie ci frajda na caly dzien.a minimalna odleglosc drenazu czy studni chlonnej od granicy wlasnej dzialki to min 2m.dlatego jak nie znasz tematu to nie mac ludziom w glowach :x

witaj drucie5,
nie wiem skąd wśród dzisiejszej młodzieży tyle gniewu i nienawiści. pewnie wszystko przez te gry video. wygarnąłeś mi mi, że hohooo... i przy okazji wszystkim mieszkańcom mazur. wiesz, my tu mamy wodociągi. to takie rury zakopane w ziemi, którymi woda dostarczana jest do domów.
jak się dokładnie wczytasz, o co pytał bobbud50, to może zauważysz, że pytał się o powierzchnię działki, a nie o odległości. mocne targały tobą emocje, bo nie bardzo rozumiem, o co ci chodziło z tymi głębokościami wody. rozumiem, że miałeś wodę w wykopie i nie mogłeś "ZATOPIĆ" (o zgrozo!!!) zbiornika przez cały dzień. napisz, czy w końcu się to tobie udało (jako zawodowcowi). jeśli tak - jesteś prawdziwym bohaterem! choć napiszę ci w wielkiej tajemnicy, że jak się użyje głowy zamiast mięśni, robi się to w 2-3 godziny. ale nie mów o tym nikomu. i nie trzeba zatapiać.
w drugiej wielkiej tajemnicy napiszę tobie, że znam odległości zrzutu ścieków od granic, studni itp. i obiecuję nie mącić ludziom w głowach.
z ciekawości zerknąłem na twoją stronę www. czy w ciągu 5 lat miałeś więcej niż 1 montaż, bo w zakładce "REALIZACJE" w galerii jest jedno tylko zdjęcie i nic więcej o realizacjach.

ps. literki "ą,ę,ż,ź,ć,ń,ł,ó" uzyskuje przy pomocy klawisza "alt" (to taki guziczek na dole klawiatury). wtedy się lepiej ciebie czyta.

pozdrawiam

OD PS. ten kto wymyslil kalwiature QWERT nie znac polskiego dlatego moze nie mam polskiej czcionki ,chyba mam prawo nie miec?? :lol: do tego istnieje prawo ochrony danych osobowych wiec moze chcesz zdjecie jeszcze jak inwestor obsluguje oczyszczalnie z adresem zebys mogl obejrzec jak dziala[na stronie jest przyklad].Sezon sie jeszcze nie rozpoczal [pogoda nie ta i wysoki poziom wod]do tego czasu zaklepanych jest kolo 10 inwestycji[dokladnie ilu nie podam tajemnica handlowa]kilka na mazowszu kilka w poznanskim itp itd,a co do wodociagow taniej jest miec studnie i hydrofor.a zatapiac no szczegolnie ze grunt pracuje woda wymywa i nagle z 2m masz 1,8m kopales dolki na plazy przy brzegu taka sama zasada.a mlodzierz to mozesz mowic do swoich wnukow dziadku

natienka
18-03-2009, 13:53
Przepraszam za laickie pytanie ale czy przy zastosowaniu studni chłonnej to lepiej żeby wody gruntowe były płytko czy głęboko?

Działka o której myslę jest raczej piaszczysta (czyli chyba dobrze) a wody gruntowe na wysokości 1.5-1.7m (więcej szczegółów nie znam na razie). Czy więc mogę studnię chlonną zastosować?

Drenaż niestety odpada bo działka ma tylko 750m2 i jest kwadratowa, więc dom stosunkowo dużo zajmie i nie będzie na drenaż miejsca.

Nie ma także żadnego rowu melioracyjnego ani innego miejsca do którego mogłabym wodę odprowadzić.

Czy mogę więc mimo to mieć oczyszczalnię ze studnią chlonną, czy muszę się na coś innego zdecydować?

Z góry dzięki!

drut5
18-03-2009, 18:44
Przepraszam za laickie pytanie ale czy przy zastosowaniu studni chłonnej to lepiej żeby wody gruntowe były płytko czy głęboko?

Działka o której myslę jest raczej piaszczysta (czyli chyba dobrze) a wody gruntowe na wysokości 1.5-1.7m (więcej szczegółów nie znam na razie). Czy więc mogę studnię chlonną zastosować?

Drenaż niestety odpada bo działka ma tylko 750m2 i jest kwadratowa, więc dom stosunkowo dużo zajmie i nie będzie na drenaż miejsca.

Nie ma także żadnego rowu melioracyjnego ani innego miejsca do którego mogłabym wodę odprowadzić.

Czy mogę więc mimo to mieć oczyszczalnię ze studnią chlonną, czy muszę się na coś innego zdecydować?

Z góry dzięki!

rozumiem ze odplyw sciekow bedzie w piwnicy a oczyszczalnia to srednio 1,5m a trza grawitacyjnie to puscic wiec moze byc trudno, robiony byl odwiert bo moze to tylko zwierciadlo powierzchniowe pozniej moze byc warstwa nie przypuszczalna i znow piasek ,woda itd bo odleglosc wod gruntowych musi byc od studni 1,5m

ROLMAN
18-03-2009, 21:47
OD PS. ten kto wymyslil kalwiature QWERT nie znac polskiego dlatego moze nie mam polskiej czcionki ,chyba mam prawo nie miec?? :lol: do tego istnieje prawo ochrony danych osobowych wiec moze chcesz zdjecie jeszcze jak inwestor obsluguje oczyszczalnie z adresem zebys mogl obejrzec jak dziala[na stronie jest przyklad].Sezon sie jeszcze nie rozpoczal [pogoda nie ta i wysoki poziom wod]do tego czasu zaklepanych jest kolo 10 inwestycji[dokladnie ilu nie podam tajemnica handlowa]kilka na mazowszu kilka w poznanskim itp itd,a co do wodociagow taniej jest miec studnie i hydrofor.a zatapiac no szczegolnie ze grunt pracuje woda wymywa i nagle z 2m masz 1,8m kopales dolki na plazy przy brzegu taka sama zasada.a mlodzierz to mozesz mowic do swoich wnukow dziadku

witaj drucie5,
ok. jesteś wielki, Wielki Instalatorze (to brzmi dumnie!) ! zareklamowałeś swoją działalność, bo chyba o to ci chodziło. swoich tajemnic handlowych strzeż bardzo mocno, bo to przecież nikogo nie obchodzi. życzę tobie, aby przy tych "koło 10 inwestycji" nie miał wody w wykopie, bo się zamęczysz.

ps. qwerty, młodzież,
spróbuj nacisnąć jednocześnie guziczek z napisem "alt" i na przykład literkę "o" lub "z". zobaczysz - stanie się cud! [/b]

ROLMAN
18-03-2009, 22:45
witaj natienko,
im woda gruntowa jest głębiej, tym jest lepiej. po prostu oczyszczony ściek, który wypływa z oczyszczalni wsiąka sobie w ziemię i tyle go widziano. zanim dotrze do wód gruntowych przefiltruje się i ich nie zanieczyści. największy problem stanowią związki azotu i fosforu. stąd ta minimalna 1,5 metrowa odległość od MAKSYMALNEGO rocznego poziomu lustra wody gruntowej. jeśli odprowadzenie będzie zbyt blisko poziomu wody, w niesprzyjających warunkach grunt może nie przyjąć ścieków. a wtedy oczyszczalnia przestaje działać, ścieki wybijają i ma się problem.
w przypadku wysokiego poziomu wody gruntowej można studnię chłonną zrobić na niewielkim nasypie bądź kopcu. a wtedy konieczna jest przepompownia. prawda jest taka, że każdemu dobiera się najlepsze rozwiązanie do jego konkretnego przypadku. nie ma problemów, są tylko możliwości.
napisz, ile osób ma mieszkać w twoim domu?

ROLMAN
18-03-2009, 22:53
Hydrotech (a właściwie to Probud) daje 5 lat gwarancji na zbiornik, a na urządzenia oczyszczalni 2 lata - na urządzenia z tego co czytałem w różnych ofertach chyba mało kto daje więcej. Co do gwarancji na zbiornik, to trochę to mało - masz jakiś pomysł, co się może dziać ze zbiornikami betonowymi po 5 latach? Jeszcze sobie zadzwonię do Probudu i się podpytam, czemu taka krótka ta gwarancja...

I już mam obiecane 10 lat gwarancji na zbiorniki PROBUD :-)

witaj,
widzę, że chyba jesteś już zdecydowany. wyjazd mi się przesunął i będę u nich dopiero w przyszłym tygodniu.

drut5
19-03-2009, 00:01
Hydrotech (a właściwie to Probud) daje 5 lat gwarancji na zbiornik, a na urządzenia oczyszczalni 2 lata - na urządzenia z tego co czytałem w różnych ofertach chyba mało kto daje więcej. Co do gwarancji na zbiornik, to trochę to mało - masz jakiś pomysł, co się może dziać ze zbiornikami betonowymi po 5 latach? Jeszcze sobie zadzwonię do Probudu i się podpytam, czemu taka krótka ta gwarancja...

I już mam obiecane 10 lat gwarancji na zbiorniki PROBUD :-)

witaj,
widzę, że chyba jesteś już zdecydowany. wyjazd mi się przesunął i będę u nich dopiero w przyszłym tygodniu.

wiekszosc znanych firm daje 10 lat gwarancji sotralentz 10 lat oczyszczalnie BioEkocent 3300 PRO 15 lat zalezy duzo od producenta

nowy44
19-03-2009, 13:16
gwarancja na zbiornik, a na oczyszczalnie to jest duża różnica.. długie gwarancje dają np. na oczyszczalnie drenażowe, rozsączające. jeśli chodzi o porządne oczyszczalnie np. SBR to przeważnie są to 2 lata orientowałem się w ok. 10 firmach.. a np bio-nova daje rok, zresztą o tej firmie nie słyszałem dobrych opinii. a co sądzicie o tym, że większość firm nie podpisuje umowy tylko wystawia fakturę?

anetik
19-03-2009, 20:52
Czy oczyszczalnie o których piszecie to coś takiego samego co Roth ?? Ile powinna kosztować taka oczyszczalnia z instalacją? Dostał ofertę 16k brutto za wszystko ( na 4 osoby max) i mało nie spadłam ze stołka...

nowy44
20-03-2009, 07:37
Porządna oczyszczalnia może tyle kosztować, a wybór jest trudny.. sam to przechodziłem, ogólnie oczyszczalnie roth zajmują sporo miejsca no i trzeba dodawać jakieś środki.. ja polecam aquamax sbr, nic nie dodajesz no i wszystko w bardziej jasnej konstrukcji http://www.aquaeco.pl/ zamontował ktoś oczyszczalnie roth tak z ciekawości??

ROLMAN
20-03-2009, 07:45
witaj anetik,
firma ma prawo sobie żądać za swą oczyszczalnie ile chce. ty masz prawo kupić lub nie. 16 tys za zwykłego sbr-a to moim zdaniem dużo za dużo. jest wiele przyzwoitych oczyszczalni, za które z montażem zapłacisz ok.9-9,5 tys.

nowy44
20-03-2009, 08:09
ROLMAN, a Ty jaką oczyszczalnie masz u siebie?? za 9 tyś brutto nie znajdziesz sbra z montażem.. a rozwiązanie inne np. mnie nie interesowały.

anetik
20-03-2009, 18:50
O! Dzieki za podpowiedź, sprawdzę sobie to aquaeco, widziałmże sporo ludzi sobie chwali tę oczyszczalnie.

ROLMAN
22-03-2009, 21:40
ROLMAN, a Ty jaką oczyszczalnie masz u siebie?? za 9 tyś brutto nie znajdziesz sbra z montażem.. a rozwiązanie inne np. mnie nie interesowały.

witaj,
ja na moje nieszczęście jestem skanalizowany. koszmarne opłaty, a ma być jeszcze gorzej. odnośnie sbra za 9 tys - są i to całkiem przyzwoite. nie chcę nikomu robić darmowej reklamy z prostego powodu - czasem sami producenci podający się za zadowolonych klientów na różnych forach zachwalają swoje produkty, dyskredytując jednocześnie konkurencję. osobiście mam jakieś pojęcie o wielu z dostępnych u nas poś i z tego powodu nie chcę być uznany za czyjegoś naganiacza.
jeśli się jednak bardzo mocno uprzesz, wrzucę ci na priv namiar na tego sbr-a.
nie bardzo wiem, jakie inne rozwiązania by ciebie interesowały. może oczyszczalnia ze złożem biologicznym zanurzonym lub obrotowym? a może dwu systemowa: osad czynny+złoże obrotowe?

nowy44
23-03-2009, 07:30
Witam, jasne, że poproszę info na priw pozdrawiam!

olek45
23-03-2009, 10:10
Przejrzałem cały wątek i stronę aquaeco, o której między innymi tu piszecie. Czy taka oczyszczalnia nadaje się do domku letniskowego? chodzi mi o taką oczyszczalnię, którą można uruchomić na 5 mieś, a później jakoś zamknąć schować czy jakoś rozwiązać problem ewentualnej kradzieży.

KrzysztofLis2
23-03-2009, 11:04
To może rozważ tzw. toaletę kompostującą?

turysta
23-03-2009, 12:05
Oczyszczalnia od aquaeco bez urządzenia działa jak zwykłe szambo, a urządzenie jest małe i można je wyciągnąć, więc rozwiązanie takie istnieje.

olek45
23-03-2009, 13:00
Toaleta kompostująca mnie jakoś nie przekonuje do siebie.. a oczyszczalnia wydaje się być schludnym, pewnym rozwiązaniem. Dziękuję za podpowiedź.

ROLMAN
23-03-2009, 14:28
Przejrzałem cały wątek i stronę aquaeco, o której między innymi tu piszecie. Czy taka oczyszczalnia nadaje się do domku letniskowego? chodzi mi o taką oczyszczalnię, którą można uruchomić na 5 mieś, a później jakoś zamknąć schować czy jakoś rozwiązać problem ewentualnej kradzieży.

witaj,
a co masz w tej chwili przy tym domku - szambo, czy sławojkę? czy w ciągu tych 5 miesięcy, mieszka ktoś tam stale, czy weekendowo? jaki masz grunt - glinę czy piasek? rozwiązań jest sporo. potrzebne więcej szczegółów.

ROLMAN
23-03-2009, 14:29
Toaleta kompostująca mnie jakoś nie przekonuje do siebie.. a oczyszczalnia wydaje się być schludnym, pewnym rozwiązaniem. Dziękuję za podpowiedź.

tym bardziej, że ceny są porównywalne.

nowy44
24-03-2009, 07:14
Rolman i gdzie ta obiecana prywatna wiadomość od Ciebie?

ROLMAN
26-03-2009, 17:13
witaj,
p.w. poszła mniej więcej godzinę po twoim wpisie z 23.03. na górze strony masz zakładkę wiadomości, wejdź na to. wiadomość powinna tam czekać.

egtobiasz
26-03-2009, 20:23
Witam, chcę wybudować POŚ tylko w pobliżu mojej dzialki nie ma żadnego rowu melioracyjnego do którego mialbym odprowadzać oczyszczone ścieki. Jakie jest rozwiązanie w takim przypadku i jeśli jakieś istnieje to jaką oczyszczalnię wybrać?

nowy44
27-03-2009, 09:06
Rolman w takim razie poproszę o ponowne wysłanie.. nic nie dostałem, a wiem jak sprawdzić PW:) Nadal nie znalazłem SBR z kompletnym montażem za 9tyś.. a co do rozwiązania gdy nie ma rowu to oczywiście STUDNIA CHŁONNA i po problemie..

ROLMAN
28-03-2009, 17:29
Witam, chcę wybudować POŚ tylko w pobliżu mojej dzialki nie ma żadnego rowu melioracyjnego do którego mialbym odprowadzać oczyszczone ścieki. Jakie jest rozwiązanie w takim przypadku i jeśli jakieś istnieje to jaką oczyszczalnię wybrać?

witaj,
wszystko zależy od kilku podstawowych rzeczy: rodzaj gleby, maksymalny roczny poziom wód gruntowych, ukształtowanie terenu. dla każdego coś innego. nie ma uniwersalnej recepty. przeczytaj wątek od od początku, wiele rzeczy się wyjaśni. jak będą pytania - pisz.

anetik
31-03-2009, 06:26
Jeszcze jedno, macie jakieś firmy godne polecenia z małopolski?? Sprzedaż i montaż, może być to aquaeco.... Gdzie nie napisze to mi ładują cene rzedu 16k jakby się umówili

nowy44
31-03-2009, 07:41
Ja zdecydowałem się na aquaeco.. podpisałem umowę i czekam na rozwój wydarzeń.. jakby co napiszę co i jak.. wydaje mi się to konkretna oferta. Montaż również zamówiłem od nich.. natomiast z tego co wiem, jak ma się konkretną znajomość, jakiegoś człowieka z koparką można montować samemu wychodzi troszkę taniej, a oni przysyłają człowieka, który nadzoruje montaż i podłączy urządzenie.

A__________LSKA
31-03-2009, 22:30
Ja osobiście polecam oczyszczalnie SOTRALENTZ.
Polecam z tego względu że przekonują mnie swoją wysoką jakością i funkcjonalnością.

wwa30
03-04-2009, 10:19
Witajcie:) No jakoś nie przekonuje mnie sotralentz.. rozmawiałem z ich przedstawicielem i nie jestem zadowolony z warunków jakie proponują. Wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Oczywiście każdy może mieć inne doświadczenia z różnymi firmami.

olgusieniunieczka
08-04-2009, 14:28
Ha to jeszcze ja dorzucę swoje wątpliwości,
działka prostokątna 1700 m2, dluga na 75 i szeroka na 20coś, w jednym końcu studnia, a na działce sama glina :(
Nie wiem jak z wodami gruntowymi, ale podejrzewam że wysoko.
Czy mam szansę na POŚ w rozsądnej cenie? Czytałam ostatnio sporo o POŚ-ach biologicznych ale coś musi mi odebrać szarą wodę- rowu melioracyjnego ani rzeki brak. Czy studnia chłonna sprawdzi się na takiej gliniastej działce, czy zamontować szambo i liczyć, że szybko podłączą kanalizację?

A dodam jeszcze że chcę zostawić trochę miejsca na działce na gruntowy wymiennik ciepła.

Ech, liczę na słowa wsparcia ;)

A cena POŚ biologicznego z nevexpolu b mnie zaskoczyła w porównaniu z innymi ofertami, słyszeliście o tej firmie?

KrzysztofLis2
08-04-2009, 14:37
Ha to jeszcze ja dorzucę swoje wątpliwości,
działka prostokątna 1700 m2, dluga na 75 i szeroka na 20coś, w jednym końcu studnia, a na działce sama glina :(
Nie wiem jak z wodami gruntowymi, ale podejrzewam że wysoko.
Czy mam szansę na POŚ w rozsądnej cenie? Czytałam ostatnio sporo o POŚ-ach biologicznych ale coś musi mi odebrać szarą wodę- rowu melioracyjnego ani rzeki brak. [...]

A dodam jeszcze że chcę zostawić trochę miejsca na działce na gruntowy wymiennik ciepła.
Ja mam działkę długą na 430 a szeroką na 17 i też chcę zmieścić GWC i POŚ. :lol:

Przy czym ja zrobię POŚ ogrodową ze zrzutem wody do oczka wodnego. Firma proponuje raczej w takiej sytuacji jakiś zbiornik i rozsączenie, ale mnie się ten pomysł nie podoba, bo tę wodę z oczka to ja zamierzam jeszcze jakoś wykorzystywać.

Za POŚ policzyli mi 10 000 wraz z projektem, materiałem i chyba wykonawstwem, ale to była na razie wstępna wycena.

olgusieniunieczka
08-04-2009, 15:15
A duże to oczko musi być? I co oznacza że wodę z oczka będziesz jeszcze jakoś wykorzystywał? Wodopój ;) ? No bo parowanie raczej nie rozwiązuje problemu stałego dopływu wody do oczka?
Sorry za dociekliwość, ale czas, tzn. ściślej- architekt nas goni i trzeba podjąć jakieś decyzje, ech... :o

KrzysztofLis2
08-04-2009, 20:35
A duże to oczko musi być? I co oznacza że wodę z oczka będziesz jeszcze jakoś wykorzystywał? Wodopój ;) ? No bo parowanie raczej nie rozwiązuje problemu stałego dopływu wody do oczka?
Ja korespondowałem z firmą oczyszczalnieogrodowe.pl. Oto co mi napisali odnośnie oczka:

Można zastosować oczko wodne, ale wpływająca do oczka woda może mieć jeszcze zapach (dajemy gwarancję, że dobrze wykonany osadnik i poletko są bezwonne, natomiast w przypadku oczka mogą wystąpić zapachy). Poza tym oczko wodne należałoby zabezpieczyć, wykonując przelew i rozsącz, do którego wpływałby nadmiar wody z oczka (będą takie okresy, kiedy do oczka stale będzie dopływać woda i trzeba będzie ją zagospodarować). Powierzchnia oczka zwykle wynosi kilka metrów kwadratowych i nie powinna być większe niż 30 m2 (w takim przypadku wymagane jest pozwolenie budowlane).
Oryginalnie zaproponowali mi rozsącz (dwie rury po 10 m w żwirze), ale jak mam mieć za dużo wody, to wolę ją jakoś wykorzystywać.

Myślałem o oczku, może zrobię duży zbiornik do magazynowania deszczówki razem z wodą z oczyszczalni... Używałbym jej głównie do podlewania ogrodu.

SHARAN
09-04-2009, 06:59
Witam,
drodzy Forumowicze proszę o jakiś "patent" na POŚ z wykorzystaniem istniejącego szamba. Warunki:
- teren gliniasty,
- wody gruntowe bardzo wysoko,
- działki dużo,
- "rzeczka" w odległości 120 m od istniejącego szamba,
Za wszelkie rady i ewentualne namiary wielkie dzięki.

Pozdrawiam,
T.O.

wwa30
09-04-2009, 07:49
Witam,
po pierwsze oczyszczony ściek jest przeważnie IIkat. czystości w przypadku dobrych oczyszczalni.. po drugie nie ma oczyszczalni, która wyeliminuje wszystkie bakterie ze ścieku (np. coli). Rozwiązaniem są drogie filtry UV i tylko wtedy można uzywać takiej wody np. do podlewania z góry roślin, warzyw.. ja bym nigdy nie ryzykowałbym podlewania czymś takim..

KrzysztofLis2
09-04-2009, 08:02
ja bym nigdy nie ryzykowałbym podlewania czymś takim..
Myślę, że nie ma się co bać podlewania np. trawnika. :)

nowy44
09-04-2009, 08:12
Hm zgadzam się z wwa30 w ścieku są różne bakterie i oczyszczalnia bez UV tego nie wyeliminuje.. ja również bym nie podlewał.. na trawniku mogą przecież bawić się dzieci.

nowy44
09-04-2009, 08:14
Sharan - modernizacja szamba, czyli do zbiornika zamontuj urządzenie, ewentualnie dodatkowy zbiornik.. studnia chłonna plus długi dren w stronę rzeczki.. i powinno być ok:)

SHARAN
09-04-2009, 08:18
:) nowy44 dzięki ale bardziej łopatologicznie mnie trzeba aspekt wyjaśnić

nowy44
09-04-2009, 08:29
Są firmy, które mają urządzenia do montowania w zbiornikach np. ja wybrałem taką firmę. jeśli szambo jest dwukomorowe w jednej komorze wiesza się takie urządzenie a jedna pełni rolę komory wstępnej, jeśli szambo jest jednokomorowe dodatkowo wkopuje się jeszcze jedne mniejszy zbiornik, w którym montuje się urządzenie. Standardowo jako odprowadzenie ścieku montuje się studnię chłonną, w przypadku terenu gliniastego itp. dodatkowo od studni prowadzi się drenaż, jeśli w sąsiedztwie jest ciek wodny np. rzeka warto poprowadzić dren w jej kierunku, płynąca woda "pociągnie" gruntem nasz zrzut.

SHARAN
09-04-2009, 08:32
nowy44-jeżeli to nie problem wyślij jakieś namiary na tą firmę. Dzięki

nowy44
09-04-2009, 08:38
Wpisz w google aquaeco powodzenia

pluszku
09-04-2009, 09:52
a co sie dzieje w POŚ z bakteriami E.Coli?
Ze wzgledu na budowe kanalizacji urzad miejski odrzucił zgloszenie na budowe POS.
Zrobiłem szambo.
Teraz obserwujac zawartosc szamba musze przyznac, ze nic nie smierdzi ani a konsystencja jest bardzo zblizona do zwyklej wody (także kolorem) - gdyby nalac do 1 wiadra wode z szamba a do drugiego wiadra wode z kałuzy - dla osoby postronnej byłoby cieżkie do rozroznienia.
Moze wynika to z oszczednego dawkowania tłuszczy czy detergentow a może w wyniku działania preparatow biologicznych do szamba.
Nieważne.
Wszedzie jednak strasza, ze woda z szamba stanowi przede wszystki zagrozenie epidemiologiczne. W szambie namnażają sie bakterie i wirusy chorobotworcze, w szczegolnosc pałeczka okręznicy.
Co dzieje sie z tymi bakretiami w POŚ?
Co kiedy i gdzie je zabija?
Wikipedia podaje, ze taka bakteria w srodowisku o temperaturze niskiej i duzej wilgotnosci może życ miesiącami namnażając sie przy tym a podział w sprzyjających warunkach trwa 20 minut - wiec w ciagu doby może sie niezle namnożyc.
Ginie natomiast po 20 minutach przebywania w temp. powyżej 60 stopni lub po zastosowaniu srodkow dezynfekcyjnych - a oba z tych warunkow w POŚ raczej nie zachodzą.
Zatem czy woda z POŚ nie jest w podobny sposob zanieczyszczona bakteriami E.Coli?

tomclav
09-04-2009, 11:38
aguaeco jest bardzo blisko mnie:) będę musiał się bliżej zainteresować tą firmą.

Ja też chciałbym wykorzystać wodę z deszczówki i oczyszczoną w POŚ do podlewania trawnika. Jeżeli można zrzucić wodę oczyszczoną z POS np o rzeki czy rowu melioracyjnego to można również wylać na trawkę. Dzieciaki też sie kompią w różnych stawach, jeziorach wodach więc zagrożenie zdrowia pewnie takie samo. Trawy przecież jeść nie będą(chyba;)[/b]

ROLMAN
09-04-2009, 18:53
ludzie robią różne niemądre rzeczy, tak więc odprowadzenie ścieku z oczyszczalni do oczka wodnego, w którym z lubością grzebią dzieciaki albo podlewanie nim trawnika na którym się bawią nie jest rozważne, acz praktykowane. to, że z oczyszczalni wylewa się "woda" II klasy czystości to bujda na resorach i zwykłe nadużycie nieuczciwych producentów i dystrybutorów poś. proponuję, aby przyjąć do świadomości, że z oczyszczalni wypływa wciąż ściek, tyle że oczyszczony- w przypadku sbr-ów w 96-98%. ale wciąż ściek. i tak to jest traktowane we wszystkich przepisach. jeśli ktoś znajdzie przepis mówiący o "wodzie" II klasy czystości, bardzo chętnie się z nim zapoznam. woda to woda, ściek to ściek. to co najciekawsze, zostaje w ściekach, bakteria coli, wirus żółtaczki czy polio. owszem, dzieci kąpią się w różnych stawach, jeziorach, ale zagrożenie nie jest takie samo. w naturze istnieją samoregulujące się procesy naturalnego oczyszczania. w małym oczku wodnym, przy stałym dopływie świeżego "towaru", to po prostu nie działa.
pluszku,
u ciebie w szambie żyją sobie bakterie beztlenowe. to one częściowo oczyszczają ścieki. potrzebne są jeszcze bakterie tlenowe. i na tym polega działanie poś. w SBR-ach jest cyklicznie napowietrzany osad czynny, czyli koktajl składający się z bakterii, wirusów, pierwotniaków, glonów i innych żyjątek. do rozwoju i życia potrzebują one tlenu, a do jedzenia tego, co rurą spłynie z twojego domu. w przypadku poś z drenażem rozsączającym właściwe doczyszczanie ścieku odbywa się, gdy wypłynie on już z rury drenażowej, czyli na warstwie żwiru poniżej. tworzy się tam glutowata substancja - błona biologiczna podobna w składzie do osadu czynnego. tam też jest potrzebny tlen, stąd konieczność stosowania wentylacji.

digital
09-04-2009, 21:01
ja mam od 10 lat oczyszczalnię kupioną w Tomaszowie Mazowieckim (chyba Novexpol) i bardzo sobie chwalę. Za 2 lata użytkowania płacę: ok. 80 zł - wywóz ścieków i 24x2 zł - bakterie co miesiąc
Wody lejemy ile chcemy

pluszku
09-04-2009, 21:34
czyli jak juz ktos to stwierdził w innym wątku POS to takie szambo w ktorym różnica w cenie umozliwia wydanie papierku ktory upoważnia do legalnego wylewania podczyszczonego scieku
czego oczy nie widzac (nos nie czuje) - tego sercu nie zal, skoro woda z POS nie smierdzie, znaczy sie można z nie robiic oczko wodne, wszak bakterie sa niewidoczne

nowy44
14-04-2009, 08:48
Rolman ma rację, ściek to ściek, oczyszczony tak, że podstawowe parametry ma takie same jak woda IIkat. Czystości, ale to nadal ściek w sensie prawnym i jeśli chodzi o bakterie. Nie można używać go do oczka wodnego czy podlewania z góry roślin. Można poprowadzić pod murawą dren nawodniający, ale tylko pod ziemią. jedyne wyjście to UV, ale to już jest większy wydatek.

AQUA
15-04-2009, 10:14
A cena POŚ biologicznego z nevexpolu b mnie zaskoczyła w porównaniu z innymi ofertami, słyszeliście o tej firmie?
nevexpol to ten sam producent co sotralentz z tego co mi wiadomo

nowy44
17-04-2009, 08:34
Po podpisaniu umowy z aquaeco na początku kwietnia wysłali zgłoszenie budowlane do starostwa, dziś dostałem informację, że wszystko idzie dobrze i po majowym weekendzie będzie można zaplanować montaż. Jak narazie wszystko ok.. zobaczymy jak pójdzie dalej:)

AQUA
17-04-2009, 10:44
Po podpisaniu umowy z aquaeco na początku kwietnia wysłali zgłoszenie budowlane do starostwa, dziś dostałem informację, że wszystko idzie dobrze i po majowym weekendzie będzie można zaplanować montaż. Jak narazie wszystko ok.. zobaczymy jak pójdzie dalej:)
jaki koszt Ci wyszedł oczyszczalni aquaeco - całkowity z montażem i materiałami???

nowy44
17-04-2009, 14:40
14,500 z wszystkimi materiałami, całym montażem, pozwoleniem. Odbieram oczyszczalnie pod klucz oczywiście z odprowadzeniem do studni chłonnej w cenie. W ok. 10 firmach orientowałem się o koszty itd. wszędzie coś było nie tak, albo kamień albo koparka na mojej głowie, albo gwarancja 1 rok, albo zero serwisu i rób co chcesz, a tutaj przynajmniej dostałem wszystko konkretnie.

ROLMAN
18-04-2009, 19:21
witaj nowy44,
musisz być bogaty, skoro nie liczysz się z kosztami. gwarantuje tobie, że za koparkę i za "kamień" zapłacisz co najmniej dwa razy więcej, niż gdybyś załatwił to sobie we własnym zakresie. z drugiej strony - twój cyrk, twoje małpy.

KrzysztofLis2
19-04-2009, 19:26
musisz być bogaty, skoro nie liczysz się z kosztami.
Są ludzie, którzy dla oszczędności wolą dużo zrobić samemu.

Są ludzie, którzy nie chcą robić samemu. Bo przez ten czas zarobią więcej albo po prostu nie są w stanie.

nowy44
20-04-2009, 10:23
Temat dotyczy chyba oczyszczalni, a nie zarobków.
Oczywiście, że można wszystko załatwić samemu, ale jak ktoś siedzi za biurkiem 12godzin dziennie to niekoniecznie ma czas załatwić wszystko. Oczywiście proponowali mi montaż we własnym zakresie ale wolę mieć jedną firmę odpowiedzialną za wszystko i problem z głowy.

AQUA
22-04-2009, 11:40
Temat dotyczy chyba oczyszczalni, a nie zarobków.
Oczywiście, że można wszystko załatwić samemu, ale jak ktoś siedzi za biurkiem 12godzin dziennie to niekoniecznie ma czas załatwić wszystko. Oczywiście proponowali mi montaż we własnym zakresie ale wolę mieć jedną firmę odpowiedzialną za wszystko i problem z głowy.'
Plus Twojej decyzji polega na tym że za całokształt inwestycji odpowiada firma w której zamówiłeś oczyszczalnię. Fakt, że wyjdzie Ci drożej żwir oraz koparka, ale tak jak napisałeś siedzisz 12 godz. za biurkiem więc chyba tak wygodniej.
14500 - to cena jakiej oczyszczalni (dla ilu osób) i czy to sbr czy inny rodzaj oczyszczalni biologicznej (np. osad czynny)?

nowy44
22-04-2009, 14:05
Oczyszczalnia dla 4 osób, sbr z osadem czynnym.

AQUA
07-05-2009, 09:23
Oczyszczalnia dla 4 osób, sbr z osadem czynnym.
To moim zdaniem standardowa cena kompleksowej usługi, pod warunkiem że produkt jest najwyższej jakości

StolarzS
07-05-2009, 16:47
Cześć.
Spodobał mi się projekt POŚ zwanej fitoreaktorem - przede wszystkim dlatego, że:
1. wys. wód gruntowych nie ma w tym przypadku znaczenia (u
mnie jest bardzo mokro - prawie łąka nad jeziorem)
2. ścieki są bardzo czyste i z reguły bezwonne - woda II klasy.

Niestety, cała wiedza jaką posiadam została zaczerpnięta z jednego artykułu w "Muratorze".
Wie może ktoś, jak to w praktyce wygląda? I ile kosztuje?

KrzysztofLis2
07-05-2009, 17:42
Wie może ktoś, jak to w praktyce wygląda? I ile kosztuje?
Mnie przysłali kosztorys na 10 000 PLN. Pisałem o tym na początku kwietnia w tym wątku.

StolarzS
07-05-2009, 19:21
Czytałem cały wątek, jednak nie załapałem że piszesz o fitoreaktorze.
Kiedy będziesz instalował? Chętnie poznam szczegóły dot. montażu.

Planuję na działce duże oczko, ale trochę nie pasi mi wlewanie ścieku do oczka - wolałbym nawadniać ogród od spodu. I tu pojawia się wątpliwość: mam działkę na podmokłym terenie. Nie widziałem jeszcze jak na niej jest tuż po zimie, bo dopiero ją kupiłem, ale wiem że wiosną ciężko tam wjechać.

Wykopać jakąś studnię do gromadzenia ścieku?

nowy44
12-05-2009, 08:04
Tak z ciekawości jaka jest całkowita powierzchnia takiej oczyszczalni roślinnej??

KrzysztofLis2
13-05-2009, 11:03
Czytałem cały wątek, jednak nie załapałem że piszesz o fitoreaktorze.
Kiedy będziesz instalował? Chętnie poznam szczegóły dot. montażu.
Nie wcześniej jak w przyszłym roku, póki co nie mam za co budować domu, a więc i nie mam po co budować oczyszczalni. :)


Planuję na działce duże oczko, ale trochę nie pasi mi wlewanie ścieku do oczka - wolałbym nawadniać ogród od spodu. I tu pojawia się wątpliwość: mam działkę na podmokłym terenie. Nie widziałem jeszcze jak na niej jest tuż po zimie, bo dopiero ją kupiłem, ale wiem że wiosną ciężko tam wjechać.
No u mnie koncepcja właśnie ewoluuje. Z początku chciałem wpuścić oczyszczone ścieki do oczka. I jeśli zdecyduję się na toalety kompostujące (na to też trochę choruję), to pewnie tak zrobię -- wtedy nie bardzo będzie miało co śmierdzieć. ;)

A Tobie proponuję podsypać trochę piasku i w nim rozprowadzić oczyszczone ścieki.


Tak z ciekawości jaka jest całkowita powierzchnia takiej oczyszczalni roślinnej??
Dla moich parametrów dostałem odpowiedź, że potrzeba ok. 35 m^2 poletka żwirowego do obsadzenia roślinami.

Ale może bym sobie zrobił drugie takie samo poletko, już tylko podlewane oczyszczonymi ściekami, na jakieś wodolubne roślinki, np. trzcinę.

StolarzS
13-05-2009, 22:12
[quote="KrzysztofLis2A Tobie proponuję podsypać trochę piasku i w nim rozprowadzić oczyszczone ścieki.
quote]

Zgadza się działkę muszę nieco podwyższyć, nie wiem tylko czy samo podsypanie wystarczy, bo blisko nie ma rowów, melioracji itp., a na części mojej działki był kiedyś płytki staw.
Jak będę nieustannie lał ściek, to nie wiem co będzie wiosną? Nie chcę mieszkać na bagnie - gdyby okazało się, że jest za mokro to wykopanie studni otulonej żwirem pomoże?

Arabella
14-05-2009, 16:49
A czy ktoś z Was zamierza założyć oczyszczalnię żwirowo-korzeniową? Szukam kontaktu z kimś kto ją juz ma. Ja mam dopiero zamiar :roll:
Czy jest możliwe kupienie samego projektu i wykonanie go systemem gospodarczym + zakup niezbędnych urządzeń?
Mam duża działkę z podłożem gliniastym i wymyśliłam że taka będzie najlepsza, zwłaszcza ze na temat oczyszczalni z rozsączaniem zdania są podzielone.

pozdrawiam zwolenników oczyszczalni wszelkich :D

E_____y
10-06-2009, 08:14
Czytałem cały wątek, jednak nie załapałem że piszesz o fitoreaktorze.
Kiedy będziesz instalował? Chętnie poznam szczegóły dot. montażu.

Planuję na działce duże oczko, ale trochę nie pasi mi wlewanie ścieku do oczka - wolałbym nawadniać ogród od spodu. I tu pojawia się wątpliwość: mam działkę na podmokłym terenie. Nie widziałem jeszcze jak na niej jest tuż po zimie, bo dopiero ją kupiłem, ale wiem że wiosną ciężko tam wjechać.

Wykopać jakąś studnię do gromadzenia ścieku?

W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest dobry drenaż. Niestety innej możliwości nie ma.

drut5
03-07-2009, 13:58
[quote="KrzysztofLis2A Tobie proponuję podsypać trochę piasku i w nim rozprowadzić oczyszczone ścieki.
quote]

Zgadza się działkę muszę nieco podwyższyć, nie wiem tylko czy samo podsypanie wystarczy, bo blisko nie ma rowów, melioracji itp., a na części mojej działki był kiedyś płytki staw.
Jak będę nieustannie lał ściek, to nie wiem co będzie wiosną? Nie chcę mieszkać na bagnie - gdyby okazało się, że jest za mokro to wykopanie studni otulonej żwirem pomoże?

idz do geologa i zamow profil geologiczny dzialki niech zrobia odwierty po 6 m [zasieg ramiona koparki]glebokie bedziesz wiedzial na czym mieszkasz i czy masz szanse na oczyszczalnie gdyz moze sie okazac ze mieszkasz na samej glinie wiec nawet studnia nie pomoze musi byc piasek jak chcesz do ziemi bezposrednio odprowadzac bo takie sa przepisy

agaa100
24-07-2009, 22:42
A co sądzicie o oczyszczalni BIOEKOCENT 3300 PRO ? Może ktoś już taką użytkuje i podpowie mi czy warto w nią inwestować :-?

wojtek50
02-09-2009, 21:31
Czy srparator tłuszczu jest wskazany przy POŚ ? Czy to tylko ekstrawagancja . i można się bez niego obejść .

ROLMAN
27-09-2009, 12:51
witaj,
jeśli nie prowadzisz żadnej stołówki albo restauracji, separator możesz sobie odpuścić. przy normalnym użytkowaniu tłuszcz i tak zbiera się na wierzchu zbiornika w kożuchu i ściągasz go przy wywozie osadu. aczkolwiek większych ilości tłuszczu, np. po smażeniu frytek, nie powinno się wpuszczać do oczyszczalni.
a troszkę się po czasie zorientowałem, że napisałem prawdę, ale nie całą. jeśli poś montowana jest w większej odległości od domu, np. powyżej 5 m, ścieki wychładzają się po drodze i może dojść do osadzania się tłuszczu w rurach. jak się zatka, to trzeba by przekręcić żmijką. i tyle. zawsze taniej, niż montaż separatora.

StolarzS
29-09-2009, 22:10
Mam pewien problem z kanalizacją - nie chcę być do niej podłączony, tym bardziej że wymaga to przepompowni ścieków, co łącznie pochłonie ok 10tys zł.
Kwota nie do przyjęcia.
Problem polega na tym że zarówno w Przedsiębiorstwie Komunalnym jak i w gminie mówią że zostanę zmuszony do podłączenia kanalizy, bo gmina tak narzuca.
Kolejna teza nie do przyjęcia, tym bardziej że w warunkach zabudowy wydanych przez gminę wpisano, że odprowadanie ścieków do kanalizacji, szczelnego zbiornika lub własnej oczyszczalni.

Pytanie brzmi - na podstawie jakiego paragrafu gmina i PK chce mnie zmusić do przyłączenia do kanalizy?
Bo zdaje mi się że robią mnie w jajo :evil:

ROLMAN
29-09-2009, 23:31
witaj,
nie ma podstaw prawnych, żeby do czegokolwiek Ciebie zmusić. zapewne ZK należy w całości lub w dużej części do gminy i dlatego w obu miejscach mówią tak samo. z prostej przyczyny - odprowadzasz ścieki - zarówno ZK jaki i Gmina kasują od Ciebie pieniądze. zapytaj na piśmie, na podstawie jakiego przepisu chcą Ci narzucić kanalizację. myślę, że się uspokoją. nie ma takiego przepisu.

StolarzS
30-09-2009, 16:48
No też tak myślę. W gminie twierdzą że z czasem dostanę decyzję o konieczności przyłączenia się, nawet jak będę miał szambo/oczyszczalnię. Ale nikt nie potrafi powiedzieć w imię jakich aktów prawnych.
Warunki techniczne które przesłało mi PK określają sposób przyłączenia zarówno wody jak i kanalizy, ale tej drugiej zwyczajnie nie zamierzam przyłączać. Będę się opierał na warunkach zabudowy.

Pisałem wyżej że mam nisko położoną działkę i może być kłopot z wylewaniem ścieków z POŚ - sposobem na to jest drenaż. No dobra, a jak to w praktyce wygląda?
Jakaś studzienka do której odprowadzam nadmiar wód?

ROLMAN
01-10-2009, 17:55
witaj,

według przepisów miejsce odprowadzenia ścieków z oczyszczalni musi być położone co najmniej 1,5 m powyżej maksymalnego rocznego poziomu wód gruntowych. z tego co napisałeś, w Twoim przypadku oczyszczalnie drenażowe odpadają, pozostają jedynie ze złożem biologicznym lub z osadem czynnym. i do tego zbiornik najlepiej z żelbetu. odprowadzenie niestety poprzez przepompownię do kopca filtracyjnego, czyli nasypu (aby zachować owe 1,5 m). to według przepisów. choć trudno coś doradzać nie widząc na własne oczy tej działki. do oczka też w ostateczności można by ściek wpuścić, ale przeczytaj poprzednią stronę.

StolarzS
01-10-2009, 21:57
Wiem, śledzę uważnie cały wątek.
Myślę że na tak położonej działce oczko nie da rady przyjąć takiej ilości ścieku - może staw. Sąsiad nieco niżej wykopał staw i poziom wody ma do pół metra od powirzchni.
Zobaczę co pokaże badanie gruntu - będzie robione pod płytę.
ROLMAN - możesz zapodać jakieś linki z tymi POŚ które wymieniłeś?
Zasada działania, koszty, foto kopca na działce. Będę wdzięczny.

ROLMAN
05-10-2009, 23:40
nie powinieneś się zbytnio martwić o to, że oczko wodne nie przyjmie ścieku. nie jest jego znowu aż tak wiele - max. 150 l /osobę/dzień. jeśli nie dasz jakiejś nieprzepuszczalnej (np. folia) warstwy na spodzie , to bez problemu ściek się rozprowadzi w gruncie. poziom wody w stawku lub oczku odpowiada poziomowi wód gruntowych. zwykłe naczynia połączone. zakładając, że różne niefajne bakterie nie będą w wodzie Tobie przeszkadzać, można tak zrobić. i faktycznie mogłoby być to najtańsze rozwiązanie.
kopiec filtracyjny to nic innego jak nasyp (górka lub wał) wysokości 0,5-1,5m wysokości, do którego odprowadzane są oczyszczone w oczyszczalni ścieki.
odnośnie zasad działania wymienionych POŚ-ów mogę pisać przez całą noc. w twoim przypadku podstawą jest, aby cały proces oczyszczania odbywał się w zbiorniku POŚ, a nie w drenażu rozsączającym ( no chyba, żeby drenaż umieścić w kopcu filtracyjnym). a zbiornik żelbetowy, żeby go woda gruntowa nie wywaliła na powierzchnię. daj jakiś namiar na priv, to najprościej będzie chwilę porozmawiać i dobrać jakieś najlepsze i ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie.

kibito
06-10-2009, 12:31
Rolman jak to jest z tym brakiem aktu na jaki może się powołać gmina ? czy jak nie podadzą ci aktu to jest to równoznaczne z akceptacją wniosku o postawienie poś ? bo poś jest chyba na zgłoszenie - czy pozwolenie ?

ROLMAN
06-10-2009, 19:17
witaj,
jeśli budujesz nowy dom, w pozwoleniu na budowę masz określone, co masz robić ze ściekami. określone to masz już w decyzji o warunkach zabudowy (jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - a w większości gmin go nie ma). jeśli natomiast jest już istniejący budynek, poś robi się na zgłoszenie w starostwie powiatowym. i gminie nic do tego, choć znam przypadki, że gmina wymaga, aby zwrócić się do niej o decyzję o warunkach zabudowy na poś. czyni to jednak bezpodstawnie, bo to nie jest w jej kompetencjach.
i tutaj robi się ciekawie. jeśli gmina zamierza budować kanalizację, będzie robić problemy z wydaniem pozwolenia na poś przy budowie nowych budynków. pozwoli wyłącznie na szambo. a wtedy robi się to tak, że jak już odbiorą tobie budynek, składasz zgłoszenie w starostwie i po miesiącu, jeśli nie ma żadnego odzewu ze starostwa, możesz montować poś.
jeśli masz poś lub szczelne szambo, nikt nie ma podstaw prawnych, aby zmusić kogoś do podłączenia się do kanalizacji. wszelkie decyzje urzędy, w tym także urzędy gmin wydają w oparciu o akty prawne, a nie o widzimisię jakiegoś urzędnika. urzędnik nie może (za przeproszeniem) pierdnąć, jeśli nie ma tego w przepisach. czasem jednak, licząc na to, że nie znamy wszystkich przepisów, robią sobie hulanki i swawole przy wydawaniu decyzji. dlatego, jak mam jakieś wątpliwości, zawsze proszę o podstawy prawne. wiele razy odpuszczali.

KrzysztofLis2
06-10-2009, 19:25
urzędnik nie może (za przeproszeniem) pierdnąć, jeśli nie ma tego w przepisach.
Brzmi to głupio, ale to szczera prawda.

W państwie prawa urząd musi działać w granicach prawa -- co oznacza, że może zrobić tylko to, co jest opisane w ustawie. Jeśli w ustawie nie jest napisane, że urząd ma prawo kogoś do czegoś zmusić -- to nie może tego zrobić.

Co innego zwykły obywatel, dla którego dozwolone jest to, co nie jest zabronione. :)

StolarzS
06-10-2009, 21:22
Zgadza się - z moich nieco głębszych orientacji wynika że skoro mam wpisane w warunkach zabudowy (naturalnie wydanych przez gminę), że ścieki będę odprowadzał do szczelnego zbiornika, oczyszczalni lub kanalizacji to TYLKO JA decyduję o sposobie ich usuwania.
A gmina może mi golnąć :lol:
ROLMAN, napisz na e-mail coś o POŚ takich które nie leją ścieku do oczka - chcę tam mieć karpie koi - musi być czysto. Podoba mi się fitoreaktor, ale mało o nim wiem.
[email protected]

kibito
07-10-2009, 12:15
Dzięki za odpowiedź.
jak to mówią koniec języka za przewodnika :) --> a z prawem to tak jest że ludzie z niewiedzy przystają przy czasami niedorzecznych przepisach urzędasów :(

ROLMAN
08-10-2009, 19:05
ROLMAN, napisz na e-mail coś o POŚ takich które nie leją ścieku do oczka - chcę tam mieć karpie koi - musi być czysto. Podoba mi się fitoreaktor, ale mało o nim wiem.


witaj,
powiem szczerze, że nie widząc twojej działki, trudno mi dobrać konkretne rozwiązanie. myślę że oczyszczalnia z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym z odprowadzeniem do studni chłonnej mogła by być w Twoim przypadku odpowiednia. na temat oczyszczalni gruntowo-roślinnych (czyli z fitoreaktorem) mądrzył się nie będę, gdyż akurat takimi się nie zajmuję. i choć jakąś wiedzę teoretyczną na ten temat mam, nigdy jeszcze takiej stawiałem. coś tam podeślę Tobie na mail'a.

Jagoska
10-10-2009, 16:29
Witam!
Ja w swoich warunkach zabudowy mam zezwolenie na zbiornik szczelny i ani słowa o oczyszczalni a obowiązek przyłączenia poparty jest taką ustawą :

cyt."W przypadku zastosowania zbiornika szczelnego wybieralnego,zgodnie z art.5 ustawy z dn.13 września 1996r.o utrzymaniu porządku w gminach (t.j :.Dz.U. z 2005r.Nr 236 poz 2008) istnieje obowiązek przyłączenia nieruchomości do kanalizacji po jej wybudowaniu, na warunkach MPWiK S.A"

KrzysztofLis2
10-10-2009, 18:29
A dlaczego nie pozwolili Ci zbudować oczyszczalni ścieków?

Bo tym zakazem rzeczywiście zmuszają Cię do podłączenia do kanalizacji. Cytuję za ustawą:

Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: (...)
2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;

aprilka1000
25-10-2009, 11:31
Witam ,
w warunkach zabudowy napisali ze moze byc oczyszczalnia , ale sasiedzi opowiadali , ze podloze jest gliniaste , i co w takim razie powinnam zrobic ,

znajomi sprowadzili zbiornik szamba z radomia za 2 tys (podobno)
ale utrzymanie takiego szamba , jest bez sensu.

A wiec co zrobic ?[/list]

KrzysztofLis2
25-10-2009, 19:08
w warunkach zabudowy napisali ze moze byc oczyszczalnia , ale sasiedzi opowiadali , ze podloze jest gliniaste , i co w takim razie powinnam zrobic ,
Oczyszczalnia ogrodowa + oczko wodne + rozprowadzenie ewentualnego nadmiaru wody (ale to już znacznie mniejsze ilości, niż w normalnej oczyszczalni).

olgusieniunieczka
25-10-2009, 19:47
Witam ,
w warunkach zabudowy napisali ze moze byc oczyszczalnia , ale sasiedzi opowiadali , ze podloze jest gliniaste , i co w takim razie powinnam zrobic ,

znajomi sprowadzili zbiornik szamba z radomia za 2 tys (podobno)
ale utrzymanie takiego szamba , jest bez sensu.

A wiec co zrobic ?[/list]

najlepiej zaproś geologa :) my mieliśmy identyczną sytuację, ale po wizycie geologa i kilku odwiertach okazało się że miejscami glina zaczyna się dopiero na 80cm :D Geolog wydał pozytywną opinię co do oczyszczalni.
Będzie biologiczna z rozsączaniem w nasypie i częsciowo nawodnieniem (rozprowadzimy kropelkowe tam gdzie żywopłot).
Koszt geologa 500zł- to nie były wyrzucone pieniądze.

ROLMAN
28-10-2009, 18:56
Witam ,
w warunkach zabudowy napisali ze moze byc oczyszczalnia , ale sasiedzi opowiadali , ze podloze jest gliniaste , i co w takim razie powinnam zrobic ,

znajomi sprowadzili zbiornik szamba z radomia za 2 tys (podobno)
ale utrzymanie takiego szamba , jest bez sensu.

A wiec co zrobic ?[/list]


witaj,
podłoże gliniaste to nie jest jakiś zasadniczy problem. ważniejszy jest jest poziom wód gruntowych. w Twoim przypadku ważny jest właściwy dobór typu oczyszczalni i sposobu odprowadzenia oczyszczonego ścieku.
zaciekawiło mnie bardziej te szambo z radomia za 2 tys. z czego jest zrobione i jaką ma objętość?
a utrzymanie szamba - 2,5-3,5 tys. rocznie za wywóz ( 4 mieszkańców) faktycznie jest bez sensu.

aprilka1000
28-10-2009, 22:47
Wielkie dzieki za szybka odpowiedz,
co do szamba , tak opowiadali , jak tylko dowiem sie jak i gdzie , to dam znac cos wiecej na temat .
pozdrawiam

jacenty74
11-11-2009, 19:36
widzę, że na forum bardzo często pojawia się nazwa aguaeco. Proszę o wypowiedzenie się jak się sprawdza i ile kosztuje (zakup i ile utrzymanie) - proszę tylko użytkowników, a nie przedstawicieli handlowych :). Chcę porównać różne oczyszczalnie z zaproponowaną mi oczyszczalnią mca-6. Wiadomo, że firma sprzedająca akurat takie oczyszczczalnie przekonuje do swojej. Ja byłem w kilku i mam już mętlik, dlatego zdecydowałem się porównywać. Wszystkie za i przeciw. Nie chcę wydać niemałych pieniędzy, a nie być pewnym.

lolek632
13-11-2009, 11:18
byłem jakiś czas temu w gminie zapytać jak to jest ze środkami z UE na refundowanie oczyszczalnie. Wójt się wyprodukował, że oni nie pomagają i raczej nie chętnie się zapatrują na to bo w planach będzie kanalizacja. Tylko, że podłączenie wody obiecują od marca, nie chce myśleć ile zleci czasu do podłączenia kanalizacji... Będzie trzeba uderzyć do starostwa bo nie mam zamiaru użerać się znowu przez kilkanaście miesięcy w gminie o jakieś przyłącze :-?
Jestem tylko ciekaw czy można taką oczyszczalnie zamontować samemu? Z tego co patrzyłem, to montaż kosztuje nawet drugie tyle co sama instalacja :o
Kopał ktoś z Was to na własną rękę ?

wojtek50
23-11-2009, 06:58
Ależ owszem samemu można POS zamontować . Dobry charakter w rękach i zprawa załatwiona . Fakt że za zamontowanie biorą prawie tyle co kosztuje . Zasięgałem informacji ponieważ takową mam zamiar zainstalować . I prawdopodobnie tymi ręcami. Ale mam inne pytanie . Kiedy najlepiej ją zainstalować , razem ze stanem "0" czy później .Czy zostawienie nieużytkowanej POS na zimę nie zaszkodzi jej.

lolek632
23-11-2009, 09:40
na temat twojego pytania wiem nie wiele ;)
ja będę robił jak będzie kasiora :lol: nasz sąsiad zrobił na jesień a nie ma okien, dach papą przykryty, za rok moze dwa bedzie sie wprowadzał. Chyba nic się tej oczyszczalni nie stanie.. :roll:

jacenty74
23-11-2009, 17:37
Witam!
Ja w swoich warunkach zabudowy mam zezwolenie na zbiornik szczelny i ani słowa o oczyszczalni a obowiązek przyłączenia poparty jest taką ustawą :

cyt."W przypadku zastosowania zbiornika szczelnego wybieralnego,zgodnie z art.5 ustawy z dn.13 września 1996r.o utrzymaniu porządku w gminach (t.j :.Dz.U. z 2005r.Nr 236 poz 2008) istnieje obowiązek przyłączenia nieruchomości do kanalizacji po jej wybudowaniu, na warunkach MPWiK S.A"

A czy w przypadku posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków też istnieje obowiązek przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej jeżeli np. za 5-6 lat powstanie?

wojtek50
23-11-2009, 18:54
Nie niema obowiązku . I żaden paragraf Ciebie do tego nie zmusi . A jak będziesz zdawał projekt do uzyskania pozwolenia na budowę , to zoriętuj się dokładnie ,czy w gminie możesz zastosować POŚ . Jak nie to tylko po cichu bo na to trzeba mieć zezwolenie .

StolarzS
24-11-2009, 11:07
Ten problem załatwiałem na etapie składania wniosku o wydanie warunków zabudowy - napisałem, że ścieki do sieci lub do szczelnego zbiornika lub do POŚ.
I teraz, mając to wpisane w warunkach zabudowy - gmina nic nie może na mnie wymusić :D
To chyba najlepszy sposób.

ROLMAN
01-12-2009, 09:42
Ależ owszem samemu można POS zamontować . Dobry charakter w rękach i zprawa załatwiona . Fakt że za zamontowanie biorą prawie tyle co kosztuje . Zasięgałem informacji ponieważ takową mam zamiar zainstalować . I prawdopodobnie tymi ręcami. Ale mam inne pytanie . Kiedy najlepiej ją zainstalować , razem ze stanem "0" czy później .Czy zostawienie nieużytkowanej POS na zimę nie zaszkodzi jej.

witaj,
w przypadku poś drenażowych montaż faktycznie może wynieść drugie tyle, co samo urządzenie. wchodzi tu zakup żwiru, roboty ziemne, robocizna. dlatego jak się podliczy wszystko, wychodzi prawie tyle, co poś z osadem czynnym. montaż poś z osadem czynnym bądź złożem biologicznym nie powinien przekraczać 10-15% ceny urządzenia. są takie oczyszczalnie, w których montaż wliczony jest w cenę urządzenia. można kupić urządzenie i zamontować sobie samemu, wg instrukcji i też będzie prawdopodobnie działało. z tym, że z wiadomych powodów nie dostaniesz w takim przypadku gwarancji od producenta.
montować możesz ze stanem "0", wtedy możesz posiać sobie jakiś trawniczek i posadzić kwiatki. jednak jeśli poś posiada np. sprężarkę, to okres gwarancji na nią upływa mimo, że nie jest używana.
jeśli na zimę pozostawisz nieużywaną oczyszczalnię zalaną wodą, woda może zamarznąć i rozsadzi zbiornik. można pozostawić oczyszczalnię "na sucho", ale wówczas zbiornik musi być na tyle mocny, aby go nie zgniotło.

alerion1
01-12-2009, 20:55
Witam na naszej działce ( 1100 m2, kwadratowa ) chcemy zamontować POŚ. Rodzinkę planujemy 5 osobową. Grunt na działce podbno piaszczysty.

Nie ma w poblizu rowu melioracyjnego ani rzeki pozostaje nam więc raczej studnia chłonna.

Ile taka studnia zajmuje miejsca na działce?

Chcemy też zbierać deszczówke i wykorzystywać w domu i ogrodzie
Czy nadmiar wody opadowej ze zbiornika można odprowadzić do tej samej studni co oczyszczone ścieki?

Czy jeżeli przez nalbliższe lata rodzina będzie 3 osobowa to oczyszczalnia na 5 osób będzie działać prawidłowo?

Zastanawiam się nad zachwalana tu aquaeco, ale także nad Sotralentz, Roth albo Aquamatic o taką
http://www.aquamatic.com.pl/index.php?go=dom
Ta ostatnia wykorzystuje osad czynny i złoże biologiczne...
Oferują 5 lat gwarancji na osadnik i 10 na reaktor i części pracujące w ściekach.
Oczyszczalnia jest ze stali nierdzewnej i PE HD ( To dobrze? )
deklarowne zuzycie prądu 26kWh na rok.

ROLMAN
02-12-2009, 07:49
witaj,
musisz jeszcze napisać, jaki jest maksymalny roczny poziom wód gruntowych. to bardzo istotne.

alerion1
02-12-2009, 11:10
Z tego co wiem to poniżej 1,5 m od poziomu gruntu.

alerion1
02-12-2009, 17:47
1 grzybek na ile studni? Myślałam, że sie jedną studnię stawia... :roll:
A Twoja mpoplaw Poś to biologiczna czy z osadem?
Zajrzałam na strone wobet-hydret i ceny są interesujące. Sam zakopywałeś? Czy jesteś zadowolony? Jak u nich z gwarancjami?

ROLMAN
02-12-2009, 18:44
witaj alerion1,
otóż zależy jaką studnię chcesz zrobić. może to być dół wyłożony po bokach geowłókniną, wysypany żwirem i znów nakryty geowłókniną, to zajmie Ci to kilka m2 ( w zależności od głębokości). można zakopać też kręgi betonowe, wówczas masz studnię o średnicy zakopanego kręgu. rozwiązanie najtańsze (koszt kilkuset złotych) to gotowe studnie chłonne z tworzywa lub pakiety rozsączające zajmują 1-2 m2.
nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć tam przelew od deszczówki, choć jeśli dobierzesz odpowiednio wielkość zbiornika na deszczówkę do powierzchni Twojego dachu (znaczy się dachu Twojego domu), niewiele będzie się przelewało.
nie wiem, jaką w końcu oczyszczalnię wybierzesz, ale większość przeznaczonych dla pięciu osób powinna działać przy trzech osobach.
peany ku czci aquaeco (nowy44) są dla mnie mocno podejrzane. z zachwytami byłbym ostrożny. aquamatic'a jest całkiem przyzwoity. stali nierdzewnej tam tyle że hoho -stelaż i oś złoża tarczowego i kilka śrubek. a PEHD (polietylen o wysokiej gęstości) to akurat dobrze.
możesz jeszcze sprawdzić sobie oczyszczalnie Centroplast, Mall, Titan-Eko.

robsons6
03-12-2009, 10:25
A ja ci powiem ze jak masz malo sciekow to bierz szambo.
Oczyszczalnie poleca w przyupadku wiekszej ilosci sciagkow.

wojtek50
03-12-2009, 11:29
Uważam że niezależnie od ilości ścieków POS zawsze się opłaca . Tylko są dwa warunki - wody gruntowe jak najniżej , oraz wielkość działki .

ROLMAN
04-12-2009, 10:31
szambo w żadnym przypadku się nie opłaca. zakup zbiornika o pojemności kilkunastu m3 kosztuje tyle co oczyszczalnia biologiczna (tańsza do tego w eksploatacji 10-20 krotnie od szamba). przy biologicznych oczyszczalniach wielkość działki nie ma znaczenia, wody gruntowe -troszkę.

alerion1
08-12-2009, 20:57
:(

Dostaliśmy z Zakładu Inżynierii Komunalnej załącznik do naszych warunków zabudowy.

Pozwolili na szambo, albo mamy na własny koszt ciągnąć rurę Fi 90 700m do kolektora. Byłam przekonana, że na tym pustkowiu nie ma kanalizacji.

Czytałam w tym wątku o możliwości zrobienia POŚ po odbiorze domu.

Czy te 700 m rury plus oczywiści kopara i fachowcy jest ekonomicznie uzasadnione?

Powołując się na to co zacytował KrzysztofLis2

Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: (...)
2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;


Czy te 700 m rury plus oczywiści kopara i fachowcy jest ekonomicznie uzasadnione?

Bo jak nie to będę walczyć o POŚ

:)

ROLMAN
08-12-2009, 22:25
700 m, ładny kawałek. no i chyba potrzebowałabyś jakiejś przydomowej stacji pomp.
czy we wniosku o wydanie warunków zabudowy wpisywałaś poś, czy tylko szambo?

KrzysztofLis2
10-12-2009, 20:08
Czy te 700 m rury plus oczywiści kopara i fachowcy jest ekonomicznie uzasadnione?
Dla Zakładu -- na pewno. Ktoś im za frajer zrobi niemal kilometr rury, i jeszcze będzie płacić za odbieranie ścieków! :D

alerion1
11-12-2009, 09:20
Ktoś im za frajer zrobi niemal kilometr rury, i jeszcze będzie płacić za odbieranie ścieków!

No i to mnie właśnie wkurza! A potem sie inni podłączą... O warunki występowała właścicielka działki obok - działkę dostaliśmy już z takimi warunkami. Popytam ile chcą za tę rurę i jak uznam, że za dużo to wydeptam sobie oczyszczalnie :-)

desmear
15-12-2009, 18:27
Tylko są dwa warunki - wody gruntowe jak najniżej , oraz wielkość działki .

Dodam trzeci - odpowiedni grunt. Co z tego, ze wody gruntowe mam nisko, co z tego, że działkę odpowiednio dużą, kiedy po 40 cm ziemi mam glinę. Odwiert robiłem do 8 metrów, między 5 - 6 metrem jest piach ale nasączony wodą , której lustro stablilizuje się na 4 metrach wysokości.
W co odsącze oczyszczone ścieki ? Przecież nie w 40 cm ziemi na górze.

wojtek50
16-12-2009, 11:57
Zrób test . Wykop dól powiedzmy 1x1x1 metr i nalej wody . Zobaczysz jak szybko wsiąka . Testy na wsiąkanie wody mają swoją nazwę . Test PERKOLACYJNY . spróbuj .

pluszku
27-12-2009, 13:36
szambo w żadnym przypadku się nie opłaca. zakup zbiornika o pojemności kilkunastu m3 kosztuje tyle co oczyszczalnia biologiczna (tańsza do tego w eksploatacji 10-20 krotnie od szamba). przy biologicznych oczyszczalniach wielkość działki nie ma znaczenia, wody gruntowe -troszkę.
Albo tanie macie te oczyszczalnie albo drogie szamba. Zbiornik betonowy 11 m3 to koszt 2500 zl + wykop + transport i podłaczenie. Sensowna oczyszczalnia sciekow to koszt 10.000 zl + wykop + transport i podłaczenie. 7500 zl w polskich realiach wystarczy na baaaaardzo dlugo, pomimo zmowy rynkowej niektorzy panowie Szambelani maja inne cenniki dla stalych klientow a inne jak ktos wywozi 1-2 razy w rokum, inne jak z faktura i inne jak bez faktury......
Tylko prosze, szamba z rozsączem w gruncie nie nazywaj oczyszczalnia, w wielu cywilizowanych krajach jest to zabronione.

karolboron
27-12-2009, 16:57
Szambo z rozsączaniem to prawidłowo osadnik gnilny z systemem drenażu rozśączającego i jest to przydomowa oczyszczalnia ścieków, która spełnia normy poziomu oczyszczania ścieku. W wielu krajach jest to zabronione Niemcy i Litwa - w niemczech zaczyna się dyskusja naukowa czy się z tego nie wycofać bo jedynym argumentem za zakazem tego rozwiązania było to, że nie można kontrolować jakości ścieków wprowadzanych do gruntu po doczyszczaniu w drenażu. Chodziło o to, że ludzie będą źle to użytkować i ścieki nie będą doczyszczanie. Przydomowe oczyszczalnie z drenażem rozsączającym mają dodatkowa zalet. Mianowicie wprowadzają oczyszczone ścieki (druga klasa czysotści wody) do gruntu co na terenach miast, gdzie duża powierzchnia jest utwardzona (budynki, parkingi, chodniki) zapobiega obniżaniu poziomu wód gruntowych i ze względu na tą zaletę zastanawiają się w Niemczech czy nie znieść zakazu. Zapraszam do poczytania bardziej zaintersowanych
Co do cen to sensowną oczyszczalnie drenażową dla 4 osób można kupić już za 3500 zł (produkt z atestami) plus podobnie za montaż. Oczyszczalnia biologiczna to kwota ok 8000 plus montaż 2500.
Do tego jeszcze badania gruntu od 300 do 700 zł zależy od regionu kraju.
Zapraszam do sprawdzenia oferty na stronie www

lakusz
02-01-2010, 12:23
Witam

Od ponad roku używam poś sotralenza, i używam środka Bio7 spłuczka wc, ponieważ oczyszczalnia jest na 3-4 osoby, ale praktycznie używają jej 2 osoby, bo nasze dziecko korzysta jeszcze z pieluch, to jeszcze nie wywoziłem "szamba", ale moje pytanie dotyczy właśnie środków chemicznych:

1. czy konieczne jest używanie "bakterii" ?
3. czy dobrze liczę że jeżeli oczyszczalnia jest na 3-4 osoby to przy połowicznym jej "wykorzystaniu" odpady stałe można wywieźć po 1,5-2 lat ?
4. jakich "odświeżaczy" nie antybakteryjnych używacie do wc ?

karolboron
02-01-2010, 13:51
Odpowiadam po kolei na pytania:
1. Producenci POŚ mówią w większości, że nie jest konieczne stosowanie żadnych preparatów, ale badania naukowe pokazują, że bakterie podnoszą poziom oczyszczania ścieków. Logika też podpowiada, żeby używać bakterii, ponieważ w osadniku gnilnym zachodzą procesy fizyczne (sedymentacja, flotacja) oraz biologiczne (fermentacji i gnicia). Bakterie odpowiedzialne za procesy biologiczne wytwarzają się same po pewnym czasie, tak jak w produkcji wina domowym sposobem, ale wino bez dodatku bakterii pędzi się gorzej. Drugim argumentem za używaniem aktywatorów bakteryjnych jest chemia gospodarcza i antybiotyki, które "uśmiercają" baterie w osadniku. A biopreparaty to kostka z bakteriami do rozkładu zanieczyszczeń - coś jak drożdże do ciasta.
2 (3) Źle liczysz bo ilość osadu powstała w oczyszczalni jest to sprawa indywidualna w pewnym zakresie tak jak zużycie wody w domu. 1,5 - 2 lata to okres orientacyjny w którym należy sprawdzić ilość osadu w osadniku. Sprawdzenia dokonuje się w prosty sposób. Należy kij długości 3 m owinąć z jednej strony gazą, (prześcieradłem, białą ścierką) i należy go zanurzyć w zbiorniku tak aby dotknąć dna zbiornika. Po wyjęciu miernika - kija należy zmierzyć ilość osady który się przykleił do gazy, jeżeli jest to wartość w granicach 30- 50% wysokości osadnika to należy wybrać osad. Jeżeli mniej to wszystko jest ok. Używamy dalej. Nie należy wybierać całego osadu ponieważ zostanie przerwany proces fermentacji. Po wybraniu osadu z osadnika, oczyszczalnia musi być zalana ponownie wodą, ponieważ jest to urządzenie przepływowe.
3 (4) Co do odświeżaczy nie mam większego rozeznania

[ moderowano - reklama ]

lakusz
02-01-2010, 16:19
Odpowiadam po kolei na pytania:
Nie należy wybierać całego osadu ponieważ zostanie przerwany proces fermentacji. Po wybraniu osadu z osadnika, oczyszczalnia musi być zalana ponownie wodą, ponieważ jest to urządzenie przepływowe.


ile wybrać i z której części zbiornika ? Wiem też że trzeba przepłukać filtr "wiaderkowy" pod bieżącą wodą - czyli zalewać zbiornik właśnie przez ten filtr - czy dobrze myślę ?

JurekM
04-01-2010, 22:56
Witam!
Mam prawomocne pozwolenie na budowę domu ale z szambem szczelnym.
Dziś wystąpiłem z wnioskiem do gminy o zmianę warunków WOD-KAN polegających na dopisaniu do odprowadzenia ścieków do zbiornika szczelnego alternatywnie odprowadzenia do Przydomowej Oczyszczalni Ścieków.
Czy mając projekt wraz z pozwoleniem jak zrobię zgłoszenie do starostwa wykonania POŚ to nikt przy odbiorze się nie doczepi??

ROLMAN
05-01-2010, 16:16
Albo tanie macie te oczyszczalnie albo drogie szamba. Zbiornik betonowy 11 m3 to koszt 2500 zl + wykop + transport i podłaczenie. Sensowna oczyszczalnia sciekow to koszt 10.000 zl + wykop + transport i podłaczenie. 7500 zl w polskich realiach wystarczy na baaaaardzo dlugo, pomimo zmowy rynkowej niektorzy panowie Szambelani maja inne cenniki dla stalych klientow a inne jak ktos wywozi 1-2 razy w rokum, inne jak z faktura i inne jak bez faktury......
Tylko prosze, szamba z rozsączem w gruncie nie nazywaj oczyszczalnia, w wielu cywilizowanych krajach jest to zabronione.

witaj,
czytam, czytam, ale tak do końca nie rozumiem, co masz na myśli.
a tak przy okazji - napisz, gdzie można kupić szambo 11m3 za 2500zł.

StolarzS
05-01-2010, 16:51
Za takie pieniądze bardzo chętnie kupię. Dziś się okazało, że POŚ u mnie odpada z uwagi na wysokość wód gruntowych.

Kanaliza za 10800zł.

Wolę szambo.

KrzysztofLis2
05-01-2010, 17:35
A POŚ ogrodowa?

ROLMAN
05-01-2010, 17:50
lub kopiec filtracyjny

alerion1
06-01-2010, 22:11
Witam
Kierownik budowy z którym chcemy współpracować twierdzi, że szambo w warunkach zabudowy = POŚ. I nie trzeba występować o nowe warunki. Czy ma rację? Nie mogę znależć w sieci potwierdzających to przepisów...

StolarzS
07-01-2010, 10:49
A POŚ ogrodowa?

Nie znam tematu. Możesz dać jakieś wskazówki o co kaman?

ROLMAN, gdzie odprowadzam ścieki w przypadku kopca?

Nie chcę i nie chciałem POŚ z rozsączaniem - miałem nadzieję na studnię zrzutową, ale się nie da.

Zdecydowanie szukam rozwiązania, które wykluczy kanalizę i szambo.
Woda około 120cm ppg, miejscowo 50cm.

KrzysztofLis2
07-01-2010, 10:57
http://www.oczyszczalnieogrodowe.pl/?modulename=budowa

ROLMAN
09-01-2010, 20:19
kopiec filtracyjny to po prostu podwyższenie terenu (nasyp, górka) wykonane z piasku, żwiru bądź tłucznia. może być obsypane ziemią i pokryte roślinkami. do kopca odprowadza się oczyszczony ściek, najczęściej za pośrednictwem przepompowni. stosuje się go w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych (zgodnie z prawem musi być różnica co najmniej 1,5m pomiędzy miejscem odprowadzenia ścieku a maksymalnym rocznym poziomem wód gruntowych) lub w przypadku występowania gruntów słabo przepuszczalnych.

pluszku
10-01-2010, 08:25
witaj,
czytam, czytam, ale tak do końca nie rozumiem, co masz na myśli.
a tak przy okazji - napisz, gdzie można kupić szambo 11m3 za 2500zł.

http://probud.pl/szamba.htm

ROLMAN
10-01-2010, 18:29
faktycznie - cenowo interesująca oferta.

rzufik1
22-01-2010, 14:43
Rolman pytanie do branzowca..

a powiesz coś o

OP mini SBR5
BIO EKO 2500
Bioekocent 3300 PRO
BIOCLAR B6

jestem na etapie wyboru.... i sam juz nie wiem co:(
wsumie najtaniej wychodzi BIO EKO 2500 ( w tej ich promocji do konca stycznia)

pozostałe sporo drożej ale nie mam miedzy nimi jakiś wielkich różnic no może BIOCLAR B6 jest z nich najdroższa..

Chce oczyszczalnie zakopać tak z 1m pod ziemie... teren musze nawieżć
dzieki

i co tu wybrac?

ROLMAN
07-02-2010, 20:47
witaj,
z wymienionych znam dobrze tylko Bioekocenta 3300 Pro.
jak będziesz się zastanawiał nad wyborem, a chcesz zakopać oczyszczalnię metr pod powierzchnią terenu, to musisz mieć pewność, że zbiornik jest dostatecznie wytrzymały (nie każdy producent da Tobie wówczas gwarancję). metr naziomu to sporo. druga rzecz to możliwość zamontowania metrowej nadstawki, aby mieć dostęp do zbiornika. nie do każdej z wymienionych oczyszczalni taką nadstawkę dostaniesz. myślę, że w Twoim wypadku Bioekocent byłby godny zastanowienia. inne - dowiedz się u producenta. koniecznie u producenta.

rzufik1
08-02-2010, 06:27
faktycznie wybór padł na BIOEKOCENTA. teraz starostwa a jak wiosna wroci i da rade kopara wjechac:) reszta.
dzieki

szamilsz
11-02-2010, 16:32
Ja tutaj z pytaniem wyskoczę odnośnie tematu szamb ekologicznych, dużo już zostało napisane, mnie interesuje czy ktoś z forumowiczów zakupił i użytkuje szamba firm :
eko-sum : http://www.eko-sum.pl
oraz
mirmax : http://www.oczyszczalnie.przydomowe.pl


proszę o uwagi co do tych produkcji

rzufik1
12-02-2010, 13:32
a jednak utrzymali promocje.... miała obowiązywać do konca stycznia przy gotówkowej wpłacie

http://www.allegro.pl/item891075771_przydomowa_biologiczna_oczyszczalnia _bioekocent_3.html

faktycznie zima przycisneła ich ( tzn producentów oczyszczalni) i działają aby sprzedać.

olecki
12-02-2010, 20:45
ja na działce mam wode gruntową na poziomie -0,5m

działka znajduje się przy drodze - a miedzy drogą a działka znajduje się rów. Rów ciągnię się wzdłuż całej uliczki i wszystkich innych działek

wiem, że są oczyszczalnie które mogą odprowadzać wodę właśnie do rowu.

Czy takie odprowadzenie wymaga jakiegos pozwolenia? czy moge spokojnie odprowadzac do rowu?

jakiego typu jest to wtedy oczyszczalnia i ile wtedy kosztuje?

czy taka oczyszczalnia jest w miare bezobslugowa?

Z gory dziekuje za pomoc

ROLMAN
14-02-2010, 21:35
a jednak utrzymali promocje.... miała obowiązywać do konca stycznia przy gotówkowej wpłacie

http://www.allegro.pl/item891075771_przydomowa_biologiczna_oczyszczalnia _bioekocent_3.html

faktycznie zima przycisneła ich ( tzn producentów oczyszczalni) i działają aby sprzedać.

witaj,
to nie producenta, tylko dystrybutora przycisnęło.

rzufik1
15-02-2010, 06:32
to niezłą marże maja i dystrybutorzy i producenci:)

a my za to niestety bulimy:(

ale fakt lepiej zapłącic 7200 brutto niz cennikowo cos kolo 9000.
A produkt znany jednak i a dzieki takiej cenie zaciera sie roznica cenowa promocyjnej BIO EKO 2500.

StolarzS
15-02-2010, 22:34
Marże rzędu 40% to nic nowego. Dla handlowców - odbiorca końcowy może być zszokowany taką marżą.
Rozbawił mnie kiedyś klient, który stanowczo uznał marżę właściwą dla hurtowni na poziomie 2-3%.
Co ciekawe, sam ma całkiem spory sklep...

student169
21-02-2010, 23:46
Witam wszytkich forumowiczów
Przegladam forum i nagle strach w oczach :o
a wiec zaczne od nowa czyli kupiłem niedawno dom bede mieszkał w nim dopiero za jakis miesiac zamontowane jest tam szambo betonowe firmy Ekobet z Radomia 6000 litrów a moja rodzina składa sie z 3 dorosłych osób i małego dziecka :/ czy to szambo wydoli ?? jak czesto bede oprózniał szambo?? a może da sie jakos to przerobic ?? Pomocy

dziekuje z góry za rady

ROLMAN
22-02-2010, 13:14
witaj,
czy jest to zbiornik jednokomorowy, czy dzielony?

student169
22-02-2010, 17:28
jest to zbiornik jednokomorowy

ROLMAN
24-02-2010, 08:15
witaj,
jaki masz rodzaj gruntu koło domu i jaki jest maksymalny poziom wód gruntowych?

student169
25-02-2010, 11:06
grunt to glina a poziom wód gruntowych niewiem :/ wiem tylko że jest złoże piaskowca pod domem

ROLMAN
25-02-2010, 12:01
witaj,
oczyszczalnia drenażowa na glinie raczej właściwie działać nie będzie.
można z twojego zbiornika zrobić oczyszczalnię biologiczną - SBR-a, ale wówczas trzeba przedzielić zbiornik przegrodą. na przegrodzie montuje się moduł dozbrajający i masz pełnowartościową przydomową oczyszczalnię ścieków.

student169
25-02-2010, 14:41
jaki jest koszt takiego czegoś i kiedy można to zrealizowac dodam że jestem z Kielc

ROLMAN
25-02-2010, 16:37
cena to około 9500zł, dostępność w 7-10 dni, przegrodę musisz zrobić we własnym zakresie.

MAŁGOLALA
26-05-2010, 09:15
Witam, przeczytałam cały temat, a teraz mam pytanie: jest jakaś opinia o Traidenis model NV 1 o przepustowosci 800 litrów? Jest sporo tańsza od Aqumatic. Czy pan Rolman może coś wie? :) Nie mogę znaleźć w necie opinii użytkowników. Z góry dziękuję za pomoc każdemu kto coś o tym wie.

borso
29-05-2010, 18:34
Mam Traidenis NV1 od dwu lat, jak dotąd jedyną czynnością obsługową było wybranie przed rokiem osadu (około 1 m3), teraz muszę już to zrobić drugi raz, wodę rozsączam w studni chłonnej. Oczyszczalnia ta nie ma żadnego sterowania dlatego właśnie na nią się zdecydowałem. Dokładnie przestudiowałem instrukcje Aquamatic, fajna ale dla kogoś kto lubi się bawić technicznymi zabawkami, ja nie mam na to czasu, dla mnie to ma działać bez angażowania mnie w obsługę i tak działa Traidenis. A że jest prostacki w konstrukcji, tym lepiej, nie ma co się psuć a działa doskonale.

salatar
30-05-2010, 22:08
:)
witam u mnie też wrócił temat oczyszczalni po długim okresie
ziemia - glina + iły pylaste. dom na górce
jedyne dwie opcje i firmy co się podjęły zrealizowania u mnie inwestycji - to biologiczna + studnia + złoże chłonne z BIOEKOCENTA
lub kopiec filtracyjny z SOTRALENTZA
obie oferty za ok 13000 zł
nie wiem co wybrać
jak się to będzie zachowywać w tak ciężkich opadach jak mamy ostatnio - goście od biologicznej mi mówią ze w ekstremalnych warunkach - trzeba będzie wypompowywać czystą wodę bo studnia i pakiety może tego nie przyjąć

gościu od "kopca" daje niby 100 % gwarancji ze bedzie chodzic bez problemu

komu zaufać ?

gulcia
13-06-2010, 15:21
Witam wszystkich,
chciałabym zasięgnąć rady jeśli chodzi o POŚ. Wiem, że było już dużo konkretnych postów na ten temat ale jako kobieta nie wszystko rozumiem;) i chciałabym indywidualnej porady.

Otóż obecnie mam na swojej działce zwykłe szambo (zbiornik plastikowy ok 5000m3). Chciałabym się dowiedzieć jakie są możliwości przerobienia go na PoŚ. Teren, na którym miałaby być zlokalizowana jest gliniasty, mam zrobiony drenaż, tuż za ogrodzeniem jest rów, do którego można by odprowadzać oczyszczone ścieki. Jestem z Wrocławia, czy są jakieś firmy godne polecenia? Ile mniej więcej (nawet w dużym zaokrągleniu) mogłoby kosztować zrobienie oczyszczalni z wykorzystaniem obecnego szamba? Rodzina na razie 4 osobowa (kiedyś może 6-8, czy wtedy będzie możliwość "rozbudowy jeśli teraz zdecyduje się na taką, która miałaby obsługiwać 4 osoby?). Nie mam pojęcia jaki rodzaj oczyszczalni byłby dobry do warunków terenu.

Serdecznie pozdrawiam i czekam na wszelkie sugestie.

Beja
30-06-2010, 08:41
obecnie mam na swojej działce zwykłe szambo (zbiornik plastikowy ok 5000m3).

No to nie masz problemu! Szambo 5000 m3 to musisz opróżniać tak na oko raz na 30 lat ;)



Chciałabym się dowiedzieć jakie są możliwości przerobienia go na PoŚ.

A tak serio - oczywiście, że są takie możliwości. Po pierwsze to, co pisał wyżej ROLMAN, chociaż w przypadku jednokomorowego zbiornika z tworzywa trudniejsze może być przedzielenie go na dwie komory. Pozostaje więc wykorzystanie szamba jako przepływowego osadnika gnilnego, za którym doda się moduł biologiczny - wszystko jedno czy osad czynny, czy złoże biologiczne. Problem tylko w znalezieniu firmy, która będzie chciała się w to pobawić.
5 m3 to w sam raz wielkość dla 8-osobowej rodziny, dla 4 osób mogłoby być mniejsze, ale jest do przyjęcia.

grzynia
22-07-2010, 13:04
za zlikwidowanie szamba można pieniądze dostać unijne chyba albo z urzędu jak sie podłączysz więc na razie można szambo

Tomi78__
11-12-2010, 08:18
Podnosze temat.
Jaka oczyszczalnia wg was najlepsza?

hirek59
11-12-2010, 08:35
PROPONUJĘ TĄ http://allegro.pl/oczyszczalnia-biologiczna-2500-l-trzykomorowa-5-os-i1349030341.html

Tomi78__
11-12-2010, 08:41
dlugo je sprzedajesz?

hirek59
11-12-2010, 08:43
taką mam zamówioną na wiosne.

Tomi78__
11-12-2010, 08:44
jeszcze nie sprawdziles a polecasz?

hirek59
11-12-2010, 08:45
Czytałem dużo o niej i myślę że w tej cenie ta jest oki.

Tomi78__
11-12-2010, 08:46
trzykomorowa jest napewno dobra, cena spora.

hirek59
11-12-2010, 08:49
A co znalazłeś tańsze ale tylko biologiczne mnie interesują .

hirek59
11-12-2010, 08:50
tu masz mniejszą http://allegro.pl/przydomowa-biologiczna-oczyszczalnia-sciekow-ce-i1350566213.html

hirek59
11-12-2010, 08:59
Ale już zdecydowałem tą pierwszą..

Tomi78__
11-12-2010, 09:04
ostatni link, ciekawa opcja ale podobna cenowo.

hirek59
11-12-2010, 09:06
To jak ci nie odpowiada a teren masz piasek to tylko z drenazem o połowe tańsze bo u mnie nie mogę glina.np. http://allegro.pl/oczyszczalnia-sciekow-male-dzialki-4-5-najtan-i1362723289.html

Tomi78__
11-12-2010, 09:10
ja mam piach jak bys gleboko nie kopal, zreszta 300m od domu mam zwirownie, a wode gruntowa na 1,5m, wiec drogo nie powinno byc.

hirek59
11-12-2010, 09:14
To faktycznie tylko z pakietem i ok

Tomi78__
11-12-2010, 09:55
Bede szukal i drazyl temat

alerion1
05-01-2011, 09:22
Witam,
Odzywam się po dłuższej przerwie :-)
Mam prośbę o poradę do forumowiczów a szczególnie do ROLMANA.
Sprawa oczyszczalni na naszej działce nie wygląda za dobrze... Pisałam maile do różnych firm oferujących POŚ ale nie uzyskałam konkretnych odpowiedzi.
Wykonane odwierty na działce wykazały, że wody gruntowe są na poziomie od 1,1 do 0.5 m na przekątnej pod planowanym budynkiem. Piaski drobne i średnie do poziomu 6 m.
Z tego co się orientowałam w grę wchodzi jeno studnia rozsączająca na nasypie ( nie bardzo nam odpowiada kwestia przepompowni ) albo oczko wodne.

Help!

art-e
17-01-2011, 08:22
A ja mam pytanie takie:

oczyszczalnie biologiczne - ścieki można niby odprowadzać do rowu. Ok ale jak ma to działać?
Wiadomo że musi być zachowany spadek, rowy nie są z reguły głębokie.
Czy takie zbiornik można zamontować tuż pod powierzchnia terenu coby z małym spadkiem akurat do rowu starczyło?

Co będzie w zimę, nie zamarznie?
A jeśli już zamontuje go np. 1 m pod ziemią to nie ma szans do rowu odprowadzić, no chyba że jakąś pompą do góry.

fenix2
17-01-2011, 11:45
TO musisz pompę wrzucić jak nie masz spadku.

desmear
17-01-2011, 19:15
A ja mam pytanie takie:

oczyszczalnie biologiczne - ścieki można niby odprowadzać do rowu. Ok ale jak ma to działać?
.


jak sam napisałeś "NIBY"
w ulotkach to różne rzeczy piszą a to że można do rowu (zapytaj najpierw właściciela rowu czy Ci pozwoli, zwłaszcza jeśli to rów do odwodnienia drogi) a to że można budować oczyszczalnie na glinie (pewnie że można, wszystko można, tylko nikt nie pisze co zrobić z odprowadzeniem podczyszczonych ścieków.

art-e
18-01-2011, 09:48
No rów jest gminy lub powiatu (jeszcze nie sprawdzałem)

Gdzieś czytałem że nie trzeba jakichś pozwoleń jeśli ilość ścieków nie przekracza 5m3 na dobę, tylko nie pamiętam czego to dotyczyło.

Ktoś to pamięta?

desmear
18-01-2011, 14:33
prawdopodobnie chodzi o pozwolenie na budowę oczyszczalni? Jeśli nie przekracza to masz tylko zgłoszenie.

Jeśli to rów odwadniający drogę to mowy nie ma żeby zarząd dróg zgodził się na wprowadzenie czegokolwiek do tego rowu

Tomi78__
19-01-2011, 22:32
Mam pytanko. Czy ktos uzywal pakietow rozsączajacych, zamiast tłucznia czy zwiru? Warto to zastosowac?

Piczman
03-02-2011, 14:11
Jeśli to rów odwadniający drogę to mowy nie ma żeby zarząd dróg zgodził się na wprowadzenie czegokolwiek do tego rowu

Mnie deszczówki nawet nie pozwolili lać a sąsiedzi szambo żywcem pompują ze swoich zbiorników.

Próbuj :)

Tomi78__
13-02-2011, 20:52
Stosowal Ktos pakiety zamiast zwitu czy tlucznia?

adk
18-02-2011, 19:14
Tak czytam i czytam (przeczytałam od pierwszego do ostatniego wpisu).... pogubiłam się.
Jestem w trakcie oczekiwania na uprawomocnienie WZ przed złożeniem papierów na PB. Mam napisane w WZ : odprowadzenie ścieków do własnego szczelnego zbiornika na nieczystości płynne - szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków, docelowo do gminnej sieci kanalizacyjnej.
W jednym poście jest, że mogę POŚ zrobić i gminie nic do tego w przyszłości, w innym że jednak mają mogą mnie w przyszłości zmusić do podłączenie się do kanalizacji.
Kolejna rzecz której nie wiem czy u mnie można zrobić POŚ jeśli:
- jeśli mam dom na zboczu (spadek od drogi),
- w ok 1/3przez całą działkę przepływa wolna rzeczka (prawdopodobnie odnoga rzeki, która jest na samym końcu działki, ale na tej "odnodze" co poniektórzy zrobili sobie stawy, oczka wodne
- działka jest na obszarze chronionym Natura 2000
- z badań geo nic nie rozumiem (a myślałam żem intelygentna :-) - znalazłam taki zapis: wysoko w otworze 1 jest sucho, otwór 2 zwierciadło wody nawiercone 4,3m ppt, ustabilizowane 1,4 m ppt; grunty piasek gliniasty i glina.

Moje pytanie brzmi czy w takich warunkach da się wykonać POŚ? Inne ile kosztuje wywóz szamba? Rodzina 5 osób w przyszłości może 7.
A i jeszcze jedno: wszyscy w okolicy łącznie z nami mają i muszą mieć własne studnie.
Jesteście w stanie coś poradzić. Bo myślałam, że szambo to najprostsza rzecz. Ale nie wiem ile kosztuje opróżnianie.

fenix2
18-02-2011, 21:57
Złóż do starostwa zgłoszenie i zobaczysz co odpowiedzą.
Zachowaj 30 m od studni (również na sąsiedniej działce).

A o koszt wywozu zapytaj u lokalnego szambo-woźnego. :-)

adk
18-02-2011, 22:11
No właśnie szukam i szukam (w internecie oczywiście), nie podają cen niedobrzyzny jedne za wywóz. A do obecnego zamieszkania przyjeżdżał facet ale "po znajomości" do właścicielki domu więc cena dla mnie będzie inna :-(

adk
18-02-2011, 22:15
Nie dopisałam że różnica poziomów między odwiertem 1 a 2 to ok 3-3,5 m. Odwiert 2 niżej oczywiście.
I jeszcze pytanie do użytkowników POŚ czy coś z tego śmierdzi?

tenia50
19-02-2011, 00:21
przeczytałam od A do Z
teraz idę się pochlastać, cały mój szambiany plan poszedł w kosmos


piszcie ludzie, piszcie, bo temat mnie pali ogniem

fenix2
19-02-2011, 11:18
przeczytałam od A do Z
teraz idę się pochlastać, cały mój szambiany plan poszedł w kosmos


piszcie ludzie, piszcie, bo temat mnie pali ogniem

Emo ?:lol2:
Ale co mamy pisać ?

adk
19-02-2011, 12:13
a tak z ciekawości..jaki jest koszt wywozu szamba? w skali roku?
bo z drugiej strony koszty kanalizacji w mojej okolicy należą do najwyższych w kraju (woda+kanalizacja 12,06)
woda 4,51 + kanalizacja 7,55. Oczywiście od 1.04 znowu do góry...
http://www.cena-wody.pl/

No właśnie, u mnie też tak cholernie drogo. Początkowo myślałam, że jak gmina będzie robiła kanalizę (bo jeszcze nie cała gmina skanalizowana) to nie będę miała wyboru i będę się musiała podłączyć. Ale teraz mam wątpliwości. Jak będę miała POŚ to w sumie po co.
Będę budować w tej samej gminie w której obecnie mieszkam i cena wody i za ścieki mnie DOBIJA. Jaszcze nigdy w życiu nie oszczędzałam tak wody - ja wodne zwierzę, które lubi się pluskać. Wiem wiem ochrona środowiska, ale to mój jedyny luksus - ciut dłuższy prysznic.

Na działce prawdopodobnie jest lepsza woda niż w wodociągu (tak mówią ludzie którzy mają i wodociąg i swoje studnie). Więc byłabym niezależna od gminy.


Z zachowaniem 30 m od studni (również na sąsiedniej działce) mogę mieć małe problemy, ale pogadam z architektem gdzie umiejscowił dom, może by się udało. A jak myślicie kochani - dałoby u mnie zrobić POŚ ?

Tomi78__
19-02-2011, 12:40
a tak z ciekawości..jaki jest koszt wywozu szamba? w skali roku?
bo z drugiej strony koszty kanalizacji w mojej okolicy należą do najwyższych w kraju (woda+kanalizacja 12,06)
woda 4,51 + kanalizacja 7,55. Oczywiście od 1.04 znowu do góry...
http://www.cena-wody.pl/

rocznie za szambo ok 2-2,5tys zl/4os

adk
19-02-2011, 13:53
a tak z ciekawości..jaki jest koszt wywozu szamba? w skali roku?


Dowiedziałam się u siebie - za małą beczkę, 6,5m3 145zł!!!!

adk
19-02-2011, 13:59
u nas z tego co wiem, to ja się jest w zasięgu sieci kanalizacyjnej, to nie dostanie się zgody na POŚ...sprawdz w MPZP - tam to bodajże pisze..a jak nie to pytaj w gminie...

no i kolejna rzecz do sprawdzenia, bo z tego co wiem to nie ma MPZP. uff

Tomi78__
19-02-2011, 14:14
Dowiedziałam się u siebie - za małą beczkę, 6,5m3 145zł!!!!

a rocznie na 1os zuzywa sie ok75m3 wody, wiec tyle jest sciekow... czyli wywoz dla jednej osoby moze byc nawet 1,5tys zl nawet jesli zuzyjemy polowe tego to na 4os i tak wyjdzie prawie 3tys

Tomi78__
19-02-2011, 14:15
Ludziska w dziennikach pisza pomiedzy 2-2,5tys zl na rok .....

PS. Kanaliza jest bezobslugowa, wiec jak nawet podobne koszta to i tak Cie nic nie obchodzi...

Wakmen
19-02-2011, 16:01
Ja na działce o wymiarach coś ponad 40x60m mam POŚ drenażową i po kilku latach eksploatacji uważam, że jest to produkt przereklamowany.
Tak na prawdę to gdybym drugi raz sie budował to nie wiem czy bym ją jeszcze raz wybudował. Gdy ktoś z domowników przyjmuje antybiotyki od razu co 2-3 dni muszę podawać dawkę podtrzymującą by nie wytruć bakterii. Samo stosowanie środków do czyszczenia łazienki jest dość kosztowne bo nie mogę stosować żadnych domestosów czy wckaczek bo ... są trujące dla bakterii. Zakup jednej butelki biodegradalnej (0,5l) kosztuje kilkanaście złotych.
Wywóz szamba (do 12m3) kosztuje około 150zł ale już wywóz POŚ tylko 250zł bo coś tam. Wszędzie nabijają ceny.
W sezonie letnim gdzie różnica ciśnień nie jest aż tak duża co 1,5 tygodnia muszę dosypywać środka by nie śmierdziało z POŚ.

Podsumowując:
- mam gadget ekologiczny (dość kosztowny),
- mogę się wyróżnić wśród budujących (ale po co to już nie wiem ;) ),
- koszty eksploatacji w stosunku do planowanych przed jej wybudowaniem dużo wyższe,
- bardzo wysoka kultura sprzątania w domu (drogimi środkami biodegradalnymi),
- spokój ducha, że wytwarzam sporo mniej nieczystości jak ci co mają nie mają POŚ.

To tak po krótce.

Tomi78__
19-02-2011, 16:15
moze i masz racje..... napewno masz..... tyle ze szambo drogie w utrzymaniu

6m3 - 100zł

Wakmen
19-02-2011, 16:22
moze i masz racje..... napewno masz..... tyle ze szambo drogie w utrzymaniu

6m3 - 100zł
Tylko, że 6m3 to tylko mini szambo. Ja bym postawił na zbiornik 12-15m3 po to by beczkowóz gdy przyjedzie to będzie pełen a nie jak do mojej POŚ tylko 2m3.

Tomi78__
19-02-2011, 18:27
Jakbym robil szambo to tak jak mowisz 12-15m3.....

desmear
19-02-2011, 18:32
a rocznie na 1os zuzywa sie ok75m3 wody,

te całe szacunki, to można sobie w buty włożyć.
dwie dorosłe osoby + niemowlak i szło nam między 3,5 a 4 m3 miesięcznie. więcej nie chciało (prysznic, nie wanna)

znajomemu ( 2 dorosłe i małolata) idzie miesięcznie ok 14-16 metrów

Tomi78__
19-02-2011, 19:46
moze i racja..........

ziuta62
30-04-2011, 19:57
Witam! Ja również przeszukałam niemalże całe forum na temat oczyszczalni. Chcemy wpisać ją do warunków zabudowy , również z wiatą na samochod bo wtedy wszystko razem się załatwia w jednym czasie. Jesteśmy tak w 90% zdecydowani na BIOECOCENT 3300 PRO. Ale nic z własnego doświadczenia nie wiemy. Tylko z postów forumowiczów. Mam jednak pytanie do tych, którzy użytkują jakąkolwiek oczyszczalnię. Chodzi mi o studnię chłonną. Nie wiem co to jest, jak wygląda, wielkość, głębokość i co się w niej dzieje. Również pytanie jak usytuować oczyszczalnię i studnię, bo nie mam pojęcia jak wygląda wywóz nieczystości. W jakiej odległości od drogi, bo nie chciałabym aby mi się przetaczały jakieś wozy po ogródku. Do czego w tej oczyszczalni i w jakiej odległości musze zorganizować dostęp. Działka jest mała więc muszę to wszystko przemyśleć. Dziękuję i pozdrawiam

alerion1
01-05-2011, 21:38
U nas wywóz szamba gminną szambiarą o pojemności ( nie przewróćcie się...)2,5m3 kosztowałby nas 4800 zł rocznie wg zużycia wody 80/os.
Wywóz przez firmę z śasiedniego miasta trochę mniej bo 3000 zł rocznie.

Co do planowania dużego szamba to najpierw się zorientujcie jaką pojemność szambiary ma wasz odbiorca... Bo co z tego, że zrobicie 10m3 jak przyjechać będą musieli 4 razy? A płaci się za przyjazd plus za objętość ścieków.

Co do odległości oczyszczalni od domu to ta info znajdziesz w sieci. Jak zrobisz blisko domu to musi być wentylacja ponad dach. My dajemy POś między podjazd a ścieżkę do wejścia głównego. Szambiara będzie miała wygodny dostęp przez płot. Jak zrobisz POŚ za daleko od płotu to może sie to wiązać z większym kosztem wywozu. U nas przy odległości do przepompowania > 16m biorą więcej. No ale z POS wywozi sie osad raz do roku więc dla niektórych to nie będzie problemem.

Studnia chłonna to dół wypełniony jakimś kruszywem ( np tłuczniem ) do którego spływa woda oczyszczona w POŚ i tam ma warunki i czas by rozsączyć się w gruncie i doczyścić z bakterii zanim trafi do wod gruntowych. Alternatywnie możesz dać różne systemy rozsączające ( tunele, skrzynki ) a przy wysokim poziomie wód gruntowych kopiec filtracyjny i przepompownię.

ziuta62
01-05-2011, 22:59
Dziękuję! Czyli, że jak dam oczyszczalnię 2m od płotu/tak jak jest w przepisach/ to przez płot 1.80 wysoki wypompują mi nieczystości. Tylko nie znalazłam odległości tej studni od oczyszczalni i od domu czy płotu. Nie mogę dać nic innego bo działeczka niewielka. A nawet na wiatę na samochód są obostrzenia odległości i musiałam ją wcisnąć z bólem w ogród przed domem. Jeszcze mam inny problem bo chyba jakiś wjazd na posesję musi być, ale tego jeszcze nie wiem. Ja mam 3m od płotu wiatę, tak aby bramę otworzyć i wjechać. Szperam dalej. Dziękuję i pozdrawiam!

Matilde1
02-05-2011, 09:01
U mnie w warunkach zabudowy mam zapis - do czasu realizacji systemu kanalizacji dopuszcza się realizację rozwiązań indywidualnych. dopuszcza się pozostawienie istniejących rozwiązań do czasu realizacji systemu kanalizacji.
Kanalizacji nie ma, może będzie za 2 lata, a może za 20. Decydowaliśmy się na początku na szambo, bo kanaliza miała być już dwa lata temu i szambo wychodziło taniej jeśli brać pod uwagę krótki okres użytkowania (do czasu podłączenia kanalizy). Ale ponieważ nic się w temacie kanalizacyjnym nie dzieje zastanawiamy się nad oczyszczalnią.
Nurtuje nas ciągle pytanie - czy faktycznie mogą za jakiś czas zmusić nas do podłączenia kanalizy? Jak to może wyglądać w praktyce?

Beja
02-05-2011, 09:34
Tylko nie znalazłam odległości tej studni od oczyszczalni i od domu czy płotu.

Tutaj są odległości: http://muratordom.pl/instalacje/instalacje-kanalizacyjne/lokalizacja-oczyszczalni-na-dzialce,38_1584.html

Odległość od płotu - 2 m, od budynku - 3 m, od studni (także sąsiada) - 30 m. Odległość od oczyszczalni nie jest określona i zależy od układu działki - lokalizujesz studnię chłonną tam, gdzie możesz i albo doprowadzasz tam ścieki oczyszczone grawitacyjnie, albo dajesz mini pompownię i przewód tłoczny.

A tak swoją drogą (przepraszam za małą szpileczkę) - co cię skłania, żeby na forum nt. domu energooszczędnego chwalić się Bioekocentem? Nie jest to oczyszczalnia wyróżniająca się ani energooszczędnością ani jakimiś innymi specjalnie pozytywnymi cechami.

ziuta62
02-05-2011, 10:51
Dziękuję za odpowiedż. Przeczytaj mój post i zdanie mówiące o Ecocent jeszcze raz. Jak również cały temat " oczyszczalnia czy szambo". Anty-reklama to też reklama. Powodzenia!

Beja
04-05-2011, 10:46
Dziękuję za odpowiedż. Przeczytaj mój post i zdanie mówiące o Ecocent jeszcze raz. Jak również cały temat " oczyszczalnia czy szambo". Anty-reklama to też reklama. Powodzenia!

Po przeczytaniu wszystkiego jeszcze raz dalej nie znam odpowiedzi na moje pytanie.

Wynika ono z tego, że ten wątek powinien się znajdować wśród innych, podobnych, w dziale "Woda i ścieki" tego forum. Tam znajdują się odpowiedzi na wiele pytań, jakie w tej dyskusji padły. Ale skoro jesteśmy w "Domu energooszczędnym", to staram się dowiedzieć czegoś o energooszczędności wybieranych tu rozwiązań.

Antyreklama? Jeżeli antyreklamą nazywasz pytania zwracające uwagę na słabe strony produktu, to ok. Przepraszam, jeżeli wprowadzam zamęt do prawie powziętej przez ciebie decyzji.

Nie chcę ciebie, ani nikogo denerwować złośliwościami. Myślę tylko, że znam się na oczyszczaniu ścieków trochę powyżej przeciętnej i staram się zwracać uwagę na słabości pewnych technologii. Nie po to, aby ktoś ich nie kupował, ale aby kupował ze świadomością tego, co kupuje. U nas Polak mądry po szkodzie, ale w większości przypadków sam sobie winien, bo każdy myśli, że wie najlepiej.