PDA

Zobacz pełną wersję : Przekrój krokwi 8x16 pod dachów. cement. jest wystarczaj?cy?



wukan
07-11-2003, 07:33
W moim projekcie gotowym mam na dachu przekrój krokwi 8x16 cm. Czy ten przekrój krokwi jest wystarczający pod dachówkę cementową? Czy też może należy go zwiększyć np. na 10x16 cm.
Dodam, że odległości między krokwiami wynoszą ok. 95 cm.
Proszę o poradę.

przmslw
07-11-2003, 07:46
U mnie jest identyczny przekrój i rozstaw krokwi. Jak dotąd jeszcze stoi, ale nie byłem dzisiaj na budowie :wink: . Serio: konstruktor obliczył potrzebne przekroje z odpowiednim zapasem. Jeśli mu nie ufasz, to daj więźbę do przeliczenia innemu.

Roose
07-11-2003, 07:49
wskaźnik wytrzymałości to bh2/4 czyli pogrubianie nie przynosi specjalnego efektu

Janek
07-11-2003, 07:56
Roose ma racje. Jezeli juz koniecznie chcesz to daj 8 x 20. Cena ta sama jak 10 x 16, a wytrzymalosc duzo wieksza.

jurg
07-11-2003, 08:05
Sam przekrój to za mało aby stwierdzić czy wystarczy. Konstruktor oblicza przekrój mając na uwadze także długość krokwi, miejsca podparcia,kąt jaki będzie miała połać dachowa, rozstaw krokwi itd. Dopiero uwzględnienie wszystkich parametrów daje wynik. No i podstawowa sprawa - jakie pokrycie dachu jest w projekcie. Jak konstrukcja jest liczona wyłącznie pod blachę to niestety raczej dachówki nie wytrzyma. Zawsze lepiej dać do przeliczenia niż ryzykować, że będzie się miało na budowie katastrofę budowlaną.

Roose
07-11-2003, 08:11
a masz obliczenia konstrukcyjne w projekcie - zwykle projektanci sobie głowy tym nie zawracają i przyjmują dodatek na strach - taka krokiew to już nie jest patyk i pod lekkie pokrycia wystarczy

jurg
07-11-2003, 08:30
a masz obliczenia konstrukcyjne w projekcie - zwykle projektanci sobie głowy tym nie zawracają i przyjmują dodatek na strach - taka krokiew to już nie jest patyk i pod lekkie pokrycia wystarczy

Nie pamiętam czy w projekcie są takowe obliczenia. Mam za to na pewno zapis, że dach ma kostrukcję obliczoną na pełne krycie deskami oraz docelowo pokrycie dachówką. Może niezbyt dokładnie cytuję, ponieważ nie mam przy sobie projektu. Zatem śpię spokojnie. Dach był wykonywany ponad dwa lata temu więc szczegółów nie pamiętam.
Projekt mam indywidualny. Konstruktor z dwudziestoletnim stażem w projektowaniu. Do tego to mój kierownik budowy. Jak będę potrzebował obliczenia to w każdej chwili je mogę dostać.

wukan
07-11-2003, 09:25
Dzięki za wszystkie informacje i wpisy.
Co do mojego projektu to kupiłem go miesiąc temu i w nim pisze że jest przystosowany pod dachówkę.
Jednak żadnych obliczeń dachu w nim nie zamieszczono. Jest tylko podane obciążenie śniegiem Q=0,90kN/m2 i obciążenie wiatrem q=0,25KN/m2.

07-11-2003, 09:58
Jest jeszcze jedna sprawa poza wytrzymałością. Moim zdaniem lepiej dać wyższe krokwie, np. 8x18, żeby zmieściła się wełna mineralna o grubości 20cm.

Leszko
07-11-2003, 18:44
Zgadza się lepiej wyższe krokwie ja mam wg.projektu8x17 dachówka na nich leży i jest OK!

Jayer
07-11-2003, 18:51
U mnie w projekcie stoi krokiew 50x180. Planowane pod dachowke. Tymczasem klada blache...

Daark
07-11-2003, 21:53
Ja miałem w projekcie te same wymiary 8x16. Firma, która wykonywała dach zaproponowała 8x20 ze względu na większą wytrzymałość. Myślę, że to nie zaszkodzi i jak chcesz, to zmień wysokość krokwi.