PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepła do cwu a solary



ravic
04-02-2009, 21:14
Mam w planie ogrzewanie kotłem na paliwo stałe. Chciałbym żeby kocioł chodził tylko w sezonie grzewczym wiec czym podgrzać cwu poza sezonem:
solary?
prąd?
W zasadzie byłem zdecydowany na solary ale hydraulik powiedział żebym rozważył pompę ciepła powietrzną np. coś takiego
http://www.buderus.lublin.pl/-logafix-wpt-300m-c5c2i72.htm?PHPSESSID=8097dddc60d39fed6b555122cdfb 4275

Podobno same zalety: grzeje wodę, klimatyzacja, osuszanie powietrza,

Kosztuje (kosztowała bo euro w górę) ok.7000 zł więc taniej niż zestaw solarny, zużycie prądu porównywalne, nie zagotuje się jak solary - same zalety

a wady?

am76
04-02-2009, 21:40
Analizowałem tą sprawę dogłębnie. Jeśli na zimę jest kocioł na paliwo stałe to nie potrzeba już nic innego do grzania CWU. W lecie solary są lepsze od pompy bo dają tańszą energię. Zarówno do kotła jak i do solarów można podpiąć wspólny bufor. Pompą do której podałeś link w zimie nie pogrzejesz bo ona potrzebuje 450m3 powietrza na godzinę - to za dużo. Znaczy to, że raczej nie będzie się naddawła do wentylowania domu w zimie (chyba że się mylę).

Są tego typu pompy ciepła, bardzo wydajne, potrzebują bardzo mały stumień powietrza bo są w stanie schłodzić powietrze do temp. np. -10 stC. Ale są oczywiście stosunkowo dość drogie. Ale rzeczywiście masz 2 rzeczy w jednym opakowaniu i cenie - wentylację i CWU. Tutaj dochodzą wszelakie (trochę dyskusyjne) wady wentylacji mechnicznej wywiewnej. Mnie się to rozwiązanie podoba.

Obok tego wszystkiego są rekuperatory i wentylacja mechaniczna zrównoważona. Rekuperator ma dużo większą sprawność odzysku ciepła z wentylacji niż pompa cipła i wygląda na to, że warto go zastosować np. wtedy gdy każdy kW mocy w twojej instalacji grzewczej jest drogi, np. w przypadku pompy ciepła i ogrzewania płaszczyznowego. Obniżenie mocy takiego ogrzewania np. o 20% może w sporej części pokryć koszty instalacji rekuperatora.

sSiwy12
05-02-2009, 08:44
Jeśli w domu jest wentylacja grawitacyjna, to jest szansa, ze latem będzie działała (wymuszona przez PCi) - że nie wspomnę, o mozliwości chłdzenia np. spiżarki :lol:
W moim odczuciu jest to bardzo interesujace i racjonalne rozwiązanie - z taką uwagą, że lepiej przyjąć COP=3

HenoK
05-02-2009, 10:35
Kosztuje (kosztowała bo euro w górę) ok.7000 zł więc taniej niż zestaw solarny, zużycie prądu porównywalne, nie zagotuje się jak solary - same zaletyTa pompa ciepła pobiera ok. 600 W mocy, dając ok. 2kW mocy grzewczej.
Do podgrzania 300L zbiornika z wodą wystarczą np. 3 kolektory płaskie (moc maksymalna ponad 3kW). Do takiej instalacji wystarczy pompa obiegowa o mocy poniżej 100W.
Jeżeli dla Ciebie 100W jest porównywalne z 600W, to masz rację ;).
Tym niemniej jeżeli się przemyśli całą instalację, to może być ona sensowna.

Widziałem już dom ogrzewany pompą ciepła, w którym druga pompa ciepła (podobna do tu opisywanej) przygotowywała ciepła wodę. Właściciel dziwił się, dlaczego w kotłowni ma tak zimno - pompa pobierała powietrze z kotłowni i po ochłodzeniu wyrzucała je tamże :( .

el_hogar
05-02-2009, 10:39
A w przypadku wentylacji mechanicznej z REKU?
Ma sens wpięcie zasilania do tej pompy cieplnej z wydmuchu z rekuperatora?
Ogrzewanie domu elektryczne, wiec jest problem uzyskania CWU. Dodatkowo, z uwagi na częste dłuższe nieobecności w lecie solary mi też nie za bardzo pasują.
Wpięcie w REKU rozwiązało by problem temperatury dolnego źródła w zimie.

pozdrawiam,

HenoK
05-02-2009, 10:59
A w przypadku wentylacji mechanicznej z REKU?
Ma sens wpięcie zasilania do tej pompy cieplnej z wydmuchu z rekuperatora?
Będzie miało sens gdy z rekuperatorem współpracuje GWC, w innych przypadkach tego ciepła z wentylacji może być zbyt mało.

mery26
05-02-2009, 11:10
to pumpka nie pracuje :D
wady:
-zimą sprawność spadnie :cry: w podanym modelu ciut za wysoka temp. minimalna (8stC). Jeżeli urządzenie ma stać gdzieś w kotłowni, przy garażu (a jeszcze nieogrzewanym) to będzie problem z zapewnieniem jej właściwych warunków.
-szum dmuchawy (niektórym przeszkadza)
-wychładza pomieszczenie w którym jest (ale to wada zimą, zaleta latem)

ProStaś
05-02-2009, 11:25
-wychładza pomieszczenie w którym jest (ale to wada zimą, zaleta latem)

No chyba, że powietrze jest brane z innego pomieszczenia i wydmuchiwane poza budynek lub tam, gdzie się chce (do 10m.).

pzdr

mery26
05-02-2009, 11:31
ja bym nie "wyrzucał" 450m3/h na zewnątrz-szczególnie w zimie. Jeśli już to za pośrednictwem reku

ProStaś
05-02-2009, 11:40
ja bym nie "wyrzucał" 450m3/h na zewnątrz-szczególnie w zimie. Jeśli już to za pośrednictwem reku

Dlaczego ?

bonetka
05-02-2009, 11:45
a czy " zorganizowanie" takiej ilośći powietrza z pomieszczenia gospod. to nie problem ? ....
...." Ilość przetłaczanego powietrza z pomieszczenia: 450 m3/h "
bo CK przy swojej PC do grzania cwu wystarczy 15m3/h

mery26
05-02-2009, 11:50
ja bym nie "wyrzucał" 450m3/h na zewnątrz-szczególnie w zimie. Jeśli już to za pośrednictwem reku

Dlaczego ?
bo jestem sknerą i żal by mi było straconego ciepła :lol:

Marcin_Łódź
05-02-2009, 11:57
Pojawiły się też urządzenia łączące PC do podgrzewania c.w.u. z Rekuperatorem -

http://www.climakomfort.pl/index.php?page=537

niestety nie znam ceny

ProStaś
05-02-2009, 12:02
Pojawiły się też urządzenia łączące PC do podgrzewania c.w.u. z Rekuperatorem -

http://www.climakomfort.pl/index.php?page=537

niestety nie znam ceny

Temat był omawiany. Tam nie ma rekuperatora. Nawet rozmawiałem z Grudziądzem o tym urządzeniu.
A ceny, uwierz mi na słowo, nie chcesz znać.

Pozdrawiam.

am76
05-02-2009, 12:09
Pojawiły się też urządzenia łączące PC do podgrzewania c.w.u. z Rekuperatorem -

http://www.climakomfort.pl/index.php?page=537

niestety nie znam ceny

Temat był omawiany. Tam nie ma rekuperatora. Nawet rozmawiałem z Grudziądzem o tym urządzeniu.
A ceny, uwierz mi na słowo, nie chcesz znać.
Bo co dobre to drogie - tak to już jest.
Choć z drugiej strony na stronie http://www.biawar.com.pl/ jest pompa NIBE fighter-100-p za około 10 tyś netto. Potrzebuje 75m3/h powietrza.

ProStaś
05-02-2009, 12:11
Tym niemniej jeżeli się przemyśli całą instalację, to może być ona sensowna.

Widziałem już dom ogrzewany pompą ciepła, w którym druga pompa ciepła (podobna do tu opisywanej) przygotowywała ciepła wodę. Właściciel dziwił się, dlaczego w kotłowni ma tak zimno - pompa pobierała powietrze z kotłowni i po ochłodzeniu wyrzucała je tamże :( .

Ja PC zamówiłem. Stawiam ją w pralni. Powietrze będzie pobierać z garażu (jest obok) i wyrzucać poza budynek. Do garażu będzie wydmuch z reku (reku z GWC). W garażu będzie nadto wentylacja grawitacyjna i okno, które zawsze można uchylić (otworzyć) w lecie, by naleciało do garażu dużo ciepłego powietrza potrzebnego PC.
Reku z GWC powinno mi, w połączeniu z brakiem styro w podłodze garażu, zapewnić w miarę dodatnią temp. w garażu (garaż w 2/3 w bryle budynku, ocieplony i odizolowany od pozostałej części domu) przy nawet dużych mrozach.
Jeśli temp. trochę <braknie> w PC jest grzałka do wspomagania podgrzewania wody.
I jeszcze jedno. Cena tego urządzenia. Ja płacę 5026 zł. brutto, część Vatu do zwrotu. Realny koszt to ok. 4400 zł. A więc prawie połowa tego co solary. A uniwersalność urządzenia zdecydowanie większa.

Pozdrawiam.

mery26
05-02-2009, 12:24
Pro Staś-to zrób tak żeby dziurką na górze ściany od garażu ssało do PC a dziurką na dole wyrzucało do garażu. Przynajmniej zyskasz na wilgotnym powietrzu które będzie w garażu (z aut i reku).

yoris
05-02-2009, 12:31
pompa pobierała powietrze z kotłowni i po ochłodzeniu wyrzucała je tamże
Mnie też namawiano na takie urządzenie ale ja widze to tak, że skoro ma służyć do przygotowania CWU poza sezonem grzewczym to powietrze zasilające dostarczyłbym z zewnatrz budynku (najlepiej z najcieplejszej strony) a wydmuchiwane powietrze mozna wyprowadzic rowniez na zewnatrz (ewentualnie latem do środka w celu schlodzenia domu). W okresie wiosna-lato-jesień jest wiele dni o temperaturze powietrza powyżej 8 stopni i jednocześnie pochmurnych, co daje pewna przewage takiej pompy nad solarami.
Przed zakupem nalezy również rozwazyć, że częścią pompy jest zbiornik który i tak trzeba kupić

Sprawę narazie rozważam, ale jak na dzisiaj to chyba się nie zdecyduję.

sSiwy12
05-02-2009, 12:52
Tak tylko przypominam, ze rozwazamy tu grzanie CWU tylko poza sezonem grzewczym jako alternatywę dla solarów.

ProStaś
05-02-2009, 12:57
Tak tylko przypominam, ze rozwazamy tu grzanie CWU tylko poza sezonem grzewczym jako alternatywę dla solarów.

Wówczas kwestia opłacalności wygląda nieco gorzej, fakt.

pzdr

HenoK
05-02-2009, 13:03
Ja PC zamówiłem. Stawiam ją w pralni. Powietrze będzie pobierać z garażu (jest obok) i wyrzucać poza budynek. Do garażu będzie wydmuch z reku (reku z GWC). W garażu będzie nadto wentylacja grawitacyjna i okno, które zawsze można uchylić (otworzyć) w lecie, by naleciało do garażu dużo ciepłego powietrza potrzebnego PC.
Reku z GWC powinno mi, w połączeniu z brakiem styro w podłodze garażu, zapewnić w miarę dodatnią temp. w garażu (garaż w 2/3 w bryle budynku, ocieplony i odizolowany od pozostałej części domu) przy nawet dużych mrozach.
Jeśli temp. trochę <braknie> w PC jest grzałka do wspomagania podgrzewania wody.
I jeszcze jedno. Cena tego urządzenia. Ja płacę 5026 zł. brutto, część Vatu do zwrotu. Realny koszt to ok. 4400 zł. A więc prawie połowa tego co solary. A uniwersalność urządzenia zdecydowanie większa.
Pisałem już, że nie będę się powtarzał, ale ten pomysł powraca jak bumerang :(.
Poczytaj sobie ten wątek :
http://forum.muratordom.pl/post1935866.htm#1935866 :

Puściłem ,fajnie leci sobie lekko ciepłe powietrze z rury.Pojechałem do domu .Wracam następnego dnia patrzę na termometr temp. w garażu podniosła się o kilka stopni.Myślę fajnie bedzie garaż gratisowo ogrzany.Po kolejnych dwóch dniach patrzę ,a na ścianie woda.Myślę sobie wilgoć czy co ,chodzę zaglądam ,
patrzę na dechy ,a tam nie ma żadnej szczelinki.Postawiłem drabinę i dopiero z góry zobaczyłem ,że od poziomu wylotu ,na deskach i na więżbie widać wyrażną linię oddzielającą suche dechy od mokrych.
Wody było tyle jakby kto szlauchem polał po więżbie i deskach,aż z nich kapało.
Przełaczyłem wyrzut na zew i na drugi dzień przestało byc mokro ,a pozniej regularnie wysychało.
Co Ty na to ?

ProStaś
05-02-2009, 13:19
Ano sytuacja trochę inna. Nieocieplone poddasze. No i ja chcę to powietrze wprowadzane przez reku zabrać przez powietrzną PC. Ono tam będzie krążyć. Z jednej strony wlot, z drugiej pobór, PC odbierze też wilgoć. Tak mi się wydaje.

Pozdrawiam.

mery26
05-02-2009, 13:29
HenoK-zgadza się jednak wyciąłeś
Jeszcze nie mieszkam w swoim domu co sugeruje że chatka świeża i wody było od groma. Ja reku wyłączyłem bo wilgotność w okolicach 40-45% a jak odpalę kominek to 30%. Sito z chaty jak nic!!! A w pierwszym sezonie to non stop 3 osuszacze chodziły.
ProStaś-działaj i pisz jak jest-też dąże do podobnego rozwiązania

HenoK
05-02-2009, 13:31
Ano sytuacja trochę inna. Nieocieplone poddasze. No i ja chcę to powietrze wprowadzane przez reku zabrać przez powietrzną PC. Ono tam będzie krążyć. Z jednej strony wlot, z drugiej pobór, PC odbierze też wilgoć. Tak mi się wydaje. Jeżeli garaż jest nieogrzewany, to trafisz na takie warunki, że ściany i dach będą chłodniejsze niż powietrze wychodzące z rekuperatora. W takiej sytuacji na bank na chłodniejszych elementach skondensuje się para wodna. Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody nie będzie działała w sposób ciągły, więc osuszanie też będzie mało skuteczne.
Spodziewaj się kłopotów :(.

ravic
05-02-2009, 13:33
Ja PC zamówiłem.

A możesz zdradzić jakiej firmy?

HenoK
05-02-2009, 13:34
HenoK-zgadza się jednak wyciąłeś
Jeszcze nie mieszkam w swoim domuJak myslisz, po co dodatkowo podałem linka do tego posta ? :).
W domu z mieszkańcami także nie brakuje wilgoci :(.

ProStaś
05-02-2009, 13:34
Ano sytuacja trochę inna. Nieocieplone poddasze. No i ja chcę to powietrze wprowadzane przez reku zabrać przez powietrzną PC. Ono tam będzie krążyć. Z jednej strony wlot, z drugiej pobór, PC odbierze też wilgoć. Tak mi się wydaje. Jeżeli garaż jest nieogrzewany, to trafisz na takie warunki, że ściany i dach będą chłodniejsze niż powietrze wychodzące z rekuperatora. W takiej sytuacji na bank na chłodniejszych elementach skondensuje się para wodna. Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody nie będzie działała w sposób ciągły, więc osuszanie też będzie mało skuteczne.
Spodziewaj się kłopotów :(.

Jakaś podpowiedź ?

HenoK
05-02-2009, 13:57
Jakaś podpowiedź ?Wiem co chciałeś osiągnąć - garaż miał być akumulatorem ciepła :). Tylko, że to ciepło w wywiewanym powietrzu w dużej mierze jest ciepłem utajonym (występuje w postaci pary wodnej).
Może jako akumulator ciepłą wykorzystaj posadzkę w garażu - takie GWC pod posadzką - nie musi być głęboko. Nie musi być nawet super szczelne.
Powietrze z rekuperatora trafiałoby do tego GWC w garażu i byłoby usuwane na zewnątrz. Pompa ciepła pobierałaby ciepło z garażu (w tym z tej ogrzanej przez GWC posadzki) a ochłodzone powietrze usuwałaby na zewnątrz (mogłoby też wrócić do garażu - dodatkowo osuszone).

ProStaś
05-02-2009, 14:01
Jakaś podpowiedź ?Wiem co chciałeś osiągnąć - garaż miał być akumulatorem ciepła :). Tylko, że to ciepło w wywiewanym powietrzu w dużej mierze jest ciepłem utajonym (występuje w postaci pary wodnej).
Może jako akumulator ciepłą wykorzystaj posadzkę w garażu - takie GWC pod posadzką - nie musi być głęboko. Nie musi być nawet super szczelne.
Powietrze z rekuperatora trafiałoby do tego GWC w garażu i byłoby usuwane na zewnątrz. Pompa ciepła pobierałaby ciepło z garażu (w tym z tej ogrzanej przez GWC posadzki) a ochłodzone powietrze usuwałaby na zewnątrz (mogłoby też wrócić do garażu - dodatkowo osuszone).

Drogi Henryku mów dalej.
:wink: :)
Mam już pierwszą wylewkę, więc....
Tylko tak łopatologicznie, proszę...

ravic..
pompa to Dimplex

Pozdrawiam.

HenoK
05-02-2009, 14:24
Mam już pierwszą wylewkę, więc....
Tylko tak łopatologicznie, proszę...
To tylko koncecja. Nie znam Twojego garażu. Wilgoć nie przeszkadza, jeżeli znajdzie się w w miejscu dla niej przeznaczonym (np. w rekuperatorze to ona zapewnia większą sprawność, ale trzeba pomyśleć o skroplinach).
Jak masz pierwszą wylewkę to daj w tej zasadniczej wylewce płaskie kanały (np. takie jak do wentylacji 20x5cm i zalej to betonem. Jak mała grubość to wylewkę nad tym zazbrój dodatkowo siatką. Połącz to z wywiewem reku i gotowe.
Przedtem jednak policz jakie będą tego opory (czy wentylator od reku wydoli).

mery26
05-02-2009, 14:50
w rekuperatorze to ona zapewnia większą sprawność, ale trzeba pomyśleć o skroplinach
może zastosować wymiennik obrotowy i po kłopocie

kibito
16-06-2009, 08:55
witam wszystkich
o co chodzi z tym poborem powietrza przez PC z reku i GWC :
el_hogar napisał:
A w przypadku wentylacji mechanicznej z REKU?
Ma sens wpięcie zasilania do tej pompy cieplnej z wydmuchu z rekuperatora?
Będzie miało sens gdy z rekuperatorem współpracuje GWC, w innych przypadkach tego ciepła z wentylacji może być zbyt mało.
???

czy z reku za mało jest wywiewane powietrza, czy jest zbyt niska temp. ??? czy założyć należy że prócz wykorzystania powietrza wyrzucanego z reku PC będzie jeszcze pobierała z GWC ? ale skoro z mieszkania wywiewane jest powietrze o temp. 21 stopni to czy schładza się aż tak bardzo w wymienniki reku ? i czy GWC ( najprostszy rurowy ) trzeba zrobić odpowiednio większy/ dodatkowe kanały pod PC ???
z góry dziękuję za łopatologiczne objaśnienie dla laika :)
Pozdrawiam

HenoK
16-06-2009, 10:29
czy z reku za mało jest wywiewane powietrza, czy jest zbyt niska temp. ??? czy założyć należy że prócz wykorzystania powietrza wyrzucanego z reku PC będzie jeszcze pobierała z GWC ? ale skoro z mieszkania wywiewane jest powietrze o temp. 21 stopni to czy schładza się aż tak bardzo w wymienniki reku ? i czy GWC ( najprostszy rurowy ) trzeba zrobić odpowiednio większy/ dodatkowe kanały pod PC ???
z góry dziękuję za łopatologiczne objaśnienie dla laika :)
To o ile schłodzi się powietrze zależy od sprawności odzysku ciepła. Im wyższa sprawność, tym niższa temperatura usuwanego powietrza.
Jeżeli przed rekuperatorem jest GWC, to temperatura usuwanego powietrza po przejściu przez wymiennik będzie o kilka stopni wyższa, niż za GWC. To jest dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że w zimie nie ma powodu, żeby intensywnie wentylować pomieszczenia. Zazwyczaj wymiana połowy objętości powietrza z budynku w ciągu godziny wystarcza do tego, żeby jego wilgotność była na odpowiednim poziomie (ok. 50%). Taka ilość usuwanego z domu powietrza niesie zbyt mało ciepła do efektywnego wykorzystania przez pompę ciepła.
Można to oczywiście policzyć dla konkretnego budynku i zakładanej mocy pompy ciepła.

mery26
16-06-2009, 11:13
skoro z mieszkania wywiewane jest powietrze o temp. 21 stopni to czy schładza się aż tak bardzo w wymienniki reku ?
dokładnie o to chodzi, w konsekwencji przy silnych mrozach wywiew z reku da chłodniejszy strumień niż temp. np. w garażu
i co b. ważne napisał Henok - za mało będzie tego powietrza z reku.

Ostatnio dałem wyrzut PCi od cuw przez ścianę z kotłowni do garażu i już widać wyższą temp. w kotłowni. Drugi etap do wyrzutnia reku do kotłowni - na razie jest prowizorka fi 100 - docelowo fi 200

kibito
16-06-2009, 13:49
a jest jakaś dolna granica temperatury powietrza przy którym PC będzie działała w "miarę" wydajnie -> w miarę mam na myśli potwierdzając i usprawiedliwiając słuszność jej zakupu i zastosowania w takim układzie ?

czyli dodatkowa rura do GWC pod potrzeby PC byłaby wskazana ???
albo z innej beczki - skoro zimą jest wymiana mniejsza potrzebna by zachować na zadowalającym poziomie wilgotność( jak wyżej napisane) to wystarczy nie trzeba dawać dodatkowej rury pod PC ??? (bo latem i tak z zewnątrz pobieram ciepłe powietrze)

i tak za jednym razem załatwiał ciepłą wodę latem i oszczędność na podgrzewaniu cwu zimą i w okresach przejściowych --- czy może jest to zbyt piękne by było możliwe ?

mery26
16-06-2009, 14:58
ot i ciekawostka-sprawdziłem zużycie kWh na PCi cwu w okresie lis-08 - kwie-09
od 90 do 95 kWh/m-c
Czyli, czy zima czy lato (a to jeszcze sprawdze dokładnie) jakiejś szaleńczej różnicy nie ma. Nie wiem czy warto kruszyć kopie o 2-3kWh montując super instalacje