PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie - czy potrzebne pozwolenie na budowę



emil_d
05-02-2009, 09:55
Witam,

Mam już odebrany budynek - niedługo się wprowadzam, jednakże nie zdążyłem zrobić ogrodzenia. Czy w tym przypadku potrzebuję zgłosić budowę ogrodzenia do starostwa? Jeśli tak to jaką powinienem przyjąć procedurę?

bombel79
05-02-2009, 10:51
tak, wystarczy zgloszenie, nie trzeba pozwolenia... tak przynajmniej poinformowala mnie moja pani architekt

IlonaS.
05-02-2009, 11:03
O kurcze, a gdy mam działkę ale jeszcze nie mam pozwolenia na budowę a chce ją ogrodzić to też muszę wystąpić o pozwolenie? :-?

martom
05-02-2009, 11:06
Gmina na mapce rysuje linie rozgraniczającą od drogi następnie na mapce zaznaczamy resztę ogrodenia. Wypełniamy zgłoszenie w wydziala budownictwa podpinamy mapkę i opis. 30 dni i można rozpoczynać.

IlonaS.
05-02-2009, 11:13
Gmina na mapce rysuje linie rozgraniczającą od drogi następnie na mapce zaznaczamy resztę ogrodenia. Wypełniamy zgłoszenie w wydziala budownictwa podpinamy mapkę i opis. 30 dni i można rozpoczynać.

O matko tyle zachodu o postawienie zwykłego ogrodzenia. :o
A tak wogóle to dziękuje za szybką odpowiedz. :D

adrianek9999
05-02-2009, 11:19
Ja stawiałem płot 1.80 i w Świerklanach nie trzeba zgłaszać. Zrobiłem i już :D
Zadzwoń sobie do urzedu miasta ale z tego co mi wiadomo to chyba do 2.5 nie trzeba zgłoszenia

emil_d
05-02-2009, 11:26
Dzięki wszystkim za odpowiedzi - znalazłem coś takiego:

http://www.muratordom.pl/prawo-i-pieniadze/dom-w-paragrafach/ogrodzenie-zgodne-z-prawem,6479_3501.htm

To wyczerpuje moje pytania.

jag_24
05-02-2009, 14:38
tylko ogrodzenie od ulicy wymaga zgłoszenia,natomiast odgradzając swoją działkę od sąsiada nie musimy nigdzie nic zgłaszać, chyba, że ogrodzenie pomiedzy posesjami miałoby wysokość powyzej 2,20

czopuch
05-02-2009, 16:40
Ja musialem dodatkowo miec rodzaj ogrodzenia uzgodniony w gminie, zanim dalem zgloszenie do starostwa powiatowego. Mmusialem okreslic z czego i jakiej wysokosci ogrodzenie, wszystko opisane przez architekta gminnego na mapce, ktora dolaczylem do zgloszenia. Formalnosc, ale zabiera troche czasu. A potem do powiatu - 30 dni i mozna stawiac.

jag_24
06-02-2009, 08:58
Ja musialem dodatkowo miec rodzaj ogrodzenia uzgodniony w gminie, zanim dalem zgloszenie do starostwa powiatowego. Mmusialem okreslic z czego i jakiej wysokosci ogrodzenie, wszystko opisane przez architekta gminnego na mapce, ktora dolaczylem do zgloszenia. Formalnosc, ale zabiera troche czasu. A potem do powiatu - 30 dni i mozna stawiac.

być może w każdej gminie jest inaczej....wszystko pewnie zależy" od widzi mi się urzędnika". Słyszałam np że na wymianę okien bez jakichkolwiek zmian typu powiększanie okna czy też zamurowanie nie jest potrzebne ani zgłoszenie, ani zezwolenie...ale już w gminieX wymiana okien wymaga zgłoszenia.
Zastanawiam się nad tym, co jeśli ktoś wymienił okna i nie zgłaszał....czy to juz samowola budowlana???? czy też dla samego kwitu wysyła się zgłoszenie o wymianie okien( które juz dawno zostały wymienione :-? )

hojnorek
06-02-2009, 12:24
na jakiej mapce dokonuje się tego uzgodnienia (bo chyba nie do celów projektowych) ??

Eugeniusz_
07-02-2009, 15:32
Dwolona mapka, może być ksero z: pozwolenia na budowę (jest w projekcie), z inwentaryzacji powykonawczej lub w ostateczności kupuje się mapę ze składnicy map.

grizzli
07-02-2009, 15:57
Ja musialem dodatkowo miec rodzaj ogrodzenia uzgodniony w gminie, zanim dalem zgloszenie do starostwa powiatowego. Mmusialem okreslic z czego i jakiej wysokosci ogrodzenie, wszystko opisane przez architekta gminnego na mapce, ktora dolaczylem do zgloszenia. Formalnosc, ale zabiera troche czasu. A potem do powiatu - 30 dni i mozna stawiac.
to wszystko zależy od gminy i tego czy jest plan zagospodarowania terenu. U mnie w gminie to każdą podmurówkę trzeba zgłaszać.

ma
07-02-2009, 16:36
Moja gmina lepsza: tylko zgłoszenie z mapką trzeba, tylko na to, co od ulicy.

pawel i renia
12-02-2009, 08:06
tylko ogrodzenie od ulicy wymaga zgłoszenia,natomiast odgradzając swoją działkę od sąsiada nie musimy nigdzie nic zgłaszać, chyba, że ogrodzenie pomiedzy posesjami miałoby wysokość powyzej 2,20

WŁAŚNIE TAK

tomi510
12-02-2009, 10:36
Ja jak występowalem o pozwolenie na budowę budynku to i musiałem miec plan zagospodarowania dzialki jak chyba każdy a w tym planie musialem okreslic gdzie furtka, brama i ewentualnie smietnik po zatwierdzeniu przez starostwo i wydaniu decyzji na budowe nic nie musiałem zgłaszac bo zostalo to zatwierdzone za jednym razem. Nawet po zmianie miejsca usytuowania śmietnika pani architekt stwierdziła że nie ma co tego zgłaszać ważne aby byl tylko spelniony wymóg co do odległości od granicy z sasiadem czyli 2m jezeli sasiad nie ma smietnika w granicy postawionego. Reszte ogrodzenia robilem jeszcze przed budowa domu i nie trzeba zgłaszac chyba że ogrodzenie ma powyżej 2.2m.

Waldek78
19-02-2009, 07:49
Z prawa budowlanego:
Art. 30.
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
1)...
2)...
3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych
miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m ...

Leszko
19-02-2009, 09:56
A ja tam nie będę zgłaszał, na wiosnę ruszam z ogrodzeniem od drogi. Myślę że nikt nie będzie się czepiał, nie chce mi się latać z papierami.

adwalk
19-02-2009, 10:12
A ja tam nie będę zgłaszał, na wiosnę ruszam z ogrodzeniem od drogi. Myślę że nikt nie będzie się czepiał, nie chce mi się latać z papierami.

Jak ktoś ,,życzliwy" zauważy nowe o grodzenie to dopiero się nalatasz.
Prościej zgłosić przed i nie tłumaczyć się z samowoli.
Chyba że tylko ryzyko...

Leszko
19-02-2009, 11:26
A ja tam nie będę zgłaszał, na wiosnę ruszam z ogrodzeniem od drogi. Myślę że nikt nie będzie się czepiał, nie chce mi się latać z papierami.

Jak ktoś ,,życzliwy" zauważy nowe o grodzenie to dopiero się nalatasz.
Prościej zgłosić przed i nie tłumaczyć się z samowoli.
Chyba że tylko ryzyko...

Mieszkam w dobrym miejscu, każdy robi swoje i nic nikogo nie interesuje, naprawdę spokojna bezkonfliktowa atmosfera :D

jag_24
19-02-2009, 12:35
Mieszkam w dobrym miejscu, każdy robi swoje i nic nikogo nie interesuje, naprawdę spokojna bezkonfliktowa atmosfera :D

to Ci zazdroszczę, my w momencie gdy stawialiśmy płot mieliśmy spotkanie ze strażą miejską"sasiad wydzwaniał że zaśmiecamy piachem pół ulicy" i ze już po czwartym telefonie sąsiada musieli przyjechać...efekt byl taki że piach piaskarka wysypała nam pod naszą furtką i przed naszą posesją..ale straż musiała zareagowac bo koleś kazał zeby przyjmujący zgłoszenie podał nazwisko skoro nie reagują a on dzwoni idzwoni...innym razem zadzwonił z tekstem" chciałbym złożyć oficjalny donos" no cóż "bez komentarza"