PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - trudny wybór



savage35
06-02-2009, 08:06
Stoję właśnie przed wyborem firmy i przyszłego wykonawcy Pompy Ciepła. Skonkretyzowałem w zasadzie poszukiwania do szwedzkich Nibe i IVT. Na korzyść Nibe przemawiał do tej pory fakt oferowania modelu 1250 (inwerterowej). Piszą przy tym, że ma ona np. możliwość sterowania dwoma obiegami grzewczymi o różnych temperaturach zasilania, np. ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe oraz, że ma możliwość podłączenia dodatkowego podgrzewacza ciepłej wody, centrali wentylacyjnej z odzyskiem energii, modułu chłodzenia, modułu do sterowania ogrzewaniem wody basenowej, modułu komunikacyjnego do sterowania pompą ciepła przez Internet lub telefon komórkowy. Pranie mózgu w głowie zrobiła mi informacja z ostatnich dni, że IVT również dołączyła do oferty inwerterowe pompy seriii PremiumLine (ciekawe, czy mają one również perspektywiczne możliwości jak powyższy produkt Nibe oraz czy w ogóle jest możliwe coś takiego, jak podłączenie pod ogrzewanie dużej wanny SPA). Mam nadzieję, że na forum znajdą się użytkownicy Nibe i IVT, podzielą się doświadczeniami, doradzą i odpukać - odradzą. Może nawet zgłoszą się potencjalni wykonawcy kompleksowej instalacji (interesuje mnie pompa, odwierty, ogrzewanie podłogowe). Byłbym wdzięczny za konstruktywne i rzeczowe odpowiedzi i uwagi. Wiadomo, że te urządzenia do tanich nie należą, a bez sensu byłoby wydawać kasę na nieprzydatne gadżety. Pozdrawiam
P.S.
Czytam i czytam to forum, i jak widzę jest kilka bardzo zorientowanych w temacie pomp ( i w ogóle ogrzewania) osób. Mam prośbę więc, aby w miarę możliwości i życzliwości w przyszłości mi pomogli w sprawdzeniu projektu, doboru urządzeń itp. Dla Was kochani byłby to kolejny poligon i możliwość dobrego uczynku (choć nie wykluczam gratyfikacji :wink: ), a dla mnie bezcenna pomoc i możliwość uniknięcia życiowych i kosztownych błędów.

HenoK
06-02-2009, 09:41
Większą szansę na odpowiedź będziesz miał, jeżeli zadasz pytanie w którym z wątków o pompach ciepła, np.
http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186.htm .

savage35
06-02-2009, 10:30
Myślałem nad tym, aby wrzucić to tam. Ale czytając to ( a poświęciłem parę godzin na to, bo temat jest niesamowicie rozległy) doszedłem może do nietrafnego wniosku, że jest tam zbyt wiele wątków i za każdym razem temat się rozjeżdża jeszcze bardziej. Głównie obliczenia, cyferki, histerezy, cykle włączania, temperatury itd. co może daje jakiś obraz, ale ogólnie dla pomp ciepła. W wątku w którym napisano już ponad 7 tyś. odpowiedzi można się pogubić, ludzie odpowiadają na coś - nieraz po kilku już osobach co pisały na inny już całkowicie temat itd.. Połapać się w tym to naprawdę trzeba mieć łeb jak sklep :D Ktoś tam np. raz wrzucał temat pompy inwerterowej Nibe 1250 i w zasadzie pozostało bez odpowiedzi. O ile wtedy może była to całkowita nowość, to liczę na to, że może już ktoś jest szczęśliwym posiadaczem inwerterowej PC i się tu wypowie. Dostałem już jedną ofertę z wyceną (właśnie na Nibe 1250) i rząd wielkości to ok 75k (sama PC, kolektory pionowe, montaż). Nie chcę być potraktowany przez firmy jak laik (nie chciałem napisać wprost "frajer"). Za takie pieniądze np. gwarancja na 2 lata to dla mnie niepoważne podejście do tematu. IVT z założenia daje 5 lat, a jak już pisałem kto wie czy na inwerterowe nie będzie jeszcze więcej. Dlatego może się okazać że temat jest ciekawy (np. wstępnie wiem, że inwerterowa IVT o mocy od 2,2 - 11,1 kW ma kosztować 33k, a o mocy od 4 – 17 kW =35k (netto)). Przy założeniu, że jakoś dostawczy IVT chętniej chcą podejmować się kompleksowych instalacji (również z ogrzewaniem podłogowym i gwarancją grzania) póki co bije Nibe na głowę. Przy czym obiecanki to jedno, a życie życiem. Ale oczywiście niewykluczone, że jeśli temat się zupełnie nie rozwinie to wrzucę go w "tasiemiec" zgodnie z Twoją radą HenoK (którą to jak wszystkie inne Twoje rady i kompetentne wypowiedzi bardzo cenię i szanuję ) :-?