PDA

Zobacz pełną wersję : Pustak MAX - 19 czy 29cm?



musta
06-02-2009, 10:33
Witam
W projekcie mam sciany z pustakow MAX 29cm + 10cm styropianu (U 0,30).

Znajomy to obejzel i powiedzil ze wg niego to z Maxa buduje sie stawiajac go na plask po 19cm i wtedy przy takiej samej grubosci sciany, dajac 20zm styropianu, ma sie U 0,20. Duzy zysk na oko.

Sprawdzilem ze ktos pytal o to jakiegos eksperta muratora i tamten tez doradza MAXa na 19cm http://www.muratordom.pl/eksperci_budowairemont/odpowiedz/czy-sciana-szerokosci-19-cm-bedzie-bezpieczna_,8706,4-0.htm

Dla ulatwienia dodam ze ten dom to nie jest jakis wiezowiec, wiec nie widze jakis extra naprezen.

Jak to jest waszy zdaniem?

musta

seblo
06-02-2009, 13:48
Znajomy to obejzel i powiedzil ze wg niego to z Maxa buduje sie stawiajac go na plask po 19cm i wtedy przy takiej samej grubosci sciany, dajac 20zm styropianu, ma sie U 0,20. Duzy zysk na oko.

A przyjżałeś się jak przebiegają przegrody wewnątrz pustaka?
Podpowiem: jak go dasz po długości to wyjdą 3 przegrody, a jak po szerokości to bodajże 14, więc ... chyba wniosek na temat właściwości izolacji termicznej tego pustaka jest oczywisty ...

arturromarr
06-02-2009, 13:53
Jak będzie 25 styropianu to bez względu jak będą szły przegrody to itak będzie cieplej.
Problem tylko w tym jak podejdzie do tego kierownik bo to on się ewentualnie podpisze pod tą konstrukcją więc z nim pogadaj.

aglig
06-02-2009, 14:02
Tu nie jest problem z ociepleniem ale problem z konstrukcją. Zależy jaki masz strop i czy da sie go bezpiecznie oprzec na 19 cm. Trzeba by też zastosowac wzmocnienia pod oknami. Wg mnie trzeba by sie dobrze zastanowic max specjalnej wytrzymałości nie ma a tak ustawiony tym bardziej. Zawalic się nie zawali ale zarysowac może.

wyk***O
06-02-2009, 15:19
Wielokrotnie budowaliśmy domy z MAXa 19cm, zawsze tak było w projekcie (przynajmniej nie pamietam żeby coś było zmieniane ne etapie budowy). Stropy nie "wiszą" na ścianach tylko na wieńcach które "leża" na ścianach.
Rozpiętości tych stropów były przeróżne i rodzaje również. Nigdy nie zdażyło się żeby potem ktoś reklamował, że coś jest nie tak.

Na podstawie powyższych uważam, że nie powinno się nic stać.
Ale gdybym ja Ci budował ten dom zażądałbym wpisu kierownika budowy do dziennika. :wink: Niby nie powinno ale......

NJerzy
06-02-2009, 19:02
Ja zbudowałem z MAX-a 19 cm, taka grubość ścian była wyliczona przez konstruktora, i wszystko OK. W kilku miejscach na parterze, tam gdzie na ścianach opierają się nadproża powyżej 2m lub podciągi, mam w ścianie żelbetowe słupki. Ogólnie uważam że warto tak budować, oszczędność na pustakach można wykorzystać na grubszy styropian, w rezultacie ściana wychodzi cieńsza, cieplejsza i nawet nieco tańsza.
Jeśli w projekcie jest ściana z MAX-ów na 29cm, nie zmieniałbym grubości bez konsultacji z konstruktorem - mogą być konieczne jakieś drobne zmiany.

r-32
06-02-2009, 20:36
A jak się ma wieszanie szafek na ścianie z Max-19 są jakieś specjalne kołki ?

Nooo !
N.p. http://www.koelner.pl/c?lang=pl&mod=products&c=product&p1=672

Aktualnie przerabiam...

Pozdrawiam

Qgiel
07-02-2009, 02:45
Znajomy to obejzel i powiedzil ze wg niego to z Maxa buduje sie stawiajac go na plask po 19cm i wtedy przy takiej samej grubosci sciany, dajac 20zm styropianu, ma sie U 0,20. Duzy zysk na oko.

Za niedługo ocieplenie będzie grubsze od ściany budynku ???
Nigdy nie rozumiałem ludzi, którzy chcą oszczędzać na podstawie wszystkiego, czyli fundamentach i murach. No ale ja to już z górki mam..........

Qgiel
07-02-2009, 05:25
nie wiem skąd pochodzisz, ale w Polsce obowiązują już nowe normy budowlane, rozejrzyj się dobrze po okolicy bo może się okazać że również mieszkasz w Polsce i ciebie one też dotyczą

normy te znacznie odbiegają od tych starych, i w majestacie prawa zachęcają do dawania grubszego ocieplenia niż ściany nośnej
Być może wczesna pora( i nieprzespana noc? ) powoduje, że jesteś nieco uszczypliwy, lecz zupełnie niepotrzebnie.
Ja nie myślę nikogo przekonywac do swoich pogladów - pisałem wszak że nie jestem młodzieniaszkiem - wyraziłem tylko swoje zdanie .
Mam większy komfort, gdy przebywam w pomieszczeniach, gdzie jest zachowana naturalna proporcja materiałów ściennych i tyle.

coulignon
07-02-2009, 06:00
następny z oddychającą ścianą? :o

Rom-Kon
07-02-2009, 08:57
następny z oddychającą ścianą? :o
coulignon nie przeginaj.... bądź tolerancyjny.... tworzy się nowa religia... na razie są męczennikami ale jak urosną w siłę to spalą Cię na stosie! Pamiętasz początki chrześcijaństwa? Też wtedy mówiłem by nie karmić nimi lwów... ale nie... nie posłuchali i co? Narodził się Torquemada!!! I się odwdzięczył.

emqwadrat
07-02-2009, 17:59
[quote]
Za niedługo ocieplenie będzie grubsze od ściany budynku ???
Nigdy nie rozumiałem ludzi, którzy chcą oszczędzać na podstawie wszystkiego, czyli fundamentach i murach. No ale ja to już z górki mam..........

Już są....
ściana z żelbetu 12cm i do tego styropian 30cm :D
Tylko te przeklęte kołki... :wink:

FlashBack
08-02-2009, 07:59
Znajomy to obejzel i powiedzil ze wg niego to z Maxa buduje sie stawiajac go na plask po 19cm i wtedy przy takiej samej grubosci sciany, dajac 20zm styropianu, ma sie U 0,20. Duzy zysk na oko.

Za niedługo ocieplenie będzie grubsze od ściany budynku ???
Nigdy nie rozumiałem ludzi, którzy chcą oszczędzać na podstawie wszystkiego, czyli fundamentach i murach. No ale ja to już z górki mam..........

nom mysla jedynie o elewacji a instalacje wodne wewnatrz domu w peszlach, krokwie na styk ze szczytowkami lub na nich, murlaty odkryte, w swietle okien nawet 5cm izolacji nie ma, izolacja fundamentow zakonczona rowno z nimi itp. itd..

Tylerr
13-09-2010, 11:25
Ja zbudowałem z MAX-a 19 cm..

NJerzu - mieszkasz już?

Twój dom jest chyba blisko ulicy - jestem ciekaw jak z akustyką ? Ile dałeś styro na ściany ?

Gustaw Fijak
14-09-2010, 15:33
nom mysla jedynie o elewacji a instalacje wodne wewnatrz domu w peszlach, krokwie na styk ze szczytowkami lub na nich, murlaty odkryte, w swietle okien nawet 5cm izolacji nie ma, izolacja fundamentow zakonczona rowno z nimi itp. itd..

wlasnie o tym wiekszosc przy rozprawianiu zapomina, lapiac sie za glowe w momencie budowy.

Tylerr
14-09-2010, 18:18
wlasnie o tym wiekszosc przy rozprawianiu zapomina, lapiac sie za glowe w momencie budowy.

Masz jakieś konkretne doświadczenia ?

Gustaw Fijak
16-09-2010, 10:03
Masz jakieś konkretne doświadczenia ?

tak Tylerr mam, to jest tak zwane doświadczenie życiowe!! więc co pomarańczowe to dla mnie samo zło, a jak ktoś pisze o keramzytobetonie to już tym bardziej!!
my rozprawiamy nad wyższością jednego materiału nad drugim w sprawach akustyki, mitycznego oddychania, parametrów U!!
mało kto już myśli dalej jak rozprowadzić elektrykę, kanalizację etc etc...

makow11
16-09-2010, 10:44
A co za problem pociągnąć kanalizę i elektrykę w " złym pomarańczowym" ,bardziej obawiałbym się osłabienia białego w kontakcie z wodą .

slawek9000
16-09-2010, 12:04
NJerzu - mieszkasz już?

Twój dom jest chyba blisko ulicy - jestem ciekaw jak z akustyką ? Ile dałeś styro na ściany ?

max ustawiony na 19cm ma dużo lepsze właściwości akustyczne niż na 29, ale termiczne gorsze

Tylerr
16-09-2010, 13:53
tak Tylerr mam, to jest tak zwane doświadczenie życiowe!! więc co pomarańczowe to dla mnie samo zło, a jak ktoś pisze o keramzytobetonie to już tym bardziej!!
my rozprawiamy nad wyższością jednego materiału nad drugim w sprawach akustyki, mitycznego oddychania, parametrów U!!
mało kto już myśli dalej jak rozprowadzić elektrykę, kanalizację etc etc...

tak serio to oddychanie i U jesli chodzi o pustaki to mnie nie obchodzi - bardziej zastanawiam sie czy stosujac 19 (a dzieki temu moglbym dorzucic wiecej styro bez poszerzania sciany) nie spowoduje pogorszenia bariery akustycznej domu, ewentualnie wytrzymalosci - moze wlasnie przy drazeniu scian. Dlatego jest ciekawy dlaczego "pomarańczowe to zło" ?

Slawek9000 - mowisz z doswiadczenia czy teoretyzujesz ?

Kuba Dąb
16-09-2010, 19:50
Tylerr, czy masz dom w jakieś bardzo hałaśliwej okolicy?

Tylerr
17-09-2010, 11:16
Kuba - no niby nie - zastanawiam się tylko czy np nie bedę słyszał każdego, przepraszam za słowo "pierdnięcia" z dworu.

Gustaw Fijak
17-09-2010, 18:34
Tylerr bez przesady!
więcej przez okna Ci przejdzie niż przez ścianę!!
obecnie mieszkam w cegle i wszystkie prace z nim związane to istny koszmar, gorsze są tylko lane nadproża i ściany nośne w tasiemcach bo wiercenie bez odpowiedniego sprzętu to mordęga!! , nie wspomnę o specjalnych kołkach.
Dla tego staram się unikać już tego materiału!!

Tylerr
18-09-2010, 14:47
o jakiej cegle dokladnie mówisz ?

slawek9000
19-09-2010, 09:31
Slawek9000 - mowisz z doswiadczenia czy teoretyzujesz ?

ani jedno, ani drugie. Po prostu wiem od człowieka, który to rozmawiał ongi w tej właśnie sprawie z jakimś badaczem z ITB, bo problem ścian akustycznych między mieszkaniami jest stary jak świat i sporo było badań na ten temat

Tylerr
19-09-2010, 19:27
no dobra :)
Gustaw - czekam na Twój komentarz..

Kuba Dąb
19-09-2010, 21:11
Kuba - no niby nie - zastanawiam się tylko czy np nie bedę słyszał każdego, przepraszam za słowo "pierdnięcia" z dworu.

Nie ma się co martwić, w drewniakach jest nieźle a co dopiero w jakimkolwiek betonie. Bardziej bym się martwił o to co w środku domu się dzieje, ale na to niestety nie ma siły, bo wszystko przeleci korytarzami, rurami i drzwiami.

Gustaw Fijak
20-09-2010, 10:55
no dobra :)
Gustaw - czekam na Twój komentarz..

budynek z lat 50, zwykła cegła, wiec mam już uraz do innych, chyba ze to klinkier jako ładna fasada :)

Kuba Dąb
21-09-2010, 21:31
max ustawiony na 19cm ma dużo lepsze właściwości akustyczne niż na 29, ale termiczne gorsze

Ale właściwie to jak to działa? Grubsza ściana powinna lepiej izolować cieplnie, to normalne, ale też akustycznie przy okazji nie powinno być niczym nadzwyczajnym.

Gustaw Fijak
22-09-2010, 11:08
Kuba a jak ten Twoj drewniak wygląda?
z czego jest i jaka fasada?

Tylerr
23-09-2010, 18:33
Nie ma się co martwić, w drewniakach jest nieźle a co dopiero w jakimkolwiek betonie. Bardziej bym się martwił o to co w środku domu się dzieje, ale na to niestety nie ma siły, bo wszystko przeleci korytarzami, rurami i drzwiami.

a w środku to co dać żeby nie słyszeć rurami, korytarzami i drzwiami ? :)

Kuba Dąb
23-09-2010, 20:21
Kuba a jak ten Twoj drewniak wygląda?
z czego jest i jaka fasada?

hehe niech będzie, że mój. A wygląda on jak dom, jak zrobisz elewacje to wszystko wygląda jak dom. Generalnie to o czym mówię to (bardzo ogólnie) szkielet z drewna, wełna i elewacja w większości po prostu tynk, ale od ziemi jest trochę klinkieru. A jak już o tym mowa, to dodam, że w domu o którym mowa temp. niestety zachowuje się jak ta na dworze, ale z 5min. opóźnieniem.

Kuba Dąb
23-09-2010, 20:22
a w środku to co dać żeby nie słyszeć rurami, korytarzami i drzwiami ? :)

Najlepszym i najtańszym wyjściem byłyby waciki w uszach, ale można próbować dziwów typu wytłumiona łazienka, wytłoczki na drzwiach czy inne takie rzeczy, ale powstaje jedno pytanie. Po co? ;)

Tylerr
23-09-2010, 20:53
Najlepszym i najtańszym wyjściem byłyby waciki w uszach, ale można próbować dziwów typu wytłumiona łazienka, wytłoczki na drzwiach czy inne takie rzeczy, ale powstaje jedno pytanie. Po co? ;)

po nic :) chodzilo mi o material na sciany wewnetrzne...

Gustaw Fijak
24-09-2010, 14:29
wlasnie sciany dzialowe tez masz drewniane?
to jakaś konstrukcja szkieletowa?
Ty to dopiero musisz miec akustyke !!!

Kuba Dąb
28-09-2010, 16:09
po nic :) chodzilo mi o material na sciany wewnetrzne...

A jeśli chodzi o materiał na działowe, to coś lekkiego i przyjemnego przy pracy, bo (już gdzieś to nawet pisałem) i tak więcej przeleci przez drzwi wewnątrz domu, więc jeśli chodzi o ściany to wielkiej różnicy nie ma. Jeśli ktoś się uprze to można i z płyty g/k, ale to już chyba przesada. Ale dobrym rozwiązaniem na pewno może być BK. Dodatkowy atut jest taki, że łatwo zamontujesz czego potrzebujesz, a to nie zawsze jest takie łatwe. O tym też warto pamiętać przy ścianach działowych.

Kuba Dąb
28-09-2010, 16:11
wlasnie sciany dzialowe tez masz drewniane?
to jakaś konstrukcja szkieletowa?
Ty to dopiero musisz miec akustyke !!!

wszystko jest drewniane. Jakiś taki szkieleciok.
A akustyka jest bezbłędna :P wszystko idealnie słychać ;)

Gustaw Fijak
29-09-2010, 15:46
tylko tak się zastanawiam czy na stropie drewnianym BK na ścianki działowe się nadaje.

Tylerr
29-09-2010, 18:53
Ale dobrym rozwiązaniem na pewno może być BK. Dodatkowy atut jest taki, że łatwo zamontujesz czego potrzebujesz, a to nie zawsze jest takie łatwe. O tym też warto pamiętać przy ścianach działowych.

to na komórkowym wszytko łatwo się wiesza ?- gdzieś indziej czytałem, że tragedia i że najlepsza do wieszania ceramika...

Gustaw Fijak
30-09-2010, 13:59
to na komórkowym wszytko łatwo się wiesza ?- gdzieś indziej czytałem, że tragedia i że najlepsza do wieszania ceramika...

ciezkie wiercenie, brudna sciana, specjalny kolek, no ale znajac życie i do BK ktoś wymyśli zachwile specjalne kołki zeby zarobić na niewiedzy człowieków ;)

Kuba Dąb
30-09-2010, 16:18
to na komórkowym wszytko łatwo się wiesza ?- gdzieś indziej czytałem, że tragedia i że najlepsza do wieszania ceramika...

Ano właśnie nie. Łatwo się do tego dobrać, a wbrew wszystkiemu się nie kruszy.

Kuba Dąb
30-09-2010, 16:19
tylko tak się zastanawiam czy na stropie drewnianym BK na ścianki działowe się nadaje.

Hmm tak właściwie to czemu nie? Na parterze i tak jest pod stropem, a jeśli jest na stropie to i tak jest lekki. Nie widzę problemu.