PDA

Zobacz pełną wersję : Artykuł 12 pkt2. ustawy o ochronie gruntów rolnych...



wejlantf
06-02-2009, 17:58
"Art. 12.
2. Właściciel, który w okresie 2 lat zrezygnuje w całości lub w części z uzyskanego prawa do wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, otrzymuje zwrot należności, jaką uiścił, odpowiednio do powierzchni gruntów niewyłączonych z produkcji. Zwrot uiszczonej należności następuje w terminie do trzech miesięcy od dnia zgłoszenia rezygnacji."


czy jest ktoś kto mi powie kogo/w jakich przypadkach to dotyczy?

Mam budynek, który został postawiony na odrolnionym. Dostałem ten nieszczęsny podatek do płacenia przez 10 lat, bo to na IIIa stoi. Ale... niedawno stałem się rolnikiem i wystąpiłem o nowe wz, dostałem nowe warunki zabudowy - zabudowa zagrodowa, a budynek został tam zapisany jako inwentarski. Czy mogę powołać się na w/w zapis i walczyć?

sSiwy12
06-02-2009, 19:37
Chyba w Art.1 jest definicja "grunt rolniczy", a tam stoi, że również pod zabudowaniami ........

wejlantf
06-02-2009, 21:03
a tak żeby taki niekumaty jak ja zrozumiał...?

sSiwy12
06-02-2009, 22:59
Nie trzeba "odralniać" bo dalej jest rolny. :lol:

wejlantf
07-02-2009, 06:40
to jeszcze raz, bo chyba niezrozumiale napisałem

najpierw musiałem odrolnić, bo budynek był jako gospodarczy, a ja nie byłem rolnikiem i pierwotnie w wz było, ze to bud. gos. na działce siedliskowej. W związku z tym nałożyli te coroczne opłaty za wyłączenie, które trzeba bulić przez 10 lat. Jeden raz już zapłaciłem.

teraz stałem się rolnikiem (mam na własność ponad 2 ha) i zmieniłem wz. Teraz jest tam napisane, że jest to bud. inwentarski w zabudowie zagrodowej, czy coś w tym stylu. Czyli jako rolnik nie muszę tego płacić, tak?

A moje pytanie brzmi, czy mogę skorzystać z tego artykułu? i liczyć na odzyskanie nie małych pieniędzy?

sSiwy12
07-02-2009, 09:12
Art. 2. 1. Gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty:
3) pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu,

Moim zdaniem:
Jeśli urząd stwierdzi, że spełniasz wymagania "gospodarstwa rolnego", to grunt pod budynkiem (budynkami) takiego gospodarstwa dalej jest "rolny"w sensie użytkowania, a więc nie podlega "odrolnieniu".
Czy możesz otrzymać zwrot - moim zdaniem powinieneś napisać podanie, bo teoretycznie warunki spełniasz.

wejlantf
07-02-2009, 15:49
o taką odpowiedź mi chodziło

będę składał podanie, nie omieszkam dać znać czy coś wskórałem

pozdrawiam serdecznie

wejlantf
09-03-2009, 14:21
przyszła odpowiedź, że ze względu na zawiłość sprawy zostanie ona rozpatrzona do 31 marca br.

dam znać jak poszło

wejlantf
02-04-2009, 14:19
uff... przyszła decyzja, że nie muszę więcej płacić, hurrrrra!!!! jestem jakieś 10 tysięcy do przodu!!!!
ale... za pierwsze 2 lata (przypomnę, że płaci się 10 lat), za które już zapłaciłem już nie zwrócą, bo zmiany w ustawie i coś tam jeszcze. Jeśli kogoś interesuje szczegółowe uzasadnienie decyzji to napiszę.

warto był łazić po urzędach pół roku, oj warto... :P :P :P