PDA

Zobacz pełną wersję : odleglosc domu od granic dzialki



adamowicz
06-02-2009, 21:32
Witam

mam taka kwestie.
Nikt z moich znajomych nie potrafil mi odpowiedziec w 100% ale cale szczescie jest forum wiec tu pewnie znajdziemy odpowiedz.

Jak wiadomo przy ogolnych warunkach mamy takie prawo ze dom moze stac od granicy dzilaki 4m jezeli w scianie sa okna, natomiast jezeli nie ma to 3m. mowimy tu o sytuacji w scianie rownoleglej do granicy dzialki. co z oknami w scianie prostopadlej do granicy dzialki. opis sytuacji: do stoi rownolegle do granicy dzialki , w scianie rownoleglej nie ma okien zatem jest odsuniety 3 m od granicy. w scianie prostopadlej do granicy dzialki sa okna blisko naroznika tak ze poczatek okna jest blizej niz 4 m od granicy. Czy takie usytuowanie domu jest prawidlowe??

jestem ciekawy Waszych opinie a najlepiej jesli ktos moze poprzec to jakims paragrafem .

http://adamowiczjacek.w.interia.pl/rys.jpg
pozdrawiam

jacek adamowicz

tewu77
06-02-2009, 22:23
Paragrafem nie poprę ale na 100% tak może być
Tylko na ścianie równoległej do granicy odległość bez okien wynosi 3 metry
ściana prostopadła ma się do tego nijak

Nefer
06-02-2009, 22:27
Potwierdzam powyższe.

A_dam
08-02-2009, 15:52
W takim razie ja mam pytanie do znawców tematu.
Jestem właścicielem dwóch sąsiednich działek - budowlana i przylegająca do niej działka rolna. Na budowlanej mam zamiar budować dom. Czy będę musiał dostosować się do tych odległości? Czy mogę postawić jedną ze ścian na granicy tych działek?

Nefer
08-02-2009, 15:57
Prawo budowlane. Zawsze możesz postawić w ostrej granicuy - jesli uzyskasz na to pozwolenie.

A_dam
08-02-2009, 17:25
Wiem, że mogę postawić w granicy, ale bez okien. Ja bym chciał prawie w granicy, ale z oknami, bo ta działka na którą będę patrzył przez te okna jest moja (ma jednak inny numer).

tewu77
08-02-2009, 17:48
A_dam
Troszkę na około ale zawsze możesz scalić działki i po kłopocie... :P

adamowicz
08-02-2009, 20:48
Witam

z tego co ja sie ostatnio dowiedzialem to jest tak:

mozna w ogolnych warunkach postawic dom od granic dzialki
- 4m jezeli sa okna
- 3 m jezeli nie ma okien
-mozna tez wystapic o tak zwane zblizenie i wtedy sa dwie sytuacje
-1,5 m i bez okien
- w granicy i bez okien

nie ma zadnego znaczenia czy obok jest dzialka budowlana, rolna, pastwisko czy jeszcze cos innego

podobno nie ma juz czegos takiego jak pozwolenie sasiada na zblizenie sie domu do jego dzialki, sa tylko pozwolenia z "gory"

tak mi powiedzieli ostatnio w biurze.


pozdrawiam

jacek adamowicz

A_dam
08-02-2009, 21:36
A_dam
Troszkę na około ale zawsze możesz scalić działki i po kłopocie... :P

Myślę, że w moim przypadku jest za późno na scalenie działek. Mam już jakieś tam papiery - mapka, jakieś tam warunki.

tewu77
08-02-2009, 22:02
Jakieś tam warunki na szczęście dla budownictwa są darmowe więc możesz złożyć jeszcze raz a jak pogadasz z geodetą, który robił Ci mapkę to może uzyskasz rabat /jakiś/
Tylko czy faktycznie te 3 metry są tego warte?

pablo76
17-02-2009, 20:31
Wszystko wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego :wink:

KamaG
18-02-2009, 11:51
Wszystko wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
no właśnie pytanie czy macie uchwalony plan zagospodarowania? czy działka rolna może stać się budowlaną czy nie?-wynika to z planu lub studium zagospodarowania przestrzennego. najlepiej przejść się do właściwego urzędu-miejski lub gminy, i zapytać jakie tam są zapisy.
zawsze można próbować udowadniać, że działka rolna nie jest działką budowlaną-więc nie obowiązuje przepis z warunków technicznych par. 12, bo mówi o odległościach od działek budowlanych
jest też opcja przy sporządzania projektu zagospodarowania, zagospodarować również działkę rolną pod chodniczki, trawniczki, może wtedy potraktują jako jedna nieruchomość-ale o to lepiej najpierw dopytać
ale pnieważ jak się zorientowałam, różne urzędy mają trochę odmienne interpretacje więc może najlepiej byłoby podpytać miejscowych projektantów którzy robią projekty do Waszego starostwa

tdo
30-03-2009, 21:53
W takim razie ja mam pytanie do znawców tematu.
Jestem właścicielem dwóch sąsiednich działek - budowlana i przylegająca do niej działka rolna. Na budowlanej mam zamiar budować dom. Czy będę musiał dostosować się do tych odległości? Czy mogę postawić jedną ze ścian na granicy tych działek?

Witam,

Odgrzebuję temat bo widzę że mam chyba identyczną sytuację jak kolega.

http://img207.imageshack.us/img207/1031/dzialka.jpg

W planie miejscowym czerwone pole to teren przeznaczony na budowę jednorodzinną, zielone pole to łąki. Jestem właścicielem działki 1 i planuję kupić nr 2. Obowiązkowo chce mieć okna na działkę nr 2. Pytanie tylko na ile mogę zbliżyć się z domem do działki nr 2?

Czy ewentualne scalenie działek tak aby na całości był to teren budowlany jest procesem skomplikowanym i długotrwałym?
Czy bez tego mogę budować się na granicy działek?

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.
Pozdrawiam

kar_ma
31-03-2009, 11:01
Jeżeli działka 1 i 2 stanowią Twoją własność to są one traktowane jako jeden teren budowlany ("obszar inwestycji") i obowiązuje Cię odległości od zewnętrznych granic tego obszaru. Czyli dom może stać dowolnie - np. połowa budynku na jednej działce a połowa na drugiej.

zbigmor
31-03-2009, 11:11
Jeżeli działka 1 i 2 stanowią Twoją własność to są one traktowane jako jeden teren budowlany ("obszar inwestycji") i obowiązuje Cię odległości od zewnętrznych granic tego obszaru. Czyli dom może stać dowolnie - np. połowa budynku na jednej działce a połowa na drugiej.


Ale to chyba po scaleniu?

tdo
01-04-2009, 22:39
Jeżeli działka 1 i 2 stanowią Twoją własność to są one traktowane jako jeden teren budowlany ("obszar inwestycji") i obowiązuje Cię odległości od zewnętrznych granic tego obszaru. Czyli dom może stać dowolnie - np. połowa budynku na jednej działce a połowa na drugiej.

Ale na każdą z działek ustalony jest odrębny plan zagospodarowania.

Jak w takim razie wygląda sprawa scalenia?

atectis
18-08-2011, 15:08
Witam

z tego co ja sie ostatnio dowiedzialem to jest tak:

mozna w ogolnych warunkach postawic dom od granic dzialki
- 4m jezeli sa okna
- 3 m jezeli nie ma okien
-mozna tez wystapic o tak zwane zblizenie i wtedy sa dwie sytuacje
-1,5 m i bez okien
- w granicy i bez okien

nie ma zadnego znaczenia czy obok jest dzialka budowlana, rolna, pastwisko czy jeszcze cos innego


Ma znaczenie, art. 12 warunków technicznych - odległości dotyczą "granicy sąsiedniej działki budowlanej", proszę uważnie czytać WT. Działka rolna,drogowa lub leśna nie ma tych wymagań natomiast mają zastosowanie inne odległości np.: od granicy lasu (p-poż), od krawędzi jezdni (prawo drogowe), etc.
Jest też kwestia kiedy działka sąsiednia jest rolna, leśna, drogowa itd.
Nie zawsze wynika to z wpisanego na mapie użytku działki.

O "zbliżenie" na 1.5m nie trzeba występować, to wynika wprost z warunków - gdy plan tak stanowi lub gdy działka ma mniej niż 16m.

Pozdrawiam
Wojciech Orenowicz

atectis
18-08-2011, 15:10
Jeżeli działka 1 i 2 stanowią Twoją własność to są one traktowane jako jeden teren budowlany ("obszar inwestycji") i obowiązuje Cię odległości od zewnętrznych granic tego obszaru. Czyli dom może stać dowolnie - np. połowa budynku na jednej działce a połowa na drugiej.

Niestety urzędy generalnie tego tak nie interpretują i obowiązuje odległość także od granic wewnętrznych, chyba że - tak jak piszesz - projektowany budynek stoi jednocześnie na dwóch działkach, dopiero wtedy granica "znika".

Niemniej zdarzają się wyjątkowe przypadki, że granice wewnętrzne nie są respektowane i urząd to przyjmuje, taką sprawę trzeba "wychodzić", co nie zawsze się udaje.

Pozdrawiam
Wojciech Orenowicz

atectis
18-08-2011, 15:26
Witam

mam taka kwestie.
(...)
jestem ciekawy Waszych opinie a najlepiej jesli ktos moze poprzec to jakims paragrafem .

http://adamowiczjacek.w.interia.pl/rys.jpg
pozdrawiam

jacek adamowicz

Wg art. 12 WT - ściana ta - czyli prostopadła nie jest "zwrócona w kierunku granicy", więc teoretycznie może tak być. Znaczenie ma interpretacja urzędów i ewentualnie biegłych - widziałem ekspertyzę, gdzie takie rozwiązanie uznano za błąd projektowy. Z kolei w budynkach szeregowych lub bliźniaczych, kamienicach, współczesnych kamienicach - lokalizowanych na działkach sąsiednich - okna takie jak na tym rysunku są generalnie w odległości np. 1m od prostopadłej granicy i nikomu to nie przeszkadza.

pozdrawiam
Wojciech Orenowicz

Wódowlaniec
19-08-2011, 20:00
Ja mam budynek usytułowany 4m od granicy działki (ściana z oknami).Czy w świetle przepisów mogę ocieplić ścianę styropianem gr. np.10cm(wtedy ta odległość zmniejszy sie do 3,9m)?