PDA

Zobacz pełną wersję : Strych- podłoga na legarach, czy wylewka



majar69
06-02-2009, 21:58
Przedstawię pokrótce temat i proszę o radę. Mam strych teoretycznie nieużytkowy . Podłogę tego strychu stanowi obecnie nieocieplony strop betonowy. Rozważam dwa rozwiązania:
1. styropian plus wylewka,
2. legary , styropian ew. wełna pomiędzy, deski 32 mm
Skłaniam się ku temu drugiemu rozwiązaniu, bo według wstępnych wyliczeń w porównywalnej z wariantem pierwszym cenie mam podłogę wykończoną deskami do ew. zaolejowania. Deski wzięłabym suszone i jeszcze ew. potrzymałabym kilka miesięcy na ocieplonym ale nie ogrzewanym strychu. Na plus tego rozwiązania przemawia też to, że można by w razie potrzeby rozebrać część podłogi, przełożyć czy położyć jakieś instalacje. Będę wdzięczna za sugestie i wykazanie minusów tego drugiego rozwiązania ewentualnie plusów pierwszego. Majka

06-02-2009, 22:05
wady drugiego
- podłoga sie rozeschnie
- przez szpary bedzie wpadał kurz a wylatywały kudełki wełny
- stworzysz sobie wieksze zagrozenie pozarowe
- w dechy wejdzie spuszczel a wełne gryzonie

majar69
06-02-2009, 22:50
Dzięki za odpowiedź. Szczerze mówiąc spodziewałam się raczej opinii, że lepiej legary, zwłaszcza od Ciebie Brzozo ( tak mi się z czytanych postów kojarzysz). Myślę, że podłoga na legarach będzie głośniejsza, zamiast wełny mogę dać styropian, co do tego robactwa to nie wiem, na pewno racja. Naprawdę nie wiem co wybrać.

06-02-2009, 23:12
jesli strych ma byc nieuzytkowy - szlichta i ewentualnie goły Leon ...

majar69
06-02-2009, 23:22
Problem w tym, że strych jest teoretycznie nieużytkowy. Obiecałam synowi, że wstawię mu tam stół do ping-ponga. Mąż z kolei twierdzi, że w tym domu miejsca dla niego nie ma i że on chce tam pokój na swoje papiery ( niestety nie wartościowe) a ja bym chciała jak najtaniej , ale w miarę dobrze zrobić im tą podłogę na gotowo. No i mam problem.

07-02-2009, 00:13
no to masz problem ...

p.s.
miedzy krokwiami - na tym strychu - oczywiscie nie ma zadnej folii i wełny nie mówiac o kartongipsach ?
czym pokryty dach ?

FlashBack
07-02-2009, 04:11
jezeli poddasze ma min 60cm scianke kolankowa izolowana od zewnatrz (ocieplenie elewacji) to, przygotowac przebicie w stropie na wszelkie instalacje, wyprowadzic je ponad strop. ew. zaizolowac cieplnie dach, w przypadku legarow zastosowac pod nie izolacje by nie lezaly bezposrednio na stropie (nie przenosily halasu) 1cm grubosci pasy welny, zamocowac legary co 40cm (nie mocowac legarow startowych przy scianie zachowac odstepy 10cm, wypelnic przestrzenie welna gr. 5-10cm (granulat, mata). deskowanie.

inaczej zaizolowac strop od dolu wykonac scianke kolankowa zaizolowac ja laczac razem z izolacja polaci dachu. reszta prac na podlodze j/w .

majar69
07-02-2009, 06:03
Na strychu nie ma jeszcze ocieplenia dachu. Jeżeli miałaby być wylewka to wełnę i wykończenie chcę zrobić po wylewkach, jeżeli deski to myślę, że dach lepiej przed podłogą. Deski musiałabym zamówić teraz i wrzucić na strych ( z kilku powodów), dlatego muszę szybko podjąć decyzję. Dach to dachówka ceramiczna.
Na strychu nie ma ścianki kolankowej, instalacje planowałam wyciągnąć na strych.
FlashBack dlaczego proponujesz tak gęsto legary, miałam zamiar dać co 60, deski 32 mmm ( potencjalny wykonawca twierdzi, że wystarczy).

07-02-2009, 07:59
ponowie pytanie - pod dachem folii zadnych nie ma ?

majar69
07-02-2009, 18:18
Pod dachówką jest folia paroprzepuszczalna . Chyba trochę zbyt mało precyzyjnie to opisałam. W projekcie strop nad piętrem (bo to jest strop nad piętrem) jest ocieplony styropianem bodajże 20 i na to wylewka. Tak miałam zamiar to zrobić i zostawić bez podłogi docelowej. Strych miał być nieużytkowy, dach miał być nieocieplany, ale ponieważ uznaliśmy, że folia nie kosztuje majątku, a być może kiedyś się przyda to ją daliśmy. Po wybudowaniu stanu surowego urodził się pomysł, żeby dach ocieplić od razu , głownie po to, żeby nie robić sobie potem bałaganu. Powstał problem podłogi. Dobrze byłoby zrobić ją tak, żeby dawała jakąś możliwość manewru w przypadku zmiany przeznaczenia strychu stąd pomysł z podłogą na legarach. Z drugiej strony na wylewce można bez problemu zrobić działówki regipsowe , trochę kłopotliwe byłoby prowadzenie instalacji, ale też nie jest niemożliwe. Podłoga z desek na pewno się rozeschnie, żeby nie "wylatywały" ze szpar włókna wełny chciałam dać na nią folię paroizolacyjną albo zastosować styropian. Nie chcę wchodzić w tej chwili w duże koszty, bo pieniądze są potrzebne na część mieszkalną. Kombinuję jak koń pod górę, żeby umożliwić sobie w przyszłości łatwą adaptację strychu.

beton44
07-02-2009, 19:52
zachodzi tu przypadek przekombinowania :o

majar69
08-02-2009, 08:00
[/quote] Pewnie racja :D , ale,żeby aż tak :o . Wydaje mi się, że jest to sytuacja trochę podobna do tej kiedy ktoś zostawia poddasze do późniejszej realizacji, ale w bliżej nieokreślonej przyszłości a nie ma jeszcze dokładnej koncepcji.
Jednocześnie chcę używać tą powierzchnię i odizolować termicznie od strefy ogrzewanej.

beton44
08-02-2009, 08:19
Pewnie racja :D , ale,żeby aż tak :o . Wydaje mi się, że jest to sytuacja trochę podobna do tej kiedy ktoś zostawia poddasze do późniejszej realizacji, ale w bliżej nieokreślonej przyszłości a nie ma jeszcze dokładnej koncepcji.
Jednocześnie chcę używać tą powierzchnię i odizolować termicznie od strefy ogrzewanej.[/quote]


no to co za problem

tylko że wydasz trochę pieniążków ekstra
te 20 metrów sześciennych styropianu = jakieś 3000 złotych

walnij jak w projekcie 20 cm styropianu i wylewkę

kiedyś w przyszłości ocieplisz sobie połać dachu i zamieszkasz na strychu....

ocieplony strop między kondygnacjami nie będzie chyba gryzł...


teraz ja pokombinuję:
tylko czy wtedy nie będzie za nisko??? o te 25-30 cm???
trzeba będzie wywalać styropian i wylewkę...

majar69
08-02-2009, 15:55
beton 44

Tego wywalania wylewki to bym właśnie nie chciała .
Najprawdopodobniej będzie 12 styropianu, 6 wylewki, rozprowadzone rurki do ogrzewania i jeden pion wod-kan.
Ma to rzekomo nie wyjść drogo (samo położenie rurek) bo podłoga na legarach i wylewka wychodzą podobnie.
Zalety i wady jednego i drugiego rozwiązania były mi w większości znane, ale w mojej konkretnej sytuacji nie pomagało to podjąć decyzji. Po rozmowach z hydraulikiem i budowlańcem zadecydowalam jak wyżej. Dziękuję za odpowiedzi

.ajk
08-02-2009, 16:18
Skoro i tak masz zamiar użytkować poddasze - to szkoda pieniędzy i przestrzeni na te 12 cm styropianu - wystarczą 3 żeby pochować instalację lepiej wrzucić od razu wełnę między krokwie - tego i tak nie unikniesz.
Jeśli chodzi o dylemat legary czy wylewka to koszty zależą od podłogi, którą chcesz położyć na wylewce - jeśli taka sama jak na legarach, to legary oczywiście tańsze, zaletą wylewki jest to, że możesz na nią rzucić tanie panele.
IMO na poddaszu lepiej pasują deski, a jak się bardzo rozeschną to je rozkręcisz i ułożysz ponownie - to nie jest wielki problem.

08-02-2009, 16:31
... Nie chcę wchodzić w tej chwili w duże koszty, bo pieniądze są potrzebne na część mieszkalną. Kombinuję jak koń pod górę ...
tu sie zgodze - w lecie tam bedzie za gorąco /syn szybko dostanie zadyszki przy pig pongu ... :-? /
w zimie za zimno / na stałe przebywanie/

w takiej sytuacji ma zastosowanie powiedzonko Wałęsy - " nie chcem, ale muszem ..."

beton44
08-02-2009, 16:33
czyli pozostaje wersja tradycyjna:

kupuje się wełnę /która kiedyś będzie ocieplała połać dachu

kładzie się ją na stropie

i czeka na lepsze czasy....


to jest naprawdę optymalne rozwiązanie

bez kombinowania jak koń pod górę