PDA

Zobacz pełną wersję : Kolejność faz



Krzychos
07-02-2009, 20:47
Czy w maszynach trójfazowych stosowanych na budowie takich jak: betoniarki, agregaty do tynków itp. istotna przy podłączaniu jest kolejność faz.
W poniedziałek mają robić mi wylewki a tzw. helikopter do wygładzania tychże wylewek jest trójfazowy. Mam jakąś starą wtyczkę na 400,V którą chce podłączyć do bezpieczników ale za bardzo nie wiem który bolec jest od jakiej fazy.

beton44
07-02-2009, 21:11
jak za bardzo nie wiesz to się za bardzo nie bierz do tego

uwaga prąd zabija

szczególnie może się to udać po podłączeniu przewodu "z prądem"
jako przewodu "neutralnego" we wtyczce

tzw helikopter stanie się śmiercionośną bronią tępiącą bezlitośnie cech wylewkarzy...


A tak na temat: może oni sobie sami podłączą...

pawelo_pl
07-02-2009, 21:23
Nie przejmuj się - fachowcy sami sobie przełączą .

zbigmor
07-02-2009, 21:48
Czy w maszynach trójfazowych stosowanych na budowie takich jak: betoniarki, agregaty do tynków itp. istotna przy podłączaniu jest kolejność faz.
W poniedziałek mają robić mi wylewki a tzw. helikopter do wygładzania tychże wylewek jest trójfazowy. Mam jakąś starą wtyczkę na 400,V którą chce podłączyć do bezpieczników ale za bardzo nie wiem który bolec jest od jakiej fazy.


Jest istotna. Po złym podłączeniu helikopter będzie obracał się w odwrotną stronę.

Krzychos
07-02-2009, 21:52
No nie Panowie, ale nie róbcie ze mnie totalnego laika. Jak się rozkręci gniazdo to wyrażnie jest oznaczone i widać gdzie należy podłączyć przewód neutralny. Tu sprawa jest jasna.
Natomiast na bolcach od faz są oznaczenia R S T i taka jest kolejność oznaczenia faz jak dobrze pamiętam z lekcji elektrotechniki. Ale przy tych literch R S T są w nawiasach cyfry, odpowiednio 1 2 i 3 i te cyfry nie pokrywają sie z kolejnością liter czyli R S T. Poza tym patrząc na wtyczkę np. od prawej strony to pierwsze wcale nie jest R (chyba jest umieszczone w "rodku"

Krzychos
07-02-2009, 21:55
Masz rację zbigmor. Pewnie będzie się obracał w odwrotną stronę jak zamienisz fazę 1 z 3. Ale co będzie jak zamienisz np. fazę 1 z 2 lub 2 z 3 ?

Qgiel
07-02-2009, 22:30
Masz rację zbigmor. Pewnie będzie się obracał w odwrotną stronę jak zamienisz fazę 1 z 3. Ale co będzie jak zamienisz np. fazę 1 z 2 lub 2 z 3 ?
W gruncie rzeczy nie ma znaczenia jak podłączy fazy we wtyczce. Jesli zrobi to prawidłowo i nie będzie zwarcia, to silnik ruszy. Gdy okaże się, że obraca sie odwrotnie, po prostu zamienia którekolwiek 2 fazy we wtyczce i sprawa załatwiona.
Oczywiście wszelkie czynności przy wtyczce i montaż gniazda ( o którym nic nie piszesz ) robimy na urządzeniu fizycznie odłączonym od zasilania.

banko
07-02-2009, 23:30
Warto jeszcze zwrócić uwagę na instalację jaką posiada właściciel tematu. Pisze że ma jakieś gniazdo strego typu. Jeśli masz instalację z różnicówką to zakup lepiej gniazdo z pięcioma bolcami.

zbigmor
09-02-2009, 08:35
Masz rację zbigmor. Pewnie będzie się obracał w odwrotną stronę jak zamienisz fazę 1 z 3. Ale co będzie jak zamienisz np. fazę 1 z 2 lub 2 z 3 ?


Dokładnie to samo.

retrofood
09-02-2009, 13:03
nie ma to jak własne zycie stawiać na ostrzu noża, a własciwie na bolcu wtyczki. pewnie wtedy jest ten słynny wyrzut adrenaliny do krwi.
a w ogóle co za durnie stosują stare wtyczki z 4 bolcami bez przewodu ochronnego. Na budowach to dawno zabronione. Ale idioci w Polsce potrafią. Na co im przestrzeganie jakichś przepisów i zasad. a co. Pokażą, że 16 złotych jest wazniejsze niż życie.

Hans Kloss
09-02-2009, 13:57
A tak trzymając się zasadniczego tematu, czy ktos dobrze zna sie, żeby wyjaśnić jak podłączyć w gnieździe kabel z "siłą"? Ja mam w garażu takie wyprowadzenie, jest teraz zaizolowane i bezpiecznik jest wyłączony. Na razie nie potrzebuję nigdzie takiego zasilania, ale może w przyszłości? Jest rozumiem 5 przewodów: 1 uziemienie (wiem, który to), 1 zerowy (też wiem, który to), 3 przewody do trzech faz. Jak sprawdzić, który przewód ma jaką faze i w którym zacisku gniazda go przyłaczyć? Pewnie mój elektryk trzymał sie jakiegoś standardu kolorów przewodów, ale czy mozna to jakoś zmierzyć, żeby mieć pewność, która faza jest która?

banko
09-02-2009, 15:14
Najistotniejsze abyś nie zamienił tych przewodów, o których już wiesz. Wepnij je w odpowiednie dla nich miejsca a pozostałe trzy jak tylko sobie chcesz. Można do tego użyć wyliczanki ene due like fake turba burba..... albo entliczek pentliczek na którego wypadnie na tego bęc.
Jeśli juz podłączysz i kiedyś tam po uruchomieniu urządzenia np. jakś mała krajzega zauważysz że kręci się w odwrotną stronę niż powinna, wtedy zamieniasz ze sobą miejscami we wtyczce lub w gnieździe dwa dowolne przewody fazowe i cieszysz się że wszystko hula jak talala. Nie zapomnij przed dłubaniem w kabelkach wyłączyć bezpieczników!!!!

marcin714
09-02-2009, 15:21
Cały problem w tym ,że nie wszystko co się podłącza to krajzega, gdzie widać kierunek obrotów. A co zrobisz jak nie widać będzie kierunku? Dlatego wszystkie gniazda muszą mieć zachowany kierunek wirowania pola.

Hans Kloss
09-02-2009, 15:28
Jednak podrążę pytanie - jak można dojść/zmierzyć, która faza jest która bez testowania na "żywej krajzedze"? :D Tak, żeby mozna było od razu dobrze przyłaczyć w gnieździe?

marcin714
09-02-2009, 15:50
Są do tego kolejne ustrojstwa , któer posiadają elektrycy.

Można zrobić samemu z dwóch żarówek i cewki lub kondensatora tylko trzeba sobie policzyć , króra żarówka ma świecić mocno a która słabo bo już zapomniałem.

Barbossa
09-02-2009, 16:28
cóż, rozwinięte cywilizacje cechują się tym, że maszyna ma po prostu przełącznik rozwiązujący problem faz

a resztę retrofood już przedstawił

pablitoo
09-02-2009, 16:33
Są do tego kolejne ustrojstwa , któer posiadają elektrycy.

Można zrobić samemu z dwóch żarówek i cewki lub kondensatora tylko trzeba sobie policzyć , króra żarówka ma świecić mocno a która słabo bo już zapomniałem.

http://images24.fotosik.pl/325/74349b12818b8398.jpg (www.fotosik.pl)