PDA

Zobacz pełną wersję : Czy solary umieszczone na dachu wschód-zachód będa działać?



gruntart
08-02-2009, 08:53
Takie mam akurat nachylenie, nie podoba mi się stawianie na takiej powierzchni solarów nachyonych na południe - raz że brzydko, to jeszcze zeszłoroczne wichury na pewno by to pozrywały.

Może jeden od wschodu, jeden od zachodu, moze próżniowe byłyby OK, a płaskie NOK, a może dac sobie z tym spokój?

CoolaTT
08-02-2009, 09:45
jeżeli już chcesz to proponuję zachód.

IrekS
08-02-2009, 17:50
CoolaTT
PostWysłany: Nie, 8 Luty 2009 11:45 Temat postu:
jeżeli już chcesz to proponuję zachód.

Jeżeli chodzi o zyski słoneczne to lepszy dach wschodni 235 kWh/(m^2rok) w stosunku do 220 dla kierunku zachodniego - źródło http://izbaarchitektow.pl/pliki/metodologia.pdf - strona 44

pozdrawiam

HenoK
08-02-2009, 18:17
Jeżeli chodzi o zyski słoneczne to lepszy dach wschodni 235 kWh/(m^2rok) w stosunku do 220 dla kierunku zachodniego - źródło http://izbaarchitektow.pl/pliki/metodologia.pdf - strona 44Te dane dotyczą ściany pionowej i są uśrednione w skali całego kraju.
Jeżeli już to należałoby sięgnąć po dane meteorologiczne dla konkretnej lokalizacji, z uwzględnieniem kąta pochylenia dachu :
http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1787735.htm

IrekS
08-02-2009, 19:00
HenoK
Te dane dotyczą ściany pionowej i są uśrednione w skali całego kraju.
Jeżeli już to należałoby sięgnąć po dane meteorologiczne dla konkretnej lokalizacji, z uwzględnieniem kąta pochylenia dachu :
http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1787735.htm

Dane przedstawione przeze mnie pokazują zyski ze ściany (dachu) i jednoznacznie widać że wschodnia ekspozycja jest nieznacznie lepsza.

HenoK
08-02-2009, 20:24
HenoK
Te dane dotyczą ściany pionowej i są uśrednione w skali całego kraju.
Jeżeli już to należałoby sięgnąć po dane meteorologiczne dla konkretnej lokalizacji, z uwzględnieniem kąta pochylenia dachu :
http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1787735.htm

Dane przedstawione przeze mnie pokazują zyski ze ściany (dachu) i jednoznacznie widać że wschodnia ekspozycja jest nieznacznie lepsza.
To co podałeś to
"wartość energii promieniowania słonecznego w sezonie ogrzewczym na płaszczyznę pionową lub dachu, w której usytuowane jest okno o powierzchni Ai:
- ściana południowa S *350 kWh/(m2rok);
- ściana południowo-zachodnia S-W *310 kWh/(m2rok);
- ściana zachodnia W *220 kWh/(m2rok);
- ściana północno-zachodnia N-W *160 kWh/(m2rok);
- ściana północna N *145 kWh/(m2rok);
- ściana północno-wschodnia N-E *165 kWh/(m2rok);
- ściana wschodnia E *235 kWh/(m2rok);
- ściana południowo-wschodnia S-E *320 kWh/(m2rok);
- okna dachowe o nachyleniu poniżej 30° *300 kWh/(m2rok)
Przy kolektorach słonecznych bardziej istotna jest wartość promieniowania w okresie letnim (dane w tabeli dotyczą okresu od września do maja).
Wartość w tabelce dotycząca dachu jest tylko w ostatniej pozycji.

Dane meteorologiczne w bardziej przyjaznej postaci znajdziesz tutaj :
http://ekocert.eu/dwn/pliki/meteo.xls Warto z nich skorzystać :).

Dane dotyczące dachu w kierunki wschodnim i zachodnim są w kolumnach oznaczonych IE__XX i IW__XX, gdzie XX oznacza kat nachylenia dachu.

Np. dla ścian pionowych dla stacji Białystok suma wartości IE__90 wynosi 762,473kWh, zaś suma wartości IW__90 wynosi 722,204kWh co potwierdza podane w w/w tabeli zależności, ale wartości daje ponad 3 krotnie wyższe.
Dla kata dachu 45 stopni wartości te są większe i wynoszą odpowiednio 863,811kWh i 816,550kWh, dla płaszczyzny poziomej wynoszą 897,135kWh.
Największa wartość występuje dla IS__45 i wynosi 974,784kWh.

Jak widać kolektory na dachu pochyłym usytuowane w kierunku wschodnim dadzą ok. 89%, a w kierunku zachodnim ok. 84% energii w stosunku do takich samych kolektorów umieszczonych na połaci południowej dachu.

IrekS
08-02-2009, 20:45
tak czy owak ( ufff :-) ), zgadzamy się że różnica jest znikoma z małą przewagę ekspozycji wschodniej i to bez względu na kąt pochylenia ?

HenoK
08-02-2009, 20:52
tak czy owak ( ufff :-) ), zgadzamy się że różnica jest znikoma z małą przewagę ekspozycji wschodniej i to bez względu na kąt pochylenia ?JASSSNE ;).

Ushi
09-02-2009, 10:44
Mam dach dwuspadowy z polaciami ustawionymi na wschód i zachód, z tym że oś budynku jest odchylona od kierunku pn-pd pod kątem około 20 stopni.

W tym momencie mam połacie ustawione na południowy wschód i północny zachód. Rozumiem że korzystniej jest dla mnie ustawienie paneli na wschodniej połaci.

Jeśli kolektory umieszczę na wschodniej połaci to oprócz nieznacznego uzysku podanego przez Was (w porównaniu z zachodem) to będę miał jeszcze dodatkowy uzysk z powodu nachylenia połaci wschodniej w kierunku południowym...

... wychodzi na to że sprawa się rozwiązała :D

gruntart
09-03-2009, 14:49
Przy Twojej sytuacji sprawa jest jasna - te 20st odchylenia to duuuużo lepiej niz u mnie.

Dzięki Wam za informacje - jeśli rzeczywiście w moim przypadku będzie to prawie 90% wart. max, to za "ćwierć solara" wyrównam sobie straty z umiejscowienia.


A czy ktoś z Was jest praktykującym solarowcem (najlepiej takim, który ma to umieszczone inaczej niż na południe)? Spostrzeżenia z prawdziwej eksploatacji byłyby mile widziane.

Bobiki dwa
09-03-2009, 16:58
Z tego co mówił kumpel to idealne położenie dla solarów to południe lub południe-zachód.

jkot
23-02-2011, 14:13
Znalazłem na rynku coś idealnego na nasze problemy:
http://www.ekologia24.biz/kolektory/zestaw-kolektorow-slonecznych-plaskich-wschod-zachod-do-produkcji-cwu-VIP-304-WZ

Zdecydowałem się na ten zestaw z dofinansowaniem. Jak już będę mógł coś powiedzieć o jego działaniu wrzucę Wam informacje tutaj ale z rozmów i kalkulacji wynika mi że jest to sensowna opcja i warto się nad nim zastanowić zwłaszcza, że jest to zestaw na najwydajniejszych na świecie płaskich kolektorach..

morafa
24-02-2011, 13:55
Z tego co mówił kumpel to idealne położenie dla solarów to południe lub południe-zachód.

Mój kolega ma solary na zachodzie bo tylko tam mogły być i jest zadowolony więc chyba nie jest to wielki problem.

aadamuss24
24-02-2011, 14:14
Może jeden od wschodu, jeden od zachodu, moze próżniowe byłyby OK,

Przy solarach na dwóch dachach potrzebne byłyby dwa regulatory i dwa czujniki, co jest raczej drogie. pozdr adam

jkot
12-03-2011, 12:00
http://www.ekologia24.biz/kolektory/zestaw-kolektorow-slonecznych-plaskich-wschod-zachod-do-produkcji-cwu-VIP-304-WZ - tu masz podane co jest potrzebne. I niezbędny jest tylko jeden regulator (ale wymieniony w zestawie został na specjalny obsługujący 2 układy kolektorów.

aadamuss24
12-03-2011, 12:48
regulator w komplecie z czujnikami, kapilarami ? oby tak :) choć dwie grupy wychodzą drożej niż jedna i regulator też pewnie droższy. pozdr adam

rwxw
12-03-2011, 22:39
Przy solarach na dwóch dachach potrzebne byłyby dwa regulatory i dwa czujniki
Niektóre sterowniki (np. SKSC2) potrafią obsługiwać taki zestaw na 2 połaciach. Ja mam solary dokładnie na południowy-wschód i jest dobrze, np dziś baniak ma ponad 50 stopni, aż się boję co bedzie latem.

surgi22
13-03-2011, 07:49
Niektóre sterowniki (np. SKSC2) potrafią obsługiwać taki zestaw na 2 połaciach. Ja mam solary dokładnie na południowy-wschód i jest dobrze, np dziś baniak ma ponad 50 stopni, aż się boję co bedzie latem.
Ciekawi mnie co robią użytkownicy solarów latem przy uapałach 35 C wyjezdżając np. na 2-3 tygodnie ? ( np. użytkwnicy gruntowych pomp ciepła mogą regenerować dolne źródło , ale o robią pozostali - poza odkręceniem kranu z ciepłą wodą ).

rwxw
13-03-2011, 10:38
Ciekawi mnie co robią użytkownicy solarów latem przy upałach 35
Tego jeszcze nie wiem - zobaczę latem, pewnie będę gotował glikol. Na razie w ubiegłym roku bulgotał mi 1 solar, bo był zapowietrzony i nie miał przepływu - pobulgotał i przestał. Ciekaw jestem czy odpowiednio duży zbiornik przeponowy wystarczy, żeby glikol został do niego wypchnięty z solarów i tyle - puste solary się wygrzeją, gdy się ochłodzą, glikol wpłynie. Może ktoś ma na ten temat jakieś doświadczenie ?

aadamuss24
15-03-2011, 08:53
rwxw problemem jest nie ciśnienie tylko temperatura, brak odbioru ciepła niszczy glikol. pozdr adam