PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie instalacje można zrobić bez uprawnień?



pgrams
08-02-2009, 21:35
Zbieramy się właśnie do rozpoczęcia ostatniego etapu budowy, czyli wykańczania wnętrza. Mam jeszcze trochę zapału i w ramach oszczędności kryzysowych chciałbym samemu wykonać kilka prac.
Zastanawiam się czy do wykonania instalacji CO i wod-kan potrzebne są jakieś uprawnienia, czy tylko dwie sprawne ręce i głowa na karku?? Czy przy zgłaszaniu zakończenia budowy będą jakieś papiery o tych instalacjach potrzebne?

Z góry dzięki za informacje.

jacekp71
08-02-2009, 21:47
u mnie były,
okazałem oświadczenia o wykonaniu instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami (elektr., CO i cwu), do tego cały zestaw pomiarów (elektr.) oraz potwierdzenia wykonania próby wodnej,
mógłbym więc te instalacje wykonać sam, ale musiałbym znaleźć kogoś kto wystawiłby wymienione kwity,

Gościk
08-02-2009, 21:57
[quote="pgrams"]Zbieramy się właśnie do rozpoczęcia ostatniego etapu budowy, czyli wykańczania wnętrza. Mam jeszcze trochę zapału i w ramach oszczędności kryzysowych chciałbym samemu wykonać kilka prac.
Zastanawiam się czy do wykonania instalacji CO i wod-kan potrzebne są jakieś uprawnienia, czy tylko dwie sprawne ręce i głowa na karku?? Czy przy zgłaszaniu zakończenia budowy będą jakieś papiery o tych instalacjach potrzebne?
CO i CWU i Kan możesz robić sam. Ale, jak Ci będzie ciekło, albo nie daj Boże zaleje podłogi, wylewki itp. to lepiej mnie nie słuchaj. Do odbioru domu audytu wod-kan nie potrzeba. Elektrykę, także sam możesz robić, pod nadzorem speca, który cię uświadomi, a potem pomiary do odbioru zrobi, instalacji zewnętrznej i wewnętrznej - papierek trzeba. Po za tym to malowanie możesz robić, meble ustawiać, kwiatki przesadzać, piaskownicę urządzać dla dzieci i wywozić z posesji śmieci.

pierwek
09-02-2009, 08:03
nie trzeba mieć uprawnień do wykonania instalacji OC (nie mylić z CO) 8)

jacekp71
09-02-2009, 22:53
i alarmowej ....

Nefer
09-02-2009, 22:54
i kina domowego

sys
09-02-2009, 23:01
domofonowa i antenowa :lol: ...ale to chyba zalicza się do elektrycznej :wink:

zresztą możesz zrobić wszystko sam, potem tylko potrzeba zrobić wszelkie potrzebne ekspertyzy i pomiary i jak nic zaoszczędzisz parę tysięcy ... straconego zdrowia jednak nie da się odzyskać :roll:

retrofood
10-02-2009, 07:06
domofonowa i antenowa :lol: ...ale to chyba zalicza się do elektrycznej :wink:

zresztą możesz zrobić wszystko sam, potem tylko potrzeba zrobić wszelkie potrzebne ekspertyzy i pomiary i jak nic zaoszczędzisz parę tysięcy ... straconego zdrowia jednak nie da się odzyskać :roll:

... tylko potrzeba zrobić wszelkie potrzebne ekspertyzy i pomiary... a gdzie poprawki i przeróbki aby to wszystko trzymało się kupy? :D

gazio
11-02-2009, 11:48
Chyba że nadzór w trakcie odbioru zrobi tak jak poniżej:
http://forum.muratordom.pl/zawiadomienie-o-zakonczeniu-budowy-uwagi-pinb,t151583.htm