PDA

Zobacz pełną wersję : Niepopularne paliwo?!



Ma(r)tado
09-11-2003, 01:04
Czy ktoś z szanownego grona może się orientuje gdzie w okolicach W-wy można kupić brykiet z w. brunatnego będę wdzięczna za każdą informacje.Składy opałowe -nie prowadzą sprzedaży w.w a bardzo się dziwią jak o to pytam.Górnicy nie mają gdzie urobku sprzedać a ja go szukam od roku...

Tomasz M.
09-11-2003, 05:16
Akurat z węglem brunatnym górnicy nie mają aż takich problemów - wszystko idzie do elektrowni. Ostatni raz wiedziałem takie brykiety ładne parę lat temu w okolicach Konina (jak wiesz, tam m.in. kopią taki węgiel), ale potem słyszałem, że jedyna brykietownia w Koninie ma być zamknięta. Proponuję dzwonić w okolice Bełchatowa, choć nie jestem pewien czy tam produkują brykiety.

09-11-2003, 09:28
W okolicach Bełchatowa nie brykietują brunatnego. Tutaj palą kamiennym ze śląska.

JerzyB
09-11-2003, 09:38
Na dniach miałem kontakt z firmą "HABITA", Poznań, ul. Grunwaldzka 6.
Telefonu nie pamiętam.

Właśnie uruchamiają produkcję i sprzedaż brykietów z węgla brunatnego.
Mają nawet jakieś własne patenty na tego rodzaju produkcję.

Z tego co wiem, ponieważ są na rozruchu - jak powietrza poszukują zbytu.
Chcą sprzedawać w całej Polsce.

Dowiadywałem się o ceny - wagowo wychodzi 50% ceny węgla kamiennego.

Ma(r)tado
09-11-2003, 16:21
Dzięki za info w poniedziałek sprawdzę Habita.Gwoli wyjaśnienia potrzebuje go do kominka(mam prostego Kornaka) Znajomy dokładał kilka szt do drewna i trzyma toto żar na skręconym kominku do 8 godzin.Mam już zamówienia od kilku osób i razem ze mną śledzą temat.

Karol N.
09-11-2003, 20:44
Dzięki za info w poniedziałek sprawdzę Habita.Gwoli wyjaśnienia potrzebuje go do kominka(mam prostego Kornaka) Znajomy dokładał kilka szt do drewna i trzyma toto żar na skręconym kominku do 8 godzin.Mam już zamówienia od kilku osób i razem ze mną śledzą temat.


Mam Hajduka, ktory winstrukcji pisze, ze mozna palic brykietami z wegla brunatnego.
Jak to sie ma w porownaniu do palenia suchym drewnem? Co jest lepsze, wady, zalety?

Pozdr. Karol N.

Ma(r)tado
09-11-2003, 23:44
Mój kominek nawet jak jest skręcony do bólu to na suchej brzozie dłużej niż 4 godziny nie pociągnie-trzeba dołożyć.
Zalety wg mnie to:
1 czestotliwość dokładania
2miejsce na składowanie opału(mam na razie jeden kominek za rok będą już dwa,rodzice i siostra mieszkają na tym samym podwórku i mają dwa to już nie będzie podwórko tylko magazyn tartaku
3a chyba(?) i kaloryczność brykietów jest sporo większa
Wad na razie nie znam nie paliłam nim osobiście ale spytam tego który palił on był zadowolony(piszę był bo też mu się zapasy pokończyły i też szuka)Heya

Karol N.
10-11-2003, 12:17
Wad na razie nie znam nie paliłam nim osobiście ale spytam tego który palił on był zadowolony(piszę był bo też mu się zapasy pokończyły i też szuka)Heya

Dowiedz sie prosze przy okazji jak wyglada przypaleniu brykietami z wegla brunatnego z brudzeniem szyby, osadu na sciankach kominka i sadzy w kominie. Drewno (suche) jest paliwem "czystym" a brykiety.

Jest jeszcze jeden aspekt. Mimo, ze mieszkam wsrod lasow sa klopoty z kupieniem drewna. Trzeba sie rozejrzec za paliwem zastepczym.

Pozdr Karol N.

Ma(r)tado
13-11-2003, 00:30
Sprawdzilam dzis (telefonicznie) sprawe osadu w kominie w trzech firmach kominiarskich,w kazdej powiedzieli mi co innego zglupiec mozna i przedstawiam kolejno:
firma 1.nie wolno :evil: palic brykietem w kominkach(w instrukcji mozna!) b.duzo sadzy
firma 2 powinno sie czasem :) przepalic czyms takim usuwa(spala) sie sadza na odcinku kominek-pion(przewod) kominowy-wyzsza temp.spalin
firma 3 nie ma to znaczenia :roll: bo i tak z reguly co 1-1,5 roku powinno czyscic sie kominy.
Na dodatek przeczytalam na forum watek o "szkodliwym paleniu drewnem" i wiem ze nic nie wiem........

Do JerzyB blagam o telefon do Habita- znalazlam taka firme w Poznaniu ale nie zgadza sie adres ani profil, nie znalazlam nic o nich w necie i utknelam w martwym punkcie.pozdr

A@a
13-11-2003, 13:46
Właśnie, przydałby się telefon, albo strona internetowa, może ktoś zna jeszcze jakiś inny punkt, najlepiej w południowej Polsce

Karol N.
13-11-2003, 17:42
Właśnie, przydałby się telefon, albo strona internetowa, może ktoś zna jeszcze jakiś inny punkt, najlepiej w południowej Polsce

Niestety w polnocnej Polsce:

Nazwa firmy : Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "EKO-PLON"
Nazwa skrócona : "EKO-PLON"
Ulica, numer : Polna 32
Miasto : Bolszewo
Kod pocztowy : 84-239
Osoby kontaktowe : Tomasz Konieczko
Nowe województwo : pomorskie
Stare województwo : gdańskie
Telefon(y) : (58)6724427
Fax(y) :
Email :
WWW :
Forma własności : prywatna
Forma prawna : zakład prywatny
Zatrudnienie :
Rok założenia : 1990
Obrót roczny :
NACE (EKD) : 24.15 Produkcja nawozów sztucznych i związków
azotowych
10.24 Brykietowanie węgla brunatnego
SIC : 2875 Nawozy mieszane, produkcja
299902 Brykiety i parafiny paliwowe, produkcja
Opis działalności : nawozy organiczne, brykiety węgla brunatnego,
podpałki


Pozdr Karol N

Ma(r)tado
17-11-2003, 22:16
Sprawdziłam wydajność energetyczną i mam zagwozdkę polskie źródła podają 18 dla drewna i 16-18 dla brykietu a czeskie 14-16 dla drewna i18-20 dla brykietu. Drewno oczywiście liściaste i suche w obu przypadkach,brykiet z węgla brunatnego l-go gatunku.
Z praktyki znajomego wynika,że przy przepalaniu brykietem wnętrze kominka w tym także szyba są czystsze(czyściejsze?) niż przy paleniu samym drewnem a co do komina to kominiarz nie zwracał mu uwagi na zbyt dużą ilość sadzy (odwiedza go raz na 3-4 lata).Po przeczytaniu Świata Kominków-2 już sama nie wiem co myśleć-wychodzi na to że praktyka i teoria wybrały sobie dwie różne drogi!
Pozdrawiam

JerzyB
19-11-2003, 14:47
Adres firmy produkującej brykiety z węgla drzewnego:

HABITA
Poznań, ul.Grunwaldzka 3.
tel +48 61 865-4559

21-11-2003, 18:27
Dzięki za info w poniedziałek sprawdzę Habita.Gwoli wyjaśnienia potrzebuje go do kominka(mam prostego Kornaka) Znajomy dokładał kilka szt do drewna i trzyma toto żar na skręconym kominku do 8 godzin.Mam już zamówienia od kilku osób i razem ze mną śledzą temat.


Mam Hajduka, ktory winstrukcji pisze, ze mozna palic brykietami z wegla brunatnego.
Jak to sie ma w porownaniu do palenia suchym drewnem? Co jest lepsze, wady, zalety?

Pozdr. Karol N.
Dołączam się do zapytania(odchodząc trochę od kominków).Mam kociołek z ferrum na węglu kamiennym potrafi dojść nawet do ponad 30 godzin(oczywiście nie na mocy max).Ja palę drewnem i jest ok.8-15 godz.,ale ciekawi mnie spalanie węgla brunatnego w nim dlatego chętnie poczytam sobie o Waszych efektach palenia w kominku.
Pozdrowionka