PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna i kominek - konsultacja potrzebna



ewiwa
10-02-2009, 13:30
Witam, mam ogromny problem, ponieważ w tej właśnie chwili ekipa kominkowa wkuwa się do kanału i będzie instalować wkład (to znaczy skończyć mają we czwartek). Krótko mówiąc montują kominek w zamieszkałym domu, kanały są w porządku, mam tu w tej chwili powstanie warszawskie. Wszystkie odbiory kominiarskie już dawno były, więc nie chodzi o przepisy. Salon bez drzwi z korytarza z aneksem kuchennym. Najbliższy kanał wentylacyjny znajduje się w aneksie kuchennym, niestety podłączony jest do niego okap (wyciąg chodzi sporadycznie), kolejny w łazience - mówię tu o kanałach wywiewnych. Dom ma jeszcze piętro. Panowie chętnie zrobią odprowadzenie ciepłego powietrza w pokoju nad salonem i kominkiem, niestety kosztem stałego zamknięcia kanału wentylacyjnego z salonu na dachu. Nie tak to sobie wyobrażałam, miałam nadzieję, że jest jakiś sposób, żeby zrobić ruchomą 'przepustnicę' na ujściu tegoż kanału na dachu. Funkcjonować miałoby to tak, że w sezonie podczas palenia, przy okazji dogrzeje się trochę pokój na górze, zamykając oczywiście wylot kanału na dachu. Poza sezonem i grzaniem kanał będzie otwarty i ma funkcjonować jako normalny kanał wentylacyjny wyciągowy. Panowie raczej nie chca wchodzić w sprawy wentylacji, bo fachowcami są od pieców. Moje pytania:
1. Czy takie rozwiązanie jak myślę jest możliwe?
2. Czy wystarczający będzie 'wylot' 'brudnego' powietrza przez zabudowany okapem kanał w kuchni i dolnej łazience ? Chodzi mi zarówno o względy bezpieczeństwa, jak i samopoczucie w pomieszczeniach.
Powinnam jutro zdecydować, a naprawdę nie wiedziałam, że to się wiąże z takimi konsekwencjami, że albo wentylacja, albo dogrzanie góry. Z drugiej strony kanały wyciągowe raczej powinny być w miejscach mało higienicznych typu kuchnia, łazienka. W salonie mam wilgotność na poziomie 30% zimą, więc chyba nie jest źle...
Będę bardzo wdzięczna za sugestie i rady.\
Pozdrawiam
Ewa

przemi
10-02-2009, 13:49
Witam
zgodnie z przepisami w pomieszczeniu w którym jest kominek powinna być kratka wentylacyjna - czyli musisz mieć szyb wentylacyjny. Jeśli salon jest połączony z otwartą kuchnią stanowiąc jakby jedno pomieszczenie to jest to dopuszczalne. Niedopuszczalne jest zasłonięcie w całości wentylacji w kuchni rurami od okapu, tak aby wentylacja szła przez okap /za duże opory/.
Co zaś tyczy się wykorzystania kanału wentylacyjnego jako kanału rozprowadzającego ciepło to lekko karkołomna impreza, a zastosowanie go w zimie jako grzewczego w lecie jako wentylacyjnego to już zupełne pomylenie pojęć niestety.

ewiwa
10-02-2009, 14:05
Przemi, dziękuję za podjęcie tematu.
Tak, wiem, że takie są przepisy. Chodziło mi o to, jak się to sprawdzi w praktyce. Cóż, w moim aneksie kuchennym niestety już nie ma wolnej kratki, bo ta jedna została w całości zabudowana okapem kuchennym. Widzę też, że mój pomysł to chybiony pomysł, a pytałam, bo pojęcia o wentylacji i kominkach nie mam żadnego. Z drugiej strony wiem, że ludzie robią u siebie różne rzeczy, nie tylko tacy, co sami potrafią kominek obudować, ale po prostu kominkarze się pytają, czy wyprowadzić ciepło jeszcze gdzieś na górze. Zastanawiam się teraz tylko jakie będą konsekwencje zamknięcia wentylacji wyciągowej w salonie. Cofanie dymu? Zawilgocenie pomieszczenia? Wzrost stężenie gazów? Acha, wkład z doprowadzeniem powietrza bezpośrednio do wnętrza komory spalania. Jeszcze raz dzięki

phans
10-02-2009, 14:18
Witam
zgodnie z przepisami w pomieszczeniu w którym jest kominek powinna być kratka wentylacyjna - czyli musisz mieć szyb wentylacyjny. Jeśli salon jest połączony z otwartą kuchnią stanowiąc jakby jedno pomieszczenie to jest to dopuszczalne.
A możesz przesłać link z ustawy?, która to opisuje - tak dla pewności, na w razie czego dla kominiarza? Chodzi mi dokładnie o treść, która opisuje że jeżeli salon jest połączony z otwartą kuchnią to nie trzeba stosować kratki went. dla kominka.

przemi
10-02-2009, 14:19
No to super że masz taki wkład z doprowadzeniem powietrza już nawet ze strachu o to nie pytałem :). Ale koniecznie zostaw ten szyb wentylacyjny w salonie, bo przy pierwszym obowiązkowym przeglądzie kominiarskim będziesz miała poważne kłopoty. Rozprowadzenie ciepła się oczywiście robi ale odrębnymi kanałami specjalnie robionymi na ta okazję. Najprościej, zrobić do pokoju za kominkiem - po prostu przebić dziurę, widziałem też takie rozwiązania, że w pokoju bezpośrednio nad kominkiem robiono jedynie dziurę w stropie w obrębie czopucha i wtedy w tym pokoju kratka nawiewna po prostu leżała jakby na podłodze.