PDA

Zobacz pełną wersję : Piec z zamkni?t? komor? spalania - warunki



CzarekT
09-11-2003, 11:04
Przy okazji remontu chcę zamontować w mieszkaniu w domu czterorodzinnym piec z zamkniętą komorą spalania - wylot przez scianę na parterze. Jak jest z warukami technicznymi. Czy wystarczy zgoda kominiarza. Czy jest potrzebna zgoda współmieszkańców? A może te zgody nie wystarczą i z urzędu jest to zabronione? W przepisach doszukałem sie że nie trzeba uzyskać zgody na moc do 5kW, a co powyżej?

Moge zamontowć też taki piec w srodku budynku przy moim kominie. Komin ma duzy przekrój - ok 40x40cm, ale co z powietrzem do zasysania - rura w rurze przy 15m wysokosci komina to samobójstwo finansowe. Z tego co wiem nie mozna puscic dwoch rur obok siebie(wylotowej i wlotowej ) tym samym kominem. Moze jest jakies inne rozwiazanie?
A może w tym przypadku nie upierać sie przy zamknietej komorze i zalozyc z otwartą, ale powietrze i tak trzeba jakos doprowadzic.

Mieszkanie teraz jest całkowicie puste - brak ogrzewania, zbite tynki. Powierzcznia 165m2 bedzie podzielona na 45m2 mieszkanie i 120m2 biura. Calosc chce ogrzewac jednym piecem z dwoma instalacjami - mieszkalna grzana calodobowo i biurowa grzana od 7 do 15, pozniej niższa temperatura, tez w niedziele.
Moze ktos z grupowiczow robil cos podobnego i podzieli sie doswiadczeniami?

Instalator wział dane do projektu i w tygodniu ma mi przedstawic oferte, ale chcialbym wczesniej cos wiedziec, zebym mogl dyskutować.

CzarekT

09-11-2003, 16:08
Wyrzut spalin przez sćianę zewnętrzną można zastosować tylko w 2 przypadkach:
1. W domkach jednorodzinnych wolnostających przy ograniczeniu mocy kotła do 21 kW.
2. Wa wszystkich pozostałych przy ograniczeniu mocy do 5 kW.
Tak więc w twoim przypadku o wyrzucie przez scianę musisz zapomnieć.

Magośka
09-11-2003, 17:51
Hej nie wiem czy pomogę, ale u mnie w mieszkaniu pierwotny projekt zakładał rurę odprowadzającą spaliny w szchcie kominowym- czyli tylko jedna rura- jak z tego rezygnowaliśmy, to oczywiście zwrot kosztów był niezbyt wysoki 700 zł - ale wykonawcy dużych inwestycji mają inne mozliwości w zbijaniu ceny niż my biedne żuczki 8)
A i nie wiem czy to jest istotne- według standartu miał być to kocioł dwufuncyjny firmy (nie wiem jak pisać) [Szafoto]- ale moi sąsiedzi maja takie rozwiązanie z junkersem.
Jak przeglądałam materiały od Vaillanta, to tam, o ile dobrze pamiętam też była taka opcja podłączenia