PDA

Zobacz pełną wersję : jaki kabel do sterownika pieca



Erol 1
11-02-2009, 08:49
Jaki kabel/przewód powinien być do wewnętrznego sterownika pieca gazowego (Vaillant). Czy taki jak do alarmu wystarczy? Ilu żyłowy?

Pzdr

pawelo_pl
11-02-2009, 08:51
Jak do sterowania pompką to min. 3x1,5 mm jak to tylko sterowanie temperaturą to wystarczy od telefonu/alarmu lub skrętka komputerowa.

Erol 1
11-02-2009, 08:52
Do sterowania temperaturą.

pawelo_pl
11-02-2009, 09:27
To dowolny dwużyłowy może być nawet telefoniczny ... Tylko jak jest spora odległość od sterownika do pieca a sterownik jest analogowy to ze względu na spadki napięcie dobrze byłoby żeby fi przewodu była 0,8 lub nawet 1mm . Ja u siebie położyłem skrętkę komputerową ( 8 żył ) w końcu nie wiadomo może za 10 lat będzie to dom inteligentny - a wtedy przewód jak znalazł...

civic9
11-02-2009, 10:14
jeśli masz na myśli coś takiego,

http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/regulatory-2/regulatory-pogodowe/produkt_vaillant/calorMATIC_430.html

to puściłem na 2 żyłach kabla alarmowego (to pewnie nie ma nawet 0.2mm2).

transmisja jest cyfrowa, więc wymagania są minimalne w typowych, domowych, odległościach.

dla bezpieczeństwa jak dopiero kładziesz i masz wybór to bym dał minimum 4-6 żył (dla zapasu, jakby się coś uszkodziło) i grubości 0.5mm2, albo więcej żył (np. 8), a za to cieńsze (np. te kable domofonowe, alarmowe, skrętki komputerowe). co tam masz pod ręką.

Bigbeat
11-02-2009, 11:16
Oj, uważajcie z tymi kablami ;)
Jeśli sterownik firmowy - to pewnie będzie OK, ale jeśli jest to sterownik "doczepny", to może być problem ;)
Ja mam kocioł Viessman Vitopend 100, a jako sterownik robi mi zwykły Euroster 2000. Kocioł ma wejście pod taki sterownik - fabrycznie założona jest tam zworka, jej rozpięcie powoduje wyłączenie pompy w piecu i w efekcie wyłaczenie palnika przy grzaniu CO. No i problem z tym, że to miejsce jest po prostu w gałęzi zaislania 230V pompy - czyli konieczne było okablowanie typowe dla 230V - no może przekrój wystarczy mniejszy (nawet 0.5mm2). No a problem miałem - właśnie dlatego, że puściłem między kotłem a sterownikiem zwykły kabel teletechniczny (taki, jak do domofonu) - i musiałem dodać dodatkowy przekaźnik przy kotle.

pawelo_pl
11-02-2009, 11:26
i musiałem dodać dodatkowy przekaźnik przy kotle.
I bardzo dobrze zrobiłeś nigdy bym się nie zdecydował na zniszczenie czegoś za 220 zł ( euroster ) na coś za 25 zł ( np przekaźnik instalacyjny) - służący z zasady do przełączania.

Bigbeat
11-02-2009, 12:48
Akurat euroster ma wyjście przekaźnikowe i wytrzymałby spoko (w/g danych technicznych nie byłoby problemu), ale przez kable nie chciałem puszczać 230V.

marek1971
11-02-2009, 13:02
Producent Vaillant podaje ze przewód powinien byc dwużyłowy 0.75 mm i taki powinienes zastosowac

pirat
11-02-2009, 13:21
U siebie do Viessmanna zastosowałem sterownik EUROSTER ale w wersji bezprzewodowej. Droższy to fakt ale odpada problem przewodu, i co najważniejsze nie jesteśmy "przywiązani" do jednego miejsca w domu w którym sterownik jest umiejscowiony. Używam wersje TX (radiową) od 2 lat zero problemów, raz wymienione baterie zasilające. Przy piecu odbiornik z antenką z odbiornika przewód do pieca podłączony w miejsce zwory w piecu. Może takie rozwiązanie weźmiesz pod uwagę, ja polecam.

Erol 1
11-02-2009, 14:24
Już mam sterownik ale nie pamiętam jaki model.

Bigbeat
11-02-2009, 14:27
Ważniejsze niż model jest to, czy to jest sterownik dedykowany do tego kotła (firmowy), czy jakiś po prostu inny.

Bigbeat
11-02-2009, 14:38
U siebie do Viessmanna zastosowałem sterownik EUROSTER ale w wersji bezprzewodowej. Droższy to fakt ale odpada problem przewodu, i co najważniejsze nie jesteśmy "przywiązani" do jednego miejsca w domu w którym sterownik jest umiejscowiony. Używam wersje TX (radiową) od 2 lat zero problemów, raz wymienione baterie zasilające. Przy piecu odbiornik z antenką z odbiornika przewód do pieca podłączony w miejsce zwory w piecu. Może takie rozwiązanie weźmiesz pod uwagę, ja polecam.

Jestem przeciwnikiem radia w takich zastosowaniach - bo to niestety kolejna rzecz do pilnowania. Co gorsza, baterie wymienia się na tyle rzadko, że trudno pamiętać o obowiązku jej sprawdzania: co innego, jak coś się wykonuje cyklicznie co dzień, a co innego, jak co rok czy dwa - takie rzeczy się zapomina (przynajmniej ja ZAWSZE zapominam ;) ).
No a jeśli bateria siądzie w czasie, kiedy będę na dwutygodniowym wyjeździe zimowym z rodziną, a w Polsce będzie mróz? Dom zamarznięty, instalacja wodna popękana, kwiatki do spalenia, sprzęt elektryczny zawilgocony - masakra.

Dlatego uważam, że radio jest dobre do obiektów, gdzie nie można puścić kabla - np. zabytki, obiekty których nie jesteśmy właścicielami itp.
Natomiast jeśli budujemy dom, i ten dodatkowy kabel (nawet kilka w różne miejsca do wyboru) to żaden koszt przecież, w radio w życiu bym nie poszedł.
Już nie wspominam o ewentualnych problemach z zakłóceniami - to pewnie chodzi w okolicach 433MHz - tak jak piloty do bram, alarmów itp.

civic9
11-02-2009, 17:14
sprawdź czy sterownik działa na złączu eBUS.
jeśli tak, to tak jak było wyżej o zwykłych kablach teletechnicznych - np. to co ja pisałem.

bo w sumie nawet vaillantowskie sterowniki są różne - cyfrowe ebus - 2 żyłowe, cyfrowe 3 żyłowe, analogowe 3 żyłowe ...

a najlepiej zastosuj się do instrukcji, skoro już go masz.

skrol
11-02-2009, 19:31
Wystarczy ściągnąć sobie ze strony producenta instrukcję...... tan ma 100% jest napisane jaki przewód należy użyć...
Samo cię ciśnie ...... czytać instrukcję ze zrozumieniem :)

Bigbeat
12-02-2009, 10:25
Samo cię ciśnie ...... czytać instrukcję ze zrozumieniem :)
Swięte słowa ;)

Erol 1
12-02-2009, 11:09
Aż wstyd się przyznać, że go jeszcze nie otwierałem z pudelka. :oops:

Hubetr
12-02-2009, 11:51
0.75-1 (do vrt 360)
Temat przerabiany dwa tygodnie temu.....

zygzak
12-02-2009, 12:20
Wystarczy ściągnąć sobie ze strony producenta instrukcję...... tan ma 100% jest napisane jaki przewód należy użyć...
Samo cię ciśnie ...... czytać instrukcję ze zrozumieniem :)

OK. Ale jeśli np. jestem na etapie przedtynkowym, nie wiem jaki będzie kocioł i sterownik a chciałbym położyć kable żeby potem nie kuć.

Instalacja będzie następująca: parter podłogówka, piętro grzejniki + podłogówka w łazience. Zakładam sterownik w holu na parterze ( do podłogówki ) i w jednym z pokoi na piętrze ( do kaloryferów ), sterownik pogodowy przez ścianę z kotłownią więc problemu nie ma. Piec gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny i sterowniki coś ze stajni 'V' lub DeDietrich, w każdym razie z tych popularnych, średnia półka.

Pytanie jakie kable położyć do tych sterowników żeby było w miarę uniwersalnie, niezależnie od późniejszego wyboru pieca? 3x0,75 da radę? Obsłuży to te cyfrowe wynalazki?

Czy do rozdzielaczy też trzeba jakieś kable od pieca czy sterownika ciągnąć?

skrol
12-02-2009, 12:29
Wystarczy ściągnąć sobie ze strony producenta instrukcję...... tan ma 100% jest napisane jaki przewód należy użyć...
Samo cię ciśnie ...... czytać instrukcję ze zrozumieniem :)

OK. Ale jeśli np. jestem na etapie przedtynkowym, nie wiem jaki będzie kocioł i sterownik a chciałbym położyć kable żeby potem nie kuć.

Instalacja będzie następująca: parter podłogówka, piętro grzejniki + podłogówka w łazience. Zakładam sterownik w holu na parterze ( do podłogówki ) i w jednym z pokoi na piętrze ( do kaloryferów ), sterownik pogodowy przez ścianę z kotłownią więc problemu nie ma. Piec gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny i sterowniki coś ze stajni 'V' lub DeDietrich, w każdym razie z tych popularnych, średnia półka.

Pytanie jakie kable położyć do tych sterowników żeby było w miarę uniwersalnie, niezależnie od późniejszego wyboru pieca? 3x0,75 da radę? Obsłuży to te cyfrowe wynalazki?

Czy do rozdzielaczy też trzeba jakieś kable od pieca czy sterownika ciągnąć?

Do sterowników wystarczy 3x0,75..... prawdopodobnie i tak wykorzystasz tylko dwie żyły

Pytanie o rozdzielacz do podłogówki nie jest proste........ czy chcesz mieć tam jakiś mieszacz (zawór z siłownikiem, pompę sterowaną z kotła...?)?

Czy podłogówka będzie miała zwykły zawór 3-drożny i pompę sterowaną termostatem?

zygzak
12-02-2009, 12:40
Pytanie o rozdzielacz do podłogówki nie jest proste........ czy chcesz mieć tam jakiś mieszacz (zawór z siłownikiem, pompę sterowaną z kotła...?)?

Czy podłogówka będzie miała zwykły zawór 3-drożny i pompę sterowaną termostatem?

No tego to ja nie wiem, słabo się na tym znam :wink: a nie mam jeszcze hydraulika żeby podpytać.
Układ będzie w zasadzie "dwutemperaturowy" - chłodniejsza podłogówka + cieplejsze kaloryfery. Nie mam pojęcia co się daje w takim układzie, ale chyba podłogówka na powrocie kaloryferów przez zawór 4drożny? Zaraz mnie forumowi hydraulicy zjedzą :lol:
Mogę dać jakieś kable nadmiarowo do rodzielaczy, ale jakie? Od pieca czy od sterowników?

skrol
12-02-2009, 12:45
Pytanie o rozdzielacz do podłogówki nie jest proste........ czy chcesz mieć tam jakiś mieszacz (zawór z siłownikiem, pompę sterowaną z kotła...?)?

Czy podłogówka będzie miała zwykły zawór 3-drożny i pompę sterowaną termostatem?

No tego to ja nie wiem, słabo się na tym znam :wink: a nie mam jeszcze hydraulika żeby podpytać.
Układ będzie w zasadzie "dwutemperaturowy" - chłodniejsza podłogówka + cieplejsze kaloryfery. Nie mam pojęcia co się daje w takim układzie, ale chyba podłogówka na powrocie kaloryferów przez zawór 4drożny? Zaraz mnie forumowi hydraulicy zjedzą :lol:
Mogę dać jakieś kable nadmiarowo do rodzielaczy, ale jakie? Od pieca czy od sterowników?

Radzę porozumieć się z hydraulikiem który będzie robił układ.......

zygzak
12-02-2009, 12:48
Radzę porozumieć się z hydraulikiem który będzie robił układ.......

Tylko wtedy będzie już wytynkowane i pozamiatane :lol:
Chociaż nie, od pieca do rozdzielaczy da radę jeszcze kable pociągnąć, gorzej ze sterownikami.

milsa666
02-07-2017, 20:26
Witam

Odgrzeję starego kotleta.
Właśnie zastanawiam się czy sterownik VCR 700 Vaillant będzie wstanie dobrze działać podłączony/zasilony z kabla typu "skrętka". Nie wiem jaki pobiera prąd i przy jakim napięciu.
Trochę zawaliłem przy kładzeniu instalacji i pomiędzy sterownikiem a piecem jest właśnie skrętka.
Wiem, że komunikacja (i zasilanie) odbywa się po sieci ebus. W dokumentacji jest informacja, że kabel powinien być 0,75mm2 (jedna żyła skretki to 0,2mm2)
Pytanie czy można wykorzystać połączone żyły skrętki "budując" w ten sposób przewód o większym przekroju?
Czy pruć ścianę i dokładać dwużyłowy?
Ma ktoś taki sterownik lub odpowiednik wcześniejszy podłączony tak cienkimi przewodami?