PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja domu



TomekM
09-11-2003, 21:57
Temet kilka eazy się przewijał ale nie zanalzłem odpowiedzi na to co mnie nurtuje.
Mam dom parterowy z poddaszem, w salonie na parterze kominek i tam też wentylację grawitacyjną. Mądre książki mówia, że poddasze oraz pomieszczenia zamknięte (bez okien) takie jak garderoba czy spiżarnia powinny być wentylowane ale w domu z kominkiem nie mozna stosowac wentylacji mechanicznej. Jak to rozwiązaliście u siebie? W końcu większość z nas ma kominki. A może po prostu wstawić tylko w garderobach i spiżarni zwykłe wywietrzniki elektryczne i resztę olać?
Proszę o opinie.

Pyza
09-11-2003, 22:12
U mnie w projekcie garderoba na poddaszu miała mieć (bo w ogóle nie mam tam garderoby) wentylację przez dachówkę wentylacyjną (taki kominek) i miało się to kończyć kratką wentylacyjną) - jak znajdę projekt to sprawdzę.
Natomiast w spiżarni na parterze mam dwie kratki went. nawiew i wywiew. Sa to po prostu dziury w murze na wylot i w to wstawione kratki.

Pozdrawiam :D

Ma(r)tado
09-11-2003, 22:54
W mojej spiżarni sprawdza się patent z kotłowni (mam gaz więc musi być dopr.powietrza) Jest to dwumetrowa rura (taka od ścieków 10)zamontowana wewnątrz ściany od zewnątrz ma wyjście na wys2,40 a od wewnątrz 40cm nad podłogą ,kratkę wywiewną mam otwartą mniej niż na ćwierć boby mi słoiki porwało.Pozdr.

tom soyer
10-11-2003, 08:36
jesli kominek ma wklad i doprowadzasz bezposrednio do wkladu odpowiednia ilosc powietrza z zewnatrz to tworzysz swego rodzaju "kominek z zamknieta komora spalania" i wtedy kominek moze pracowac bez zaklocen ze strony wentylacji w budynku. pomieszczenie z kominkiem tez powinno miec wentylacje.

TomekM
10-11-2003, 13:54
Dzięki za informacje. Ale pozostaje jeszcze jedna sprawa - czy powinno się wentylować całe poddasze czy tylko pomieszczenia bez okien. W końcu okna dachowe mają nawiewniki i czasami się je otwiera. Jak macie u siebie?

tom soyer
10-11-2003, 14:38
jaka jest roznica czy w pomieszczeniu jest szczelne okno czy go wogole nie ma?
Nalezy(!) wentylowac wszystkie pomieszczenia co oznacza ze w kazdym pomieszczeniu powinien znajdowac sie nawiew albo wywiew. Jaki i gdzie okrleslic powinien bilans / projekt wentylacji.
Musza(!) byc wentylowane pomieszczenia wilgotne. w innych bedzie tylko smierdziec

Szaruś
10-11-2003, 16:38
Tomek właśnie pisał, że okna mają nawiewniki.

tom soyer
11-11-2003, 07:38
Tomek właśnie pisał, że okna mają nawiewniki.

nie wiem co to dokladnie znaczy "... i sie je otwiera"?
wg mnie to nie ma roznicy czy musimy otworzy okno czy otworzyc nawiewnik. Jesli nawiewniki sa odpowiednio dobrane do kubatury kazdego pomieszczenia i sa ciagle otwarte to powinny zdac egzamin jako skuteczny nawiew. To bardzo "eleganckie" rozwiazanie: okna pozostaja szczelne, w razie duzych mrozow mozna przymknac taki nawiewnik (roznica temperatur zwieksza ciag i wymiana zostaje zachowana), koszt niewielki w porownaniu z wentylacja mech. ...

wracajac do tematu jesli kominek ma autonomiczny nawiew i nie ma problemow z ciagiem w kominie to nie ma przeszkod aby stosowac mech wentylacje wywiewna w lazienkach, garderobach i kuchni.