PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można podłączyć butlę do instalacji gazowej.



artjoltom
11-02-2009, 20:50
Buduję dom, nie ma we wsi instalacji gazowej a chciałbym butlę gazową mieć poza domem. czy można coś takiego zrobić?

1950
11-02-2009, 21:10
w żadnym wypadku nie wolno,

Qgiel
11-02-2009, 21:38
1950 zapewne przyjął, że chodzi o 11 kg butlę z mieszaniną propan-butan, dlatego tak kategorycznie stwierdził że nie wolno.
Jeśli zastosujesz butlę 30 lub 33 kg z propanem w środku, to nie tylko wolno, ale i obowiązkowo musi być na zewnątrz, bo w domu mogą być maksymalnie 2 butle po 11 kg.
Takie rozwiązanie jest stosowane. Bywa że łączy się takie butle w baterie, nawet do 10 sztuk. Istnieja też specjalne urządzenia łączące butle w grupy i automatycznie przełączające , gdy w jednej grupie zabraknie gazu, na drugą.
Warunkiem jest uzywanie propanu, który wrze w temperaturze -42 st i zapewni formę gazową propanu do zasilania kotła nawet w silne mrozy.
Pojedyncza butla 33 kg na zewnątrz, zmieniana ręcznie, jak najbardziej może zasilać Twój kocioł..........propanem.
Kwestia ochrony tej butli przed kradzieżą i grzebaniem przy niej niepowołanych osób, to Twój problem.
Stosowne połączenie, z przejściem na zewnątrz, powinno byc wykonane przez osobe uprawnioną.

1950
11-02-2009, 22:04
masz rację
w taki sposób można,

bladyy78
11-02-2009, 22:09
Ja tez nie mam gazu i zastanawiam się nad butlą. Jak się na nią zdecyduje to nie zamierzam tej bomby trzymać w domu, butle po za domem również łatwiej wymienić nie trzeba tachać jej do domu. A dlaczego to nie wolno niby 11kg trzymać na zewnątrz? Przecież one normalnie w punktach wymiany są na zewnątrz i nie potrzebują dodatnich temperatur.

marcin_u
11-02-2009, 22:19
ja mam butle 11kg w garazu i zasilam z niej kuchenke.butla z kuchenka polaczona jest rurami miedzianymi.gazu ziemnego narazie nie mam a jak mi podlacza to wystarczy ze wejde przylaczem przez garaz i wlacze sie w instalacje zamiast butli.
butla w garazu to sama wygoda z wymiana jak przywioze nowa i nie zajmuje miejsca w kuchni.

Qgiel
11-02-2009, 22:32
Propan i butan zmieszane w butli 11 kg mają bardzo różne temperatury wrzenia a co za tym idzie bardzo różne możliwości odparowania w niskich i bardzo niskich temperaturach.
Propan to -42 st temp wrzenia, a butan tylko -4 st. Zatem może byc tak, że odparuje tylko propan, a butan pozostanie w stanie ciekłym, nieprzydatnym do zasilania kotła gazowego. Może byc , że kocioł stanie, mimo że w butli jest jeszcze ciekły gaz. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że zmiana stanu skupienia z płynnego na gazowy wymaga energii, co przekłada się na ochładzanie płynnego gazu w butli,ograniczając jeszcze parowanie butanu.
Dlatego butla 11 kg na propan-butan na dworze to zły pomysł.

gazio
12-02-2009, 08:33
1. Jeżeli gaz na zewnątrz, to tylko sam propan - bez mieszanki z butanem.
2. Jeżeli zasilany będzie kocioł - trzeba sprawdzić przepustowość reduktora - zbyt mały może zamarzać w chwilach maksymalnego poboru.

zbigmor
12-02-2009, 09:27
masz rację
w taki sposób można,


A ponoć w żadnym przypadku nie wolno? :D

artjoltom
12-02-2009, 13:15
Dziękuję za odpowiedzi. Ja chcę używać tej butli tylko w kuchni.

lbryndal
12-02-2009, 13:37
1. Jeżeli gaz na zewnątrz, to tylko sam propan - bez mieszanki z butanem.
2. Jeżeli zasilany będzie kocioł - trzeba sprawdzić przepustowość reduktora - zbyt mały może zamarzać w chwilach maksymalnego poboru.
a gdzie się kupuje takie butle z samym propanem ?

gazio
12-02-2009, 13:47
Przypuszczam, że w każdym punkcie zajmującym sie wymiana buti 30 kg. Trzeba tylko zapytać.

lbryndal
12-02-2009, 14:23
Przypuszczam, że w każdym punkcie zajmującym sie wymiana buti 30 kg. Trzeba tylko zapytać.

gaspol ma http://www.gaspol.pl/pl/oferta.php?pid=62&bid=198
w małych butlach propan

chcialbympompe
12-05-2012, 10:56
Odkopałem stary wątek bo chodzi mi po głowie pewien pomysł... Mianowicie mam obecnie zbiornik 2700l z propanem, który przez 7 lat dzielnie zasilał kocioł gazowy i kuchenkę. Niedawno zainstalowałem pompę ciepła i sens tego zbiornika staje się bardzo wątpliwy (a przy tym generuje koszty).
Czy mogę zlikwidować zbiornik a pod istniejącą instalację gazową w domu legalnie podpiąć umieszczone na zewnątrz budynku dwie (jedna jako zapas) butle 11kg (lub jeżeli to niezbędnie konieczne 30kg)? Jakich wymaga to formalności?