PDA

Zobacz pełną wersję : Ile ró?nicówek potrzeba na dom?



10-11-2003, 10:23
Pytam, bo mogę kupić na zapas za 20-25% ceny detalicznej różnicówki i zwykłe (ale nie topikowe) bezpieczniki Siemensa.

Dom będzie nastepujący: 4 pokoje + Salon, 3 łazienki, całość ogrzewana podłogówką elektryczną.

Mogę kupić tylko różnicówki 25A typu B i C (jeśli jeszcze są) i bezpieczniki 6, 25, 32, 40, 50, 63, A

Są też trójfazowe 3x10A - przynajmniej jeden przyda się do płyty ceramicznej, drugi do przepływowego podgrzewacza wody, czy przyda się więcej?

Chodzi o orientacyjne ilości - nie mam jeszcze projektu.

Najlepsze odpowiedzi zostaną uhonorowane informacją gdzie jest taka wyprzedaż :-) (duża sieć handlowa z oddziałami na terenie kraju).

tom soyer
10-11-2003, 11:08
nie mozesz kupowac byle jak i byle czego (bez projektu)

10-11-2003, 11:37
Nawet jak kupię 50% za dużo to chyba i tak się opłaci? Myślę, że część niepotrzebnych komponentów wymienię z elektrykiem na brakujące - odpowiednie, a resztę odsprzedam.

tom soyer
10-11-2003, 13:07
watpie ze gdzies wykorzystasz roznicowki z wylacznikiem 25A lub wylaczniki instalacyjne >25A. Najczesciej zabezpieczeniem przedlicznikowym jest wlasnie wylacznik zwarciowy 25A.

tom soyer
10-11-2003, 13:11
instalacje zabezpieczone roznicowka powinny byc we wszystkich pomieszczeniach wilgotnych. Wylacznik zwarciowy nalezy dobrac do mocy obwodu (grubosci przewodu) a ten wg podlaczonych mocy uwzgledniajac takze charakter obciazenia.

10-11-2003, 14:09
A czy złym pomysłem byłaby różnicówka, a za nią dwa bezpieczniki ( i dwa obwody) 10-16 A lub po prostu jeden zwykły bezpiecznik 10-16A


Czyli 4 sztuki powinny wystarczyć? :-)

Obwodów mocnych, chyba jednak trochę będzie (choćby ogrzewanie podłogowe - myślę o tym by zrobić na nim cały dom - kilkanaście KW), płyta ceramiczna 5KW, (ma zasilanie 230/400V)

tom soyer
10-11-2003, 14:44
a jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe?
pamietaj o zasadach doboru roznicowek i o zasadach selektywnosci zabezpieczen.
pamietaj takze ze wartoscia wyjsciowa jest moc zabezpieczanego obwodu. na ta moc dobiera sie przewod i zabezpieczenie (takze jego rodzaj). Jesli moc obwodu jest za duza i zabezpieczenie takiego obw nie spelnialoby zasady selektywnosci z zabezpieczeniem przed- i za-licznikowym to nalezy taki obwod podzielic na kilka mniejszych.

grzegorz&c
10-11-2003, 14:50
Wyłącznik różnicowo- prądowy to nie zabawka
Stosuje się je : 1) funkcja dodatkowej ochrony od porażeń 2) funkcja ppoż.
Aby „różnicówka” prawidłowo działała musi być odpowiednio dobrana do konkretnej instalacji
Ilość zależy od instalacji i kryterium doboru jaki przyjmiemy :ilość obwodów, rodzaj pomieszczeń, selektywność, funkcji w jakiej wyłącznik różnicowo- prądowy zostanie zastosowany
Z wyłącznikiem różnicowo- prądowym jest jak ze wszystkim – za mało lub za dużo jest niedobrze
Wyłącznik różnicowo- prądowy dobiera się na wielkość prądu różnicowego (najważniejsze)
A więc 10, 30, 100, 500 mA Póżniej selektywność, charakterystykę, warunki pracy, rodzaj zasilania, wytrzymałość zwarciową, temperaturę pracy itp...

10-11-2003, 15:53
Te moje są 30mA - czyli chyba zgodnie z przeznaczeniem (do użytku domowego) Ponawiam pytanie, czy w poprawne będzie podpięcie kilku obwodów do jednej różnicówki lub wstawienie wcześniej zwykłego bezpiecznika 10-16A?
Bezpiecznik przedlicznikowy szacuję na 63A

andrzej michał
10-11-2003, 16:10
tez stoje przed podobnym problemem i chyba zdecyduje sie na kilka roznicowek. nie chce zasilac z jednej roznicowki lodowki (zamrazarki)
i odbiornia narazonego na duze uplywnosci.
andrzej

pik33
10-11-2003, 21:15
Dałem łącznie 5 sztuk różnicówek, 3-fazowych, 40A/30mA:

1) parter, 2) poddasze, 3) garaż, 4) ogrzewanie Legalett+bojler, 5)kuchenka elektryczna.

Za nimi stoją bezpieczniki na poszczególne obwody, generalnie: gniazda 16A, oświetlenie 10A. Każde pomieszczenie ma niezależny obwód gniazdek i oświetlenia, razem poszło chyba 14 bezpieczników B10 i B16. Gniazda kuchni dostały B25. Oddzielny obwód dla pralki automatycznej, B16. Na kuchenkę i garaż 3-fazowe 25A. Na poddasze nic poza różnicówką - tam będzie mała tabliczka z bezpiecznikami (na razie brak tam ścian.. :( ).

Przedlicznikowe będę miał 32A. Wyłącznik główny zrobiłem z bezpiecznika 3-fazowego 32A typu C.

Na wejściu mam kabelek 5x6 mm2, obwody do garażu, kuchenki i na poddasze odchodzą kabelkami 5x4 mm2, gniazda robiłem 2.5 mm2, oświetlenie różnie - od 1 do 2.5 mm2.
Wszystko to mieli w promocji... ;)

Jeśli okaże się że którąś różnicówkę będzie za często "wywalać" - zawsze mogę dokupić jeszcze jedną i "wątpliwy" obwód do niej przełączyć. Tyle że w skrzynce - na 56 modułów - miejsca mi już trochę brak...

tom soyer
11-11-2003, 07:47
pik
a zrobiles pomiary (nie test guziczkiem) poprawnosci zadzialania roznicowek?

pik33
11-11-2003, 07:55
Jeszcze nie, choć jedna "przetestowała się" sama ;) jak żle podłączyłem oświetlenie w kuchni. Wczoraj skończyłem łączenie instalacji. Do sprzętu pomiarowego mam dostęp, tak, że instalacja będzie pomierzona i przetestowana.. ;)

wimarc
12-11-2003, 06:37
Cytuje: "Mogę kupić tylko różnicówki 25A typu B i C "
A więc są to prawdopodobnie różnicówki zespolne z wyłącznikiem (tzw. bezpiecznikiem). Ale czy to są jednofazowe czy trzy? Bazuje na małej ilości danych ale moja rada daj sobie spokój bo wyrzucisz kase w błoto.
Np obwody gniazd wtyczkowych zabezpiecza się 16 A wyłącznikami oświetlenie 10A. Ale to oczywiście zależy od projektanta.
Kupisz i potem będziesz dostosowywał projekt do swoich różncówek i okaże się że żeby zastosować różnicówki kupione w "promocji" będziesz musiał zwiększyć przekroje przewodu co wiąże się z kosztami. I okaże się wtedy ile naprawde "zaoszczędziłeś".

Jasiu
12-11-2003, 08:14
U mnie jest:


FR103 (wyłącznik 100A)
ON314 (zabezpieczenie przeciwprzepięciowe)
+--S193B (wył.N-P trójfazowy 25A - garaż i kotłownia)
| +--P304 (wył.R-P trójfazowy 30A)
| +--S191B (wył.N-P 10A - oświetlenie)
| +--S191B (wył.N-P 16A - gniazda)
| +--S193B (wył.N-P trójfazowy 16A)
+--S193B (wył.N-P trójfazowy 25A - poddasze)
| +--P304 (wył.R-P trójfazowy 30A)
| +--S191B (wył.N-P 10A - oświetlenie)
| +--S191B (wył.N-P 16A - gniazda)
+--S193B (wył.N-P trójfazowy 25A - parter)
+--P304 (wył.R-P trójfazowy 30A)
+--S191B (wył.N-P 10A - oświetlenie)
+--S191B (wył.N-P 16A - gniazda)

Podejście kablem 5x6mm, łącza międzytablicowe (mam trzy tablice) 5x4mm, wszystkie gniazda 3x2,5mm, a oświetlenie 3x1,5. Oczywiście wył.N-P jest więcej niż 2 na tablice - generalnie jedno pomieszczenie=1x16A, urządzenia "specjalne" (kocioł, brama, iutp...) na osobnym 16A, a oświetlenie mniej więcej dwa pomieszczenia na jeden 10A. Wszystko zgodnie z projektem i IMHO bardzo rozsądnie.

BTW - różnicówki wywala mi zawsze jak np.: przecinam kabel, zarabiam końcówki i przez przypadek zewrę zero z uziemieniem (oczywiście robię to za wyłączonym wył.N-P :))

PS. Podałem symbole FAEL'a ale zastosowałem Moeller'a[/code]

12-11-2003, 09:20
Różnicówki są na jedną fazę. Generalnie planuję mieć sporo obwodów (np jeden pokój oświetlenie - jeden obwód, jede pokój gniazdka - jeden obwód, itp. Tak więc zapytam jeszcze czy bezpieczniki nadmiarowoprądowe 6A wystarczą do zasilania oświetlenia (na jeden pokój).

januszek
12-11-2003, 11:45
trzeba 5 różnicówek
czy dostanę nagrodę??? w postaci namiaru :lol: :lol: :lol:

adso
12-11-2003, 11:55
....z ciekawości zapytam, za ile planujesz kupić ten osprzęt??
Zdąrzyłem się przyzwyczaić do zakupów z rabatami na poziomie 50-60 % od cen katalogowych...I nie są to żadne super promocje ino wypracowane warunki w hurtowniach elektrycznych :D .

wimarc
12-11-2003, 13:02
Chłopie napisz konkretnie co to za typy różnicówek. Co na nich pisze?
A wtedy powiem ci czy ewentualnie się one na coś przydadzą.
z tym zakupem to jest tak jakbys kupował glazure i terakote do łazienek a nie miał jeszcze projektu domu.

12-11-2003, 14:33
Różnicówki są w Casotramie ( i sporo innego "szmelcu" Siemensa też) wszystko za 20-25% ceny pierwotnej
te które zostały (Szczecin) to 25A typu B i C, 30mA. Wszystkie te informacje już zamieszczałem, ale niech będzie zbiorczo :-)

wimarc
13-11-2003, 06:40
Jeżeli są to różnicówki takie jak piszesz to nie kupuj!!!! Do domu jednorodzinnego ci się nie przydadzą. No może jedna. Ale wątpie.
Pozdrawiam

Zbigniew Rudnicki
13-11-2003, 07:59
Tytułowe pytanie : ile różnicówek na dom należało by zastąpić pytaniem - ile obwodów i jakich z jednej różnicówki.
W domku jednorodzinnym wystarczy jeden wyłącznik różnicowy 3-fazowy (kuchnia elektryczna i gniazdo wtyczkowe), oraz kilka jednofazowych.
Warto zauważyć, że większość zwarć to zwarcia przy których działa różnicówka.
Zabezpieczanie jedną różnicówką zbyt wielu obwodów prowadzi do wyłączeń dużych obszarów domku.
Wykrycie uszkodzonego obwodu, w tym przypadku dokonuje się przez próbne włączenia z kolejno wyłączonymi wyłącznikami nadmiarowoprądowymi (S-kami).
W zastosowaniach profesjonalnych (poza mieszkalnictwem) daje się nawet jedną różnicówkę w każdym obwodzie.
Ile obwodów z jednej różnicówki - zależy od zamożności Inwestora.
Przyjmuje się 1 do 3 obwodów na jedna różnicówkę.
Niektóre obwody mogą nie być zabezpieczone różnicówkami : oświetlenie, sygnalizacja włamaniowa (ale za to na osobnym obwodzie z wyłącznikiem C 1A, lub C 2A).
Powinny być wyposażone w różnicówki obwody : gniazd, kuchni, pieców, oraz instalacje w mokrych pomieszczeniach, instalacje na zewnątrz domku, na strychu, w piwnicy.
Jeżeli ktoś jest ostrożny, a przy tym dostatecznie majętny, to obwód gniazda w łazience (golarka, suszarka do włosów) powinien zabezpieczyć różnicówką 3 lub 10mA.
Warto przewidzieć w rozdzielnicy rezerwę miejsca na dokupienie w przyszłości dodatkowych różnicówek.

13-11-2003, 09:02
Czyli jeśli planuję robić dużo małych obwodów, zabezpieczonych małymi bezpiecznikami, to te różnicówki się świetnie nadadzą po to, by pod nie podłączyć kilka mniejszych obwodów, tyle, że trzeba to z sensem wymyślić, tak aby np. zadziałanie różnicówki spowodowane "czymś" w gniazdku, nie wyłączyło jednocześnie w tym samym pokoju światła.
Czy rozsądne jest dawanie np na jedną różnicówkę kombinowaną 25A zwłoczną 1 obwodu zabezpieczonego bezpiecznikiem 16A i np 4 "małych" zabezpieczonych bepiecznikami 6A?

inwestor
13-11-2003, 10:04
Gościu musisz sprostować swoje pytanie. Nie są produkowane "róznicówki" typu "B" lub "C". Sprawdź dokłdnie co ci chcą wcisnąć. Charakterystyki "B" i "C" dotyczą wyłączników nadmiarowych.
Możesz również kupić różnicówki razem z nadmiarówkami w jednej obudowie. Róznicówki mają dwa parametry prąd znamionowy typowo 25A lub 40A oraz prad różnicowy zwykle 30mA. Prąd znamionowy oznacza jaki prąd może być w długotrwały sposób przewodzony przez aparat bez jego uszkodzenia i nie należy go mylić z prądem wyzwalacza nadmiarowego.
W domku typowo zastosowałbym osobne róznicówki na następujacych obwodach:
-oświetlenie terenu
-gniazda zewnętrzne
-łazienki
-kuchnia
-gniazda wewnętrzne
-oświetlenie wewnętyrzne
Pozdrawiam

13-11-2003, 10:14
Ok. przepraszam, że od razu tego nie napisałem, ale wynikło to z mojej nieznajomości tematu. Tak więc są to wyłączniki kombinowane nadmiarowo-różnicowe. typ C i B odnosi sie oczywiście do wyłącznika nadmiarowego. Prąd różnicowy to 30mA. Prąd znamionowy nie jest określony, ale w tym wypadku raczej nie może być mniejszy (i większy) niż 25A. Ostatecznie kupiłem 5 sztuk, jeśli coś zostanie (a z przebiegu wątku wynika, ze to wątpliwe), to myślę, że odsprzedam je, może nawet z zyskiem.

wimarc
14-11-2003, 06:37
Składam kondolencje z powodu tego zakupu. 25% ceny Praktikera to prawdopodobnie około 70% w jakiejś hurtowni elektrycznej. A poza tym dodatkowo zapłaciłeś za człon nadmiarowo-prądowy którego w tych wyłącznikach nie wykorzystasz. W sumie niewiele na tym zyskałeś a oprócz tego zadałeś niezłego ćwieka elektrykowi który będzie wykonywał twoją instalacje. Będzie się głowił chłop jak tu dobrze wykorzystać te twoje różnicówki, żeby ten zakup w ogóle nie okazał się lipny. Ja osobiście długo bym się zastanawiał czy podpisać się pod taką instalacją.
Pozdrawiam i współczuje. Nie można dać sie zwariować promocjom.

ps. Wczoraj dostałem ulotke z jednego marketu w której była kuchnia gazowo-elektryczna za 999zł przeceniona niby z 1599 (tak widnieje obok skreślona cena). Promocja obowiązuje od dzisiaj. Ale ja pozwoliłem sobie być w tym markecie wczoraj i z czystej ciekawości sprawdziłem ile tak kuchnia kosztuje 1049 zł. Prawdopodobnie dzisiaj jest cena 999 a obok dumnie widnieje skreślone 1599. I takie są promocje w marketach.
Jeszcze raz pozdrawiam

Zbigniew Rudnicki
14-11-2003, 07:00
A ja składam gratulacje z powodu tego zakupu (jeżeli są to wyłączniki pełnowartościowe).
Będziesz miał 5 obwodów komfortowo zabezpieczonych.
Pewnym mankamentem jest fakt, że w przypadku uszkodzenia się takiego wyłącznika trzeba będzie kupić podobny, już za pełną cenę.
Należy zwrócić uwagę na prądy znamionowe tych wyłączników.
W oświetleniu mogą być 6A, 10A, 13A (przekrój przewodów 1,5mm2), dla gniazd wtyczkowych 10A, 13A, 16A (przekrój 2,5mm2).

14-11-2003, 09:37
A ja składam gratulacje z powodu tego zakupu (jeżeli są to wyłączniki pełnowartościowe).
Będziesz miał 5 obwodów komfortowo zabezpieczonych.
Pewnym mankamentem jest fakt, że w przypadku uszkodzenia się takiego wyłącznika trzeba będzie kupić podobny, już za pełną cenę.
Należy zwrócić uwagę na prądy znamionowe tych wyłączników.
W oświetleniu mogą być 6A, 10A, 13A (przekrój przewodów 1,5mm2), dla gniazd wtyczkowych 10A, 13A, 16A (przekrój 2,5mm2).

Sprzęt jest pełnowartościowy z dwuletnią gwarancją. generalnie planuję 6A na oświetlenie i 16A na gniazda.
Kupiłem też 11 szt. tych 6A (ale może być mało z tego co liczyłem). Myślę, że dobrze będzie jeszcze kupić różicówkę, która obsłuzy cały obwód. Różnicówki kosztowały 40 zł za sztukę bezpieczniki 4 zł /szt.
I nie było to w praktikerze, tylko w Castoramie i nie była to promocja tylko wyprzedaż - nie będą już prowadzić Siemensa ponoć ze względu na złe warunki handlowe.

wimarc
14-11-2003, 10:35
Panie Zbigniewie przecież te różnicówki mają już wbudowane człony nadmiarowo-prądowe o wartości 25 A charakterystyka B lub C. I takim wyłącznikiem nie da się zabezpieczyć obwodu gniazd wtykowych bo 25 A to za dużo. Trzeba dodatkowo zastosować jeszcze wyłącznik np 16 A typu B. A dajmy na to ta różnicówka ma 25 C i gdzie tu będzie zachowana selektywność działania. Nie będe tutaj dużo pisał bo jak ktos nie jest elektrykiem to nie zrozumie. Zapewne coś z tymi różnicówkami da się zrobić ale w sumie nie wyjdzie to za wiele taniej (jeśli nie drożej), a poza tym sprawi to kłopot elektrykowi (projektantowi).

wimarc
14-11-2003, 10:36
Z resztą o czym mu tu piszemy. Za mało danych. Aby coą konkretnego powiedzieć.

wimarc
14-11-2003, 10:54
Różnicówke deltaI=30mA, Iznam.=25A można kupić za około 70 zł w hurtowni. a więc zaoszczędziłeś okolo 30 zł na jednej. A ogólnie ok.150 zł.
Warto było?
Napisz po wykonaniu instalacji.

14-11-2003, 11:10
Ale Siemens i kombinowane? Myślę, że w pełni wykorzystam te różnicówki, jak mi się uda (znajdę czas), to przedstawię wkrótce ogólne ramy projektu instalacji elektrycznej.