PDA

Zobacz pełną wersję : CO - bufor



czopuch
12-02-2009, 10:25
Dlaczego w instalacji CO zasilanej kotlem na paliwo stale bufor jest nieoplacalny?

Heniek
12-02-2009, 10:48
Witam.
Dlaczego tak twierdzisz?

zbigmor
12-02-2009, 10:53
Dlaczego w instalacji CO zasilanej kotlem na paliwo stale bufor jest nieoplacalny?

Jeśli gdzieś jest opłacalny to właśnie w takiej instalacji. Opłacalność jednak to pojęcie określające układ taki, że zainwestowane pieniądze zostaną zaoszczędzone przy nie pogorszeniu komfortu. W każdym układzie może ta opłacalność inaczej wyglądać.

czopuch
12-02-2009, 11:08
W projekcie instalacji, instalator wstawil kociol viadrus 23 kw mowiac, ze na wszystko. Grzejniki stalowe (ok. 10), podlogowki z 80 m.kw. Na moje pytanie co z buforem, odpowiedzial, ze nie widzi sensu dawac bufor przy tej instalacji.

Zreszta jego oferta instalacji gazowej nie rozni sie wcale od instalacji na paliwo stale (oczywiscie kociol gazowy) i tu tez nie ma bufora.

Heniek
12-02-2009, 11:14
viadrus to kociołek górnego spalania. Nie da się czegoś takiego wyregulować. Pali się to co w środku. Czyli raz prawie zagotowane, później zimne.
Jak już napisał Zbigmor to w takiej instalacji bufor ma sens.

boguslaw
12-02-2009, 11:20
Niektóre firmy od zainstalowania bufora uzależniają udzielenie gwarancji na kocioł stałopaliwowy.....

Proponuję jako ogólne info na temat bufora skorzystać z tego linku: http://www.regulus.com.pl/download/regulusy_bufor.pdf

czopuch
12-02-2009, 12:01
Dziekuje, za pomoc.
Zastanawiam sie nad doborem wielkosci bufora. Czy instalator - zlota raczka dobierze odpowiednia pojemnosc? Jeden z nich sugerowal 300 l, a jezeli dobrze doczytalem to pojemnosci zaczynaja sie od 500 a koncza na 1500 dm3. No i im bardzie j rozbudowany tym bardziej uzasadnione jest stosowanie bufora. Wiec czy przy moich 7 grzejnikach + 3 lazienkowych bedzie to ekonomicznie uzasadnione? czy energia ktora zakumuluje bufor, zdazy byc odebrana przez instalacje, zanim piec stalopaliwowy dostarczy jej nowa porcje? Rozumiem ze przy instalacji z buforem wchodza w gre grzejniki najlepiej aluminiowe?

Heniek
12-02-2009, 12:02
Zgoda, ale to chodzi o kotły dolnego spalania. O takich ograniczeniach nie słyszałem przy górniakach

czopuch
12-02-2009, 12:29
Czy jest mozliwosc upieczenia 2 pieczeni na 1 ogniu, tzn. aby taki bufor ogrzewal nie tylko dom, ale rowniez c.w.u.?

zbigmor
12-02-2009, 12:33
Czy jest mozliwosc upieczenia 2 pieczeni na 1 ogniu, tzn. aby taki bufor ogrzewal nie tylko dom, ale rowniez c.w.u.?

Oczywiście, a co za różnica czy ogrzewa CWU z kotła, czy z bufora?

zbigmor
12-02-2009, 12:34
viadrus to kociołek górnego spalania. Nie da się czegoś takiego wyregulować. Pali się to co w środku. Czyli raz prawie zagotowane, później zimne.
Jak już napisał Zbigmor to w takiej instalacji bufor ma sens.

Czy aby na pewno? Mam miałowy górnego spalania i jakoś nie widzę takich problemów.

sailor_ro
12-02-2009, 12:35
Jest,kupujesz zbiornik buforujący,który w środku(w sobie :)) ma drugi zbiornik o mniejszej pojemności i jest to zbiornik CWU.Dostępne kombinacje to było chyba 750 l w tym 150 CWU lub 1000 w tym 250 CWU,ale na pewno jest wiecej opcji a to co powyzej to tylko przykłądy.

pozdrawiam

czopuch
12-02-2009, 12:53
Obejrzawszy jeszcze raz http://www.regulus.com.pl/download/regulusy_bufor.pdf znalazlem tam schemat instalacji z piecem elektrycznym. Czy takie byfory maja rowniez w sobie grzalke? (piec wtedy nie bylby potrzebny, no chyba, ze dogrzanie piecem byloby tansze niz grzalka))

Dlaczego na tym sie zastanawiam: mam mozliwosc ptrzylacza gazowego cena do plotu to ok. 6 tys. i od plotu pewnie z 6 wyjdzie no i jeszcze piec gazowy z 5 tys. Zakladam, ze raz no moze 2 razy w zimie bede poza domem przez tydzien. W tym czasie piec elektryczny dogrzewalby wode w instalacji, zeby nie zamarzla, oczywiscie w tanszej taryfie. Czy przy takich kosztach instalacji gazowej, zastosowanie pieca elektrycznego ma sens? Czy nie zbankrutuje?

gonzo93
12-02-2009, 12:53
Mam u siebie kocioł na pellety połączony z buforem 750l. Bufor ma w środku zbiornik 250l na CWU. Sądzę, że stosowanie bufora to całkiem rozsądne rozwiązanie. Jakie bufor - podobno im większy tym lepszy (na dłużej starcza).

czopuch
12-02-2009, 13:20
Zdradzisz producenta i nazwe? Dziekuje

gonzo93
12-02-2009, 13:48
kocioł Kostrzewy Pellets Fuzzy Logic 15kW, bufor Wolf SED 750/250. Do tego kominek z płaszczem wodnym Arysto 10WW SJ.
Kocioł i kominek połączone do wężownicy w buforze (system otwarty). Płaszcz bufora w systemie zamkniętym podłączony do grzejników i podłogówki.

czopuch
12-02-2009, 13:55
A nie myslales nad piecem elektrycznym na czas dluzszej nieobecnosci w domu, dla podtrzymania temperatury? We wczesniejszym poscie napisalem moje przemyslenia na ten temat (oczywiscie dotycza w mojej sytuacji)

Zastanawialem sie tez nad kominkiem z plaszczem, ale jak mnie w domu nie ma to plaszcz nie dziala, a jak jestem to i tak w piecu pale. Wiec jakos nie widze sensu wchodzic w koszty, zrobie rozprowadzenie cieplego powietrza i tak szybko dostarcze cieplo do pomieszczen

gonzo93
12-02-2009, 14:16
O piecu elektrycznym nie myślałem. Wystarczy, że używanie podczas pracy przez robotników nagrzewnicy 9kW przez 2 miesiące kosztowało mnie tyle co 3 tony pelletów (czyli zapas na ok pół roku). Piec mieści w sobie ok 75kg czyli tyle co na 2-3 dni (zobaczymy jak zacznę na serio palić). Piec powinien być na tyle bezobsługowy, że wystarczy dosypywać pelletów, więc jak mnie nie będzie to żonka też chyba sobie poradzi. Jak nie będzie całej rodziny, to niestety domek trochę się wychłodzi. - Na szczęście jest dobrze ocieplony. Ew będziemy prosić rodzinę lub znajomych o doglądanie co 3 dni kotłowni.

czopuch
12-02-2009, 22:20
Z http://www.regulus.com.pl/download/regulusy_bufor.pdf wynika, ze kociol gazowy podlacza sie za buforem, wiec czy stosowanie bufora kiedy jest tylko kociol na gaz jest uzasadnione?

boguslaw
13-02-2009, 06:47
Zarówno kocioł gazowy jak i elektryczny natychmiast po uruchomieniu wytwarzają ciepło. Te kotły montuje się zawsze za buforem.
Jeżeli chcemy by grzały CWU, nie powinny ogrzewać wody z co, nawet w minimalnym stopniu...

Szybka dostępność dokładnie odmierzonej porcji ciepła: taka myśl powinna być podstawą każdej zapewniającej stały komfort cieplny instalacji co.
Układ końcowej dystrybucji ciepła maksymalnie bezinercyjny a bufor wielkością dostosowany do naszych potrzeb i zwyczajów).
Przykład: jeżeli chcę palić pod kotłem np. raz na cztery dni, to w buforze muszę zgromadzić ilość ciepła, wystarczającą na trzy dni niepalenia....
Bufor powinien być doskonale izolowany przed stratami ciepła a jeżeli już, to straty powinny być uwalniane na rzecz mieszkania a nie garażu czy też przyziemia...(lokalizacja).

Gaz i prąd powinien wspomagać kocioł stałopaliwowy w warunkach: gwałtownego oziębienia, inicjowania ogrzewania po dłuższej nieobecności, w okresie dogrzewania lub w okresie niewielkiego zapotrzebowania na ciepło.

Piczman
13-02-2009, 08:56
boguslawie wiedzę że jesteś zwolennikiem buforów, czy możesz się wypowiedzieć na temat moich przemyśleń?

Buduje dom 110m o zapotrzebowaniu niewielkim ( 2-3 KW ) !
Na początku szukałem małego pieca na paliwo stałe (tak z 6 KW) i chciałem go "zarzynać" dławiąc w nim temp. za pomocą sterownika i dmuchawy :-?
W tej chwili całkowicie zmieniłem tok myślenia i kupuję piec 29 KW :o oraz stawiam w kotłowni bufor o pojemności 1300 L !
Chcę szybko ładować ten baniak do 80-90 stopni i powili rozładowywać za pomocą sterownika pogodowego i rozdzielacza z podłogówką!
Według wyliczeń mam zapas na 3 doby co bardzo mi się podoba :P

Co o tym myślisz pomijając kwestię podłogówki? :roll: :wink:

Pozdr.

boguslaw
13-02-2009, 09:43
Rozwiązanie bardzo dobre... Bufor mógłby być nawet większy przy takim kotle.
Może to być bateria, dwu lub więcej buforów: np. jeden mały 200 l (szybki) i dwa większe (po 750 l). W zależności od potrzeb ładujesz jeden wybrany lub
wszystkie.
Jeżeli jeszcze dołożysz do tego jeden obieg zawierający dwa lub trzy małe grzejniki o mocy do 30% maksymalnego zapotrzebowania, wówczas instalacja będzie idealna......

Piczman
13-02-2009, 10:24
np. jeden mały 200 l (szybki) ,,,Jeżeli jeszcze dołożysz do tego jeden obieg zawierający dwa lub trzy małe grzejniki o mocy do 30% maksymalnego zapotrzebowania, wówczas instalacja będzie idealna......

Jeśli dobrze rozumiem ten mały bufor i grzejniki miały by być wykorzystywane w sytuacji kiedy dom jest wyziębiony i chciałbym szybko podnieść temperaturę?

W sumie ciekawy pomysł, likwiduje największą wadę podłogówki :D

Bardzo dziękuje za opinię !!!

PS. Tylko nie bardzo wiem jak miało by wyglądać podłączenie tego mniejszego zbiornika, równolegle ? :roll:

zyga350
13-02-2009, 19:23
boguslawie wiedzę że jesteś zwolennikiem buforów, czy możesz się wypowiedzieć na temat moich przemyśleń?

Buduje dom 110m o zapotrzebowaniu niewielkim ( 2-3 KW ) !
Na początku szukałem małego pieca na paliwo stałe (tak z 6 KW) i chciałem go "zarzynać" dławiąc w nim temp. za pomocą sterownika i dmuchawy :-?
W tej chwili całkowicie zmieniłem tok myślenia i kupuję piec 29 KW :o oraz stawiam w kotłowni bufor o pojemności 1300 L !
Chcę szybko ładować ten baniak do 80-90 stopni i powili rozładowywać za pomocą sterownika pogodowego i rozdzielacza z podłogówką!
Według wyliczeń mam zapas na 3 doby co bardzo mi się podoba :P

Co o tym myślisz pomijając kwestię podłogówki? :roll: :wink:

Pozdr.


Jak obliczyłeś że masz zapas na trzy dni. ???

Piczman
13-02-2009, 19:42
Jak obliczyłeś że masz zapas na trzy dni. ???

Poczytaj Moje Komentarze, tak od TEGO POSTU (http://forum.muratordom.pl/post3042301.htm#3042301)
Znajdziesz tam odpowiedz , mpoplaw pokazuje tam jak to to się liczy :wink:

qwert
14-02-2009, 16:58
witam. mam takie rozwiązanie. piec elektromet 15kw i bufor elektromet inox 750l.

bufor ma dwie wezownice.
1. do cwu
2. do solara.

do niego zamontowalem grzalke 10kw na wypadek wyjazdow.

bufor zasila 300m2 podłogówki i cwu.

na razie grzeję podlogowke, o dzialaniu cwu powiem jak zamieszkam.

obecnie pali okolo 120-150kg groszku na 7dni. temp ok 20st.

na piecu non stop 70stc.

pgrams
15-02-2009, 08:39
W tej chwili całkowicie zmieniłem tok myślenia i kupuję piec 29 KW :o oraz stawiam w kotłowni bufor o pojemności 1300 L !
Chcę szybko ładować ten baniak do 80-90 stopni i powili rozładowywać za pomocą sterownika pogodowego i rozdzielacza z podłogówką!


Ja też walczę nad zaprojektowaniem instalacji o małym zapotrzebowaniu na ciepło i chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. Naładowanie takiego bufora do wysokich temperatur tak mocnym kotłem może być niebezpieczne przy takim małym zapotrzebowaniu na ciepło. Będziesz musiał mocno pilnować żeby nie przedobrzyć i nie zagotować wody w buforze.

Piczman
15-02-2009, 09:26
Paląc z mocą znamionową naładuje ten bufor w 3,5-4 h !
Kwestia wyczucia ile można wrzucić opału aby nie zagotować ,,,

A co? Proponujesz mniejszy ??? :roll:

qwert
15-02-2009, 09:51
przy piecu z podajnikiem, piec sam sie zatrzyma. tak jest u mnie. przechodzi w stan czuwania, az do spadku temp ponizej zadanej.

chybaze chcesz palic w piecu "ręcznym".

Piczman
15-02-2009, 10:16
Kupię najtańszy i najprostszy piec !

Nawet znalazłem, firma "Bat-Gaz" z Tomaszowa Lubelskiego!
23 KW za 2150 zł i 29 KW za 2300 zł Brutto! :P

Są tanie i dobre :wink:
Dlatego myślałem o tym większym bo cenowo podobnie a zawsze szybciej nabiję bufor ,,,