PDA

Zobacz pełną wersję : Świadectwo energetyczne - błąd w obliczeniach?



bazgrus
12-02-2009, 10:38
Przy pomocy programu bdec zacząłem liczyć świadectwo energetyczne dla mojego domu.
Domek nowy, niewielki 140m2, ocieplenie podłogi 10c, ścian 14cm, dachu 25cm, wentylacja grawitacyjna. Wynik mnie zaskoczył EP=183 Kwh/m2*rok tymczasem wg WT 2008 powinno być EP=123

Wprawdzie dom ogrzewany jest piecem węglowym, ale nawet po zmianie na piec gazowy wyszło EP=145.

Szukam, gdzie mogłem popełnić błąd. Współczynniki przenikalności U wychodzą ok 0,2 więc standardowo. Być może podczas liczenia lokalu (policzyłem cały dom jako jeden lokal) doszło do pomyłki. Czy kubatura to kubatura pokoi czy całego domu?

Jeśli jednak wynik jest prawidłowy to ciekawe co zrobi nadzór budowlany.
Skoro mój dom nie spełnia wymagań WT to nie powinni go odebrać.
Jednak wg przepisów nie mają takiego prawa ;)

BTW Jak uwzględniacie nieogrzewany garaż w bryle budynku (ocieplony)

sSiwy12
12-02-2009, 11:11
Jeśli jednak wynik jest prawidłowy to ciekawe co zrobi nadzór budowlany.
Skoro mój dom nie spełnia wymagań WT to nie powinni go odebrać.
Jednak wg przepisów nie mają takiego prawa ;)


Twój dom budowany zgodnie ze starymi zapisami WT, czyli do 31.12.2008r. jest zgodny z przepisami jeśli:
Wskaźnik E0 wynosi od 29 do 37,4kWh(m3/rok), a ŚE nie wyliczaja takiego wsakaźnika, więc wartość jego może być dowolna. :lol:
Kubatura, to kubatura wewnętrzna netto ogrzewanej częsci budynku.

Depi
12-02-2009, 17:16
Jak nie spełnia norm to nic się nie dzieje - po prostu widać, że do bani chałupa :)

Moim zdaniem musisz gdzieś mieć babola, bo zmiana z węgla na gaz nie powinna takiej rożnicy robić raczej. Współczynnik nakładu taki sam, tylko sprawności wyższe przy gazie.

Garaż jak jest nieogrzewany to go nie liczysz, tylko do ściany przylegającej do garażu (oznaczonej jako zewnętrzna) stosujesz współczynnik redukcyjny (jedna z głupot w metodologii, ale co począć).

Sprawdź jeszcze raz wszystko - ja b. dużo błędów zrobiłem za pierwszym razem. Sprawdź dach, podłogę, okna - wszystko po kolei i na spokojnie.

No i czy strumień wentylacyjny dobrze dałeś.

j-j
12-02-2009, 19:28
Przy pomocy programu bdec zacząłem liczyć świadectwo energetyczne dla mojego domu.
Domek nowy, niewielki 140m2, ocieplenie podłogi 10c, ścian 14cm, dachu 25cm, wentylacja grawitacyjna. Wynik mnie zaskoczył EP=183 Kwh/m2*rok tymczasem wg WT 2008 powinno być EP=123

Wprawdzie dom ogrzewany jest piecem węglowym, ale nawet po zmianie na piec gazowy wyszło EP=145.

Szukam, gdzie mogłem popełnić błąd. Współczynniki przenikalności U wychodzą ok 0,2 więc standardowo. Być może podczas liczenia lokalu (policzyłem cały dom jako jeden lokal) doszło do pomyłki. Czy kubatura to kubatura pokoi czy całego domu?

Jeśli jednak wynik jest prawidłowy to ciekawe co zrobi nadzór budowlany.
Skoro mój dom nie spełnia wymagań WT to nie powinni go odebrać.
Jednak wg przepisów nie mają takiego prawa ;)

BTW Jak uwzględniacie nieogrzewany garaż w bryle budynku (ocieplony)

A możesz sam sobie zrobić SE skoro problemem dla Nadzoru bedzie tylko brak wymogów co do EP?

pzdr

Depi
12-02-2009, 21:05
A możesz sam sobie zrobić SE skoro problemem dla Nadzoru bedzie tylko brak wymogów co do EP?
pzdr

Hmmm??? :o Co dokładnie chciałeś przekazać? :lol: