PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja grawitacyjna i klapka zwrotna...



pierwek
12-02-2009, 13:57
Czy można założyć sobie klapkę zwrotną na wentylację w łazience? Chodzi mi o taki element który zapobiega wdmuchiwaniu powietrza przy podmuchach wiatru... Taka klapka co puszcza powietrze tylko w jedną stronę. Co na to powie kominiarz?

chciałem coś takiego złożyć na rurze do której będę miał potem utrudniony dostęp i problem gdyby kominiarz kazał mi to usunąć. W łazience na wentylacji będzie dodatkowo zainstalowany wentylator elektryczny.

Hans Kloss
12-02-2009, 14:45
Jeśli zrobisz taką klapkę i wstawisz wentylator, to wydaje się, że będziesz stazany na wentylację mechaniczną w tym pomieszczeniu (jak działa wentylator, wentylacja też działa). W moim domu takie rozwiazanie mam tylko w okapie kuchennym, bo tylko tu nigdy nie powinno wiać w druga stronę.
W innych pomieszczeniach przy wentylacji grawitacyjnej, jak nie będziesz miał gdzieś nawiewu powietrza to jak nie przez ten to inny wywietrzyk będzie nawiewało powietrze.
Więc chyba to nie ma sensu, zwłaszcza, jeśli chcesz zamontować klapke w miejscu, do którego nie będziesz miał potem dostępu.

Andriu
12-02-2009, 14:49
też myślę że to bezsensu do grawitacyjnej dawać klapkę, wydaje mi się że siła ciągu nie będzie na tyle duża żeby otworzyć klapkę.

phans
12-02-2009, 20:14
Są wentylatory z klapkami zwrotnymi - taki polecam np. Silent 100. A tak to zastanów się dlaczego masz ciąg zwrotny bo należy likwidować przyczynę a nie skutek.

Tomkii
12-02-2009, 20:53
Czy można założyć sobie klapkę zwrotną na wentylację w łazience?
Z ciekawości testowałem. Jak są porywy wiatru to ta klapka strasznie klapie. Wytrzymałem 2 dni...

Barbossa
12-02-2009, 21:26
...Chodzi mi o taki element który zapobiega wdmuchiwaniu powietrza przy podmuchach wiatru...

to nie klapka tylko sp... masz "kominy", czyli wentylację :-?

pierwek
12-02-2009, 23:59
to akurat sam wiem że mam spi&^*^olone...

mam podwójne (nie potfujne ;) ) kanały wentylacyjne i murarz pomiędzy ich wylotami (nad dachem) pozostawił ściankę dzielącą. teraz jak wiatr wieje od strony zachodniej (czyli najczęściej) to wieje mi z tych kanałów od strony zachodniej. Co ciekawe zwracałem uwagę murarzowi i konsultowałem to z kierbudem. Niestety mój kierbud powiedział że tak też może być, a murarz że zawsze tak robi :-? . Jak się zrobi cieplej to wybiję tą ściankę. Ale tak sobie pomyślałem że jakby pomimo tego że będzie tam przestrzał dalej mi podwiewało to klapka by mi trochę pomogła...

phans
13-02-2009, 00:07
Jeżeli masz kominy dwurzędowe to dawaj nasady kominowe na górze komina dla każdego z otworów wentylacyjnych a boki komina zamuruj.

pierwek
13-02-2009, 00:50
jakoś nie wyobrażam tego sobie.... w jednym kominie mam 3 podwójne kanały wentylacyjne (6 kanałów) i jeden dymowy. wentylacyjne mają dziury tyllko z boków a dymowy do góry

phans
13-02-2009, 09:35
Ja również nie wyobrażam sobie jak chcesz zrealizować w takim kominie poprawny ciąg grawitacyjny inaczej niż przez nasady z góry. Poszukaj w necie (strony z f. kominiarskimi, strony z nasadami kominowymi) a znajdziesz takie rozwiązania dla takich kominów. Kłopot tylko że masz tam również kanał dymowy więc pewnie będziesz musiał go wydłużyć.
Zadzwoń do osób, którzy się na kominach znają i napisz co powiedzieli (http://www.kkp.pop.pl) - mi kiedyś b. pomogli.