PDA

Zobacz pełną wersję : Blacha pod kozę



buttle
12-02-2009, 13:31
Witam uprzejmie,

Czy to prawda, że blacha do izolacji drewnianej podłogi na której stoi koza musi być mosiężna, bądź miedziana?
Jaka musi być jej grubość, jeżeli koza waży 60kg (i ma cztery nogi :wink: )?

zbigmor
12-02-2009, 13:33
Witam uprzejmie,

Czy to prawda, że blacha do izolacji drewnianej podłogi na której stoi koza musi być mosiężna, bądź miedziana?
Jaka musi być jej grubość, jeżeli koza waży 60kg (i ma cztery nogi :wink: )?

Możesz sprecyzować o jaką izolację chodzi?

buttle
12-02-2009, 13:41
Możesz sprecyzować o jaką izolację chodzi?

Mam lakierowaną podłogę z sosnowych desek i chcę postawić na niej kozę (Jotul f 602), dystybutor stwierdził, że ściany łatwopalne zaizolowane muszą być, jeżeli piec stoi bliżej niż 60cm od nich -- wybrałem Super Isol 30mm, natomiast na drwenianą podłogę wystarczy położyć blachę (wystającą 60cm przed paleniskiem i po 40cm z boków), nie sprecyzował jednak jaką. Cytuję: "Blacha wystarcza, gdyż piecyk ma od spodu przykręconą płytkę blaszaną"

zbigmor
12-02-2009, 13:44
Możesz sprecyzować o jaką izolację chodzi?

Mam lakierowaną podłogę z sosnowych desek i chcę postawić na niej kozę (Jotul f 602), dystybutor stwierdził, że ściany łatwopalne zaizolowane muszą być, jeżeli piec stoi bliżej niż 60cm od nich -- wybrałem Super Isol 30mm, natomiast na drwenianą podłogę wystarczy położyć blachę (wystającą 60cm przed paleniskiem i po 40cm z boków), nie sprecyzował jednak jaką. Cytuję: "Blacha wystarcza, gdyż piecyk ma od spodu przykręconą płytkę blaszaną"


To skąd wniosek, że musi być miedziana lub mosiężna? Blacha pod kozą zabezpiecza podłogę przed wypadającymi kawałkami paliwa. Nie spotkałem jeszcze kozy, która promieniwałaby w dół w takim stopniu, aby to powodowało zagrożenie. Połóż cokolwiek niepalnego np. blachę stalową. Miedź i mosiądz wygląda lepiej

buttle
12-02-2009, 13:52
To skąd wniosek, że musi być miedziana lub mosiężna?

Zasugerowałem się tym:
http://www.systemy-kominkowe.pl/pl/polecamy/152.html
"posadzka powinna być wykonana z materiałów niepalnych, na przykład terakoty, kamienia, klinkieru, gresu, szkła, lub wyłożona mosiężną lub miedzianą blachą."

Prawdopodobnie chodziło im również o estetykę, nie ma więc się co przejmwać.
Wielkie dzięki za odpowiedź, to duża oszczędność 8) (biorąc pod uwagę konieczność zakupu prawie 3,5 metra rury Bertramsa :evil: )

Lecz jaka grubość blachy jest konieczna?

zbigmor
12-02-2009, 14:11
To skąd wniosek, że musi być miedziana lub mosiężna?

Zasugerowałem się tym:
http://www.systemy-kominkowe.pl/pl/polecamy/152.html
"posadzka powinna być wykonana z materiałów niepalnych, na przykład terakoty, kamienia, klinkieru, gresu, szkła, lub wyłożona mosiężną lub miedzianą blachą."

Prawdopodobnie chodziło im również o estetykę, nie ma więc się co przejmwać.
Wielkie dzięki za odpowiedź, to duża oszczędność 8) (biorąc pod uwagę konieczność zakupu prawie 3,5 metra rury Bertramsa :evil: )

Lecz jaka grubość blachy jest konieczna?



Może być jeszcze jeden powód, ale to już tylko hipotetyczny. Jeśli na blachę coś gorącego spadnie to miedź szybcij rozprowadzi to ciepło i tym sposobem spód tej blachy nie nagrzeje się do takiej samej temperatury jak blachy stalowej. Różnice są jednak pomijalne.
Grubość sugerowałbym nie mniejszą niż 2mm. Jest wtedy pewność, że będzie cały czas płaska i szybko się nie przegrzeje gdy coś spadnie.

buttle
12-02-2009, 14:18
Grubość sugerowałbym nie mniejszą niż 2mm. Jest wtedy pewność, że będzie cały czas płaska i szybko się nie przegrzeje gdy coś spadnie.

Czyli jak z rurą dymną, przepisowo 0.8 a najlepiej 2mm :)
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Zastosuję się!