PDA

Zobacz pełną wersję : deski na podłogę



niebieskooka
10-11-2003, 11:18
Mam pytanie, jak oceniacie podłogi wykonywane z desek. Muszę podjąć decyzję o wyborze rodzaju podłogi i jest to pilne. Oprócz tego jeśli deski - to na legarach czy na klej? Czekam na opinie

lenowo
10-11-2003, 16:13
Też zastanawialiśmy sie nad deskami, ale za dużo pracy przy ich układaniu ,no i poprzez położenie legarów zmniejsza się wysokość pomieszczeń,
W końcu zdecydowaliśmy się na deskę barlinecką ze złączem na click.
W promocji udało nam się ją kupić po 75zł/m2-buk naturalny.
Teraz leży sobie na poddaszu i czeka na położenie.

zepp
12-11-2003, 23:35
deski jak najbardziej. jesli je chcesz przykleic to pamietaj ze klej musi byc do tego specjalny ( wieksze obciazenia ) kosztuje gdzies o polowe wiecej niz zwykly do parkietu. jesli na legarach to pomniejszysz wysokos wnetrza. ale wybor jak najbardziej trafny i na lata dlugie masz spokok - od czasu do czasu jakas renowacja :wink: pozdrawiam

mstrogow
13-11-2003, 21:55
ukladanie podlogi na legarach lub parkietu na "ślepej podłodze" nalezy zaplanowac przed dokonaniem wylewek stosujac w/w slepa podloge zamiast wylewki .desek przyklejać do wylewki nie polecam.skutecznosc klejenia zalezy od dopasowania powierzchni łączonych w tym przypadku długie deski i wylewka ktora nie jest idealna.jezeli juz ktos sie upiera to skutecznosc klejenia zwiekszy sie gdy na czas schniecia obciazymy solidnie deski , klej najlepiej bez zawartosci wody [woda zawarta w kleju musi byc gdzies wchlonieta.czesciowo chlonie ja wylewka czesciowo deski.jezeli deski sa surowe-nie malowane to "oddychaja" i przepuszcza wode ale istnieje ryzyko ze podloga sie "postawi" przy malowanych deskach ryzyko znacznie wzrasta]wylewka musi byc sucha zawartosc wody ok 1,8% wartosc ta dotyczy wszystkich wylewek na ktorych bedzie ukladana podloga z drewna

Jayer
13-11-2003, 22:55
Ok. Mam pytanko do specjalistow w tym temacie.
Jak nalezy zaplanowac wylewke gdy planujemy deski na legarach. Beda sie laczyc (open space na parterze) z terakota w holu. Ile trzeba by nizej zrobic wylewki pod deski?
I jeszcze jedno: Ile biora przecietnie panowie ukladacze za taka prace?

Pozdrawiam
Jay

mstrogow
14-11-2003, 23:13
legary do podlogi maja wymiar gr 50mm szer 80mm lub zblizone ,deski podlogowe od 22mm do 35mm( napewno sa tez inne)sumujesz grubosc legar+deska +3mm podkladu wyciszajacego(np korek) i otrzymujesz minimalny wym.potrzebny do ulozenia podlogi legary uklada sie bezposrednio na stropach wrazie potrzeby przed ulozeniem legarow uklada sie izolacje zachodzaca na sciany z papy na goraco.legary uklada sie w odstepach ok 450mm i poziomuje na żądany wym podkladkami rozstawionymi co ok 400mm najczesciej z drewna+wyciszenie przestrzen miedzy legarami wypelnia sie izolacja(np.welna min)bardzo solidna jest konstrukcja kratownicy z legarow skrecanych srubami ale tu min wym to 2xlegar+deska+3mm podkladu

marekd
15-11-2003, 12:51
witajcie
a co wy na to aby legary układać podczas robienia wylewek tak aby część była ''zatopiona'' w betonie,czy aby nie ułatiw to nieco roboty?
pozdr
Marek

Anton
03-01-2004, 00:33
... no właśnie: czy ktoś spotkał się z takim podejsciem do legarów - tzn. zatopić je w je w betonie :roll: .
A.

aga_kraków
03-01-2004, 08:07
zatopić w betonie? jeśli mowa tu o podłodze na gruncie to co z izolacją cieplną? poza tym drewno wciągnie masę wody z wiążącego betonu

uśmiechnę się tu do mstrogowa, może zajrzy jeszcze do tego wątku:
czy legary są wtakiej podłodze znaczącymi mostkami cieplnymi? jak tego uniknąć?może ta konstrukcja kratownicowa, o której piszesz, wtedy wełna szłaby wzdłuż i w poprzek

odpowiedziałam sobie sama...a może nie?
Pozdr.Aga

krzyszt17
03-01-2004, 18:28
Mnie się wydaje, że nie ma mowy tu o mostkach cieplnych. Wszak na parterze jest podsypka (w domu bez piwnic), chudy beton, styropian, na to końcowa wylewka i ew. w niej można by zatopić legary mocujące deski.
Jeśli chodzi o podłogę to ja z doświadczenia polecam twarde drewno dąb, jesion; sosna u mnie w kuchni nie sprawdziła się.
Pozdrawiam Krzysztof

aga_kraków
04-01-2004, 06:43
mhmm...
sądziłam, że wełnę między legary daje się ZAMIAST styropianu pod spodem(zwłaszcza jeśli byłby to podwójny ruszt) Powinno być jedno i drugie?
Aga

Ada & Rafał
05-01-2004, 10:23
My mamy legary zatopione w betonie i jest ok. Ułożone są na styropianie ( widać na zdjęciach na naszej stronie )

Anton
05-01-2004, 13:44
sam pomysł jest ciekawy: oszczędny pod kątem wyskościa takij podłogi no i kosztów całości. Trochę obawiaam się osiadania legarów postawionych na styropianie.
:D Anton