PDA

Zobacz pełną wersję : Bardzo mało aktualnych postów 3W z klinkieru



zibi klinkier
12-02-2009, 21:36
Witam i zapraszam do dyskusji na temat 3w z klinkierem piszcie za i przeciw oraz bilans finansowy, ja od wiosny chcę zacząć budowę, czekam na wasze doświadczenia

retrofood
12-02-2009, 23:08
Ja mam 2w bez klinkieru. mnie starcza. kryzys jest.

zibi klinkier
13-02-2009, 07:57
A msz możliwość ułożenia takiej elewacji po kryzysie bo słyszałem że warto fundament przygotować pod 3 W a z braku funduszy elewację 2 W

annecy
13-02-2009, 08:23
witam,
budowanie ściany 3w klinkierowej ze wzgledu na ekonomikę nie ma sensu...
dodatkowe 10 cm styropianu na elewacji da lepsze wyniki w oszczędzaniu energii niż cegła klinkierowa...
dodatkowo wadami jest:
- koszt wykonania i samej cegły z zaprawą...
- brak możliwości zmiany estetyki elewacji( no chyba, ze sobie przemalujesz klinkier)

natomiast jeśli zależy Ci na estetyce i oryginalność to klinkier jest idealnym rozwiązaniem... ja mam ścianę 3w, wykończoną warstwą cegły klinkierowej ręcznie formowanej i nie ma osoby, która nie zachwycałaby się wyglądem domu.
zalety 3w klinkier:
-wygląd
-łatwość w utrzymaniu czystości
-brak konieczności odswieżania elewacji co pare lat...
-zerowa ogniopalność

jeśli zatem chcesz ekonomicznie to zapomnij o klinkierze, ściana 3w owszem ale wtedy z tradycyjnym tynkiem a 3 warstwa zrobiona z materiału nośnego typu max, porotherm itd...
lub w ogóle ściana 2w z dużą ilością styropianu... wtedy będzie najekonomiczniej...

pozdr

revalidon
13-02-2009, 08:41
ja mam ścianę 3w, wykończoną warstwą cegły klinkierowej ręcznie formowanej i nie ma osoby, która nie zachwycałaby się wyglądem domu.

Kto robi taką cegłę..? A może jakieś foto..?


zalety 3w klinkier:
-łatwość w utrzymaniu czystości
-brak konieczności odswieżania elewacji co pare lat...

Czy po paru latach elewacja nie jest zakurzona, bo cegła recznie formowana kojarzy mi się z taka porowatą..? Wtedy czyści sie szczotką, czy jakimś karcherem..?

zibi klinkier
13-02-2009, 11:15
annecy
Mi zależy na tym ostatnim chce chatę która mi by się podobała a klinkier jest super jak patrze na stare kościoły które po tylu latach wypiaskowane i wymyte wglądają o niebo lepiej niż te nowe szklano granitowe elewacje.
Powiedz czy jest możliwość aby nie wypuszczać prętów a potem jakoś wiercić i ocieplić dom oraz wymurować klinkier po kilku latach?

pkm
13-02-2009, 11:43
Witam,
mam wykonany budynek z elewacją klinkierową, w zasadzie ,,ekoklinkierow" ) :wink: www.ekoklinkier.pl
mam ściane 18cm silka+ 20cm styropian+12cm cegła
Ściana wykonana z cegły elewacyjnej moim zdaniem jest ponadczasowa i napewno się ,,zwróci" :wink: , proszę obejrzeć sobie jak wyglądają elewacje już po 5 latach eksploatacji budynku.....z bogata zielenia na scianach północnych włacznie :-? . A i wrażenie domu z cegły...bezcenne :D .
Polecam gorąco, początkowo cena jest troche wyższa...ale warto.
Proponuje szukać fachowców poza duzymi ośrodkami, i broż boże tych co stawiaja płoty z klinkieru... te asy biorą po 3,0 pl za sztuke...prawie profesory :wink:

zibi klinkier
13-02-2009, 12:28
PKM masz może foto twojej elewcji?

pkm
13-02-2009, 12:55
Efekt mam bardzo podobny do tego http://www.ekoklinkier.pl/galeria.php?id_galeria=132&kategoria=0. Proponuje zwrócić uwagę na to ze domki jednorodzinne wykonane z ciemnych klinkierów stwarzaja wrażenie ciężkich , przytłaczajacych...możnaby powiedzieć monumentalnych :wink: , a jasne....sam oceń

zibi klinkier
13-02-2009, 13:48
Masz rację o tej ciężkości, a masz jakieś informację na temat brudzenia się tej cegły, czy widać wiek elewacji?

pkm
13-02-2009, 13:55
Nie chciałbym zostać odebrany z propagatora tej cegły :wink: , jednak dla mnie dużą zaleta tej cegły jest jej naturalność tworzy się tzw. efekt ,,melanż", tzn. cegły są minimalnie innego odcienia, co powoduje że ściana wygląda naturalnie, nie ma efektu ,,sztucznej elewacji". Co do brudzenia nie ma problemu, z czasem możesz umyć zwykłym ,,kerszerem". Pozatym jest cała masa środków które zabezpieczają elewacje, jednak moim zdaniem to bez sensu, cegła się sama obroni :wink: .

zibi klinkier
13-02-2009, 15:48
jeszcze tylko żonke przekonam i chyba taki jasny klinkierek sobie kupię

popirna
13-02-2009, 17:12
Płot z klinkieru postawiliśmy dwa lata temu, 50 metrów bieżących, bez szarżowania z grubością podmurówki i słupków, cena nas zabiła (zwłaszcza za zaprawę, grafitowa zaraza była i ponoć koloru ma nie zmieniać, ale diablo to było drogie). Radzę popatrzec na cenę nie tyle cegieł, co tej zaprawy :evil:

Chociaż materiał ładny, tylko jak powiada mój szwagier, ołówka się nie trzyma.

zibi klinkier
13-02-2009, 18:01
a moze wiesz jakie sa ceny jasnej fugi? duza roznica?

P.e.t.e.
14-02-2009, 07:27
Powiedz czy jest możliwość aby nie wypuszczać prętów a potem jakoś wiercić i ocieplić dom oraz wymurować klinkier po kilku latach?
Są kotwy przeznaczone do nawiercania, np.:
http://www.habe.pl/pl/index.htm

Zależy jednak z czego wybudujesz ścianę nośną. Jeśli z ceramiki szczelinowej - to wątpię, żeby takie kotwy trzymały się - musiałbyś trafiać w spoiny :)
Łatwiej, jeśli mury byłyby z betonu komórkowego, albo np. z silikatów...

beton44
14-02-2009, 07:46
ja bym może dodał

że koszt dodatkowej warstwy elewacyjnej w postaci ściany z cegły ładnej /klinkierowej/

zapewne będzie potrojeniem kosztów budowy ścian zewnętrznych...

czyli : albo kogoś stać i buduje, albo nie...

annecy
14-02-2009, 08:42
moze foto juz troche nie aktualne ale............

http://images44.fotosik.pl/22/86c529b1ddbecff6m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=86c529b1ddbecff6)

pkm
14-02-2009, 11:08
Co do spoin proponuje murować na tzw. cofniętej spoinie na zaprawie z cementu bez dodatków + dodatek plastyfikatora np. Siki, a dopiero na końcu spoinować gotową fugą z dodatkiem trasu . Wychodzi taniej i równie ładnie.

pluszku
14-02-2009, 12:08
Bardzo chciałem miec elewacje z klinkieru.
W sumie mogła byc to nawet cegła łupana jako tansza wersja.
Po oszacowaniu kosztow ...... odpusciłem.
Teraz na etapie wykonczeniowki kasy wydanej na sciane 3W bardzo by mi brakowało.
To nie jest tak, ze wszyscy obecni inwestorzy padli ofiarą reklamy tynkow akrylowych. Po prostu sciana 3W jest droższa, wiekszosc obecnie buduje domy z kredytu i kazde 10.000 zl wiecej zadłuzenia przy pewnych kwotach zaczyna nabierac innego znaczenia.

zibi klinkier
15-02-2009, 08:53
Macie rację ale żeby przetrwać w decyzji ze ma być docelowo elewcja klinkierowa to musze zmienić maxa na beton komurkowy oćeple styropianem dam tani tynk i jak będzie mnie stać obmuruję klinkierem.
A le jak tak piuszecie że każde 10 tyś się liczy to może wszyscy dach pokryjmy PAPĄ a może później dachówka :)

pluszku
15-02-2009, 09:09
Macie rację ale żeby przetrwać w decyzji ze ma być docelowo elewcja klinkierowa to musze zmienić maxa na beton komurkowy oćeple styropianem dam tani tynk i jak będzie mnie stać obmuruję klinkierem.
A le jak tak piuszecie że każde 10 tyś się liczy to może wszyscy dach pokryjmy PAPĄ a może później dachówka :)
A nie widziałes tak?
Bo ja widziałem sporo razy. W 1 rok stawiany stan surowy otwarty z deskowaniem i papą a za rok - dwa lata na to kładziona dachówka.
Jaki jest sens zamiany maxa na beton komorkowy?
Jesli sciana ma byc ładna, ciepła i wytrzymała to: na zewnatrz cegła klinkierowa a nie płytka klinkierowa, ocieplenie musi byc z nadmiarem (bo juz go pozniej nie dodamy) a sama sciana musi byc takze wytrzymała.
Dlatego nie pustak max, nie beton komorkowy - tylko najlepszy jest silikat, sciana o grubosci 18 cm juz wystarczy, 20 cm styro, jakas pustka powietrzna (2 cm) i cegła. W ten oto sposob za sam fundament zapłacisz 2 x tyle bo nie wystarczy dac 1 bloczek 24 cm, tylko trzeba dwa bloczki obok siebie a to za sobą pociąga odpowiednie pogrubienie ław fundamentowych.

annecy
15-02-2009, 10:13
ja wylałem fundament do gruntu - szerokość ściany fundamentowej 60cm...
trochę szeroko ale... wolałem zostawić sobie margines na wypadek potencjalnych kombinacji... 8)

ściana nośna z maxa 25cm z kotwami własnej roboty, bo klinkier miał iść dopiero na jesień...

przyszli chłopaki z firmy i powywalali te kotwy zastępując systemowymi dowiercanymi do ściany (każda sensowna hurtownia budowlana ma coś takiego w swojej ofercie), bo te moje to w sumie lipa była... dalej poszła wełna 10 cm , 2cm pustki i cegła klinkierowa... razem 47 cm

kurzyć się może i kurzy ale to raczej dodaje uroku tej cegle... ostatecznie raz na parę lat możesz właśnie np. karcherem przelecieć elewacje i finał...

o tyle o ile cegła jest droga to faktycznie dobiła mnie cena zaprawy gotowej...
im jaśniejsza, tym droższa... 30-40pln za worek 30kg quick-mixa
nieporozumienie :evil: dlatego dziś skłoniłbym sie raczej do murowania na zwyklej zaprawie i wyfugowaniu na koniec ta specjalną zaprawa do klinkieru ( tak jak sugerował pkm - swietny pomysł nomen omen)

http://images43.fotosik.pl/21/f5173046177a23b2m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f5173046177a23b2)

nikt nie musi domu wykańczać od razu, można ten temat odłożyć na potem jak sądzę (jak kasa będzie) i efekt super...
ta cegła się pięknie starzeje...
pozdr

pkm
15-02-2009, 13:24
Ktoś tu wspominał że należy ściany warstwowe murować od fundamentu, ma to też dużą zalete, można wtedy pozadnie ocieplić ściane fundamentową, i to nie drogim styropianem do ocieplania w gruncie, a najtańszym styropianem do ścian warstwowych, to samo dotyczy zresztą styropianu w wyższych częściach ścian, można zastosować tam najtańszy typ styropianu FS50.
U mnie po całkowitym zbilansowaniu ściany dwuwarstwowej(opartej na średniej cenowej tego systemu) i mojej 3 warstwowej wyszła róznica w cenie około 8000...mało i dużo, ale moim zdaniem było warto.
Tak na marginesie...
W budowie przyjołem 5 głównych zasad które stanowią moim zdaniem o dobrym efekcie końcowym:
1) Ściana zewnętrzna dobrze izolowana, z trwałą elewacją
2) Dach ceramiczny-z deskowaniem
3) Okna drewniane...tworzą świetny klimat wnętrza :wink:
4) Posadzki wykończone ,,prawdziwym" drewnem ewentualne częściowo kamieniem
5) Maksymalnie proste instalacje...zarówno CO jak i CW
Reszta...to tylko kwestia ile jeszcze możemy wydać :wink:

emqwadrat
15-02-2009, 14:09
A my mamy taki "klinkier" na na fotce obok :wink:
1,10/sztukę :D brutto :D

zibi klinkier
15-02-2009, 16:42
emqwadrat gdzie można dostać tą cegiełkę ?

am76
15-02-2009, 18:10
A może lepienie płytek do styropianu? Ja właśnie tak mam zamiar zrobić. Co o tym sądzicie?

emqwadrat
15-02-2009, 19:40
emqwadrat gdzie można dostać tą cegiełkę ?

Hehe.... w każdej cegielni.....

Domyślasz się już?????? ..... to jest zwykła cegła pełna :D ...dodatkowo jak szukaliśmy to musiała być taka....."poniszczona".... wygląda identycznie jak orginały klinkiery "stylizowane na staro".... z tym, że ta nie musi być stylizowana. Po prostu taka jest :D tyle, że trzy razy tańsza.

Nie każdemu się taki mur podoba. Ale można znależć zwykłą pełną robioną wręcz idealnie równo, gładko, powtarzalnie.... jak klinkier.... nam to zdecydowanie nie odpowiadało.

zibi klinkier
16-02-2009, 07:14
Może masz foto bardziej obszerniejsz jak to wygląda na większej powierzchni

Aedifico
16-02-2009, 08:49
emqwadrat gdzie można dostać tą cegiełkę ?

Hehe.... w każdej cegielni.....

Domyślasz się już?????? ..... to jest zwykła cegła pełna :D ...dodatkowo jak szukaliśmy to musiała być taka....."poniszczona".... wygląda identycznie jak orginały klinkiery "stylizowane na staro".... z tym, że ta nie musi być stylizowana. Po prostu taka jest :D tyle, że trzy razy tańsza.

Nie każdemu się taki mur podoba. Ale można znależć zwykłą pełną robioną wręcz idealnie równo, gładko, powtarzalnie.... jak klinkier.... nam to zdecydowanie nie odpowiadało.

Bez odpowiedniej impregnacji to ta zwykła cegła po 5 latach już tak bardzo tą pierwotną nie przypomina no ale jest trzy raz tańsza.

annecy
16-02-2009, 09:23
emqwadrat gdzie można dostać tą cegiełkę ?

Hehe.... w każdej cegielni.....

Domyślasz się już?????? ..... to jest zwykła cegła pełna :D ...dodatkowo jak szukaliśmy to musiała być taka....."poniszczona".... wygląda identycznie jak orginały klinkiery "stylizowane na staro".... z tym, że ta nie musi być stylizowana. Po prostu taka jest :D tyle, że trzy razy tańsza.

Nie każdemu się taki mur podoba. Ale można znależć zwykłą pełną robioną wręcz idealnie równo, gładko, powtarzalnie.... jak klinkier.... nam to zdecydowanie nie odpowiadało.

Bez odpowiedniej impregnacji to ta zwykła cegła po 5 latach już tak bardzo tą pierwotną nie przypomina no ale jest trzy raz tańsza.

ja za swoją cegłę Terca 'Grenada' płaciłem w sierpniu 2008 2.20 pln brutto, więc nie wiem czy jest 3 x droższa , biorąc pod uwagę, że ona i tak do najtańszych 'prawdziwych' klinkierów nie należy... :-?

Aedifico
16-02-2009, 09:33
Ja chciałem tylko zauważyć,że cegła nie różni się tylko ceną ale przede wszystkim parametrami i z reguły różnica ceny wynika własnie z tych innych parametrów.

emqwadrat
16-02-2009, 10:23
emqwadrat gdzie można dostać tą cegiełkę ?

Hehe.... w każdej cegielni.....

Domyślasz się już?????? ..... to jest zwykła cegła pełna :D ...dodatkowo jak szukaliśmy to musiała być taka....."poniszczona".... wygląda identycznie jak orginały klinkiery "stylizowane na staro".... z tym, że ta nie musi być stylizowana. Po prostu taka jest :D tyle, że trzy razy tańsza.

Nie każdemu się taki mur podoba. Ale można znależć zwykłą pełną robioną wręcz idealnie równo, gładko, powtarzalnie.... jak klinkier.... nam to zdecydowanie nie odpowiadało.

Bez odpowiedniej impregnacji to ta zwykła cegła po 5 latach już tak bardzo tą pierwotną nie przypomina no ale jest trzy raz tańsza.

Hehe....lubię te dyskusje na temat wyższości cegły klinkierowej nad zwykłą :D
Mój dom od początku ma wyglądać na "stary" stąd odpowiednio dobrana cegła która od początku jest "stara". Jak po pięciu latach trochę podniszczeje to będzie jescze lepiej.
ZDECYDOWANIE NIE CHIELIŚMY DOMU KTÓRY WYGLĄDA JAK OBŁOŻONY KAFELKAMI- dla mnie typowy klinkier tak właśnie wygląda

annecy....fajnie, że płaciłeś 2,20..... ta która była robiona na podobieństwo mojej kosztowała 3,60. Miałem kupić inny klinkier bo był cenowo zbliżony do cegły zwykłej ?????? :roll: ...a to, że wygląda zupełnie inaczej to????? :roll: ...... DLA MNIE MA TO KLUCZOWE ZNACZENIE.
Pamiętaj, że przy cegle zwykłej inne koszty też spadają- zwykła zaprawa, murarka taniej "bo nie trzeba się piep....." :wink:

Mam rodzinę na Śląsku...tym w okolicach Częstochowy.... domy z cegły są tam standartem........tak, tak ....wiem....dzisiejsza cegła to nie ta sama co 50 lat temu.
Ale tam domy z cegły zwykłej pełnej budowało się 30 i 20 i 10 i 5 lat temu i dzisiaj też. I dla mnie te domy wyglądają pięknie.

Aedifico
1....po pięciu latach to nie jest ta sama cegła.... I O TO CHODZI!!!
2.......cegły się róznią parametrami...to prawda. Tylko pytanie po co mi parametry cegły klinkierowej :o
Moja cegła ma chronić ocieplenie przed działaniem czynników mechanicznych, atmosferycznych i dobrze wyglądać. Dla mnie dobrze to własnie tak jak kupiłem- lekko poobłupiwana, nie do końca równa z nalotami od wysokiej temperatury przy wypalaniu. :D
Jeżeli ktoś chce idealnie gładką powierzchnie to niech kupi klinkier. To nie jest w moim guście więc kupiłem coś innego.

Ale o gustach przecież się nie rozmawia.


Zibi klinkier.... parę zdjęć wrzucę wieczorkiem.

Aedifico
16-02-2009, 10:30
emqwadrat gdzie można dostać tą cegiełkę ?

Hehe.... w każdej cegielni.....

Domyślasz się już?????? ..... to jest zwykła cegła pełna :D ...dodatkowo jak szukaliśmy to musiała być taka....."poniszczona".... wygląda identycznie jak orginały klinkiery "stylizowane na staro".... z tym, że ta nie musi być stylizowana. Po prostu taka jest :D tyle, że trzy razy tańsza.

Nie każdemu się taki mur podoba. Ale można znależć zwykłą pełną robioną wręcz idealnie równo, gładko, powtarzalnie.... jak klinkier.... nam to zdecydowanie nie odpowiadało.

Bez odpowiedniej impregnacji to ta zwykła cegła po 5 latach już tak bardzo tą pierwotną nie przypomina no ale jest trzy raz tańsza.

Hehe....lubię te dyskusje na temat wyższości cegły klinkierowej nad zwykłą :D
Mój dom od początku ma wyglądać na "stary" stąd odpowiednio dobrana cegła która od początku jest "stara". Jak po pięciu latach trochę podniszczeje to będzie jescze lepiej.
ZDECYDOWANIE NIE CHIELIŚMY DOMU KTÓRY WYGLĄDA JAK OBŁOŻONY KAFELKAMI- dla mnie typowy klinkier tak właśnie wygląda

annecy....fajnie, że płaciłeś 2,20..... ta która była robiona na podobieństwo mojej kosztowała 3,60. Miałem kupić inny klinkier bo był cenowo zbliżony do cegły zwykłej ?????? :roll: ...a to, że wygląda zupełnie inaczej to????? :roll: ...... DLA MNIE MA TO KLUCZOWE ZNACZENIE.
Pamiętaj, że przy cegle zwykłej inne koszty też spadają- zwykła zaprawa, murarka taniej "bo nie trzeba się piep....." :wink:

Mam rodzinę na Śląsku...tym w okolicach Częstochowy.... domy z cegły są tam standartem........tak, tak ....wiem....dzisiejsza cegła to nie ta sama co 50 lat temu.
Ale tam domy z cegły zwykłej pełnej budowało się 30 i 20 i 10 i 5 lat temu i dzisiaj też. I dla mnie te domy wyglądają pięknie.

Aedifico
1....po pięciu latach to nie jest ta sama cegła.... I O TO CHODZI!!!
2.......cegły się róznią parametrami...to prawda. Tylko pytanie po co mi parametry cegły klinkierowej :o
Moja cegła ma chronić ocieplenie przed działaniem czynników mechanicznych, atmosferycznych i dobrze wyglądać. Dla mnie dobrze to własnie tak jak kupiłem- lekko poobłupiwana, nie do końca równa z nalotami od wysokiej temperatury przy wypalaniu. :D
Jeżeli ktoś chce idealnie gładką powierzchnie to niech kupi klinkier. To nie jest w moim guście więc kupiłem coś innego.

Ale o gustach przecież się nie rozmawia.


Zibi klinkier.... parę zdjęć wrzucę wieczorkiem.

Parametry wpływające na trwałość a nie chwilowy wygląd.

emqwadrat
16-02-2009, 10:36
Parametry wpływające na trwałość a nie chwilowy wygląd.


No tak... na trwałość...... a jak myślisz ile ta cegła wytrzyma ?????
Bo według mnie jeszcze moje dzieci będą się nią cieszyć :wink:
(przepraszam...dziecko) :o

annecy
16-02-2009, 10:46
[quote=emqwadrat][quote=zibi klinkier]emqwadrat gdzie można dostać tą cegiełkę ?

Hehe.... w każdej cegielni.....

Domyślasz się już?????? ..... to jest zwykła cegła pełna :D ...dodatkowo jak szukaliśmy to musiała być taka....."poniszczona".... wygląda identycznie jak orginały klinkiery "stylizowane na staro".... z tym, że ta nie musi być stylizowana. Po prostu taka jest :D tyle, że trzy razy tańsza.



annecy....fajnie, że płaciłeś 2,20..... ta która była robiona na podobieństwo mojej kosztowała 3,60. Miałem kupić inny klinkier bo był cenowo zbliżony do cegły zwykłej ?????? :roll: ...a to, że wygląda zupełnie inaczej to????? :roll: ...... DLA MNIE MA TO KLUCZOWE ZNACZENIE.
Pamiętaj, że przy cegle zwykłej inne koszty też spadają- zwykła zaprawa, murarka taniej "bo nie trzeba się piep....." :wink:



hmmm...
- pisałeś,że cegła jest 3 razy tańsza a nie technologia wykonywania ścian 3 w klinkier... :wink:
- ja sie musiałem dużo naszukać i nakombinować, żeby kupic w takiej cenie ale mi chodzi tylko o to , że nie koniecznie trzeba przepłacać bo czasem można znaleźć klinkier prawdziwy w dobrych pieniądzach...
- jak kcesz miec tanio , to se wogóle płytki zapodaj i bedzie prawie jak klinkier i prawie jak zaprawa.... albo fototapete klinkieru.... to wtedy wogóle zejdziesz z ceny...
- wiesz co, ja znam regiony Częstochowy dość dobrze i jakoś nigdy nie zwróciłem uwagi żeby tamtejsze domy były jakoś szczególnie urokliwe...
- no ale generalnie chodzi o to zeby Ci sie Twój dom podobał i jeśli tak jest, to najwazniejsze !!! :lol:

tylko temat postu jest o klinkierze a nie o 'prawie klinkierze' i pochodnych imitacjach... bo prawdziwej cegły na zaprawie nic nie oszuka....
pozdr

Aedifico
16-02-2009, 10:53
Parametry wpływające na trwałość a nie chwilowy wygląd.


No tak... na trwałość...... a jak myślisz ile ta cegła wytrzyma ?????
Bo według mnie jeszcze moje dzieci będą się nią cieszyć :wink:
(przepraszam...dziecko) :o

Za 10 lat będzie niespecjalnie wyglądać. Wytrzyma długo tylko w mało eleganckim stanie.

emqwadrat
16-02-2009, 11:07
hmmm...
- pisałeś,że cegła jest 3 razy tańsza a nie technologia wykonywania ścian 3 w klinkier... :wink: - noooo... tak napisałem.... ale o co chodzi :o 1,1 vs 3,6 to trzy razy drożej (około)
- ja sie musiałem dużo naszukać i nakombinować, żeby kupic w takiej cenie ale mi chodzi tylko o to , że nie koniecznie trzeba przepłacać bo czasem można znaleźć klinkier prawdziwy w dobrych pieniądzach...- wiesz.... ja chciałem dom z cegły pełnej (elewacja), zaatakowany przez artykuły prasowe pomyslałem:"nieeeee, klinkier jest jednak lepszy".... po negocjacjach cenowych przeprosiłem się z cegłą pełną :D - jak kcesz miec tanio , to se wogóle płytki zapodaj i bedzie prawie jak klinkier i prawie jak zaprawa- weź pod uwagę, że niektórych po prostu nie stać. Naprawdę. .... albo fototapete klinkieru.... to wtedy wogóle zejdziesz z ceny...- fototapeta to nie... deszcz zmyje.Ale dzięki za poradę.- wiesz co, ja znam regiony Częstochowy dość dobrze i jakoś nigdy nie zwróciłem uwagi żeby tamtejsze domy były jakoś szczególnie urokliwe...- no ale generalnie chodzi o to zeby Ci sie Twój dom podobał i jeśli tak jest, to najwazniejsze !!! :lol:

tylko temat postu jest o klinkierze a nie o 'prawie klinkierze' i pochodnych imitacjach... - no i co z tego...że w tytule jest słowo "klinkier" to znaczy, że tylko o tym......???. bo prawdziwej cegły na zaprawie nic nie oszuka....- i znowu nie wiem o co chodzi....próbujesz być złośliwy czy co ???.....chyba mam dzisiaj ciężki dzień :lol:

Fajnie, że masz dom obłożony PRADZIWYM klinkierem. Na pewno Ci się podoba. Gratuluję.
pozdr

Pozdrawiam

PS Jak to robicie, że czsem wklejacie po kilka cytatów osobno????? :oops:

emqwadrat
16-02-2009, 11:08
Parametry wpływające na trwałość a nie chwilowy wygląd.


No tak... na trwałość...... a jak myślisz ile ta cegła wytrzyma ?????
Bo według mnie jeszcze moje dzieci będą się nią cieszyć :wink:
(przepraszam...dziecko) :o

Za 10 lat będzie niespecjalnie wyglądać. Wytrzyma długo tylko w mało eleganckim stanie.

Czyli jednak wracamy do estetyki/wyglądu....

Aedifico
16-02-2009, 11:11
Parametry wpływające na trwałość a nie chwilowy wygląd.


No tak... na trwałość...... a jak myślisz ile ta cegła wytrzyma ?????
Bo według mnie jeszcze moje dzieci będą się nią cieszyć :wink:
(przepraszam...dziecko) :o

Za 10 lat będzie niespecjalnie wyglądać. Wytrzyma długo tylko w mało eleganckim stanie.

Czyli jednak wracamy do estetyki/wyglądu....

Oczywiście bo jak pisałem wyżej ta ściana ze zwykłej cegły za 10 lat będziw wyglądać zupełnie inaczej niż teraz z przeciwieństwie do cegieł o odpowiednich parametrach.

Jak lubisz scenografię z "Pianisty" to ostatecznie Twoja sprawa.

Wystarczyło kupić zendrową, nue musi być od razu klinkier.

http://www.kufel.net.lodz.pl/index.php?lang=pl&str=oferta

http://www.kufel.net.lodz.pl/index.php?lang=pl&str=realizacje&sub=elewacja_zendra


Moja cegła ma chronić ocieplenie przed działaniem czynników mechanicznych, atmosferycznych i dobrze wyglądać.

Żadnego z tych parametrów cegła zwykła nie spełnia.

annecy
16-02-2009, 12:13
hmmm...
- pisałeś,że cegła jest 3 razy tańsza a nie technologia wykonywania ścian 3 w klinkier... :wink: - noooo... tak napisałem.... ale o co chodzi :o 1,1 vs 3,6 to trzy razy drożej (około)


jakbyś poszukał to może byś taniej niż 3,6pln za cegłę znalazł...



wiesz.... ja chciałem dom z cegły pełnej (elewacja), zaatakowany przez artykuły prasowe pomyslałem:"nieeeee, klinkier jest jednak lepszy".... po negocjacjach cenowych przeprosiłem się z cegłą pełną :D - jak kcesz miec tanio , to se wogóle płytki zapodaj i bedzie prawie jak klinkier i prawie jak zaprawa- weź pod uwagę, że niektórych po prostu nie stać. Naprawdę. .... albo fototapete klinkieru.... to wtedy wogóle zejdziesz z ceny...- fototapeta to nie... deszcz zmyje.Ale dzięki za poradę.

no bo nikt nie powiedział, ze technologia klinkieru jest tania- cegła , kotwy, zaprawa, fachowiec... jakbyś zobaczył ścianę z fajnie dobraną zaprawą/fugą, to byś zrozumiał , że czasem trza dołożyć kasy a nie na zwykłej zaprawie robić..


no i co z tego...że w tytule jest słowo "klinkier" to znaczy, że tylko o tym......???. bo prawdziwej cegły na zaprawie nic nie oszuka....- i znowu nie wiem o co chodzi....próbujesz być złośliwy czy co ???.....chyba mam dzisiaj ciężki dzień :lol:

to znaczy, że Twój przypadek jest wyjątkiem , mam na myśli ten zestaw kolorów(palony czerwony), a nie dotyczy większości przypadków, kiedy ktoś chce np. szary czy żółty klinkier - u innych ten Twój myk po prostu nie przejdzie... więc nie generalizuj...


Pozdrawiam

zibi klinkier
16-02-2009, 12:27
Hej nie kłóćcie się co lepsze co gorsze może ma ktoś namiary na tani klinkier ale dobrej jakości chodzi mi oto żeby fugi były równiutkie ... i wymiarów cegła trzymała lico nie istotne kolor też mogą być nawet wypryski

annecy
16-02-2009, 12:44
może ma ktoś namiary na tani klinkier ale dobrej jakości chodzi mi oto żeby fugi były równiutkie ...

te klinkiery z równiutką fugą są faktycznie bardzo drogie...więc wycofuję się z poprzednich postów... :roll: :lol:

emqwadrat
16-02-2009, 12:46
[quote]Moja cegła ma chronić ocieplenie przed działaniem czynników mechanicznych, atmosferycznych i dobrze wyglądać.

Żadnego z tych parametrów cegła zwykła nie spełnia.

Pewnie cegły z których są zbudowane domy mi znane, tego nie wiedzą i dlatego je spełniają. :D

emqwadrat
16-02-2009, 12:52
[quote=annecy]

jakbyś poszukał to może byś taniej niż 3,6pln za cegłę znalazł... - jakbyś........może i tak , ale nie znalazłem.

no bo nikt nie powiedział, ze technologia klinkieru jest tania- cegła , kotwy, zaprawa, fachowiec... jakbyś zobaczył ścianę z fajnie dobraną zaprawą/fugą, to byś zrozumiał , że czasem trza dołożyć kasy a nie na zwykłej zaprawie robić.. - widziałem i się nie zdecydowałem

... więc nie generalizuj... nie za bardzo wiem gdzie "generalizuję"- opisuję swój przypadek i tyle, próbujesz mi wcisnąć, że to jest błąd...ja tak nie uważam i nie tylko na podstawie terorii tylko na podstawie konkretnych przypadków. Mur stoi i go nie zburzę...czy zrobi to CZAS.... zobaczymy za 20-50 lat :wink:


Pozdrawiam

Pozdrawiam

emqwadrat
16-02-2009, 12:55
Hej nie kłóćcie się co lepsze co gorsze może ma ktoś namiary na tani klinkier ale dobrej jakości chodzi mi oto żeby fugi były równiutkie ... i wymiarów cegła trzymała lico nie istotne kolor też mogą być nawet wypryski

Ależ my się nieeeee kłóóóóóciiiiiimyyyyyyyy...... :D

Chciałem napisać, że ten namiar co dał Aedifico może być fajnym rozwiązaniem ale raczej nie spełnia Twoich wymagań....annecy pewnie klinkier przerobil dość dokładnie więc w sprawie namiarów to raczej do niego.....

A i tak zwykła jest lepsza........ :D :D :D (Oj....nie mogłem się powstrzymać)....życzę trafnej decyzji.

Aedifico
16-02-2009, 13:02
[quote]Moja cegła ma chronić ocieplenie przed działaniem czynników mechanicznych, atmosferycznych i dobrze wyglądać.

Żadnego z tych parametrów cegła zwykła nie spełnia.

Pewnie cegły z których są zbudowane domy mi znane, tego nie wiedzą i dlatego je spełniają. :D

To,że Tobie się wydaje,że to zwykła cegła wcale nie oznacza,że jest nią.

Elewacje od zawsze wykonywano z lepiej wypalonych cegieł, nigdy tych samych z jakich wznoszono zwykłe ściany nośne.

emqwadrat
16-02-2009, 13:22
[quote]Moja cegła ma chronić ocieplenie przed działaniem czynników mechanicznych, atmosferycznych i dobrze wyglądać.

Żadnego z tych parametrów cegła zwykła nie spełnia.

Pewnie cegły z których są zbudowane domy mi znane, tego nie wiedzą i dlatego je spełniają. :D

To,że Tobie się wydaje,że to zwykła cegła wcale nie oznacza,że jest nią.

Elewacje od zawsze wykonywano z lepiej wypalonych cegieł, nigdy tych samych z jakich wznoszono zwykłe ściany nośne.

Oj Aedifico....szanuję Cię za wiele pytań które zadałeś na tym forum i wypowiedzi również, ale proszę nie wyrażaj opinii o czymś o czym nie wiesz..... :cry:

Mi się nie wydaje.....ja wiem z jakiej cegły je zbudowano bo robiono to "przy mnie"..... i wiedz, że ZAWSZE była lub jest to zwykła cegła pełna.....a często wręcz najtańsza w okolicy.
A ściana konstrukcyjna nie była robiona z pełnej tylko z MAXa zazwyczaj.
Znam również domy budowane jako trójwarstwowe z elewacją z MAXa z domysłem, że kiedyś się ją otynkuje..... kiedyś oznacza nigdy. Domy stoją, elewacja chroni ocieplenie (to jak grube to inne pytanie :o ) i nic złego się nie dzieje.

Pisząc to wszystko mam w domyśle konkretne przypadki a nie teorię.

Aedifico
16-02-2009, 13:43
[quote]Moja cegła ma chronić ocieplenie przed działaniem czynników mechanicznych, atmosferycznych i dobrze wyglądać.

Żadnego z tych parametrów cegła zwykła nie spełnia.

Pewnie cegły z których są zbudowane domy mi znane, tego nie wiedzą i dlatego je spełniają. :D

To,że Tobie się wydaje,że to zwykła cegła wcale nie oznacza,że jest nią.

Elewacje od zawsze wykonywano z lepiej wypalonych cegieł, nigdy tych samych z jakich wznoszono zwykłe ściany nośne.

Oj Aedifico....szanuję Cię za wiele pytań które zadałeś na tym forum i wypowiedzi również, ale proszę nie wyrażaj opinii o czymś o czym nie wiesz..... :cry:

Mi się nie wydaje.....ja wiem z jakiej cegły je zbudowano bo robiono to "przy mnie"..... i wiedz, że ZAWSZE była lub jest to zwykła cegła pełna.....a często wręcz najtańsza w okolicy.
A ściana konstrukcyjna nie była robiona z pełnej tylko z MAXa zazwyczaj.
Znam również domy budowane jako trójwarstwowe z elewacją z MAXa z domysłem, że kiedyś się ją otynkuje..... kiedyś oznacza nigdy. Domy stoją, elewacja chroni ocieplenie (to jak grube to inne pytanie :o ) i nic złego się nie dzieje.

Pisząc to wszystko mam w domyśle konkretne przypadki a nie teorię.

Mam w domu kolekcję zdjęć konkretnych przypadków a nie teorii. Nie wypowiadam się w kontekście teorii tylko doświadczeń z cegłą pełną zwykłą, wierz mi,że wiele widziałem.

Chyba,że remontowałeś więcej budynków odemnie :o

To wszystko tylko budzi moje zdziwienie bo przypomina zakupych chińskich towarów.

Cegła lepsza od zwykłej pełnej zwykle bywa droższa 10%-20% a nie 200 albo 300%.

Ostatecznie to nie moja sprawa. Można w samochodzie wymienić błotnik i polakierować bez podkładu jak ktoś ma taką ochotę.

pkm
16-02-2009, 13:54
Budowanie z cegły elewacyjnej, dziwnym trafem w naszym ciekawym kraju uchodzi za szczyt ekstrawagancji...ale to tylko u nas tak jest.
Można budować w rozsądnych cenach z klinkieru, jest tylko kilka warunków:
1)Cegłe kupujemy w mniejszych cegielniach, najlepiej we wschodniej cześci kraju :wink: cegłe elewacyjną możemy dodatkowo impregnować jeżeli ma zbyt dużą chłonność
2)Stosujemy zaprawe wykonywaną na budowie na bazie cem I 42,5 z markowymi plastyfikatorami , spoinowanie wykonujemy zaprawą gotową z trasem (najczęściej murowanie jest właśnie dwu etapowe)
3)Kotwy wykonujemy sami lub zamawiamy u ślusarza, to nic innego jak ocynkowane pręty, lub z nierdzewki przycięte na odpowiednią długość...różnica cenowa bywa powalająca :wink:
4)Staramy się stosować systemy nadprożowe murfor....systemowe typu Halfen są okrutnie drogie (strzemiona nadprożowe metodą garażową wychodzą równie ładne...zapewniam :wink: )
To o czym piszę dotyczy oczywiście tylko tych którzy uznają własną inwencje, i maja motywację aby próbować na czymś zaoszczedzić :wink: .
Zapewniam że te oszczedności w przypadku nie wyszukanych budynków jednorodzinnych nie obniżą jakości wykonanej elewacji.
pozdrawiam

emqwadrat
16-02-2009, 14:01
Cegła lepsza od zwykłej pełnej zwykle bywa droższa 10%-20% a nie 200 albo 300%.
........ Można w samochodzie wymienić błotnik i polakierować bez podkładu jak ktoś ma taką ochotę.

Mi o tym mówić nie musisz. Ja to wiem i Oni też.
Jest wiele wątków na tym forum o budowaniu domów za 100, 200 tysięcy...."czy dam radę"..."czy to mozliwe"....itp.
Znam rodziny 4-5 osobowe z dochodem rzędu 3-4 tysiaków/m-c budujących domy (lub już zbudowali). Uwierz, że dla nich te 10-20% to fortuna.

Tak, wiem, głupota...jak nie masz kasy to zbuduj jednowarswowe lub dwuwarstwowe i tyle....Dla wielu taki dom to nie dom. To, że budują z elewacją z cegły jest podyktowane wielona czynnikami i chyba nie na nie tu czas i miejsce.

Cieszy mnie, że chyba powoli dochodzimy do "ugody" :wink:

annecy
16-02-2009, 14:13
emqwadrat, Ty lepiej dawaj fotę swojej elewacji w pełnej krasie...
nie mogę się doczekać... :lol:

Aedifico
16-02-2009, 14:15
Cegła lepsza od zwykłej pełnej zwykle bywa droższa 10%-20% a nie 200 albo 300%.
........ Można w samochodzie wymienić błotnik i polakierować bez podkładu jak ktoś ma taką ochotę.

Mi o tym mówić nie musisz. Ja to wiem i Oni też.
Jest wiele wątków na tym forum o budowaniu domów za 100, 200 tysięcy...."czy dam radę"..."czy to mozliwe"....itp.
Znam rodziny 4-5 osobowe z dochodem rzędu 3-4 tysiaków/m-c budujących domy (lub już zbudowali). Uwierz, że dla nich te 10-20% to fortuna.

Tak, wiem, głupota...jak nie masz kasy to zbuduj jednowarswowe lub dwuwarstwowe i tyle....Dla wielu taki dom to nie dom. To, że budują z elewacją z cegły jest podyktowane wielona czynnikami i chyba nie na nie tu czas i miejsce.

Cieszy mnie, że chyba powoli dochodzimy do "ugody" :wink:

Chyba się powoli rozumiemy :)

Mnie jedynie chodziło o to aby nie było wrażenia,że ktoś zbudował sobie ze zwykłej cegły a inny z klinkieru i jest frajer bo 2 razy drożej. Abstrahując od estetyki głównie chciałem napisać o parametrach takich jak nasiąkliwość mających wpływ na trwałość elewacji i tak jak napisałem, można wybrać cegłę cenowo zbliżoną do zwykłej ale o dobrych parametrach. Chciałem tylko przestrzec przed stosowaniem zwykłej cegły pełnej z hurtowni o nieznanym pochodzeniu i beznadziejnych parametrach.

Uff.

emqwadrat
16-02-2009, 14:41
emqwadrat, Ty lepiej dawaj fotę swojej elewacji w pełnej krasie...
nie mogę się doczekać... :lol:

Czekaj czekaj....napisałem, że wieczorkiem...... :D

emqwadrat
16-02-2009, 14:43
Uff.

Alleluja Bracie :D

emqwadrat
16-02-2009, 18:30
A więc jestem.

Większy kawał ściany w zbliżeniu:

http://images39.fotosik.pl/61/c4cc4e796ac74350med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Dom "w samo południe":

http://images39.fotosik.pl/61/9a064a90762e172amed.jpg (http://www.fotosik.pl)

No i ta sama cegła w środku...tak tak...w środku... :D

http://images36.fotosik.pl/61/7a8f758c8fbfdd95med.jpg (http://www.fotosik.pl)

I tyle.

annecy
16-02-2009, 20:09
niegłupio wygląda :lol:

ciekawym jak skończone będzie....
pozdr i powodzenia życzę z budową

zibi klinkier
17-02-2009, 07:52
Szczerze po co słodzić mi się nie podoba ale o gustach się nie dyskutuje :D

zibi klinkier
22-02-2009, 09:33
Zapraszam do wklejania waszych fotek w tym poście z elewacjami z cegły klinkierowej lub innej podpiszcie nazwą producentem i koszt najlepiej m2

emqwadrat
28-05-2009, 20:57
Jeszcze góra dwa miesiące i będzie gotowy...... :D
....... na razie jest tak
http://images43.fotosik.pl/133/f8f555a5b6aa28e6.jpg (http://www.fotosik.pl)

emqwadrat
05-10-2009, 19:17
Ostatecznie wyszło tak:


http://images48.fotosik.pl/210/cba4afa7f74994abmed.jpg (http://www.fotosik.pl)


Pozdrawia i życzę wszystkim trafnych decyzji...... :wink:

mynia_pynia
05-10-2009, 19:35
Ostatecznie wyszło ładnie, ale pierwsze zdjęcie "w południe" mnie zabiło ;)

enickman
05-10-2009, 20:01
jutro umieszczę zdjęcia swojego klinkierowca

z głowy mogę napisać koszty, które pamiętam:

cegła kosztowała 2,03 za sztukę (48 wchodzi na m2)
robocizna kosztowała 2zł za sztukę (ocieplenie + kotwy + klinkier)
nadproża systemowe + kotwy Habe około 6,5k
zaprawa do klinkieru - kilka tysięcy

Razem daje to nam przy 150m2 elewacji około 270zł za metr elewacji (bez styropianu)

Tanio nie było - ale akurat w tym elemencie nie chodziło o koszty

P.S. Ile kosztuje m2 elewacji na gotowo (ocieplenie + tynk) z jakimś wypasionym tynkiem sylikonowym?

Croolick
05-10-2009, 21:55
Temat zacny ale z oczywistych powodów niezbyt popularny. Można wiele opowiadać i dorabiać rózne teorie do klinkieru i ściany 3W ale jedno jest pewne, jest to masakrycznie droga cenowo impreza.(!!!)
Droga jest cegła, droga jest zaprawa, drogi jest impregnat, drogie s nadprza systemowe, bardzo droga w końcu (IMHO niezasadnie!) jest robocizna.

Mamy zakupiony klinkier i na wiosnę 2010 r zamierzam okleić/postawić elewację. Póki co jest na kominach więc ku uciesze komentujących wklejam.
Wygląda prawie jak normalna cegła po ataku atomowym, pożarze sadzy oraz z wykwitami wapiennymi. :lol: To jest holenderski Engels, 3,34PLN sztuka. Robocizna 120pln za m2 nie odliczajc otworw okiennych, wychodzi wiec w przyblizeniu 2pln-szt. Dalej boje sie wymieniac... :o :D
[img]http://img524.imageshack.us/img524/2386/p1010315q.jpg
http://img340.imageshack.us/img340/5279/p1010080s.jpg
Zobaczymy co z tego wyjdzie :wink: .

enickman
06-10-2009, 12:12
piękna cegła

cichy.
06-10-2009, 15:15
nawiązując do ściany 3W mam pytanie odnośnie wełny zastosowanej w Waszych domach, jeden ze sprzedawców polecił mi zakup wełny Ursy KDP 2 / V i taką zakupiłem i ma teraz dylemat czy dokonałem dobrego zakupu, czy ta wełna nie jest za miękka porównując ją do Rocktona z Rockwoola

ja z elewacją też startuję na wiosnę zdecydowałem się na GOYE z Nelissena

enickman
06-10-2009, 15:19
ale, że co?
że się będzie obwieszać?

cichy.
06-10-2009, 16:00
Właśnie chodziło mi o obwieszanie, co "fachowiec" to inna opinia, jedni mówią że Ursa jest ok, a inni że Rockwool jest lepszy bo sztywniejszy

enickman
06-10-2009, 16:04
ja nie pomogę, bo wpakowałem styropian a moi wykonawcy polecali mi Isover

Croolick
07-10-2009, 21:48
Ja równiez ocieplam styropianem więc w kwestii wełny nie pomogę. A polecają ci pewnie to z czego lubią/potrafią robić. zadaj im proste pytanie : dlaczego? i czekaj na sensowna merytoryczną odpowiedź.
Mnie jeden z wykonawców na ten przykład odmówił robienia na styro chociaż nie bardzo potrafił argumentować dlaczego poza "słynnym" termosem, wykraplaniem etc. :lol:

enickman
11-10-2009, 14:16
mój dom z klinkieru:

http://img59.imageshack.us/img59/6456/dsc2464.th.jpg (http://img59.imageshack.us/i/dsc2464.jpg/)

http://img503.imageshack.us/img503/9021/dsc2482s.th.jpg (http://img503.imageshack.us/i/dsc2482s.jpg/)

jahani
11-10-2009, 22:48
To ja też pokaże kawałek swojego, jeszcze niewykończonego do końca domu, ale już co nie co widać
http://img200.imageshack.us/img200/8971/1004720q.jpg (http://img200.imageshack.us/i/1004720q.jpg/)
Cegła to ekoklinkier cafena, murowana w 2008 roku. Koszt nie mały , ale też nie powalający. Cegła kosztowała NETTO 1,74 zł
Na gotowo elewacja poniżej 250 zł/m2 ściany (bez styropianu). Jak się zrobi z głową to można jakoś sobie poradzić. Kotwy to zwykły drut fi 6 ocynkowany (odgromowy). Rzeczywiście koszt gotowej zaprawy jest zaskakujący , zwłaszcza że zakłada się zużycie minimalistyczne. Ja mam połowę elewacji w klinkierze, połowę zwykły silikat otynkowany zaprawą cem.-wap., więc w stosunku do całej elewacji koszt się uśrednia i nie jest aż tak straszny. Myślę że jakbym robił całą elewacje w 2W, to koszt całej elewacji nie byłby dużo niższy niż 3W (50% klinkier , 50% silikat +zaprawa cem.wap.)
Oczywiście nie było też tak różowo, bo przy zbrojeniu nadproży trzeba było się nagimnastykować, ale to mój szczególny przypadek. Zbrojenia systemowe - przyznaje, by mnie cenowo zabiły. Na wszystkie nadproża wykorzystałem stal żebrowana fi 6 i ocynkowaną fi 4. Każda cegła (kratówka) w nadprożu, była wycinana w ten sposób aby móc włożyć tam druty fi 6 , a z fi 4 robione były pseudo-strzemiona. Następnie kilka warstw wyżej, ale już w spoinie ze 2 druty fi 6 i wywinięte na nie fi 4 (strzemiona). Podana cena zawiera cenę robocizny w sobie.
I nie porównujcie elewacji z klinkieru do ogrodzenia z klinkieru, bo murek trzeba dwustronnie murować no i na słupki też trochę "idzie" tych cegieł. Rozmawiałem z dalszym sąsiadem, co ma kawałek ogrodzenia od ulicy z klinkieru i wierzcie mi, na nieduży fragment poszło mu prawie 3000 cegieł. Na moją elewacje ok 6700 sztuk (to co na zdjęciu to tylko połowa, z tyłu budynku pozostała cześć). Wniosek jest taki że to co zużył na kawałek ogrodzenia jest porównywalne z tym co ja zużyłem na ten fragment elewacji co na zdjęciu.
Każdy kto chce elewacje w klinkierze musi pamiętać o największym MINUSIE takiej elewacji, tzn. bardzo często wykonawcy/ fachowcy (nie ci od klinkieru, tylko ci co już później pojawiają się na budowie do innych prac) widząc taką elewację, myślą że jesteś nadzianym frajerem, którego trzeba złupić (bo inaczej to grzech) i cena kolejnych robót na budowie rośnie. Ale każdy może sobie z tym poradzić, jest wolny rynek i wielu fachowców - tych prawdziwych, no chyba że nie ma wyboru i "musi" się człowiek z tym pogodzić (przyznaje się, w jednym przypadku tak miałem). Nie jest to problem nie do przeskoczenia, jednak jest to męczące, wqrzające i frustrujące. Chociaż jednocześnie można wiele się o danym człowieku dowiedzieć, kim tak naprawdę jest.

Pozdr