PDA

Zobacz pełną wersję : Czy takie ocieplenie poddasza wystarczy ??



Tomek_1974
13-02-2009, 08:45
W moim domku z lat80 mam nieużytkowe poddasze. Dach dwuspadowy, kryty blachą, pod blachą papa, i pełne deskowanie. Jak wchodzę na strych to widzę deski :D
Podłoga napoddaszu wygląda tak, jakby była przygotowana na ułożenie kafli, albo parkietu -tzn. jest zrobiona na niej wylewka betonowa. Można po niej spokojnie chodzić. Od ostatniego właściciela dowiedziałem się, że to strop Ackermann'a :o
Na całej powierzchni poddasza ułożono wełnę mineralną (ok.20cm). Czy to wystarczy? Z moich obserwacjiwynika, że jest raczej szczelnie i cieple powietrze nie ucieka, bo na dachu nie tworzą się sople, ani nie ma placków, gdzie śnieg topi się szybciej... Ale z drugiej strony na ogrzanie 180m2 poszło mi w styczniu 550m3 gazu i podejrzewam, że to właśnie przez strop uciekło kupę kasy. Ściany trójwarstwowe (cegła, pustka, pustak) ok 50 cm, więc chyba nie ma sensu ich okładać styropianem, bo koszt przewyższy efekt, a okres zwrotu liczył się będzie w dziesiątkach lat.

Jaka jest wasza opinia na temat tej wełny? Może dołożyćjeszcze jedną warstwę? A może macie inny pomysł?

Za wszystkie będę wdzięczny i z góry dziękuję

Czy sama wełna wystarczy?

bladyy78
13-02-2009, 09:36
Nieużytkowego poddasza się nie powinno ciepać Może ci się teraz zrobić tam grzybek. Nieużytkowe poddasze powinno być wentylowane. Powinieneś ocieplić strop pomiędzy pomieszczeniami użytkowymi a nieużytkowym poddaszem.
20cm rozumiem że dałeś pomiędzy krokwie wiec żeby jeszcze zniwelować mostki powinieneś dołożyć wełnę w poprzek ale ja bym się na twoim miejscu zastanowił czy nie ma możliwości ocieplenia samych stropów.

helixwroclaw2005
13-02-2009, 09:57
Tomek_1974 180m2 powierzchni użytkowej? Poddasze jest ogrzewane? Z tego co mogę wywnioskować to ogrzewasz na pewno sam dół a taka powierzchnia poddasza z podłogą nieocieploną powoduje nadmierne akumulowanie ciepła pochodzącego z ogrzewania parteru (napisałeś z tą wełną trochę nie jasno: ocieplona podłoga czy dach?). Do tego dochodzą jeszcze okna i klatka schodowa?
Do tego jeszcze dochodzi sprawność samego pieca i instalacji(najtańszy=najgorszy) Korzystasz z serwisu?

Tomek_1974
13-02-2009, 10:10
Tomek_1974 180m2 powierzchni użytkowej? Poddasze jest ogrzewane? Z tego co mogę wywnioskować to ogrzewasz na pewno sam dół a taka powierzchnia poddasza z podłogą nieocieploną powoduje nadmierne akumulowanie ciepła pochodzącego z ogrzewania parteru (napisałeś z tą wełną trochę nie jasno: ocieplona podłoga czy dach?). Do tego dochodzą jeszcze okna i klatka schodowa?
Do tego jeszcze dochodzi sprawność samego pieca i instalacji(najtańszy=najgorszy) Korzystasz z serwisu?


Dom ma parter(ok 80m) i piętro (ok.100m). Ponad piętrem jest poddasze nieużytkowe. Dach jest dwuspadowy, więcpoddasze maw najwyższej części jakieś 180 cm i skosy, praktycznie do zera. Ściany poddasza nie mają tynków (widać pustaki) i widać deskowanie dachu. Poddasze nie jest w żaden sposób ogrzewane.Wełna leży na podłodze na poddaszu. Wygląda tak, jakby rozwinięto rolki wełny i poukładano obok siebie.

PAPROCIAK
16-02-2009, 22:09
Strop jest u ciebie ocieplony prawidłowo 20 cm jest ok. Możliwe że ściany nie są szczelne? Znam taki przypadek że przewiewało przez 50 cm pustak (trocinobeton) po zwykłym otynkowaniu domu zaprawą cementowo wapienną problem zniknął.
Napisz jakie masz pustaki i dokł grubość ścian zewnętrznych

PAPROCIAK
16-02-2009, 22:21
Możesz dać 5 cm wełny w poprzek żeby nie było żadnych mostków koszt niewielki w twoim przypadku jakieś 400-500 zł

Andrzej Wilhelmi
17-02-2009, 00:05
Przecież facet mówi wyraźnie, że widzi deski. Ma ocieplony strop a nie dach! Te 20 cm na stropie teoretycznie trochę mało ale praktycznie może być (o ile jest poprawnie wykonane). Moim zdaniem sprawcą takiego zużycia gazu są kiepskie ściany. Docieplenie z zewnątrz praktycznie nic nie da (masz szczelinę pomiędzy pustakami). Należałoby porobić otwory i wprowadzić w tą szczelinę materiał izolacyjny (kiedyś była to krylamina). Pozdrawiam.

Tomek_1974
17-02-2009, 14:06
Przecież facet mówi wyraźnie, że widzi deski. Ma ocieplony strop a nie dach! Te 20 cm na stropie teoretycznie trochę mało ale praktycznie może być (o ile jest poprawnie wykonane). Moim zdaniem sprawcą takiego zużycia gazu są kiepskie ściany. Docieplenie z zewnątrz praktycznie nic nie da (masz szczelinę pomiędzy pustakami). Należałoby porobić otwory i wprowadzić w tą szczelinę materiał izolacyjny (kiedyś była to krylamina). Pozdrawiam.

Czyli pomysł, żeby ocieplić dom styropianem na wiosnę lepiej odłożyć? Uważasz, że nie ma sensu ocieplać go od zewnątrz? Też mi się zdawało, że przez tą szczelinę traci to sens, ale wszyscy przekonywali mnie, że wręcz trzeba obłożyć dom styropianem. A to jakieś 30 kawałków będzie kosztować...
A może wymiana pieca na kondensacyjny spowoduje chociaż 10% oszczędność gazu - woda w kaloryferach ma 55 stopni...

Tomek_1974
17-02-2009, 14:08
Strop jest u ciebie ocieplony prawidłowo 20 cm jest ok. Możliwe że ściany nie są szczelne? Znam taki przypadek że przewiewało przez 50 cm pustak (trocinobeton) po zwykłym otynkowaniu domu zaprawą cementowo wapienną problem zniknął.
Napisz jakie masz pustaki i dokł grubość ścian zewnętrznych

Ściana ma w sumie 48 cm. Od wewnątrz jest pustak czechowicki (szary) od zewnątrz cegła. Między cegłą a pustakiem jest szczelina powietrzna o nieznanej grubości. Nie jestem pierwszym właścicielem domu i nie wiem dokładnie jak jest zbudowany.

Andrzej Wilhelmi
17-02-2009, 23:32
Jak przestaniesz ogrzewać to zaoszczędzić praktycznie prawie 100% gazu! Pozdrawiam.

Tomek_1974
18-02-2009, 09:46
Jak przestaniesz ogrzewać to zaoszczędzić praktycznie prawie 100% gazu! Pozdrawiam.

Kto ci dał tytuł NAJLEPSZY DORADCA NA TY FORUM, skoro udzielasz takich rad...

A co z odpowedzią na zadane pytanie...?

Andrzej Wilhelmi
18-02-2009, 10:08
Przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem. Z moich rad nie musisz korzystać. Pozdrawiam.

darek63
18-02-2009, 11:36
Może masz mostki na nie ocieplonych wieńcach stropów ?

Moja sugestia : zorganizuj sobie termowizję lub jeszcze lepiej na własność, na lata zakupić pirometr z podziałką 0,1 st.C i optyka min 1:10 (200-300zł) i "pstrykaj" po narożach, podlogach, sufitach, scianach. Wtedy masz większe szanse znalezienia słabych stron Twojego domku.
Ale pirometrem baw się w mroźne dni !
Aha , przy okazji możesz sprawdzic stan uszczelnienia okien, ocieplenia lezaków i rur CO itp.

W lecie otynkowałbym przynajmniej prowizorycznie strych.
Można wpompować np. granulat styro w pustki w ścianach.

Darek63

Tomek_1974
18-02-2009, 14:26
Może masz mostki na nie ocieplonych wieńcach stropów ?

Moja sugestia : zorganizuj sobie termowizję lub jeszcze lepiej na własność, na lata zakupić pirometr z podziałką 0,1 st.C i optyka min 1:10 (200-300zł) i "pstrykaj" po narożach, podlogach, sufitach, scianach. Wtedy masz większe szanse znalezienia słabych stron Twojego domku.
Ale pirometrem baw się w mroźne dni !
Aha , przy okazji możesz sprawdzic stan uszczelnienia okien, ocieplenia lezaków i rur CO itp.

W lecie otynkowałbym przynajmniej prowizorycznie strych.
Można wpompować np. granulat styro w pustki w ścianach.

Darek63

Już to zrobilem. Mam fotki, ale nie wiem jak ke wkleic:(
Sciany maja w rogach po 3-4 stopnie. Z zewnątrz widać jak poukładane są pustaki, wiem, gdzie są kaloryfery...
Z jednej strony, skoro mam pustkę powietrzną to nie powinno być widać kaloryferów, a z drugiej, skoro je wida, to możej est sens obłożyćdom styropianem...

orko
25-12-2009, 18:11
No jeśli kupujesz domki:
http://forum.muratordom.pl/post3279742.htm#3279742
na licytacjach komorniczych czyli chcesz budować swoje szczęście na cudzej krzywdzie to nie oczekuj teraz cudów.
Oliwa nie żywa ale zawsze sprawiedliwa!

Mirek_Lewandowski
25-12-2009, 18:24
Czy mógłbyś jakoś przystępniej wytłumaczyć, czemu zakup na licytacji komorniczej jest naganny moralnie? :o

orko
27-12-2009, 15:48
Z kilku powodów:
Pensja komornicza to astronomiczne suma - obyś nigdy tego nie musiał się dowiedzieć.
Bardzo często dom jest sprzedawany za 50% rzeczywistej wartości.
Swego czasu głośno było o przypadku długu na około 11 tys, który w wyniku "interwencji" komornika skończył się sprzedażą domu o wartości 600 tys za 250 tys. zł.
W naszej rzeczywistości komornik to zwykły złodziej.

Pinok
27-12-2009, 16:13
Tylko skoro ktoś coś sprzedaje legalnie, na dodatek w atrakcyjnej cenie to gdzie jest coś nagannego ?
Nie kupi ten to inny klient.
A jak mieszkania można wykupić za symboliczną złotówkę, te same za które niedawno musieli ludzie zapłacić duże pieniądze, to co też nie wykupić bo to nie moralne ?

edde
27-12-2009, 16:14
Z kilku powodów:
Pensja komornicza to astronomiczne suma - obyś nigdy tego nie musiał się dowiedzieć.
Bardzo często dom jest sprzedawany za 50% rzeczywistej wartości.
Swego czasu głośno było o przypadku długu na około 11 tys, który w wyniku "interwencji" komornika skończył się sprzedażą domu o wartości 600 tys za 250 tys. zł.
W naszej rzeczywistości komornik to zwykły złodziej.

ee tam, nie przesadzaj, Tomek nie jest sepem komornikiem, nie kupił też od sepa domu tylko normalnie na wolnym rynku od gościa,który w nim remont robił (tak zrozumiałem cytowany post), nie on to kto inny, toże nie kupiłby tego domu nie miałoby żadnego wpływu na pensje komornika która długo przed transakcją Tomka została skonsumowana
przyczepić się trzeba do "systemu" i komornika a nie od gościa, który chce gdzieś mieszkać

Mirek_Lewandowski
27-12-2009, 17:02
Z kilku powodów:
Pensja komornicza to astronomiczne suma - obyś nigdy tego nie musiał się dowiedzieć.
Bardzo często dom jest sprzedawany za 50% rzeczywistej wartości.
Swego czasu głośno było o przypadku długu na około 11 tys, który w wyniku "interwencji" komornika skończył się sprzedażą domu o wartości 600 tys za 250 tys. zł.
W naszej rzeczywistości komornik to zwykły złodziej.

A co to ma do mojego pytania?

broker
27-12-2009, 17:04
No jeśli kupujesz domki:
http://forum.muratordom.pl/post3279742.htm#3279742
na licytacjach komorniczych czyli chcesz budować swoje szczęście na cudzej krzywdzie to nie oczekuj teraz cudów.
Oliwa nie żywa ale zawsze sprawiedliwa!
Większych bzdur nie czytałem :roll: A może to był oszust, który nie płacił podatków i dorobił się "na lewo"... :-?

orko
27-12-2009, 20:30
Tylko skoro ktoś coś sprzedaje legalnie, na dodatek w atrakcyjnej cenie to gdzie jest coś nagannego ?
Nie kupi ten to inny klient.
A jak mieszkania można wykupić za symboliczną złotówkę, te same za które niedawno musieli ludzie zapłacić duże pieniądze, to co też nie wykupić bo to nie moralne ?
Widzę, że nie widzisz w tym nic złego, że gro osób może lub mogło wykupić mieszkania za złotówkę.
Tyle tylko, że za to jeśli nawet nie ty czy ja zapłacę to z pewnością nasze dzieci. Ale co tam skoro młode są no nie :evil:

orko
27-12-2009, 20:32
Większych bzdur nie czytałem
No to może zacznij w końcu częściej czytać.

orko
27-12-2009, 20:33
A co to ma do mojego pytania?
Naprawdę nie rozumiesz czy tylko udajesz?

orko
27-12-2009, 20:38
przyczepić się trzeba do "systemu" i komornika a nie od gościa, który chce gdzieś mieszkać
Owszem czepiam się chorego systemu ale od czegoś trzeba zacząć.
A autor postu wręcz pisze:

Dom, który kupiliśmy pochodził z llicytacji komorniczej ...Wszystko działa jak należy, nic się nie sypie,nic nie wyłazi......
Czyli miałem ZAJEBISTE SZCZĘŚCIE !!! czego i innym nabywcom życzę

a ja tu powodu do chwalenia się takim stanem rzeczy nie widzę.

Andrzej Wilhelmi
28-12-2009, 18:55
Czy aby Ciebie jakowaś zawiść nie zaślepia? Czy pisze aby pisać takie dyrdymały?! Licytacja to normalna sprawa. Ot takie życie. Oczywiście nikomu tego nie życzę. Pozdrawiam.

coulignon
28-12-2009, 19:46
taaaaa..... Komornik do spółki z przyszłym kupującem podstępem a wręcz groźbą wpychali przyszłemu bankrutowi kredyty i pożyczki hipoteczne... Na koniec podstępem namówili media markt na raty zero procent i niczego nieświadomy przyszły bankrut zakupił sobie wypasioną lodówkę sajd baj sajd oraz kino domowe z wilelką plazmą.

A potem jak zobaczył że jego pensja nie stracza na opłacenie rat to sie zadziwił. A ONI tylko na to czekali. Niegodziwcy.

Jestem za tym żeby wszystkie niespłacone pożyczki umażać. I żeby bogaci je spłaacali. Pan Orko na pewno sie dorzuci. Bo taki solidarny jest. Dobry dla ludu. Nie myślałeś żeby zostać politykiem? Jednemu udało się na tym wypłynąć. Ba - opalił sie i zostałe wicepremierem.

Rozważ Waść czy nie warto.

malka
28-12-2009, 19:57
No jeśli kupujesz domki:
http://forum.muratordom.pl/post3279742.htm#3279742
na licytacjach komorniczych czyli chcesz budować swoje szczęście na cudzej krzywdzie to nie oczekuj teraz cudów.
Oliwa nie żywa ale zawsze sprawiedliwa!
Większych bzdur nie czytałem :roll: A może to był oszust, który nie płacił podatków i dorobił się "na lewo"... :-?

Orko, a z Tobą wszystko ok ?? :o zazdrość przemawia, czy zwykła głupota ?

Broker - brawo :lol: :lol: :lol:

orko
28-12-2009, 21:21
No proszę jaka "solidarność".
Odpowiem wam za jednym zamachem cytując perełkę:

Licytacja to normalna sprawa. ...
Oczywiście nikomu tego nie życzę.
ot taka to "normalna" sprawa.

malka
28-12-2009, 21:23
No proszę jaka "solidarność".
Odpowiem wam za jednym zamachem cytując perełkę:

Licytacja to normalna sprawa. ...
Oczywiście nikomu tego nie życzę.
ot taka to "normalna" sprawa.


Rwanie zęba tez nie jest przyjemne, acz czasem niezbędne



Masz traumę, coś Ci zlicytowali ?? oj biedny miś :roll: :roll:

EZS
28-12-2009, 21:42
No proszę jaka "solidarność".
Odpowiem wam za jednym zamachem cytując perełkę:

Licytacja to normalna sprawa. ...
Oczywiście nikomu tego nie życzę.
ot taka to "normalna" sprawa.
a o odpowiedzialności za własne czyny to słyszałeś?
Licytacja jest zwykle konsekwencją braku tejże.

orko
28-12-2009, 21:44
No cóż maleczko dopraszasz się specjalnego traktowania więc proszę:
http://forum.muratordom.pl/post3864487.htm#3864487
:

bo ja juz tak srednio rozwinięta jestem, czas się z tym pogodzić 8)

malka
28-12-2009, 22:16
No cóż maleczko dopraszasz się specjalnego traktowania więc proszę:
http://forum.muratordom.pl/post3864487.htm#3864487
:

bo ja juz tak srednio rozwinięta jestem, czas się z tym pogodzić 8)

:lol: :lol: :lol: :lol:


żenujące :-? ale jak argumentów brak :roll:

no to powiesz co Ci zlicytowali, czy jeszcze jekieś moje żarciki wywleczesz :lol: :lol: :lol:

Andrzej Wilhelmi
29-12-2009, 20:31
...Odpowiem wam za jednym zamachem ...

Gdybyś to zrobił za jednym zamachem to może by to miało jakiś sens ale Ty machasz swoimi palcami po klawiaturze całkiem bez sensu! :roll: . Myślałem, że to tylko zawiść. Z niepokojem spytam tylko czy aby dobrze się czujesz i czy w domu wszyscy zdrowi? Pozdrawiam.

sacha
31-12-2009, 00:39
Wracając do tematu




Z jednej strony, skoro mam pustkę powietrzną to nie powinno być widać kaloryferów, a z drugiej, skoro je wida, to możej est sens obłożyćdom styropianem...
Myślisz prawidłowo, tylko ta pustka jest źle wykonana i przez to nie stanowi żadnej izolacji. Ma pełno dziur i tam hula wiatr - moim zdaniem to lepiej aby jej nie było. Obłożenie styropianem a nawet otynkowanie załatwi mankament w tym miejscu. można też ją wypełnić odpowiednim materiałem izolacyjnym.

Lakes
31-12-2009, 16:51
Wracając do tematu




Z jednej strony, skoro mam pustkę powietrzną to nie powinno być widać kaloryferów, a z drugiej, skoro je wida, to możej est sens obłożyćdom styropianem...
Myślisz prawidłowo, tylko ta pustka jest źle wykonana i przez to nie stanowi żadnej izolacji. Ma pełno dziur i tam hula wiatr - moim zdaniem to lepiej aby jej nie było. Obłożenie styropianem a nawet otynkowanie załatwi mankament w tym miejscu. można też ją wypełnić odpowiednim materiałem izolacyjnym.

Tak jak w treści jeżeli jest tak jak opisałeś przyczyn strat ciepła moze być wiele:

1. ściany warstwowe wykonywane w okresie lat 80 tych mają wiele niedoróbek, jak w tekście wyżej nie wiadomo co jest w tej pustce jaki jest jej stan, jeżeli nie decydujesz się na docieplenie zew warto pomysleć nad wtłoczeniem granulatu

2. zrozumiałem, że na stropie pomiędzy poddaszem a I piętrem na podłodze jest rozłożona wełna gr 20 cm nie jest to szczyt ale spełnia min

3. warto sprawdzić jak wygląda temat okien
4. ktoś wcześniej wspominał jak jest docieplony wieniec no właśnie jeżeli tam jest ściana warstwowa nie wiadomo co jest pomiędzy wieńcem, myśle że nic ciekaweo jest wieniec i dokotwiona ściana zew

5. sądze, że skoro na ścianie zew pojawiają się wyraźnie kształty pustaków, widoczny kaloryfer to znaczy, że punkt rosy zamist smigać w pustce powietrznej śmiga w warstwie zewnętrznej przegrody

6. warto zainteresować się też elementami cokołu, podłogi jak tam temat wygląda

7. warto zainteresowac się też ważną a czesto pomijaną sprawą czyli wentylacją czy oby tam nie ma za dużych strat

6. ja bym docieplił budynek do samej góry ściany czyli do wysokości pomiędzy krokwiami, dołożył 5 cm wełny na strop nieużytkowego poddasza to na poczatek i obserwował co się dzieje.

Tomek_1974
07-01-2010, 10:56
No proszę jaka "solidarność".
Odpowiem wam za jednym zamachem cytując perełkę:

Licytacja to normalna sprawa. ...
Oczywiście nikomu tego nie życzę.
ot taka to "normalna" sprawa.

Kolego, jak masz jakiś problem z licytacjami komorniczymi, to zmień tabletki, albo łykaj tylko połowę dawki.
Dom kupiłem za zarobione przeze mnie i opodkatkowane pieniądze i nikogo przy tym nie okradłem/skrzywdziłem/oszukałem.
Tyle w temacie licytacji... :evil:

zebacz
07-01-2010, 11:40
Może masz mostki na nie ocieplonych wieńcach stropów ?

Moja sugestia : zorganizuj sobie termowizję lub jeszcze lepiej na własność, na lata zakupić pirometr z podziałką 0,1 st.C i optyka min 1:10 (200-300zł) i "pstrykaj" po narożach, podlogach, sufitach, scianach. Wtedy masz większe szanse znalezienia słabych stron Twojego domku.

Darek63

Czy kolega mógłby przybliżyć powyższą metodę np z konkretnym przykładem i ceną pirometru ?? Nie kumam stwierdzenia "optyka min 1:10".

Ciekaw jestem kosztów bo jak sądzę do amatorskiej metody znalezienia "dziury w całym" skąd wieje chłodem pewnie by wystarczyło (mam nadzieję że w rozsądnych kosztach) bo kamery termowizyjne to chyba poziom nie setek a tysięcy.


pozdr.
zebacz