PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna w welnie...?



Mithos
15-02-2009, 10:31
Witam

Mam taki problem - chcem polozyc nowa instalacje elektryczna w scianach i sufitach. Wszystko mam powypelniane welna mineralna (scianki dzialowe i sufit obnizony i ocieplony).

Czy sa jakies przeciwwskazania do kladzenia kabli bezposrednio w takich scianach? Czy potrzeba moze jakis specjalnych korytek albo rurek - jesli tak to jakich?

Pozdrawiam

Mithos

FlashBack
15-02-2009, 11:08
same sciany dzialowe z g/k nie nastrecza klopotow o ile profile nosne sa prawidlowo ustawione, problem bedzie z sufitami pod stropami/stropodachami np. poddasza instalacja powinna byc prowadzona w peszlu* w strefie cieplej, przeprowadzenie instalacji nad warstwa ocieplenia moze a raczej spowoduje, ze cieple powierze bedzie gubic wilgoc w peszlu w miejscach ktore beda poza izolacja (po stronie zimnej) skropliny moga przedostac sie do odiornikow na suficie.
trzeba sprawdzic jak sa poprowadzone profile nosne sufitu i wpuscic miedzy nie instalacje (mozna posilkowac sie kilkoma otworami w lini prowadzenia instalacji uwazajac by przy wykonywaniu otworow nie zniszczyc paroizolacji - jest to, tak jak w przypadku scianek latwe do naprawy)
* dotyczy nie tylko poddasza

Mithos
15-02-2009, 12:05
Czyli co?

Mam calosc w peszlu puscic? A co jesli calosc inztalacji bylaby po stronie ciplej? Czyli miedzy plytami a welna (mowie tu o stropach)? Mam tak ze na stary strop mam polozone profile i na nie krecony regips, pomiedzy stropami welne i tam chcem inastalacje puscic. Ewentulanie moge w podlodze pod plytami osb - tzn miedzy plytami osb a ociepleniem

retrofood
15-02-2009, 12:26
1. Położenie w wełnie zmiejsza możliwość odprowadzania ciepła. Należy przeanalizować obciążenia obwodów i w sytuacjach bliskich granicznych lepiej bedzie zastosować przewód o wyższym przekroju.
2. Nie wolno przeprowadzać przewodu bezpośrednio przez otwory w elementach konstrukcji. We wszystkich miejscach gdzie przewód mógłby być narażony na kontakt z ostrymi krawędziami należy zastosować dodatkowe osłony minimum z peszla.

Piotr.C
15-02-2011, 09:45
Ja bym dał bez paszla, bezpośrednio wełnie mineralnej (jest nie palna). Bezpieczniej niż w płycie OSB.

Elektryk Poznan
15-02-2011, 21:15
"Peszel" to dobre rozwiązanie. Pozostałe rady z pierwszej odpowiedzi też trafione, zdziwił by się człowiek ile wody z pary potrafi spływać przewodami.