PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator w istniejącym budynku.



jguru
15-02-2009, 11:23
Jestem w trakcie remontu domu kostki '76. Już po wymianie okien na nowe szczelne, przed ociepleniem, na finiszu zmian w środku. No i nadeszła pora aby zmierzyć sie z wentylacją. (No może trzeba było to zrobić wcześniej..)
Początkowo rozważałem dwie opcje:
1) nawiewniki ścienne + nasady kominowe. Czyli system podobny do tego: http://dobrawentylacja.pl/
2) Rekuperator
Za opcją 1) przemawia prostota wykonania: kilka dziur w ścianach + coś na komin czyli mało inwazyjne z punktu widzenia remontu, ale biorąc pod uwagę straty ciepła przez wentylację wybrałem opcje 2.

Montaż rekuperatora, w nowo budowanym domu jest rozpracowany dość dobrze, na temat jako go zainstalować w istniejącym, jest mało informacji... Pojawia mi się szereg pytań, jak najmniej inwazyjnie poprowadzić kanały powietrzne, czy można wykorzystać istniejące kominy (coś do nich włożyć...), co zrobić z istniejącymi kominami..

Czy ktoś może już przerabiał podobny temat ? W miarę możliwości większość prac chcę wykonać samodzielnie..

A może jednak wrócić do opcji nr 1) ?

Dla lubiących przeliczać wentylację: rodzina 4 osobowa + 2 zwierzaki, dom duża - wysoka kostka, 3 poziomy + strych, kubatura około 750 m3.