PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł KWM-SGR / typ wysoki dziubarczyk



aguś1982
15-02-2009, 16:25
Kocioł KWM-SGR / typ wysoki dziubarczyk szukam osób które posiadają taki kocioł. Ja posiadam 19 kw i zbyt duż pali spala 30 kg dziennie powierzchnia ogrzania ti 90 mkw2 budynek nie ocieplony , wydaje mi się , że to zbyt dużo ? temperatrura na piecu jest ustawiona automatycznie czyli 60 stopni.

mack72
08-03-2009, 23:19
Ja mam podobny problem , posiadm kocioł VIVO 18 kw DZIUBARCZYK. kocioł ten spala przeszło 45 kilo opału w 14 godzin a przy mrożnej pogdzie zasp starczał na na niecłe 12 godin. Powierzchnia grzewcza około 80 m + CWO Jestem niezadowolony ,zapewnienia były conajmniej!!! na 20 godzin a domek mam jeszcze w rozbudowie. CO będzie jak dojdą dodatkowe metry :cry: Prosiłbym posiadaczy tych pieców o wypowiedz cz to z tym spalaniem to normalne , czy też jakieś blędy w instalaci.

aguś1982
09-03-2009, 08:34
ja też proszę o jakieś informacja pan z biura obsługi poinformował mnie, że to normalne , bo budynek nie ocieplony, wszystko schnie itd ale dla mnie to koszmar tygodniowo na opał idzie 350 zł kosmos jak dla mnie. Zastanawiam się nad zainstalowaniem ręcznego sterownika może coś się zmieni

neokowal2
09-03-2009, 08:57
Przede wszystkim spalanie zależy od zapotrzebowania, jeżeli budynek jest nie ocieplony to trudno się dziwić, że trzeba dużo spalić żeby mieć ciepło.
Co do kotła to trudno coś powiedzieć mając tak skromne informacje, ale jeżeli do popielnika nie trafiają nie spalone kawałki opału i czopuch do komina nie parzy przy paleniu to jest wszystko w porządku.

aguś1982
09-03-2009, 15:46
ale 45 kg dziennie to trochę dużo tak mi się wydaje ale cóż zobaczymy na zime przez lato ocieple budynek , i wówczas zobaczymy. Martwi mnie ta temperatura na piecu 65 stopni niby ta temperatura jest optymalna idla tego pieca

przemkor
10-03-2009, 17:13
Witam!
Może komuś poniższy opis pozwoli na podjęcie decyzji o wyborze kotła i pomoże w jego ustawieniach.

Palę w KWM-SGR 19kw Dziubarczyk od 35 dni. Powierzchnia ok. 150m2. Podłogówka: ok 40 m2. Grzejniki: 10 szt. Ocieplenie ściany styropian 14cm, dach wełna 20cm, komin 6,5m o średnicy 20cm. Dom niezamieszkały bez mebli i wykończonych podłóg, bez drzwi wewn.
Przez pierwsze 5 dni brał ok. 30 kg/dobę, przy ok -8st do 0st na dworze, chałupa "wyziębiona" i zaczęła się wygrzewać. Obserwuję systematyczny spadek spalania obecnie do ok 20kg/doba przy czym dom jest często wietrzony po gładziach, malowaniach itd.
Obiegiem na grzejniki steruje zawór 4D ustawiony na 38-42 stopni, podłogówką zawór 3D termostatyczny ustawiony na 30 stopni. Z CWU póki co nie korzystam. Temp. w pomieszczeniach wynosi 14-17st.(-5st +5st na zewn.) Pompka CO na I biegu.
Pracą kotła steruje Ognik PID z softem sl 19. Palnik groszkowo-miałowy z obrotem.
Temp zadana na kotle to 55st. W ustawieniach serwisowych zmieniłem moc dmuchawy ze 100% na 85% i minimalną moc kotła z 1% na 3%; minimalny czas pomiędzy podaniami opału to 35sek. Przed tą modyfikacją temp. bujała się od 52 do 62. Niby dłużej kocioł był w podtrzymaniu ale później przy spadku temp. mocno gonił do temp. zadanej, wg mnie więcej pobierał opału. Teraz temp. utrzymuje się od 52 do 58 - do tej temp. dmuchawa powoli wytraca moc i po osiągnięciu zadanej minimalnej wartości mocy 3% wyłącza się.
Palę ekogroszkiem, który kupiłem również od Dziubarczyka, workowany (750zł/tona) - wypala się prawie idealnie zostaje w popielniku parę sztuk niedopalonych węgielków reszta to sypki popiół. Kocioł czyściłem 2 razy (bardziej z ciekawości niż z potrzeby) - na ściankach osadza się tylko popiół-żadnej smoły. Z komina nie można dostrzec żeby cokolwiek się dymiło. Co parę dni poruszam wajchą odpowiedzialną za czyszczenie palnika.
Zalety:
Oceniam kocioł bardzo pozytywnie ponieważ chciałem żeby był w miarę bezobsługowy - i oprócz dosypywania groszku i wysypywania popiołu - taki jest, resztą zajmuje się PID. Duży zasobnik, dość dobry dostęp do wyczystek, przy czyszczeniu nie trzeba wygaszać tylko wyłączyłem sterownik i poczekałem aż kocioł ostygnie, po ok 2godz. mimo że się wydawało iż całkowicie wygasł w parę minut rozpalił się do zadanej temp.
Estetyczne wykonanie; czy solidne okaże się po paru sezonach.
Kocioł posiada 3 wyjścia ciepłej wody - co daje możliwość niezależnego wł/wył obiegów: pod główne mam podpięte grzejniki, pod drugie bojler, pod trzeci podłogówkę. Kocioł steruje pompką CO (grzejniki) i CWU bojlera, pompkę do podłogówki włączam/wyłączam ręcznie osobnym włącznikiem (takim jak do światła).
Wady:
Trzeba uważać przed odpaleniem kotła aby deflektor ceramiczny nie był wilgotny, u mnie prawdopodobnie tak było i przy pierwszym rozpalaniu rozleciał się - po 4 dniach serwis przysłał nowy.
Za mały (płytki) firmowy popielnik trzeba wysypywać co 2-3dni co przy zasobniku, który teoretycznie powinien starczać na ok. tydzień jest "niedopracowaniem".
Zakładam, że dalej będzie palił nie więcej niż 20kg chociaż użytkownicy innych kotłów na tym forum chwalą się spalaniem 10-12kg - pozazdrościć. Podejrzewam, że grzebiąc w ustawieniach sterownika czy to przez modyfikowanie pracy algorytmu PID, czy przechodząc na sterowanie "klasyczne" można by osiągnąć lepsze wyniki. Niestety ja póki co nie mam czasu na eksperymenty (choć mnie trochę korci) - oprócz modyfikacji opisanej wyżej. Oczywiście jakość opału ma duże znaczenie, no i musi być suchy.
Jakość obsługi przez firmę Dz:
Wybierając kocioł czytałem fora internetowe, polecam wypowiedzi kol. Jareckiego (oczywiście nie kojarzyć z firmą Dz.) - ale ostateczna decyzja zapadła po wykonaniu rajdu po kilku firmach; u Dziubarczyka poświęcono mi 2 godz. na to żebym mógł obserwować działający kocioł, również w sytuacji kiedy zabrakło prądu i palono drewnem na ruszcie awaryjnym. (U nich też temp. zadana była na 55st.) Na zamówiony kocioł czekałem raptem do następnego dnia do 8 rano, mimo ok. 100km odległości. Po ok. tygodniu od instalacji przedstawiciel firmy zadzwonił do mnie z pytaniami czy jestem zadowolony z jakości pracy kotła, czy mam jakieś sugestie co do poprawy działania sterownika. Zapewniono mnie, że prześlą pełną instrukcję do Ognika PID w wer sl 19 z możliwością zmian ustawień serwisowych ale jakoś nie doszła, a ja większych problemów nie mam, więc nie nalegam. Ogólnie bardzo pozytywnie.
Pozdrawiam użytkowników Dziuby.

aguś1982
10-03-2009, 18:24
przemkor dziękuję bardzo jak tylko mąż wróci postaramy się wprowadzić twoje zmiany, jeśli uda ci się uzyskać mniejesze spalanie to proszę o info ja mam nadzieje , że będzie lepiej

0degree
11-11-2009, 19:59
Czy ktoś z użytkowników tego pieca (wysokiego) może się wypowiedzieć, czy moc 19 kW faktycznie starcza na 200 metrowy dom? Ile wam spala paliwa, oraz czym palicie w tym kotle?

maroco11
13-11-2009, 19:32
Czy ktoś z użytkowników tego pieca (wysokiego) może się wypowiedzieć, czy moc 19 kW faktycznie starcza na 200 metrowy dom? Ile wam spala paliwa, oraz czym palicie w tym kotle?

OOOO własnei popieram kolegi pytanie bo mam podobna powierzchnie po podłogach do ogrzania i tez ten kociołek u mnie wchodzi w gre ..
A jak z wysokością do ząładunku ??? Ja mam piwnice i mam tam wysokośc 2,08 czy to spokojnie wystarczy z worem do zasobnika ??

0degree
13-11-2009, 20:20
Wygląda na to, że użytkownicy tego pieca tak rzadko goszczą w swoich kotłowniach i zapomnieli po prostu jaki mają sprzęt. :D Na ten metraż (200m2) to za mało, dołóż 3 stówki weź 25 kW. Załadować go w tej piwnicy dasz rade bez problemu, podajnik jest niższy od pieca. Ale i tak czekam ciągle na słowo kogoś, kto już używa go jakiś czas.

mattdl
10-06-2011, 01:02
jakieś problemy z wyżej wymienionym kociołkiem, uwagi i spostrzeżenia po kilku sezonach pracy, czy ciągle godny polecenia?

popiz
15-07-2011, 10:33
chyba ten dziubarczyk to mało znany piec, bo mało kto o nim pisze. Obecnie także stoję przed wyborem kociołka.

przemkor
16-07-2011, 14:16
Witam!
Wypowiadałem się w tym wątku w 2009r. Powtórzę, że przed kupnem w miarę możliwości należy udać się do producenta i popatrzeć jak działa sam kocioł; porozmawiać z pracownikami ale nie z handlowcem; wygląd samej siedziby firmy też może dużo powiedzieć.
Mam 19kW Dziubarzczyk 3 sezon, do ogrzania 150m2 + bojler 150l. Kocioł wyposażony jest w palnik Ardeo AZP-MR i retortę obrotową + dmuchawa WPA6 + sterownik Ognik PID II sl 28.

Moje refleksje:
- mógłby być większy pojemnik na popiół
- oryginalny deflektor (beton) pierwszy rozerwało podczas pracy, drugi wypaliło po 2 miesiącach - musiałem kupić żeliwny
- duży kosz (na 200kg) - jednak nijak to ma się do popielnika
- podczas czyszczenia trafia się wewnątrz odpadający cienki płat rdzy (a może lakieru?) długości ok 2-3cm - nie wiem czy to normalne?
- z zewnątrz nie widać żeby wychodziła rdza
- teleskop od podtrzymania pokrywy połamał się po kilku tygodniach, ale pokrywa i tak dobrze trzyma się na zawiasach
- w nocy słychać podajnik w domu
- estetyczne wykonanie kotła
- zero zerwanych zawleczek
- czyszczenie: wyczystka frontowa banał - można przegrzebać przy okazji wynoszenia popiołu; dolna zamykana na dwa motylki za podajnikiem: wymiecenie tego co spadło, wszystko zajmuje 15 min - 3 razy w sezonie, częściej nie ma potrzeby - nie odkłada się za dużo sadzy.
- Największa zaleta: sterownik Ognik PID - sprawdza się z tym kotłem, tu zasługuje na pochwałę serwis Elktro-Mizu, co roku bezpłatnie aktualizuje soft.
Zdaje się, że obecnie firma Dziubarczyk instaluje inne sterowniki.
Ustawienia: temp. zadana na 56 st., ni 3, p35, dmuchawa 65%, pp +4. Czasami delikatnie zmieniam którąś opcję. Temp. w domu reguluję zaworem 4D na grzejniki 38 - 45 st, 3D podłogowe na ok 33st. Na grzejnikach głowice termostatyczne. Bojler grzeje się grawitacyjnie.
W tym sezonie spaliło 2,8 tony - od 1 października do końca kwietnia. Paliłem eko workowanym - niby chwałowickim, kupionym w lipcu 2010.
Ogólnie, na razie jest zgodnie z moimi oczekiwaniami: czyli na początku sezonu odpalam kocioł, później dokładam opał, wynoszę popiół, czasami przeczyszczę kociołek, no i piwko mogę pić w domu, a nie w kotłowni.

domwife
04-09-2012, 08:37
też mam kocioł od dzibarczyka i po kilku sezonach grzewczych muszę przyznać, że spisuje się bardzo dobrze. Sam kocioł jest bardzo solidnie wykonany, nic się nie psuje. Jakbym miała jeszcze raz wybierać kocioł postawiłabym na tą firmę raz jeszcze.

kusz
25-10-2013, 09:52
Witam!
Może komuś poniższy opis pozwoli na podjęcie decyzji o wyborze kotła i pomoże w jego ustawieniach.

Palę w KWM-SGR 19kw Dziubarczyk od 35 dni. .........................
Pozdrawiam użytkowników Dziuby.

Użytkowałem kocioł przez cztery lata i żegnam się z nim bez żalu, chyba tylko za straconymi pieniędzmi i nerwami. Koniec gwarancji, koniec pieca, wszystko do wymiany. Nie pomógł najlepszy ekogroszek i ustawiczne czyszczenie.
Good bye, Dzubarczyk.

ikaa
06-10-2014, 10:41
Witam !
Piec od dziubarczyka mam juz 5 lat a dokładnie to ten typ taki wysoki z podajnikiem. Nie rozumiem złośliwości ludzi bo mi przez 5 lat zepsuł sie tylko ślimak. Odesłałem zepsuty i przysłali mi nowy bez jakiegokolwiek problemu. Nie mam problemów ze spalaniem bo ktoś tam pisał że dużo, tak miałem owszem też na początku ale jak wyregulowałem wszystko na tym sterowniku to jest ok. Polecić to polecę ale cena trochę była wysoka. ale jak narazie to chyba było warto.