PDA

Zobacz pełną wersję : odkurzacz centralny - czyszczenie



Bigbeat
28-07-2006, 00:17
W weekend planuję kłaść rury do OC, ale moja piękniejsza połowa coś zaczyna się łamać, bo wyczytała w jakimś kolorowym pisemku, że jednak się zapycha :o . Dystrybutorzy i instalatorzy natomiast biją się w piersi, że nigdy, przenigdy i w ogóle jest to niemożliwe :D .

Chodzi mi o instalację, zrobioną zgodnie z "zasadami sztuki": jednostka centralna o wystarczających parametrach, specjalne rury do OC klejone zgodnie z zaleceniami, zachowana i sprawdzona szczelność, specjalne kolanka podejściowe przy gniazdach, jak najmniej zmian kierunku, unikanie zmian kierunku o 90 stopni, zachowanie kierunku w trójnikach itp.

Bardzo proszę o info, czy komuś się to zapchało i w jakiej sytuacji?

ESKIMOS
28-07-2006, 07:52
W weekend planuję kłaść rury do OC, ale moja piękniejsza połowa coś zaczyna się łamać, bo wyczytała w jakimś kolorowym pisemku, że jednak się zapycha :o . Dystrybutorzy i instalatorzy natomiast biją się w piersi, że nigdy, przenigdy i w ogóle jest to niemożliwe :D .

Chodzi mi o instalację, zrobioną zgodnie z "zasadami sztuki": jednostka centralna o wystarczających parametrach, specjalne rury do OC klejone zgodnie z zaleceniami, zachowana i sprawdzona szczelność, specjalne kolanka podejściowe przy gniazdach, jak najmniej zmian kierunku, unikanie zmian kierunku o 90 stopni, zachowanie kierunku w trójnikach itp.

Bardzo proszę o info, czy komuś się to zapchało i w jakiej sytuacji?

Zasada jest taka:
Zapycha sie głównie u tych którzy nigdy nie mieli OC, a nawet go nie widzieli.
U tych którzy go mają sią nie zapycha, a już napewno przy spełnieniu warunków o których napisałeś.
Resztę znajdziesz tu:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1293480&highlight=#1293480

pattaya
28-07-2006, 08:07
U kolegi niestety się zapchał.
Nie wiem co było przyczyną.
Kuł ścianę.

28-07-2006, 08:14
U kolegi niestety się zapchał.
Nie wiem co było przyczyną.
Kuł ścianę.

Pewnie "zapomniał" zapłacić za instalację i coś mu do niej włożyli albo
dzieciak wprowadził misia w tunel aerodynamiczny;)

Nawet jakby się zapchał (bo była źle wykonana instalacja) to przecież odetkać taką instalację można prościej niż instalację kanalizacyjną - wystarczy zwykła żmijka...

ESKIMOS
28-07-2006, 08:18
U kolegi niestety się zapchał.
Nie wiem co było przyczyną.
Kuł ścianę.

Przyczyna może być tylko jedna.
Nieprawidłowa instalacja.
Eksploatuję od lat i jakoś nawet nie próbował sie zapchać, choć instalowałem sam i bez żadnedo doswiadczenia czy doradcy.

Pozatym istnieja sposoby na odetkanie bez kucia.

pattaya
28-07-2006, 08:26
Wszystko możliwe.
Stwierdzam tylko fakt.

Andrzej_D
28-07-2006, 10:49
Mam OC od 4 lat i nic takiego mi się nie przydarzyło.
Chyba że ktoś będzie się bardzo starał to może mu się uda ;-) - również nasi milusińscy mają w tym względzie niograniczoną wyobraźnię.
Istnieją również sposoby na odtykanie tychże.
Niemniej jednak prowidłość montażu ma ogromne znaczenie przy jego eksploatacji.

pelsona
28-07-2006, 12:42
Przepraszam, ale mam pytanie z innej beczki dotyczące OC.
Jak wygląda sprawa z dezynsekcją tych rur w ścianach. Przypomina mi to trochę zsypy śmieci w blokach, które są wylęgarnią wszelkiego robactwa i zaniechano już ich w nowym budownictwie.
Pozdr.

Yogi66
28-07-2006, 20:14
Co do zapychania się.
Mam OC od roku i jest OK. Nie słyszałem o tym by komuś ze znajomych którzy mają takie instalacje cokolwiek dłużej takie coś się przytrafiło.

W innym poscie w innym temacie ktoś pisał, ze instalatorzy uprzedzali go przed możliwością "zapchania" po wessaniu większej torebki foliowej.
Wydaje się to prawdopodobne. trzeba po prostu uważać.
Ponadto zamontowanie wyłącznika w uchwycie (a nie w gnieździe w ścianie) umożliwia błyskawiczne wyłączenie odkurzacza i wyjęcie torebki zanimwejdzie w ścianę.

Co do dezynfekcji
pelsona - daj sobie spokój z tymi bredniami.

Andrzej_D
28-07-2006, 21:28
Przepraszam, ale mam pytanie z innej beczki dotyczące OC.
Jak wygląda sprawa z dezynsekcją tych rur w ścianach. Przypomina mi to trochę zsypy śmieci w blokach, które są wylęgarnią wszelkiego robactwa i zaniechano już ich w nowym budownictwie.
Pozdr.

Nie wiem kto sieje dziwne wieści na temat rur w OC porównując je do zsypów w blokach. Chyba tylko ci którzy nie widzieli i nie wiedzą jak działa OC. W swoich zwykłych odkurzaczach niech zobaczą co mają w kawałku karbowanego węża i ciekawe czy dezynfekują swoje odkurzacze...
Co do OC nie ma tam możliwości osadzania się czegokolwiek jeżeli instalacje jest wykonana zgodnie ze sztuką tj. prawidłowe rury przeznaczone do OC a nie rury od kanalizy (bo pan Cesiu hydraulik powiedział że to, to samo a taniej...).
W rurach panuje huragan w porównaniu do mistrala w zwykłych odkurzaczach i tak więc nie ma prawa nic tam zostawać i nie zostaje, a potrzeba dezyfekcji a takę desynsekcji jest naprawdę zbędna.
Sądzę że rozmaite problemy z użytkowaniem OC wymyślają ci którzy chcą się sami usprawiedliwić przed samym sobą że nie zainstalowali OC i rosiewają je wśród znajomych - nie chodzi mi tutaj o wypowiedź pelsony, bo się tylko zapytała na skutek dziwnych informacji o tym temacie...
Temat ten przewija się co jakiś czas na Forum przynosząc większe lub mniejse tzw"rewelacje"

Karorka
28-07-2006, 21:56
no wlasnie skad to porownanie :o
w koncu OC sluzy do tego samego co zwykly odkurzacz tylko skala rozna
a czy ktos kiedys widzial robactwo w wezu od zwyklego odkurzacza a moze ktos dezynsekowal taki waz ? :wink:

nad dezynfekcja :wink: to jeszcze moznaby sie zastanowic ale dezynsekcja :o

joola
28-07-2006, 22:24
Używam OC od roku i jakoś jeszcze nie zapchał mi się, mimo wciągania siatek foliowych (mój piesus uwielbia je drzeć :oops: ) oraz różnych różności w pokoju synusia...

pavelamen
15-02-2009, 20:41
mam pytanie
co w przypadku wciągnięcia jakiegoś przedmiotu który przytka przewody? np kłębek drutu, kawałki drewna czy coś podobnego?

są jakieś rozwiązania? firmy które instalując zajmują się tez takimi przypadkami?

oraz

czy stosuje się raz na jakiś czas odkażanie przewodów bo myślę ze jednak coś się tam odkłada mimo przysłowiowych 100 km/h ciągu?
coś jak czyszczenie klimatyzacji?

pytam osoby które maj już pare lat odkurzacze, ewentualnie instalatorów?

są to moje jedyne obiekcie co do tego urządzenia, wiec chciałbym się dowiedzieć

pozdr

Wowka
15-02-2009, 21:09
Mam taki odkurzacz od kilku lat

1) Nie ma prawa nic większego dostać się do instalacji. Przekroje są tak dobrane, że najmniejszy jest przy ssawce, większy w gnieździe (w ścianie) a największe są w samej instalacji.
Pamiętaj, by nigdy nie robić instalacji z elementów wod-kan. Jest to gorszy materiał (przyczepność, elektrostatyka) oraz ma gorzej wyprofilowane kształtki.
Jeśli coś się dostanie do instalacji to powinno zatrzymac się w gnieździe ściennym. Wystarczy je odkrecić (dwie śruby) i wyjąć.
Jeśli jednak zdarzy się przez wybitne zaniedbanie zatkanie przewodu, to „przetkanie” następuje poprzez odkręcenie pokrywy gniazda i „wydmuchanie” tego przedmiotu poprzez odwrotne skierowanie powietrza z jednostki. Jest z tym trochę zabawy. Dlatego też zajmują się tym instalatorzy, którzy przyjeżdżają z własna dmuchawką.
O powyższym tylko słyszałem. Nigdy nie spotkałem kogoś, komu coś takiego się przydarzyło.

2) Odkażanie? A po co? Czy odkażasz swój tradycyjny odkurzacz? Czy odkażasz kanały wentylacyjne w ścianach?
Dałeś przykład odkażania klimatyzacji. Jest to zły przykład. Klimatyzacja ma to do siebie, że nadmuch jest do pomieszczenia. Odkurzacz działa ZAWSZE na zewnątrz.

Sasha
15-02-2009, 22:07
z tym odkażaniem ludzie powariowali :)
lepiej czyścić już wenylację grawitacyjną choć nie znam nikogo kto by tak robił

pavelamen
15-02-2009, 22:59
z tym odkażaniem ludzie powariowali :)
lepiej czyścić już wenylację grawitacyjną choć nie znam nikogo kto by tak robił

no cóż ja też nie znam nikogo kto by odkurzał różny syf przy pomocy wentylacji grawitacyjnej (ani jakiejkolwiek innej) :D

widziałem natomiast już kilka używanych rur do odkurzacza, i nie były zbyt higieniczne.

odkurzacz c. jeżeli zamontuje (a raczej zamontuje :D ) to raczej ze względów zdrowotnych (przekonuje mnie zasada wyrzucania powietrza z odkurzacza na zewnątrz domu a nie do środka). wiec ciekawi mnie perspektywa tych rur za 10 lat (bo chociaż są za pewne ze specjalniejszego PCV) to jakoś wydaje mi się ze nie piłbym wody z takiej rury nawet po połroku używania)

tak wiec nadal zbieram opinie, może jakiś instalator widział takie rury po kilku latach?

pozdr

jacekp71
15-02-2009, 23:15
za czas jakiś przepuszczę przez moje rurki wilgotną piłkę z gąbki .... ciekawe jak bardzo brudna będzie ;-)

Sasha
15-02-2009, 23:41
pavelman

chyba nie zrozumiałeś
chodził o przepływ powietrza - a ten jest zawsze w tym samym kierunku. po to masz specjalne rury do instastalacji OC aby się nic w nich nie osadzało, a nawet jeżeli się coś gdzieś osadzi to przepływ powietrza załatwi sprawę.

tego tekstu

wiec ciekawi mnie perspektywa tych rur za 10 lat (bo chociaż są za pewne ze specjalniejszego PCV) to jakoś wydaje mi się ze nie piłbym wody z takiej rury nawet po połroku używania)

kompletnie nie rozumiem
chcesz pić wodę z odkurzacza ?

bez jaj ;)
nie rób tego, nawet po tygodniu :)

pavelamen
15-02-2009, 23:48
kompletnie nie rozumiem
chcesz pić wodę z odkurzacza ?


z odkurzacza to ja colę piję :)

no właśnie jestem ciekaw jak po paru latach to powietrze załatwia ten osadzający się syf. i to najlepiej od użytkownika jakiegoś z doświadczeniem paroletnim a nie od producentów rur do OC.

Sasha
15-02-2009, 23:56
masz złe podejście

a jak będzie tam syf to co?
co takiego się wydarzy?

OC zapewnia przepływ od gniazda na zew
żadne cholerstwo nie przeżyje w istalalacji, a jakiś zaczepiony gdzieś kosmyk włosów? Więcej każdy z nas ma tego w łóżku

PS
Jezeli chcesz czyścić zapewnij rewizje co dwa - trzy metry i po sprawie

MCB
16-02-2009, 06:47
Witam!

Użytkuję takowy odkurzacz od wielu lat.

1. Niczego nie odkażamy bo i po co?

2. Co do zapychania to wszystko zależy od warunków pracy instalacji.
U mnie niestety jednostka centralna jest na poddaszu. Nie wiem z jakiego powodu, ale w kolanku tuż przy jednostce centralnej odkłada się kurz. Doszło do tego, że była to skorupa ubitego kurzu ponad centymetrowej grubości.
Jeżeli do instalacji będziemy wciągać wodę lub np. taśmy klejące to może się zapchać.
Swoją instalację kilkakrotnie musiałem przepychać, ale spowodowane to było głównie przez nieoptymalny przebieg rur - j.c na poddaszu i łącznie 7m pionowej rury.

MCB

Hans Kloss
16-02-2009, 13:09
Mam OC od 3 lat, nic sie na razie nie dzieje. Teoretycznie w rurach nie powinno sie nic zapychać, jeśli wąż ssący ma mniejszą średnice od rurociagu OC. Mnie instalator mówił, ze moze sie zdarzyć zapchanie instalacji po iluś latach (zależy od ułożenia, im więcej zakrętów, tym gorzej). Wtedy przyjeżdżaja i podłączają "wsteczny ciąg". W normalnych warunkach pomaga. Mechanizm zatykania może byc taki. Jak odkurzamy coś twardszego (piasek, kamyki itd.), to cos powoduje zatarcia i zarysowania rur od wewnątrz (zwłaszcza na zakretach rurociągu). Potem na takich zadziorkach zaczepia sie włosek, potem drugi, potem troche kurzu itd. Jakaś wilgoć jeszcze to wszystko ładnie utrwala.

Krzywilk
12-12-2011, 20:45
Witam.
Ostatnio odkurzając włosy z podłogi, odkurzacz wessał ich trochę za dużo i się zatkał... Gdy podłączam rurę do gniazda "bardzo" mocno zasysa się w nim ona.
Próbowałem odetkać go spiralą(gniazda jak i samą rurę) ale nic to nie dało.
Ma ktoś może jakieś pomysły co można zrobić w tej sprawie?

kajmanxxl
13-12-2011, 13:37
oj to te odkurzacze nie są takie cudowne, wszystkie hydrauliczne sztuczki dozwolone ale kiepsko to widzę jak wyleci coś do pokoju kupa kurzu, sprężone powietrze, linka stalowa przepchnięta przez całość z przywiązaną szczotką i potem przeciąganie, a najlepiej przywlecz ten odkurzacz do tego gniazda od którego zapchało i zassaj

coulignon
18-12-2011, 08:28
Gdy podłączam rurę do gniazda "bardzo" mocno zasysa się w nim ona.


To znaczy że zatkany jest zestaw sprzątający a nie instalacja. Zacznij od oberzenia ssawki.

KRUSZYNO
28-12-2011, 15:03
Witam
moja propozycja wygląda następująco otworzyć najdalsze gniazdo i włączyć odkurzacz ręcznie i zobaczyć czy gniazdo pracuje prawidłowo jeżeli działa prawidłowo to przepchać rurę do sprzątania a jak bedzie zapchane to zadzwoń to ci powiem co dalej tylko nie podłączaj odkurzacza odwrotnie
tel do mnie 506 597 825

Hania i Paweł F.
30-05-2012, 17:09
Mam taki problem, mój odkurzacz musi znieść wiele. Instalacje i projekt robiła porządna firma, więc mam nadzieję iż jest bez wad. Ale w domu pełnym zwierzaków biegający gdzie dusza zapragnie, czasem są tony pisaku, żwirku z kuwety, kłaków etc...

Czasami mam wrażenie jakby odkurzacz się zapychał ale nie w 100% tylko jakby słabiej ciągnął. Czy jest opcja że piasek który nosimy z dworu gdzieś odkłada się w instalacji? czytałam o serwisie instalacji z kamerą, by znaleźć ewentualny "korek".

Czy ma ktoś z Was podobne problemy???

piwopijca
31-05-2012, 10:47
Ja nie mam takich problemow ale gdzies widzialem specjalne kulki ktore "wciaga" sie odkurzaczem, one nabieraja odpowiedniego pedu, krecac sie przy okazji i oczyszczaja instalacje.
Poszukaj w necie np. u wujka G.
Moze masz "zasyfiony" worek -jesli taki posiadasz albo filtry od tych "klakow" sa pozapychane.

Pzdr.

Hania i Paweł F.
03-06-2012, 10:13
no właśnie worki mamy wymienne, po prostu się je wyrzuca i zakłada nowe, a filtr jest cyklicznie oczyszczany - trzepany na maxa... Ale te kulki muszę znaleźć, może działają... Chciałam dzwonić do producenta z zapytaniem, ale boje się ze od razu mi będą chcieli wciskać cykliczne czyszczenie instalacji, serwis itp... i nie dostane rzetelnej odpowiedzi.

aleksand
12-03-2013, 12:38
chyba powinniście napisać, jakiego koloru macie instalację, czy są to zwykłe kanalizacyjne rury czy grubsze niebieskie. ja mam u siebie białe i problem z nimi jest taki, że się pod betonem rozszczelniają, zwłaszcza przy trójnikach czy kolankach.powinniście sprawdzić szczelność instalacji, a nie kupować jakieś chińskie kulki szczęścia do "czyszczenia":)

Klostt
12-03-2013, 12:46
jestem w sumie laikiem, który przymierza się do zamontowania takiego systemu w swoim domu, ale co się ma robić w tej instalacji, skoro kiedy jej nie używamy jest szczelnie zamknięta, poza tym powietrze przechodzi przez nią z bardzo dużą prędkością....
to co tam ma być ? też mi się wydaje, że raczej tutaj chodzi o kwestię wykonania instalacji i tego, z jakich rur została ta instalacja wykonana.

agagrusz
19-04-2013, 15:29
Większość obaw dotyczących czystości, bakterii czy czego tam jeszcze jest bezpodstawnych, moim zdaniem. Szczotki są takie same jak w odkurzczach normalnych. Rura (wąż) elastyczny też, tylko "delikatnie" dłuższy. I worki lub pojemnik na odkurzony syf. Jedyna różnica to rurki w ścianie. Nie wiem, ja jakoś nie widzę opcji, żeby miałyby tam być jakieś bakterie inne i więcej niż w normalnym odkurzaczu. Myślę, że więcej syfu zostaje na tych szczotkach, którymi odkurzamy, niż w rurach w ścianie... Sceptycy może powinni odwiedzić kogoś, kto ma odkurzacz centralny i odkurzyć mu dom. Ja zapraszam - najlepiej co tydzień :) :) Wygoda w użytkowaniu - nie obijam ścian tą krową, którą za sobą ciągnę, nie muszę ciągle zmieniać gniazdka, bo kabla nie starcza, o wiele cichsza praca, no i całe odkurzone powietrze jest na zewnątrz domu - to wszystko jest naprawdę warte swojej ceny. Pozostaje jeden problem, ale to dotyczy wszystkich odkurzczy - samo się nie odkurzy :)
Pozdrawiam

Łukasz_Walo
20-04-2013, 16:36
chyba powinniście napisać, jakiego koloru macie instalację, czy są to zwykłe kanalizacyjne rury czy grubsze niebieskie. ja mam u siebie białe i problem z nimi jest taki, że się pod betonem rozszczelniają, zwłaszcza przy trójnikach czy kolankach.powinniście sprawdzić szczelność instalacji, a nie kupować jakieś chińskie kulki szczęścia do "czyszczenia":)

Kanalizacyjne rury nie sa nigdy białe drogi kolego, a co do rozszczelnainai czyżbyś zapomnial ze instalacja jest klejona i dobrze wykonana nie ma prawa sie rozkleic?


Grubsze rury nie oznaczaja nieszczelnosci na łaczeniach rura kształtka, sa tylko duzo wiekszym wydatkiem instalacyjnym.

konkret86
22-04-2013, 14:01
Są białe i szare (niebieskie), a o dziwo czasami te cieńsze bywają droższe.

Łukasz_Walo
24-04-2013, 20:38
Są białe i szare (niebieskie), a o dziwo czasami te cieńsze bywają droższe.

Pewnie tak bywa dla chcącego nic trudnego mozna znaleść rury białe o grubej sciance i dobrej cenie. Natomiast jeżeli porównamy najwyższą cene rur z oferty rynkowej to zawsze sie znajdzie oferta z niebieskimi najniższa cena i na odwrót :)

Gdy pan Miecio woli sprzedawać tylko jednostki to winduje w takich przypadkach cenę rur zeby nikt nie kupywał i nie robił mu problemu :)

aleksand
07-06-2013, 13:53
Kanalizacyjne rury nie sa nigdy białe drogi kolego, a co do rozszczelnainai czyżbyś zapomnial ze instalacja jest klejona i dobrze wykonana nie ma prawa sie rozkleic?




moja instalacja została wykonana ponad 10 lat temu. z tego co się orientuje były to białe rury, instalator twierdził że są to rury do kanalizy.
przy zakupie 2 odkurzacza oglądałem z ciekawości niebieskie rury borysowskiego i powiem Ci, że są one solidniej wykonane niż białe. Poza tym przy rurach borysowskiego masz twardą rurę i twarde kolanko, natomiast przy obecnie sprzedawanych białych rurach masz miękką rurę i twarde kolanko, a to może pod wpływem osiadania betonu po pewnym czasie się rozszczelnić.

i moje pytanie, jeśli nie ma białych rur do kanalizy, to powiedz jakiego koloru masz syfon pod zlewem. PEACE :yes:

Łukasz_Walo
18-06-2013, 21:58
moja instalacja została wykonana ponad 10 lat temu. z tego co się orientuje były to białe rury, instalator twierdził że są to rury do kanalizy.
przy zakupie 2 odkurzacza oglądałem z ciekawości niebieskie rury borysowskiego i powiem Ci, że są one solidniej wykonane niż białe. Poza tym przy rurach borysowskiego masz twardą rurę i twarde kolanko, natomiast przy obecnie sprzedawanych białych rurach masz miękką rurę i twarde kolanko, a to może pod wpływem osiadania betonu po pewnym czasie się rozszczelnić.

i moje pytanie, jeśli nie ma białych rur do kanalizy, to powiedz jakiego koloru masz syfon pod zlewem. PEACE :yes:

Syfon mam akurat szary xd ale wiem do czego dążyszysz bo ostatnio dostarczając towar do Marketu obczaiłem białe rury kan "szook" :D


Tak borysowski bo twarde rury i twardą cenę więc trzeba mieć twardą du// zeby na to wyrobić, robiliśmy wszystkie możliwe testy białych rur z 4 firm i powiem szczerze tylko jedna firma dała ciała ale to widać odrazu a reszta jest w porzo, musimy pamietać ze rura nigdy nie leży w pustce tylko leży w pustej przestrzeni na która dusi cała posadzka, tylko jest obłożona stropianem zazwyczaj i taka sytuacja to "ty jedna na milion":P

WOJSKI
20-06-2013, 09:01
moja instalacja została wykonana ponad 10 lat temu. z tego co się orientuje były to białe rury, instalator twierdził że są to rury do kanalizy.
przy zakupie 2 odkurzacza oglądałem z ciekawości niebieskie rury borysowskiego i powiem Ci, że są one solidniej wykonane niż białe. Poza tym przy rurach borysowskiego masz twardą rurę i twarde kolanko, natomiast przy obecnie sprzedawanych białych rurach masz miękką rurę i twarde kolanko, a to może pod wpływem osiadania betonu po pewnym czasie się rozszczelnić.

i moje pytanie, jeśli nie ma białych rur do kanalizy, to powiedz jakiego koloru masz syfon pod zlewem. PEACE :yes:

posadzka nie powinna osiadać, jeżeli tak to jest nieprawidłowo wykonana. Rur kanalizacyjnych nie używa się do wykonywania instalacji. Z punktu widzenia montażu i późniejszej wylewki nie ma znaczenia czy użyjesz rury borysowskiego czy białej obie jadnakowo to zniosą. Nie wierz we wszystko co mówi sprzedawca :)

c4se
30-08-2013, 23:23
Odnośnie czystości (w sensie mikroorganizmy itp) piszecie "tyle samo co w zwykłym odkurzaczu". Owszem, ale jak często wymieniasz rurę zwykłego odkurzacza, albo cały odkurzacz? A jak często wymieniasz instalację odkurzacza centralnego? Zasadnicza różnica.

I chyba stąd się biorą te obawy, że taka instalacja, w przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza, jest na "całe życie" i przez te wszystkie lata się tam świństwa nazbierają i rozmnożą :) Nie żeby to był problem, bo i tak są wywalane na zewnątrz domu, takie tylko moje pięć groszy.

agagrusz
25-09-2013, 13:30
Ok, a zwykły odkurzacz jak często wymieniamy? Mój ostatni zakończył żywot po 10 latach użytkowania. Jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy czyścić węża wewnątrz... filtr i worek wymieniałam co jakiś czas...
Poza tym - ok, załóżmy, że coś w rurach instalacji w ścianach i podłogach odkurzacza centralnego zostaje i się mnoży. No i ? I co z tego? I przede wszystkim co by to miało być? Głównie żyjątka z kurzu, którym otoczeni jesteśmy przecież na co dzień. Jakoś nie widzę tu mega niebezpieczeństwa i zagrożenia życia....
A tak na marginesie - rury kanalizacyjne każdy z nas kładzie i jakoś nie ma refleksji o ilości syfu w nich się gromadzącego?
Nie demonizujmy i nie róbmy problemów tam, gdzie ich nie ma, zamiast tego pomyślmy jak ułatwić sobie prace w naszych domach.

Pozdrawiam :)

c4se
25-09-2013, 17:50
Ok, a zwykły odkurzacz jak często wymieniamy? Mój ostatni zakończył żywot po 10 latach użytkowaniaCzyli powiedzmy co 10 lat. Nadal będzie to o kilka razy (kilkadziesiąt lat) częściej, niż w przypadku instalacji odkurzacza centralnego.


Poza tym - ok, załóżmy, że coś w rurach instalacji w ścianach i podłogach odkurzacza centralnego zostaje i się mnoży. No i ? I co z tego?Nic, jak pisałem wyżej, według mnie nie jest to problemem :) Poza tym bardzo słusznie przytoczyłeś przykład instalacji kanalizacyjnej.

Artur-Reda
24-10-2013, 09:43
Witam!

Mam nadzieję, że rozwieję wąptliwości związane z czyszczeniem układu centralnego odkurzania i jego zapychaniem.

Zacznę od czyszczenia - ogólnie istnieje na rynku taki produkt jak szmatki "Tornado" przeznaczone do okresowego czyszczenia instalacji poprzez wessanie w/w szmatki do systemu rur. Przy użyciu odpowiednich rur (gładkośc, elektrostatyka) nie ma prawa osadzać się tam gruba warstwa kurzu, rury będą delikatnie zakurzone od środka ale nie ma mowy o żadnych roztoczach ani tym bardziej pleśni przy przepływie powietrza który tam obserwujemy.
Kweste dezysnsekcji równiez nie mają tu miejsca ponieważ jest to środowisko wysoce nieatrakcyjne dla robactwa ;-)

Także dobra praktyka użytkowania systemu wskazuje, że warto co jakiś czas (np. 2 razy do roku) wessać szmatkę do systemu aby go przeczyścić. Oczywiście należało by wessać po jednej szmatce do każdego punktu ssącego aby miało to sens (pomijając Vroom, szufelkę, Wally Flex i inne akcesoria). Sądzę, że w zastępstwie można by użyc innych szmatek ale nie mam pewności.

Zapychanie - przy poprawnie złożonej instalacji, odpowiednio sklejonych i ogradowanych rurach nie ma możliwości by cokolwiek się zapchało. Oczywiście, jak instalację składa mało doświadcozny instalator lub ktoś robi to samodzielnie to wszystko jest mozliwe. Nalezy pamiętać, że wystarczy źle ogradowania lub sklejona rurka lub nadlewka w niskiej jakości kształtce i już może się na niej zaczepic np. wykałaczka lub woreczek a za nią masa innego brudu. Dlatego takie prace mimo ich pozornej łatwości lepiej zlecać doświadczonym instalatorom.

Spadki mocy mogą być wynikiem również zapchanego węża ssącego lub filtra, a także rozszczelnieniem innych punktów ssących w domu (wtedy cała instalacja nie trzyma niezbędnego podciśnienia).

Japan
04-12-2013, 20:33
Po 6 latach eksploatacji centralnego zatkała została jedna z rur (posiadam 4 gniazda + szufelka). Wina 100% zatkanej rury w ścianie gdyż z innych gniazd działało wszystko ok.. Chwyciłem żmijkę w rękę i postanowiłem przepchnąć z kierunku od gniazda do jednostki centralnej. Poszło parę metrów i klops, dalej ni ciorta. Obecnie nie działa żadne gniazdo. Czyli zator jest w pobliżu jednostki centralnej. Próbowałem z drugiej strony w kierunku przeciwnym i też bez rezultatu. Jakieś pomysły ?

coulignon
05-12-2013, 05:36
Wodą?

Łukasz_Walo
13-12-2013, 20:45
Witam!

Spadki mocy mogą być wynikiem również zapchanego węża ssącego lub filtra, a także rozszczelnieniem innych punktów ssących w domu (wtedy cała instalacja nie trzyma niezbędnego podciśnienia).

Spadek mocy może być również spowodowany otwarciem gniazda ssącego w garażu do którego klient nie zagląda i próba odkurzania w domu - niedawno miałem taka "awarie" :D

kuba123a
31-03-2015, 20:01
Dobrze wiedzieć takie rzeczy. Oj w łóżku to są najgorsze syfy. Kiedyś to badałem. MAsakra.