PDA

Zobacz pełną wersję : 3 fazy i 2 fazy



tomek_wroclaw
16-02-2009, 09:59
Witajcie

Mam w ścianie puszkę do podłączenia 3-j fazowej płyty grzewczej. Problem jest w tym, że obok jest też piekanik, zwykły na 2 fazy. Czy mogę piekarnik podłączyć do 5 instalacji 3-j fazowej. W puszce 3-j fazowej mam 5 przewodów.

Dziękuję i pozdarwiam

kret.las
16-02-2009, 10:38
5 przewodów bo:
3 przewody fazowe
1 przewód 0
1 przewód uziemienia/zółto zielony/

piekarnik podłączysz bez problemu, do jednej z faz i 0

tomek_wroclaw
16-02-2009, 10:52
5 przewodów bo:
3 przewody fazowe
1 przewód 0
1 przewód uziemienia/zółto zielony/

piekarnik podłączysz bez problemu, do jednej z faz i 0

Dzięki,

Czyli po prostu podłączamy do 1 przewodu fazowego, 1 przewodu 0 i jednego przewodu Uziemienia(żółtozielonego)?

dzieki za szybka odpowiedz:):)

asz
16-02-2009, 11:16
Wychodzi ze ten piekarnik jest jednofazowy :D
Jakie są przekroje tych przewodów (mm.kw.) i jaki pobór mocy płyty i piekarnika?

kret.las
16-02-2009, 11:43
piekarnik ten raczej będzie 1 fazowy.... zwykły na 230V czyli 3 przewody do niego powinne dochodzić.

Trociu
16-02-2009, 14:46
normalne rozwiązanie. Ja u siebie od miejsca, w którym mam wyjście przewodu 3-fazowego, zrobiłem odejście na lewo jakieś 30cm na podłączenie piekarnika i odejście do góry na podłączenie okapu.

retrofood
16-02-2009, 17:22
5 przewodów bo:
3 przewody fazowe
1 przewód 0
1 przewód uziemienia/zółto zielony/

piekarnik podłączysz bez problemu, do jednej z faz i 0

Tak nie wolno!


piekarnik ten raczej będzie 1 fazowy.... zwykły na 230V czyli 3 przewody do niego powinne dochodzić.

No, tak to co innego.


normalne rozwiązanie. Ja u siebie od miejsca, w którym mam wyjście przewodu 3-fazowego, zrobiłem odejście na lewo jakieś 30cm na podłączenie piekarnika i odejście do góry na podłączenie okapu.

Odejścia trzeba zrobić porządnie, bo tu w grę wchodzą dość duże moce, więc kiepsko zrobione grzać będzie niemało i po prostu się zapali.

Deamos
16-02-2009, 22:05
A jakie przekroje przewodow polecacie do plyty i piekarnika?, u siebie zamierzam pociagnac dwa oddzielne przewody i pewnie podepne pod oddzielne bezpieczniki

retrofood
16-02-2009, 22:15
A jakie przekroje przewodow polecacie do plyty i piekarnika?, u siebie zamierzam pociagnac dwa oddzielne przewody i pewnie podepne pod oddzielne bezpieczniki

od tego są tablice obciążalności przewodów, obliczenia impedancji petli zwarcia i dopuszczalnych spadków napięcia. Nie jednemu psu burek. Trzeba znać parametry, aby odpowiedzieć na takie pytanie.

Deamos
16-02-2009, 22:46
A jakie przekroje przewodow polecacie do plyty i piekarnika?, u siebie zamierzam pociagnac dwa oddzielne przewody i pewnie podepne pod oddzielne bezpieczniki

od tego są tablice obciążalności przewodów, obliczenia impedancji petli zwarcia i dopuszczalnych spadków napięcia. Nie jednemu psu burek. Trzeba znać parametry, aby odpowiedzieć na takie pytanie.

Wiem, ze to sie oblicza, ale do zakupu piekarnika mam jeszcze sporo czasu a do tego czasu kabelek polozyc trzeba... poza tym duzo przekrojow nie ma. Z kuchni do kotlowni w ktorej bedzie rozdzielnica pojdzie okolo... 8m kabelka - 5x2,5 pewnie bedzie za maly, warto dac 5x4?, a do piekarnika 3x2,5 czy lepiej 3x4?

retrofood
16-02-2009, 23:39
3 x 2,5 powinno starczyć. piekarniki nie mają wielkiej mocy, no chyba, ze urzadzenia dodatkowe jakieś opiekacze itp. Na 3 kW starcza, na więcej, trzeba wyżej.

Trociu
17-02-2009, 10:17
normalne rozwiązanie. Ja u siebie od miejsca, w którym mam wyjście przewodu 3-fazowego, zrobiłem odejście na lewo jakieś 30cm na podłączenie piekarnika i odejście do góry na podłączenie okapu.

Odejścia trzeba zrobić porządnie, bo tu w grę wchodzą dość duże moce, więc kiepsko zrobione grzać będzie niemało i po prostu się zapali.Można prosić o rozwinięcie? Co rozumiesz poprzez porządne odejście?
U mnie kabel położony to 3x2,5. Łączenie pewnie w tych elementach skręcanych

retrofood
17-02-2009, 10:52
normalne rozwiązanie. Ja u siebie od miejsca, w którym mam wyjście przewodu 3-fazowego, zrobiłem odejście na lewo jakieś 30cm na podłączenie piekarnika i odejście do góry na podłączenie okapu.

Odejścia trzeba zrobić porządnie, bo tu w grę wchodzą dość duże moce, więc kiepsko zrobione grzać będzie niemało i po prostu się zapali.Można prosić o rozwinięcie? Co rozumiesz poprzez porządne odejście?
U mnie kabel położony to 3x2,5. Łączenie pewnie w tych elementach skręcanych

a co tu rozwijać? połączenie ma być pewne, trwałe, końcówki czyste, bez śladów korozji, itp. bo kazdy błąd, to grzanie i palenie się połączenia. No i dobrze, jest zostawić dojście do połączeń "na wszelki wypadek"

Deamos
17-02-2009, 11:33
Można prosić o rozwinięcie? Co rozumiesz poprzez porządne odejście?
U mnie kabel położony to 3x2,5. Łączenie pewnie w tych elementach skręcanych
3x2,5 do samego piekarnika?

Porzadna kostka do skrecenia. Wazne by powierzchnia styku byla odpowiednio duza bo przy malych grzeje sie i moze sie palic