PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiany w projekcie



mika
12-11-2003, 08:50
Drodzy forumowicze,
mam pytanie związane z projektem starego domu.
Mój ojciec wybudował połówkę bliźniaka w 1970 roku.Niestety jak to bywało wówczas, stan rzeczywisty odbiega od projektu. Miała byc piwnica na głebokość 1,4 metra, a jest przyziemie równo z poziomem gruntu. Dodatkowo W połowie lat 80-tych została dobudowana przybudówka mieszkalna.
Standardowo nie ma księgi wieczystej i dodatkowo zmiany w projekcie nie zostały zgłoszone. Teraz chcę to "wyprostować" włącznie z przeniesieniem własności na mnie.
Opłaty notarialne itp opłaty związane z przeniesieniem własności na podstawie darowizny już "rozgryzłem" w teorii.
Chodzi mi głównie o to, z czym się muszę liczyć i ile mnie to będzie kosztować w związku z aktualizacją projektu.
Bo z tego co wiem to samowole budowlane można zarejestrować ale wiąze się to z kosztami.
Czy ktoś może mi wyjaśnić co mnie czeka.
Z góry dziękuję.

radex
12-11-2003, 10:12
U mnie było podobnie. Ponieważ obecnie robię rozbudowę, w ramach projektu rozbudowy architekt zinwentaryzował stary budynek i wszystko jest ok.

mika
12-11-2003, 11:12
Czyli co? Architekt ma zrobic rewizję/inwentaryzację projektu i z tym mam udać się do Gminy?
Byłbym wdzięczny za więcej informacji.

Żaba
12-11-2003, 11:39
Nie zawsze to wygląda tak pięknie :(
Również planowaliśmy rozbudowę takiego domu (wybudowanego niezgodnie z projektem), lecz okazało się to nieopłacalne.
Musielibyśmy najpierw zalegalizować samowolę budowlaną, co wiązało się z dużymi kosztami (finansowe i czasowe) i nie do końca było pewne że zakończy się pozytywnie.
Tak czy inaczej stwierdziliśmy, iż lepiej budować nowy dom


Żaba

pereł
12-11-2003, 11:50
"Gazeta Prawna": za karę... armia nowych urzędników 09:52 12.11.2003
środa

"Gazeta Prawna" dotarła do dokumentów przygotowanych przez resort infrastruktury. Kolejna zmiana prawa budowlanego przewiduje, że za legalizacje domu zbudowanego niezgodnie z prawem trzeba będzie zapłacić 50 tys. zł.
Zamieszkanie w niewykończonym domu będzie grozić karą 10 tys. zł. Nowe przepisy ma egzekwować 400 nowych urzędników, których zatrudnienie będzie kosztować podatników 18,75 mln zł rocznie - pisze w "GP" Michał Kosiarski.

Zdaniem radcy głównego inspektora nadzoru budowlanego ds. legislacji Pawła Ziemskiego, podwyżki obejmą zarówno opłaty za legalizację samowoli budowlanej, jak i kary za nieprawidłowości wykryte podczas obowiązkowych kontroli dokonywanych na budowach (maja rozpocząć się w styczniu).

Resort infrastruktury przewiduje wzrost podstawowej stawki, na podstawie której dokonuje sie wyliczeń tych kar i opłaty, z 300 aż do 500 zł. "GP" przypomina, że ponad rok temu rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego przewidywał stawkę 200 zł. Pojawią się nowe kary za nielegalne użytkowanie budynku. (PAP)