PDA

Zobacz pełną wersję : TARAS DREWNIANY - jak zbudować? jakie drewno? jak pielęgnować? co polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13

pawel.majkarex
31-05-2018, 11:48
parę stron wcześniej pytałem o sposob na dociąganie krzywych desek, chcę wam pokazać jak sobie poradziłem, może komuś się przyda. Sam na to nie wpadłem, nigdy takiego czegoś nie robiłem, nie dociągałem żadnych desek w konstrukcji więc doświadczenie zerowe. Sprzedałem temat dziadkowi mojej żony który jest typowym majsterkowiczem, złotą rączką i kolekcjonerem przydatnych rzeczy (poważnie, w piwnicy ma wszystko co jest potrzebne w każdej dziedzinie, dosłownie WSZYSTKO, nie żadne pierdoły, śmieci itp, wszystko co jest potrzebne w domu, ogrodzie itp itd, już nie mówię o porządku, wszystko co do milimetra ustawione ;) ) pożyczył mi starą poniemiecką cwingę (ścisk stolarski po polsku, tłumaczę odrazu bo np. kolega z pracy ze świętokrzyskiego nie wiedział co to cwinga ;) ) fajną, nie na przykręcenie ale na takie trybo małe i rączkę i kliny bukowe (używał tego jak robił domek z drewna na działce w latach 70.. a sam sposób z tego co się już dowiedziałem dobrze znany - cwinga, 2 kliny, młotek i dociągamy :)

p.s. jeśli chodzi o dystanse, nie miałem oryginalnych ale dorobiłem sam, z odpadów kątownika o ściance 5 mm wyciąłem parę kawałków, owinałem taśmą (może zrobiło się 6 mm, nie wiem nie mierzyłem) i dystans gotowy :) robota szła gładko. poniżej fotka.

414087

PaRa
31-05-2018, 18:11
parę stron wcześniej pytałem o sposob na dociąganie krzywych desek, chcę wam pokazać jak sobie poradziłem, może komuś się przyda. Sam na to nie wpadłem, nigdy takiego czegoś nie robiłem, nie dociągałem żadnych desek w konstrukcji więc doświadczenie zerowe. Sprzedałem temat dziadkowi mojej żony który jest typowym majsterkowiczem, złotą rączką i kolekcjonerem przydatnych rzeczy (poważnie, w piwnicy ma wszystko co jest potrzebne w każdej dziedzinie, dosłownie WSZYSTKO, nie żadne pierdoły, śmieci itp, wszystko co jest potrzebne w domu, ogrodzie itp itd, już nie mówię o porządku, wszystko co do milimetra ustawione ;) ) pożyczył mi starą poniemiecką cwingę (ścisk stolarski po polsku, tłumaczę odrazu bo np. kolega z pracy ze świętokrzyskiego nie wiedział co to cwinga ;) ) fajną, nie na przykręcenie ale na takie trybo małe i rączkę i kliny bukowe (używał tego jak robił domek z drewna na działce w latach 70.. a sam sposób z tego co się już dowiedziałem dobrze znany - cwinga, 2 kliny, młotek i dociągamy :)

p.s. jeśli chodzi o dystanse, nie miałem oryginalnych ale dorobiłem sam, z odpadów kątownika o ściance 5 mm wyciąłem parę kawałków, owinałem taśmą (może zrobiło się 6 mm, nie wiem nie mierzyłem) i dystans gotowy :) robota szła gładko. poniżej fotka.

414087

Ja nie kombinowałem, tylko kupiłem krzyżaki dystansowe Spax

https://www.spax.com/pl/rzemieslnicy/wyszukiwarka-wkretow/products/nierdzewna-stal-szlachetna/spax-wkrety-specjalne/spax-krzyzyk-dystansowy

A do przesuwania / dociągania deski używałem łapki.

pawel.majkarex
01-06-2018, 08:01
Ja nie kombinowałem, tylko kupiłem krzyżaki dystansowe Spax

https://www.spax.com/pl/rzemieslnicy/wyszukiwarka-wkretow/products/nierdzewna-stal-szlachetna/spax-wkrety-specjalne/spax-krzyzyk-dystansowy

A do przesuwania / dociągania deski używałem łapki.

mój budżet na taras skończył się wraz z kupnem desek ;) potem ciułanie i kombinowanie ;) więc nawet nie myślałem o ekskluzywnych gadżetach SPAX

pawel.majkarex
01-06-2018, 08:08
mam do was pytanie, może ktoś miał taki dylemat i coś poradził. otóż na końcu tarasu (tam gdzie odcinałem końcówki desek prowadnicą) zauważyłem że coś się dzieje, tzn parę desek już się lekko podnosi, widać ruchy i patrząc okiem z powierzchni, nie jest idealnie równo. od ostatniego legara gdzie deska jest przykręcona do krawędzi nie jest duzo, ok 7 cm, myślałem że to będzie ok ale boję się że to dalej będzie pracować. Mogę jeszcze na samym kraju przykręcić po śrubie do deski z pionowego obicia ale nie chciałem tego robic, wolałem nie łączyć ze sobą góry z bokami, w sensie desek. Czy ktoś tak zrobił, jest to dobre rozwiązanie czy lepiej nie kombinować? Poniżej zaznaczyłem gdzie chciałbym przykręcic śruby

414148

PaRa
01-06-2018, 09:26
mój budżet na taras skończył się wraz z kupnem desek ;) potem ciułanie i kombinowanie ;) więc nawet nie myślałem o ekskluzywnych gadżetach SPAX

Ten krzyżyk dystansowy kosztował mnie chyba 8 zł za 1 szt., kupiłem 4 szt. i zarobiły na siebie. Pomocne bylo to, że miał 4 grubości dystansów.
A do wiercenia w równej odległości od krawędzi deski użyłem najtańszych kątowników.

moonikaa0877
01-06-2018, 10:01
Mam pytanie i chyba tu powinnam je zadać. Z tego co zdążyłam się zorientować, są tu i wykonawcy tarasów drewnianych jak i użytkownicy. Dotyczy ono fragmentu tarasu wykonanego przez firmę dwa tygodnie temu z desek tarasowych Bangkirai. W przeciągu tego krótkiego czasu na deskach pojawiły się dziwne plamy i spękania. Proszę o poradę czy jest to wada i powinnam to reklamować czy może tak zachowuje się drewno i jest to całkiem normalne.

Betty Blue
02-06-2018, 07:21
W mojej ocenie najlepsze będzie drewno teakowe, bo ma właściwości oleiste i nie wciąga wody - na różnice wilgotności będzie idealne

Betty Blue
02-06-2018, 07:24
Mam pytanie i chyba tu powinnam je zadać. Z tego co zdążyłam się zorientować, są tu i wykonawcy tarasów drewnianych jak i użytkownicy. Dotyczy ono fragmentu tarasu wykonanego przez firmę dwa tygodnie temu z desek tarasowych Bangkirai. W przeciągu tego krótkiego czasu na deskach pojawiły się dziwne plamy i spękania. Proszę o poradę czy jest to wada i powinnam to reklamować czy może tak zachowuje się drewno i jest to całkiem normalne.

Ja reklamowałabym deskę. Przebarwienia to pewnie działanie słońca, spękania pod tak krótkim czasie są aż dziwne, może montaż był wykonany w nieodpowiednich warunkach? a może to drugi gatunek deski?

PaRa
02-06-2018, 08:18
W mojej ocenie najlepsze będzie drewno teakowe, bo ma właściwości oleiste i nie wciąga wody - na różnice wilgotności będzie idealne

Masz rację, dlatego teak jest wykorzystywany przy produkcji jachtów, tylko nie każdy chce podwajać wartość domu tarasem.
Jaki jest koszt materiału, który polecasz, bo rozumiem że z takiego drzewa masz taras ?

PaRa
02-06-2018, 08:22
Mam pytanie i chyba tu powinnam je zadać. Z tego co zdążyłam się zorientować, są tu i wykonawcy tarasów drewnianych jak i użytkownicy. Dotyczy ono fragmentu tarasu wykonanego przez firmę dwa tygodnie temu z desek tarasowych Bangkirai. W przeciągu tego krótkiego czasu na deskach pojawiły się dziwne plamy i spękania. Proszę o poradę czy jest to wada i powinnam to reklamować czy może tak zachowuje się drewno i jest to całkiem normalne.

Masz taras z materiału naturalnego, i takie " wady " dla tego materiału są oczywiste. Deski z magazynu położono na słońcu, są w ciemnym kolorze więc słońce zrobiło swoje.

Betty Blue
02-06-2018, 09:25
mam do was pytanie, może ktoś miał taki dylemat i coś poradził. otóż na końcu tarasu (tam gdzie odcinałem końcówki desek prowadnicą) zauważyłem że coś się dzieje, tzn parę desek już się lekko podnosi, widać ruchy i patrząc okiem z powierzchni, nie jest idealnie równo. od ostatniego legara gdzie deska jest przykręcona do krawędzi nie jest duzo, ok 7 cm, myślałem że to będzie ok ale boję się że to dalej będzie pracować. Mogę jeszcze na samym kraju przykręcić po śrubie do deski z pionowego obicia ale nie chciałem tego robic, wolałem nie łączyć ze sobą góry z bokami, w sensie desek. Czy ktoś tak zrobił, jest to dobre rozwiązanie czy lepiej nie kombinować? Poniżej zaznaczyłem gdzie chciałbym przykręcic śruby

414148

Deski zaczynają się wypracowywać właśnie od boków, przykręcając śruby unieruchomisz ją trochę, ale drewno podczas użytkowania i nacisku z ciężarem nadal będzie pracowało i zamiast się podnosić (bo będzie przykręcone) z czasem może popękać. Jeśli montaż był wykonany prawidłowo, może warto sprawdzić czy z deską jest wszystko ok, czy nie miała ukrytych wad, a może legary były zbyt szeroko od siebie rozmieszczone?

Betty Blue
02-06-2018, 09:37
PaRa rzeczywiście kosztowo to pewnie wysoka pólka. Ja na zadaszonym tarasie mam kostkę granitową - ma swoje wady i zalety. Nie wiem dokładnie ile kosztuje teak, jak robiłam podłogę do salonu od Marchewki, to pamiętam, że mieli taką deskę w swoje ofercie. Domniewam, że kosztowo patrząc na długowieczność inwestycji wyjdzie podobnie, tańszą kompozytową / tarasową będziemy wymieniać 3 x w cenie czegoś z górnej półki.
Osobiście ciekawi mnie także cumaru i lapacho, nigdy nie widziałam ich na żywo. Rozpoczynamy drugą inwestycję - budowę domu i tym razem będę chyba chciała przymierzyć się do drewna, pomimo tego, że kamień jest trwalszy.

Przy okazji zapytam, czy ma Ktoś na tarasie właśnie Cumaru lub Lapacho?

Pod
02-06-2018, 20:38
mam do was pytanie, może ktoś miał taki dylemat i coś poradził. otóż na końcu tarasu (tam gdzie odcinałem końcówki desek prowadnicą) zauważyłem że coś się dzieje, tzn parę desek już się lekko podnosi, widać ruchy i patrząc okiem z powierzchni, nie jest idealnie równo. od ostatniego legara gdzie deska jest przykręcona do krawędzi nie jest duzo, ok 7 cm, myślałem że to będzie ok ale boję się że to dalej będzie pracować. Mogę jeszcze na samym kraju przykręcić po śrubie do deski z pionowego obicia ale nie chciałem tego robic, wolałem nie łączyć ze sobą góry z bokami, w sensie desek. Czy ktoś tak zrobił, jest to dobre rozwiązanie czy lepiej nie kombinować? Poniżej zaznaczyłem gdzie chciałbym przykręcic śruby

414148


Odradzałbym ci dawanie wkrętów tak blisko końca deski. To bedzie pewnie 15mm od końca. Absolutnym minimum jest 25mm bo deska będzie pękać nawet jesłi ją wczesniej nawiercisz. Dziwne że pokrzywiło ci deski mimo że miałeśje przykręcane 7cm od konca. Może nie były wysuszone komorowo ? Niby widziałem poradniki gdzie pisali żeby nie montować dalej niż 6cm, ale widziałam też tarasy z modrzewia gdzie ostatnie wkręty są 10cm od konca i nic wielkiego się nie działo.
Ja dawałem od strony domu 5cm a na drugim końcu 6cm. Nie widzę anomalii ale liczę sie z tym że deski mogą sie podnieść lub opaść na koncu 2-3mm

pawel.majkarex
05-06-2018, 07:26
Odradzałbym ci dawanie wkrętów tak blisko końca deski. To bedzie pewnie 15mm od końca. Absolutnym minimum jest 25mm bo deska będzie pękać nawet jesłi ją wczesniej nawiercisz. Dziwne że pokrzywiło ci deski mimo że miałeśje przykręcane 7cm od konca. Może nie były wysuszone komorowo ? Niby widziałem poradniki gdzie pisali żeby nie montować dalej niż 6cm, ale widziałam też tarasy z modrzewia gdzie ostatnie wkręty są 10cm od konca i nic wielkiego się nie działo.
Ja dawałem od strony domu 5cm a na drugim końcu 6cm. Nie widzę anomalii ale liczę sie z tym że deski mogą sie podnieść lub opaść na koncu 2-3mm

a może się czepiam, wiadomo że konstrukcja pracuje, taras nie będzie idealnie jak pierwszego dnia, coś zawsze się pokrzywi, nie ma opcji. Ale jestem przewrażliwiony, narobiłem się jak dzik przy tym tarasie, kosztował niemało i nie chciałbym żeby za rok był do wymiany ;) poniżej fotki jakie udało mi się uchwycić, największe odchylenia.

414361

414362

414363

fotohobby
05-06-2018, 07:46
Spokojnie, to dopiero poczatek :)
Poczekaj rok, zobaczysz dopiero pracę drewna, 2-3 mm to nic nienormalnego.
Na pierwszym zdjeciu deska cięta zaraz przy rdzeniu - kazda tak obrobiona się wyłódkuje i podniesie brzegi, lub środek - w zaleznosci, jak ulożyłeś.

PaRa
05-06-2018, 15:40
a może się czepiam, wiadomo że konstrukcja pracuje, taras nie będzie idealnie jak pierwszego dnia, coś zawsze się pokrzywi, nie ma opcji.

Sam rozwiązałeś swój problem.

pawel.majkarex
06-06-2018, 08:00
inwestycji przy tarasie ciąg dalszy :) parę stron wcześniej pisałem że taras mam od zachodu, w słoneczne dni patelnia, miały być na rogach 2 drzewa Katalpy ale pomysł upadł, póki co żona kupiła po promocji żagiel trójkątny 3,6 x 3,6 x 3,6 m za 45 zł więc majątek żaden a trochę cienia da (tak myślę).

Akurat się fajnie złożyło że został mi jeden głowny legar konstrukcyjny 10x6 cm (ogólnie nie wiem jak to się stało ale w projekcie miałem 7 legarów a kupiłem 8, przy tak masowej ilości tak się pomylić ;) ) oraz kotwa wbijana 9x9 sprzed paru lat jak robiłem płot, więc materiały były, 30 min pracy i żagiel gotowy :) jakby ktoś chciał coś podobnego, wrzucam parę fotek jak to finalnie wygląda:

414418

414419

414420

414421

Pod
06-06-2018, 09:59
Żagiel ma ta wadę że trzeba pamiętać żeby zdjąć przed wichura czy burzą bo się rozleci albo wyrwie mocowanie z elewacji lub słupa. Czasami nie ma nas w domu i wtedy jest klops.
Zdradzisz choćby na priv gdzie kupiłeś ten plac zabaw i ile cie wyszło? Podobnego szukam.

pawel.majkarex
06-06-2018, 10:45
Żagiel ma ta wadę że trzeba pamiętać żeby zdjąć przed wichura czy burzą bo się rozleci albo wyrwie mocowanie z elewacji lub słupa. Czasami nie ma nas w domu i wtedy jest klops.
Zdradzisz choćby na priv gdzie kupiłeś ten plac zabaw i ile cie wyszło? Podobnego szukam.

wiadoma sprawa, jak wiatr to mam zamiar odpinać ze słupa, trochę zwijać i zapinać na elewacji, muszę tylko haczyk dorobić na elewacji do tego celu, od balkonu i dachu nie będę odpinał, tam jest na stałe.

plac zabaw z tej aukcji http://allegro.pl/oliwia-taras-2-5-m-slizg-i7383436449.html bardzo dobra jakość wykonania, kontakt ze sprzedającym super, montaż mają w cenie 170 zł, uwinęli się w godzinkę. będę go jeszcze malował ale zastanawiamy się cały czas na jaki kolor.

Pod
06-06-2018, 12:16
wiadoma sprawa, jak wiatr to mam zamiar odpinać ze słupa, trochę zwijać i zapinać na elewacji, muszę tylko haczyk dorobić na elewacji do tego celu, od balkonu i dachu nie będę odpinał, tam jest na stałe.

Wszystko jest fajnie dopoki jesteś w domu i możesz zdjąc. Także polecam ci dużą kotwe do muru bo szkoda tynku i elewacji. Lepiej niech porwie materiał niż ma wyrwać styro z tynkiem.


plac zabaw z tej aukcji http://allegro.pl/oliwia-taras-2-5-m-slizg-i7383436449.html bardzo dobra jakość wykonania, kontakt ze sprzedającym super, montaż mają w cenie 170 zł, uwinęli się w godzinkę. będę go jeszcze malował ale zastanawiamy się cały czas na jaki kolor.

niestety koszt transportu do mnie zabija :/

pawel.majkarex
06-06-2018, 12:30
a ile wycenili transport, jeśli to nie tajemnica?

Pod
07-06-2018, 08:52
380 pln

pawel.majkarex
07-06-2018, 11:17
do mnie 340 pln i wziąłem, mieliśmy przeznaczone pieniądze na ten cel więc zmieściliśmy się w cenie domku + transport + montaż. Domek robi furorę jak dzieci wpadają do mojej córki (4 lata) więc nie żałujemy ani złotówki. no i jak się bawi sama to też ma co robić :)

generalnie ten model domku jest dostępny tylko u 2 sprzedawców w PL, drugi też spiewał 350 zł więc wyboru nie było.

pawel.majkarex
08-06-2018, 13:37
forumowicze, oficjalnie wczoraj zakończyłem wszelakie prace na tarasie, także nareszcie KONIEC :) patrząc na kalendarz taras zajął mi równy miesiąc (07.05 - 07.06) ale z przerwami więc cięzko wyliczyć ile dokładnie, pierwsze 2 tygodnie jak miałem urlop (7-20 maj) robiłem dużo, potem sporadycznie wieczorami dłubałem, głownie po 20:00 jak dzieci spały

ilość pracowników - 1

powierzchnia - 31 m2 - (góra 24 m2, boki 7 m2)

słupy betonowe co 1 m, łącznie 35 słupów ze schodami, głębokość ok. 70 cm, średnica do 30 cm, głębiej nie potrzeba, wszystko co na mojej działce jest w ziemi (płoty, furtka, wiata na śmieci (50cm) itp.) na 70cm i wszystko stoi prosto parę lat, osobiście nie trawię tematu "głębokości przemarzania' więc prosiłbym nie zagłębiać się tutaj w niego bardziej ;)

deski modrzew europejski 2 kategorii, 42zł/m2, jakość BDB, na 65 desek 4 były fatalne ale gdzieś je ukryłem, reszta w zupełności nadawała się na widok publiczny ;)

legary głowne 10x6, kontrlegary 6x4, w zupełności wystarczy na taką konstrukcję, taras zaliczył już imprezę na 15 gości, w przyszłości będą pewnie jeszcze większe imprezy ale o konstrukcję się wogole nie boję.

śruby Rothoblaas 5x60 kolor brązowy, 0,16 gr za sztukę, praca z nimi rewelacyjna. http://polskie-drewno.pl/wkrety-do-tarasow-560-rothoblaas-paczka-200sztuk-szare-p-58.html

drewno pomalowane ze wszystkich stron przed montażem podkładem Penetrin z Altaxu i raz olejem w kolorze teak, po montażu pomalowane 2 raz olejem (07.06) co zakończyło prace przy tarasie, zostały już tylko ozdoby typu meble, lampy (elektrykę mam puszczoną), kamyczki, krzaki ozdobne itp, narazie agrowłóknina już lezy wokół tarasu.

super że jest takie forum, ja osobiście przejrzałem wszystkie strony tego wątku, wiele napisanych tu rzeczy bardzo mi pomogło, może komuś moje informacje bądź zdjęcia również pomogą w przyszłości :)

414572

414573

414574

414575

414576

Kaizen
08-06-2018, 16:11
śruby Rothoblaas 5x60 kolor brązowy, 0,16 gr za sztukę, praca z nimi rewelacyjna. http://polskie-drewno.pl/wkrety-do-tarasow-560-rothoblaas-paczka-200sztuk-szare-p-58.html

Zwykła stal malowana? Chyba bym się nie zdecydował na taką oszczędność, która za kilka lat (albo i szybciej, bo o uszkodzenie powłoki nie trudno i przy wkręceniu) zacznie barwić drewno na rudo. 0,16 zł chyba?
Ja przymierzam się powoli i jak na razie wygrywają C1 INOX AISI 410 - ale wychodzą prawie 27gr/szt.

pawel.majkarex
08-06-2018, 19:18
Zwykła stal malowana? Chyba bym się nie zdecydował na taką oszczędność, która za kilka lat (albo i szybciej, bo o uszkodzenie powłoki nie trudno i przy wkręceniu) zacznie barwić drewno na rudo. 0,16 zł chyba?
Ja przymierzam się powoli i jak na razie wygrywają C1 INOX AISI 410 - ale wychodzą prawie 27gr/szt.
Jestem w 100% świadomy decyzji, niestety majowe wydatki bardzo ograniczyły mój budżet, we wcześniejszych wątkach pytałem o śruby, byłem nawet zdecydowany na nierdzewne z polecenia jednego z użytkowników ale niestety robota szła pełna para a fundusze topnialy. A wkręty rothoblaas polecał jeden z forumowiczów.. Nie mówię że są super jakościowo, napisałem że super się wkrecalo, a czas pokaże resztę

Łukasz_S
08-06-2018, 19:41
Witam wszystkich
Planuję budowę tarasu z modrzewia syberyjskiego o wymiarach 5,6 x 3m. Przejrzałem chyba cały ten wątek ale mam jeszcze parę pytań :)
Taras planuję zrobić na bloczkach betonowych. Jak osadzić te bloczki? Na zaprawę, podsypkę cementowo-piaskową czy sam piasek? Musze wybrać jedynie z 10cm ziemi aby je osadzić. Teren jest dobrze utwardzony.
Mam jeszcze pytanie odnośnie wkrętów. Planuje iść w stronę Spax ale które wybrać? Na znanym portalu aukcyjnym 4,5x60 WIROX A2 400sztuk kosztuje ok 100zł, a inny 5x60 wkręt tarasowy INOX 500szt A2 kosztuje już ok 300zł. Czy do modrzewia wystarczy ten z powłoką WIROX? Czym one się w ogóle różnią?

pawel.majkarex
08-06-2018, 19:43
A nawiązując do nierdzewki, także można się nawinac na różne buble, mam dość dużo znajomych w branży metali.. Przykładem może być mój gelender na balkonie, u mnie w mieście są 2 firmy robiąc poręcze z nierdzewki, no i mają 2 oferty, inox z Polski i inox z Chin, cena polska 3 razy droższa.. Mój kumpel osobiście mi robił gelender na balkon jako fuche i powiedział, chiński 1500, polski 4500.. PS ceny firmowe, jako fucha wyszło taniej. Ja miałem polski za 2000. . Chiński za 3 lata będzie rudy.. Nie jestem specjalistą w metalach ale mam dość dobrych znajomych, więc warto sprawdzić pochodzenie takich wkrętów. Ja szczerze nigdy nie sprawdzałem, odrazu kupiłem moje rothoblaas więc nic więcej powiedzieć nie mogę.

fotohobby
08-06-2018, 19:49
Zwykła stal malowana? Chyba bym się nie zdecydował na taką oszczędność, która za kilka lat (albo i szybciej, bo o uszkodzenie powłoki nie trudno i przy wkręceniu) zacznie barwić drewno na rudo. 0,16 zł chyba?
Ja przymierzam się powoli i jak na razie wygrywają C1 INOX AISI 410 - ale wychodzą prawie 27gr/szt.

Te deski juz są rude ;)
I jeszcze będą ciemnieć.

Nie ma opcji, by wkręty barwily deski.

przemo1
09-06-2018, 04:45
forumowicze, oficjalnie wczoraj zakończyłem wszelakie prace na tarasie, także nareszcie KONIEC :) patrząc na kalendarz taras zajął mi równy miesiąc (07.05 - 07.06) ale z przerwami więc cięzko wyliczyć ile dokładnie, pierwsze 2 tygodnie jak miałem urlop (7-20 maj) robiłem dużo, potem sporadycznie wieczorami dłubałem, głownie po 20:00 jak dzieci spały

ilość pracowników - 1

powierzchnia - 31 m2 - (góra 24 m2, boki 7 m2)

słupy betonowe co 1 m, łącznie 35 słupów ze schodami, głębokość ok. 70 cm, średnica do 30 cm, głębiej nie potrzeba, wszystko co na mojej działce jest w ziemi (płoty, furtka, wiata na śmieci (50cm) itp.) na 70cm i wszystko stoi prosto parę lat, osobiście nie trawię tematu "głębokości przemarzania' więc prosiłbym nie zagłębiać się tutaj w niego bardziej ;)

deski modrzew europejski 2 kategorii, 42zł/m2, jakość BDB, na 65 desek 4 były fatalne ale gdzieś je ukryłem, reszta w zupełności nadawała się na widok publiczny ;)

legary głowne 10x6, kontrlegary 6x4, w zupełności wystarczy na taką konstrukcję, taras zaliczył już imprezę na 15 gości, w przyszłości będą pewnie jeszcze większe imprezy ale o konstrukcję się wogole nie boję.

śruby Rothoblaas 5x60 kolor brązowy, 0,16 gr za sztukę, praca z nimi rewelacyjna. http://polskie-drewno.pl/wkrety-do-tarasow-560-rothoblaas-paczka-200sztuk-szare-p-58.html

drewno pomalowane ze wszystkich stron przed montażem podkładem Penetrin z Altaxu i raz olejem w kolorze teak, po montażu pomalowane 2 raz olejem (07.06) co zakończyło prace przy tarasie, zostały już tylko ozdoby typu meble, lampy (elektrykę mam puszczoną), kamyczki, krzaki ozdobne itp, narazie agrowłóknina już lezy wokół tarasu.

super że jest takie forum, ja osobiście przejrzałem wszystkie strony tego wątku, wiele napisanych tu rzeczy bardzo mi pomogło, może komuś moje informacje bądź zdjęcia również pomogą w przyszłości :)

...

Kawał dobrej roboty, super, że się udało "własnymi rękami" i że forum się przydało.

cactus
11-06-2018, 10:31
Witam wszystkich
Planuję budowę tarasu z modrzewia syberyjskiego o wymiarach 5,6 x 3m. Przejrzałem chyba cały ten wątek ale mam jeszcze parę pytań :)
Taras planuję zrobić na bloczkach betonowych. Jak osadzić te bloczki? Na zaprawę, podsypkę cementowo-piaskową czy sam piasek? Musze wybrać jedynie z 10cm ziemi aby je osadzić. Teren jest dobrze utwardzony.
Mam jeszcze pytanie odnośnie wkrętów. Planuje iść w stronę Spax ale które wybrać? Na znanym portalu aukcyjnym 4,5x60 WIROX A2 400sztuk kosztuje ok 100zł, a inny 5x60 wkręt tarasowy INOX 500szt A2 kosztuje już ok 300zł. Czy do modrzewia wystarczy ten z powłoką WIROX? Czym one się w ogóle różnią?

Te wkręty wirox to nie są wkręty z nierdzewki tylko zwykła stal z powłoką. Niby lepsze niż zwykły ocynk ale to zwykła stal węglowa. Więc jak sie uszkodzi powłoka wkręta (normalne przy dokręcaniu) to rdza już sobie będzie szaleć.
Ja ostatecznie kupiłem wkręty Essve A2 do desek. Jestem bardzo zadowolony, cena niższa niż spaxa A2, bo okolo 100zł za 250szt, czyli wychodzi kolo 40gr. Bardzo mocne i nie ukręciłem na razie żadnego. A kilkanaście musiałem wykręcać z różnych powodów.
Do łączenia legarów i kątowników stosowałem wkręty tej samej firmy ale juz corrseal czyli z powłoką - cena okolo 40zł za 250szt (cos jak odpowiednik tego spaxa wirox).
Też chciałem początkowo robić taras z modrzewia syberyjskiego ale to drzewo dostępne w PL jest słabej jakości - bardzo dużo sęków i pęknięć - niektore deski nawet dwustronnie, często niewłaściwie suszone . Sprzedawcy z ktorymi rozmawialem od razu przez telefon mówili że okolo 10% desek będzie nienadająca się na taras i trzeba je sobie zużyć na mniej widoczne miejsca albo inne meble ogrodowe. Porównywałem modrzew nasz i syberyjski w jednym składzie i ten europejski ma ładniejsze wybarwienie i mniej seków (ale za to większe). Kolor drzewa ma znaczenie jest uzyjesz oleju z kolorem neutralnym bezbarwnym. Syberyjski ponoć jest trwalszy ale cena tez razy 2. Więc co kto woli.

maciejczapla
11-06-2018, 21:36
Panowie, po raz kolejny liczę na porady.

Taras prawie zrobiony, człowiek uczy się na błędach- w swoim popełniłem kilka.

Jeden z największych to dałem legar na końcu desek i przykręciłem je 2 cm od czoła, wiem że będą pękąć, ale co zrobić.

Teraz mam pytanie: wysokość tarasu mam jak na załączonym zdjęciu od drugiej deski do ziemi mam 7-8 cm. Kolejna deska nie wejdzie i teraz pytanie co byście zrobili ? Jak to wykończyć? Podsypać piachem ze spadkiem od? Kamieniami ? Jak to zrobić wg sztuki, 3 deska nie wejdzie, a nie mam pomysłu :(


414744

Łukasz_S
12-06-2018, 07:25
Panowie, po raz kolejny liczę na porady.

Taras prawie zrobiony, człowiek uczy się na błędach- w swoim popełniłem kilka.

Jeden z największych to dałem legar na końcu desek i przykręciłem je 2 cm od czoła, wiem że będą pękąć, ale co zrobić.

Teraz mam pytanie: wysokość tarasu mam jak na załączonym zdjęciu od drugiej deski do ziemi mam 7-8 cm. Kolejna deska nie wejdzie i teraz pytanie co byście zrobili ? Jak to wykończyć? Podsypać piachem ze spadkiem od? Kamieniami ? Jak to zrobić wg sztuki, 3 deska nie wejdzie, a nie mam pomysłu :(


414744

A może przeciąć deskę wzdłuż na wymagany wymiar? Chyba uda się to zrobić....
Mnie czeka podobne kombinowanie ale na powierzchni użytkowej. Mam ograniczony taras z dwóch stron (szeregówka) i niestety nie wejdzie cała deska a chciałbym wykorzystać cała powierzchnię żeby nie robić z dwóch stron jakiś szczelin...

fotohobby
12-06-2018, 07:41
Panowie, po raz kolejny liczę na porady.

Taras prawie zrobiony, człowiek uczy się na błędach- w swoim popełniłem kilka.

Jeden z największych to dałem legar na końcu desek i przykręciłem je 2 cm od czoła, wiem że będą pękąć, ale co zrobić.

Teraz mam pytanie: wysokość tarasu mam jak na załączonym zdjęciu od drugiej deski do ziemi mam 7-8 cm. Kolejna deska nie wejdzie i teraz pytanie co byście zrobili ? Jak to wykończyć? Podsypać piachem ze spadkiem od? Kamieniami ? Jak to zrobić wg sztuki, 3 deska nie wejdzie, a nie mam pomysłu :(


414744

No to ja przetnij. Zawieź do pierwszego, lepszego zakladu stolarskiego.
Mozesz tez podnieść teren, zrobic mini skarpę, wowczas optycznie obnizysz taras.

AdrianaK
12-06-2018, 11:29
Witam.
Ja zrobiłem taras o wymiarach 3x7m z deski ryflowanej - modrzewiowej.
Na zagęszczonym podłożu (kruszywo i gruz) ułożyłem bloczki "14". Jako obrzeże ustawiłem rolkę z kostki granitowej na podbudowie betonowej.
http://img339.imageshack.us/img339/2104/img0014pu.jpg

Do nich za pomocą kątownika stalowego i klinów plastikowych przymocowałem modrzewiowe legary o wymiarach 6x9 cm. Rozstaw legarów około 50cm.
http://img191.imageshack.us/img191/8048/img0037hn.jpg

Na górę za pomocą wkrętów zewnętrznych rawl przykręcona została deska modrzewiowa. Deska została 2 razy zaimpregnowana impregnatem Sadolin BASE i 2 razy olejem Sadolin Superdeck Palisander.
http://img689.imageshack.us/img689/2376/img0161up.jpg
http://img441.imageshack.us/img441/9665/img0163qt.jpg
http://img705.imageshack.us/img705/6364/img0157vo.jpg

Efekt ogólny jak dla mnie super. Mam nadzieję że trochę poleży:)

PS. koszt całkowity około 2500 zł.


Hej, mam pytanie.
Jak Ci się sprawuje ten taras? Jak go impregnujesz? Jak oceniasz, kiedy do wymiany? Czy możesz wrzucić jakieś aktualne fotki?

pawel.majkarex
12-06-2018, 14:28
Panowie, po raz kolejny liczę na porady.

Taras prawie zrobiony, człowiek uczy się na błędach- w swoim popełniłem kilka.

Jeden z największych to dałem legar na końcu desek i przykręciłem je 2 cm od czoła, wiem że będą pękąć, ale co zrobić.

Teraz mam pytanie: wysokość tarasu mam jak na załączonym zdjęciu od drugiej deski do ziemi mam 7-8 cm. Kolejna deska nie wejdzie i teraz pytanie co byście zrobili ? Jak to wykończyć? Podsypać piachem ze spadkiem od? Kamieniami ? Jak to zrobić wg sztuki, 3 deska nie wejdzie, a nie mam pomysłu :(


414744

Witam,
miałem identyczny problem, parę stron wcześniej także pytałem forumowiczów co zrobić, ostatecznie poradziłem sobie tak jak na zdjęciu poniżej:

z boków wybrałem trochę ziemi żeby 3 deski się zmieściły, u mnie akurat na styk, nawet jak teraz dam kamyczki ozdobne to trochę najdą na deskę a na schody, które nie chciałem by były aż tak nisko, wykończyłem jak tobie podpowiadali, połową deski. Nie miałem już ani jednej deski w całości tylko odpady po 50 - 70 cm więc musiałem z takich sztukować. Wyszło jak wyszło. No i pod główny schód z frontu nadsypałem ziemi i zasiałem trawkę :)

Buczi
14-06-2018, 13:27
Już ktoś tu zapewne poruszał ten temat, ale próbowałem naleźć i jakoś mi się nie udało...

Planuję taras, w grę wchodzi modrzew syberyjski tylko zastanawiam się jakie dać legary czy trzymać się jednego gatunku i robić z modrzewia czy może jakieś rodzime drewno.

Jeśli chodzi o modrzew to myślałem o legarach 45x95 (co 1,3mx1m) oraz kontrlegary 40x40 (co 40cm) nie za gęsto? Takie wymiary ponieważ takie są w hurtowni Alga

edit: legary i kontrlegary ponieważ konstrukcja będzie na słupach około 35cm nad ziemią


Wrzucam zdjęcie poglądowe z wymiarami. Nie sugerujcie się wzorem rozmieszczenia desek bo będzie inny ;)

Pod
15-06-2018, 12:02
Mam rozstaw 47cm miedzy kontrlegarami a maja one przekroj 5x9. Uważam że to jest stabilnie. Legarki 4x4 to cienkie patyczki, zwlaszcza ze glowne legary masz w rozstawie nawet 1.3m To na pewno bedzie za malo. Daj minimum 45x75mm.

bajcik
15-06-2018, 20:32
@jaqo1989
mam kantówki ciut grubsze (dół 10x5, góra 7x5) i przy rozstawie dolnych 135cm taras wydaje pewne dźwięki jak się po nim chodzi. Nie ugina się ani nie buja, ale pracuje inaczej niż na środku, gdzie musiałem wstawić dodatkowy extra legar (mam tam więc rozstaw 70cm) - i tam chodzi się jak po betonie.

Toty
17-06-2018, 21:37
Koledzy, mam wszystko przygotowane do montażu, naczytałem sie więcej niż przed maturą :) Jednak brak konkretów jeśli chodzi o modrzew i rozstaw miedzy deskami. Niby w paru miejscach wyczytałem że między deskami nie powinno być mniej niż 6mm jeśli deski są wysuszone, i nie mniej niż 4mm jeśli kładziemy drewno bez suszenia. Tylko nie było tam napisane jaki gatunek drewna... Ile wy dawaliście na swoich tarasach i czy jestescie zadowoleni? Pomijam egzotyki bo to zupelnie inny temat.
Poza tym, jaki dać odstęp między deskami kładzionymi poprzecznie?? - wymyśliłem sobie że na obrzeżu tarasu będzie tzw deska krawędziowa żeby ukryć koncówki wszystkich desek, jest ona kładziona prostopadle do nich. Czy w takiej sytuacji odstęp też musi być te 6mm czy może być mniej np 4mm? Podobno drewno po długości bardzo mało pracuje i są to marginalne wielkości typu 2-3mm ?
Legary mam już przykręcone ale powiem wam że zeszło dwa tygodnie popołudniami żeby je naprostować i uzyskać w miare jeden poziom - tak wiekszość była poskręcana. Moja rada - krecić drewno jak najszybciej po zakupie. Ja miałem kupione w kwietniu i spięte belki pasami ale to nic nie daje, kilka dni po odpięciu pasów belki kręcą się jak oszalałe - a przecież trzeba je rozpiać żeby zaimpregnować i olejować.

pawel.majkarex
18-06-2018, 10:43
forumowicze, taras nabrał finalnego widoku :) doszły mebelki (narazie takie tańsze, kiedyś chcemy narożnik w tym miejscu), kamyczki, teraz już jest wszystko jak powinno być :) brakuje tylko oświetlenia ale musi poczekać, funduszy brak :( kiedyś się zrobi..

jak rok temu siedzieliśmy z żoną aż całe 2(!) wieczory na tarasie z płyt OSB, teraz przesiadujemy na nowym całe dni wolne i wieczory, jemy śniadania, obiady, kolacje. Jest super! pogoda też dopisuje więc jest ok. polecam wszystkim taras drewniany jeśli jeszcze się zastanawia jaki zrobić ;)

fotohobby
18-06-2018, 11:15
Super robota :yes:

Karola12cc
19-06-2018, 20:17
Ważne, żeby drewno było dobrze zaimpregnowane no i taras na bank musi być zadaszony. W przeciwnym razie bardzo szybko się zniszczy.

pawel.majkarex
20-06-2018, 07:24
Ważne, żeby drewno było dobrze zaimpregnowane no i taras na bank musi być zadaszony. W przeciwnym razie bardzo szybko się zniszczy.

zadaszenie tarasu, dobry temat. ale co masz na myśli że zadaszenie ochroni? górne? przed czym? nie mieszkamy na równiku żeby słońce świeciło pionowo z nieba, u nas świeci pod kątem więc już mamy część tarasu narażone na słońce. deszcz? również leje pod kątem jak jest burza więc woda na tarasie jest.

chyba że mówimy o bocznych kurtynach, ale takowe musimy odsłonić na burze bo nam je potarga więc mamy wodę, na zimę także permanentnie trzeba je odsłonić bo po co mają być zasłonięte, więc mamy śnieg, no i słońce.

chyba że mówimy o bocznym osłonięciu na stałe, nie wiem, jakieś panele z drewna ale.. po co? taras się stawia żeby posiedzieć na świeżym powietrzu a nie osłoniętym jak w domu, może odrazu budujmy tarasy w domu?

i ostatnia sprawa, inne rzeczy drewniane na podwórku, np. domek dla dzieci, płoty, bramy, wiaty itp.. osłaniamy? jakby to wyglądało? nad domkiem jeszcze jeden domek żeby osłonić ten domek? po to są impregnaty żeby drewniane konstrukcje ochronić NA JAKIŚ CZAS.

podsumowując, jak ktoś chce taras na 100 lat niech buduje z kostki brukowej, budując taras z drewna TRZEBA mieć świadomość że będzie na X lat (X - zależy od rodzaju drzewa i impregnatu).

Pod
20-06-2018, 07:58
Niektórzy mają tu chyba jakąś manie ochrony drewna.
Taras i tak poszarzeje, zadaszony czy nie, zaolejowany 5 razy czy też nie. Jak damy dobry olej i więcej cienia to proces ten spowolnimy ale nie ma co liczyć na to że za 5 lat nasz taras bedzie miał kolor naturalnego drewna. Nawet drogie egzotyki szarzeją/ciemnieją. To jest drewno i taki jego urok, to nie jest nic zlego.
Dobrze kolega wyżej pisze... mamy ogrodzenia z drewna, place zabaw i ich jakoś nie zadaszamy i nie olejujemy 5 razy rocznie.
Dla mnie zadzaszenie jest tylko po to żeby mi sie fajnie siedziało w ceniu a nie po to żeby mi dechy wolniej zmieniały kolor...

bettka
03-07-2018, 22:05
Mam pytanie o deski tarasowe bankirai: czy to normalne, że po kilku miesiącach (teraz nie był w tym czasie użytkowany) od położenia i zaolejowania górna część ryflowania odłamuje się miejscami i wykrusza?

Dodatkowo deski popękały wzdłuż na końcach. Tam są najbardziej narażone na deszcz i śnieg, bo nie ma już zadaszenia, ale mimo wszystko - minęło raptem pół roku (!)

cactus
04-07-2018, 08:04
Jaki system montażu? bezwkrętowy? Jesli wkręty to jak daleko od końca desek? Deski naweircalne przed przykręceniem? Piszesz że taras ma pol roku. Robiony był w styczniu i olejowany w styczniu ?

zygi72
07-07-2018, 05:58
Witam. Proszę o podpowiedź czym można szlifować taras, jakie urządzenie najlepiej się sprawdza - szlifierka taśmowa, oscylacyjna....? Mam taras z modrzewia gładki bez ryfla i chyba przesadziłem z czyszczeniem. Chyba za duże ciśnienie myjki - tak mi się wydaje.Taras jest zadaszony, w bryle budynku ale wiadomo brzegi narażone na warunki atmosferyczne, wnętrze już nie. Olejowałem bezbarwnym olejem i brzegi poszarzały. Postanowiłem doczyścic i zaolejować już kolorem. Niestety po czyszczeniu (środek do odszarzania i myjka ciśnieniowa) brzegi które były szare zrobiły się nierówne, widać nierówności na słojach, prawie jak ryfel. W miejscach gdzie nie było szarości deska jest gładziutka, wygląda jakby była lakierowana, a po już nie. Dodatkowo tu gdzie jest gładka nie przyjęła tyle samo oleju gdzie szorstka i widać różnicę koloru. Dlatego zastanawiam się nad przeszlifowaniem całości aby wyrównać strukturę. Jakie ustrojstwo najlepiej się do tego nadaje? i czy wogóle są szanse aby to usunąć. Przed zimą na pewno się do tego zabiorę i proszę o podpowiedzi.

przemo1
07-07-2018, 06:13
Użyj szlifierki taśmowej albo oscylacyjnej. Ewentualnie najpierw taśmowej ze średnią granulacją papieru, potem oscylacyjnej z drobną.

Pytajnick
07-07-2018, 13:09
Witam. Proszę o podpowiedź czym można szlifować taras, jakie urządzenie najlepiej się sprawdza - szlifierka taśmowa, oscylacyjna....? Mam taras z modrzewia gładki bez ryfla i chyba przesadziłem z czyszczeniem. Chyba za duże ciśnienie myjki - tak mi się wydaje.Taras jest zadaszony, w bryle budynku ale wiadomo brzegi narażone na warunki atmosferyczne, wnętrze już nie. Olejowałem bezbarwnym olejem i brzegi poszarzały. Postanowiłem doczyścic i zaolejować już kolorem. Niestety po czyszczeniu (środek do odszarzania i myjka ciśnieniowa) brzegi które były szare zrobiły się nierówne, widać nierówności na słojach, prawie jak ryfel. W miejscach gdzie nie było szarości deska jest gładziutka, wygląda jakby była lakierowana, a po już nie. Dodatkowo tu gdzie jest gładka nie przyjęła tyle samo oleju gdzie szorstka i widać różnicę koloru. Dlatego zastanawiam się nad przeszlifowaniem całości aby wyrównać strukturę. Jakie ustrojstwo najlepiej się do tego nadaje? i czy wogóle są szanse aby to usunąć. Przed zimą na pewno się do tego zabiorę i proszę o podpowiedzi.

Wiesz...najlepiej to mieć różne "ustrojstwa" i próbować którą najlepiej idzie. Oscylacyjne jak dla mnie są najlepsze do delikatnych, precyzyjnych szlifowań ale też każdy ma inną rękę i każdemu co innego pasuje. Jak ostatnio pracowałem nad zabytkowymi , cienkimi parkietami , to jechałem wszystkim..oscylacyjną, obrotową, taśmową,ręcznie.. Raz, że sprzęt się grzał, dwa, różne rodzaje uszkodzeń..itp. Do tego dochodzą różne ziarnistości papieru...
Eksperymentuj. Nigdy nie ma gotowej recepty..

zygi72
07-07-2018, 17:05
ok. dzieki. teraz nie bardzo miałem jak, bo wszyscy chcą korzystać z tarasu. Po sezonie będzie łatwiej. Szlifowałem natomiast kawałek i odniosłem wrażenie, że wyciera się tylko ten jaśniejszy, miększy materiał, a te słoje ciemne nie bardzo. pewnie to tylko złudzenie ale... zobaczę na jesieni. Ogólnie narzekam ale biedy nie ma. taras dla wszystkich się podoba ale ja widzę że nie na całej powierzchni jest taki sam błyszczący i gładziutki. Ale zawsze tak jest, że ten co robi to widzi wszystkie niedoróbki.

meczesiu
09-07-2018, 13:24
czym myjecie taras przed "serwisem" jakiś środków czyszczących użyć ?

fotohobby
09-07-2018, 17:13
wodą z mydłem w płynie :)
Olejowałem taras trzy dni temu - szczotka ryżowa, żeby piasek z ryfli wymieść, potem mop i ww środek, słoneczko przez godzinę zrobiło swoje i poszedł olej.

dwiecegly
16-07-2018, 08:11
Czym najlepiej usuwać drobne plamki zywicy z desek olejowanych? Taras skonczony jakieś 3 tyg temu, zaolejowany na razie raz. Chce go pokryć drugi raz ale na okolo 10 deskach są plamki żywicy - takie drobne jak opryszczka u nastolatka. Wyszły po kilku dniach mocnego słonca. Zanim je zaolejuje na gotowo chciałbym to jakoś zmyć. Wyczytałem że można użyc benzyny ekstrakcyjnej lub nitra - ten drugi wydaje mi sie grosny bo pamietam że potrafi nawet wytapiać plastik. Może jest jakis gotowy preparat do tarasow?

przemo1
16-07-2018, 08:44
Ja żywicę zmywałem benzyną lakową, ale to było pod bejcę i lakier. Pod olej to musiałbyś zrobić test na jakimś ścinku, czy po zmywaniu drewno przyjmie olej (niedokładne zmycie może zostawić cieńką powłokę żywicy, co da po olejowaniu jasne plamy)

dwiecegly
16-07-2018, 11:17
Jak mialem deski jeszcze surowe to wieksze plamy zywiczne mylem benzyną ekstrakcyjną, cięzko ale schodziło. Ale teraz te plamki ktore wyszly to są takie kropeczki zachnięte, jakby łuszczące się. Dziwie się ze nie ma na to sposobu albo odpowiedniego preparatu.
Nawet jak sie odbarwie na tych dechach to najwyzej wezme je dwa razy olejem.

pawel.majkarex
20-07-2018, 07:17
Jak mialem deski jeszcze surowe to wieksze plamy zywiczne mylem benzyną ekstrakcyjną, cięzko ale schodziło. Ale teraz te plamki ktore wyszly to są takie kropeczki zachnięte, jakby łuszczące się. Dziwie się ze nie ma na to sposobu albo odpowiedniego preparatu.
Nawet jak sie odbarwie na tych dechach to najwyzej wezme je dwa razy olejem.

kurczę 2 m-ce po montażu także mam problem z żywicą, powiedziałbym duzy bo na każdej desce mam wysyp plamek :( widzę tutaj porady kolegów ale na deskach surowych przed olejowaniem a ja już mam 2 warstwy oleju, co w takim przypadku? Dzsiaj rano robiłem próbę na kawałku odrzutu (bo on oczywiście też jest wysypany) i nie bardzo, nie schodzi a w dodatku matowi powierzchnię, próbowałem ekstrakcyjną. Myślę dlaczego tak późno to wylazło? 2 m-ce słońce i deszcz waliły równo po deskach i nic, ani jednej plamki, i nagle wysyp na całym tarasie. jestem wściekły, koledzy co robić? Poniżej fotki

416536

416537

bajcik
20-07-2018, 10:45
Czy żywica stanowi jakiś problem, oprócz tego że może się nie podobać?
Na niektórych deskach mam i nie narzekam.

pawel.majkarex
20-07-2018, 11:08
Czy żywica stanowi jakiś problem, oprócz tego że może się nie podobać?
Na niektórych deskach mam i nie narzekam.

ja wizualnie jestem w stanie dużo zaakceptować, naprawdę, dlatego też kupiłem deski 2 gatunku i ani jednej nie wyrzuciłem (niektórzy tutaj wszczynali dyskusje o idealnych deskach, że jak jedna krzywa to szajs itp... lub zadaszają taras żeby im kropelka deszczu nie kapnęła na deseczkę itp...) ale akurat większe skupisko żywicy trochę się klei a ja mam CAŁY taras w takim skupisku jak na zdjęciu poniżej, postaram się wrzucić fotkę z dalszej odległości ale nie wiem czy będzie cos widać.

Jakbym miał na niektórych deskach to nawet bym wątku nie zakładał ino pucował, ale mam na 31m2.

416544

PaRa
20-07-2018, 16:45
j

Jakbym miał na niektórych deskach to nawet bym wątku nie zakładał ino pucował, ale mam na 31m2.

416544

Niestety ładnie to nie wygląda, współczuje.
Utwierdziłeś mnie tym zdjęciem, że dobrze zrobiłem wybierając deskę szczotkowaną a nie ryflowaną.

https://images82.fotosik.pl/1120/df3917ae03585417med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/df3917ae03585417)

Magdalena74
21-07-2018, 03:12
A czym się różni deska gładka od szczotkowanej? Przegladam neta, ale na zdjęciach wygladają tak samo.

przemo1
21-07-2018, 06:32
Gładka = szlifowana. Szczotkowana ma mniej równą powierzchnię.

Pytajnick
21-07-2018, 09:02
kurczę 2 m-ce po montażu także mam problem z żywicą, powiedziałbym duzy bo na każdej desce mam wysyp plamek :( widzę tutaj porady kolegów ale na deskach surowych przed olejowaniem a ja już mam 2 warstwy oleju, co w takim przypadku? Dzsiaj rano robiłem próbę na kawałku odrzutu (bo on oczywiście też jest wysypany) i nie bardzo, nie schodzi a w dodatku matowi powierzchnię, próbowałem ekstrakcyjną. Myślę dlaczego tak późno to wylazło? 2 m-ce słońce i deszcz waliły równo po deskach i nic, ani jednej plamki, i nagle wysyp na całym tarasie. jestem wściekły, koledzy co robić? Poniżej fotki

416536

416537

Zbudowałem znajomemu wiatę, której podstawą były belki 18x18cm - puściły gluty żywicy po trzech latach a z ponoć suchej podbitki, wystawionej na słońce, w pierwszym gorącym miesiącu.
Wiodące środki, jak to ładnie mówią, którymi pomalowane były belki itd, zniknęły po dwóch latach w miejscach nasłonecznionych. To poniekąd zniechęciło mnie do budowy domu z drewna.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/28026d4ebe4d2fd2
Obym się mylił, ale czeka Cię żmudna praca i mechaniczne usuwanie żywicy. Próbuj rozpuszczalnikami na benzynie, terpentynie czy amoniaku.
Kiedyś rozmawiałem z gościem który od 30 lat "siedzi w drewnie" Iglaste kupuje tylko w Niemczech, bo jak mówi, tylko oni prawidłowo je suszą a zanim zetną drzewo, to spuszczają z niego żywicę.

fotohobby
21-07-2018, 20:24
Niestety ładnie to nie wygląda, współczuje.
Utwierdziłeś mnie tym zdjęciem, że dobrze zrobiłem wybierając deskę szczotkowaną a nie ryflowaną.

https://images82.fotosik.pl/1120/df3917ae03585417med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/df3917ae03585417)

Na szczotkowanej zywica nie wyjdzie ??
:D

PaRa
21-07-2018, 21:46
Na szczotkowanej zywica nie wyjdzie ??
:D

Na razie weszła, mam pare kropek z belek konstrukcyjnych pergoli. Upały swoje zrobiły.

Bardziej chodziło mi o estetykę i łatwość ewentualnego czyszczenia.

Magdalena74
22-07-2018, 09:02
Gładka = szlifowana. Szczotkowana ma mniej równą powierzchnię.
Dzieki :)
PaRa mógłbyś wstawic fotkę swojej deski z bliska aby było widać to szczotkowanie.

fotohobby
22-07-2018, 09:05
Estetyka, rzecz subiektywna. Co do czyszczenia tego nalotu faktycznie drobne ryfle sa tu kiepskie.
Natomiast co do tego, czy żywica wyjdzie, czy nie rodzaj wykonczenia desek nie ma znaczenia
Poczekalbym z tym do przyszlej wiosny - po zimie zywica będzie krucha

PaRa
22-07-2018, 09:19
Dzieki :)
PaRa mógłbyś wstawic fotkę swojej deski z bliska aby było widać to szczotkowanie.

Tu masz stronę firmy, gdzie deską kupowałem, masz pozycję Modrzew Syberyjski Szczotkowany i lepsze zdjęcia.
http://www.niedrogo.net/cennik/deska-tarasowa/28-mm

U mnie po impregnacie i oleju bezbarwnym wygląda to tak

https://images84.fotosik.pl/1063/6283e02d72689568med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/6283e02d72689568)

Magdalena74
22-07-2018, 09:47
Super, teraz juz wiem o co chodzi.

pawel.majkarex
23-07-2018, 13:25
Niestety ładnie to nie wygląda, współczuje.
Utwierdziłeś mnie tym zdjęciem, że dobrze zrobiłem wybierając deskę szczotkowaną a nie ryflowaną.

https://images82.fotosik.pl/1120/df3917ae03585417med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/df3917ae03585417)

No ładnie nie wygląda ale zostawiam to, nie mam zamiaru z tych ryfli na kolanach tego dłubać, chciało się taras drewniany to trzeba i takie rzeczy znieść, oczywiście nie zamieniłbym na żaden inny.

super mi się podoba twoja pergola, chcę robić bardzo podobną ale na pół tarasu (poniżej wizualizacja), tylko nie wiem kompletnie skąd materiał na górę i na boki, są sklepy firmy co robią na wymiar? masz jakiś namiar? jak z rozsuwaniem góry u ciebie, jest to na jakichś prowadnicach lub czymś podobnym?

416636

PaRa
23-07-2018, 20:30
No ładnie nie wygląda ale zostawiam to, nie mam zamiaru z tych ryfli na kolanach tego dłubać, chciało się taras drewniany to trzeba i takie rzeczy znieść, oczywiście nie zamieniłbym na żaden inny.

super mi się podoba twoja pergola, chcę robić bardzo podobną ale na pół tarasu (poniżej wizualizacja), tylko nie wiem kompletnie skąd materiał na górę i na boki, są sklepy firmy co robią na wymiar? masz jakiś namiar? jak z rozsuwaniem góry u ciebie, jest to na jakichś prowadnicach lub czymś podobnym?

416636

Nie wiem czy to cię pocieszy, ale u mnie też na 1 desce są takie plamki, dodatkowo kapnęła też żywica z pergoli a to drewno konstrukcyjne KVH miało być takie idealne.

Materiał na roletę poziomą kupiłem w necie, to codura. Dałem ten materiał krawcowej i ona uszyła mi roletę i nabiła oczka montażowe, trochę słabo jej to wyszło.
Roleta jest ściągana do ściany kiedy pada, przesuwa się na stalowych linkach puszczonych prze oczka montażowe. Możesz też zamówić w tej firmie, masz tam system montażowy, jak go zobaczysz to będziesz wiedział o co chodzi

http://www.zaglesloneczne.pl/

pawel.majkarex
27-07-2018, 12:28
dzięki za info, już coś więcej wiem :) a powiedz mi proszę jeszcze jakie grube masz te belki? Ja planuję 90x90 mm chociaż nie wiem czy nie za chude, oczywiście chodzi o wygląd, żeby nie wyglądały jak chude patyczki, konstrukcyjnie sie martwić nie muszę bo mają tylko szmatę utrzymać. planuję zrobić z modrzewia ale boję się że taka kontrukcja sie pokrzywi w cholerę a wiem że modrzew lubi się poskręcać lub przyjąć formę banana, szczególnie że moja wizualizacja nie zakłada belek przy domu, te 2 górne będą kotwione do ściany i wystarczy, dodatkowo nad schodem też nie ma jednej w pionie, jest dalej koło schodu więc tam też będzie konstrukcja w powietrzu podtrzymana zastrzałem.

416809

PaRa
27-07-2018, 14:09
Pergola jest zrobiona z drewna konstrukcyjnego świerkowego KVH, 10x10, kupiłem takie bo potrzebowałem belek o długości 4,7 m.

Kantówki konstrukcyjne wykonane ze świerku w technologi KVH. Drewno konstrukcyjne KVH jest specjalnym materiałem konstrukcyjnym o ścisle okreslonych właściwościach produktowych, opracowanym specjalnie dla wysokich wymagań nowoczesnych konstrukcji z drewna. KVH jest wysuszonym w komorach suszarniczych, wysortowanym pod względem wytrzymałości i z reguły klejonym na mikrowczepy, produktem z drewna iglastego. Ze względu na sposoby cięcia oraz niską wilgotność prawie nie wykazuje skłonności do pękinięć, charakteryzuje sie stabilnością i przy stosowaniu zasad zabezpieczenia drewna w konstrukcjach - może być stosowany bez zapobiegawczego chemicznego zabezpieczenia.

bajcik
28-07-2018, 12:17
Niestety ładnie to nie wygląda, współczuje.
Utwierdziłeś mnie tym zdjęciem, że dobrze zrobiłem wybierając deskę szczotkowaną a nie ryflowaną.

https://images82.fotosik.pl/1120/df3917ae03585417med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/df3917ae03585417)

O czymś podobnym myślę, stopy już wybetonowane pod słupki 10x10cm
Pytanie: jaki przekrój dać tych poziomych, na "obwodzie"? 10x10 mogą być troche ciężkie do układania w powietrzu, możnaby je nieco odchudzić? Np 10x6.
Nie będzie "krowkwi" pośrednich jak u @PaRa, ewentualny daszek będzie wisiał na sznurkach. Główny dawca cienia ma być pionowy, zamontowany do słupów co 2m.

przemo1
28-07-2018, 13:15
Poziome pracują głównie na zginanie w dół, istotna dla wytrzymałości jest wysokość. Jeśli słupy masz 10x10, to poziome możesz dać 10x5 lub 12x6.
Natomiast jeśli do podtrzymania zadaszenia będziesz chciał użyć np linek stalowych naciąganych pomiędzy poziomym belkami śrubą rzymską, to wtedy zasadne jest zastosowanie grubszego przekroju 10x10.

gambit565
30-07-2018, 08:25
Pergola jest zrobiona z drewna konstrukcyjnego świerkowego KVH, 10x10, kupiłem takie bo potrzebowałem belek o długości 4,7 m.

Kantówki konstrukcyjne wykonane ze świerku w technologi KVH. Drewno konstrukcyjne KVH jest specjalnym materiałem konstrukcyjnym o ścisle okreslonych właściwościach produktowych, opracowanym specjalnie dla wysokich wymagań nowoczesnych konstrukcji z drewna. KVH jest wysuszonym w komorach suszarniczych, wysortowanym pod względem wytrzymałości i z reguły klejonym na mikrowczepy, produktem z drewna iglastego. Ze względu na sposoby cięcia oraz niską wilgotność prawie nie wykazuje skłonności do pękinięć, charakteryzuje sie stabilnością i przy stosowaniu zasad zabezpieczenia drewna w konstrukcjach - może być stosowany bez zapobiegawczego chemicznego zabezpieczenia.

...ktory nie nadaje sie do zastosowan na zewnatrz- pisze jak byk, ze klasa uzywalnosci 1 i 2 ze wzgledu na klejenie na mikrowczepy.

przemo1
30-07-2018, 09:52
Czyżby to zależało od tego, kto klasyfikuje?
Bo tu np napisali:

"KVH to świerkowe drewno suszone komorowo do wilgotności około 15% (+/- 3%), szeroko wykorzystywane w budownictwie. Jest strugane czterostronnie, sfazowane z każdej z czterech stron, przy dłuższych elementach łączone na mikrowczep.

Produkcja drewna KVH jest poddana regularnym kontrolom organizacji certyfikujących, co wpływa na jakość i wytrzymałość produktu.

Zastosowanie:
- stropy, więźby, konstrukcje dachowe
- legary pod deski podłogowe i tarasowe
- konstrukcje montażowe (np. pod drewniane elewacje)
- budownictwo ogrodowe (altany, wiaty, place zabaw itp.)
- konstrukcje w budownictwie szkieletowym"...
https://www.drewnles.pl/pl/p/Drewno-certyfikowane%2C-konstrukcyjne-KVH-budowlane-C24-kantowki-konstrukcyjne-SWIERK-laty/584

dwiecegly
30-07-2018, 14:56
KVH to typowe drewno na szkieleciaki. Stosowanie tego na taras długowiecznosci nie gwarantuje.
Taras robilem z modrzewia, ostatnio bralem pare belek ze świerka (robie scianke szkieletową w komorce) i świerk to jednak drewno dwie klasy gorsze, bardzo lekkie, słabe i delikatne. Wydaje mi sie że sosna jest juz sporo lepsza.

gambit565
30-07-2018, 16:41
Czyżby to zależało od tego, kto klasyfikuje?
Bo tu np napisali:

"KVH to świerkowe drewno suszone komorowo do wilgotności około 15% (+/- 3%), szeroko wykorzystywane w budownictwie. Jest strugane czterostronnie, sfazowane z każdej z czterech stron, przy dłuższych elementach łączone na mikrowczep.

Produkcja drewna KVH jest poddana regularnym kontrolom organizacji certyfikujących, co wpływa na jakość i wytrzymałość produktu.

Zastosowanie:
- stropy, więźby, konstrukcje dachowe
- legary pod deski podłogowe i tarasowe
- konstrukcje montażowe (np. pod drewniane elewacje)
- budownictwo ogrodowe (altany, wiaty, place zabaw itp.)
- konstrukcje w budownictwie szkieletowym"...
https://www.drewnles.pl/pl/p/Drewno-certyfikowane%2C-konstrukcyjne-KVH-budowlane-C24-kantowki-konstrukcyjne-SWIERK-laty/584

zamiast powielac bzudry sprzedawcow sprawdz u zrodla co to jest KVH i do czego sie nadaje a do czego sie nie nadaje- https://www.kvh.eu/en/home/
polecam ci rozwniez lekutr normy " drewnianej"- Eurocode cz. 5

przemo1
30-07-2018, 17:07
zamiast powielac bzudry sprzedawcow sprawdz u zrodla co to jest KVH i do czego sie nadaje a do czego sie nie nadaje- https://www.kvh.eu/en/home/
polecam ci rozwniez lekutr normy " drewnianej"- Eurocode cz. 5

Nic nie powielam, podałem z wątpliwością jedną ze znanych klasyfikacji, nawet napisałem w formie pytającej. Dzięki za polecenie, w wolnej chwili zapoznam się z pewnością . Wzajemnie polecam Ci nerwosol (lub podobne) - zmniejszy Ci nerwowość wypowiedzi, co wyjdzie nam wszystkim na dobre. :) :).

PaRa
30-07-2018, 17:30
KVH to typowe drewno na szkieleciaki. Stosowanie tego na taras długowiecznosci nie gwarantuje.
Taras robilem z modrzewia, ostatnio bralem pare belek ze świerka (robie scianke szkieletową w komorce) i świerk to jednak drewno dwie klasy gorsze, bardzo lekkie, słabe i delikatne. Wydaje mi sie że sosna jest juz sporo lepsza.

Taras mam z modrzewia, jednak tam gdzi robiłem zakupy nie było belki 10x10 powyżej 4 mb z modrzewia. KUpiłem co kupiłem, pomalowałem 2 razy impregnatem 3 w 1 i bardzo mi sie to drewno podoba. A jak się zniszczy to zrobię nowe.

pawel.majkarex
31-07-2018, 07:21
Taras mam z modrzewia, jednak tam gdzi robiłem zakupy nie było belki 10x10 powyżej 4 mb z modrzewia. KUpiłem co kupiłem, pomalowałem 2 razy impregnatem 3 w 1 i bardzo mi sie to drewno podoba. A jak się zniszczy to zrobię nowe.

Brawo :) odpowiedź trafiona idealnie, niektórzy to myślą że konstrukcja drewniana jest na wieki i szukają niewiadomo czego, prawda jest taka czy to modrzew czy KVH to i tak się rozleci a koszt takiej pergoli nie jest duży żeby wymienić nawet za 10 lat.
Mam od strony jednego sąsiada płot drewniany ze zwykłej sosny, pomalowany RAZ impregnatem "jedna warstwa" (taka galareta) 4 lata temu i stoi praktycznie nienaruszony, kolor wyblakł, a nawet zszedł ale drewno ma sie bardzo dobrze, w tym roku maluję 2 raz (po 4 latach ;) i będzie gitara. Ja mam bardzo dużo rzeczy z drewna i jedną dewizę - wszystko się rozleci i trzeba będzie nowe robić, a za ile? tego nikt nie wie.. ale wolę 100x bardziej rzecz z drewna niż betonu.

416917

panrobot9
06-08-2018, 21:24
Witam Forumowiczów,

Jeżeli w złym miejscu umieszczam pytanie to przepraszam. Od kilkunastu tygodni mam taras z BANGKIRAI. Tzn. deska miała być BANGKIRAI ale mam coraz bardziej wątpliwości czy to to co miało być. W dwóch miejscach ktoś coś upuścił i są niewielkie wgniecenia (a ta deska podobno jest bardzo odporna na tego typu rzeczy). W miejscach uszkodzenia "wychodzi" biały kolor deski a z tego co czytałem BANGKIRAI jest w środku ciemny. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

lampionek
17-08-2018, 12:31
Witam,

zabieram się za zrobienie tarasu na bloczkach. Mam do wkopania 50 bloczków, moje pytanie brzmi - jak je najłatwiej umieścic stabilnie w gruncie? Mam do dyspozycjo około 1-2 tony zwiru i piasku. Planują dokupic cement w markecie i robic wg planu:
- dolek wykopac z zapasem ok 5-10 cm na podypke
- wymieszac cement, piasek, zwir (w jakich proporcjach?)
- umiescic bloczek w dolku na podsypce i na sucho wypoziomowac podypujac jesli trzeba
- zalac wodą (jak duzo?)
- poczekac z montazem legarow (ile dni?)


Czy to dobry plan? Jakie proporcje dac zwiru/cementu/wody? A moze lepiej wymieszać na mokro w wiadrze , wlac to do dolka i na to klasc bloczki? I wtedy poziomowac? Bardzo proszę o rady, prace zaczynam na weekend :)

z gory dzieki za pomoc, do pomocy nie mam nikogo i z narzedzi mam tylko lopate, wiadro, dlugą poziomicę i gumowy mlotek :)

johnnyboy55
17-08-2018, 13:12
Czołem grupa!

Dziękuję za każdy wpis. Dzięki temu wątkowy dałem rade zbudować taras 3x6m.

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/8/17/12649840_20180815_133558.jpg

Pomysł ze szpilkami tą od was, wkopane na 80-90 cm a pręty M12 zatopone na 20 cm. do tego Agrotkanina
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/8/17/12649837_20180728_110711.jpg

Legary 10x10 dwa razy pomalowalem lepikm na zimnno. Tak mi doradził Budowlańec od domków szkieletowych

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/8/17/12649841_20180728_110726.jpg

Deska sosnowa gładka 145x28 zaimpregnowana i zaolejowana. (zamawiałem świerkową a dostałem sosne )
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/8/17/12649835_20180809_193627.jpg

kontrlegary 6x6 (zużytkowałem deske 6x18x7000 i wyszło po 3 legary 6x6x6000)
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/8/17/12649838_20180811_121755.jpg

Montaż wraz z teściem ok 3 dni. Wkręty 5x60 ocynkowane do konstrukcji drewnianych na torx t20.
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/8/17/12649839_20180815_133605.jpg

Jeszcze to nie koniec ale użytkujemy :D
Muszę dokręczyć jeszcze z 2 deski no i po bokach po jednej . za 2 tygodnie olejowanie po montażu.

gambit565
19-08-2018, 08:33
Deska sosnowa gładka 145x28 zaimpregnowana i zaolejowana. (zamawiałem świerkową a dostałem sosne )
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/8/17/12649835_20180809_193627.jpg



O ile swierk to calkiem niezly material do zastosowania na zewnatrz o tyle sosna to chyba najgorszy wybor.

piotrus_pan16
19-08-2018, 21:48
Potrzebuje porady:
Nierozważnie założyłem, że pod deskę z modrzewia 24x140 dam legary 45x70 oraz kontrlegary 45x70 położone na płasko. Słupki już wybetonowałem w siatce 150x150cm. I tego już zmienić nie mogę.

Pytanie czy taka konstrukcja legarów i kontrlegarów ma prawo wytrzymać normalne użytkowanie?

Ewentualnie mogę zagęścić słupki betonowe.

Co sądzicie?

K@mil_
20-08-2018, 09:43
Cześć,
W tym roku padło na prace ogrodowe, najpierw zakładanie trawnika, teraz budowa tarasu.
Konstrukcję spłodziłem na bloczkach betonowych, na to belki 10x10 i kontrłaty 4x6.

Deskę mam z naszego modrzewia.

I teraz stoję przed wyborem oleju do desek i impregnatu pod tenże olej.
Taras ma być jasny, więc szukam w bielach, ew jasny szary.
Przejrzałem dużą część tego tematu i na razie padło na Bona Decking Oil (mają biały kolor). Jaki impregnat pod ten olej (żeby nie zostawiał żadnego lepkiego 'filmu' i pozwolił olejowi zrobić swoje
Do przemalowania będzie 40m2 desek. Jak z wydajnością (z życia) jeśli chodzi o ten olej? 2x2.5l mi wystarczy?

Pozdrawiam.

https://thumb.ibb.co/iHUFhe/IMG_6006.jpg (https://ibb.co/iHUFhe) https://thumb.ibb.co/gkYVFz/IMG_6063.jpg (https://ibb.co/gkYVFz) https://thumb.ibb.co/kpO82e/IMG_6083.jpg (https://ibb.co/kpO82e) https://thumb.ibb.co/fkgjaz/IMG_6085.jpg (https://ibb.co/fkgjaz)

Pod
20-08-2018, 10:26
Potrzebuje porady:
Nierozważnie założyłem, że pod deskę z modrzewia 24x140 dam legary 45x70 oraz kontrlegary 45x70 położone na płasko. Słupki już wybetonowałem w siatce 150x150cm. I tego już zmienić nie mogę.

Pytanie czy taka konstrukcja legarów i kontrlegarów ma prawo wytrzymać normalne użytkowanie?

Ewentualnie mogę zagęścić słupki betonowe.

Co sądzicie?

Zdecydowanie za cieńkie masz te glowne legary. Stań sobie stopą na takiej listwie podpartej co 1.5m Zobaczysz jak sie ugnie.
Kontrlegary można dać geściej i zostawić ten przekroj, ale pojdzie masa wkretów ktore przeciez potem widać.

Pod
20-08-2018, 10:28
Do przemalowania będzie 40m2 desek. Jak z wydajnością (z życia) jeśli chodzi o ten olej? 2x2.5l mi wystarczy?

Pozdrawiam.

]
Mi na olejowanie ok 30m2 desek i z 30 legarów kilkumetrowych poszło okolo 4l Bena decking oil. Robilem jeden raz od spodu i dwa razy od gory.

K@mil_
20-08-2018, 11:29
Jeszcze tak dodatkowo: może ktoś ma modrzew maźnięty tym olejem Bona Bianco i wrzuciłby fotki jak to wygląda po czasie?
Pozdrawiam.

johnnyboy55
20-08-2018, 11:34
Jaki impregnat pod ten olej (żeby nie zostawiał żadnego lepkiego 'filmu' i pozwolił olejowi zrobić swoje
Do przemalowania będzie 40m2 desek. Jak z wydajnością (z życia) jeśli chodzi o ten olej? 2x2.5l mi wystarczy?




Tu na Forum polecali tych impregnatów:

Sadolin Base
Altax Penetrin

A ja użyłem
Tikkurila Valtti Super Guard

Cena mniej wiecej taka sama ok 75-85 zl za 2.5l

2x2,5l oleju ci wystarczy.

K@mil_
20-08-2018, 11:38
Super, dziękuję.
Tylko gdzieś tu czytałem parę stron wstecz, że ktoś miał problem z jakimś impregnatem i potem olej mu nie wysychał/drewno nie wchłaniało.. Stąd moje pytania o impregnat ;)

kumien
20-08-2018, 12:08
Mój taras. Prawie skończony, bo zostały tylko schody ;)

Konstrukcja to słupy 300 osadzone na głębokości 70 cm. Szalunek w słupach kartonowych. Później legary sosna 50 x 150 i kontrlegary 50 x 100 stawiane na sztorc. Na wierzch modrzew syberyjski impregnowany impregnatem Osmo WR oraz olejowany olejem bangikari jasny tejże firmy. Wszystko sztywne, ale w jednym punkcie sama konstrukcja delikatnie uginała się. Po dołożenie deski wszystko jest stabilne.

Co do zmian to chyba zrezygnowałbym ze środkowego rzędu słupów (przy drzwiach balkonowych). Legary i deski i tak usztywniłyby konstrukcję, więc trochę szkoda mojego czasu i materiału. No i łączenie desek bym zmienił, ponieważ cięcie pod kątem 45 stopni nie jest takie łatwe. Trzeba dopasować się do ściany, ponieważ ona może uciekać. Dodatkowo zrobiłbym jeden schodek przy drzwiach balkonowych, aby cały taras był niżej. Teraz jest trochę za wysoko.

417669417670417671417672

piotrus_pan16
20-08-2018, 19:36
Zdecydowanie za cieńkie masz te glowne legary. Stań sobie stopą na takiej listwie podpartej co 1.5m Zobaczysz jak sie ugnie.
Kontrlegary można dać geściej i zostawić ten przekroj, ale pojdzie masa wkretów ktore przeciez potem widać.

A jakby zagęścić podparcie głównych legarów co 1 metr, a kontrlegary ustawić pionowo?

Pod
21-08-2018, 06:27
Myslalem że masz już gotowe słupy.
Podobny efekt osiągniesz skręcając dwie belki w jedną. I takich użyj jako głowne legary. Niestety belki nie maja na pewno jak to drewno jednakowych wymiarów i nie są prostę dlatego czeka cie ciekawa zabawa. Taki legar 90 x 75 powinien być wystarczający na rozstaw 1.5m chociaż idealnie jeszcze nie bedzie.

K@mil_
23-08-2018, 09:11
Olej który sobie upatrzyłem Bona Decking Oil w kolorze białym jest ciężko dostępny (podobno wycofany) i na stanach magazynowych same przeterminowane sztuki leżą... :/

Coś podobnej klasy w białym kolorze? Koopmans np.?

cob_ra
23-08-2018, 10:09
Olej który sobie upatrzyłem Bona Decking Oil w kolorze białym jest ciężko dostępny (podobno wycofany) i na stanach magazynowych same przeterminowane sztuki leżą... :/

Coś podobnej klasy w białym kolorze? Koopmans np.?

Napisz do Remmersa. Może coś będa mieli.

K@mil_
24-08-2018, 10:34
Też ciężko o biel od Remmers... :/

A z tych 'mainstreamowych' typu Tikkurilla, Beckers, Flugger, V33 coś się nadaje na zaolejowanie tarasu? Altax chyba słaby?

pawel.majkarex
24-08-2018, 11:53
Też ciężko o biel od Remmers... :/

A z tych 'mainstreamowych' typu Tikkurilla, Beckers, Flugger, V33 coś się nadaje na zaolejowanie tarasu? Altax chyba słaby?

Może i jest "słaby" jak to ująłeś ale czy ma to znaczenie przy 2 krotnym olejowaniu na rok? Słaby, nie słaby ale te pół roku drewno ochroni.

K@mil_
24-08-2018, 12:23
No może racja ;)
Znalazłem Remmers biały na alledrogo. Zamówiony. Dzięki za pomoc.

E w e l
25-08-2018, 05:01
Panowie pkt. podparcia pomiędzy legarami 1m a na ich długości pkt. podparcia co jakieś 1,7m
Czy legary główne 14x7 a kontrlegary 6x4 lub ewentualnie 5x10 to dobry wybór i co ile dać na nich te kontrlegary?
Na wierzch idzie deska sosnowa gładka (budowlana) 25mm

pawel.majkarex
04-09-2018, 07:32
witam,
jak myślicie olejować taras na jesień skoro budowałem go w maju/czerwcu i był olejowany drugi raz po montażu w połowie czerwca? wiem że powinno sie olejować wiosna / jesień a ja akurat w środek tych terminów się wbiłem i nie wiem czy jest sens na jesień. narazie zbytnio koloru nie stracił ani nic się nie dzieje.

PaRa
04-09-2018, 08:50
Czym najlepiej czyścić deski tarasowe ? Wystarcza zwykła szczotka ryżowa + woda czy szukać może jakiejś szczotki przystosowanej do wiertarki ?
Nie chce szlifować deski szczotkowanej bo zniszczę fakturę. Są też szczotki do postarzania drewna, ale nie wiem czy nie zadziała zbyt mocno.

E w e l
05-09-2018, 12:57
Wszyscy jeszcze na wakacjach?
Ktoś pomoże?

Panowie pkt. podparcia pomiędzy legarami 1m a na ich długości pkt. podparcia co jakieś 1,7m
Czy legary główne 14x7 a kontrlegary 6x4 lub ewentualnie 5x10 to dobry wybór i co ile dać na nich te kontrlegary?
Na wierzch idzie deska sosnowa gładka (budowlana) 25mm

bajcik
05-09-2018, 13:52
@Ewel mam legary grubsze (niż 6x4) podpierane gęściej. Czasem lubi skrzypnąć jak się chodzi. Na środku mam extra jeden legar główny, i tam się chodzi jak po skale.

Na twoim miejscu bym zagęścił legary dolne. Ale nie mówie że jest to konieczne.

cob_ra
05-09-2018, 15:55
Czym najlepiej czyścić deski tarasowe ? Wystarcza zwykła szczotka ryżowa + woda czy szukać może jakiejś szczotki przystosowanej do wiertarki ?
Nie chce szlifować deski szczotkowanej bo zniszczę fakturę. Są też szczotki do postarzania drewna, ale nie wiem czy nie zadziała zbyt mocno.

Poczytaj o tym
Holz-Tiefenreiniger od Remmersa.

cob_ra
15-09-2018, 15:27
I u mnie wstępnie taras jeden ogarnięty.

https://lh3.googleusercontent.com/bPBioeOTQsg9E6hIWY4oDESlQpqfx3kxj4WGAto4n5dYzaBM5S yHnbsQFAUIqmPVO5ETl0wS8JSg5tGwZ2A7SozJOgCwzWQzqjnS vBsAodi7D730hOLvsHNt_xYvkvZzwRDBYh7tUspZAPq6tpsqb9 f1PYz0rSz9TUZ__xlNdp78tHwV2mVFkEJw-uhiDG7PFpKZ9sBH6x62ivotygDz2_tnV_UMgvPspv0oVTHext1 _N7p9bwnSP8klObbdQPiwk38uvDGoNYFAcDqyVftga3BIQSpUn 07MTEVbT1OJS94CYl5TYEvy3_-PBysHoymW-Gk54wgQXpkZBXPP3uv2XRwq4epErsYq01YNDcQKOSzRENUKhhW TMi4xFobNnazw2T6aq7Il8OIqjP2V-QuhYlzEQM_SHqhIUapMlTKJvSUb5VYkLzGbrkrVnawE9C5kU7n P8CgabVI6GqqyXmCaPiewUEfl_J_M1XijNlwm4PorZv4j12Ig_ ePfR04hNBw4lb9dUGRnIBR_4hDt9nmAoPcrmp4P45GMYe4zE2i XS3a_OgmTMel-beXQGaraGhG7OC9jrY6sVtYNITNxbVVCq-mNA353TpzP9E7j1tjdvm2ueqO7ZYGbEKMT-vHBxbydLI6sIcpK5TFx5VNaS3F7BOK2jOrsLGHnguum8r4qEgj MN_Ktkf7fddLt=w543-h817-no

https://lh3.googleusercontent.com/PxM3_MkX_KD9AO4eVWF0INNsE5u5tg1LQhijdFkRsrDLaC4ef0 JaWldhG8QAg3_AQOzUyzqo7AS3sDLSL_IhwGiphwfucU5xTgEJ 3V6iVxzmplaTBre38QSQWrPdfSwHdir8VFO2_x6Lpqq-RXbjJH-4umnbCfDCXC5IkXnXVKDx79BbnbCOk-UxYxP6l7_M2TteEoVDsEehKywLQjH2iSeh-dszb8DDFLm_dWqwRs7II_IpK1e9Vk_us6RVGkUSdEaANEp5iSR S9zoeJCoTliPqbDLb17RdHmAs6YrIMjY7JY6QXcyqJNSR-MibyM-R0gcyfI6MCVQkZPKlqgqWI_ryPhN66gET0ThhG7U6zoIkcSJOn c6PN8qgVAoaEcacHq9II0IVJjKJsAEZoVko75yiDzYug__ZAxt VHCsDfnrCpFOVbo5E1GrJ96fQ9wS87924E6CTYsbJYcVjfUAka pgHSBarWkHPBEXUX71IWFaMlsj-V1ZTaEtzK1RdPS4VlnoYvWm3ldbKFuRvE0DJVk5uuXQduKQyy9 xxp6y8iuyYcpd1ulXpXj-EFIbXmghpHPbDTWhQCf-SlJ5lWMSqGTgw7BQmqixePPjh_QAE6_c4TGwim4gdBBhR-6-8S2BoqYJ6zy6qyW_RkHETkUozWo2t_OCkp2m9EA22DRmb0-v7le0otc_Qwo9l=w1231-h817-no

zychupe
20-09-2018, 09:47
Dobrze wygląda ta realizacja, dokładne cięcia i ułożenie. Dla mnie ważne żeby było prawdziwe drewno dobrze zaimpregnowane i więcej mi nie trzeba :)

meczesiu
01-10-2018, 17:04
Chcę pomalować olejem taras przed zimą. Czym go umyć? Muszę mieć jakiś środek czy tylko wystarczy woda z płynem do naczyń.

fotohobby
01-10-2018, 22:19
Płyn do naczyń, płyn do posadzek - nie ma znaczenia

przemo1
02-10-2018, 06:43
Chcę pomalować olejem taras przed zimą. Czym go umyć? Muszę mieć jakiś środek czy tylko wystarczy woda z płynem do naczyń.

Jeśli chcesz tylko umyć (nie "odszarzać" itp), to np dowolny płyn do podłóg drewnianych, lub płyn do naczyń (najlepiej jakiś tani, bez balsamu do rąk itp dodatków), raczej w małym stężeniu żeby łatwiej było wypłukać (ważne).

cob_ra
03-10-2018, 19:39
Zostało mi 145 szt wkrętów tarasowych takich jak w linku, ktoś jest chętny? Kupowałem z poniższego linka.

https://www.metal-wkret.sklep.pl/nierdzewne-wkr%C4%99ty-do-ukrytego-monta%C5%BCu/2619-kmwht-30x30-wkr%C4%99t-ciesielski-tarasowy-500szt.html

albreht
22-10-2018, 13:41
420575

Mamy mniej więcej coś takiego... Zastanawiamy się nad nad tarasem (tam gdzie jest to okno 3 szybowe wyjściowe). Planujemy taras drewniany. Pytanie, jakie wybrać deski drewniane? I jak je zabezpieczyć?

albreht
23-10-2018, 13:36
No i właśnie - co będzie lepszą opcją? Modrzew syberyjski czy europejski? Czytam sobie i właściwości obu są chyba zbliżone do siebie?

PaRa
23-10-2018, 14:35
No i właśnie - co będzie lepszą opcją? Modrzew syberyjski czy europejski? Czytam sobie i właściwości obu są chyba zbliżone do siebie?

Myślę, że różnica nie jest zbyt duża a problem sam się rozwiąże jak zaczniesz szukać i sprawdzisz dostępność, cenę.
Poszukaj najbliższego składu i zobacz co mają.

bobiczek
23-10-2018, 15:21
Ja podjąłem decyzję o zakupie deski kompozytowej.
Wie,wiem....nie będzie nigdy tak przyjazna jak prawdziwe drewno ale wiecie co?
Odstraszyło mnie to coroczne malowanie, konserwowanie, te różne zagrożenia spowodowane błędami wykonawcy, to że jeśli ma być fajne i trwałe to trzeba jednak zainwestować w solidny (oznacza nie tani) gatunek drewna.
Zrobiłem z kompozytu, jestem zadowolony, mam nadzieję że trwałość tej deski i brak potrzeby jej konserwacji, zrekompensuje kompromis związany z wyborem.

cob_ra
23-10-2018, 17:54
No i właśnie - co będzie lepszą opcją? Modrzew syberyjski czy europejski? Czytam sobie i właściwości obu są chyba zbliżone do siebie?

Ja brałem nasz, małe przyrosty proste słoje. Cena takiego modrzewia to jak cena dębu ( braliśmy z mazur i u mnie trwało to 2 lata tyle leżał pocięty u znajomego w tartaku i potem u mnie). Jeśli masz czas to możesz kupić pocięte, niech sobie poleżą w przewiewnym miejscu przykryte na przekładkach. A jak zależy na czasie dać do suszarni i obrabiać u jakiegoś stolarza.

Jak już będą gotowe impregnat do drewna iglastego i olej. Ale można też pozostawić samego sobie i zrobi się piękna patyna.

ilion
24-10-2018, 09:42
Ale przepraszam bardzo deska kompozytowa to zupełnie inna para kaloszy niż taras drewniany. Deska kompozytowa to tworzywo sztuczne, składająca się z polietylenów i innych tego typu związków. I nic do tego nie mam, ale drewno znacznie lepiej wygląda oraz jest wygodniejsze, przyjemniejsze.
A wspomniany wyżej modrzew spokojnie jest w stanie wytrzymać wiele lat - oczywiście trzeba odc wykonać zabiegi pielęgnacyjne, no ale coś za coś.

bobiczek
24-10-2018, 10:03
Ale przepraszam bardzo deska kompozytowa to zupełnie inna para kaloszy niż taras drewniany. Deska kompozytowa to tworzywo sztuczne, składająca się z polietylenów i innych tego typu związków..

Deski kompozytowe to mieszanina mączki drzewnej i polichlorku winylu, czyli PCW. Najczęściej zawartość drewna w tworzywie wynosi 30-50%. Dzięki temu deski kompozytowe mają powierzchnię przypominającą w dotyku drewno, a PCW zapewnia im trwałość, kolor oraz odporność na wilgoć.

https://muratordom.pl/ogrod/tarasy/drewno-tarasowe-czy-deski-kompozytowe-co-lepsze-tansze-latwiejsze-w-montazu-aa-xDwz-tJ5R-94rh.html

dwiecegly
24-10-2018, 11:47
Dzięki temu deski kompozytowe mają powierzchnię przypominającą w dotyku drewno,


:jawdrop:



a PCW zapewnia im trwałość, kolor



:lol2::lol2:
Daj spokój z tymi żartami.

bobiczek
24-10-2018, 12:05
:jawdrop:



:lol2::lol2:
Daj spokój z tymi żartami.

Zacytowałem link zaczerpnięty z Muratora :D

Joasia23
29-10-2018, 14:34
Ja mam u siebie zadaszony taras, zadaszenie co prawda ma swoje wady i zalety, ale mi nie przeszkadza.

tulipan99
03-11-2018, 10:29
Jeżeli taras ma być drewniany, to chyba warto pokusić się o jego zadaszenie. Dłużej posłuży.

I to koniecznie ,bez zadaszenia ,to nie zawracaj sobie głowy

mariett
04-11-2018, 07:07
Zwykły "Ludwik" najlepszy. Zwracaj tylko uwagę, czy płyn nie jest z dodatkiem środków natłuszczających.

Bernard123
04-11-2018, 14:58
Jak sam zauważyłeś, są podobne, więc może wybierz ten który ma lepszą dostępność/cenę

cob_ra
23-11-2018, 18:42
Jeden taras skończyliśmy, na drugim brakuje barierki, która niebawem powstanie. Wszystko z modrzewia krajowego.

Koszt na tą chwilę:
Modrzew ok 3 tys
Wkręty prawie 400zł
Olej, impregnat, lazura, Remmersa 447zł-mam jeszcze 2,5l na wiosnę.

https://lh3.googleusercontent.com/eULq7uPpc4ZJWQcoYoMJiPKYGFfi9_MjJRuqOdp491eaM15wQ5 LLz6co9Vm-ts8RoqS0P5JRnsGTMo2H1bZ-3X8kL75F2uAl06HRyq-kkni4U50caXc8jUWeIHRSxVxmwAnPWK3xOS9df6NS-Dubot8CLOBK7TQNMF0nbtUpLiqQuYacszgdI1YwO1VGXsnWCWy 2GCnP1JyxD6ebFVLfoWuniEFBghmbdy1haP8LSxX7fxd4hqTUd tstQq3LBrvEAAtrsyakksWbFGVQarSw137ZqIKtMFpS2Fw6qtp JQ_gRUA_hEJ8LY4n-_MPgrPONyHPTTFvkiz_tOn4Nx2wv26p_L6nkf2c_m4pQZqapPg UzaWhdkyXMd5DPj3nfiFjXZo4GZOekCQlKUZcmuzH3XVHq68Uv Sdb2ewwjbzDLUb82yN38d8HrXtTSLV0fQIacKM_Kug9VsIUTpw rnp8mrGLaBWF2xW0JXBSGjEcUQzlTCfMLRaqbvVR7WAOKqYZ6q IlKkMlF_QZO80xfxojFBeysMJAGTYqSUyjRObf93Jyu_J6ob3b Pz_Sa6U8WmfWaKf7VHBWzoV27zXSAtVAEmSDQIu3PtZYgiFhvF _DcMQ7pL3Qr7YAp_zye8AzQfLT62OyDzbXgPqg_8KWesfmaC2G Uf2zdkZInF6mPngMloR-x-QZAX9dRvg6pXYdUGN4a_6Oa2iQ3V1PTiGOK3tQ=w796-h597-no

https://lh3.googleusercontent.com/jlyFn99U3AZRQRozJHck3iiIiw5CaSiJmRHKhSSo1-9JJN5mRZInGaTMIBt_QqL2KbvbvuR7WxUheJb1_MjhD2JqwKGp r9pmbo12q4lG6m-yprn8oWkH8swBBXrqRd1mwWufdBH6RC28cpn3hF45j1zELUhou nGn-3J0U7I0saPQGW9oH8e1jYBCn-udKYKD8urd0EcINnWdfaw5aOp8SHvrKmvZystWQu0HdLL1lnf1 wDZbxVtDNIqoEWyK6ugG92g5ZfcmozWgOJwnIeDZKApwAF946n ngMhOxrqnSpQG5Rnbn4KRUmKG125EO8aDgzE1I3S5Wc6X95H5R nAkRnA0GIw2Y4OTdQuUjazyoJDzgUJ9HZw7B4LSF9tidrFo4Bt 95oTsAk3SR_k6ptvNh-zmLsryWqbngPwsyevbs5HAn0JvrT92f8qHxjkDXXkmTph-loQ1_7ugb4BYjblWAtCHUpeBGYK5r7pZtE5ieWHADWWFpuE92X h7R2sJ29B7udwIujWySVi899xeyA4P-GFIT6EHgaeeaaI-Pf0rN2oVTtXw1QQAFzuc67k-lE-rDfcyIlKh_XsOJVSiH0Yau03LH9aSlVUDOMUzQu3jSMCZT7dYl KkxvqYthlmrIO-ibbaEZPlofDJ1U-wN_Cjok9bQRhVeH8tRL7XpIgqXmJtt5BSv4-TfSpzQUkzDSbu91rYGlrcD0azjcC1aFZA=w448-h597-no

https://lh3.googleusercontent.com/bAvOZznHfdcPBf0yifDps6ggG2-dteEAI3CJdxcCi_bxDKR1ePhNQnCqW-areUur4Ksk5xQFIthmfKkQPYWR1L1BF2_wVu4EXWoQjnj--qk2CD0syQEksipSi9xDp5V7Nc5tikpUjJmanqOElu3Xo40BU5T fLWFqxHfCTFAoEz9tjyUH6np0M2ZBAZDdOv936pk8wM9KpSJBk K14zLF3H6Pl0yqGhRdSZSqI1GdmZN-PIFbwHPDT0_L6tPALeTEvzggZeMn5jeljwmb314HHjxrK4u6R8 9RH_catoJJfX1JH-PAwUKVTP7kXCm7E0h7MzHIh92Z0CaYDf55GQpmVFjBSLH8yANI xfI58m6VkPP9FZFiJPi04YKt89taVjvksmTxJG-riQES5Bk5IMVkwpJXdqbxsVKod3TXwg5bJWai8dJ_AEkIKtt7Q iro14U-_sfxUNDpvQxYVF2oo-2TPlD_rG26p2pMz6xs-rTuuRAbYi2wKW3WFG843zfdeXxzSRy541q1Jsi31E8ce1_7x84 ptq_vbwHjKN5x0Y_cUB-OzjKGO6ZSsWDLUi88YxeBxUus1g2rvYw5PF1UT8edUP51xOK-Kh2ZstJASM3uRxN5ROCp3uKIonOUHZsaZ-yM_eDTHgVqQcpTM6DA8GCASuAqHXJdJAhoDLIPXw41H9UI5V2t 8YajNYnQI1mg6K8TrsBUa0iSBx9Y-kTPl2Q=w448-h597-no

https://lh3.googleusercontent.com/ZxJOr6BfsM8_NT9LcQlzN91GZwxApR_VDXJilBhfED64AS2q3L 54OLBP_YTV6zf9LhCZFhEYwd5P4NR08bcJI9rB7q1NAeEF-tgtTy0idDPWbU5yrl6pWlMAqxsLU2db6Ny5R5tpbPnTD0N5rCW 7vpV9mqIkL8AR65_Xd6sA8B-dvKwDgaBPCU_oSt1RRA-KumHWNIzMAvqVWgz4MR8oa0vUvainxyvCgNNS30wNEzfj8qcE-pjAFmCpaDPJdi6drHafBlgMB7QJetvp-0TEzjDIYt_vp-ioYFMSAi75_cA9P49nKlkcWNuu3GE8V8KdCnj1Ja2EUdb0n4mc 8wyPX5GN-g_21FCKjUOE_nBsHmxweyB-I7Cga9GqJelAYxU0UAEqqF95I7Bd_PnVahjDupnymyAi1iErVW aZpoNPFVkQi0xUBbliqYLALslBuUyam_TLBCsUv_V-Hh5oVsz5Mg4-E78Q-tOX7F9PHUJp0HjRj-I4HtitWV6MWQZoSCzBrE5GlQyK0guxX4_PmSbBMm57rE7x57P1 w1a1xtCVS8nIZjGNIVgC-_3woLB68b_qLmKAu4n9n2z5VrR2Lly7R_N_tEzV4sktuGHzmeD iX-KbADsnqR39OJg-EfBtuQezCqvjhUYVq-kIlxfm3DapMF050sUS-mLQjumPxFjY2l99ASTEM7jxKuK7zc-j6O-bUabI61APxvTESwB28g=w448-h597-no

https://lh3.googleusercontent.com/eq3uQzNsJwu0Ja9eXxVjBzYGSBGLze_4VNRzcT-FSx3J1MGTWv2zm5YY0DhfDqgvmZUfD3UHteuqW0cppAtTuGyCh GzGN484RksdolBQCHkZA45ukAWUMlrJmw7eVsZ2HiQimLe97qk S3DEro-VkkgF5mOG9pb6jJFqQGDxesqgAdSuE4hKTFgYuVzUG6HzPplGE 6jv906EZIGZniwPnWY_IznTsNbh-vxLl_NTnVJrBFH9gBtR9MriyLOuUQK4QJBS_MWGTagApID40wy QAXC49t6sg8S6_MVPapaoO4plzCUWVMXUCy3t7mOEjKuEts1yE A9PDSHrWLLow47-aJtF923u6ZITnQvONwQpqcxllbrIVRd_wgYyvXNKwx_YHELs3x vUt_kah2CwElVHAk3k4eq3StMZRqPXNRuhqq-RZzS7yMxV8ZfmLoUjdpZipoUb7cgWvQCApAjkRqqMTtGnJf8Im dQwHrxolzMj1mScpFf5MTb5_DTG8WcuserYNBRWKrLIUXH6m31 vURaj2IBEpc6hVIHV3B6RqTCj9Jeboo5WgdFGC9R06KVj2rrsG FO_bUZyfb0Hr2sLSjTUj_zSOCnyMmtnnCkOLp1kqVwb5QrLLN9 pFaKhxpdyD8NaItG_4Ux9_lmg59BA_g1LH794nhs_dh99K4l1E 93u2dGey2S0Fmnfkr81nkL8h1iDrIYuE-0utJZ4Qjy2_2g=w796-h597-no

E w e l
24-11-2018, 07:52
Ładny taras i wejście ale moim zdaniem przez tak zrobione słupy stracił dużo na uroku i zrobiła się pseudo altanka :)
Moim zdaniem ładnie wyglądałoby gdyby słupy były otynkowane.

johnnyboy55
28-11-2018, 16:07
Witam!

Czy jest sens zakrywać 2x zaolejowany otwarty taras 18m2 folia na zime ? Czy zostawić i na wiosne olejować ?

E w e l
29-11-2018, 05:02
Witam!

Czy jest sens zakrywać 2x zaolejowany otwarty taras 18m2 folia na zime ? Czy zostawić i na wiosne olejować ?

Folią to nie. Zgromadzona wilgoć podczas słonecznych dni skropli się na folii od spodu i pójdzie proso w deski.
Jak już to przykryj geotkaniną lub geowłókniną.

yaris
20-01-2019, 10:33
Chcę pomalować olejem taras przed zimą. Czym go umyć? Muszę mieć jakiś środek czy tylko wystarczy woda z płynem do naczyń.

Szczególnie przed malowaniem po raz pierwszy.
Ja przed malowaniem Vidaronem korzystam z jakiegoś pierwszego lepszego dostępnego detergentu.
Nie za dużo oczywiście, by nie zniszczyć drewna. :)

Szklara
25-02-2019, 17:35
Witam.

W planach taras drewniany z modrzewia europejskiego 9x4 metry.

Mam pytania co do przekrojów legarów.

Planuję konstrukcje kratową legary (10cmx6cm) + kontrlegary (7cmx4,5cm) wspartą na fundamencie punktowym (słupki z betonu w szalunku rurowym + pręty 14)

Legary idą wzdłuż krótkiego boku tj. 4m czy wystarczą 3 punkty podparcia dla takiego legara? Ile od końca go podeprzeć?
Rozstaw legarów co ile dać? co 1m (10 legarów) - 1,5 metra (7 legarów)?

Kontrłaty będę, tu jestem pewien po lekturze wątku, co 50 cm, deska grubości ok 2,7

Wątek przeczytany, ale jakoś nie znalazłem w ilu miejscach podpierać legary. Proszę o sugestie rozstawu, ew. zmiany zastosowanych przekrojów., tak by to nie tańczyło pod nogami.

Z góry dziękuje.

jedrek244
25-02-2019, 20:23
Witaj

Masz podobny taras do mojego tez mam 4m. I nawet legary i kontlegary prawie takie same. Tez czytalem i sie zastanawialem i zrobilem w rostawie mniej wiecej metr na metr pamietajac zeby za skrajnymi slupkami nie bylo za duzo podwieszonego legara czy kontlegara. Niektorzy daja nawet dwa razy masywniejsze belki przy tych samych rozstawach co jest juz przegieciem. Liczylem nawet momemty i strzalki i jest spory zapas.
Zobacz sobie w necie firmy co buduja tarasy i tam takich belek jak tu na forum nie uswiadczysz. Jak chcesz to jakies fotki gdzies mam to jak znajdę to moge pokazac.

Legary i kontlegaru dalem tez modrzew europejski. Deski grubym ryflem do gory, dalbym dolnym ale gruby mial lepsza jakosc.
Kolejny raz bym dal bez ryfla tylko plaski i o roznej szerokosci. Jest jeden taki taras na forum.

budowlany_laik
26-02-2019, 07:11
Mam taras 4,5x7,5 m. Na głębokości są 4 podparcia (3 słupy + belka betonowa przy oknie tarasowym), na szerokości 7 słupów (kątowe się pokrywają) - łącznie 21 słupów + belka betonowa przy oknie tarasowym.

Legary 9x10 cm, kontrlegary 4,5x7 cm.

Mocowanie legarów na prętach gwintowanych to super sprawa. Łatwo je zamocować do słupów za pomocą kotwy chemicznej (do wiercenia dziur musiałem pożyczać wiertarkę SDS) i późniejsze poziomowanie z dokładnością co do mm robi robotę.

jamel23
26-02-2019, 08:11
Budowlany_laik, masz moze zdjecie tej belki betonowej?
Zainteresowalo mnie to gdyz blisko okna tarasowego nie chcialem dawac slupow ze wzgledu na drenaz opaskowy.

budowlany_laik
26-02-2019, 09:04
427415
Tylko takie zdjęcie znalazłem.
Belka ma wysokość 30 cm, głębokość 40 cm i jest zbrojona. Beton wożony na przyczepce z betoniarni.

jamel23
26-02-2019, 10:51
Ok, fajnie dzieki a jaki powod byl takiego rozwiazania??
Beton lezy swobodnie na gruncie?

budowlany_laik
26-02-2019, 11:18
Płyta fundamentowa i opaska przeciwwysadzinowa ze styropianu wokół domu.

cactus
26-02-2019, 11:59
Mam taras z gładkich dech modrzewiowych o szerosci 14cm i odradzam jeśli ktoś jest perfekcjonistą. Deski pękają wzdłużnie po kilkadziesiąt cm i łódkują dość wyraźnie. Na ryflowanym też to sie dzieje ale w mniejszym stopniu a poza tym jest niewidoczne dzięki samym ryflom które tuszują takie niedoskonałości.

Szklara
26-02-2019, 14:07
Dzięki za odzew.

Czyli z tego co piszecie 4 mb legara nie opędzę trzema punktami podparcia, zwłaszcza że chciałem przy domu odsunąć trochę podparcie, właśnie ze względu na drenaż opaskowy. Skończy się tak jak Was, zrobię taką belkę betonową, tylko, ze do niej wrzucę szpilki jeszcze, bo muszę się podnieść o ok 55 cm.

Pręty dawaliście zwykły ocynk czy nierdzewne A2 bodajże? Pręty gwintowane 14-stki wystarczą, czy dawać 16-tki? Na 15 cm w słupek betonowy powinno chyba wystarczyć.

Szklara
26-02-2019, 15:54
427415
Tylko takie zdjęcie znalazłem.
Belka ma wysokość 30 cm, głębokość 40 cm i jest zbrojona. Beton wożony na przyczepce z betoniarni.

Tylko... nie będzie takiej belki wysadzało do góry w zimie? na czym ja położyłeś?

dudek6311
26-02-2019, 17:22
Mam taras z gładkich dech modrzewiowych o szerosci 14cm i odradzam jeśli ktoś jest perfekcjonistą. Deski pękają wzdłużnie po kilkadziesiąt cm i łódkują dość wyraźnie. Na ryflowanym też to sie dzieje ale w mniejszym stopniu a poza tym jest niewidoczne dzięki samym ryflom które tuszują takie niedoskonałości.

Mam pytanie do kolegi cactusa. Po Twoich doświadczeniach z deskami - co byś zrobił budując taras jeszcze raz - węższe deski, czy może ryflowane, czy zostawiłbyś tak, jak jest.

budowlany_laik
27-02-2019, 07:07
Tylko... nie będzie takiej belki wysadzało do góry w zimie? na czym ja położyłeś?
Na opasce przeciwwysadzinowej (płyty styropianu grubości 10 cm).

budowlany_laik
27-02-2019, 07:08
Pręty dawaliście zwykły ocynk czy nierdzewne A2 bodajże? Pręty gwintowane 14-stki wystarczą, czy dawać 16-tki? Na 15 cm w słupek betonowy powinno chyba wystarczyć.
Mam 12-stki, ale dałbym 14-stki.

cactus
28-02-2019, 12:20
Mam pytanie do kolegi cactusa. Po Twoich doświadczeniach z deskami - co byś zrobił budując taras jeszcze raz - węższe deski, czy może ryflowane, czy zostawiłbyś tak, jak jest.
kupiłbym szeroko ryflowane i dał ryflem do dołu a na wierzch gładkie. Bo ryfle od gory to wieczny brud i nieprzyjemnie sie chodzi na boso. No i nie idzie tego doczyścić i odnowić olejem ładnie. Niestety jak znajdziesz deske ryflowaną z jednej strony to zawsze ta ładniejsza strona bedzie ryflowana i to jest problem.

fotohobby
28-02-2019, 13:10
A ja lubie szerokie i płaskie ryfle. Przyjemnie się po nich chodzi.

https://lh3.googleusercontent.com/-iDcFJWScvF0/V5J8XvZGHnI/AAAAAAAABYo/Fj3tFw5ZzJQeNvrHwf-OvOhMT2ruz7aQwCCo/s1050/taras3.jpg

cactus
28-02-2019, 13:51
Tak takie szerokie ryfle są ok do chodzenia ale brud i tak wchodzi w rowki i potem zostaje tylko ostra szczotka żeby pozbyc sie brudu. Gładka deska jest najlepsza, niestety lubi pękać wzdłużnie co widać. Oczywiscie to jest tylko efekt wizualny i nie ma wpływu na żywotność i użytkowanie dlatego mimo wszystko wole takie niż standardowe drobne ryfle.

cob_ra
03-03-2019, 07:58
My ryflowanych nie chcieliśmy właśnie z tego powodu włażącego syfu w rowki. Mamy zrobione na gładko. Deska 11x41mm. Na razie po pół roku nic nie pęka. Drewno sezonowane ponad 2 lata.

https://lh3.googleusercontent.com/ro_q4EV08P5OQHHfWlT3rTzz_K4SuB2QDNXygQwoSNAf-eD-XokKm6ck66ajaiqiuMZXnSqYSqN5faVrqGhhak8BdDh80WCHoP k39ftG21-JJckn4uUSnO2841BzTiXNw5t0-m2QCVTJcFOS-MJ9mDmBxwdF5IAPn8nGLvq5UyEcr5G7Oz69tGBaRF8WXUqiH0u ivfxXL5h8qy_FkGmuvns1mANNyXYK8S549B_b_g9DXYq-rMCaSe766Eni0q6oCR69MqzB5rKOKc9dFl9Uc1YwM0hukQStfF MWZNf8mcQ7g7q1rPDCg72aMwGqRUspN6IBOp5wQTdN9p9teSr4 PG2XRIhmuTZEw2ej9wRaUKK8H9FKMeg6Joh5wyfkWCgICRNgeP BWSaSc1TIe4cAwvS0tDJdgeCaluuD9OZg4CLQUhh8V-9dgiJFCEjWVuTgGjOXmckZn3OY0cUxUkfafmL3nX_WDRGzxGUG MqXuANEY4r-kqDLQ_SOQTkR_XLXR4Ura1bkqMEwtQ3V3ZrH5YySsMdcXPYJ_t 9p67zHKIvWHJOSqIVel9hFS5BiOQujOi9HY4PYWwjVtNBB5_br s2e4dLpHvQLhChlTqbWaufHUCJfiWb3PnOlBXSRRji0md15Y8E Bsv0wlGhQIVzp2Lv9qAQIYLHlt9hBaokAGAskymafBCkaH8jya kOi30fORcpWhjNNm7i0QtBjEWLO2g7ppI9=w990-h657-no

fotohobby
03-03-2019, 10:31
U mnie syf (pył, piasek) wpada w rowki, stamtąd wypłukuje go deszcz (jak pada :) ).
Syf zostaje w rowkach jakieś jedynie przez pierwsze dwa tygodnie po olejowaniu, bo olej utrudnia spływ.
Jakby nie wpadał w rowki, to byłby na płaskiej powierzchni deski - bardziej widoczny i noszący się do domu, tak że, jeśli kiedyś będę zmieniał deski, to na taki sam ryfel.

dudek6311
12-03-2019, 06:56
Mam pytanie - czy ktoś kupował deski w firmie Drewpol z Toporzysk koło Rabki i mógłby podzielić się opinią na temat jakości materiału

Papucy
12-03-2019, 10:15
Witam,

Czy dopuszczalne będzie użycie pozostałej więźby dachowej jako legary pod taras z modrzewia syberyjskiego ?

coachu13
18-03-2019, 18:52
Cześć,

Jak sprawdzić poziom pomiędzy skrajnymi filarami pod taras, powiedzmy znajdującymi się 10 metrów od siebie ?

noc
18-03-2019, 21:39
Poziomicą :rolleyes:, może być laserowa.
Jeśli nie posiadasz takowej, to 11m transparentnej rurki giętkiej, jeden koniec przymocować nieco powyżej poziomu wzorcowego filara, wlać wodę i obejrzeć drugi koniec. Przecież to z podstawówki zasady bodajże.

johnnyboy55
21-03-2019, 11:08
Witam,

Czy dopuszczalne będzie użycie pozostałej więźby dachowej jako legary pod taras z modrzewia syberyjskiego ?

Tak dopuszczalnie jest. Tylko zaimpregnuj/zaolejuj i bedzie git.

Papucy
21-03-2019, 14:25
Tak dopuszczalnie jest. Tylko zaimpregnuj/zaolejuj i bedzie git.

Czy jak więźba jest zaimregnowana zanurzeniowo to wystarczy ją zaolejować czy dodatkowo należy użyć gruntującego impregnatu do drewna przed olejowaniem?

budowlany_laik
22-03-2019, 06:59
Witam,

Czy dopuszczalne będzie użycie pozostałej więźby dachowej jako legary pod taras z modrzewia syberyjskiego ?
Wykonawcy tarasów drewnianych zalecają całą konstrukcję z tego samego rodzaju drewna ze względu na inną pracę różnych gatunków.

Papucy
22-03-2019, 08:20
Wykonawcy tarasów drewnianych zalecają całą konstrukcję z tego samego rodzaju drewna ze względu na inną pracę różnych gatunków.

Rozumiem czy jak się jednak zdecyduje na wykorzystanie innego drewna to czy jak więźba jest zaimregnowana zanurzeniowo to wystarczy ją zaolejować czy dodatkowo należy użyć gruntującego impregnatu do drewna przed olejowaniem?

hektor80
22-03-2019, 09:01
czy ma ktoś taras wykonany z Thermo drzewa? Konkretnie Thermo sosny skandynawskiej? Piszą że jest krucha. Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?

coachu13
24-03-2019, 18:34
Hej,
Jakie szpilki zatapiać w filarach, M12 czy M16 ?
Legary impregnować olejem czy może drewnochronem albo innym specyfikiem ?

Yorey
25-03-2019, 06:25
czy ma ktoś taras wykonany z Thermo drzewa? Konkretnie Thermo sosny skandynawskiej? Piszą że jest krucha. Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?

Mam doświadczenie z thermo-jesionem - faktycznie deska jest krucha i absolutnie wymaga uprzedniego nawiercenia, a i to nie gwarantuje zupełnego sukcesu - kilka desek mi się ukruszyło podczas montażu. Z drugiej strony deska nie pracuje, nie gnie się, nie wypacza, jakkolwiek wymaga malowania by zachowała estetyczny wygląd - staram się malować raz w roku.

fotohobby
25-03-2019, 06:34
Hej,
Jakie szpilki zatapiać w filarach, M12 czy M16 ?
Legary impregnować olejem czy może drewnochronem albo innym specyfikiem ?

M16
Legary najpierw impregnatem, później olejować. Zresztą, tak samo zrobiłem z deskami.

hektor80
25-03-2019, 09:22
Mam doświadczenie z thermo-jesionem - faktycznie deska jest krucha i absolutnie wymaga uprzedniego nawiercenia, a i to nie gwarantuje zupełnego sukcesu - kilka desek mi się ukruszyło podczas montażu. Z drugiej strony deska nie pracuje, nie gnie się, nie wypacza, jakkolwiek wymaga malowania by zachowała estetyczny wygląd - staram się malować raz w roku.

Czyli może być problem jak mi coś spadnie na te deski podczas użytkowania. może nie ma co kombinować i zrobić z modrzewia syberyjskiego....

johnnyboy55
25-03-2019, 09:39
Witam. Czy sezon już otwarty na olejowanie ? :)

Ktoś już się bawił w tym sezonie?

Yorey
25-03-2019, 10:42
Czyli może być problem jak mi coś spadnie na te deski podczas użytkowania. może nie ma co kombinować i zrobić z modrzewia syberyjskiego....

Nie zdarzyło mi się, żeby deska pękła, bo coś spadło. Jedyny problem był przy montażu, ale też nie było to jakoś nagminne.

Szklara
25-03-2019, 11:30
Pytanie do znawców tematu. Przekroje.

1. Taras 4,5 x 9. Chciałem dać legary 14x8 na sztorc podparte co 1,5 metra. Dałoby się podeprzeć je co 2 metry? Zawsze to jedno wiercenie w ziemi mniej na legarze. Nie będą się uginać?
2. Życie weryfikuje plany i tartaki namawiaja do np 14x5 lub co gorsza 10x5 co ile takie legary należy podeprzeć by nie uginały się?

Na legary idą łaty 10x5 co 50 cm.

Ktoś coś w temacie? Generalnie temat podparcia legarów w wątku trochę pominięty.

Gdzie ostatnio kupowaliście deski modrzew europejski? Zadowoleni?

Z góry dzięki.

coachu13
25-03-2019, 12:51
Czy legary i kontrlegary można bezpiecznie wykonać z innego drewna, sosna, świerk ?
Czy istnieje ryzyko wykrzywienia, zwichrowania, etc ??

Szklara
29-03-2019, 13:14
Pytanie do znawców tematu. Przekroje.

1. Taras 4,5 x 9. Chciałem dać legary 14x8 na sztorc podparte co 1,5 metra. Dałoby się podeprzeć je co 2 metry? Zawsze to jedno wiercenie w ziemi mniej na legarze. Nie będą się uginać?
2. Życie weryfikuje plany i tartaki namawiaja do np 14x5 lub co gorsza 10x5 co ile takie legary należy podeprzeć by nie uginały się?

Na legary idą łaty 10x5 co 50 cm.

Ktoś coś w temacie? Generalnie temat podparcia legarów w wątku trochę pominięty.



Nikt nic?

To może chociaż jakiś link do DZIAŁAJĄCEGO programu do obliczania przekrojów legarów i podparć, lub projektowania tarasu. Dawniej takie bywały, nawet w muratorze. teraz bieda cokolwiek znaleźć. A podejrzewam, że taki programik pomógłby wielu domatorom przy budowie tarasu.

Pod
29-03-2019, 13:51
jako główne legary dawalem belki 9x9 podparte co okolo 1.3m i mysle że max to 1.5- 1.7m na taki przekroj. Wolałem dać szerszą belke bo stoując taka o szerokosci 5cm jest mało mięsa po bokach i musisz idealnie szpilką trafić w środek belki przy montażu. No i łatwiej łapać się kątownikami łączyć legary z łatami. Poza tym potem łaty mają wieksza powierzchnie podparcia.
rozumiem twoj dylemat bo rycie w ziemi wymieszanej z kamieniami po budowie to była najmniej przyjemna czesc budowy tarasu.

Pod
29-03-2019, 13:58
Czy legary i kontrlegary można bezpiecznie wykonać z innego drewna, sosna, świerk ?
Czy istnieje ryzyko wykrzywienia, zwichrowania, etc ??

wszystkie poradniki i zalecenia jakie widzialem nakazywały stosowac drewno tego samego gatunku bo tak samo pracuje na wilgoć itd. Różnice w drzewie mogą powodować potem skręcenia i skajnym przypadku pęknięcia. Ale wiele osob brało to na klate i chyba tragedii nie ma.

Szklara
29-03-2019, 18:10
jako główne legary dawalem belki 9x9 podparte co okolo 1.3m i mysle że max to 1.5- 1.7m na taki przekroj. Wolałem dać szerszą belke bo stoując taka o szerokosci 5cm jest mało mięsa po bokach i musisz idealnie szpilką trafić w środek belki przy montażu. No i łatwiej łapać się kątownikami łączyć legary z łatami. Poza tym potem łaty mają wieksza powierzchnie podparcia.
rozumiem twoj dylemat bo rycie w ziemi wymieszanej z kamieniami po budowie to była najmniej przyjemna czesc budowy tarasu.

Szpile topiłeś w betonie czy potem wiertałeś beton?
Cenne uwagi o szerokości.
Rycie w ziemi spoko, bo teren czysty, tylko.. nie chce mi się tyle słupków zalewać:)

Paru dostawców deski faktycznie proponuje legary sosnowe, ale łaty do których mają być przykręcane deski to już z modrzewia.

budowlany_laik
01-04-2019, 08:07
wszystkie poradniki i zalecenia jakie widzialem nakazywały stosowac drewno tego samego gatunku bo tak samo pracuje na wilgoć itd. Różnice w drzewie mogą powodować potem skręcenia i skajnym przypadku pęknięcia. Ale wiele osob brało to na klate i chyba tragedii nie ma.
Widziałem w necie zdjęcia pękniętych desek z powodu użycia innego rodzaju drewna jako kontrlegary, ale nie mogę znaleźć teraz.

hektor80
01-04-2019, 08:28
Widziałem w necie zdjęcia pękniętych desek z powodu użycia innego rodzaju drewna jako kontrlegary, ale nie mogę znaleźć teraz.

Czyli dla pewności kontrlegary dać z tego samego materiału co taras a legary np sosnowe?

budowlany_laik
01-04-2019, 16:24
Niech lepiej się wypowiedzą spece od drewna. U mnie modrzew w całości.

zieli
01-04-2019, 17:23
U mnie na tarasie deska modrzewiowa a legary i kontrlegary to chyba świerk lub sosna ale na pewno nie modrzew taras zbudowany w 2013 roku i nie widać żadnych uszkodzeń.

coachu13
01-04-2019, 19:19
Czy jest duża różnica pomiędzy deskami w klasie AB, a TOPVEH ?
Zastanawiam się czy jest warto dopłacać.

coachu13
02-04-2019, 19:45
Jak łączyliście legary z kontrlegarami ?
Długie wkręty, a może szpilki gwintowane i nakrętki ?

hektor80
02-04-2019, 20:14
A drewno konstrukcyjne c24 kvh nada się na legary i kontrlegary pod modrzew syberyjski ?

pawel.majkarex
03-04-2019, 07:12
Jak łączyliście legary z kontrlegarami ?
Długie wkręty, a może szpilki gwintowane i nakrętki ?

ja łączyłem kątownikami z dwóch stron, przykładowe zdjęcie poniżej. Po roku nic się nie dzieje, nic nie powykręcało. Wiem że można dodać jeszcze długi wkręt na środku ale może on potem przeszkadzać przy przykręcaniu desek, może być traf że akurat wkręt do deski spotka ten wkręcony do legara ;)

428752

zieli
03-04-2019, 07:53
Jak łączyliście legary z kontrlegarami ?
Długie wkręty, a może szpilki gwintowane i nakrętki ?

Ja zostosowałem wkręty szybko tanio i po kilku latach użytkowania nie widzę wad. A jeśli wkręty trafiły na siebie wystarczy przesunąć kilka milimetrów.

Pod
03-04-2019, 10:42
Ja łączyłem kątownikami ciesielskimi tylko wiekszymi niz kolega pokazał wyzej. Idealne sa tkaie 55x55mm. Niestety idzie tego od pieruna, chyba z 80 zuzylem ale na necie mozna kupic w okolicach 1zł, w marketach kosztuja 3-4 razy wiecej.
Szpilki zatapiałem podczas zalewania słupkow betonowych. Kotwy chemiczne są bardzo drogie i na 22 slupki poszloby kilka. Poza tym wiercenie itp...
Teraz chce ten taras częsciowo zadaszyć i znow bede musial z 2 czy 3 slupki wylać. Musze sie tylko zdecydować czym to pokryć ale chyba jakiś materiał wygra w formie rolety rzymskiej lub cos podobnego.

Papucy
03-04-2019, 14:23
Czy poleci ktoś jakichś sparwdozny sklep/skład/tartak z okolic górnego śląska lub małopolski w którym można zakupić deski tarasowe z modrzewia . Jaka jest standardowa długość takiej deski? Czy grubość 24 mm jest ok ?

Szklara
03-04-2019, 19:20
Ja łączyłem kątownikami ciesielskimi tylko wiekszymi niz kolega pokazał wyzej. Idealne sa tkaie 55x55mm. Niestety idzie tego od pieruna, chyba z 80 zuzylem ale na necie mozna kupic w okolicach 1zł, w marketach kosztuja 3-4 razy wiecej.
Szpilki zatapiałem podczas zalewania słupkow betonowych. Kotwy chemiczne są bardzo drogie i na 22 slupki poszloby kilka. Poza tym wiercenie itp...
Teraz chce ten taras częsciowo zadaszyć i znow bede musial z 2 czy 3 slupki wylać. Musze sie tylko zdecydować czym to pokryć ale chyba jakiś materiał wygra w formie rolety rzymskiej lub cos podobnego.

Kątowniki ciesielskie czarnymi wkrętami do regipsów łączyłeś z legarami? Nie było problemów przy zatapianiu prętów z "wycelowaniem" w legar?

johnnyboy55
07-04-2019, 11:39
Tylko nie czarne wkręty do gk! Nierdzewki albo ocynkowane.

Pod
08-04-2019, 06:59
Przecież na te wszystkie pytania są juz odpowiedzi w tym wątku, wystarczy poczytać pare stron wstecz. Legary łączy się kątownikami i odpowiednimi wkrętami do zastosowań na zewnątrz czyli przynajmniej ocynk, dla bogatszych nierdzewka która przeżyje to drzewo kilka razy.
Nie ma problemu z trafieniem szpilkami, jeśli przy zalewaniu słupków puści się sznurek w lini przyszłych legarów.
Nie polecam legarów o szerokości 5cm bo tolerancja na trafienie szpilką idealnie w środek jest bardzo mała.

wolski87
18-04-2019, 06:45
Witam, jestem nowym userem chociaz forum sledze od dawna. Jestem na etapie budowy tarasu na legarach i od gotowej podlogi do balkonu ktory wypada nad tarasem mam 267 cm, krokwie mają 14x8 plus deskowanie i na to gont czyli zostaje jakies 250cm do krokwi. Dlugosc dachu bedzie wynosiła 470 cm, i tu moje pytanie: jaki minimalny spadek zrobic na dachu aby w najnizszym miejscu mozna bylo sie swobodnie poruszac? Myślałem aby zrobić 210 do krokwi. Krokwie chce dac co 75 cm, czy moze zagescić troche rozstaw na jakies 50 cm. Dodam że balkon wystaje na jakieś 150 cm wiec bedzie troche chronił dach przed padającym sniegiem w zimie.

RadekS
24-04-2019, 21:35
Witam.
Proszę o podpowiedź. Mam wylaną płytę betonową pod przyszły taras. Płyta jest 11cm niżej od docelowej powierzchni desek. Deski zakupione o grubości 21mm. Legary również zakupione mają wymiary 45x60mm. Moje pytanie - jak zamocować legary do płyty betonowej? Czy przymocowanie takich legarów do kątowników ciesielskich jest poprawnym rozwiązaniem?

Yorey
25-04-2019, 08:08
Mędrcy, deski bariery tarasowej montowane w poziomie - długość tej barierki to jakieś 9mb, deski to termojesion elewacyjny o przekroju rombu - długość desek: 250cm, rozstaw słupków 140cm - pytanie czy istnieje jakiś łebski sposób łączenia desek wzdłuż, by nie ciąć ich na te nieszczęsne 140cm i nie generować koszmarnej ilości odpadów?

Yorey
25-04-2019, 08:15
Witam.
Proszę o podpowiedź. Mam wylaną płytę betonową pod przyszły taras. Płyta jest 11cm niżej od docelowej powierzchni desek. Deski zakupione o grubości 21mm. Legary również zakupione mają wymiary 45x60mm. Moje pytanie - jak zamocować legary do płyty betonowej? Czy przymocowanie takich legarów do kątowników ciesielskich jest poprawnym rozwiązaniem?

wg mnie błędu nie będzie, jeśli zastosujesz kątowniki, ale taniej, sprawniej, szybciej będzie, jak wywiercisz otwory w wylewce, przewiercisz legary i zastosujesz kotwy mechaniczne lub chemiczne.

RadekS
29-04-2019, 09:00
Dzięki Yorey.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Kupiłem na "odległość" deski tarasowe Cumaru. Ok. 20 może 25% desek w stanie surowym nie wygląda najlepiej. Wszystkie deski miały być I gatunku. Jeśli chodzi o równość, ewentualne skręcenie, łódkowanie to nie mam żadnych zastrzeżeń. Poniżej zdjęcia przedstawiające problem.
Pierwsze zdjęcie - po lewej deska wg mnie ok, po prawej deska co do której mam wątpliwości (podobnie wyglądających desek jest ok. 25% ).
Drugie zdjęcie - problematyczna deska w zbliżeniu.
Trzecie zdjęcie - problematyczna deska po zaolejowaniu olejem bezbarwnym - moim zdaniem jest ok. ale czy jak olej się spłucze np. przed kolejnym terminem olejowania, to czy te deski nie zaczną znowu wyglądać tak paskudnie?
Pytanie proste - reklamować? Czy to drzewo tak ma? (być może to że deska nie jest ryflowana potęguje moło estetyczny wygląd drzewa w stanie surowym)

coachu13
03-05-2019, 15:51
OK.
A więc lepiej kątowniki ciesielskie.
Rozumiem, że n\lepiej jak będą 2szt na jedno połączenie.
Dawaliście je od góry ( tzn, że są na górze głównego legara ? ) czy jednak od spodu tak, że są praktycznie niewidoczne ?

coachu13
15-05-2019, 18:43
Cześć,
Czy te wkręty do modrzewia będą OK:
https://allegro.pl/oferta/spax-taras-zestaw-5x60-a2-850szt-bity-wiertlo-7521956502

?

coachu13
21-05-2019, 17:06
Czy używając takich wkrętów robiliście otwory przedwstępne tym dedykowanym wiertłem czy od razu kręciliście wkręt ?

Yorey
22-05-2019, 07:11
wierciłbym

Resqres
03-06-2019, 21:24
Cześć,

Przeczytałem chyba 3/4 tematu ale dalej nie rozwiałem swoich wątpliwości. Mianowicie szykuje się do budowy tarasu drewnianego i cały czas zastanawiam się jak go posadowić - czy na słupach wylewanych czy na bloczkach betonowych. Na bloczkach wydaje się szybciej, taniej i wygodniej z tym ,że nie jestem przekonany jak takiego tarasu na gruntach wysadzeniowych nie będzie podnosić. Druga nurtująca sprawa czy jest potrzeba robić kratownice z legarów i kontrlegarów czy wystarczą same legary? Taras będzie jakieś 20-30 cm nad poziomem gruntu. Jeżeli ktoś może doradzić rzeczowo w nurtujących mnie kwestiach to będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

fotohobby
03-06-2019, 21:33
W skrocie - wylewane slupy moim zdaniem jednak bardziej stabilne.
Legary i kontrlegary pozwalają (w przypadku fundamentu na słupach) zmniejszyć ilośc punktów podparcia..

Gdybyś miał stabilny grunt, moglbyc polożyć bloczki z gestym rozstawem, na nie legary i deski.
Ja mimo takiego gruntu zdecydowalem sie wylac slupy i zdobic konstrukcje legar+kontrlegar

budowlany_laik
04-06-2019, 07:14
Czy używając takich wkrętów robiliście otwory przedwstępne tym dedykowanym wiertłem czy od razu kręciliście wkręt ?
Ja to już w ogóle miałem wersję max. Jedną wiertarką wiercenie pod wkręt, drugą frez na łeb wkręta (nie podobał mi się efekt jaki dawało to łączone wiertło z frezem). No i wkrętarką dopiero wkręt. Oczywiście spax oryginał.

booot
04-06-2019, 12:09
Cześć,

Przeczytałem chyba 3/4 tematu ale dalej nie rozwiałem swoich wątpliwości. Mianowicie szykuje się do budowy tarasu drewnianego i cały czas zastanawiam się jak go posadowić - czy na słupach wylewanych czy na bloczkach betonowych. Na bloczkach wydaje się szybciej, taniej i wygodniej z tym ,że nie jestem przekonany jak takiego tarasu na gruntach wysadzeniowych nie będzie podnosić. Druga nurtująca sprawa czy jest potrzeba robić kratownice z legarów i kontrlegarów czy wystarczą same legary? Taras będzie jakieś 20-30 cm nad poziomem gruntu. Jeżeli ktoś może doradzić rzeczowo w nurtujących mnie kwestiach to będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

Imho bloczki to tylko na piachu, inaczej taras bedzie pracował, zwłaszcza w zimę, może nawet stracić poziom/pochylenie.
Co do legarów i kontrlegarów to lepiej jednak kratownica. Jedynie gdy ktoś robi taras na jakiejs wylewce betonowej kontrlegary to zbytek.

zieli
04-06-2019, 22:00
A ja mam takie pytanie czy używał ktoś żelu do usuwania szarości drewna osmo? A może jakieś inne sprawdzone produkty może ktoś polecić?

Resqres
05-06-2019, 06:14
Dzięki za informacje ,powiedzcie mi jeszcze jak to jest ze szpilkami które mocuje się w zalewanym słupku.Czy później na te szpilki idą jakieś większe podkładki ze śrubami na których się opiera legar czy macie na to jakiś inny sposób. Wiem, że są do tego odpowiednie kotwy, które można też osadzić w betonie na których opierają się legary ale ich koszt w porównaniu do gwintowanych szpilek jest znacznie większy co przy dużym tarasie robi różnicę dość znaczną.

booot
05-06-2019, 06:23
Dzięki za informacje ,powiedzcie mi jeszcze jak to jest ze szpilkami które mocuje się w zalewanym słupku.Czy później na te szpilki idą jakieś większe podkładki ze śrubami na których się opiera legar czy macie na to jakiś inny sposób. Wiem, że są do tego odpowiednie kotwy, które można też osadzić w betonie na których opierają się legary ale ich koszt w porównaniu do gwintowanych szpilek jest znacznie większy co przy dużym tarasie robi różnicę dość znaczną.

Tak możesz użyć dużych podkładek.

unix78
05-06-2019, 11:28
Witam,
Robię drewniany taras.
Bloczki betonowe a na nie legary. Pytanie:
1) czy mocować legary do bloczków betonowych np za pomoca kątowników metalowych czy bez mocowania?
2) Czy poziomowanie lagarów za pomocą kleju poliuretanowego jest dobrym pomysłem?

budowlany_laik
05-06-2019, 11:51
Dzięki za informacje ,powiedzcie mi jeszcze jak to jest ze szpilkami które mocuje się w zalewanym słupku.Czy później na te szpilki idą jakieś większe podkładki ze śrubami na których się opiera legar czy macie na to jakiś inny sposób. Wiem, że są do tego odpowiednie kotwy, które można też osadzić w betonie na których opierają się legary ale ich koszt w porównaniu do gwintowanych szpilek jest znacznie większy co przy dużym tarasie robi różnicę dość znaczną.
431123

431124

dwiecegly
05-06-2019, 11:59
Witam,
Robię drewniany taras.
Bloczki betonowe a na nie legary. Pytanie:
1) czy bez mocowania?
2) Czy poziomowanie lagarów za pomocą kleju poliuretanowego jest dobrym pomysłem?

Oba pomysły to chyba żart....

Resqres
05-06-2019, 19:17
431123

431124

Dzięki za zdjęcia ,dokładnie o czymś takim myślałem.

pawel.majkarex
11-06-2019, 07:33
Witam,
mam pytanko do użytkownikow tarasów którzy olejują co roku i zaliczyli już parę cykli, mianowicie jaki macie olej i jak wygląda sprawa koloru u Was? U mnie malowałem dopiero 3 raz (1x przed montażem, 1x po montażu rok temu i 1x teraz, tydzień temu) i kolor bardzo mi pociemniał :( z tiku zrobił się jakiś mahoń albo coś podobnego, nie bardzo mi się to podoba :( malowałem masę rzeczy u siebie ale impregnatem i takich problemów nie ma, w sumie jest to moja pierwsza przygoda z olejem, ale żeby aż tak? to za 2 kolejne cykle ten taras będzie czarny, czy ja coś robię nie tak? czy olej ma to do siebie? to jak olejować? Zgłupiałem trochę.. poniżej parę fotek do porównania 1 warstwy oleju i 3 warstw:

431333

431334

dwiecegly
11-06-2019, 09:15
Tak mam to samo, dopiero drugi rok olejuje i niestety kolor bardzo sciemnial. przez co chodzenie boso w upalny dni jest srednio przyjemne. Za rok chyba zeszlifuje stary olej i naloze nowy jasny. Mam gladkie deski i jest to mozliwe. Na ryflowanych to pozamiatane,

unix78
11-06-2019, 12:32
Witam,
jak najprościej wypoziomować legary zanim położę deski dla tarasu 5x5 m?
Lagary nie są na razie przytwierdzone do bloczków betonowych i nie są niczym obciążone - boję się, że gdy pojawi się obciążenie w postaci desek tarasowych to nie będzie odpowiedniego spadku na długości 5metrów.
Same legary nie są idealnie proste i gdy staję swoim cieżarem na legarze to widzę że czaem legar się odchyla na końcach.
zdjecie poniżej:
431349

dwiecegly
11-06-2019, 12:40
Nic dziwnego że sie uginają jak dales je na plasko zamiast na sztorc. Tam nie bedzie juz kontrlegarów? Odstepy miedzy legarami wydają się zbut duże. Ile tam jest cm ?

unix78
11-06-2019, 12:53
nie moge dać zbyt wysokiego tarasu bo mam już istniejący dach nad tarasem. Między legarem a bloczkiem chcę mieć tylko podkładkę gumową i ewntualnie kawałek sklejki zaimpregonowanej 6mm. do wypoziomowania. Między legarami jest 50 cm., legary mają przekrój 5x10 cm.

dwiecegly
11-06-2019, 13:51
Przy 5cm musi sie ugiąć, nie ma szans. Zwlaszcza na koncach niepodpartych legarow - trzeba bylo dać bloczek przy samym brzegu tarasu, popraw to jeśli możesz.
Generalnie jak ktoś robi taras na bloczkach a nie zalewanych słupach to zalecana jest kratownica (lagar + kontrelegar).
Według mnie to będzie tańczyc, zwlaszcza jesli będzie tam przebywać kilka osób w jednym miejscu. Poziomowanie legarow niewiele pomoże.

pawel.majkarex
12-06-2019, 07:23
generalnie jak chcesz tak zostawic jak pokazuje zdjecie - to lipa. Już odwrócenie legarów na sztorc pomoże ale dalej cos nie bardzo. Proponuję przynajmniej kratownice z kontrlegarów - wszystko na sztorc. piszesz że teraz legar ma 5x10 więc jak go obrócisz stracisz tylko 5 cm, a nie widzę żebyś miał tam nisko dach. Ja mam główne legary 5x9, kontry 4x6 na słupach i nic się nie ugina, użytkuję już taras rok i wszystko gra. polecam takie rozwiązanie:

431376

431377

gorbag
15-06-2019, 23:01
Trzy lata temu robiłem taras z polskiego modrzewia i brakowało mi zdjęć i opisów jak to może wyglądać po paru latach. Zwykle ludzie chętnie wrzucają piękne zdjęcia tarasu zaraz po wykonaniu, ale po 3-5-7 latach dużo rzadziej. Wrzucam zatem dla zainteresowanych.

431492

Taras po montażu wyglądał tak. Na deskach nie było uszkodzeń, odstępy zrobiłem na około 6 mm, olejowany raz lub dwa razy do roku sadolinem w kolorze mahoń. Warunki - bez zadaszenia, od południa, słonecznie.
Z takiej samej deski mam podest i schodek przy wejściu do domu i tam deska taka sama i tak samo konserwowana wygląda zupełnie inaczej, bo jest pod dachem i ma mało słońca.

Pierwsza sprawa - odstępy wynosiły jakieś 6 mm, teraz mają wyraźnie więcej.
Druga sprawa - kolor był ładny mahoniowy, z każdym malowaniem i upływem czasu robi się ciemniejszy. Po olejowaniu robi się bardziej nasycony, ale jaśniejszy nie będzie.
Trzecia sprawa - niektóre sęki pękają, powodują widoczne deformacje.
Czwarta - na kilku deskach pojawiły się ukośne pęknięcia, o które teoretycznie można by się zranić. Zdjęcia poniżej.

431493

431494

431495

Nie chcę nikogo zniechęcać, a (d)efekty mogą być wynikiem jakichś moich zaniedbań, bądź jakości materiału. To tak tylko informacyjnie dla rozpoczynających budowę tarasu lub cieszących się nim tuż po, że nie zawsze tak będzie.

Ale generalnie taras stabilny, po deskach nie widać najmniejszych uszkodzeń biologicznych, ani starcia, rekreacyjnie bardzo się przydaje.

fotohobby
16-06-2019, 09:40
No to teraz ja. Przed tarasem 4 sezon ekspoatacji, przez pół dnia w słońcu, pół w cieniu

1 Taras na wiosnę, rok po olejowaniu, nieumyty :). Na tym jaśniejszym miejscu stoi zawsze skrzynia.
https://lh3.googleusercontent.com/JSVZia4UD_5vouY0plNeRCCVqNqT61cpo2vMU0tGYueKC90xjp NLYsNa7AYJlFnw-yycSUhKoN-yenWB5wXAcpAzNNrDZXDHd6c1MzYx2O82Iwl7qh7pRlQO7URuC WWs_FtOIDoA3Q3wjtarDGi39dxc8DSwa2j8AF3NxTXRzTckLK5 wyRtTzRNWpSTK4eeooTrGTWfa10OV2t2zYM2Z_mvhpt_j8PKqC YmgUScmh22FpYIBKBVRIFOfMTI8VrsvkrDziNHpoFqFR6RWQXN-hxQCBHVT69MYjfvxz7jharmzRLDs4hS1JFOFEkWTu-ToMTy0egi9CPtqPZiz9Wk9iYPjFPtmCIiB65kdwWbhHBYRw1XL zYYEm9kcun-2WMscjWDjkuI7wfFKwPG6YWTjbmmmQXJbu08TAxTea5l5dxflz-D3mVgrX8dvP1uguZIGhW44CS8nE-vsHsw8z3XeI4iYk60oS0uXCmXJS97xiYAPj2hL86vOJvuBmkAh 6teHFvVqWCHbdHq8E1W-jTPiuKEm5UfUKFE_3lEfsODTupE4U0G6DdRilcvr5v5iPvzyOw EsmFCBaA1vPu6PaUWXdCchxLRCX3aRyOeUkBfvg5M-YxP5-iFpexVdlbHuGCFqFi1uCdHeTljU5pIcn1X3Ny8iUE8MRdU=w12 80-h720-no
https://photos.app.goo.gl/o18zbiSuzV43fikJ7

2. To samo miejsce kilka dni po olejowaniu
https://lh3.googleusercontent.com/eMGYHA-swTe2AvbmL_1sGoVPfbg9iK4yJsMTzZqw_CEZjR9Y-wVmJgwpeEvA7esSIu2Wp11k21Lbbaoh79HTS81RPZSMn1HT1_F 0q52XE8rOU637pygyvu7WewLwZxlLEeW3MzGHHPs18mw8ZXyVf JBgkPpjaqkePD_jGpoli0YeSpwbQdSd3IIHr4ZSSUDuXURphG4 s1lyhRDhFHhgE3oM3uqP0fLbLcI8n7Qgrj_-uqszo0tBwgBdc867OXPbMxadY82HnJSfjPTV9Ro7YUknJAuhcT RFSJzd07aGKGTEA-v6OXRfKTRoDM3-KkB5cjXVSBKPnxbCv--6CWq8BwBPFSxLw9PomJe6qlE-iKBnev8TwC7fWMzlqVHw9qZ02d4h0plcbL9CiTG_KE9S29qkN4 R99iJ0NhnGLm_ivluiIIzrb78R3cDV-bMR0u0UZSto4SyQRIfZTurDMlWRT0BiN3LxPiakMuMPnlTn9KN NAv9JeMPpSn1vzCsjkpYcVwqHyQDUq0BUzGwCvNJ6Bx0JtaxC0 bS4aBY-lJP9sOCoKjfyKOMPr7cK29xCcKJwHNjujIHwvmpNbw81USP0Xu pwpIUgfny7L5HLTqzkwTaiug4qUylrjy_E0V0IonJh6av99A6x l0ExO3NJd729xrmqHD3lz7eY=w1231-h923-no
https://photos.app.goo.gl/u2mAxc13D9weKFii6

3. Kilka dni po olejowaniu:
https://lh3.googleusercontent.com/iX2pT41OxSlAiHflrjnDVmW-kOJ5rZEFrzDC3zwLU9bRF1AFBCnKr3TFzSMcBrCBEBorPQaeMh Ey8AGd7M9TKBZA5_0iYsfmlhupm8ppWjFcF76k4M1TQ-orFl5Np1ZayfAyfceHP7WuLY9oZRPZJdZzGHdT-WS0XtOzJpi59vRp-pCQEJ0ea3q3wkaRfS5c5q0DNympu78WR7gVkHWgU2VZMAMEs0s KVnou-y5W76cdH-o4erVMYunFT3UDfuYVMI2ITfMyn2O4QYZfp9Q-uadC6LaS1CqUlLQX9U734XFFUsynEJNXA-wqL9YgBF02OINEzv_dU-TkWjb78ApoFoNSpY4vCZxESvu9ns8PaIYJG-7Vy00ACREkCNiABCOXtK4RbhVDQgyUOrTyr6EkJzchqxgG-2U73fdy8TnW0b61BZMPPz1SibWoATPxSXGMyc9DdFsDzQsdW4i CyTovsjQcmIz-MQPV51Vlhtr8vHvgq_dDxqN8pyOo7nsHMnyLXxekyWslpjN0Hm 4mT2X-W_xdstMwAuleTFTNrE6nWVjKHGgmR51-tKpR1Rg4uPTJkbN6uTHa-jhpu_Xt8gftqld5XqijDFU_hnw_lkbp8EDuyz9dlEFJJ5RC85Q mCrwk1_j63BDASnuqEr7UYbCcHbg9J_XH4U0=w1231-h923-no
https://photos.app.goo.gl/XMzxofkqXTRzGcou7

Żadnych oznak korozjii biologicznej, nie ma też spękań, czy zadziorów. szpary między deskami zmieniają się w zależności od pory roku
Olejowane raz do roku - za pierwszy razem olej Bona Teak, później Bona Teak + Bona Natural 1:1, teraz już tylko Bona Natural.

libra100
16-06-2019, 10:30
fotohobby, pod linkami nie ma fot niestety

fotohobby
16-06-2019, 10:47
Teraz powinno być już OK

booot
17-06-2019, 06:26
Mam taras drugi rok. Nasloneczniony praktycznie caly dzień, slonce jest o 8 do 20tej.
Wnioski: slonce zabija drewno tzn jego barwe. W tym roku jest już duzo ciemniejsze mimo zastosowania tego samego oleju Bona (chora cena). W przyszlym roku będzie znowu o wiele ciemniejszy, przez co kolor nie bedzie juz w ogole naturalny a deski nagrzewające się beda parzyć stopy ( już teraz są zbyt cieple). No i jak kolega wyżej pisze - szpary w suche dni są o wiele wieksze niż w momencie montażu - robilem je na 5mm, teraz mają min 8-9mm. Sęki mi nie wypadają chociaż pojawiły się peknięcia wzdłużne na kilku deskach (wszystko widać bo nie mam ryfli).
Nie kupiłbym już drugi raz tak drogiego oleju bo te pseudofiltry na slonce nic nie dają. Sąsiad ma olej o 75% tańszy na tarasie identycznie naslonecznionym i efekt powiedziałbym że nawet lepszy u niego mimo że taras robił 2 miesiace przede mną a w tą wiosnę olał odnawianie.

fotohobby
17-06-2019, 07:41
A jaki stosowal olej ?

booot
17-06-2019, 09:50
A jaki stosowal olej ?

Altax - z tego co patrzylem 70zl / 2.5l
Bona oko 240zł/ 2.5l

pawel.majkarex
17-06-2019, 10:39
widzę każdemu ciemnieje kolor. Może faktycznie stosować już bezbarwny olej? fotohobby ten Bona Natural to rozumiem bezbarwny? Chyba skuszę się na kolejne malowanie bezbarwnym, nie uśmiecha mi się mieć czarnego tarasu za 2 lata. Oczywiście Altax, cena przystępna a ja mam taras niezadaszony - słońce, deszcz, śnieg - tu nie pomoże nic lepiej, choćby i 1000 zł kosztował.

booot
17-06-2019, 11:10
Zdecydowanie teraz stosuj juz tylko bezbarwny.

fotohobby
17-06-2019, 12:10
Tak, bezbarwny - bo jak sie maluje cały czas wybranym kolorem, to po 4-5 latach masz zapaćkany na ciemno, bez rysunku drewna.

pawel.majkarex
18-06-2019, 07:13
to jeżeli ktoś poruszył temat jak wygląda taras po jakimś czasie a nie dzień po montażu, poniżej mój po roku. Kostrukcja ok, deski ok (wiadomo, parę się znajdzie z defektami ale to naturalne), tylko ten kolor.. :mad:

431576

431577

dwiecegly
18-06-2019, 07:49
Żaden olej nie zatrzyma słonca... niestety trzeba robic zadaszenie jesli chce sie utrzymac kolor dluzej niz pare miesiecy.

pawel.majkarex
18-06-2019, 08:49
Żaden olej nie zatrzyma słonca... niestety trzeba robic zadaszenie jesli chce sie utrzymac kolor dluzej niz pare miesiecy.

ale mi nie chodzi o blaknięcie tylko jak pisałem na stronie wcześniej, bardzo pociemniał po 3 warstwie oleju. to już nie jest tik tylko jakaś wiśnia albo ch... wie co. zdjęcia tego aż tak nie oddają, na żywo kolor jest taki żywo-ciemno-czerwony. Niestety zawaliłem, mogłem już bezbarwnym jechać :(

gahan
19-06-2019, 16:43
Hej :) Panowie fachowcy, znawcy tematu :)

Zrobiliśmy taras z modrzewia syberyjskiego.
Deski gładkie, montowane na blaszki od spodu. Olejowane dwukrotnie przed położeniem i trzeci raz ( po lekkim przeszlifowaniu) na gotowo.
Ja nakładałam olej pędzlem, starałam się nie za grubo, stopniowo po trzy deski, mąż wcierał olej gąbką i zbierał nadmiar szmatką.
Robiliśmy to wczoraj, do wieczora, ale dziś mam wrażenie, że deski są jeszcze nie do końca suche. Weszłam na deski gołymi stopami i zostały matowe ślady.

Jeśli faktycznie nałożyliśmy za dużo oleju - to jak to uratować?

Producent oleju podał, że po 6h powinno być sucho, ale nie jest :(

fotohobby
19-06-2019, 18:28
Odczekać jeszcze dwa dni. Trzy malowania w krótkim odstępie czasu to za dużo

pawel.majkarex
21-06-2019, 09:42
Witam,
chciałem Wam pokazać (i odrazu zapytać o jedną rzecz) konstrukcję mojej pergoli :) projekt i wykonanie oczywiście moje. Nareszcie będzie trochę cienia popołudniami, bez zadaszenia w słońcu niestety za gorąco, nawet jak dla mnie gdzie powyżej 30 stopni mi nie przeszkadza, tam siedząc jest patelnia ;) Mam pytanko, jaki materiał najlepiej użyć na tą pergolę? Na allegro widzialem takie materiały ogrodowe, bodajże 15-20 zł/mb, szerokość 150cm, akurat idealnie 2 pasy mi wejdą bo tam mam 320 cm u góry. Dobry pomysł? Ma ktos może doświadczenie? lub coś może polecić?
P.S. odrazu widać jaki kolor ma taras :( niby tik.. tik to ma konstrukcja zadaszenia.. taras to juz mahoń :(

Projekt ;) :

431648

Praca:

431655
Efekt:

431650
431651
431652

Mendium
21-06-2019, 11:04
Mam pytanko, jaki materiał najlepiej użyć na tą pergolę?

Najlepiej zrób tak żebyś później mógł w miarę szybko złożyć w razie burzy czy dużego wiatru. Np przesuwany żagiel lub inny materiał na linkach stalowych w otulinie z plastiku.

basienia
23-06-2019, 19:54
Ale cudny ten projekt! Gratulacje!

booot
24-06-2019, 07:47
431652

Jak zamocowałeś ta belke przez styro? Tylko na długich kołkach? To jest stabilne?
Co do materiału to możesz kupić na allegro specjalne materiały nie przepuszczające wody do takich zastosowań, niestety niezbyt łatwo sie to szyje.
Musisz zapewnić mozliwość zwijania przed burzą bo ci to rozerwie lub wyrwie mocowania. Czyli coś w stylu rolety rzymskiej poziomej.

pawel.majkarex
25-06-2019, 07:38
Jak zamocowałeś ta belke przez styro? Tylko na długich kołkach? To jest stabilne?
Co do materiału to możesz kupić na allegro specjalne materiały nie przepuszczające wody do takich zastosowań, niestety niezbyt łatwo sie to szyje.
Musisz zapewnić mozliwość zwijania przed burzą bo ci to rozerwie lub wyrwie mocowania. Czyli coś w stylu rolety rzymskiej poziomej.

belka jest na kotwach nierdzewnych i kleju chemicznym (kotwa chemiczna) - nie do ruszenia :) jest to stabilne, jedynie te kotwy wbijane w ziemię mają luzy i trochę się to rusza ale będzie modyfikacja, obkopię te kotwy i zaleję betonem, nie podoba mi się ten luz lewo-prawo. materiały widziałem na allegro, coś wybiorę a zwijanie to oczywiście że musi być :) takiego ważnego szczegółu to bym nie ominął, będę wykonywał coś w stylu jak na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=nNphVmJ9sos nawet podoba mi się to rozwiązanie.

unix78
26-06-2019, 17:15
Witam,
Jestem w trakcie budowy tarasu. Mam juz zaimpregnowane i położone drewniane legary 5x10 cm. Zamierzałem położyć deski drewniane ale myślę o kompozytowych i tu pytanie: czy mogę położyć kompozytowe deski na drewnianych legarach? Czy taka zmiana koncepcji na tym etapie może się udać?
Pytanie może wydawać się dziwne ale wiem, że do kompozytu są całe systemy ze specjalnymi legarami itp.

Bartek Pz
04-07-2019, 10:47
Witam wszystkich. Czytając wątek zauważyłem, że wielu z Was to fachowcy, w związku z tym chciałem zapytać o założenia do samodzielnego wykonania tarasu drewnianego. Będę wdzięczny za wszystkie sugestie dotyczące konstrukcji.

Umiejscowienie tarasu: ściana południowa
Materiał: modrzew syberyjski
Wymiary: 400 x 600 cm
Wymiary desek: 28 x 140 x 6000 mm
Konstrukcja: słupy betonowe lane w ziemie, zbrojone, fi 160 mm
Kratownica: legary 8 x10 układane na sztorc, na to legary 6 x 10. Deska układana wzdłuż długiej ściany. Legary 6 x 10 w odległości max 50 cm od siebie.

I teraz pytanie: czy przy takich założeniach mogę zastosować siatkę słupów 100 cm(po krótszym boku) x 150 cm? Poglądowy szkic w załączeniu.
Wychodzi mi wtedy 16 słupów
Myślałem też o zastosowaniu siatki 130 cm x 150 cm, ale nie wiem czy wtedy legary główne nie będą za daleko od siebie.
I kolejne pytanie - czy deski 6 metrowe to dobry pomysł, czy lepiej iść w 3 metrowe (chodzi mi o pracę drewna, naprężanie się itd

Z góry dziękuję za podpowiedzi.


432116432116

hektor80
04-07-2019, 14:08
Powoli zabieram się do tarasu. Słupy betonowe wylane (fi200 + pręt fi16). Wymiary tarasu 3.5m x 8m. Stworzona siatka mniej więcej 1,5m x 0.9m. Legary główne KVH 80x140 (podparte co ok. 1.5m), kontrlegary modrzew syberyjski 45x70. I tu pytanie.
Malując kontrlegary zauważyłem że nie są idealne tzn wysokość waha się od 68mm do 72mm. Nie wiem czy takie były od początku czy po prostu powysychały (niestety leżały ok 2 miesięcy). Jak radzicie sobie z takimi rozbieżnościami? Jakieś podkładki? Czy może Wasze były idealne...

bajcik
04-07-2019, 14:54
@Bartek czemu nie deski 4metrowe prostopadle do ściany?
@hektor80 nierówności we wysokości legarów po prostu ignorowałem, chyba je tylko posortowałem od najwyższego do najniższego.

Bartek Pz
06-07-2019, 12:39
@Bartek czemu nie deski 4metrowe prostopadle do ściany?
@hektor80 nierówności we wysokości legarów po prostu ignorowałem, chyba je tylko posortowałem od najwyższego do najniższego.


Bo chce mieć deski rownolegle do wyjścia na taras

chopinetka
18-08-2019, 23:13
Witam,
Dzielę się doświadczeniem z użytkowania tarasu z deski modrzewia europejskiego. To, że zszarzeje z czasem jest niestety pewne. Mam go od 12 lat w dużej części zadaszony. Z moich obserwacji wynika, że bardziej szkodzi mu słońce niż na przykład wilgoć, choć po tylu latach użytkowania kila desek zaczyna mieć wygięcia w tzw "łodkę" ( te deski przy zejściu z tarasu). Co roku taras jest olejowany bezbarwnie. Są to przeważnie oleje skandynawskich producentów. Na chwilę odzyskuje swój dawny blask po umyciu myjką ciśnieniową, robię to na wiosnę zaraz po tym nakładam olej ale po 2, 3 tygodniach traci kolor. I tak jestem w szczęśliwej sytuacji bo mam go od strony wschodniej. Na pewno dzisiaj nie kupiłabym deski ryflowanej - kilka stron wcześniej opisuję dlaczego. Jest też kilka pęknięć wzdłuż desek ale mąż, który go wykonywał sam nie stosował żadnych super śrub czy innych nowoczesnych systemów. Reasumują - po 12 latach taras wymaga renowacji polegającej na wymianie kilku desek i śrub. Myślę, że dzisiaj zainwestowałabym jednak w nowoczesne systemy montażowe np. spax. Generalnie mi osobiście zszarzenie nie przeszkadza - niektórzy wręcz zachwycą się i powiedzą, że jest w klimacie rustykalnym. W momencie zakupu modrzew był z tego co pamiętam ze 3 razy tańszy od egzotyków. Przy odpowiednim dbaniu i pod warunkiem zadaszenia może wytrzymać jeszcze kilka dobrych lat.
pozdrawiam

hektor80
27-08-2019, 13:05
Ponieważ ten wątek dostarczył mi wiele cennych rad, czuję się w obowiązku przedstawić swoje dzieło. Kilka danych technicznych:
- wymiary tarasu - 3.5 x 7.9 m
- deska tarasowa - modrzew syberyjski 28x145 mm
- pręt gwintowany fi16
- legar - KVH świerk 8x14 cm
- kontrlegar - modrzew syberyjski 4.5x7 cm

Legar KVH na dłigości 3.5m podparty w 3 miejscach. Rozstaw legarów od 70 do 90cm. Kontrlegary co ok 43cm. Wkręty Spax Wirox 4.5x60.
Legary pomalowane HK Lasur.
Kontrlegary - Impregnat Sadolin Classic Hybrydowy
Deska tarasowa - TIKKURILA VALTTI SUPER GUARD + Tikkurila Valtti Wood Oil
433989
433990

dudek6311
03-09-2019, 20:34
Mam pytanie do stosujących Sadolin. Przed położeniem oleju malowaliście deski raz czy dwa razy Sadolinem Base ?

budowlany_laik
04-09-2019, 07:01
Mam pytanie do stosujących Sadolin. Przed położeniem oleju malowaliście deski raz czy dwa razy Sadolinem Base ?
Poczekaj na odpowiedzi znawców. Ja robiłem base 2 razy, a później olej i nie zrobiłem tego dobrze... Olej nie wsiąkł, chyba drewno było już nasączone base'em.
W sumie po paru latach musiałem zastosować czyszczenie totalne - myjka z lancą obrotową, która zerwała olej do żywego drewna. Widocznie nie umiem olejować.

hektor80
05-09-2019, 20:44
NIedawno się chwaliłem tarasem a już mam problemy. Po ostatnich deszczach pojawiły mi sie takie oto plamy:

434290

Po wyschnięciu coś takiego:
434291

Wygląda to fatalnie. Nie bardzo da się to doczyścić. Niektóre z nich były klejące. Jak wyschło to już nie. Od razu mówię że nic nie było cięte. Od impregnacji do pierwszej warstwy oleju również tydzień więc raczej wyschło. Od drugiej warstwy oleju do pierwszych opadów deszczu minął tydzień.
Przez ten czas nic sie nie działo. Temat zgłoszony to producenta oleju. Czekam na ich opinie. Może ktoś się z czymś takim spotkał?

johnnyboy55
18-09-2019, 07:59
Poczekaj na odpowiedzi znawców. Ja robiłem base 2 razy, a później olej i nie zrobiłem tego dobrze... Olej nie wsiąkł, chyba drewno było już nasączone base'em.
W sumie po paru latach musiałem zastosować czyszczenie totalne - myjka z lancą obrotową, która zerwała olej do żywego drewna. Widocznie nie umiem olejować.

Sadoline Base lub inny impregnat wystarczy raz zastosować aby suche drewno nie "piło"oleju. Ewentualnie po 2-3 tygodniach jeszcze raz zaolejować i bedzie git.

Kazik_Kr
03-10-2019, 08:45
Witajcie, wydaje mi się że przeczytałem wszystkie posty. Długo zastanawiałem się z czego zrobić taras i padło ma modrzew syberyjski. Zdaję już sobie sprawę jak może wyglądać za rok , dwa lub trzy
Znalazłem wykonawcę, wydaje się konktretny i że zna się na temacie. Daje 2 lata gwaracji na montaż i "60 miesięcy na deskę". Nie wiem jeszcze co to dokładnie oznacza ale dopytam.
Moje pytanie jest takie: biorąc pod uwagę te gwarancje jakiekolwiek by nie były....
Lepiej robić taras teraz, tj w pażdzierniku czy poczekać do wiosny? Chodzi mi o to czy ewentualne wady montażu lub destki szybciej wyjdą przez zimę czy w lecie?
Dzięki za pomoc.

paypal
09-10-2019, 23:09
PROŚBA O PILNĄ POMOC

Jestem w trakcie układania tarasu i olejowania desek. Wykonawca kazał mi kupić olej samemu aby wstrzelić się z kolorem. Chciałem taras ciiemny, grafitowy taki jak elewacja domu i wiata garażowa. Wybór padł na olej Tikkurilla z kolorem 5085 - to ciemny grafit który powinien wyglądać tak :
https://www.tikkurila.pl/files/10267/350/TK_Valtti_Plus_Teracce_Oil.jpg
Po pomalowaniu moje drewno wygląda tak :
https://zapodaj.net/c3c026558f014.jpg.html
Dla mnie to jest dramat - nie wiem czy to z tym olejem jest coś nie tak czy ja coś źle robię.
Macie jakiś pomysł aby uzyskać normalny, grafitowy kolor jak na zdjęciu Tikkurili ?
Z góry dziekuje !

dwiecegly
10-10-2019, 06:47
Olej to nie jest lakier, nie uzyskasz efektu jak na obrazku po jednym olejowaniu. Generalnie to daj na luz, drewno samo zszarzeje po dwohc latach. Po koljenym olejowaniu na wiosne bedziesz bliżej ciemnoszarego.

paypal
10-10-2019, 07:06
Nie zrozum mnie źle ale nie będę czekał 2 lata na efekt jaki chciałbym mieć zwłaszcza że cała reszta drewnianych elementów jest grafitowa. Jak rozumiem jedyną możliwościa jest kilkukrotne olejowanie aż do skutku ? Czy może jest jakaś inna metoda czy inny specyfik ?

budowlany_laik
10-10-2019, 07:53
PROŚBA O PILNĄ POMOC

Jestem w trakcie układania tarasu i olejowania desek. Wykonawca kazał mi kupić olej samemu aby wstrzelić się z kolorem. Chciałem taras ciiemny, grafitowy taki jak elewacja domu i wiata garażowa. Wybór padł na olej Tikkurilla z kolorem 5085 - to ciemny grafit który powinien wyglądać tak :
https://www.tikkurila.pl/files/10267/350/TK_Valtti_Plus_Teracce_Oil.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.tikkurila.pl% 2Ffiles%2F10267%2F350%2FTK_Valtti_Plus_Teracce_Oil .jpg)
Po pomalowaniu moje drewno wygląda tak :
https://zapodaj.net/c3c026558f014.jpg.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzapodaj.net%2Fc3c 026558f014.jpg.html)
Dla mnie to jest dramat - nie wiem czy to z tym olejem jest coś nie tak czy ja coś źle robię.
Macie jakiś pomysł aby uzyskać normalny, grafitowy kolor jak na zdjęciu Tikkurili ?
Z góry dziekuje !
Czy przed olejem deski były impregnowane impregnatem? Jeśli tak, to ile razy i jaka była przerwa?
Być może drewno jest już nasączone i nie przyjmuje oleju.

paypal
10-10-2019, 09:07
Z tego co wiem nie były impregnowane niczym. Był to czysty modrzew syberyjski a na to położony olej.

dwiecegly
10-10-2019, 11:34
Z tego co wiem nie były impregnowane niczym. Był to czysty modrzew syberyjski a na to położony olej.

Takie olejowanie kilka razy jeden po drugim niewiele zmieni. Olej sie juz nie wchłania. Jak chciales mocny jednolity kolor to tylko lakiery - niestety na taras to srednio bo potem sie luszcza itp.
I bardzo niedobrze ze drzewo nie zostalo zaimpregnowane jakmis sadolinem czy czyms takim, chodzi o trwalosc.

paypal
10-10-2019, 12:29
Wystarczy taki jak na stronie producenta. Malowałem miesiąc temu wiatę i wyszedł właśnie taki kolor tyle że to nie był olej a farba wodna do drewna