PDA

Zobacz pełną wersję : TARAS DREWNIANY - jak zbudować? jakie drewno? jak pielęgnować? co polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13]

Papucy
17-11-2019, 17:18
Ponieważ ten wątek dostarczył mi wiele cennych rad, czuję się w obowiązku przedstawić swoje dzieło. Kilka danych technicznych:
- wymiary tarasu - 3.5 x 7.9 m
- deska tarasowa - modrzew syberyjski 28x145 mm
- pręt gwintowany fi16
- legar - KVH świerk 8x14 cm
- kontrlegar - modrzew syberyjski 4.5x7 cm

Legar KVH na dłigości 3.5m podparty w 3 miejscach. Rozstaw legarów od 70 do 90cm. Kontrlegary co ok 43cm. Wkręty Spax Wirox 4.5x60.
Legary pomalowane HK Lasur.
Kontrlegary - Impregnat Sadolin Classic Hybrydowy
Deska tarasowa - TIKKURILA VALTTI SUPER GUARD + Tikkurila Valtti Wood Oil
433989
433990

Ile masz ocieplenia pod oknem tarasowym ? Czy deskal się nie ugina, bo rozumiem że ostatni kontrlegar jest kilka cm od elewacji?
Napisz coś czy plamy udało się jakoś usunąć?

hektor80
19-11-2019, 09:09
Ile masz ocieplenia pod oknem tarasowym ? Czy deskal się nie ugina, bo rozumiem że ostatni kontrlegar jest kilka cm od elewacji?
Napisz coś czy plamy udało się jakoś usunąć?

Na ścianie i pod oknem 20cm. Wjechałem legarami pod okno. Gdyby nie to, to na pewno by sie ugniało.
437180

Co do plam to niestety temat nie rozwiązany, Tikurrila nie poczuwa sie do odpwiedzialności, Zrzuca na tartak ponieważ uzasadnia to drobinkami metalu po cięciu...ehh...

bajcik
25-11-2019, 11:40
hektor80, zakładam że potem ten styro poklajstrowałeś żeby robactwo i myszy nie właziły.

hektor80
25-11-2019, 11:57
hektor80, zakładam że potem ten styro poklajstrowałeś żeby robactwo i myszy nie właziły.

Finalnie wyglądało to tak:
437499

PIOTR+
09-02-2020, 10:55
Hej

Przymierzam się do montażu tarasu 4x6 na gruncie.

Słupki wylane w siatce metr x metr

W większości sklepów dostępne legary z modrzewia mają 4.5x7cm

Czy jeżeli je zastosuje w kratownicy, pierwszy na sztorc podparty co 1m, a drugi na płasko też podparty co 1m to bedzie ok?
Czy powinienem szukac większych przekrojów, lub drugi też zrobić na sztorc?

Pozdrawiam :-)

wro_bel
10-02-2020, 13:38
Witam wszystkich. Mam przy domu wykonany własnymi siłami taras drewniany 6,4x4 m. Konstrukcja jak na załączonym zdjęciu oparta jest na stopach betonowych.

Teraz chciałem dorobić zadaszenie (6 słupów 14x14 po 3 na obu dłuższych krawędziach i kilka belek poprzecznych tak żeby zamontować rolety rzymskie poziome, więc konstrukcja dość lekka). Pytanie jest czy koniecznie musiałbym robić stopy betonowe pod słupy zadaszenia czy wystarczy oprzeć je o te główne belki 10x10 w konstrukcji tarasu? Chciałbym, aby słupy były w obrębie tarasu a nie poza nim.
440669

PIOTR+
11-02-2020, 11:38
Hej, czy zdradzisz jakich przekrojow legarow użyłeś pod taras oraz w jakiej odleglosci od siebie maja punkty podparcia?

wro_bel
11-02-2020, 11:46
Legary mają przekrój 10x10 cm i są rozstawione co ok. 1 m. Kotwy są rozmieszczone co ok. 1,25 m wzdłuż legarów i co ok. 1 m w drugą stronę. Natomiast kontrlegary mają przekrój 7x4 cm i ustawione są na sztorc co 0,5 m.

Była to moja pierwsza w życiu (nie licząc tych z obozów harcerskich :p) samodzielnie wykonana konstrukcja drewniana, ale póki co jest stabilna i ani drgnie od dwóch lat.

Czy w kwestii mojego pytania ktoś jest w stanie mi pomóc?

cactus
11-02-2020, 14:07
Jak chcesz żeby to postało i było stabilne to musisz zakotwiczyć w fundamencie.
Zobacz co sie teraz dzieje z daszkami przez ostatnie wichury.
W lato nie brakuje burzowych podmuchów a roleta działa jak żagiel, potrafi podnieść kilkadziesiąt, a czasem kilkaset kilogramów.

hektor80
11-02-2020, 14:17
Legary mają przekrój 10x10 cm i są rozstawione co ok. 1 m. Kotwy są rozmieszczone co ok. 1,25 m wzdłuż legarów i co ok. 1 m w drugą stronę. Natomiast kontrlegary mają przekrój 7x4 cm i ustawione są na sztorc co 0,5 m.

Była to moja pierwsza w życiu (nie licząc tych z obozów harcerskich :p) samodzielnie wykonana konstrukcja drewniana, ale póki co jest stabilna i ani drgnie od dwóch lat.

Czy w kwestii mojego pytania ktoś jest w stanie mi pomóc?

Zdecydowanie zrobiłbym dedykowany fundament pod słupy. Ja tez nie chciałem aby wystawały poza obrys tarasu wiec słupy mam w narożnikach fundamentu . Zrobiłem szerszy fundament na którym jest legar oraz podstawa słupa.

wro_bel
11-02-2020, 14:30
Dzięki za odpowiedź - tego się obawiałem, ale jak nie pomyślało się o tym wcześniej to teraz mam za swoje ;)

Edekzelian
18-02-2020, 10:51
forumowicze, czym polecacie zabezpieczyć deski modrzewiowe na taras? chciałbym aby drewno zostało w swoim naturalnym kolorze. albo zbliżonym. Jakiś olej? a wcześniej impregnat?

fotohobby
18-02-2020, 11:16
Taras zadaszony ? Jeśli nie, nie licz na to, że pozostanie w naturalnym kolorze

Edekzelian
18-02-2020, 11:23
częściowo zadaszony, reszta odsłonięta. W dodatku od południowej strony, żeby nie było prosto :)

wro_bel
18-02-2020, 11:28
Ja mam niezadaszony i pomimo olejowania przez zimę blaknie i szarzeje, więc na wiosnę trzeba odświeżyć.

Zaznaczę, że deskę tarasową kupowałem modrzewiową impregnowaną ciśnieniowo.

Edekzelian
18-02-2020, 12:06
Zaznaczę, że deskę tarasową kupowałem modrzewiową impregnowaną ciśnieniowo.
czym była impregnowana? olejem czy srodkiem bio?
Podpowiesz po ile płaciłeś i gdzie kupowaleś?

cactus
18-02-2020, 12:13
Choćby byla impregnowana cudem chemika za miliony monet to za rok i tak bedzie szara na sloncu. Minimum co rok trzeba olejować ale i tak z roku na rok bedzie ciemniejsza i mniej żywa.

Edekzelian
18-02-2020, 12:24
Choćby byla impregnowana cudem chemika za miliony monet to za rok i tak bedzie szara na sloncu. Minimum co rok trzeba olejować ale i tak z roku na rok bedzie ciemniejsza i mniej żywa.

hmmm a polecasz coś na taras?
rozumiem ze gdy nie nałożę koloru, po paru latach drewno będzie szarobure.
ale wole takie niż łaciate po bejcy koloryzującej.

cactus
18-02-2020, 13:50
Przez dwa lata mialem na tarasie drogi olej za ponad stowe za litr i nie ma żadnej roznicy w stosunku do drewnianych donic ktore byly olejowane tanim olejem za 30zł także ostatni raz robilem taras tez już tym tanim. Nie mogę polecić nic co zatrzyma wplyw slonca zwlaszcza na poludniowej i zachodniej stronie.

Edekzelian
18-02-2020, 14:01
Przez dwa lata mialem na tarasie drogi olej za ponad stowe za litr i nie ma żadnej roznicy w stosunku do drewnianych donic ktore byly olejowane tanim olejem za 30zł także ostatni raz robilem taras tez już tym tanim. Nie mogę polecić nic co zatrzyma wplyw slonca zwlaszcza na poludniowej i zachodniej stronie.

który to ten drogi?

cactus
20-02-2020, 06:16
Olej Bona -240zl za banke

Emtebe
20-02-2020, 09:07
Ponieważ ten wątek dostarczył mi wiele cennych rad, czuję się w obowiązku przedstawić swoje dzieło. Kilka danych technicznych:
- wymiary tarasu - 3.5 x 7.9 m
- deska tarasowa - modrzew syberyjski 28x145 mm
- pręt gwintowany fi16
- legar - KVH świerk 8x14 cm
- kontrlegar - modrzew syberyjski 4.5x7 cm

Legar KVH na dłigości 3.5m podparty w 3 miejscach. Rozstaw legarów od 70 do 90cm. Kontrlegary co ok 43cm. Wkręty Spax Wirox 4.5x60.
Legary pomalowane HK Lasur.
Kontrlegary - Impregnat Sadolin Classic Hybrydowy
Deska tarasowa - TIKKURILA VALTTI SUPER GUARD + Tikkurila Valtti Wood Oil
433989
433990

Hej.

A te słupy? To jest część konstrukcji aluminiowej pergoli? Możesz się pochwalić?

Papucy
21-02-2020, 09:52
Witam wszystkich. Mam przy domu wykonany własnymi siłami taras drewniany 6,4x4 m. Konstrukcja jak na załączonym zdjęciu oparta jest na stopach betonowych.

Teraz chciałem dorobić zadaszenie (6 słupów 14x14 po 3 na obu dłuższych krawędziach i kilka belek poprzecznych tak żeby zamontować rolety rzymskie poziome, więc konstrukcja dość lekka). Pytanie jest czy koniecznie musiałbym robić stopy betonowe pod słupy zadaszenia czy wystarczy oprzeć je o te główne belki 10x10 w konstrukcji tarasu? Chciałbym, aby słupy były w obrębie tarasu a nie poza nim.
440669

Hej te stopy masz wylane, czy konstrukcja jest ułożona na bloczkach?

wro_bel
22-02-2020, 13:57
Tak stopy są wylane na głębokość ok. 60 cm, średnica otworu 20 cm.

mihookoz
27-03-2020, 06:55
Witam, planuje zrobić taras 35m2 (5m x 7m). Na legary chcę dać co 1m 90x90 długość 5m. Jako kontrlegary co 50 cm 45x70 długość 7m. Czy takie przekroje będą ok? Czy jest możliwość zakupu kontrlegaru o długości 7m czy trzeba np. 4m i 3m i je łaczyć. Taras będzie na betonowych słupach.

Zwibel
31-03-2020, 09:37
Zaczynam kombinować z moim tarasem. Macie może pokazane w jaki sposób robicie schody na taras. U mnie wyjdzie jeden lub dwa schodki, nie wiem jak podejść do tematu żeby były stabilne. Chodzi mi o konstrukcje. Tarasa ma być prostokątny 8x3m(po dłuższym boku na całej długości planuje zrobić schodek.) Będzie zbudowany na słupach wylewanych do tego kratownica legarów i kontr legarów. Nie mam tylko pomysłu na te schody?

riot
31-03-2020, 21:58
Jak sprawdza się system mocowania legarów na szpilkach. Widziałem na zdjęciach tutaj rozwiązania że legar nie opiera się na słupie betonowym, a jedynie na nakrętce z podkładka ustalająca wysokość. Legar mocowany na wylot i nakrętka od góry.

Czy to z czasem nie zaczyna jakoś pracować, skręcać itp.? Od dołu są dwie nakrętki na pręcie, jako kontra, czy jedna i podkładka? Chcę zastosować to u siebie, ale oparcie belki na słupie i dokręcenie wydaje mi się stabilniejsze, jednak wymaga wyższych słupów i większego problemu z poziomowaniem.
Dzięki

zieli
01-04-2020, 08:28
Witam, planuje zrobić taras 35m2 (5m x 7m). Na legary chcę dać co 1m 90x90 długość 5m. Jako kontrlegary co 50 cm 45x70 długość 7m. Czy takie przekroje będą ok? Czy jest możliwość zakupu kontrlegaru o długości 7m czy trzeba np. 4m i 3m i je łaczyć. Taras będzie na betonowych słupach.

Przemyślał bym wymiary tych legarów, ja u siebie mam 14x7 i 10x5 i od 7 lat wszystko jest ok no i przede wszystkim bardzo stabilnie.

fotohobby
01-04-2020, 08:51
Jak sprawdza się system mocowania legarów na szpilkach. Widziałem na zdjęciach tutaj rozwiązania że legar nie opiera się na słupie betonowym, a jedynie na nakrętce z podkładka ustalająca wysokość. Legar mocowany na wylot i nakrętka od góry.

Czy to z czasem nie zaczyna jakoś pracować, skręcać itp.? Od dołu są dwie nakrętki na pręcie, jako kontra, czy jedna i podkładka? Chcę zastosować to u siebie, ale oparcie belki na słupie i dokręcenie wydaje mi się stabilniejsze, jednak wymaga wyższych słupów i większego problemu z poziomowaniem.
Dzięki

Gdyby taki montaż sprawiał problemy, to by się od niego odeszło.
U mnie jedna podkładka, dwie nakrętki od dołu, jedna od góry

riot
01-04-2020, 09:30
Gdyby taki montaż sprawiał problemy, to by się od niego odeszło.
U mnie jedna podkładka, dwie nakrętki od dołu, jedna od góry

Robiłeś zagłębienie w legarze na górną nakrętkę, żeby ją schować, czy wystaje na górze ?
Dzięki za informacje

fotohobby
01-04-2020, 10:33
W większości przypadków nie, jedynie dwie nakrętki musiałem schować, bo akurat trafił na nie kontrlegar

riot
01-04-2020, 21:25
Sorry, że tyle pytań, ale każdy kto działa DIY pewnie je miał.

Czy sposób montażu deski czołowej ma jakieś znaczenie ? U mnie prawdopodobnie na wysokość wyjdzie jedna deska w poziomie. I teraz czy trzeba ją zamontować pod krawędzią deski tarasowej, czy można nią przykryć cięte krawędzie desek ? Wpływa to tylko na kwestie wizualne, czy na coś jeszcze ?

fotohobby
01-04-2020, 22:43
Ja mam pod, bo deski miałem idealnie przycięte po montażu - tyle, że teraz końcówki trochę się wyłódkowały - jedne bardziej, drugie mniej i montaż przed krawędziami trochę by to zamaskował.

riot
04-04-2020, 18:13
Pytanie do tych co montowali na szpilkach przez legar. Rozumiem, że szpilki ciąć z prętów gwintowanych fi16 lub 20. Pytanie czy szpilki i nakrętki z nierdzewki A2 czy wystarczą ocynk ?

bajcik
06-04-2020, 11:32
@riot fi14 albo nawet fi12 powinny wystarczyć. Ja mam fi12 ocynk. Drugi raz dałbym nierdzewkę. Metrowy pręt starcza na 2 słupy jeśli się je nawierca i wkleja na cx5

Papucy
06-04-2020, 19:33
Czy kantówka 45x45 jako kontr legar będzie ok? Słupy plus szpilki w rozstawie co 80 cm, na na każdym 3.5 metrowym legarze (wymiar 16x10 na sztorc) cztery punkty podparcia ,taras o wymiarach 8x3,5

jedrek244
08-04-2020, 19:32
Czy kantówka 45x45 jako kontr legar będzie ok? Słupy plus szpilki w rozstawie co 80 cm, na na każdym 3.5 metrowym legarze (wymiar 16x10 na sztorc) cztery punkty podparcia ,taras o wymiarach 8x3,5

Witam,
Dajesz legary jak na dach a kontr chcesz dac jak najcieńsze? Imo bedzie sie to delikatnie zginac ale zawsze mozesz zrobic probe i przykrecic jedna i zobaczyc.
Moze daj ciensze legary np. 12x7 na sztorc i wtedy kontr legary 7x5 tez na sztorc.
Z drugiej strony jak sobie popatrzysz na strony firm ktore montuja tarasy i zobaczysz zdjecia z realizacji to konstrukcje tutaj z forum są przygotowane na ruch jak molo w Sopocie ;).

Pozdrawiam

Papucy
08-04-2020, 19:36
Witam,
Dajesz legary jak na dach a kontr chcesz dac jak najcieńsze? Imo bedzie sie to delikatnie zginac ale zawsze mozesz zrobic probe i przykrecic jedna i zobaczyc.
Moze daj ciensze legary np. 12x7 na sztorc i wtedy kontr legary 7x5 tez na sztorc.
Z drugiej strony jak sobie popatrzysz na strony firm ktore montuja tarasy i zobaczysz zdjecia z realizacji to konstrukcje tutaj z forum są przygotowane na ruch jak molo w Sopocie ;).

Pozdrawiam

Jak na dch bo zostały z dachu : ) , zrobiłem próbę i lekko się uginały wieć obniżyłem konstrukcję tak aby weszły 7x5 .Dzięki

rafaik77
12-04-2020, 17:03
Ponieważ ten wątek dostarczył mi wiele cennych rad, czuję się w obowiązku przedstawić swoje dzieło. Kilka danych technicznych:
- wymiary tarasu - 3.5 x 7.9 m
- deska tarasowa - modrzew syberyjski 28x145 mm
- pręt gwintowany fi16
- legar - KVH świerk 8x14 cm
- kontrlegar - modrzew syberyjski 4.5x7 cm

Legar KVH na dłigości 3.5m podparty w 3 miejscach. Rozstaw legarów od 70 do 90cm. Kontrlegary co ok 43cm. Wkręty Spax Wirox 4.5x60.
Legary pomalowane HK Lasur.
Kontrlegary - Impregnat Sadolin Classic Hybrydowy
Deska tarasowa - TIKKURILA VALTTI SUPER GUARD + Tikkurila Valtti Wood Oil
433989
433990

Cześć.
Jakie wkręty stosowałeś do połączenia kontrlegarów z legarami

riot
14-04-2020, 20:20
Czy od ostatniego wpisu z 2018 roku tutaj o wkrętach tarasowych coś się zmieniło na rynku ? Dalej iść tylko w Spax? Wystarczą te Wirox czy lepiej A2 do deski modrzew syberyjski. Widziałem na all już jakieś "hybrydy" Wirox A2 ;)

Ktoś praktykował smarowanie legarów i kontr lepikiem ? Znajomy "stolarz" namącił mi ostatnio w głowie..legar od gruntu będzie jakieś 15 cm

Wkręty przy desce 14 cm dawać 2,5 cm od krawędzi ? Jakiś patent na wzornik ?

Przy takim tempie kopania pod słupy ( gruzowisko), będę Was tutaj jeszcze męczył przez pół roku pewnie

Wierzę, że pomożecie

Dziękuję

motomaniak111
14-04-2020, 21:22
Witam, czy konieczne jest stosowanie dedykowanych taśm oddzielających legar od deski tarasowej? Co jeśli jej nie zastosuje? Jaka jest jej funkcja?

Elfir
15-04-2020, 09:18
nie jest.

riot
16-04-2020, 08:22
Czy od ostatniego wpisu z 2018 roku tutaj o wkrętach tarasowych coś się zmieniło na rynku ? Dalej iść tylko w Spax? Wystarczą te Wirox czy lepiej A2 do deski modrzew syberyjski. Widziałem na all już jakieś "hybrydy" Wirox A2 ;)

Ktoś praktykował smarowanie legarów i kontr lepikiem ? Znajomy "stolarz" namącił mi ostatnio w głowie..legar od gruntu będzie jakieś 15 cm

Wkręty przy desce 14 cm dawać 2,5 cm od krawędzi ? Jakiś patent na wzornik ?

Przy takim tempie kopania pod słupy ( gruzowisko), będę Was tutaj jeszcze męczył przez pół roku pewnie

Wierzę, że pomożecie

Dziękuję

Do tych moich pytań doszło jeszcze jedno. Grubość deski tarasowej. Rozumiem, że im grubsza tym lepsza. Na składach widzę zazwyczaj 24mm i 27/28mm. Wszyscy robiliście 27/28 ?
Na konstrukcję pójdzie legar 10x10 przy słupach w siatce 1x1m i na górę kontrlegar 4,5x7cm. Na więcej nie pozwoli poziom podłogi.

Zwibel
16-04-2020, 09:35
Mam deski modrzewiowe pocięte na wymiar i heblowane (niestety na mokro). Przeleżały rok na poddaszu. Chciałbym je teraz zastosować na taras. Czy konieczne jest ryflowanie ich od spodu?. Deski maja wymiar 12x3,2x300.
Planowałem przejechać je szlifierką z papierem ściernym i zfazować krawędzie górne.
Zastanawia mnie tylko czy (ewentualnie w jaki sposób) naciąć je od spodu po długości?

Elfir
17-04-2020, 22:05
nie muszą być ryflowane.

Elfir
17-04-2020, 22:06
Francuzi robią taras na resztkach z budowy, bloczkach Teriva :)
https://www.rustica.fr/amenagement-jardin/comment-realiser-terrasse-bois-sur-sol-meuble,8426.html

rafaik77
20-04-2020, 06:55
Czy mieliście do czynienia z produktami Koopmans ? Hurtownia w której kupiłem materiał na taras (kvh + modrzew) polecała te produkty.Szczerze to nie obiła mi się o uszy taka marka wiec na razie odpuściłem zakup chemii.Trochę pogrzebałem w necie i mam niedosyt informacji z fizycznego użytkowania tych produktów. Na folderach wygląda jak zawsze super.

gambit565
20-04-2020, 08:31
Mam deski modrzewiowe pocięte na wymiar i heblowane (niestety na mokro). Przeleżały rok na poddaszu. Chciałbym je teraz zastosować na taras. Czy konieczne jest ryflowanie ich od spodu?. Deski maja wymiar 12x3,2x300.
Planowałem przejechać je szlifierką z papierem ściernym i zfazować krawędzie górne.
Zastanawia mnie tylko czy (ewentualnie w jaki sposób) naciąć je od spodu po długości?

Naciecie od spodu jest po to zeby deska nie lodkowala, przecina sie sloje. W zaleznosci od ukladu sloja, szerokosci dobrze jest to miec. Najprosciej byloby naciac zaglebiarka, pila tarczowa, pilarka stolowa itp.

Szymek98
20-04-2020, 09:23
Zapytam was o impregnację. Mam kilka lat taras modrzewiowy 35m2. W pierwszym roku zaimpregnowałem Sadolinem bezbarwnym impregnat + Olej 2 razy. Oczywiście na wiosnę większość nie zadaszona czarna, W kolejnym roku Vidaron na wisonę czarny więc znowu myjka i czyszczenie. Następnie Drewnochron na wiosnę efekt ten sam. W tamtym roku Altax i ten nie dotrwał do końca layta jak deski były już ciemne a na wiosnę nie dało się tego zmyć masakra, nie polecam. Mam zamiar przetestować Flugger w tym roku czy może polecacie coś innego co wytrwało by z 2 lata? Dodam iż mam też pod altaną ale tam jest jeszcze Sadolin i ma się dobrze.

Zwibel
20-04-2020, 11:14
Naciecie od spodu jest po to zeby deska nie lodkowala, przecina sie sloje. W zaleznosci od ukladu sloja, szerokosci dobrze jest to miec. Najprosciej byloby naciac zaglebiarka, pila tarczowa, pilarka stolowa itp.

Dziękuję za odpowiedź

Szymek98
26-04-2020, 09:57
No to pomalowane remmers kolor modrzew. CO mogę powiedzieć to to iż jednak najładniej wyglądają jednak pomalowane bezbarwnym olejem, no ale zobaczmy jak na koniec sezonu będzie wyglądał taras.

PaRa
26-04-2020, 11:26
No to pomalowane remmers kolor modrzew. CO mogę powiedzieć to to iż jednak najładniej wyglądają jednak pomalowane bezbarwnym olejem, no ale zobaczmy jak na koniec sezonu będzie wyglądał taras.

Jestem w trakcie odświeżania, część juz zrobiłem, pomalowałem tym samym produktem. Remmers nie zaleca bezbarwnych i białych na drzewo wystawione na bezpośrednie działanie słońca.
To, że taras mamy czarny to wina brudu / sadzy i swoje dokłada też promieniowanie UV. Mój tak wyglądał na początku.

https://images83.fotosik.pl/1057/bf77fbc0dbed8587med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/bf77fbc0dbed8587)

Robaczywy
26-04-2020, 17:19
Cześć,
Temat bardzo obszerny, czy możecie potwierdzić, że przy rozstawie legarów 1,70m wystarczy przekrój 15x15?

Pozdrawiam

golpol
26-04-2020, 23:21
Mija kilka lat mojej nieobecności na forum, a dopiero się budowaliśmy
Wątek przewertowałem tak od połowy, jednak gro rozwiązań jest na słupach - moich z wylewką betonową już mniej. Dlatego też chciałbym żeby doradzono mi i rozwiano pewne wątpliwości (lepiej zadać czasami podstawowe pytanie niż zrobić błąd, którego naprawa będzie niemożliwa lub przynajmniej kosztowna)

Kilka danych - wymiary tarasu w załączeniu (zadaszony w całości - strona zachodnia), materiał: modrzew syberyjski + modrzew krajowy na legary (od kilku dni deski - gładkie - mam już w garażu, realizacja własna.

Przechodząc to pytań:
1. Po kilu latach i imprezach stwierdzamy, że taras mógłby być trochę większy - zamierzam więc wydłużyć go o ok 60 cm (deski mają 4m więc jest z czego). Wyjeżdżam jednak z główną częścią nawet poza schodek i tu pytanie pierwsze - jak byście rozwiązali kwestię montażu ostatniego legara oraz schodka (dodatkowo na szczycie desek planuję jedną prostopadłą - z może dać dwie ?)
2. Wysokość jaką mam do zagospodarowania to 90-95 mm. Deska ma 27 a legary planuję kupić 45x70 i położyć płasko (15-20mm pod legarem chyba powinno wystarczyć). Zastanawiam się jak mocować legary - za pomocą kątowników ciesielskich + podkładki gumowe czy też przy pomocy kotew (mechanicznych lub chemicznych). Przy wyborze tych drugich musiałbym zapewne unikać ich mocowania po środku legara bo na 99% trafiłbym zapewne na taką z wkrętem - jakie rozwiązanie byście wybrali ?
3. Oleje - do zabezpieczenia słupów na tarasie jak i krokwi z górnym odeskowaniem (mam je odkryte) użyłem produktów Valtti Super Guar + Color New Teak. Na ich stronach wodzę, że Color New nadal jest, ale czy aby nadaje się na podłogę tarasu ? Z filtrem UV mają Valtti Plus Terrace Oil, ale wiadomo, cena a kolory to tylko szary, brązowy i czarny - jak ten brąz ma się do Teaka ? Jeżeli miałbym brać Tikkurillę to chyba bez impregnowania bo przy produkcie czytam: .".. nadaje się do wszystkich konstrukcji drewnianych zewnętrznych, na które będą aplikowane impregnat, lakierobejca, farba. " - o oleju ani słowa

Papucy
27-04-2020, 15:41
Czy lepiej stosować olej na bazie wody czy rozpuszczalnikowy?

golpol
06-05-2020, 21:40
Mija kilka lat mojej nieobecności na forum, ....

Mija 10 dni od mojego postu i cisza :-( - zastanawiam się czy ktoś tu jeszcze zagląda.
Jeżeli jednak tak, to pytania 1 i 2 mam w saumie ogarnięte - zrobię słupki betonowe a legary zamocuję na kotwach chemicznych.
Wożę się jednak z decyzją jak zabezpieczyć drewno. Kolega brata od 20 lat w biznesie podłogowym poleca dać Tikkurila Valtti Complete - podobno nic złego się z powierzchnią nie dzieje, a zaletą jest brak konieczności systematycznego odświeżania desek (wystarczy raz na 4-5 lat) i lepsze "trzymanie koloru" - czy ktoś posiada taras zabezpieczony w ten sposób ? - bardziej cenię chyba opinie właścicieli od wykonawców. Fajnie wygląda też OSMO Lazura Olejna, ale w porównaniu do w/w cenowo to zupełnie inna półka.

Doradzicie coś w temacie ochrony drewna ?

riot
08-05-2020, 03:34
Mija 10 dni od mojego postu i cisza :-( - zastanawiam się czy ktoś tu jeszcze zagląda.
Jeżeli jednak tak, to pytania 1 i 2 mam w saumie ogarnięte - zrobię słupki betonowe a legary zamocuję na kotwach chemicznych.
Wożę się jednak z decyzją jak zabezpieczyć drewno. Kolega brata od 20 lat w biznesie podłogowym poleca dać Tikkurila Valtti Complete - podobno nic złego się z powierzchnią nie dzieje, a zaletą jest brak konieczności systematycznego odświeżania desek (wystarczy raz na 4-5 lat) i lepsze "trzymanie koloru" - czy ktoś posiada taras zabezpieczony w ten sposób ? - bardziej cenię chyba opinie właścicieli od wykonawców. Fajnie wygląda też OSMO Lazura Olejna, ale w porównaniu do w/w cenowo to zupełnie inna półka.

Doradzicie coś w temacie ochrony drewna ?

Impregnat/grunt, a na to olej do tarasów. Polecane marki to Remmersa, Owatrol, Osmo. Ten pierwszy chyba w przystępniejszej cenie. Przy Lazurach spotkałem się z opinią, że nie nadają się na powoerzchnie tarasu, podobno lubią się łuszczyć z czasem. Raczej szedł bym w dedykowane produkty i stosował zgodnie z kartami użytkowania producenta. Sam stoję przed wyborem i chyba będę decydował się na Remmersa, grunt i olej do tarasów. Chętnie wziąłbym Osmo, ale jest poza moim zasięgiem cenowym.

golpol
08-05-2020, 21:56
Impregnat/grunt, a na to olej do tarasów. Polecane marki to Remmersa, Owatrol, Osmo. Ten pierwszy chyba w przystępniejszej cenie. Przy Lazurach spotkałem się z opinią, że nie nadają się na powoerzchnie tarasu, podobno lubią się łuszczyć z czasem. Raczej szedł bym w dedykowane produkty i stosował zgodnie z kartami użytkowania producenta. Sam stoję przed wyborem i chyba będę decydował się na Remmersa, grunt i olej do tarasów. Chętnie wziąłbym Osmo, ale jest poza moim zasięgiem cenowym.

Rozważania odnośnie ochrony desek w mojej sytuacji:
- jak pisałem mam trochę drewna wokół domu (słupy przed wejściem i na tarasie, krokwie, nadbitka) które kilka lat temu pomalowałem podwójnie Valtti Color New - naprawdę wyglądają przyzwoicie - kolor prawie jak po malowaniu i nic się nie łuszczy
- nie podważam zalet olejowania (w środku mam olejowaną deskę merbau), ale tak sobie myślę, że jeżeli taras olejowany ma być odświeżany przynajmniej raz w roku, a nie rzadziej to automatycznie zwiększa się sprzedaż i zyski producentów. Może Valtti Complete lub inny produkt jednak sprawdziłby się na dekach tarasowych ?
- kolor - w środku mam merbau i po kilku latach jest już odpowiednio ciemny. Jak to jest z olejem w kolorze na drewnie w postaci modrzewia ?- docelowo chciałbym aby taras nie był aż tak ciemny (nagrzewanie),ale żeby jednak utrzymywał stałą kolorystykę brązu (teak)
- finanse - dobry olej jak rozumiem musi kosztować. Nie jest to może element decydujący, ale po co ponosić duże koszty na starcie i później co roku
- jako ostatni pkt. dodam, że deskę mam gładką - gdybym popełnił błąd wybierając coś innego niż olej, to w sumie później można dokonać zeszlifowania i wykorzystać inny środek

PaRa
09-05-2020, 09:25
Czy lepiej stosować olej na bazie wody czy rozpuszczalnikowy?

W tym roku zastosowałem olej rozpuszczalnikowy :

https://www.remmers.pl/pl/farby-i-lakiery-do-drewna/powoki-do-drewna/olej-do-tarasow-i-mebli-ogrodowych/p/000000004200260001

Dziś wiem, że oleje bezbarwne ładnie wyglądają na początku, ale na tarasy się nie nadają bo brud i słońce robi swoje. Sugeruje użycie gładkich desek, łatwiej będzie je umyć.

budowlany_laik
11-05-2020, 19:37
W tym roku zastosowałem olej rozpuszczalnikowy :

https://www.remmers.pl/pl/farby-i-lakiery-do-drewna/powoki-do-drewna/olej-do-tarasow-i-mebli-ogrodowych/p/000000004200260001

Możesz wstawić zdjęcie po olejowaniu? Bo sam będę się przymierzał do odświeżenia.

PaRa
11-05-2020, 21:14
Możesz wstawić zdjęcie po olejowaniu? Bo sam będę się przymierzał do odświeżenia.

Są w moim dzienniku budowy.

budowlany_laik
11-05-2020, 21:49
Są w moim dzienniku budowy.
Dzięki, już spojrzałem. Wygląda fajnie!

majster303
14-05-2020, 22:31
Witam wszystkich. Przeczytałem większość wątku, i mało szczegółów odnośnie rozstawów podparcia pod legary. Mam pytanie- robię taras na słupach (pręty gwintowane) w siatce 100x135. Jakie mogę dać legary główne (rozstaw prętów 135) żeby było stabilnie, ale żeby nie przesadzić. Będą miały długość 5m. Myślałem o 80x140, ale znalazłem takie tylko KVH. Czy mogę dać np 10x10 lite? Czy na 135cm podparcia to już będzie za mało?
Na to idzie modrzew s. i pomiędzy oczywiście kontrlegary 45x70(75).
Proszę o poradę :)
Taras obchodzi dom na rogu- na wspomnianym wyżej fragmencie, legary są prostopadle do ściany. Ale z drugiego boku są równoległe i tam taras na mieć 150cm szer.
Legary główne były by co ok 65cm (3 rzędy głównych legarów) plus odstęp od ściany i końca tarasu.
Nie mam tam jeszcze słupów- mogę zrobić gęściej (np co 1m, zamiast co 1,35m). Jakie mogę tam dać wtedy legary, żeby nie walić 140mm w odległości 60cm od siebie?
Chyba, że zrobię w odstępie 135cm ( tylko dwa legary) i grube kontrlegary, które wytrzymają rozstaw legarów 135cm
Tu są dwa wątki: (dotyczą części tarasu o szer. 150cm)
-Rozstaw legarów na szerokości 150cm (ich ilość i grubość) oraz co za tym idzie rozmiar kontrlegarów
- rozstaw punktów podparcia dla odpowiedniej ilości i grubości legarów.

Postaram się dodać rysunek

majster303
14-05-2020, 22:44
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/13593ea1e0d0bfc1

majster303
15-05-2020, 07:03
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/13593ea1e0d0bfc1

https://images90.fotosik.pl/364/13593ea1e0d0bfc1gen.jpg

Papucy
15-05-2020, 09:09
Czy ktoś używał może wkrętów nierdzewnych PFS

https://allegro.pl/oferta/nierdzewne-wkrety-tarasowe-do-tarasow-5x60-1000-5685280366?fromVariant=5685261163

majster303
15-05-2020, 19:58
postanowione- 80x120 KVH na "dużej" części- tam gdzie rozstaw słupów jest 135cm.
z boku, gdzie taras ma 150cm dam dwa rzędy takich samych legarów (rozstaw słupów taki sam- 135x100) - odsunę dalej od ściany (i tak nikt nie chodzi po tarasie przyklejony do ściany) i trochę dalej od krawędzi- nie będzie tam zejścia. Kupię kontrlegary na dużą część i zrobię próbę na tym węższym odcinku. Jak będzie się uginać, to obniżę legary na prętach i dam grubsze kontrlegary na tym odcinku.

Yorey
17-05-2020, 18:30
Wielce Szanowni, mam do zrobienia schody między tarasem a ogrodem - schody mają mieć 3m szerokości i mają mieć wysokość 120cm. Mam pomysł by je zrobić z grubej kantówki modrzewiowej (grubości 6cm) - pytanie czy świeży modrzew się do tego nada? Czy to nie będzie się kręcić, paczyć, pękać? I po jakim czasie powinno wyschnąć i przestać "płakać" żywicą?

besciak
11-06-2020, 23:03
Widzicie jakieś wady takie systemu mocowania deski tarasowej?

https://www.youtube.com/watch?v=H5jSvYXbujs

System Camo, wkręty z boku pod kątem 45 stopni.
Będę robił taras z modrzewia syberyjskiego, deska 145 mm. Legary co 50 cm. Brak zadaszenia.

Papucy
18-06-2020, 10:10
Przeczytałem prawie cały wątek,dzięki wielkie za rady i pomysły, wrzucam kilka fotek z wykonania i już prawie gotowego tarasu.
Deska modrzew syberyjski gładka, legary sosna(pozostałość więźby dachowej ),
kontrlegary modrzew 4.5x7, impregnat 2 razy sadolin base,
olej wierzchnia strona osmo modrzew 009 (narazie 1 raz) spód sadolin bezbarwny,
hydroizolacja pod oknem wykonana z folii epdm, legary wchodzą w styropian na to kantówka kilka cm od okna.

13twister13
29-06-2020, 19:12
Witam,
Szukam porady przeczytałem cały ten temat obejrzałem cały jutub i im więcej czytam tym mniej wiem. Noszę się z zamiarem budowy tarasu drewnianego o wymiarach 4m x 8m na bloczkach betonowych w związku z czym mam kilka wątpliwości. Podłoże pod bloczkami będzie zagęszczone, mam zamiar dać kilkucentymetrową warstwę żwiru. Bloczki będą co 50cm w szerokości i co 1m w długości na to izolacja i bezpośrednio legary 45x70 na sztorc przytwierdzone kołkami bądź kątownikami i deska. Legary i deska modrzew syberyjski. Czy darować sobie zabawę w bloczki robić otwory w zagęszczeniu 1mx1m szpilki fi 16 na to legary sosnowe 7x10 na to kontrlegary 45x70 modrzew i deska modrzew. Druga wersja jakoś do mnie nie przemawia wylewać słupy żeby włożyc 1,5cm pręt i na tym oprzeć konstrukcję jest też kolejna opcja mógłbym pierwszą wersję wzbogacić o kontrlegary na wierzchu ale czy jest sens, ktoś stosował podobne rozwiązanie? Naprawdę jak mam się za to zabrać to dostaję białej gorączki. Pozdrawiam

rafaik77
30-06-2020, 22:11
Witam,
Szukam porady przeczytałem cały ten temat obejrzałem cały jutub i im więcej czytam tym mniej wiem. Noszę się z zamiarem budowy tarasu drewnianego o wymiarach 4m x 8m na bloczkach betonowych w związku z czym mam kilka wątpliwości. Podłoże pod bloczkami będzie zagęszczone, mam zamiar dać kilkucentymetrową warstwę żwiru. Bloczki będą co 50cm w szerokości i co 1m w długości na to izolacja i bezpośrednio legary 45x70 na sztorc przytwierdzone kołkami bądź kątownikami i deska. Legary i deska modrzew syberyjski. Czy darować sobie zabawę w bloczki robić otwory w zagęszczeniu 1mx1m szpilki fi 16 na to legary sosnowe 7x10 na to kontrlegary 45x70 modrzew i deska modrzew. Druga wersja jakoś do mnie nie przemawia wylewać słupy żeby włożyc 1,5cm pręt i na tym oprzeć konstrukcję jest też kolejna opcja mógłbym pierwszą wersję wzbogacić o kontrlegary na wierzchu ale czy jest sens, ktoś stosował podobne rozwiązanie? Naprawdę jak mam się za to zabrać to dostaję białej gorączki. Pozdrawiam

Proponuję sprawdzone rozwiązania ; bloczki lub słupy ,szpilki ,legary główne (dźwigary) kontrlegary i deska .Jeżeli zastosujesz to co "hektor80' lub inni Wykonawcy :) lub ja to gwarancja że taras będzie stabilny jest 100%.
Poniżej moje wykonanie - pierwszy raz coś takiego budowałem
Podłoże zagęszczone, bloczki ,izolacja w płynie (nie wiem czy potrzebna) zasypane piaskiem zagęszczone,szpilki M14 na kotwę chemiczną ,legar KVH 60x140 ,kontrlegar 45x70 modrzew syberyjski i deska modrzew syberyjski 142x27 .Taras ma 13 m długości i 2 i 4 m szerokości. Potwierdzam że poziomowanie na szpilkach to czysta przyjemność.

jjb_pl
01-07-2020, 09:37
Sposób na niewidoczny montaż deski tarasowej. Jako że nasz taras będzie dosyć wysoki ok 70cm od gruntu jest tam na tyle dużo miejsca, aby deskę tarasową przykręcić od spodu.
Mamy legary 10cm na nie idzie 4.5cm kontr legara. Systemy gotowe niewidocznego montażu to koszt ok 800-1000pln. Wiem że przy filarach oraz skrzyżowaniach montaż będzie utrudniony i wtedy mogę się posiłkować kątownikami. Czy ktoś przerabiał taki temat? Zadziała?

bajcik
02-07-2020, 08:37
@13twister13 próbowałem obydwu metod, na bloczki ciężko było poziomować. Potem zrobiłem te fundamendy i szło przyjemnie, poziomowanie przez kręcenie nakrętek.

jjb_pl
06-07-2020, 13:15
Zapytam was o impregnację. Mam kilka lat taras modrzewiowy 35m2. W pierwszym roku zaimpregnowałem Sadolinem bezbarwnym impregnat + Olej 2 razy. Oczywiście na wiosnę większość nie zadaszona czarna, W kolejnym roku Vidaron na wisonę czarny więc znowu myjka i czyszczenie. Następnie Drewnochron na wiosnę efekt ten sam. W tamtym roku Altax i ten nie dotrwał do końca layta jak deski były już ciemne a na wiosnę nie dało się tego zmyć masakra, nie polecam. Mam zamiar przetestować Flugger w tym roku czy może polecacie coś innego co wytrwało by z 2 lata? Dodam iż mam też pod altaną ale tam jest jeszcze Sadolin i ma się dobrze.

Ostatnio rozmawiałem ze sprzedawcą chemii do drewna i on radził unikania bezbarwnych olei ponieważ słabo chronią przed pomieniam UV. Radził aby użyć czegoś w kolorze np.modrzew i wtedy lepiej powinno się sprawować. Pewnie do przetestowania

Szybki76
03-08-2020, 10:33
Ponieważ ten wątek dostarczył mi wiele cennych rad, czuję się w obowiązku przedstawić swoje dzieło. Kilka danych technicznych:
- wymiary tarasu - 3.5 x 7.9 m
- deska tarasowa - modrzew syberyjski 28x145 mm
- pręt gwintowany fi16
- legar - KVH świerk 8x14 cm
- kontrlegar - modrzew syberyjski 4.5x7 cm

Legar KVH na dłigości 3.5m podparty w 3 miejscach. Rozstaw legarów od 70 do 90cm. Kontrlegary co ok 43cm. Wkręty Spax Wirox 4.5x60.
Legary pomalowane HK Lasur.
Kontrlegary - Impregnat Sadolin Classic Hybrydowy
Deska tarasowa - TIKKURILA VALTTI SUPER GUARD + Tikkurila Valtti Wood Oil
433989
433990


Witaj.
Mam pytanie dotyczące SPAX Wirox. Powiedz mi jak tam po roku użytkowania? Nie rdzewieją te wkręty? Masz je pod zadaszeniem czy na otwartej powierzchni.

johnnyboy55
26-08-2020, 14:30
Sposób na niewidoczny montaż deski tarasowej. Jako że nasz taras będzie dosyć wysoki ok 70cm od gruntu jest tam na tyle dużo miejsca, aby deskę tarasową przykręcić od spodu.
Mamy legary 10cm na nie idzie 4.5cm kontr legara. Systemy gotowe niewidocznego montażu to koszt ok 800-1000pln. Wiem że przy filarach oraz skrzyżowaniach montaż będzie utrudniony i wtedy mogę się posiłkować kątownikami. Czy ktoś przerabiał taki temat? Zadziała?

Mam tak przykręcone deski do balkonu 4,5x1m i sprawdza się. Z góry nic nie widać a z dołu jest dojście do śrub. Polecam!

annazZ
27-08-2020, 12:10
My właśnie zabieramy się za odnawianie tarasu w starym domu po moich dziadkach i mamy zamiar położyć deski ze świerku. Chcemy materiał kupić w lokalnym tartaku, który mamy praktycznie za płotem i posiadają w ofercie deski, które są już impregnowane. Myślicie, że możemy temu zaufać, czy lepiej jednak impregnować drewno na własną rękę?

faktory244
15-09-2020, 10:52
Czy ktoś używał może wkrętów nierdzewnych PFS

https://allegro.pl/oferta/nierdzewne-wkrety-tarasowe-do-tarasow-5x60-1000-5685280366?fromVariant=5685261163

Tak, bardzo dobre, żadnych problemów, nie rdzewieją.

cactus
15-09-2020, 11:41
Jak wkręt nierdzewny moze zardzewieć :roll:
Polecam google i poczytać o stali nierdzewnej.
P.S. Łepki od wkrętów i tak po chwili zajdą brudem i piachem i nie będziesz ich widział, tymbardziej że przykryje je warstwa lepiącego oleju.

Arstone86
21-09-2020, 15:50
No powiem szczerze, że naprawdę bardzo ciekawy temat!
------------------------------------------------

gp69
07-12-2020, 10:44
Czy zna ktoś kalkulator pozwalający policzyć jaki powinien być przekrój legarów przy danym rozstawie podpór (lub jaki powinien być rozstaw podpór w zależności od przekroju legarów) ?

pawnook
07-03-2021, 08:51
Siema. Postaram sie podniesc temat. Nurtuje mnie jedno pytanie przy wylewaniu slupow w szalunku z tuby. Lepiej odrazu zatopic szpilki w betonie(nie utopi sie w takim b25 z betoniarni?) Czy wiercic pozniej i kotea chemiczna(obawiam sie o trudnosc w wierceniu b25 oraz czy nie peknie slup podczas wiercenia z udarem?) Ktos cos podppwie?

DaniG
09-03-2021, 10:26
cześć,

mam pytanie dotyczące słupków betonowych przy elewacji.
Problem jest taki, że przy samym budynku, wokół płyty fundamentowej, zrobiony jest drenaż. Dodatkowo niedaleko drenażu w odległości około 50cm od elewacji zakopane są rury odprowadzające wodę opadową z dachu. Uniemożliwia mi to zrobienie słupków betonowych bliżej niż około 60cm od elewacji.

Jak sobie z tym radziliście?
na jednej z poprzednich stron widziałem, że jeden użytkownik zrobił przy samej elewacji betonowy murek (wylewkę).
Czy ktoś stosował inne metody ?

bajcik
12-03-2021, 07:23
@pawnook jak potrafisz szpilki utrzymać w prawidłowo podczas zalewania, to możesz zalać. A jak nie to można je wkleić we wywiercone otwory (na klej cx5 chyba).
@DaniG przesunąć te rury, słupki płytsze, murek (przynajmniej tam gdzie ludzie będą chodzić), mocniejsze belki - można kombinować

fotohobby
12-03-2021, 07:48
Siema. Postaram sie podniesc temat. Nurtuje mnie jedno pytanie przy wylewaniu slupow w szalunku z tuby. Lepiej odrazu zatopic szpilki w betonie(nie utopi sie w takim b25 z betoniarni?) Czy wiercic pozniej i kotea chemiczna(obawiam sie o trudnosc w wierceniu b25 oraz czy nie peknie slup podczas wiercenia z udarem?) Ktos cos podppwie?

Jak przywiozą ci zupę, to się utopi.
Ja miałem beton z worka i sam regulowałem gęstość mieszanki.

budowlany_laik
12-03-2021, 08:02
Ja wierciłem później - potrzeba sds (czy jak to się tam zwie).
Zatopić byłoby łatwiej, ale potrzeba też precyzji w ustawieniu prętów.

agb
12-03-2021, 08:28
Ja też wierciłem. Głównie z powodu braku czasu. Zalewałem po południu i już nie było czasu się bawić ze szpilkami. Zamiast wklejać wsadzałem kotwy rozporowe z długą szpilką.

pawnook
18-03-2021, 14:04
Jak przywiozą ci zupę, to się utopi.
Ja miałem beton z worka i sam regulowałem gęstość mieszanki.

Z worka odpada, za dużo roboty i cenowo wyjdzie gorzej. Myślę jeszcze żeby zamówić suchy i ewentualnie na taczce trochę z wodą domieszać. Mam czas do przyszłego wtorku żeby to przemyśleć. Chyba, że uważacie ten suchy za zły pomysł?

fotohobby
18-03-2021, 14:51
Z suchym robota taka sama, jak z worków.

Ile masz m3 tego betonu, że cena robi taką różnicę ?

pawnook
18-03-2021, 18:06
Z suchym robota taka sama, jak z worków.

Ile masz m3 tego betonu, że cena robi taką różnicę ?

Wychodzi 1.3m3 na slupy. Z 20kg baumita wg karty technicznej zrobie 0.01 m3. Wiec troche tych woreczkow musialbym kupic.

fotohobby
18-03-2021, 18:13
No cóż, musisz mieć olbrzymi taras. Ja miałem 15 słupów, każdy 22l betomu, 30worków po 8zł

agb
18-03-2021, 19:33
Mi poszło 1.5m3. Brałem połsuchy. Trochę mieszałem z wodą i do dołu.

daniel1986
21-03-2021, 19:23
Jak laczycie legary po dlugosci? U mnie dlugosc tarasu prawie 18m i legary 100x200x6000. Mocowanie na szpilkach i nakretkach, rozpietosc miedzy podparciami ok 1.75m. Robic nakladki jak opisane jest tutaj: https://receptynadom.pl/krotszych-belek-zrobic-dlugie-platwie-dachowe-3/ czy wystarczy w punkcie laczenia przykrecic na kilka dlugich wkretow (np 6x140) deske 1m do obu legarow ?

WiolciaO
29-03-2021, 10:24
Proszę o podpowiedź czy świerk szwedzki, to dobry materiał na taras? Mam możliwość zakupu w bardzo dobrej cenie, ale pytanie czy w ogóle warto sobie głowę zawracać?

bajcik
29-03-2021, 18:06
@daniel1986 a tak:
454438

kgroenwald
30-03-2021, 08:29
Witajcie,

Pomożcie pls - w zeszłym roku położony nowy taras modrzew syberyjski, pokryty Remmers impregnat + Pfelge Ol. Środki się nie sprawdziły, taras wygląda tragicznie, załaczam zdjęcia.
Prośba o radę jakich środków użyć do usunięcia starych warstw i następnie zakonswerwowania nowymi.
BARDZO WAŻNE - jest pełno roślinności i kamieni ozdobnych zaraz przy tarasie, znacie coś nie niszczącego roślinności/kamieni?

A taki był piękny...

Pozdrawiam,
Krzysiek

agb
30-03-2021, 10:02
Nie wiem czy to wina remmersa. U mnie w zeszłym roku poszedł na modrzew syberyjski taki sam komplet. 2 razy Remmers Holzschutz-Grund. Na to obustronnie Pfelge Ol. i potem finalnie, po przykręcieniu desek, na wierzch Pfelge Ol. I jak narazie jest wszystko ok.

mwa
31-03-2021, 15:10
Spróbuj zeszlifować te czarne plamy - czy są tylko w warstwie oleju, czy w desce? Stała woda na tarasie, np. śnieg się roztapiał?
U mnie - deska Garapa - na świeżo taras był pomalowany we wrześniu 2019 olejem Osmo bezbarwnym, po zimie wyglądał tragicznie. Cały spatynowiał.
Dodatkowo wiele desek wygięło się łódkę, ale to akurat chyba nie była wina złego oleju.
Na lato cyklinowałem całość (lipiec zeszłego roku), wyrównałem deski i przy okazji usunąłem całą patynę.
Następnie malowałęm 2x olejem Ciranova bezbarwnym, kolejny raz (bez żadnego szlifowania) malowałem jednokrotnie na początku listopada.

Chodzi o dwa tarasy - jeden od strony południowej, drugi od północnej. Oba bez zadaszenia. W ciągu zimy usuwałem śnieg z tarasów.
Ten taras od południa wygląda super po tegorocznej zimie.
Natomiast od północy mam również podobne czarne plamy jak u Ciebie, ale zdrapałem fragment oleju paznokciem i się okazało, że te wykwity są tylko w warstwie oleju. Pamiętam, że gdy malowałem ten taras północny w listopadzie 2020, było już chłodno, w nocy ok. +4 stopni. Olej potrzebował kilku dni do wyschnięcia.
Myślę, że te wykwity u mnie od północy wynikają z tego, że było już za chłodno, być może dałem za grubo oleju i to wyglądało miejscami, jakby olej się odparzył, był taki biały, matowy nalot.

Podsumowując:
Zobacz, czy to deska jest czarna, czy tylko olej - olej możesz łatwo usunąc np. szlifierką mimośrodową, następnie pomalować olejem.
Jeśli masz czarną/spatynowiałą deskę, to po usunięciu oleju, możesz użyć środka do odszarzania drewna (polecam kupić sobie kwas szczawiowy w proszku i rozrobić z wodą - proporocje dobrać doświadczalnie) - wyjdzie dużo taniej.

Yorey
31-03-2021, 17:02
Mędrcy, taras mam zrobiony z thermojesionu, malowany z 8 razy olejem Sadolina w kolorze palisander (taras ma jakieś 7 lat), w tym roku wreszcie udało się zrobić schody - z modrzewia, fachowiec stwierdził, że na schody lepsza będzie lakierobejca - Sadolin w kolorze palisander, po 2 malowaniach kolor jest zupełnie inny niż tarasu - ktoś ma mądry pomysł jak doprowadzić do ujednolicenia?

volvo132
12-04-2021, 10:24
Robie u siebie taras i mam jedna zagowstke. Mianowicie od strony poludniowej taras licuje mi sie z poziomem przyszlego trawniku, niestety nie moge juz wybrac wiecjej ziemi. Jak w takim przypadku zrobic czolo od tej strony. Mam zamiar to przysypac ziemia na rowni z tarasem. Myslalem o plycie OSB przykreconej do konstrukcji i zabezpieczeniu tego tylko czym i jak?

Co sadzicie o konstrukcji z debu?

bajcik
12-04-2021, 18:06
@volvo132 jakie "czoło"? Opisujesz element ozdobny nad poziomem terenu? Czy niewidoczny pod poziomem?

Jaro0106
12-04-2021, 18:41
Mędrcy, taras mam zrobiony z thermojesionu, malowany z 8 razy olejem Sadolina w kolorze palisander (taras ma jakieś 7 lat), w tym roku wreszcie udało się zrobić schody - z modrzewia, fachowiec stwierdził, że na schody lepsza będzie lakierobejca - Sadolin w kolorze palisander, po 2 malowaniach kolor jest zupełnie inny niż tarasu - ktoś ma mądry pomysł jak doprowadzić do ujednolicenia?

Lakerobejce najlepiej usunąć szczotkarką

Jaro0106
12-04-2021, 18:42
Robie u siebie taras i mam jedna zagowstke. Mianowicie od strony poludniowej taras licuje mi sie z poziomem przyszlego trawniku, niestety nie moge juz wybrac wiecjej ziemi. Jak w takim przypadku zrobic czolo od tej strony. Mam zamiar to przysypac ziemia na rowni z tarasem. Myslalem o plycie OSB przykreconej do konstrukcji i zabezpieczeniu tego tylko czym i jak?

Co sadzicie o konstrukcji z debu?

Nie dawaj na łączenie żadnej konstrukcji drewnianej. Najlepiej użyć obrzeża do trawników z mała dylatacją od tarasu.

volvo132
12-04-2021, 19:16
@bajcik tak mam na myśli elementy niewidoczne pod poziomem deski tarasowej, czyli konstrukcji legarowej.

@jaro0106 też o tym myślałem, ale obawiam się o estetykę i jakoś nie bardzo mogę sobie to zobrazować. Czyli daje np. obrzeże i potem ile tej przerwy i potem jak zakończyć obramowanie tarasu, w taki sam sposób jakby poziom terenu był powiedzmy z 15-20cm poniżej tarasu?

Jaro0106
12-04-2021, 20:04
@bajcik tak mam na myśli elementy niewidoczne pod poziomem deski tarasowej, czyli konstrukcji legarowej.

@jaro0106 też o tym myślałem, ale obawiam się o estetykę i jakoś nie bardzo mogę sobie to zobrazować. Czyli daje np. obrzeże i potem ile tej przerwy i potem jak zakończyć obramowanie tarasu, w taki sam sposób jakby poziom terenu był powiedzmy z 15-20cm poniżej tarasu?
Legary odsuwasz o kilkanaście centymetrów od krawędzi tarasu więc od legaru do obrzeża masz te kilkanaście centymetrów miejsca między deską a obrzeżem robisz 1-2 cm szparę . Ewentualnie możesz zamiast trawy w bezpośredniej odległości od tarasu wysypać żwir ale obrzeże i tak się wtedy przydaje .

volvo132
12-04-2021, 20:17
Ok, a w jaki sposób oprzeć te obrzeża? o coś muszą być oparte inaczej mogą przechylić się w stronę tarasu. Chyba, że osadzić je na podsypce z cementu i piasku i polać wodą, wtedy jak to zwiąże to raczej obrzeże nie ma szans się przechylić. Aktualnie mam wybraną warstwę wierzchnią ziemi pod słupy betonowe i konstrukcję drewnianą o 10cm szerzej niż zakończenie tarasu.
Zastanawiam się również nad białymi kamykami, które i tak będą musiały być jako opaska od strony południowej gdzie jest taras ze względu na wysoki poziom gruntu, który finalnie jako trawnik nachodziłby na elewację. Obrzeża pewnie i tak w tym przypadku dodatkowo byłby zalecane do utrzymania w miejscu kamyków. Tylko czym od strony tarasu przytrzymać grunt, żeby się nie osuwał?

Jaro0106
12-04-2021, 20:51
Ok, a w jaki sposób oprzeć te obrzeża? o coś muszą być oparte inaczej mogą przechylić się w stronę tarasu. Chyba, że osadzić je na podsypce z cementu i piasku i polać wodą, wtedy jak to zwiąże to raczej obrzeże nie ma szans się przechylić. Aktualnie mam wybraną warstwę wierzchnią ziemi pod słupy betonowe i konstrukcję drewnianą o 10cm szerzej niż zakończenie tarasu.
Zastanawiam się również nad białymi kamykami, które i tak będą musiały być jako opaska od strony południowej gdzie jest taras ze względu na wysoki poziom gruntu, który finalnie jako trawnik nachodziłby na elewację. Obrzeża pewnie i tak w tym przypadku dodatkowo byłby zalecane do utrzymania w miejscu kamyków. Tylko czym od strony tarasu przytrzymać grunt, żeby się nie osuwał?

Jest wiele wersji obrzeży , najwygodniejsza była by w formie palisady z tworzywa , ale zwykłe też się nadają takie zwykłe bordy .

Yorey
13-04-2021, 13:25
Lakerobejce najlepiej usunąć szczotkarką

czyli nie ma szans, żeby to kiedykolwiek osiągnęło tę samą barwę?

volvo132
14-04-2021, 10:26
@jaro0106 dzięki tak też zrobię. Po dokładniejszych pomiarach wyszło, że taras bedzie ponieżej poziomu trawnika, wiec jednak muszę tą ziemię wybrać 5 cm, najwyżej przy płocie zrobię podwyższenie i wkopie palisady.

Jeszcze takie pytanie. Mam zamiar zastosować legary z dębu i zaimpregnować. Główne legary 10x10, kontr legary 9x5. Główne legary podparte na słupach betonowych co 80x110cm, kontr legary co 40 cm. Czy takie punkty podparcia sa OK?

agb
14-04-2021, 13:02
Wystarczy. Ja dawałem legary 140x60 podparte co ~110-115 cm i na to kontrlegary 95x45 co 45cm. Deska 28mm(albo 27mm) i jest bardzo sztywno.

pawnook
16-04-2021, 17:46
Panowie jeszcze glupie pytanie. Deski mam wszystkie 4 metrowe, wiec z racji wneki okiennej 20cm musze wiekszosc dociac do 380cm. Zrobic to przed impregnacja, olejowaniem, czy moze zaimpregnowac, zaolejowac na raz, przykrecic i do listwy prowadzacej dociac wszystkie deski w linii, a nastepnie od czola miejsce po cieciu zaimpregonowac i olwjowac? Jestem za opcja nr 2, bo wygodniej i wyjdzis napewno rowno, jednak czy nie bedzie widac roznicy po olejowaniu na ttm fragmencie?

rome843
06-05-2021, 09:57
Witam,
Pdaje kolejny link na deske tarasowa i nie tylko:
http://www.anteholz.com.pl/download/Ante05_4.pdf
Moze sie komus przyda :)

Jeśli chodzi o deski tarasowe i impregnacje ich to polecam impregnaty firmy osmo najlepsze farby do drewna https://natural-wood.pl/29-impregnaty-do-drewna-osmo-zewnetrzne

fozofo
11-05-2021, 13:44
Przymierzam się do położenia gładkich desek 28x145, klasa A/B z modrzewia syberyjskiego na balkonie. Na płytki zostanie położona membrana, na nią bezpośrednio podkładki gumowe i legary 43x70. Balkon południowy.
Zostały mi polecone wkręty dedykowane dla modrzewia syberyjskiego: https://www.holzland.de/p/tefix-edelstahl-rostfrei-tx-20-tg/HL1543363/
Ktoś ma z nimi doświadczenie? Szeroki łepek ma lepiej trzymać deskę, niestety będą przez to bardziej widoczne.
Chciałbym pozostawić surową deskę, aby naturalnie poszarzała (pokryła się patyną). Jak długo może trwać taki proces? Ze znalezionych przeze mnie informacji wynika, że olejowanie lub jego brak, nie ma wpływu na żywotność desek, a pęknięcia, łódkowanie itp uzależnione są jedynie od samej deski i sposobu montażu. Osobiście bardzo odpowiada mi naturalna szarość desek. Będę wdzięczny za komentarze osób, które mają doświadczenie z surowym modrzewiem syberyjskim na tarasach.
Z góry dzięki za porady i przemyślenia ;)

hansons83
20-05-2021, 08:30
Witam.

Mam przygotowane słupki betonowe z prętami fi14 pod konstrukcję tarasu w rozstawie ~120x120. Pierwotny plan był aby na słupkach mocować belki 10x10 na to legary i deski, jednak w okolicznych składach itp. dostępne jest jedynie drewno świeże albo klejone po długości. Dostępne jest drewno konstrukcyjne ale o przekroju 60x120, te 120 na wysokość nie jest problemem bo zostawiłem więcej miejsca, ale zastanawiam się czy 60mm na szerokość to nie za mało po wywierceniu otworów pod szpilki? Na słupkach pojawiły się powierzchniowe pęknięcia niezbyt duże, czy powinienem to wypełniać (jaką zaprawą?) czy wystarczy zabezpieczyć przed wodą dysperbitem itp?
Pozdrawiam.

agb
20-05-2021, 09:15
Ja mam 140x60 na szpilkach fi14 i nie ma problemu. Dajesz duże podkładki i nie drgnie.

bajcik
20-05-2021, 10:09
@hansons83 ja przewiercałem 100x50 i nic złego się nie działo.

WiolciaO
27-05-2021, 10:34
Mam pytanie, odnośnie olejowania legarów, kontrlegarów i desek na taras. Wszystkie te elementy są impregnowane ciśnieniowo. Legary, kontrlegary i deski od spodu chciałam zaolejować bezbarwnym olejem. Deski na wierzchu na razie chciałam zostawić tylko zaimpregnowane, ale od sprzedawcy i osoby, która impregnowała materiał usłyszałam, że sama impregnacja wystarczy i nie ma sensu tego, co jest pod spodem tarasu już olejować. Podpowiedzcie czy warto olejować czy zostawić jak jest?

Pitrekkk
07-06-2021, 20:06
Dobry.

Potrzebuje zrobić mały tarasik za domem.
Na te chwile jest beton, na to papa.
Przymierzam się do zakupu modrzewia syberyjskiego i mam parę pytań

Podkładki pod legary guma czy plastikowe aby na wstępie wypoziomować powierzchnie pod deski.
Jakie wkręty do drewna z przyzwoitą jakością do ceny.
Drewno będzie niestety nieimpregnowane ciśnieniowo; jakiej bazy i oleju używaliście?.

Z góry dziękuje jeśli komuś chciało byś się coś skrobnąć

cactus
08-06-2021, 06:07
Nie dawaj papy w miejscach gdzie bedzie wysoka temperatura i słońce. To śmierdzi, a poza tym wydziela szkodliwe opary.

Pitrekkk
08-06-2021, 10:37
Za późno, już tamtym roku to zrobiłem(na szczęście nie śmierdzi, poza tym jak zrobię taras to będzie osłonięty od promieni/wschód).
Jakieś metody jak zrobić to na betonie, gdy do poziomu podłogi wewnątrz domu mamy 10cm. Ile legary ponad poziom betonu, by wysychały po deszczu?

taras wygląda jak w linku
3x4.6m

https://zapodaj.net/5764e6d69e5ad.jpg.html

Robił ktoś na tym, czy to marna jakość?
https://static01.leroymerlin.pl/files/media/image/990/1783990/product_video_image/big.jpg

Czy zwykłe podkładki dystansowe i legary przytwierdzić na wkręty/kątowniki do betonu.

AnusiaB
21-06-2021, 17:40
Witam
Przed nami budowa tarasu deska modrzew. Po mojej stronie leży odpowiedzialność za zabezpieczenie drewna..dlatego zwracam się do Was (bo już posiadacie tarasy

AnusiaB
21-06-2021, 18:32
Chodzi mi o wybor ..TV,Osmo czy Sadolin..czy najpierw impregnowac a następnie olejowac? I czy to samo z lagarami? Z góry dziękuję za odpowiedź

fozofo
30-06-2021, 11:13
Sam niedawno zastanawiałem się, jak podejść do impregnacji legarów oraz desek. Informacje dotyczą modrzewia syberyjskiego!
Generalnie olej daje jedynie efekt wizualny, nie wpływa znacząco na wytrzymałość, trwałość deski. Kolejne olejowania są efektywne jedynie dla górnej strony deski, nie mamy możliwości dotarcia do miejsc szczególnie narażonych na warunki atmosferyczne.
Sam zrezygnowałem z olejowania, ponieważ deska po kilku warstwach oleju mocno ciemnieje, przez co nagrzewa się od słońca. Olej bezbarwny to niestety walka z wiatrakami, a deska i tak poszarzeje, ale w mniej równomierny sposób. Pozwalam deskom naturalnie pokryć się szaro - srebrną warstwą patyny.
Co do legarów, zastosowałem bezbarwny impregnat penetrujący dla większego spokoju, surowy modrzew syberyjski powinien przetrwać przynajmniej 20 lat.
Warto też zastosować specjalne wkręty do modrzewia syberyjskiego z szerokim łebkiem, ten gatunek ma szczególną skłonność do wykręcania się. Beczkowaty łepek niestety słabo trzyma deski.
Koniecznie zwróć uwagę wykonawcy, aby przy czołowym łączeniu desek stosować podwójny legar. Nie powinno się mocować obu desek na jednym legarze.
Załączam zdjęcie jak to wygląda u mnie.
https://ibb.co/rMnzb8B

cactus
01-07-2021, 05:30
Tak, oleje nie uchronią deski od szarzenia/ciemnienia ale sporo spowolnią ten proces. U mnie po ponad 3 lattach deski nie są szare a jedynie ściemniały od słonca i 4 warstw oleju na przestrzeni tych lat. Poza tym drewno nie niszczeje tak jak bez oleju.
Mam na przeciwko taras sąsiada który też nie olejował w ogóle i po paru miesiącach jego deski są całkowicie szare i wyglądają na 20letnie. Nie wiem czy tak chciał, raczej nie. Mi się to w ogóle nie podoba.

hansons83
06-07-2021, 07:34
Witam.

Czy jako izolacja przeciw wilgoci między deski/legary, legary/belki sprawdzi się folia fundamentowa? zostało mi sporo po budowie.

Kriss7
07-07-2021, 20:43
Witam,

Co prawda to temat dotyczący tarasów drewnianych, jednak nie mogę założyć nowego tematu ze względu na błędy forum.

Przejdźmy do rzeczy, przymierzam się do ułożenia tarasu z kompozytu na "tarasie" z płyty żelbetowej (na poddaszu).
Efekt który chce uzyskać to coś takiego, taras, barierka i wokół kruszywo/kamyczki ozdobne:
https://images89.fotosik.pl/519/887f1fd9b9f197f1.jpg (https://images89.fotosik.pl/519/887f1fd9b9f197f1.jpg)

Ogólnie to płyta była wylana podczas zalewania stropu, na to poszedł styropian, potem wylewka z mixokretu (jest zrobiony spadek). Następnie zrobiłem hydroizolacje - taśmy + hydroizolacja, a ostatnio postanowiłem położyć jeszcze folie w płynie i tak to wygląda na tą chwile:
https://images91.fotosik.pl/518/2ca7ed59f0623c4d.jpg (https://images91.fotosik.pl/518/2ca7ed59f0623c4d.jpg)
https://images92.fotosik.pl/519/eca6b6ed27b0cde0.jpg (https://images92.fotosik.pl/519/eca6b6ed27b0cde0.jpg)

I teraz tak, chce zbudować taras z kompozytu oparty na legarach i systemie samopoziomującym jak tutaj:
https://liderwood.pl/sklep/wspornik-tarasowy-regulowany/wspornik-tarasowy-regulowany-pod-legar/wspornik-tarasowy-regulowany-pod-legar-etl-18-32mm/

Mam kilka obaw/pytań. Wiadomo że nie będę wiercił w hydroizolacji, czy usadowienie tych wsporników na kleju (mamut?) zda egzamin? Cała konstrukcja po skręceniu będzie dość sztywna więc myślę ze takie rozwiązanie powinno wystarczyć?
Druga sprawa czy dawać jakaś dodatkową folie pod ten taras czy takie podłoże jak mam teraz wystarczy i nic więcej nie robić?

Trzecia kwestia, już nie związania z samym tarasem. Ta opaska z kamieni wokół, czy kamienie wysypać bezpośrednio na posadzce czy użyć jakichś kratek ogrodowych/parkingowych o mniejszym oczku niż kruszywo, żeby kamienie leżały na kratce i woda swobodnie mogła spływać do rynien?

Z góry dzięki za sugestie.

daniel1986
26-07-2021, 21:25
Mam problem z tarasem. Dwa dni temu olejowalem deski (2 warstwy, modrzew syberyjski, olej osmo bezbarwny). Wczoraj w nocy byl deszcz i dzis na deskach mam plamy wygladajace na zacieki z wody. Ktos sie spotkal z czyms takim? Macie jakis patent jak sie tego pozbyc ?

kgroenwald
11-09-2021, 11:25
Witajcie,

Pomożcie pls - w zeszłym roku położony nowy taras modrzew syberyjski, pokryty Remmers impregnat + Pfelge Ol. Środki się nie sprawdziły, taras wygląda tragicznie, załaczam zdjęcia.
Prośba o radę jakich środków użyć do usunięcia starych warstw i następnie zakonswerwowania nowymi.
BARDZO WAŻNE - jest pełno roślinności i kamieni ozdobnych zaraz przy tarasie, znacie coś nie niszczącego roślinności/kamieni?

A taki był piękny...

Pozdrawiam,
Krzysiek

Aktualizacja 11 09 2021

Na oba tarasy zastosowałem chemię Owatrol - najpierw Dilunet, Netrol, potem ATM 007 i na końcu Aquadecks - część zrobiłem w czerwcu, 2ga teraz - ww chemia doskonale usunęła wszsytko z desek, wartwa konserwująca póki co wygląda bardzo dobrze (od czerwca mam).

Także polecam, w razie potrzeby służę konsultacją na priv.

Pozdrawiam,

rafaik77
01-11-2021, 14:42
Aktualizacja 11 09 2021

Na oba tarasy zastosowałem chemię Owatrol - najpierw Dilunet, Netrol, potem ATM 007 i na końcu Aquadecks - część zrobiłem w czerwcu, 2ga teraz - ww chemia doskonale usunęła wszsytko z desek, wartwa konserwująca póki co wygląda bardzo dobrze (od czerwca mam).

Także polecam, w razie potrzeby służę konsultacją na priv.

Pozdrawiam,

Prośba żeby wrzucić zdjęcia jak wygląda po renowacji

esselite
16-05-2022, 08:59
Drodzy, chodzi o preparat do desek tarasowych. Wiem, że olej, to jest to , co wszyscy polecają, ale u mnie się nie sprawdza i szukam czegoś, co będzie trwalsze.
Taras wykonałem samodzielnie, może są jakieś błędy amatora, ale użytkuję go od 6 lat i wszystko jest jak należy poza kolorem.

Wykonany jest z desek garappa, bardzo twarde drewno i nie przyjmuje za bardzo oleju oraz impregnatów. Do tej pory olejowałem go, ale ten zabieg wystarcza dosłownie na 2 miesiące, po czym olej spływa. Taras nie jest zadaszony w dużej części i deszcze zmywają olej, a deski szarzeją.

stąd 2 pytania:
- Czy zastosowanie lakierobejcy będzie bardziej trwałe w uwiecznieniu wyglądu tych desek. Bardzo mi sie podoba ich naturalny kolor.
- Jaki preparat, czy też zestaw preparatów polecacie na odszarzenie powierzchni i przywrócenie naturalnego koloru?

Tak taras wygląda po olejowaniu:
459359

A tak wygląda po sezonie zimowym (oczywiście tu jest jeszcze nie umyty. Widać, że obszary w jakiś sposób osłonięte od deszczu trzymają olej i kolor.
459360

mwa
16-05-2022, 17:00
Polecę olej Ciranova - osobiście używam Decking Oil Ciranova Clear 7630 (bezbarwny). Spośrod wielu opinii od sprzedawców/wykonawców i z internetu panuje zgoda, że oleje z pigmentem są trwalsze, być może rozważ któryś z wariantów kolorystycznych.
Również użytkuję taras z Garapy, ostatnio malowałem w październiku 2021 - zdjęcie tarasu sprzed chwili, po zimie jest w dobrym stanie.
Taras nie jest zadaszony, od strony południowej. Mam jeszcze drugi taras od północy i również jest ok (też Garapa, bez zadaszenia).
Będę go odświeżał w najbliższym czasie - zmatowienie szlifierką oscylacyjną + jedna warstwa Ciranova Clear.
Zabieg powtórzę w październiku przed zimą. W zeszłym roku malowałem tylko raz po sezonie i uważam, że to za mało.

Taras ma 3 lata. Na start był pomalowany 2x Osmo, nic więcej i po zimie wyglądał dokładnie jak Twój. Wtedy cyklinowałem i użyłem Ciranova.

459393


Co do czyszczenia... spróbowałbym odszarzacz Ciranova lub Osmo, a jak nie pójdzie to czyszczenie mechaniczne szczotkarką, z uwagi na cienki ryfel od wierzchu,

mwa
20-05-2022, 09:47
Poszedłem za ciosem przysiadłem do mniejszego tarasu od północy (poprzednie zdjęcie w poście wyżej to taras od strony południowej).
Zadanie raczej z tych mniej lubianych, ale cóż... :)

459390

459392

NM
27-06-2022, 10:28
Na część starego tarasu z kostki brukowej kładę deski z massaranduby (25 mm grubości). Wielkość zabudowy to 3m x 2,5 m.
Nie mam miejsca na dwa poziomy legarów, dlatego zbudowałem konstrukcję jak na zdjęciu. Legary (bangkirai) nie są przytwierdzone do podłoża.
Kostka brukowa jest nierówna - różnice w kilku miejscach dochodzą do 2,5 cm.
Mam dylemat.
Czy różnice w poziomie wyrównać grubymi gumowymi podkładkami ewentualnie w połączeniu z dodatkowymi podkładkami z drewna przy większych różnicach, czy jednak zrobić betonowe stopy?

zeroman
11-07-2022, 13:18
Po 3 latach faktycznie wyglada bardzo dobrze - powiedzialbym ze praktycznie jak nowy.

Od siebie mogę polecić tradycyjnym modrzew - mam obecnie w dwóch miejscach. Na tarasie przy domu jak również na tarasie restauracji moich rodziców. Wiadomo, ze ten przy domu wyglada o wiele lepiej, ale i tak taras przy restauracji trzyma się świetnie - biorąc pod uwagę intensywność użytkowania.
Poza tym nie jest ważny tylko wybór drewna, ale również i ekipy, która wykona taras. Od siebie polecam tę firmę z Wrocławia :spam:

barto125
31-08-2022, 12:48
Taras z desek sosnowych, ryflowanych. Malowane vidaronem "IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY POWŁOKOTWÓRCZY" 4 razy.
Niestety zaczyna wychodzić żywica, jaki najlepszy sposób żeby się jej pozbyć i zahamować wypływ?

Na jakimś odpadku wypróbowałem opalarkę i palnik, opalarką grzałem aż przestało wypływać, co się dało to zebrałem dłutem, resztę wypaliłem, po ostygnięciu myjka i jeszcze raz impregnatem, kolor jest zadowalający po czymś takim.

Czy takie działania mają sens, czy jest lepsze rozwiązanie?

Agus92
06-03-2023, 16:47
Nie wiem czy jeszcze będę mogła liczyć tutaj na odpowiedź ale mam nadzieję, że tak :) Planuję budowę tarasu + zadaszenie. Na razie chce się skupić tylko na tarasie. Starałam się rozrysować wszystko na rysunku. Taras z desek kompozytowych 14cmx25mm, konstrukcja drewno. Wysokość od drzwi tarasowych do gruntu 25-30cm.
Najważniejsze pytania:
- słupki betonowe fi 20, zalane 80cm w ziemie, rozstaw +/ - 1m - wystarczająco?
- Legary i kontrlegary - w początkowej wersji miały mieć wymiar 9x9cm i 5x10cm - ale czytając wiele innych komentarzy zmieniałam na 6x12cm i 7x4cm - może być?
- kontrlegary co 40cm - odpowiednia odległość przy deskach 14cm?
- Jaki powinien być odstęp słupka betonowego od ściany/ końca tarasu? założyłam 15cm?
- montaż legarów na prętach gwintowanych fi16 - czy dać większe?
- Nie bardzo też wiem jak ugryźć słupki pod słupy na zadaszenie. Zależy mi żeby były równo z tarasem a nie poza bo będą ścianki z ruchomymi żaluzjami. Czy tak da rade dać słup i legar? - zwiększyłam do 30cm beton
- kwestia zabezpieczeń drewna - co należy koniecznie wykonać?

Czekam na odpowiedź i doceniam każdą pomoc i pomysł :)
464078

dwiecegly
06-03-2023, 17:11
Przekroje legarów i odleglosci miedzy nimi są ok.
Jęsli planujesz zadaszenie na slupach zlicowanych z obrzeżem tarasu to musisz je postawić zanim pokryjesz deskami teras. Najlepiej zabetonować kotwy pod słupy razem ze slupkami pod legary. Policz ile masz tych slupków i ile betonu pojdzie bo może warto zamowić najmniejszą gruszkę. Ja robilem na duży teras beton w betoniarce ale zeszlo kilka dni i mase czasu i enegii. Teraz wzialbym gruszke i zrobił to ekspresem.
A ode mnie jeszcze 2 uwagi:
1>Jak to zadaszenie ma chronić tez przed sloncem to powinno być wypuszczone sporo poza taras, min 50cm. To przyda się także w czasie deszczu bo deszcz prawie nigdy nie pada pionowo...
2>Taras o glebokosci 2.45m jest zdecydowanie za wąski żeby zmiescić stół i siedziec przy nim po obu stronach. Min to 2.8 lub 3m. Ja mam 2.85m i załuję że nie zrobilem 3.2m.
P.S. Twoj obrazek jest wielkosci znaczka pocztowego i prawie nic na nim nie widać.

Agus92
07-03-2023, 12:45
464077

Taras ma szerokość 285cm, pewnie przez ten mały obrazek nie było widać. ( duży problem z wgraniem tego obrazka mam )
Co do słońca to problemu nie będzie bo taras od strony wschodniej. Planowałam żeby wystawał na 15-20cm. Rozmiar płyt poliwęglanu na zadaszenie trzymał mnie co do szerokości tarasu. Bo chciałam zamawiać 2,1x3m. Ale tak teraz myśle że płyty 3,5m też są więc może nieco zwiększę szerokość tarasu i bardziej wypuszczę dach?
I tak od razu chciałam zamontować kotwy na słupy w betonie.

Wgrałam jeszcze raz rysunek, mam nadzieję że będzie lepiej :)

dwiecegly
07-03-2023, 12:58
Tak, na tym pierwszym obrazku wygladało na 245cm. My też mamy 285 i jest w miarę ok ale jak się siedzi przy stole to żeby obejść stół z goścmi często wygodniej jest po prostu zejść z tarasu. Brakuje mi tych 15-20cm :)
Co do poliweglanu to zobacz sobie jeszcze u kogoś jak to wygląda po kilku latach a nawet roku - nie jest to estetyczny widok. Wiadomo że każde zadaszenie się brudzi ale na białym lub przeżroczystym jest masakra. Jak masz taras od wschodu to dodatkowo może być jeszcze widać mech,

Agus92
07-03-2023, 13:25
Jakiś inny pomysł na zadaszenie?
Co do poliwęglanu, w sumie u kogoś nie przyglądałam się jak wygląda ale mam szklarnie kilkuletnią i wciąż wygląda praktycznie jak nowa. ( o ile mogę do tego porównywać ) Dużo zależy też od prawidłowego montażu żeby faktycznie był cały zabezpieczony.

Maciej1987
15-05-2023, 13:09
Witam,
pytanie o łączenie legarów po długości. Otóż zamówiłem legary 4 metrowe, które przyjechały zwichrowane. Zażądałem wymiany na towar pozbawiony wady. Dostane nowe legary, ale 3-metrowe, a nie 4 m. długość tarasu 3,35 m. Jakieś wskazówki na temat łączenia czołowego legarów?

bajcik
15-05-2023, 14:57
@Maciej1987 dwa legary dotknięte do czoła, połączone krótkim kawałkiem. Jak się da - łączenia niech nie będą w rządku tylko na mijankę.
U mnie działa.

johnnyboy55
27-02-2024, 08:50
Witam w 2024!

Wiosna coraz bliżej więc postanowiłem zaolejować taras.

Będzię to już 6 sezon i po zaolejowaniu wygłąda bardzo dobrze. Fotki wkrótce.

cactus
27-02-2024, 09:24
Za wczesnie na olejowanie, za niskie temperatury. Nie zdąży wyschnąć i się utwardzić. Poza tym wilgoć siedzi w deskach.

andrew221
18-04-2024, 08:14
mam taras drewniany i mam już dość impregnacji... zastanawiam sie nad deskami kompozytowymi, macie jakieś do polecenia? jak o nie dbacie zeby starczyly na dlugo?

Toty
18-04-2024, 09:53
Nie ma idealnego kompozytu, prędzej lub pożniej (te najdroższe) i tak straci kolor i będzie wyglądać jak kupa plastiku.