PDA

Zobacz pełną wersję : Histereza



cooler1979
18-02-2009, 09:03
Czy mógłby ktoś wytłumaczyć co to jest Histereza Cwu .Jak działa , jak jej zmiana wpływa na zuzycie gazu oraz jaka powinna być przy ogrzewaniu podłogowym i grzejnikowym. Dzięki z góry za pomoc i cierpliwość :) .

Hans Kloss
18-02-2009, 11:40
Czy mógłby ktoś wytłumaczyć co to jest Histereza Cwu .Jak działa , jak jej zmiana wpływa na zuzycie gazu oraz jaka powinna być przy ogrzewaniu podłogowym i grzejnikowym. Dzięki z góry za pomoc i cierpliwość :) .
histereza CWU - odstęp pomiedzy temperaturą CWU (t1), przy której załacza sie podgrzew CWU, a temperaturą CWU (t2), przy której podgrzewanie sie wyłącza. Czyli to: t2-t1, przy czym t2>t1.
Taka sama definicja, dla CO jak wstawisz CO zamiast CWU.
Nie ma uniwersalnej definicji najlepszej histerezy (tu: dajacej max oszczędności energii). To zależy od szeregu parametrów układu i obiektu sterowania, mówiąc językiem automatyki.

jaro'71
18-02-2009, 11:58
Bardzo teoretycznie mówiąc: im większa histereza (różnica między temperaturą włączania i wyłączania grzania cwu) tym piec (kocioł) dłużej podgrzewa wodę, ale jednocześnie ma potem dłuższą przerwę w grzaniu. A co jest lepsze? Jak kto uważa, chyba mniejsza histereza (czyli mniej a częściej) :roll:

Hans Kloss
18-02-2009, 12:28
Bardzo teoretycznie mówiąc: im większa histereza (różnica między temperaturą włączania i wyłączania grzania cwu) tym piec (kocioł) dłużej podgrzewa wodę, ale jednocześnie ma potem dłuższą przerwę w grzaniu. A co jest lepsze? Jak kto uważa, chyba mniejsza histereza (czyli mniej a częściej) :roll:

Niekoniecznie. Jeśli np ktos ma duży zasobnik CWU (np. 200-300l, ogrzewa solarami) to powinno zależeć mu, żeby w dzień słońce "podgrzało" CWU do jak najwyższej temperatury (np 60st). Potem gdy pobiera wodę, a solary już nie pracują (ciemno) dobrze by było, żeby podgrzew CWU (już z innego źródła) załaczał sie nie za wcześnie. Wtedy mamy szanse sie umyć korzystając na czysto z energii słonecznej. Przy zbyt małej histerezie dogrzewalibyśmy CWU zbyt wcześnie, dogrzewając i tak wystarczająco ciepła wodę.
Ogólnie można stwierdzić, że wielkość histerezy zależy od:
1. akumulacyjności energii danego obiektu sterowania (tu: im wiekszy zasobnik i temperatura zadana CWU tym wieksza histereza)
2. tempa poboru energii (tu: im szybciej zużywamy CWU tym mniejsza histereza - ale mogą być wyjątki zależnie od warunków w pkt 3)
3. wydajności źródła dostarczania energii (tu: jak szybko możemy podgrzać CWU przy optymalnych ekonomicznych warunkach pracy źródła podgrzewania). Im wydajniejsze źródło tym mniejsza histereza.

cooler1979
18-02-2009, 13:48
Dzięki hans , właśnie mam zbiornik 300 l i solar poprosze serwisanta żeby mi ustawił tą histerezę np na 2 st.

Hans Kloss
18-02-2009, 15:15
Dzięki hans , właśnie mam zbiornik 300 l i solar poprosze serwisanta żeby mi ustawił tą histerezę np na 2 st.

Moim zdaniem 2 (rozumiem, stopnie celsjusza) to bardzo mała histereza. Nie wiem jaką masz instalację ale z punktu widzenia ekonomii sterowania ustawiałbym tak (zakładajac, że to możliwe):
1. Wtedy gdy pracuje dogrzewanie CWU solarami (jest widno, świeci słońce) to starałbym sie, żeby podgrzewało CWU do maksymalnej mozliwej temperatury. I histereza tego podgrzewania mozliwie mała - w końcu to "darmowa" energia, więc niech grzeje ile wlezie.
2. Dla obiegu podgrzewania "normalnego" (gazem, prądem itd), obniżyłbym temperaturę zadana CWU (np max do 45st) i dałbym większą histerezę (niech sie załącza podgrzew np przy 38st).

To oczywiście pod warunkiem, że masz możliwość regulowania i wartości zadanych i histerezy osobno dla solarów i dla "normalnego" podgrzewania CWU.

szligrze
18-02-2009, 19:16
Wystarczy około + - 2do3st od zadanej a i tak zależy jaki masz podgrzewacz c.w.u. i jak nisko jest czujnik. Gdy jest za nisko to po małym spuszczeniu wody kocioł się załącza. Gdy za wysoko to za późno się włączy i trzeba czekać.

cooler1979
19-02-2009, 10:16
No to jestem po wizycie autoryzowanego serwisanta viessmanai i po założeniu termostatu pokojowego. Niestety jak się spodziewałem po pytaniu jak można sobie zmienić histerezę cwu zapadła cisza . Dżizas to skoro on nie wie to kto wie?

Hans Kloss
19-02-2009, 12:15
sądzę, że takie rzeczy sa gdzieś opisane w instrukcjach. Tu na forum nie wiemy, jaka instalacje masz. Na logikę powinieneś mieć osbną automatykę do solarów i osobną do podgrzewu CWU gazem. Jeśli okaże sie, ze nie masz możliwości regulacji histerez (ja np nie mam, u mnie rządzi regulator, ale ogrzewam CWU tylko gazem) to wg mnie najważniejsze jest, żeby solary podgrzewały Ci CWU do jak najwyższej temp zadanej, a podgrzewanie gazem żeby było na najniższym akceptowalnym poziomie.

szligrze
19-02-2009, 13:04
histereza cwu w kodowaniach adres 59

przy vitosolic"u i vitotronic'u200 powinny się ze sobą komunikować (adres 54) i wtedy kocioł nie grzeje cwu np do 55 tylko niżej do 40st (adres 67) czyli daje szanse wygrzewania solarami.

komunikują się "po kabelku" KM-BUS złącze 145

szligrze
19-02-2009, 13:06
Widocznie to nie był serwisant :D .
A wkodował czujnik pokojowy???
I do właściwego obiegu???

cooler1979
19-02-2009, 13:59
Tak wkodował w drugim kodowaniu B0 na 5 i B "coś tam" :) na 3 . Obieg na pewno był prawidłowy bo niestety jeden na górę i dół.

szligrze
19-02-2009, 20:51
to dotyczy wył pompy kotłowej i że będzie "słuchał się" regulatora pokojowego.

cooler1979
19-02-2009, 21:14
Kurcze jestem już załamany. Ustawiłem sobie na termostacie 18 stopni na cały dzień, bo po pierwsze cały dzień w robocie a po drugie byłem ciekaw jak mój nowy nabytek, który ma mi sprawić oszczędności i komfort się zachowuje. No i cóż wróciłem właśnie ... na górze 21 stopni na dole 22 ,cieplej niż w mieszkaniu bloku.

szligrze
19-02-2009, 23:23
szukaj IS po polsku

http://www.viessmann.pl/pl/dokumentacja_techniczna.html

pablitoo
20-02-2009, 08:48
Kurcze jestem już załamany. Ustawiłem sobie na termostacie 18 stopni na cały dzień, bo po pierwsze cały dzień w robocie a po drugie byłem ciekaw jak mój nowy nabytek, który ma mi sprawić oszczędności i komfort się zachowuje. No i cóż wróciłem właśnie ... na górze 21 stopni na dole 22 ,cieplej niż w mieszkaniu bloku.

Twój system c.o to jeden obieg grzewczy na którym wiszą i grzejniki i podłogówka . Nie masz mieszacza . W kotle masz sterownik pogodowy Vitotronic . Do tego dołożyłeś jeszcze zdalne sterowanie - i to w wersji Vitotrol 300 które ma pracować tylko jako czujnik temperatury pomieszczenia - tak ?

Dołożyłeś najdroższego Vitotrola do układu w którym praktycznie go nie wykorzystasz . Oszczędności w twoim przypadku będą żadne - powiem więcej - zainwestowałeś w zdalne sterowanie ca 800 zł - i nie wykorzystasz go praktycznie wogóle - pieniądze wyrzucone w błoto ...

cooler1979
20-02-2009, 09:32
To znaczy uważasz, że vitotrol to nie jest min. termostat pokojowy tylko przedłużenie vitotronica na kablu? Dziwne, bo po wyłączeniu funkcji przeciwzamrożeniowej do (podwyższała temperaturę) - 4 st C działa poprawnie.Dzięki pogodówce ,sam dobiera krzywą i dogrzewa układ.Rano sprawdziłem ,19 stopni tak jak chciałem, teraz zadzwoniłem jest 21 stopni ,grzejniki już chłodne a na dole letnia podłoga. Zobacze , jeżeli coś będzie nie tak i nie dam rady w przyszłości ,wyregulować temperatury to założe mimo kolejnego kucia drugi obieg (i dokupie do niego drugi jak to mówisz czujnik temperatury vitotrol 300 na podłogówkę ). Dzięki że się martwisz o moje 800 zł ale mój Tatuś pracuje Goldman Sachs i kryzys mi nie grozi , może mi pożyczy :wink:

pablitoo
20-02-2009, 10:08
To znaczy uważasz, że vitotrol to nie jest min. termostat pokojowy tylko przedłużenie vitotronica na kablu

Zdalne sterowanie Vitotrol 300 to jest właśnie przedłużenie Vitotronica z dodatkowymi funkcjami - między innymi z czujnikiem temperatury lokalnej / której ty funkcji używasz / , ale PRZEDE WSZYSTKIM ze sterowaniem drugiego obiegu poprzez mieszacz .
I wg mnie to ma sens - montaż tego sterowania - obieg grzejnikowy oddzielny i obieg podłogówki poprzez mieszacz sterowany z Vitotrola który jest zamontowany w pomieszczeniu z tym typem ogrzewania - temp w tym pomieszczeniu wzrasta/maleje sterowanie reguluje mieszaczem i utrzymuje temp w tym pomieszczeniu niezależnie od temp pomieszczeń zasilanych przez drugi obieg - np grzejników .


Dziwne, bo po wyłączeniu funkcji przeciwzamrożeniowej do (podwyższała temperaturę) - 4 st C działa poprawnie.Dzięki pogodówce ,sam dobiera krzywą i dogrzewa układ.Rano sprawdziłem ,19 stopni tak jak chciałem, teraz zadzwoniłem jest 21 stopni ,grzejniki już chłodne a na dole letnia podłoga. Zobacze , jeżeli coś będzie nie tak i nie dam rady w przyszłości ,wyregulować temperatury to założe mimo kolejnego kucia drugi obieg (i dokupie do niego drugi jak to mówisz czujnik temperatury vitotrol 300 na podłogówkę ). Dzięki że się martwisz o moje 800 zł ale mój Tatuś pracuje Goldman Sachs i kryzys mi nie grozi , może mi pożyczy :wink:

Oczywiście że można użyć Vitotrola jako czujnika temp pomieszczenia - tylko jak dla mnie 8 stów za taki układ - nie zwróci to się nigdy na pseudooszczędnościach w zużyciu gazu ...
Oczywiście użycie Vitotrola jako czujnika temp lokalnej ma sens przy JEDNYM TYPIE OGRZEWANIA w całym domu - np grzejników .
Ty masz połączone grzejniki i podłogówkę na jednym obiegu - które to systemy charakteryzują się różnymi wydatkami ciepła przy jednej temp zasilania .
Zapanować nad Twoim układem będzie bardzo trudno - nawet z użyciem Vitotrola .

No ale skoro nie masz problemów z pieniędzmi i tatusiem - no to oczywiście nie ma tematu - możesz nabywać co chcesz i nie patrzyć na cenę wogóle ...

Poniżej masz kawałek innego wątku o podobnej tematyce - a mianowicie podłączenia zdalnego sterowania Vitotrol do Vitotroniców :


Secjalista z Viessmanna był ak miły i napisał mi odp. a ja ją cytuje bo widzę że nikt jakoś mi nie pomógł, więc moża ja pomoge innym :) :

Vitodens 200 z regulatorem pogodowym.

Regulator pogodowy kotła nie jest przystosowany do współpracy z termostatem pomieszczenia. Natomiast może współpracować ze zdalnym sterowaniem Vitotrol 200 lub Vitotrol 300.
Zdalne sterowanie jest przeniesieniem niektórych funkcji obsługowych regulatora kotła do pomieszczenia. Może pełnić również funkcję termostatu pomieszczenia i korygować temperaturę zasilania instalacji dla obiegu grzewczego z zaworem mieszającym np. dla ogrzewania podłogowego.
Jeśli w instalacji są tylko grzejniki, zdalne sterowanie może również pełnić funkcję termostatu pomieszczenia jednak, jeśli kocioł będzie pracował w funkcji ochrony przed zamarzaniem sygnał z termostatu będzie przez niego ignorowany.

Zdalne sterowanie Vitotrol 200 jak i Vitotrol 300 są zasilane przewodowo.

Uznaję równiez temat za zamkniety :)

andrzej74
20-02-2009, 10:15
Miałem podobny problem - obieg A1 /grzejniki/ i M2/podłogówka/ z mieszaczem - bez sprzęgła. Teraz już wiem, że sprzęgło rozwiązało by wiele problemów.
Ale dałem sobie radę bez tego /nie ukrywam, że również dzięki pomocy jednego z forumowiczów 8) /.
Też mam w pokoju vitotrola 300 - steruję nim obiegiem A1 /grzejnikowym/.
Problemy dotyczył częstego załaczania się palinka przy tem. zredukowanej. Rozwiązałem to tak: temp. zredukowana na M2 - 3 st. /czyli de facto pompa obiegowa nie pracuje - chyba, że są mrozy/, temp. zredukowana na A1 - 19 st. i w kodowaniu 2 zmieniłem adres B5- 0 na B5-4 i B 3 : 0 na B 3 : 1 - co daje, że "piec" czyta" temperaturę" z wartosci jaką ustaiwłem na vitotrolu, przy B3:0 "słucha pogodówki". Rozmawiałem o tym telefonicznie z serwisem viessmanna /adres na ich sronie głównej/ - chłopak naprawdę był kumaty.

cooler1979
20-02-2009, 11:59
Mogłbyś rozwinąć " w kodowaniu 2 zmieniłem adres B5- 0 na B5-4 i B 3 : 0 na B 3 : 1 - co daje, że "piec" czyta" temperaturę" z wartosci jaką ustaiwłem na vitotrolu, przy B3:0 "słucha pogodówki" ? tzn kiedy słucha pogodówki a kiedy vitotrola? W kodowaniu drugim jest wartość B3:0? w instrukcji serwisu chyba jej nie ma

andrzej74
20-02-2009, 12:25
Mogłbyś rozwinąć " w kodowaniu 2 zmieniłem adres B5- 0 na B5-4 i B 3 : 0 na B 3 : 1 - co daje, że "piec" czyta" temperaturę" z wartosci jaką ustaiwłem na vitotrolu, przy B3:0 "słucha pogodówki" ? tzn kiedy słucha pogodówki a kiedy vitotrola? W kodowaniu drugim jest wartość B3:0? w instrukcji serwisu chyba jej nie ma
Nie mam przy sobie instrukcji, być może było to adres kodowania B0, fabrycznie ustawiony : 0, zmieniłem na :1 - temp. zredukowana słucha vitotrola, temp. dzienna słucha pogodówki, :2 - chyba odwrotnie, :3 - temp. zred. i dzienna słucha vitotrola, przy :0 słucha jedynie pogodówki.

pablitoo
20-02-2009, 13:50
Nie mam przy sobie instrukcji, być może było to adres kodowania B0, fabrycznie ustawiony : 0, zmieniłem na :1 - temp. zredukowana słucha vitotrola, temp. dzienna słucha pogodówki, :2 - chyba odwrotnie, :3 - temp. zred. i dzienna słucha vitotrola, przy :0 słucha jedynie pogodówki.

To był adres B0:0 w kodowaniu 2 .

:D

szligrze
20-02-2009, 21:58
może tak:

B0:3 regulator vitotrol reguluje (czyta) temperaturę pomieszczenia i wpływa na temp dzienną i zredukowaną

B2:8 współczynnik wpływu pomieszczenia na temperaturę zasilania wstępnie dobieraną przez regulator pogodowy. jeśli ustawimy 0 to zachowuje się jak bez vitotrola np temp w pomieszczeniu spada a on nadal z krzywej nie podnosi temp zasilania, jeśli ustawimy 64 zachowuje się jak stałotemperaturowy ustawiony na max i grzeje na maxa a później stop ("uderzenie" termiczne).

B5:5 gdy temp wymagana+1<temperatury rzeczywistej pompa kotłowa staje gdy nie jest spełniony warunek działa (delta 2st)

cooler1979
21-02-2009, 07:13
Właśnie i to wszystko działa gdy jest wyłączona f. przeciwzmrożeniowa. Czyli tak jak dzisiaj w nocy - 16 st. C trzeba było wyregulować krzywą grzewczą i temperaturę na piecu

pablitoo
21-02-2009, 08:57
Właśnie i to wszystko działa gdy jest wyłączona f. przeciwzmrożeniowa. Czyli tak jak dzisiaj w nocy - 16 st. C trzeba było wyregulować krzywą grzewczą i temperaturę na piecu

I tak będzie zawsze - niestety jeśli kocioł będzie pracował w funkcji ochrony przed zamarzaniem sygnał z termostatu będzie przez niego ignorowany ...

Ivona123
05-11-2009, 22:52
!Witam

Euroster 2006/2006 TX

Mam piec gazowy Vaillant z zasobnikiem 110 litrów.Dokupiliśmy do niego to właśnie urządzenie i po przeczytaniu instrukcji mam kilka wątlpliwości.

1.Co to jest histereza? W instrukcji kazą utawić wybraną histerezę na 0,4 C
lub 1 C Na ile powinnam ustawić?
2. Dalej piszą o korekcie pomiaru temperatury, którą należy ustawić
od +2 C do -2 C. Tego tez nie bardzo rozumiem.

Chodzi mi o to zeby te dwie rzeczy ustawić tak żeby pasowały i do normalnego grzania i do systemu przeciwzamrożeniowego.

3. Jak ustawić zabezpieczenie przeciezamrożeniowe?
W instrukcji każą przez 5 sek trzymać przycisk hold i funkcja powinan być już włączona, niestety tak się nie dzieje. czy ktoś zna jakieś ddatkowe instrukcje tego urządzenia?:)

Z góry dziękuje za pomoc!

Hubetr
29-11-2009, 18:46
Chciałem się dowiedzieć czy euroster 2006 steruje Ci również temperaturą zasobnika?Czy trzeba ją nastawić ręcznie na piecu?

rafal054
02-12-2013, 20:14
Witam. Chcialbym fachowej porady odnosnie mojego systemu grzewczego (co mozna ewentualnie poprawic) Kociol Vitodens100 + zasobnik 120l Jeden obieg grzewczy (grzejniki- 4 sztuki i podlogowka) . Grzejniki tylko w sypialni, pokoju dziecka lazience (drabinka) i na klatce schodowej. Mieszkanie bez klatki schodowej 120m2 z czego 3/4 powierzchni to podlogowka. Kociol z pogodówką bez regulatora pokojowego- steruje krzywą grzewczą na kotle. W ubieglym seonie wogole wyczepilem pogodówke i sterowalem temp zasilania na kotle- co lepsze lub co ewentualnie dolozyc? pozdrawiam aaa podłogówka oczywiscie na rozdzielaczu z pompą