PDA

Zobacz pełną wersję : PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31

asolt
17-02-2016, 22:21
W peszlu.

W otulinie, wszelkie dojscia z rozdzielacza do do danej pętli powinny byc w otulinie gdyz otulina ma wiekszy opór cieplny od peszla .

asolt
17-02-2016, 22:28
....

2. Sterowanie regulatorem z krzywą grzewczą i termostatem pomieszczenia referencyjnego lub temperatury podłogi z celu zapobieżeniu przegrzania.
347122
Czy to możliwe z moją grupą pompową i jak to zrealizować?

Pozdrawiam
Cezary

Regulator z krzywą grzewczą zwany inaczej pogodowym wymaga zaworu mieszajacego i siłownika, regulator pogodowy musi sterowac tym siłownikiem. Ogolnie schemat hydrauliczny dosc prosty, czyli zawór mieszający+siłownik+regulator i pompa obiegowa. Dodatkowo regulator w pomieszczeniu referencyjnym który wyłaczy pompę obiegową.

asolt
17-02-2016, 22:32
Witam,
Od lat czytam to forum, ale dopiero teraz przyszła okazja, żeby się zarejestrować. Do sedna.... Buduję dom - parterowy, prawie energooszczędny do 100 m2. Zastanawiam się nad instalacją podłogową bo chcę ją zrobić samemu,. W domu będę miał ogrzewanie gazowe i mam pytanie
- jaki rozdzielacz do podłogówki wybrać (ile obwodów) - układ pomieszczeń następujący kuchnia z salonem ok 33 m2, sypialnia + 2 pokoje, łazienka, korytarz i pom. gospodarcze.
- w jakim odstępie ułożyć wąż od podłogówki
- czy warto zakupić gotowy zestaw z zaworami termostatycznymi , pompą na allegro, albo w sklepie internetowym- jeżeli tak, to co polecicie

Bez danych i obliczen to do wrózki, a bez wrózki to rozstaw 10 cm w łazience + 1 odwód na grzejnik łazienkowy w pozostałych pomieszczeniach w zaleznosci od pokrycia posadzki od 10 cm (parkiet) do 15 cm (pozostałe- gres, panel)

cezary.pl
17-02-2016, 23:48
Regulator z krzywą grzewczą zwany inaczej pogodowym wymaga zaworu mieszajacego i siłownika, regulator pogodowy musi sterowac tym siłownikiem. Ogolnie schemat hydrauliczny dosc prosty, czyli zawór mieszający+siłownik+regulator i pompa obiegowa. Dodatkowo regulator w pomieszczeniu referencyjnym który wyłaczy pompę obiegową.

Dziękuję za pomoc w wyjaśnieniu. To zostanę przy modelu on/off sterowania dla ubogich.

Pozdrawiam
Cezary

hektor80
18-02-2016, 06:59
W otulinie, wszelkie dojscia z rozdzielacza do do danej pętli powinny byc w otulinie gdyz otulina ma wiekszy opór cieplny od peszla .

Wszelkie dojścia będą oczywiście w otulinie ale chodziło mi o ten kawałek co będzie szedł przez ścianę. Tam na otulinę założę może jeszcze peszla.

hektor80
18-02-2016, 07:00
Gdybyś nie zapytał, nie przypomniałbym sobie, że mam jakieś ogrzewanie. Od września do maja mam w domu zadane 23-23,5oC. 100% OP. W cieplejsze dni jest mały spadek komfortu-w łazience. Kąpiel pod prysznicem daje odczuć że OP słabiej grzeje, chłodniejsza mozaika kabiny prysznicowej, bez brodzika. Poza tym idealnie, szczególnie nie-zimne podłogi, raczej letnie.

Dzięki za info

St@nley
18-02-2016, 07:48
Zacząłem czytać ten temat od początku, bo mam pewne wątpliwości.
Tyle było mowy o tym, że większość partaczy robi wszędzie rozstaw rurek co 10cm, a mi licząc z tabel Kisana nie chce wyjść inaczej.
Dom mam dosyć dobrze ocieplony, OZC policzone ale jak chce policzyć dla zasilania 35oC (będzie PW) to innej opcji nie ma.
Salon z jadalnią ma ΦHL 1550W przy powierzchni 38m2.
Niech mnie ktoś poprawi czy coś źle liczę?

asolt
18-02-2016, 08:09
Zacząłem czytać ten temat od początku, bo mam pewne wątpliwości.
Tyle było mowy o tym, że większość partaczy robi wszędzie rozstaw rurek co 10cm, a mi licząc z tabel Kisana nie chce wyjść inaczej.
Dom mam dosyć dobrze ocieplony, OZC policzone ale jak chce policzyć dla zasilania 35oC (będzie PW) to innej opcji nie ma.
Salon z jadalnią ma ΦHL 1550W przy powierzchni 38m2.
Niech mnie ktoś poprawi czy coś źle liczę?

Przyjecie rozstawu 10 cm nie jest partactwem i czasami jest wymagane, jednak gdy rozstaw wg obliczeń powinien wynosic 20, 25 czy 30 cm to przyjecie rozstawu 10 cm jest działaniem nieekonomicznym, podłogówka w takim rozstawie będzie pracowała prawidłowo trzeba jedynie odpowiednio wyregulowac przepływy. Inaczej mówiąc jezeli kotos nie liczy sie kosztami moze dac wszedzie 10 cm i wszystko zadziała prawidłowo a ze koszt materiałow i robocizny bedzie wiekszy od rozstawów z projektu podłogówki to inna rzecz. Któz bogatemu zabroni.

St@nley
18-02-2016, 09:31
Przyjecie rozstawu 10 cm nie jest partactwem i czasami jest wymagane, jednak gdy rozstaw wg obliczeń powinien wynosic 20, 25 czy 30 cm to przyjecie rozstawu 10 cm jest działaniem nieekonomicznym, podłogówka w takim rozstawie będzie pracowała prawidłowo trzeba jedynie odpowiednio wyregulowac przepływy. Inaczej mówiąc jezeli kotos nie liczy sie kosztami moze dac wszedzie 10 cm i wszystko zadziała prawidłowo a ze koszt materiałow i robocizny bedzie wiekszy od rozstawów z projektu podłogówki to inna rzecz. Któz bogatemu zabroni.
Asolt Ty tu jesteś specem od tych spraw, więc prośba o radę czy dla pomieszczenia o takim zapotrzebowaniu (ΦHL 1550W) i powierzchni (38m2), 10cm to odpowiedni rozstaw?

asolt
18-02-2016, 10:21
Asolt Ty tu jesteś specem od tych spraw, więc prośba o radę czy dla pomieszczenia o takim zapotrzebowaniu (ΦHL 1550W) i powierzchni (38m2), 10cm to odpowiedni rozstaw?

Za mało danych, potrzebne:
usytowanie (podłoga na gruncie, strop miedzykondygnacyjny)
temperatura pomieszczenia
grubosc ocieplenia i lambda
grubosc i rodzaj wylewki
oczekiwana temp zasilania

St@nley
18-02-2016, 10:28
Za mało danych, potrzebne:
usytowanie (podłoga na gruncie, strop miedzykondygnacyjny)
temperatura pomieszczenia
grubosc ocieplenia i lambda
grubosc i rodzaj wylewki
oczekiwana temp zasilania

A samo zapotrzebowanie nie wystarczy? Dodam, że liczone przez Ciebie. :)
Temperatura wewnątrz standard 20oC, zasilanie tak jak wspomniałem dla powietrznej pompy ciepła, więc najlepiej 35oC.
Podłoga panele.

meczesiu
18-02-2016, 11:19
Za mało danych, potrzebne:
usytowanie (podłoga na gruncie, strop miedzykondygnacyjny)
temperatura pomieszczenia
grubosc ocieplenia i lambda
grubosc i rodzaj wylewki
oczekiwana temp zasilania

Podepnę się do tematu:

Podłoga na gruncie - 12 cm styro 0,036 wylewka miksokret 7 cm + 12 cm styro
Ocieplenie ścian 20 cm - 0,035 + 25 cm cegła ceramiczna
ocieplenie stropu drewnianego wełna 20 cm 0,035
Temperatura 21 stopni
zasilanie ogrzewanie gazowe 35 stopni.

St@nley
18-02-2016, 11:49
Podepnę się do tematu:

Podłoga na gruncie - 12 cm styro 0,036 wylewka miksokret 7 cm + 12 cm styro
Ocieplenie ścian 20 cm - 0,035 + 25 cm cegła ceramiczna
ocieplenie stropu drewnianego wełna 20 cm 0,035
Temperatura 21 stopni
zasilanie ogrzewanie gazowe 35 stopni.

W twoim przypadku jak sądzę dla 35oC rozstaw co 10cm może być za mały. Lub inaczej nie dasz rady utrzymać 21oC przy tak niskim zasilaniu.
Wiem to, bo mam prawie 2 razy lepsze ocieplenie.

asolt
18-02-2016, 12:02
A samo zapotrzebowanie nie wystarczy? Dodam, że liczone przez Ciebie. :)
Temperatura wewnątrz standard 20oC, zasilanie tak jak wspomniałem dla powietrznej pompy ciepła, więc najlepiej 35oC.
Podłoga panele.

Nie skojarzyłem nicka z obliczeniami, jest tego tak duzo ze po prostu nie pamiętam.
Przypomnij sia na maila.

asolt
18-02-2016, 12:03
Podepnę się do tematu:

Podłoga na gruncie - 12 cm styro 0,036 wylewka miksokret 7 cm + 12 cm styro
Ocieplenie ścian 20 cm - 0,035 + 25 cm cegła ceramiczna
ocieplenie stropu drewnianego wełna 20 cm 0,035
Temperatura 21 stopni
zasilanie ogrzewanie gazowe 35 stopni.

Niestety bez strat ciepła dla konkretnego pomieszczenia nic nie policzę.

Tomaszs131
18-02-2016, 15:28
Podpowiedzcie proszę jak odblokować rotamer? Zakręciłem dwie pętle teraz nie mogę ich ponownie otworzyć. Rozdzielacz Capricorn.

meczesiu
23-02-2016, 14:13
Niestety bez strat ciepła dla konkretnego pomieszczenia nic nie policzę.

Zrobiłem wyliczenie http://cieplowlasciwie.pl/wynik/19h5 wystarczy? oczywiście w łazience będzie cieplej. Chciałem zastosować piec 12 Kw z modulacją od 3 Kw. Czy przy domku do 90 m2 powierzchni użytkowej pompa pieca uciągnie mi taką instalację podłogową? czy muszę jeszcze stosować dodatkową pompę? Piec jednofunkcyjny + jakiś zbiornik na cwu.

asolt
23-02-2016, 16:05
Zrobiłem wyliczenie http://cieplowlasciwie.pl/wynik/19h5 wystarczy? oczywiście w łazience będzie cieplej. Chciałem zastosować piec 12 Kw z modulacją od 3 Kw. Czy przy domku do 90 m2 powierzchni użytkowej pompa pieca uciągnie mi taką instalację podłogową? czy muszę jeszcze stosować dodatkową pompę? Piec jednofunkcyjny + jakiś zbiornik na cwu.

Nie, nie wystarczy, cieplowlasciwe nie liczy (wlasciwie to tylko szacuje) strat dla poszczegolnych pomieszczeń, wskaznik to tylko srednia, a srednia zniekształca wyniki. Jedna pompa wystarczy. Lepszy kocioł z modulacją od 1,9 kW (mniejszej nie ma)

meczesiu
23-02-2016, 16:58
Nie, nie wystarczy, cieplowlasciwe nie liczy (wlasciwie to tylko szacuje) strat dla poszczegolnych pomieszczeń, wskaznik to tylko srednia, a srednia zniekształca wyniki. Jedna pompa wystarczy. Lepszy kocioł z modulacją od 1,9 kW (mniejszej nie ma)


Może możesz polecić jakieś kotły, które można byłoby polecić w rozsądnej cenie właśnie z taką modulacją.

asolt
23-02-2016, 17:21
Może możesz polecić jakieś kotły, które można byłoby polecić w rozsądnej cenie właśnie z taką modulacją.

http://www.sanrem.pl/VICTRIX-X-12-2-I-Immergas-kociol-kondensacyjny-jednofunkcyjny_338_2.html

pecet0
28-02-2016, 15:43
Do zrobienia podlogowki na pex-al-pex potrzeba jakiś sprzęt? Czy same rurki wystarcza i noc do nich.
Znajony mi powiedział ze są potrzebne jakieś sprężyny do wyginania rurek.
Faktycznie są potrzebne, ile to mniej więcej kosztuje?

Tomaszs131
28-02-2016, 17:08
Sprężyna będzie Ci potrzebna, zwłaszcza do układania pętli w łazienkach.

fotohobby
28-02-2016, 17:47
Zacząłem czytać ten temat od początku, bo mam pewne wątpliwości.
Tyle było mowy o tym, że większość partaczy robi wszędzie rozstaw rurek co 10cm, a mi licząc z tabel Kisana nie chce wyjść inaczej.
Dom mam dosyć dobrze ocieplony, OZC policzone ale jak chce policzyć dla zasilania 35oC (będzie PW) to innej opcji nie ma.
Salon z jadalnią ma ΦHL 1550W przy powierzchni 38m2.
Niech mnie ktoś poprawi czy coś źle liczę?

Na bank źle liczysz, skoro ja dla kuchni+salon (38m2 i obciążenia 1639W) mam rozstaw 20cm i 15cm w strefie brzegowej - pod ścianami zewnętrznymi.
Połowa tej powierzchni to gres, połowa panel 12mmm
Obliczono dla 36C

noc
28-02-2016, 17:55
Do zrobienia podlogowki na pex-al-pex potrzeba jakiś sprzęt? Czy same rurki wystarcza i noc do nich.
Znajony mi powiedział ze są potrzebne jakieś sprężyny do wyginania rurek.
Faktycznie są potrzebne, ile to mniej więcej kosztuje?

Same rurki + sprężyna wystarczą, ja raczej nie będę potrzebny:stirthepot:. Chyba, że będziesz chciał miłe przerwy robić przy "kawie z pianką"? Ale to dla mnie za daleko:( .
Sorry za Off top, trudno się powstrzymać!

grzeniu666
28-02-2016, 18:26
Ja tam bez sprężyny układałem. Fakt że nie robiłem ostrych zakrętów, ale czy to źle...? (może jak przy wentylacji, ostrzejsze zakręty = większe opory?) No może na zdjęciach nie wygląda tak ładnie.

Tacker się przydał, i wiadro spinek, i pare innych pierdół (folia, taśmy itp..., wiadomo).


rozstaw rurek co 10cm, ... dla zasilania 35oC (będzie PW) to innej opcji nie ma.
Salon z jadalnią ma ΦHL 1550W przy powierzchni 38m2.
Niech mnie ktoś poprawi czy coś źle liczę?

A napisz jak liczysz (i daj te tabele). Wg. mnie co ca. 20cm (nie wiem jaką temp. wew. chcesz i co na podłodze).

asolt
28-02-2016, 18:31
Ja tam bez sprężyny układałem. Fakt że nie robiłem ostrych zakrętów, ale czy to źle...? (może jak przy wentylacji, ostrzejsze zakręty = większe opory?) No może na zdjęciach nie wygląda tak ładnie.

Tacker się przydał, i wiadro spinek, i pare innych pierdół (folia, taśmy itp..., wiadomo).

Ja rozumiem ze trzeba oszczedzac, ale załowac te marne 20 zł na sprezyne to przesada i to gruba. Poza tym układanie rozstawu 10 cm bez sprezyny to jakies hardcore.

grzeniu666
28-02-2016, 18:40
Ja rozumiem ze trzeba oszczedzac, ale załowac te marne 20 zł na sprezyne to przesada i to gruba. Poza tym układanie rozstawu 10 cm bez sprezyny to jakies hardcore.

To nie z oszczędności :D Samo wyszło, zapomniałem, a na trudności w robocie nie napotkałem więc i sobie nie przypomniałem.

o_c
28-02-2016, 20:11
Ja mam 8-10 cm w łazience, sprężyny nie widziałem, mówcie mi die hard

pecet0
28-02-2016, 20:24
Ja mam 8-10 cm w łazience, sprężyny nie widziałem, mówcie mi die hard

Nie znam się, tyle co mi dzisiaj to powiedział ten znajomy.
Że przy większych zakrętach, rurka się załamie i traci 30% "światła" zwiększając opory dla całej pętli, stąd też mi wspomniał o tych sprężynach (o których wcześniej nie wiedziałem).

asolt
28-02-2016, 20:45
Nie znam się, tyle co mi dzisiaj to powiedział ten znajomy.
Że przy większych zakrętach, rurka się załamie i traci 30% "światła" zwiększając opory dla całej pętli, stąd też mi wspomniał o tych sprężynach (o których wcześniej nie wiedziałem).

Oczywiscie ze zaginając bez spręzyny niepotrzebnie zwiekszamy opory, ale niektórzy oszczędzają na kosztach do absolutnego minimum, ale czy warto
http://allegro.pl/sprezyna-zewnetrzna-do-pex-rur-pex-al-pex-16-i5530095992.html

fenix2
28-02-2016, 21:46
Dokładnie wyginając bez sprężyny można załamać rurę. Co stworzy dodatkowy niepotrzebny opór.
Sprężyna nie jest droga. Można późnej odsprzedać na serwisach aukcyjnych.

szukaj
28-02-2016, 21:53
Ja osobiście pamiętam jak lata temu pomagałem robić podłogówkę z kolegą u mojego wujka.
Robiliśmy cały dom w miedzi fi 15mm w kręgach :)
To była jazda

asolt
28-02-2016, 22:25
...
Sprężyna nie jest droga. Można późnej odsprzedać na serwisach aukcyjnych.

Za ile uzywkę, skoro nowa kosztuje 9,5 zł, za 5 czy 6 zł wystawiac na serwisie? po co, chyba ze ktos ma za duzo czasu.

pecet0
29-02-2016, 06:39
Asolt sprężynę do PEXA używa się cały czas zewnętrzną.
Czy zewnętrzną i wewnętrzną ?

asolt
29-02-2016, 07:19
Asolt sprężynę do PEXA używa się cały czas zewnętrzną.
Czy zewnętrzną i wewnętrzną ?

Zewnetrzną, wewnetrzna tylko w szczególnych przypadkach

St@nley
29-02-2016, 14:52
Na bank źle liczysz, skoro ja dla kuchni+salon (38m2 i obciążenia 1639W) mam rozstaw 20cm i 15cm w strefie brzegowej - pod ścianami zewnętrznymi.
Połowa tej powierzchni to gres, połowa panel 12mmm
Obliczono dla 36C

Jakoś źle to wcześniej liczyłem.
Z tabel Roth przyjąłem takie rozstawy.
Jak macie chwilę to rzućcie okiem.
348310

PliP
29-02-2016, 15:57
Co oznaczają parametry rury do podłogówki np: minimalny promień gięcia r=5xdz ?

asolt
29-02-2016, 16:00
Co oznaczają parametry rury do podłogówki np: minimalny promień gięcia r=5xdz ?

5xdz = 5 x srednica zewnętrzna

asolt
29-02-2016, 16:01
Jakoś źle to wcześniej liczyłem.
Z tabel Roth przyjąłem takie rozstawy.
Jak macie chwilę to rzućcie okiem.
348310

Na salon wystarczy 20 cm, 35 cm nie przyjmujęm, max rozstaw to 30 cm, wyjątek to garaz, tam 50-60 cm. Pozostałych pomiwszczen nie sprawdzalem

PliP
29-02-2016, 17:25
5xdz = 5 x srednica zewnętrzna
Czyli, że jeżeli rurka jest o standardowym wymiarze 16mm to minimalny promień gięcia wynosi 80mm.
Układając rurkę w meander (dla łatwiejszego zrozumienia) to kolejny rządek po 160mmm - bo tyle wynosi średnica.

St@nley
29-02-2016, 18:01
Na salon wystarczy 20 cm, 35 cm nie przyjmujęm, max rozstaw to 30 cm, wyjątek to garaz, tam 50-60 cm. Pozostałych pomiwszczen nie sprawdzalem
35 wpisałem dlatego, że to pomieszczenia o bardzo małym zapotrzebowaniu, ogólnie zamierzam tam dać co 30, lub nawet gęściej ale wtedy same nieizolowane powroty z innych pętli.
Jeszcze takie małe pytanie jak robicie rozstawy co 30 to ile od ściany dajecie pierwszą rurkę? 30cm czy 15cm?

noc
01-03-2016, 19:00
Jakoś źle to wcześniej liczyłem.
Z tabel Roth przyjąłem takie rozstawy.
Jak macie chwilę to rzućcie okiem.
348310

Czy naprawdę chcesz dać w łazience-parter panele? Dziwny wybór. Jakieś egzotyczne drewno rozumiem, ale zwykłe panele?

St@nley
02-03-2016, 09:08
Czy naprawdę chcesz dać w łazience-parter panele? Dziwny wybór. Jakieś egzotyczne drewno rozumiem, ale zwykłe panele?

Nie, nie tam będą płytki. Na szybko robiłem tą tabelkę i najwyraźniej źle mi się wkleiło.

Ogólnie w innych pomieszczeniach panele są tylko uogólnieniem, że będzie tam inna podłoga niż płytki. A jaka to się okaże podczas wykańczania.

fenix2
02-03-2016, 09:38
Za ile uzywkę, skoro nowa kosztuje 9,5 zł, za 5 czy 6 zł wystawiac na serwisie? po co, chyba ze ktos ma za duzo czasu.

Żeby się po budowie pełno sprzętów nie walało.

teres
02-03-2016, 10:10
Jeszcze takie małe pytanie jak robicie rozstawy co 30 to ile od ściany dajecie pierwszą rurkę? 30cm czy 15cm?
10-15cm

hektor80
08-03-2016, 13:26
Zrobiłem obliczenia dla podłogówki i mam dylemat co do długości poszczególnych pętli.

349199

Długość pętli wraz z dojściem:
1 - wc - 27m
2- korytarz - 27m
3 - wiatrołap - 43m.

Robić je oddzielnie? Czy może połączyć wc z korytarzem? Jeżeli je połącze to czy nie będę miał problemów z ustawieniem wyższej temp dla wc (rozstaw co 10cm), korytarz (rozstaw 30cm). Wiatrołap - przewidziany rozstaw - 15cm

Poddasze:
349198

Korytarz (13) i garderoba (14) będą na wspólnej pętli ale z różnymi rozstawami.

Jak to wg was wygląda?

Liwko
09-03-2016, 06:39
A może wszystkie trzy zrobić na jednej pętli + dołożyć drabinkę w łazience zasilaną z ogrzewacza CWU?

hektor80
09-03-2016, 07:16
A może wszystkie trzy zrobić na jednej pętli + dołożyć drabinkę w łazience zasilaną z ogrzewacza CWU?

To jest kolejna opcja. Ale chyba bardziej słaniał bym się do połączenia wc z korytarzem a wiatrołap na osobnej pętli. Co do drabinki to w sumie nie wiem co będzie lepsze. Pętla z cwu czy podłogówki...

Beskidziak
09-03-2016, 07:38
A może wszystkie trzy zrobić na jednej pętli + dołożyć drabinkę w łazience zasilaną z ogrzewacza CWU?

Słyszałem o takim podłączeniu do wężownicy bojlera cwu. Mógłbyś rozwinąć temat, może jakiś schemat. Napędza to pompa ładująca zasobnik, czy dodatkowa?Ale czy wtedy nie ma konfliktu między nimi ?

Liwko
09-03-2016, 07:58
Słyszałem o takim podłączeniu do wężownicy bojlera cwu. Mógłbyś rozwinąć temat, może jakiś schemat. Napędza to pompa ładująca zasobnik, czy dodatkowa?Ale czy wtedy nie ma konfliktu między nimi ?

Ja mam zrobione jako osobne pętle podłogówki, ale kilka osób pisało, że ma podłączone drabinki pod podgrzewacz CWU. Co do szczegółów tego rozwiązania nie będę się wypowiadał, ale dzisiaj raczej sam bym w to poszedł. W tym momencie drabinki będą działać niezależnie od pozostałej części ogrzewania. Będzie z nich można korzystać przez cały rok.

hektor80
09-03-2016, 08:06
Ja mam zrobione jako osobne pętle podłogówki, ale kilka osób pisało, że ma podłączone drabinki pod podgrzewacz CWU. Co do szczegółów tego rozwiązania nie będę się wypowiadał, ale dzisiaj raczej sam bym w to poszedł. W tym momencie drabinki będą działać niezależnie od pozostałej części ogrzewania. Będzie z nich można korzystać przez cały rok.

Rozumiem że w takim przypadku, drabinka grzeje w momencie grzania CWU? Ile razy dziennie załącza się CWU? 2-3?

Liwko
09-03-2016, 08:20
Rozumiem że w takim przypadku, drabinka grzeje w momencie grzania CWU? Ile razy dziennie załącza się CWU? 2-3?

Z tego co pamiętam HenoK opisywał, że ma podłączone drabinki pod zbiornik dwupłaszczowy i mu się to sprawdzało.
Drabinka nie musi grzać cały czas, a wtedy gdy to jest potrzebne. Czasami w ogóle nie musi.

darianus
10-03-2016, 07:40
A może wszystkie trzy zrobić na jednej pętli + dołożyć drabinkę w łazience zasilaną z ogrzewacza CWU?
Też mam podobny dylemat, jak to połączyć. Na jednej pętli z podłogówką, bądź jako osobna pętla trochę bez sensu, ponieważ warto, żeby drabinka była niezależna i mogła grzać w okresach przejściowych, kiedy już podłogówka będzie wyłączona. Ostatnio skłaniam się ku temu, żeby zrezygnować z drabinek łazienkowych. Kupię wieszak łazienkowy na ręczniki i tyle. Mam nadzieję że nie będzie zimno w łazience z podłogówką bez drabinek?

Liwko
10-03-2016, 07:57
Mam nadzieję że nie będzie zimno w łazience z podłogówką bez drabinek?

Szczerze powiem, że nie wiem. Zakręcę na kilka dni drabinki nikomu nic nie mówiąc i zobaczymy reakcję :)

grzeniu666
10-03-2016, 08:00
Ja bym obstawiał puszczenie łazienki w pętli z jednym (ew. dwoma) innymi małymi poieszczeniami. Ta pętla może lepiej jakby była nieco (15-30%?) krótsza niż pozostałe pętle, no i łazienka najpierw (od strony zasilania). A drabinka z opcją zamontowania grzałki elektrycznej (może z jakimś prostym programatorem/timerem?).

darianus
10-03-2016, 08:08
Ja bym obstawiał puszczenie łazienki w pętli z jednym (ew. dwoma) innymi małymi poieszczeniami. Ta pętla może lepiej jakby była nieco (15-30%?) krótsza niż pozostałe pętle, no i łazienka najpierw (od strony zasilania). A drabinka z opcją zamontowania grzałki elektrycznej (może z jakimś prostym programatorem/timerem?).
Taki mam plan, żeby łazienkę połączyć z korytarzem na poddaszu, tylko że jakby drabinka miałaby być wpięta pod tą pętle to chyba najlepiej na końcu? Drabinka może mocno wychłodzić rurkę.

hektor80
10-03-2016, 08:10
Ja bym obstawiał puszczenie łazienki w pętli z jednym (ew. dwoma) innymi małymi poieszczeniami. Ta pętla może lepiej jakby była nieco (15-30%?) krótsza niż pozostałe pętle, no i łazienka najpierw (od strony zasilania). A drabinka z opcją zamontowania grzałki elektrycznej (może z jakimś prostym programatorem/timerem?).

Wczoraj był u mnie znajomy instalator i zaproponował aby wc puścić na osobnej pętli a połączyć wiatrołap i korytarz. Czy mogą wystąpić jakieś problemy w przypadku gdy pętla od wc będzie miała ok. 27m a reszta ok 80m ?

Liwko
10-03-2016, 08:57
Wczoraj był u mnie znajomy instalator i zaproponował aby wc puścić na osobnej pętli a połączyć wiatrołap i korytarz. Czy mogą wystąpić jakieś problemy w przypadku gdy pętla od wc będzie miała ok. 27m a reszta ok 80m ?

Tragedii nie będzie, ale woda na powrocie może szybciej osiągnąć wyższą temperaturę i dojdzie do częstszych załączeń systemu grzewczego. Najprawdopodobniej będziesz musiał te 27 metrów mocno przydławić.

hektor80
10-03-2016, 12:13
Kolejne pytanie. Jakie rozdzielacze do OP? Myślę o KAN tylko nie wiem którą serię zakupić. 55A czy 75A. Nie będę miał indywidualnego sterowania temp.

teres
10-03-2016, 19:20
75a

PeZet
10-03-2016, 20:00
Panowie/Panie , jak u Was sprawują się teraz, w tych wiosennych temperaturach wasze podłogówki (mam na myśli domy 100% podłogówki) . Nie ma spadku komfortu? Nie przegrzewa, nie dogrzewa? Podobno najgorsze są okresy przejściowe....
Też się wypowiem, bo mam sytuację inną niż, jak sądzę, osoby już się wypowiadające.
W sezonie zimowym pojawiałem się w domu co około dziesięć dni. Cały styczeń i cały luty.
mam wyłącznie podłogówkę i kominek z płaszczem + baniak buforowy 500dm3.
Efekt?
W tym roku zima jest łagodna, więc po 12 dniach tem w chacie spadała z 22 do 10-12*C.
Podnoszenie ciepła podłogówką trwało około doby. Tak! Doby.
Ale po osiągnięciu 16-18*C, innymi słowy w drodze do docelowej temperatury, już jest normalnie.

Dzielę się tą dygresją z wami, bo moje doświadczenia z użytkowania 100%podłogówki, bez kaloryferów, są totalnie pozytywne nawet w wydaniu tak hardcorowym, jak systematyczne odbudowywanie temperatury w chacie.
Mówi się że podłogówka jest leniwa. Niby jest, ale je jest zarazem do życia. Fajna jest bardzo.

KALORYFEROM MÓWIMY ZDECYDOWANIE NIE! (przynajmniej tym na ścianach)

KAN-therm
10-03-2016, 20:33
Kolejne pytanie. Jakie rozdzielacze do OP? Myślę o KAN tylko nie wiem którą serię zakupić. 55A czy 75A. Nie będę miał indywidualnego sterowania temp.

hektor80 jeśli jesteś pewien że nie będziesz miał teraz jak i w przyszłości sterowania pokojowego wówczas wystarczy Ci rozdzielacz serii 55A (z samymi przepływomierzami na belce powrotnej).
Natomiast automatycznie pozbawi Cię to możliwości zainstalowania w przyszłości jakiejkolwiek automatyki sterowania/różnicowania temp. w pomieszczeniach.

Nie wiem co jest źródłem ciepła i jaka będzie temp. zasilania ale rozdzielacze serii 55A i 75A wymagają zasilania wodą o przygotowanym wcześniej parametrze (temperaturą) dla instalacji OP.

PliP
10-03-2016, 23:09
Jak na dziś jest różnica (pomijając historię z przed 2-3 lat) pomiędzy rozdzielaczami Kan, a Capricorn.
Potrzebuję rozdzielnię na 9 obwodów.

wihajster
10-03-2016, 23:52
Taki mam plan, żeby łazienkę połączyć z korytarzem na poddaszu, tylko że jakby drabinka miałaby być wpięta pod tą pętle to chyba najlepiej na końcu? Drabinka może mocno wychłodzić rurkę.
Moim zdaniem łazienka powinna być na osobnych obwodach, bo przeważnie TAM właśnie brakuje ciepła. Jeśli ją połączysz (dasz wspólną pętlę) z innym pomieszczeniem możesz stracić kontrolę nad możliwością ustalania temperatury.
Grzejniki drabinkowe podłączone do podłogówki??? Jeśli na zasilaniu to jeszcze odczujesz ich "działanie", jeśli na końcu to zapomnij o jakimkolwiek grzaniu.
Według mnie BARDZO zły pomysł. Ale nie bierz tego zbyt poważnie... Wolnoć Tomku w swoim domku.
Proponowałem kiedyś na maila zasilanie grzejników właśnie z zasobnika CWU na osobnej pompie jako osobny niezależny obwód, świetnie się to sprawdza i grzeje skutecznie. O każdej porze dnia, nocy i roku.Tylko nie z każdym zasobnikiem CWU...
Tak na marginesie, sugerowałbym dołożenie w łazienkach (tam gdzie są większe straty ciepła) wymiennika ściennego oprócz podłogówki.

wihajster
10-03-2016, 23:57
Jak na dziś jest różnica (pomijając historię z przed 2-3 lat) pomiędzy rozdzielaczami Kan, a Capricorn.
Potrzebuję rozdzielnię na 9 obwodów.
Z KAN-em nigdy nie miałem problemów. Capricorn - chińszczyzna z badziewnym osprzętem.

darianus
11-03-2016, 07:05
Moim zdaniem łazienka powinna być na osobnych obwodach, bo przeważnie TAM właśnie brakuje ciepła. Jeśli ją połączysz (dasz wspólną pętlę) z innym pomieszczeniem możesz stracić kontrolę nad możliwością ustalania temperatury.
Grzejniki drabinkowe podłączone do podłogówki??? Jeśli na zasilaniu to jeszcze odczujesz ich "działanie", jeśli na końcu to zapomnij o jakimkolwiek grzaniu.
Według mnie BARDZO zły pomysł. Ale nie bierz tego zbyt poważnie... Wolnoć Tomku w swoim domku.
Proponowałem kiedyś na maila zasilanie grzejników właśnie z zasobnika CWU na osobnej pompie jako osobny niezależny obwód, świetnie się to sprawdza i grzeje skutecznie. O każdej porze dnia, nocy i roku.Tylko nie z każdym zasobnikiem CWU...
Tak na marginesie, sugerowałbym dołożenie w łazienkach (tam gdzie są większe straty ciepła) wymiennika ściennego oprócz podłogówki.
Dziękuję za poradę :) Chyba najlepiej będzie, jak poczekam na wyniki OZC. Łazienki mam centralnie położone w domu, tylko jedna ściana jest zewnętrzną, być może obejdzie się bez drabinek.

hektor80
11-03-2016, 10:11
kolejne pytanie. Rozdzielacz z mosiądzu czy nierdzewka. Różnica w cenie ok 70zł. z tym że w przypadku 75080A (mosiądz) w zestawie nie ma spustu i odpowietrzacza a w N75080A (nierdzewka) jest. Tak więc po dodaniu tych elementów do mosiądzu. ceny się równają...

jaki odpowietrznik, ręczny czy automatyczny?

hektor80
11-03-2016, 10:12
hektor80 jeśli jesteś pewien że nie będziesz miał teraz jak i w przyszłości sterowania pokojowego wówczas wystarczy Ci rozdzielacz serii 55A (z samymi przepływomierzami na belce powrotnej).
Natomiast automatycznie pozbawi Cię to możliwości zainstalowania w przyszłości jakiejkolwiek automatyki sterowania/różnicowania temp. w pomieszczeniach.

Nie wiem co jest źródłem ciepła i jaka będzie temp. zasilania ale rozdzielacze serii 55A i 75A wymagają zasilania wodą o przygotowanym wcześniej parametrze (temperaturą) dla instalacji OP.

kocioł kondensacyjny + 100% podłogówka. bez mieszacza oczywiście

Liwko
11-03-2016, 10:23
kocioł kondensacyjny + 100% podłogówka. bez mieszacza oczywiście

Przy 140m2 sterowania też nie rób, nie ma sensu.

hektor80
11-03-2016, 10:31
Przy 140m2 sterowania też nie rób, nie ma sensu.

nie będę. nawet nie ciągnąłem kabelków....

KAN-therm
11-03-2016, 17:44
Rozdzielacz z mosiądzu czy nierdzewka. Różnica w cenie ok 70zł. z tym że w przypadku 75080A (mosiądz) w zestawie nie ma spustu i odpowietrzacza a w N75080A (nierdzewka) jest. Tak więc po dodaniu tych elementów do mosiądzu. ceny się równają...

jaki odpowietrznik, ręczny czy automatyczny?


Rozdzielacze nierdzewne serii N75... posiadają większy rozmiar belki 11/4" a dodatkowo ściany profilu nierdzewnego z którego produkowany jest rozdzielacz są cieńsze niż w rozdzielaczu mosiężnym, powoduje to że rozdzielacz nierdzewny ma znacznie lepszą hydraulikę.

Z tego tez powodu osobiście wybrałbym wersję nierdzewną.

Odpowietrzniki stosowane w belkach rozdzielaczy są to wersje ręczne.

PliP
11-03-2016, 22:21
Rozdzielacze nierdzewne serii N75... posiadają większy rozmiar belki 11/4" a dodatkowo ściany profilu nierdzewnego z którego produkowany jest rozdzielacz są cieńsze niż w rozdzielaczu mosiężnym, powoduje to że rozdzielacz nierdzewny ma znacznie lepszą hydraulikę.

Z tego tez powodu osobiście wybrałbym wersję nierdzewną.

Odpowietrzniki stosowane w belkach rozdzielaczy są to wersje ręczne.
To jaki konkretnie rozdzielacz byś polecił na 9 w miarę równych obwodów o łącznej długości ok. 600 metrów.
Do tego zawór 3D z siłownikiem. Zasilanie wodą o różnej temp. która pochodzi z bufora.
Do sterowania planuję wybrać Sterownik ST-431N
Najważniejsze gdzie taki zestaw kupić?

KAN-therm
12-03-2016, 12:06
Jak już zauważył hektor80 różnica w cenie pomiędzy rozdzielaczem mosiężnym (wraz z dodatkowym wyposażeniem tj. redukcją 1"x1/2" + zawór spustowo-odpowietrzajcy) a rozdzielaczem nierdzewnym kompletnym (z grupą spustowo-odpowietrzającą) to około 14 PLN w przypadku wersji 9-obwodowej na korzyść mosiądzu.

Dlatego w tym przypadku ale także także polecę nierdzewkę (serię N75A), masz fabrycznie połączone elementy na które udzielona jest gwarancja, pozostaje kwestia podłączenia zasilania i powrotu z kotła.

Tu uwaga
Rozdzielacze nierdzewne, w odróżnieniu od wersji mosiężnych są inaczej podłączane: zasilanie ze źródła ciepła na dolną belkę (przepływomierze na zasilaniu), powrót do źródła ciepła z górnej belki. Zawory pod siłowniki (jeśli kiedyś chciałbyś wykorzystać) posiadają gwint M30x1,5.

Tak samo jak w przypadku hektora80, jeśli naprawdę nie planujesz regulacji temp. w pomieszczeniach wówczas możesz wykorzystać tańszą (różnica w cenia katalogowej to ponad 200 PLN) wersję mosiężną serii 55A, która posiada tylko przepływomierze na belce powrotnej.

Produkty KAN można kupić w hurtowniach Onninen:
http://pl.kan-therm.com/contact/distributors/main.html

Można też spróbować tu ale nie jestem pewien czy sklep jeszcze działa:
https://www.kanshop.pl/

PliP
14-03-2016, 20:59
(...) Rozdzielacze nierdzewne, w odróżnieniu od wersji mosiężnych są inaczej podłączane: zasilanie ze źródła ciepła na dolną belkę (przepływomierze na zasilaniu), powrót do źródła ciepła z górnej belki. Zawory pod siłowniki (jeśli kiedyś chciałbyś wykorzystać) posiadają gwint M30x1,5.
Czy rozdzielacze nierdzewki w wersji 9 obiegów występują bez zaworów na siłowniki?
Czyli kopia wersji mosiężnej - seria 55A.

hektor80
15-03-2016, 06:57
Jak już zauważył hektor80 różnica w cenie pomiędzy rozdzielaczem mosiężnym (wraz z dodatkowym wyposażeniem tj. redukcją 1"x1/2" + zawór spustowo-odpowietrzajcy) a rozdzielaczem nierdzewnym kompletnym (z grupą spustowo-odpowietrzającą) to około 14 PLN w przypadku wersji 9-obwodowej na korzyść mosiądzu.

Dlatego w tym przypadku ale także także polecę nierdzewkę (serię N75A), masz fabrycznie połączone elementy na które udzielona jest gwarancja, pozostaje kwestia podłączenia zasilania i powrotu z kotła.

Tu uwaga
Rozdzielacze nierdzewne, w odróżnieniu od wersji mosiężnych są inaczej podłączane: zasilanie ze źródła ciepła na dolną belkę (przepływomierze na zasilaniu), powrót do źródła ciepła z górnej belki. Zawory pod siłowniki (jeśli kiedyś chciałbyś wykorzystać) posiadają gwint M30x1,5.

Tak samo jak w przypadku hektora80, jeśli naprawdę nie planujesz regulacji temp. w pomieszczeniach wówczas możesz wykorzystać tańszą (różnica w cenia katalogowej to ponad 200 PLN) wersję mosiężną serii 55A, która posiada tylko przepływomierze na belce powrotnej.

Produkty KAN można kupić w hurtowniach Onninen:
http://pl.kan-therm.com/contact/distributors/main.html

Można też spróbować tu ale nie jestem pewien czy sklep jeszcze działa:
https://www.kanshop.pl/

Rozumiem, że aby mieć możliwość awaryjnego odłączenia danej pętli, muszę mieć oprócz przepływomierzów także zawory?

PliP
15-03-2016, 07:27
Rozumiem, że aby mieć możliwość awaryjnego odłączenia danej pętli, muszę mieć oprócz przepływomierzów także zawory?
No racja przecież nawet podczas napełniania i odpowietrzania zawory się przydadzą :/
Ja już zacząłem nierdzewki bez zaworów szukać tylko z samymi rotometrami :(

hektor80
15-03-2016, 07:34
No racja przecież nawet podczas napełniania i odpowietrzania zawory się przydadzą :/
Ja już zacząłem nierdzewki bez zaworów szukać tylko z samymi rotometrami :(

Tak chciałem się tylko upewnić, bo wczoraj już zamówiłem nierdzewkę...

fox503
15-03-2016, 14:53
Witam,

Czy mając przygotowany projekt podłogówki z SDG i znając parametry:
`Obliczony spadek ciśnięcia w wężownicy [Pa]` oraz `Strumień masowy czynnika przepływającego przez grzejnik [kg/s]` dla poszczególnych pętli
jestem w stanie dopasować pompę pokonującej określone opory i czy dana pompa obiegowa zapewni mi optymalny przepływ ?

jacekpawelski
15-03-2016, 16:19
niech mi ktoś podpowie, chciałbym zrobić łazienkę na piętrze, cały dylemat w tym że to stare budownictwo, mówiąc stare mam na myśli początek zeszłego wieku, a chciałbym zrobić tam podłogówkę, w pomieszczeniu w którym chce to zrobić jest drewniana podłoga ułożona na konstrukcji, do stropu jest jakieś 15 cm, nie chciałbym robić tam wylewki bo mogło by to zbyt mocno obciążyć strop, czy ktoś ma jakiś pomysł ?

teres
15-03-2016, 18:10
Witam,

Czy mając przygotowany projekt podłogówki z SDG i znając parametry:
`Obliczony spadek ciśnięcia w wężownicy [Pa]` oraz `Strumień masowy czynnika przepływającego przez grzejnik [kg/s]` dla poszczególnych pętli
jestem w stanie dopasować pompę pokonującej określone opory i czy dana pompa obiegowa zapewni mi optymalny przepływ ?
Tak. Liczysz pętlę z największym oporem, a później sumujesz przepływ ze wszystkich petli.


niech mi ktoś podpowie, chciałbym zrobić łazienkę na piętrze, cały dylemat w tym że to stare budownictwo, mówiąc stare mam na myśli początek zeszłego wieku, a chciałbym zrobić tam podłogówkę, w pomieszczeniu w którym chce to zrobić jest drewniana podłoga ułożona na konstrukcji, do stropu jest jakieś 15 cm, nie chciałbym robić tam wylewki bo mogło by to zbyt mocno obciążyć strop, czy ktoś ma jakiś pomysł ?
Tak, ogrzewanie podłogowe w systemie suchym.

PliP
15-03-2016, 22:46
Tak chciałem się tylko upewnić, bo wczoraj już zamówiłem nierdzewkę...
W jakim sklepie zamawiałeś?

hektor80
16-03-2016, 08:24
W jakim sklepie zamawiałeś?

W swojej lokalnej hurtowni

PaRa
19-03-2016, 06:37
Mam pytanie, dostałem cenę na podłogówkę 75 zł brutto z m2 :
- styropian w moim zakresie reszta po stronie firmy
- materiały z KAN
- bez projektu, łazienki co 8 cm pokoje co 12 cm

Budowa pod Warszawą.

Zastanawiam się czy zrobić projektu i niech to zrobi lokalny człowiek wg projektu. Polecicie kogoś do zrobienia projektu ?
Czy nie wyjdzie mi podobna kwota jeśli firma zrobi mi to z 8% VAT-em ?

fotohobby
19-03-2016, 08:51
Rozumiem, że "lokalny człowiek" robi baz faktury ? Z firmą, jeśłi nie zachcą sobie doliczyć marży do materiału może wyjść porównywalnie.

Te 8cm w łazienkach jest ok, tam nigdy za wiele. Ale te 12 cm w pozostałych pomieszczeniach to marnotrawienie materiału. Jeśli masz policzone OZC to projekt zrobisz sobie sam na Purmo SDG

PaRa
19-03-2016, 09:49
Rozumiem, że "lokalny człowiek" robi baz faktury ? Z firmą, jeśłi nie zachcą sobie doliczyć marży do materiału może wyjść porównywalnie.

Te 8cm w łazienkach jest ok, tam nigdy za wiele. Ale te 12 cm w pozostałych pomieszczeniach to marnotrawienie materiału. Jeśli masz policzone OZC to projekt zrobisz sobie sam na Purmo SDG

Mam problem zrobione OZC, i chciałem skorzystać z SDG ale miałem problem z zainstalowaniem, nie wiem czy jest przystosowany do MacBook.

Miałem jedną wycenę, 50 brutto materiał i 35 netto robocizna.
Druga wycena jest od człowieka od pompy ciepła, wolałbym mieć cały system grzewczy o 1 osoby, bo nie może powiedzieć że moja pompa ok ale Ci od podłogówki coś spieprzyli.
Może zapłacić te 400 zł za projekt, zwróci się w materiale.

teres
19-03-2016, 13:41
Niestety jak będziesz brał projekt,materiał, wykonanie od różnych osób, to zawsze w razie "W" może wystąpić spychologia. Tak czy inaczej liczą sobie dosyć sporo.

asolt
19-03-2016, 13:56
Niestety jak będziesz brał projekt,materiał, wykonanie od różnych osób, to zawsze w razie "W" może wystąpić spychologia. Tak czy inaczej liczą sobie dosyć sporo.

Zwykle projekt jest od projektanta a wykonanie od instalatora, trudno wymagac od projektanta aby wykonywał instalacje, ale to nie jest niemozliwe.

fachman19
19-03-2016, 17:25
wystarczy zatrudnić kierownika robót sanitarnych ( a nawet należy)

Albo nadzór autorski

pecet0
19-03-2016, 20:10
Powiedzcie mi jeśli domek ma ok 83 m2 ( psów językowa parter+pietro)) w którym planuje podłogówkę na parterze i pietrze to na parterze ma być jeden rozdzielacz do dolnych obiegów a na pietrz drugi do górnych pętli podłogówki. kotłownia jest na dole,

Kable od regulatorów na pietrze mam prowadzić do rozdzielacza na pietrze czy do kotłowni?

Na necie zobaczyłam takie urządzenie (nie wiem czy w moim przypadku jest przydatne) http://www.salus-controls.pl/pl,kl06--listwa-centralna-ogrzewania-podlogowego,62,p.html ale jeśli tak to takie coś ma być zamontowane w 2 sztukach jeśli są dwa rozdzielacze, czy ma być jedno zamontowane np przy piecu nawet zdała od rozdzielaczy?

Taki jest jego schemat http://www.salus-controls.pl//data/product/attach/zJ32kl06.pdf pytam bo nie wiem gdzie z puszek pościć kable dokad

teres
19-03-2016, 20:45
Zwykle projekt jest od projektanta a wykonanie od instalatora, trudno wymagac od projektanta aby wykonywał instalacje, ale to nie jest niemozliwe.
Oczywiście, ale łatwo o przepychanki, gdy coś nie będzie "grało". Najlepiej jeśli wykonawca współpracuje z projektantem lub sam przygotowuje projekt - wtedy tylko on jest odpowiedzialny.


Powiedzcie mi jeśli domek ma ok 83 m2 ( psów językowa parter+pietro)) w którym planuje podłogówkę na parterze i pietrze to na parterze ma być jeden rozdzielacz do dolnych obiegów a na pietrz drugi do górnych pętli podłogówki. kotłownia jest na dole,

Kable od regulatorów na pietrze mam prowadzić do rozdzielacza na pietrze czy do kotłowni?
Ta listwa obsługuje max 6 termostatów (na każdy termostat może przypadać po 4 siłowniki). Jeśli się wyrobisz (np. 2 termostaty na parterze i 4 na piętrze), to możesz dać jedną listwę, wtedy wszystkie kable od termostatów ciągniesz do tej jednej listwy, a następnie z listwy do siłowników. Osobiście dawałbym raczej osobne listwy na piętro i parter.

Arturo72
20-03-2016, 00:47
Kable od regulatorów na pietrze mam prowadzić do rozdzielacza na pietrze czy do kotłowni?

A w jakim celu ?
Będzie nie potrzebnie wydana kasa na to ale skoroś bogatym człekiem to jedziesz z koksem ;)
Dawaj przy okazji sterownik taki wybajerzony w kazdym pomieszczeniu,bedzie efektownie ale nie efektywnie :)
Grunt że wydasz bezsensownie kasę a na tym Ci jedynie zalezy ;)

pecet0
20-03-2016, 06:04
A w jakim celu ?
Będzie nie potrzebnie wydana kasa na to ale skoroś bogatym człekiem to jedziesz z koksem ;)
Dawaj przy okazji sterownik taki wybajerzony w kazdym pomieszczeniu,bedzie efektownie ale nie efektywnie :)
Grunt że wydasz bezsensownie kasę a na tym Ci jedynie zalezy ;)

Arturo zdecydowanie nie o to mi chodzi żeby bezsesnsownie wydawać pieniądze. Wczoraj jednak na budowie osadzałem sobie puszki na elektrykę i zadzwoniłem po jednego instalatora hydrauliki bo chciałem poznać jego cenę.
Po czym on mi powiedział że dół można dać na jednym sterowniku, natomiast na górze muszą być w każdym pomieszczeniu argumentując że góra jest zawsze bardziej dogrzana.
Projekt domu: http://www.kbprojekt.pl/150/turowice

Następnie powiedział że minimum to jest na górze dwa sterowniki jeden w łazience a drugi odpowiedzialny za pokoje bo mówił że na dole jak zapale w kominku to tam się zrobi ciepło, a na górze w łazience będzie zimnica.

Arturo72 poradź jak się zachować.
Niby wczoraj po tamtej gadce tego gościa wczoraj osadziłem 2 dodatkowe puszki, ale nic poza tym póki co.

hektor80
21-03-2016, 07:42
Planuje drabinki w łazienkach podłączyć jako osobną pętlę w rozdzielaczu do podłogówki. Odległość rozdzielacza od drabinki w jednej łazience to ok 6m. Jakie problemy mogą z tego wyniknąć? Jak to ewentualnie wyregulować?

Liwko
21-03-2016, 07:54
Planuje drabinki w łazienkach podłączyć jako osobną pętlę w rozdzielaczu do podłogówki. Odległość rozdzielacza od drabinki w jednej łazience to ok 6m. Jakie problemy mogą z tego wyniknąć? Jak to ewentualnie wyregulować?

Zaworem przy drabince.
Osobiście mam dwa zawory w drabince. Na wejściu i na wyjściu. A to dlatego że mam zamontowaną dodatkowo grzałkę i kiedy chcę nią grzać zakręcam obydwa zawory.

hektor80
21-03-2016, 08:25
Zaworem przy drabince.
Osobiście mam dwa zawory w drabince. Na wejściu i na wyjściu. A to dlatego że mam zamontowaną dodatkowo grzałkę i kiedy chcę nią grzać zakręcam obydwa zawory.

Czym to wiem ale bardziej mi chodzi o ustawienie takiego przepływu aby cała para nie szła właśnie w ten grzejnik. Po zrobieniu projektu podłogówki wiem +/- jakie przepływy mam ustawić na poszczególnych pętlach. Ale głównym wyznacznikiem w danym pomieszczeniu i tak jest docelowa temperatura. Jak za zimno-zwiększam przepływ, za gorąco-zmniejszam. Drabinka podłączona do podłogówki udział w grzaniu pomieszczenia ma znikomy o po czym poznam że przepływ jest za silny czy za słaby...

Pytanie drugie. Jak połączyć dwa rozdzielacze (parter-poddasze)? Szeregowo czy trójnik przy kotle i rozejście na poszczególne rozdzielacze?

fox503
21-03-2016, 10:38
Tak. Liczysz pętlę z największym oporem, a później sumujesz przepływ ze wszystkich petli.

.

1. Największy opór w pętli: 21520 [Pa] tj. 21.52 [kPa]
2. Po zsumowaniu przepływu ze wszystkich pętli: 30 l/min

Wychodzi z tego, że 220 m2 podłogówki dwupiętrowej będzie działać na 2 biegu pompki ?
350713

pecet0
21-03-2016, 18:11
Arturo72 możesz sie odnieść do wczorajszego pytania?

Arturo72
21-03-2016, 18:19
Arturo72 możesz sie odnieść do wczorajszego pytania?
Jeśli podlogowka jest zaprojektowana pod wyliczone straty czy zyski ciepła i po regulacji podlogowki sterowniki w każdym pomieszczeniu będą zbędne. Robotę załatwi regulacja.

Masz kominek,zrób DGP,tez w lazience a będzie cieplutko.

asolt
21-03-2016, 19:47
Drabinka podłączona do podłogówki udział w grzaniu pomieszczenia ma znikomy o po czym poznam że przepływ jest za silny czy za słaby...



Nie ma znikomego udziału, czasem jak to wynika z obliczen i praktyki udział grzejnika dochodzi do 50%, kazdy przypadek jest inny i inne są straty na m2 w łazience. Na ogół (ponad 90%) dla utrzymania temp normowej w łazience czyli 24o C moc podłogowki przy sensownej (najmniejszej mozliwej Tz) jest za mała i konieczne jest zastosowanie grzejnika drabinkowego dla uzupelnienia mocy. Jak ustawic przepływ? jezeli nie ma obliczonego przepływu to pozostaje metoda prób i błedów az sie dojdzie do szukanego przepływu. Co do rozdzielaczy to zawsze łaczymy je równolegle.

teres
21-03-2016, 20:23
1. Największy opór w pętli: 21520 [Pa] tj. 21.52 [kPa]
2. Po zsumowaniu przepływu ze wszystkich pętli: 30 l/min

Wychodzi z tego, że 220 m2 podłogówki dwupiętrowej będzie działać na 2 biegu pompki ?
350713

Na to by wychodziło, swoją drogą 20kPa na pętli to już taka górna granica. Aż jestem lekko zdziwiony, że do pomp ciepła dają takie mocne pompy.

fox503
22-03-2016, 11:56
Wielu instalatorów informuje, że ta ekonomiczna pompa obiegowa panasonica jest zdecydowanie za słaba do pociągnięcia tak dużej powierzchni podłogówki i proponują dołożenie sprzęgła i drugiej pompki obiegowej aby uzyskać optymalny przepływ (>1,5 m3/h)

hektor80
22-03-2016, 17:13
Nie ma znikomego udziału, czasem jak to wynika z obliczen i praktyki udział grzejnika dochodzi do 50%, kazdy przypadek jest inny i inne są straty na m2 w łazience. Na ogół (ponad 90%) dla utrzymania temp normowej w łazience czyli 24o C moc podłogowki przy sensownej (najmniejszej mozliwej Tz) jest za mała i konieczne jest zastosowanie grzejnika drabinkowego dla uzupelnienia mocy. Jak ustawic przepływ? jezeli nie ma obliczonego przepływu to pozostaje metoda prób i błedów az sie dojdzie do szukanego przepływu. Co do rozdzielaczy to zawsze łaczymy je równolegle.

Jaka srednica jest wystarczajaca do polaczenia rozdzielaczy? Miedz 22 wystarczy?

asolt
22-03-2016, 17:20
Jaka srednica jest wystarczajaca do polaczenia rozdzielaczy? Miedz 22 wystarczy?

Do trójnika od strony urządzenia grzewczego cu28, po rozdziale w zaleznosci od wielkosci rozdzielaczy, dla rozdzielaczy powyzej 7 obw. zawsze stosuję cu 28 ponizej moze byc cu22. Nie warto oszczedzac i zwiekszac niepotrzebnie oporów.

hektor80
22-03-2016, 17:30
Jak ustawic przepływ? jezeli nie ma obliczonego przepływu to pozostaje metoda prób i błedów az sie dojdzie do szukanego przepływu.

Zrobilem projekt w Kan SDG i w przypadku podlogowki jest wyliczony przeplyw. Jednak nigdzie nie widze przeplywu dla drabinki...

hektor80
22-03-2016, 17:32
Do trójnika od strony urządzenia grzewczego cu28, po rozdziale w zaleznosci od wielkosci rozdzielaczy, dla rozdzielaczy powyzej 7 obw. zawsze stosuję cu 28 ponizej moze byc cu22. Nie warto oszczedzac i zwiekszac niepotrzebnie oporów.

Dzieki za informacje.

hektor80
22-03-2016, 17:54
Do trójnika od strony urządzenia grzewczego cu28, po rozdziale w zaleznosci od wielkosci rozdzielaczy, dla rozdzielaczy powyzej 7 obw. zawsze stosuję cu 28 ponizej moze byc cu22. Nie warto oszczedzac i zwiekszac niepotrzebnie oporów.

Tak na marginesie, jest sens zwiekszac srednice skoro z pieca wychdzi 3/4 cala ?

asolt
22-03-2016, 18:02
Zrobilem projekt w Kan SDG i w przypadku podlogowki jest wyliczony przeplyw. Jednak nigdzie nie widze przeplywu dla drabinki...

Bo SDG tego nie liczy, to mozna wyliczyc w Audytorze CO (moc grzejnika podłogowego) i OZC (przepływ i moc grzejnika drabinkowego)

grzeniu666
22-03-2016, 18:40
Tak na marginesie, jest sens zwiekszac srednice skoro z pieca wychdzi 3/4 cala ?

No aby nie dodawać kolejnych oporów... chyba.
Ja mam cztery rozdzielacze (mniejsza o to dlaczego), 22 pętle (po ~60m), od kotła ca. 5 metrów metry rurą PP40, a odejścia do rozdzielaczy (średnio po 3m) PP32.

KAN-therm
22-03-2016, 19:39
Bo SDG tego nie liczy, to mozna wyliczyc w Audytorze CO (moc grzejnika podłogowego) i OZC (przepływ i moc grzejnika drabinkowego)

SDG podaje szacunkowe przepływy tylko dla grzejnika podłogowego - nie ma możliwości obliczania przepływów w instalacji grzejnikowej.

Moc dla łazienek została przypisana w 100% dla wydajności OP - zobacz jak wyszło, masz deficyt lub nadmiar.

hektor80
23-03-2016, 08:42
Do trójnika od strony urządzenia grzewczego cu28, po rozdziale w zaleznosci od wielkosci rozdzielaczy, dla rozdzielaczy powyzej 7 obw. zawsze stosuję cu 28 ponizej moze byc cu22. Nie warto oszczedzac i zwiekszac niepotrzebnie oporów.

Będe miał dwa rozdzielacze 8-obwodowe więc zgodnie z Twoją sugestią do trójnika zastosuje cu28 a od trójnika do rozdzielaczy cu25

hektor80
23-03-2016, 08:46
SDG podaje szacunkowe przepływy tylko dla grzejnika podłogowego - nie ma możliwości obliczania przepływów w instalacji grzejnikowej.

Moc dla łazienek została przypisana w 100% dla wydajności OP - zobacz jak wyszło, masz deficyt lub nadmiar.

Z 10% rezerwą mam teoretycznie 30W zapasu....

Ps.

Nigdzie nie mogę dostać Waszego rozdzielacza ze stali nierdzewnej N75080A... Na 9 obwodów mam ale 8 żadna hurtownia nie ma. Podobno Wy też nie macie. Co się dzieje?

hektor80
23-03-2016, 09:35
Kolejne z serii pytań...

Większość pętli na dobiegu będzie w otulinie (zasilanie, powrót berz otuliny) żeby nie tracić niepotrzebnie energii zanim dotrze do docelowego pomieszczenia. Otuliny są różne, planuje użyć 6mm. czyli łączna grubość pex16 będzie wynosiła 28mm. Wylewki mam mieć ok 6.5 cm. Czy nie będzie pękało w tym miejscu? Chyba że zastosować otulinę 4mm..

hektor80
23-03-2016, 20:14
Będe miał dwa rozdzielacze 8-obwodowe więc zgodnie z Twoją sugestią do trójnika zastosuje cu28 a od trójnika do rozdzielaczy cu25

Wróć... nie cu25 tylko cu22 lub cu28. Nie ma cu25. Mój błąd

asolt
23-03-2016, 20:40
Kolejne z serii pytań...

Większość pętli na dobiegu będzie w otulinie (zasilanie, powrót berz otuliny) żeby nie tracić niepotrzebnie energii zanim dotrze do docelowego pomieszczenia. Otuliny są różne, planuje użyć 6mm. czyli łączna grubość pex16 będzie wynosiła 28mm. Wylewki mam mieć ok 6.5 cm. Czy nie będzie pękało w tym miejscu? Chyba że zastosować otulinę 4mm..

Nie bedzie pękało

KAN-therm
23-03-2016, 23:44
Nie zapomnij też o jakimś plastyfikatorze do wylewki.

Z rozdzielaczem sprawdzę jak wygląda sprawa...

Tomaszs131
24-03-2016, 08:33
Plastyfikator plus włókna.

hektor80
24-03-2016, 08:59
Plastyfikator plus włókna.

Wykonawca oprócz plastyfikatora/włókna namawia mnie na siatkę. Warto dawać? Jaki plastyfikator/włókna polecacie? Co dawaliście?

Tomaszs131
24-03-2016, 09:21
Siatki nie dawałem i żadnych pęknieć nie zauważyłem.
Prawdopodobnie wszystko zależy od grubości, jakości posadzki (płukany piach), odpowiedniej dylatacji. Im cieńsza wylewka tym bardziej skłaniałbym się ku siatce. U mnie od 10 do 12 cm posadzki.

hektor80
24-03-2016, 09:34
Siatki nie dawałem i żadnych pęknieć nie zauważyłem.
Prawdopodobnie wszystko zależy od grubości, jakości posadzki (płukany piach), odpowiedniej dylatacji. Im cieńsza wylewka tym bardziej skłaniałbym się ku siatce. U mnie od 10 do 12 cm posadzki.

no tak, przy takiej grubości chyba nie ma sensu dawać siatki. Ja będę miał na dole ok 6.5cm a na górze ok 6cm wylewki więc chyba się skuszę na tą siatkę....

Tomaszs131
24-03-2016, 10:00
no tak, przy takiej grubości chyba nie ma sensu dawać siatki. Ja będę miał na dole ok 6.5cm a na górze ok 6cm wylewki więc chyba się skuszę na tą siatkę....

W takim przypadku należy ją dać.

kubek86
29-03-2016, 20:25
Potrzebuje wybrać pompę do podłogówki zasilanej z bufora. Podłogówka 100 m2, najdłuższa pętla 80 m maksymalny spadek ciśnienia na tej pętli to ~7kPa. Jaką wybrać pompę? Oglądałem takie: WILO YONOS PICO 25/1-4 i WILO YONOS PICO 25/1-6. Czy któraś z nich będzie odpowiednia, a może jakąś inną, może tańszą?

teres
29-03-2016, 21:16
Ta mniejsza. WILO to dobra firma, nie kombinowałbym z tańszymi chińczykami.

jacekpawelski
05-04-2016, 13:21
powiedz coś więcej na ten temat, pierwszy raz słyszę o tym rozwiązaniu :)

Darek Volke
06-04-2016, 15:33
Panowie zadałem to pytanie w innym wątku ale bardzo zależy mi na czasie stąd pytanie do was, czy dawaliście folię na piętrze pod syropian? oczywiście
będzie tam podłogówka
pozdrawiam

plusfoto
06-04-2016, 15:43
Pod styropian nie ale pod rurki tak.

Tomaszs131
06-04-2016, 15:52
Na parterze jak i na poddaszu nie położyłem foli. W piwnicy pod posłogówkę tak.

Darek Volke
06-04-2016, 15:52
Pod styropian nie ale pod rurki tak.
Pod rurki to wiadomo, czyli pod styro na stropie nie trzeba żadnej foli? no to prima bo zdania są podzielone

kubek86
06-04-2016, 18:35
powiedz coś więcej na ten temat, pierwszy raz słyszę o tym rozwiązaniu :)

Tutaj jest dużo informacji http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/ .

teres
06-04-2016, 21:17
Pod rurki to wiadomo, czyli pod styro na stropie nie trzeba żadnej foli? no to prima bo zdania są podzielone
Nie potrzeba. Folię dajesz jeśli zależy Ci na tym, żeby przypadkiem nie zalać parteru (bo np. jest już wykończony i zamieszkany).

meczesiu
12-04-2016, 18:44
Witam , szukam kogoś kto niedrogo zrobi projekt ogrzewania podłogowego w całym domu 90 m2 Macie jakieś namiary?

Liwko
12-04-2016, 19:03
Witam , szukam kogoś kto niedrogo zrobi projekt ogrzewania podłogowego w całym domu 90 m2 Macie jakieś namiary?

Jaki dom? Jakie wykończenie podłóg?

meczesiu
12-04-2016, 19:16
Jaki dom? Jakie wykończenie podłóg?

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornel

Salon, pokoje, hol panele, kuchnia, łazienka, wiatrołap, kafelki

Liwko
12-04-2016, 19:57
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornel (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.archipelag.pl% 2Fprojekty-domow%2Fkornel)

Salon, pokoje, hol panele, kuchnia, łazienka, wiatrołap, kafelki

Wszędzie gdzie panele + łazienka zrób co 10cm, resztę co 15. Będzie dobrze.

meczesiu
12-04-2016, 20:11
Wszędzie gdzie panele + łazienka zrób co 10cm, resztę co 15. Będzie dobrze.

W salonie zrobić 2 obwody?

Liwko
12-04-2016, 20:28
W salonie zrobić 2 obwody?

Tak, a wszędzie indziej po jednym.

meczesiu
12-04-2016, 21:25
Tak, a wszędzie indziej po jednym.

Jaki poleciłbyś mi rozdzielacz do podłogówki stosunkowo cena/jakość - ogrzewanie będzie gazowe - piec VICTRIX 12 X, rozumiem, ze pompa z pieca uciągnie moją podłogówkę?

Liwko
12-04-2016, 21:43
Jaki poleciłbyś mi rozdzielacz do podłogówki stosunkowo cena/jakość - ogrzewanie będzie gazowe - piec VICTRIX 12 X, rozumiem, ze pompa z pieca uciągnie moją podłogówkę?

Twoja pompka spokojnie to ogarnie, a rozdzielacze weź najprostsze. Moje wyglądają tak.

https://lh3.googleusercontent.com/-fTsGV__cLmI/TxglHMsXihI/AAAAAAAAAyU/SQR0Jax4Ykcj4bxnVRXUQbp6LpU4gY8YACCo/s800-Ic42/SAM_0248.JPG

Wyregulowałem przepływy imbusem i od pięciu lat ich nie dotknąłem.

grzeniu666
12-04-2016, 22:06
Moim zdaniem petle 140m to nie najlepszy pomysl, rozdzielacz bym bral choc z rotametrami, ale co ja tam wiem, rekordzista forum nie jestem ;)

fenix2
12-04-2016, 22:27
Dokładnie. Rozdzielacz z rotametrami. A pętle max. 100mb.

Liwko
13-04-2016, 06:32
Fakt, pętle najlepiej do 100mb, ale rotametry? Nie mam i żyję. O gównianych rotametrach też się tutaj naczytałem.

meczesiu
13-04-2016, 06:52
Dokładnie. Rozdzielacz z rotametrami. A pętle max. 100mb.

Liczę się z pieniędzmi, ale jeżeli miałbym kupować już rozdzielacz to wolę serce podłogówki, aby było dobrej jakości, mój brat ma problemy właśnie przez to, że kupił coś z allegro no name. Macie jakieś propozycje rozdzielaczy?

hektor80
13-04-2016, 07:13
Liczę się z pieniędzmi, ale jeżeli miałbym kupować już rozdzielacz to wolę serce podłogówki, aby było dobrej jakości, mój brat ma problemy właśnie przez to, że kupił coś z allegro no name. Macie jakieś propozycje rozdzielaczy?

Ja niedawno zakupiłem dwa rozdzielacze z nierdzewki KAN....

352771

Slyder
13-04-2016, 07:39
jeżeli nie tajemnica to ile dałeś ?

hektor80
13-04-2016, 07:44
jeżeli nie tajemnica to ile dałeś ?

8-obwodowy - 745
9-obwodowy - 817

brutto...

Slyder
13-04-2016, 07:56
dzięki :)

Wykona
13-04-2016, 08:00
Dokładnie. Rozdzielacz z rotametrami. A pętle max. 100mb.

Jeśli pętle są zbliżonej długości to rotametry nie są niezbędne. Jeśli szukasz oszczędności to nie tutaj kup coś sprawdzonego ze średniej półki cenowej np. PURMO, KISAN, UPPONOR, REHAU (kolejność przypadkowa).

meczesiu
13-04-2016, 08:49
Fakt, pętle najlepiej do 100mb, ale rotametry? Nie mam i żyję. O gównianych rotametrach też się tutaj naczytałem.

A gdybym zrobił np tak: w Salonie (27 m2) 2 pętle po 100 m (np ominąłbym miejsce gdzie będzie stał wypoczynek), w każdym z pokoi (14, 11, 11, m2) też takie pętle po 100 m2 i ominąłbym miejsca szaf wnękowych.

grzeniu666
13-04-2016, 09:00
U mnie pętle są bardzo zbliżonej długości, ale rotametry zdecydowanie się przydają (nie wiem ile drożej wychodzą).
Jak mam rozdzielacze KAN 75A (8 obwodów 75080A to 670zł, plus jakis odpowietrznik). O tanich rozdzielaczach (Capricorna?) chyba coś tu było złego pisane, przyzwoite przy okazji raczej nie mają "gównianych rotametrów".

Nie wiem jak ocieplasz chatkę i dlaczego Liwko "zaprojektował" takie rozstawy (może chodzi o to aby można Ci było łatwiej pompę ciepła sprzedać), ale na mój gust łazienka OK co 10, ale panele co 15 a płytki co 20 (a i to raczej będzie na wyrost).

hektor80
13-04-2016, 09:04
A gdybym zrobił np tak: w Salonie (27 m2) 2 pętle po 100 m (np ominąłbym miejsce gdzie będzie stał wypoczynek), w każdym z pokoi (14, 11, 11, m2) też takie pętle po 100 m2 i ominąłbym miejsca szaf wnękowych.

nie omijaj niczego w salonie.. przestawisz wypoczynek i będzie kicha

Liwko
13-04-2016, 09:12
A gdybym zrobił np tak: w Salonie (27 m2) 2 pętle po 100 m (np ominąłbym miejsce gdzie będzie stał wypoczynek), w każdym z pokoi (14, 11, 11, m2) też takie pętle po 100 m2 i ominąłbym miejsca szaf wnękowych.

Lepiej zrób trzy krótsze pętle w salonie i niczego nie omijaj, wodna podłogówka i tak odda ciepło w najłatwiejszym dla niej miejscu. Osobiście podłogówkę mam też pod wanną a nawet pod lodówką.

meczesiu
13-04-2016, 09:16
Lepiej zrób trzy krótsze pętle w salonie i niczego nie omijaj, wodna podłogówka i tak odda ciepło w najłatwiejszym dla niej miejscu. Osobiście podłogówkę mam też pod wanną a nawet pod lodówką.

To jeszcze jedna zagłostka, czy robić podłogówkę w kibelku i pomieszczeniu gospodarczym, bo myślałem, żeby zrezygnować z tych dwóch miejsc.

Liwko
13-04-2016, 09:17
Nie wiem jak ocieplasz chatkę i dlaczego Liwko "zaprojektował" takie rozstawy (może chodzi o to aby można Ci było łatwiej pompę ciepła sprzedać), ale na mój gust łazienka OK co 10, ale panele co 15 a płytki co 20 (a i to raczej będzie na wyrost).

Wprawdzie nie mam paneli, ale pod płytkami na parterze mam co 15cm a w łazience co 10 i jest bardzo dobrze. Dlatego skoro panele nieco gorzej przewodzą dałbym też co 10cm.

Podczas dużych mrozów wyczuwa się gołą stopą pętle co 15cm, a co 20 będzie tylko gorzej.
Przy tej powierzchni dużo więcej rurki nie pójdzie a komfort będzie większy i więcej wody w układzie, co też jest z zyskiem dla kieszeni i dla kociołka.

grzeniu666
13-04-2016, 09:19
Ja bym tam nie robił.
Salon trzy pętle, pokoje małe po jednej, większy+hol dwie (łącznie), łazienka jedna, kuchnia jedna.
Pętle po ca. 1/3 rolki 200m. Razem 3 rolki. I heja.

@Liwko, a ja mam pod panelami co 25cm, i też jest bardzo dobrze...

Co do płytek OK, moim zdaniem można je traktować trochę jak "grzejniczki", mam np. w salonie litą dechę, więc płytka w holu (6m2, otwarty na salon) ma trochę taką funkcję.

Liwko
13-04-2016, 09:19
To jeszcze jedna zagłostka, czy robić podłogówkę w kibelku i pomieszczeniu gospodarczym, bo myślałem, żeby zrezygnować z tych dwóch miejsc.

W pomieszczeniu gospodarczym zrób osobną, a w kibelku zrób razem z łazienką.

hektor80
13-04-2016, 09:22
Ja bym tam nie robił.
Salon trzy pętle, pokoje małe po jednej, większy+hol dwie (łącznie), łazienka jedna, kuchnia jedna.
Pętle po ca. 1/3 rolki 200m. Razem 3 rolki. I heja.

@Liwko, a ja mam pod panelami co 25cm, i też jest bardzo dobrze...

grzeniu, te 25cm to masz może na poddaszu??

grzeniu666
13-04-2016, 09:25
grzeniu, te 25cm to masz może na poddaszu??
Piętro (bez skosów, wyżej poddasze nieużytkowe, GK zasypane celulozą chyba coś 35-40cm).

Ale poczekaj, zerknę do fot żeby nie skłamać z tym rozstawem...
OK, pokój od południa 25, dwa od północy co 20.

Liwko
13-04-2016, 09:31
Na piętrze zazwyczaj (przy dobrym ociepleniu stropu) będzie niższe zapotrzebowanie na ciepło.

I tak przy tak małej powierzchni dałbym gęściej.

kubek86
13-04-2016, 09:37
Zaworem przy drabince.
Osobiście mam dwa zawory w drabince. Na wejściu i na wyjściu. A to dlatego że mam zamontowaną dodatkowo grzałkę i kiedy chcę nią grzać zakręcam obydwa zawory.

@Liwko zasilanie i powrót masz na dole drabinki, a grzałkę włożoną od góry? Czy może inaczej to zrobiłeś?

Liwko
13-04-2016, 09:42
Zawory mam na dole i grzałkę na dole. Jak będę w domu i nie zapomnę to pstryknę zdjęcie. (albo zaraz coś w necie poszukam)

Liwko
13-04-2016, 09:47
@Liwko zasilanie i powrót masz na dole drabinki, a grzałkę włożoną od góry? Czy może inaczej to zrobiłeś?

Coś w ten deseń

http://cdn20.urzadzamy.smcloud.net/s/photos/t/6645/Monta_grza_ki_w_grzejniku_1176391.jpg

kubek86
13-04-2016, 09:54
Coś w ten deseń

OK. Dzięki.

hektor80
13-04-2016, 09:54
Piętro (bez skosów, wyżej poddasze nieużytkowe, GK zasypane celulozą chyba coś 35-40cm).

Ale poczekaj, zerknę do fot żeby nie skłamać z tym rozstawem...
OK, pokój od południa 25, dwa od północy co 20.

pytam. bo mi tak wlasnie wychodzi z OZC ale trochę boję sie dać co 25cm. Więc pewnie stanie na 20cm. Pokój nad garażem (8cm styro na suficie garażu i 7cm na podłodze pokoju) daje co 15cm chociaż z obliczeń wynika ze 20cm wystarczy ale wole dmuchać na zimne

Liwko
13-04-2016, 09:58
pytam. bo mi tak wlasnie wychodzi z OZC ale trochę boję sie dać co 25cm. Więc pewnie stanie na 20cm. Pokój nad garażem (8cm styro na suficie garażu i 7cm na podłodze pokoju) daje co 15cm chociaż z obliczeń wynika ze 20cm wystarczy ale wole dmuchać na zimne

A ty będziesz miał skosy?

hektor80
13-04-2016, 10:05
A ty będziesz miał skosy?

tak mam, lane, betonowe. Na nich aktualnie 22cm styro ale będę jeszcze dosypywał granulat styropianowy lub celulozę...

meczesiu
13-04-2016, 10:08
Ja bym tam nie robił.
Salon trzy pętle, pokoje małe po jednej, większy+hol dwie (łącznie), łazienka jedna, kuchnia jedna.
Pętle po ca. 1/3 rolki 200m. Razem 3 rolki. I heja.

@Liwko, a ja mam pod panelami co 25cm, i też jest bardzo dobrze...

Co do płytek OK, moim zdaniem można je traktować trochę jak "grzejniczki", mam np. w salonie litą dechę, więc płytka w holu (6m2, otwarty na salon) ma trochę taką funkcję.


To jakie odstępy zachować w poszczególnych pomieszczeniach, bo już się trochę zakręciłem. Dom będę miał ocieplony następująco:
- Posadzka 12 cm, Ściany 20 cm, strop 35 cm.
Jeszcze co z grzejnikiem łazienkowym (drabinką), bo myślałem, żeby zamontować duży i puścić wodę z rozdzielacza.

Link do projektu jeszcze raz: http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornel

grzeniu666
13-04-2016, 10:10
@hektor, ja swoje rozstawy mam dla założeń jak pamiętam:
- niska temp. (średnia chyba 30*, m.in. przez te dechy która mam)
- zew. -20* wew. 21*
- i do tego z chyba 10-20% naddatkiem.

Uznałem że to wystarczająco bezpieczne.

grzeniu666
13-04-2016, 10:18
@meczesiu, generalnie to nie apteka, policz jak Ci wyjdzie. Nie wiem gdzie będzie rozdzielacz. Np. dla pokoju 11m2 dla pętli 65mb z dobiegiem 2x4mb wyjdzie rozstaw 100/((65-2x4 )/11)=~20cm.

Powierzchnie masz małą, więc w sumie może bez paranoi z tymi identycznymi długościami pętli, tylko wtedy (przy rozrzucie długości pętli typu 60-100mb) tym bardziej rotametry wskazane.

Policz sobie trochę, a jeśli nie, to @Liwko Ci na pewno poleci @Asolta do obliczenia :D

Jeśli chodzi o drabinkę, to ja tam jestem za drabinką elektryczną (bez podłączania do OP).

hektor80
13-04-2016, 10:21
@hektor, ja swoje rozstawy mam dla założeń jak pamiętam:
- niska temp. (średnia chyba 30*, m.in. przez te dechy która mam)
- zew. -20* wew. 21*
- i do tego z chyba 10-20% naddatkiem.

Uznałem że to wystarczająco bezpieczne.
Ja ustawiłem temp. zasilania na 36, powrót 26 czyli średnia 31. Mieszkasz już?

grzeniu666
13-04-2016, 10:32
Dopiero od początku lutego zamieszkane na stałe. Podłogówka działała przez całą "zimę"

asolt
13-04-2016, 10:32
Policz sobie trochę, a jeśli nie, to @Liwko Ci na pewno poleci @Asolta do obliczenia :D

....

Wbrew pozorom Liwko jest dobrym marketingowcem i mam sporo zlecen dzieki jego wypowiedziom, ale jakos tak nie było okazji zeby mu podziekowac

Liwko
13-04-2016, 10:35
tak mam, lane, betonowe. Na nich aktualnie 22cm styro ale będę jeszcze dosypywał granulat styropianowy lub celulozę...

Przy skosach musisz zrobić rzadziej ze względu na kubaturę.

Liwko
13-04-2016, 10:38
Wbrew pozorom Liwko jest dobrym marketingowcem i mam sporo zlecen dzieki jego wypowiedziom, ale jakos tak nie było okazji zeby mu podziekowac

Może wreszcie będzie cię stać na płatny profil. No i może budowanie tak rozbudowanej twojej strony internetowej nie przekroczy roku. Będzie na pewno gdzie posurfować.

hektor80
13-04-2016, 10:58
Przy skosach musisz zrobić rzadziej ze względu na kubaturę.

Czyli jednak 25??

asolt
13-04-2016, 11:04
Może wreszcie będzie cię stać na płatny profil. No i może budowanie tak rozbudowanej twojej strony internetowej nie przekroczy roku. Będzie na pewno gdzie posurfować.

Chcesz surfowac? tylko po co? nadmiar wolnego czasu czy kolejna okazju do hejtu. A przy okazji jak tam lista tych bez płatnego profilu którzy udzielają sie tu na forum dosc aktywnie. Czy naprawdę ich nie dostrzegasz? Moze jakies linki z twoimi komentarzami ich dotyczącymi? Chętnie poczytam.

Liwko
13-04-2016, 11:06
Czyli jednak 25??

Raczej tak.
Ale to nie apteka jak pisał grzeniu i możesz zrobić co 20, najwyżej przydławisz.

asolt
13-04-2016, 11:06
Czyli jednak 25??

Je czesto stosuję nawet 30 cm, jezeli straty są małe nie ma sensu zageszczac ponad miarę

Liwko
13-04-2016, 11:09
Chcesz surfowac? tylko po co?

Chcę po prostu zobaczyć tą bardzo rozbudowaną stronę, która buduje się niemal od roku, i przez którą do dzisiaj nie możesz założyć PP. :D

Liwko
13-04-2016, 11:16
Je czesto stosuję nawet 30 cm, jezeli straty są małe nie ma sensu zageszczac ponad miarę

U siebie w domu?
Raczej to inwestor stosuje za twoją namową. Przy jakiejś pomyłce w OZC najwyżej puści sobie w podłogę 50 stopni i po problemie. Będzie ciepło. O braku komfortu chodzenia po tak "rzadkich" pętlach gołą stopą podczas mrozów nie wspomnę.

asolt
13-04-2016, 11:38
U siebie w domu?
Raczej to inwestor stosuje za twoją namową. Przy jakiejś pomyłce w OZC najwyżej puści sobie w podłogę 50 stopni i po problemie. Będzie ciepło. O braku komfortu chodzenia po tak "rzadkich" pętlach gołą stopą podczas mrozów nie wspomnę.

Brak komfortu?, 50 oC w zasilaniu?, pomyłka ozc ?? nie wiem o czym piszesz. Problem dalej pozostaje, jestes przeciwnikiem obliczen, dziwne ze w obecnych czasach niektórzy mają awersje do wiedzy. Chcesz to dobieraj wszystko na oko, bedziesz miał dokładnie, inni jednak nie mają zaufania do takiego doboru. Był tu jeden taki co nie liczył, a wiedział, nie idz drogą TB, on na forum muratora marnie skonczył.

meczesiu
13-04-2016, 11:54
@meczesiu, generalnie to nie apteka, policz jak Ci wyjdzie. Nie wiem gdzie będzie rozdzielacz. Np. dla pokoju 11m2 dla pętli 65mb z dobiegiem 2x4mb wyjdzie rozstaw 100/((65-2x4 )/11)=~20cm.

wiem że to nie apteka, ale nie lubię kupować, albo robić dużo na zapas, mogę dać wszędzie podłogówkę co 10 cm, ale skoro 20 też by wystarczyło to po co przepłacać, U mnie liczy się każda złotówka, (oczywiście nie ma co wpadać ze skrajności w skrajność)

asolt
13-04-2016, 12:05
wiem że to nie apteka, ale nie lubię kupować, albo robić dużo na zapas, mogę dać wszędzie podłogówkę co 10 cm, ale skoro 20 też by wystarczyło to po co przepłacać, U mnie liczy się każda złotówka, (oczywiście nie ma co wpadać ze skrajności w skrajność)

Masz rację, tyle ze na oko nie da sie tego dobrac. Mniejszy rozstaw to wieksza ilosc pexa, wieksze rozdzielacze, wieksze szafki, ogolnie wieksze koszty. Z drugiej strony masz pewnosc ze będzie działało prawidłowo bez obliczen. Wybór zawsze nalezy do inwestora.

Liwko
13-04-2016, 12:55
Policz sobie trochę, a jeśli nie, to @Liwko Ci na pewno poleci @Asolta do obliczenia :D



Widzisz grzeniu, chciałeś sobie zażartować, ale na hasło "asolt" zjawiła się od razu ta forumowa pijawka i rozpieprzyła merytoryczną dyskusję. :rolleyes:

Nie jestem żadnym przeciwnikiem obliczeń, jednak tobie asolt bym za nie nie zapłacił, szkoda pieniędzy. Za te pieniądze wolę wpakować w posadzkę więcej rurki, na pewno wyjdę na tym lepiej.

I bujaj się, nie mam zamiaru kopać się dalej z koniem.

A teraz starym zwyczajem jak zwykle możesz poskarżyć się adminowi.

Liwko
13-04-2016, 12:57
wiem że to nie apteka, ale nie lubię kupować, albo robić dużo na zapas, mogę dać wszędzie podłogówkę co 10 cm, ale skoro 20 też by wystarczyło to po co przepłacać, U mnie liczy się każda złotówka, (oczywiście nie ma co wpadać ze skrajności w skrajność)

Przy tak małej powierzchni zrób jednak nieco gęściej. Mniej wody w układzie może skutkować taktowaniem kotła. Ja przynajmniej tak bym zrobił.

asolt
13-04-2016, 13:05
Widzisz grzeniu, chciałeś sobie zażartować, ale na hasło "asolt" zjawiła się od razu ta forumowa pijawka i rozpieprzyła merytoryczną dyskusję. :rolleyes:

Nie jestem żadnym przeciwnikiem obliczeń, jednak tobie asolt bym za nie nie zapłacił, szkoda pieniędzy. Za te pieniądze wolę wpakować w posadzkę więcej rurki, na pewno wyjdę na tym lepiej.

I bujaj się, nie mam zamiaru kopać się dalej z koniem.

Teraz jak zwykle możesz poskarżyć się adminowi.

Dobór na oko to jest dyskusja merytoryczna? Nie widziałem ze jestes taki zartownis, zgłaszac ciebie do admina? szkoda jego i mojego czasu

grzeniu666
13-04-2016, 13:16
wiem że to nie apteka, ale nie lubię kupować, albo robić dużo na zapas, mogę dać wszędzie podłogówkę co 10 cm, ale skoro 20 też by wystarczyło to po co przepłacać, U mnie liczy się każda złotówka, (oczywiście nie ma co wpadać ze skrajności w skrajność)

Skoro kupujesz Victrixa 12 (zakładam że wersję ERP) z "mądrą" pompą, masz małą powierzchnię i nie masz drewna na podłodze, to ja na twoim miejscu (nie mając czasu/chęci na obliczenia) robiłbym tak jak pisałem: 3 rolki PEXa 200m, z tego zrobić 9 pętli (długości w przedziale max 50-90mb) i ułożyć łazienka/panele/płytki co 10/15/20). Średni wyjdzie ca. co 15. Powinno to chodzić na temperaturze (śr.) 30*, a w razie czego (długie mega mrozy, partackie ocieplenie) kocioł podbije trochę wyżej i też będzie dobrze.

G69
14-04-2016, 05:08
ułożyć łazienka/panele/płytki co 10/15/20). Średni wyjdzie ca. co 15. Powinno to chodzić na temperaturze (śr.) 30*,
A czy ktoś by podpowiedział ile wat oddaje metr kwadratowy takiego"grzejnika" ?
Pod rurkami jest 12cm styropianu.

grzeniu666
14-04-2016, 09:18
A czy ktoś by podpowiedział ile wat oddaje metr kwadratowy takiego"grzejnika" ?
Pod rurkami jest 12cm styropianu.

około str 55:
http://www.roth-polska.com/files/Katalog_ROTH_FHS30.03.pdf

zenon1
27-04-2016, 14:11
Witam kolegów po dłuższej nieobecności na FM.
Po przeczytaniu wielu stron o ogrzewani podłogowym.
Mam wykonać u siebie OP. na ok 100m2 domu.-powiedzmy ogólnikowo -średnio docieplonym-15 cm dobrego styro.
Tak jak sugerują koledzy -planuję-obwody do 100mb-8 obwodów + drabinka
Pex 16 Wavin -800mb
Łazienka ok-10cm- reszta ok 15 odległości rurek.
Mam pytanie dot. rozdzielacza -koledzy polecają min.-Capricorn Premium 1 - ale wybrać z belkami mosiężnymi czy stal nierdzewna ?
Cena podobna rozdzielacz kpl.10 obw- ok. 600-700 zł
Proszę o odpowiedz w sprawie rozdzielacza -Capricon- czy inny? [bez wywodów w sprawie projektu itp...]
Gdzie kupowaliście materiał ?[ może być na priv- by nie robić reklamy]
Pozdrawiam Zenon

teres
27-04-2016, 22:43
Nie bierz Capricorna, dla mnie to syf (plastikowe, urywające się przepływomierze).

Tomaszs131
28-04-2016, 06:41
Niestety muszę się zgodzić z przedmówcą....

zenon1
28-04-2016, 10:23
Jaki rozdzielacz kupić by nie mieć problemów ?
Capricorn Premium 1 - wydawał się dla mnie dobry- niby polska firma -kpl- zawory zasilania-odpowietrzniki,kraniki- przepływomierze na górnej belce-zawory termostatyczne na dolnej.Co proponujecie Kan czy inny?. Najlepiej kpl by zamontować samemu w szafce.
Jaki model -odpowiednik Capricorn Premium 1
Wydawało mi się że czytałem- obecnie nie mogę odszukać pozytywne opinie Asolta o rozdzielaczach Capricornin [może się mylę?- jak tak to przepraszam]

cezary.pl
28-04-2016, 10:32
Jak wybierzesz Kan, to dostaniesz w bonusie wsparcie forumowego kolegi, który reprezentuje Kan:yes:

Pozdrawiam
Cezary

hektor80
28-04-2016, 10:34
Jaki rozdzielacz kupić by nie mieć problemów ?
Capricorn Premium 1 - wydawał się dla mnie dobry- niby polska firma -kpl- zawory zasilania-odpowietrzniki,kraniki- przepływomierze na górnej belce-zawory termostatyczne na dolnej.Co proponujecie Kan czy inny?. Najlepiej kpl by zamontować samemu w szafce.
Jaki model -odpowiednik Capricorn Premium 1
Wydawało mi się że czytałem- obecnie nie mogę odszukać pozytywne opinie Asolta o rozdzielaczach Capricornin [może się mylę?- jak tak to przepraszam]

Ja niedawno kupiłem Kan z nierdzewki. Wszystko ma w komplecie czyli rotametry, zawory, odpowietrzacz, spust wody....

plusfoto
28-04-2016, 10:37
Nie straszcie bo takie mam.

asolt
28-04-2016, 10:59
Jaki rozdzielacz kupić by nie mieć problemów ?
Capricorn Premium 1 - wydawał się dla mnie dobry- niby polska firma -kpl- zawory zasilania-odpowietrzniki,kraniki- przepływomierze na górnej belce-zawory termostatyczne na dolnej.Co proponujecie Kan czy inny?. Najlepiej kpl by zamontować samemu w szafce.
Jaki model -odpowiednik Capricorn Premium 1
Wydawało mi się że czytałem- obecnie nie mogę odszukać pozytywne opinie Asolta o rozdzielaczach Capricornin [może się mylę?- jak tak to przepraszam]

Istotnie przepływomierze w Capricornie to nie mistrzostwo swiata, zdarzyło sie mi wymienic 2 szt na kilkadziesiat rozdzielaczy, byc moze teraz pogorszyła sie jakosc przepływomierzy. Naiasem mówiąc to jedni na forum uczstniczą w wyscigu na njatansze wykonanie podłgówki i montują belki z tylko zaworami odcinającymi, inni z kolei polecają rozwiazania bardzo dobre jakosciowo ale drogie.Trzeba znalezc ten złoty srodek.

zenon1
28-04-2016, 11:09
Asolt -ja właśnie złotego środka szukam.
Pomagałem u kolegi kilka lat wstecz montować OP i rozdzielacz prosty -na 4 pętle-same zaworki i chodzi to dobrze- nie narzeka.
Ale widzę że dziś przepływomierze to standard - więc dopytuje.
Czy Capricorn Premium 1 to tka porażka ??
Jaki model polecacie by było ok.

Tomaszs131
28-04-2016, 12:15
Już to raz kiedyś pisałem, u mnie na budowie pod czas odpowietrzania strzelił odpowietrznik w ręce i zalał pokój.
Kolega wihajster wymienił wszystkie odpowietrzniki na mosiężne. Gdzieś mam zdjęcie w DB. Później przepływomierze po zamknięciu nie dały się dpowrotem uruchomić. Ja bym brał Kan-a. Będziesz miał tak jak wyżej kolega napisał wsparcie na FM.

Instaltechnic
28-04-2016, 12:49
Wszystko zależy od ceny. Capricorn jest ok cenowo, ale czasem coś w nim trzeba wymienić na dzień dobry, albo odpowietrznik, albo przepływomierz. Przepływomierz bardzo rzadko. U niestety nie jednego producenta trzeba uważać przy wykręcaniu przepływomierzy żeby nie wystrzeliły pod ciśnieniem.

Zależy co w Twojej okolicy jest w hurtowniach, bo producentów krajowych i zagranicznych jest dużo...

hektor80
28-04-2016, 12:50
Panowie, na podłodze poddasza, styropian mam układać w jednej warstwie czy dwóch?? Mam tam zaplanowane 8cm styropianu...

Instaltechnic
28-04-2016, 12:58
Zależy czy masz tam instalacje i jakich grubości. Możesz próbować mieć je w jednej warstwie, a drugą to przykryć. Jeżeli górna warstwa wyjdzie 2 lub 3 cm, to polecam styropian systemowy z folią, o ile pod podłogówkę.

hektor80
28-04-2016, 13:06
tak, będzie podłogówka. na podłodze mam rury WM 75mm wiec ich i tak nie przykryje..

zenon1
28-04-2016, 21:40
Istotnie przepływomierze w Capricornie to nie mistrzostwo swiata, zdarzyło sie mi wymienic 2 szt na kilkadziesiat rozdzielaczy, byc moze teraz pogorszyła sie jakosc przepływomierzy. Naiasem mówiąc to jedni na forum uczstniczą w wyscigu na njatansze wykonanie podłgówki i montują belki z tylko zaworami odcinającymi, inni z kolei polecają rozwiazania bardzo dobre jakosciowo ale drogie.Trzeba znalezc ten złoty srodek.
Jeszcze wczoraj myślałem że Capricorn będzie ok - dziś mam wątpliwości po waszych wypowiedziach...
Kan - jaki model polecacie ?
Rozdzielacz 10 wyj.
Ewentualnie inna dobra sprawdzona firma- by cenowo wyszło w miarę ok- jaki model ?
Gdzie kupowaliście - proszę o namiary na FM lub priv.

Ale pex Wavin to ok- mam nadzieję.

St@nley
29-04-2016, 13:27
Widzę, że temat zszedł na rozdzielacze, więc podpowiedzcie mi jaki najlepiej kupić do poniższego rozwiązania.
Zamierzam w dwóch pomieszczeniach do istniejącej instalacji wpiąć rozdzielacz z mieszaczem w miejsce likwidowanego grzejnika.
Czy w takim wypadku wystarczy najzwyklejszy z dodatkową pompką?

meczesiu
29-04-2016, 20:52
Jeszcze wczoraj myślałem że Capricorn będzie ok - dziś mam wątpliwości po waszych wypowiedziach...
Kan - jaki model polecacie ?
Rozdzielacz 10 wyj.
Ewentualnie inna dobra sprawdzona firma- by cenowo wyszło w miarę ok- jaki model ?
Gdzie kupowaliście - proszę o namiary na FM lub priv.

Ale pex Wavin to ok- mam nadzieję.

Podpinam się pod temat

Okta
01-05-2016, 09:11
Witam.
Przyszła pora i na mnie. W przyszłym tygodniu zaczynam kłaść styropian pod podłogówkę. 18cm EPS100 lambda-0,037. Wstępnie ustaliliśmy z hydraulikiem, że rozstaw w większości pomieszczeń co 15 a w łazience co 10cm. Z założenia temp wody zasilającej ma być jak najniższa 24-26*C. Wylewka betonowa 8-9cm plus terakota i tylko w jednym miejscu parkiet (tam gdzie parkiet jest też grzejnik więc podłogówka ma dać ok 50% zapotrzebowania aby płyta pod parkietem była jak najchłodniejsza).
Pytania:
1. W różnych publikacjach czytam, że do podłogówki w składzie betonu musi być ok 40% kruszywa 2-8mm ze względu na wytrzymałość na ścinanie - jak to z tym jest bo posadzkarze mówili coś tylko o piachu płukanym?
2. Widziełem gdzieś na zdjęciu uchwyty do rurek, które pozycjonują rurkę kilka mm nad styropianem czyli w całości w betonie - czy jest sens tak montować rurki czy wystarczy jak leżą na styro?
3. Mniej więcej jakiej mocy grzejnej płyty moge się spodziewać dla rozstawu rurek co 15cm i temp wody zasilającej 24-26*C oraz mniej więcej jak się ona zwiększa wraz ze wzrostem temp wody zasilającej np o 2*C.

pozdro

teres
01-05-2016, 19:00
Jeszcze wczoraj myślałem że Capricorn będzie ok - dziś mam wątpliwości po waszych wypowiedziach...
Kan - jaki model polecacie ?
Rozdzielacz 10 wyj.
Ewentualnie inna dobra sprawdzona firma- by cenowo wyszło w miarę ok- jaki model ?
Z KANa masz te nowe z serii N75A, dosyć dobre robi jeszcze Gorgiel.

hektor80
04-05-2016, 13:13
chciałbym mieć możliwość odłączenia kilku obwodów podłogówki parteru w momencie gdy będę palił w kominku. Czy mogę to zrealizować sterownikiem typ FW120/200, CAR ... itp czy muszę zaopatrzyć się w oddzielny termostat?

Liwko
04-05-2016, 13:36
chciałbym mieć możliwość odłączenia kilku obwodów podłogówki parteru w momencie gdy będę palił w kominku. Czy mogę to zrealizować sterownikiem typ FW120/200, CAR ... itp czy muszę zaopatrzyć się w oddzielny termostat?

Nie do końca ci odpowiem na to pytanie, ale powiem ci, że jeżeli odetniesz te kilka obwodów w momencie kiedy będziesz chciał palić w kominku, to nic ci to nie da. Musiałbyś odciąć je kilka godzin wcześniej żeby podłogówka miała czas zareagować.

hektor80
04-05-2016, 13:58
Nie do końca ci odpowiem na to pytanie, ale powiem ci, że jeżeli odetniesz te kilka obwodów w momencie kiedy będziesz chciał palić w kominku, to nic ci to nie da. Musiałbyś odciąć je kilka godzin wcześniej żeby podłogówka miała czas zareagować.

Zdaję sobie z tego sprawę ale chciałbym mieć taką możliwość i przed wylewkami pociągnąć kabelki...

Liwko
04-05-2016, 14:11
Zdaję sobie z tego sprawę ale chciałbym mieć taką możliwość i przed wylewkami pociągnąć kabelki...

Musisz też pamiętać o tym, że podłogówka to naczynia połączone. Zamykając kilka pętli, zwiększasz przepływy w innych i w innych pomieszczeniach podniesie się temperatura. Moim zdaniem bez pełnego, drogiego sterowania niewiele tu zwojujesz.

hektor80
04-05-2016, 14:22
Musisz też pamiętać o tym, że podłogówka to naczynia połączone. Zamykając kilka pętli, zwiększasz przepływy w innych i w innych pomieszczeniach podniesie się temperatura. Moim zdaniem bez pełnego, drogiego sterowania niewiele tu zwojujesz.

dlaczego zwiększy się przepływ w innych pętlach? Przed zwiększeniem przepływu chroni daną pętlę przepływomierz??

Liwko
04-05-2016, 14:41
dlaczego zwiększy się przepływ w innych pętlach? Przed zwiększeniem przepływu chroni daną pętlę przepływomierz??

Nie do końca :no:

fotohobby
04-05-2016, 14:57
dlaczego zwiększy się przepływ w innych pętlach? Przed zwiększeniem przepływu chroni daną pętlę przepływomierz??

Przepływomierz mierzy i pokazuje, a nie "chroni"
I kiedy zamkniesz kilka pętli, to pieknie ci pokaże wzrost przepływu na pozostałych.


Mam podłogówkę, kominek, w ktorym palę zimą w co drugi weekend i muszę Ci powiedzieć, że twoj pomysł nie ma większego sensu. Albo robisz pełną automatykę podłogówki, albo nic.
Sterownik typu FW, czy CAR nic ci nie pomoże - dopiero droższe, strefowe, ale one nie działają z tanimi kotłami.

grzeniu666
04-05-2016, 16:47
chciałbym mieć możliwość odłączenia kilku obwodów podłogówki parteru w momencie gdy będę palił w kominku. Czy mogę to zrealizować sterownikiem typ FW120/200, CAR ... itp czy muszę zaopatrzyć się w oddzielny termostat?

Specjalnie sensu nie widzę (ale widzę że nie tylko ja), ale jak musisz to chyba elektrozawory na te pętle w rozdzielaczu, plus zwykły termostat (czujnik wrzuć między polana ;) ).

hektor80
05-05-2016, 08:36
No to pozamiatane, odpuszczam... dzięki. To w takim razie zapytam przekornie po co kominek w domu z podłogówką. Okresy przejściowe? Tak ale chyba tylko w domu parterowym. Z poddaszem użytkowym to musiałbym mieć DGP żeby ogrzać pokoje ale ja DGP nie przewiduje. Na początku chciałem robić ale mam córkę alergiczkę i boję się że będzie miała z tym problem

Liwko
05-05-2016, 09:13
To w takim razie zapytam przekornie po co kominek w domu z podłogówką. Okresy przejściowe? Tak ale chyba tylko w domu parterowym. Z poddaszem użytkowym to musiałbym mieć DGP żeby ogrzać pokoje ale ja DGP nie przewiduje.

No najlepiej się sprawdza w okresach przejsciowych, wczoraj np. rozpaliłem :yes:
Mam dom z poddaszem bez DGP, za to mam dwie antresole i wystarczy że pootwiera się drzwi i ciepło rozchodzi się po całym domu.
Im dom bardziej akumulacyjny i z mułowatym systemem grzejnym jakim jest podłogówka, tym faktycznie mniejszy sens kominka jako źródła ciepła. No chyba że kominek z płaszczem i potężnym buforem, na co moim zdaniem szkoda pieniędzy. Bardzo rzadko mi się zdarza palić w okresie grzewczym, ale wtedy olewam zyski i uchylam okno.

fotohobby
05-05-2016, 09:50
No to pozamiatane, odpuszczam... dzięki. To w takim razie zapytam przekornie po co kominek w domu z podłogówką. Okresy przejściowe? Tak ale chyba tylko w domu parterowym. Z poddaszem użytkowym to musiałbym mieć DGP żeby ogrzać pokoje ale ja DGP nie przewiduje. Na początku chciałem robić ale mam córkę alergiczkę i boję się że będzie miała z tym problem

Przecież kominkiem łatwiej ogrzać dom z poddaszem, niż parterowy....

wg39070
05-05-2016, 10:01
No to pozamiatane, odpuszczam... dzięki. To w takim razie zapytam przekornie po co kominek w domu z podłogówką. Okresy przejściowe? Tak ale chyba tylko w domu parterowym. Z poddaszem użytkowym to musiałbym mieć DGP żeby ogrzać pokoje ale ja DGP nie przewiduje. Na początku chciałem robić ale mam córkę alergiczkę i boję się że będzie miała z tym problem

Większych bzdur nie czytałem! Mam podłogówkę w całym domu, dom parterowy z wykorzystanym poddaszem, kominek z płaszczem wodnym. Nigdy, NIGDY DGP i syfu wokół kratek wylotowych oraz suchego jak diabli powietrza. . Popieram Fotohobby. Pozdrawiam.

Liwko
05-05-2016, 10:13
...kominek z płaszczem wodnym.

No właśnie. Płaszcz odbierze nadmiar energii i nie dojdzie do przegrzania salonu. Ale instalacja kotła kondensacyjnego z kominkiem z płaszczem, to koszt pompy ciepła, która ogarnie wszystko za niższe rachunki.

wg39070
05-05-2016, 10:43
No właśnie. Płaszcz odbierze nadmiar energii i nie dojdzie do przegrzania salonu. Ale instalacja kotła kondensacyjnego z kominkiem z płaszczem, to koszt pompy ciepła, która ogarnie wszystko za niższe rachunki.

Ciekawe? Mój przykład: kominek z płaszczem + zabudowa 12 tys, kocioł kondensacyjny + zasobnik cwu 160 litrów 5,5 tys. Pokaż mi PC za 17,5 tys, a do tego jeszcze odwierty dla sond pionowych (przy PC gruntowej).

Tommyle
05-05-2016, 10:46
Proszę o pomoc forumowiczów w rozwiązaniu następującej kwestii.
W tym roku za parę miesięcy będę wymieniał stary kocioł miałowy na kocioł z podajnikiem.
Posiadam instalację c.o i cw na jednej pompie.
Dodatkowo w instalację c.o wpięte są za pomocą rozdzielaczy 3 podłogówki (na tej samej pompie)
Podłogówki ogrzewają podobne podłogi tj. 12-18 m2. Każda robiona w różnym czasie ma podobne pętle 50-70 mb.
Podłogówki na zasilaniu mają zamontowane zawory termostatyczne z czujnikiem montowanym stykowo na powrocie.
Teoretycznie miało to działać jak obecnie montowane na powrocie zawory RTL. W rzeczywistości podłoga najczęściej była przegrzana ale działała.
Teraz zasadnicze pytanie.
Czy przy przeróbce centralnego ogrzewania zainstalować na powrocie podłogówek tylko nowe zawory RTL likwidując te stare na zasilaniu.
Pozostawiając instalację grzejnikową i podłogówek na jednej pompie a na instalację c.w. dodając drugą.
Czy też jako osobną (co znacznie podroży koszty) wydzielić instalację podłogową.
Bardziej przemawia do mnie ze względu na koszty wersja z montowaniem RTL-i ale czy będzie to prawidłowo działać.

hektor80
05-05-2016, 10:54
Przecież kominkiem łatwiej ogrzać dom z poddaszem, niż parterowy....

teoretycznie tak, ale przy moim układzie jest to trudne do osiągnięcia

hektor80
05-05-2016, 10:54
Większych bzdur nie czytałem! Mam podłogówkę w całym domu, dom parterowy z wykorzystanym poddaszem, kominek z płaszczem wodnym. Nigdy, NIGDY DGP i syfu wokół kratek wylotowych oraz suchego jak diabli powietrza. . Popieram Fotohobby. Pozdrawiam.

ale ja nie chcę PW....

Liwko
05-05-2016, 11:14
Ciekawe? Mój przykład: kominek z płaszczem + zabudowa 12 tys, kocioł kondensacyjny + zasobnik cwu 160 litrów 5,5 tys. Pokaż mi PC za 17,5 tys, a do tego jeszcze odwierty dla sond pionowych (przy PC gruntowej).

Oczywiście gaz podciągnęli ci za darmo, mapki dali gratis i montaż za free.

link2jack
05-05-2016, 11:39
Ciekawe? Mój przykład: kominek z płaszczem + zabudowa 12 tys, kocioł kondensacyjny + zasobnik cwu 160 litrów 5,5 tys. Pokaż mi PC za 17,5 tys, a do tego jeszcze odwierty dla sond pionowych (przy PC gruntowej).

Ile razy używałeś ten kominek? Coś mi się wydaje, że jeszcze nie dawno dopiero go wybierałeś. Mieszkasz już?

wg39070
05-05-2016, 11:56
Ile razy używałeś ten kominek? Coś mi się wydaje, że jeszcze nie dawno dopiero go wybierałeś. Mieszkasz już?

To fakt, zrobione lecz jeszcze nie używane. Jednak nikt mi nie udowodni, że PC jest tańsza w wykonaniu niż kominek z PW + kocioł gazowy. Gaz, fakt, podciągnęli mi za darmo, zapłaciłem tylko za przyłącze. A swoją drogą ile kosztują odwierty do sond pionowych, bo nikt się nie chwali tylko bierze pod uwagę cenę samej PC. Przyłącze gazu to przy tym pikuś. PC powietrzna to w spore mrozy porażka.

link2jack
05-05-2016, 12:02
A swoją drogą ile kosztują odwierty do sond pionowych
Forumowicze piszą o 60zł za metr


PC powietrzna to w spore mrozy porażka.
Podzielę się doświadczeniem jak przyjdą mrozy :)

wg39070
05-05-2016, 12:09
Forumowicze piszą o 60zł za metr


Podzielę się doświadczeniem jak przyjdą mrozy :)

No widzisz, sam odwiert przy dwóch sondach średniej głębokości około 80 metrów to wydatek rzędu 10 tys. Pompa gruntowa ok 30 tys. Ja za 40 tyś mam ogrzewanie w całości podłogowe zasilane kotłem gazowym + kominek z PW.

Liwko
05-05-2016, 12:14
Mój kolega teraz buduje malutki domek (90m2). Za kompletną kotłownię gazową z wszystkimi składowymi wyjdzie go 14 000. Jak dołożymy do tego twój kominek za 12 000, to mamy 26000zł. Za swoją kompletną instalację PC 8kW, 120mb odwiertów zapłaciłem 27000. Fakt że teraz pompy podrożały, ale za to potaniały odwierty.

Liwko
05-05-2016, 12:15
No widzisz, sam odwiert przy dwóch sondach średniej głębokości około 80 metrów to wydatek rzędu 10 tys. Pompa gruntowa ok 30 tys. Ja za 40 tyś mam ogrzewanie w całości podłogowe zasilane kotłem gazowym + kominek z PW.

:)

link2jack
05-05-2016, 12:44
No widzisz, sam odwiert przy dwóch sondach średniej głębokości około 80 metrów to wydatek rzędu 10 tys. Pompa gruntowa ok 30 tys. Ja za 40 tyś mam ogrzewanie w całości podłogowe zasilane kotłem gazowym + kominek z PW.

10-12tysięcy to już cena za porządny odwiert - w cenie naturalnie materiał. Chyba nie rozglądałeś się wnikliwie za pompami gruntowymi. Ceny za pompy zaczynają się poniżej 20 tysięcy. Więc można się zmieścić w 30 tysiącach z pompą gruntową.

fotohobby
05-05-2016, 13:15
Ciekawe? Mój przykład: kominek z płaszczem + zabudowa 12 tys, kocioł kondensacyjny + zasobnik cwu 160 litrów 5,5 tys. Pokaż mi PC za 17,5 tys, a do tego jeszcze odwierty dla sond pionowych (przy PC gruntowej).

Kotłownie gazową z wszystkimi przyłączami, projektami i instalacjami i dokumentacją geodety mam za 14,5 tys i uważam, że to niezła cena.

Wiec policz może raz jeszcze.
Jeśli masz coś po znajomości to super, a,e pytający raczej tak mieć nie bedzie.

zenon1
08-05-2016, 19:07
Wszystko zależy od ceny. Capricorn jest ok cenowo, ale czasem coś w nim trzeba wymienić na dzień dobry, albo odpowietrznik, albo przepływomierz. Przepływomierz bardzo rzadko. U niestety nie jednego producenta trzeba uważać przy wykręcaniu przepływomierzy żeby nie wystrzeliły pod ciśnieniem.

Zależy co w Twojej okolicy jest w hurtowniach, bo producentów krajowych i zagranicznych jest dużo...

Wracając do tematu ogrzewania podłogowego i rozdzielacza.
Koledzy czy ktoś montował rozdzielacz Velvex inox -belki stal nierdzewna -przepływomierze Kan [mam taką informacje od handlowca -czy rzeczywiście ?]
Cenowo w miarę ok.
Mam zawory Velvex i jest ok - ale czy rozdzielacz są dobre ?
Taj jak pisał Asolt szukam alternatywy -jakość -cena - by samemu wykonać u siebie OP.

hektor80
09-05-2016, 12:44
kilka pytań technicznych:
- z czego robić dylatacje brzegowe? z gotowej taśmy 8mm czy może styropian 1cm. Wydaje mi się że może to mieć znaczenie w przypadku poddasza i tłumienia dźwięków
- dylatacje poszczególnych pól grzewczych, z czego? jakaś taśma czy może zostawić to wylewkarzom to zrobią nacięcia?

teres
09-05-2016, 12:53
kilka pytań technicznych:
- z czego robić dylatacje brzegowe? z gotowej taśmy 8mm czy może styropian 1cm. Wydaje mi się że może to mieć znaczenie w przypadku poddasza i tłumienia dźwięków
Z taśm.

- dylatacje poszczególnych pól grzewczych, z czego? jakaś taśma czy może zostawić to wylewkarzom to zrobią nacięcia?
Daj wylewkarzom niech natną kielniami, albo sami powkładają CI styropian/piankę.

hektor80
09-05-2016, 13:45
Z taśm.


Jakieś uzasadnienie? Bo szybko?

teres
09-05-2016, 14:13
Jakieś uzasadnienie? Bo szybko?
Tak, szybko, wygodnie, spełniają swój cen. Nie ma co cudować ze styropianem. Zresztą, z czego nie zrobisz, będzie dobrze.

cezary.pl
09-05-2016, 17:45
kilka pytań technicznych:
- z czego robić dylatacje brzegowe? z gotowej taśmy 8mm czy może styropian 1cm. Wydaje mi się że może to mieć znaczenie w przypadku poddasza i tłumienia dźwięków
- dylatacje poszczególnych pól grzewczych, z czego? jakaś taśma czy może zostawić to wylewkarzom to zrobią nacięcia?

U mnie posadzkarze na dylatacje między polami grzewczymi wykorzystali paski płyty pilśniowej, ustabilizowanymi w pionie powbijanymi patyczkami do szaszłyków.
Chyba zdradziłem ich Noł Chał:)

Pozdrawiam
Cezary
PS Wylewka anhydrytowa.

meczesiu
23-05-2016, 08:26
Co powiecie na temat rozdzielacza Rozdzielacz ze stali nierdzewnej PREMIUM 1 capricorn mam możliwość kupienia takiego kompletnego za około 500 zł - 9 obwodów, zastanawiam się też nad Ferro ale to już koszt około 650 zł bez euro konusów czyli wyjdzie ponad 750 zł.

teres
25-05-2016, 01:08
Co powiecie na temat rozdzielacza Rozdzielacz ze stali nierdzewnej PREMIUM 1 capricorn
Jak Ci będą ciekły rotametry po regulacji, to nie miej pretensji. Ja się naciąłem - wystarczy.

Okta
30-05-2016, 09:53
Wylewki betonowe do podłogówki porobione :D

Umówiłem się z panami od wylewek, że będą lac z mojego materiału. Skład wylewki wyszedł 40% żwir 2-8mm 60% piach płukany plus cement portlandzki 42,5 Cem I - 250kg/m3 plus plastyfikator i zbrojenie rozproszone.

Wielkie zdziwienie ich było jak na miejscu na podstawie pojemności miksokreta powiedziałem im, że mają dawać 2 worki cementu bo jak twierdzili "półtora worka wystarczy", a to było by 187,5 kg/m3. Dodatkowo sam fakt, że jest żwir niejako "przerażał" ich bo "źle się bedzie zacierać".

Mój materiał wyszedł mi drożej niż panowie proponowali z ich materiału ale ich materiał, po tym co na miejscy zobaczyłem i wymieniłem zdania, to:
1. Tylko piach płukany.
2. Cement 187,5 kg/m3 betonu i to 32,5 Cem II.
3. Zbrojenie rozproszone - minimalnie bo znowu "oblepia sie poziomica".

Przez ten początkowy brak zrozumienia tematu musiałem zamiast zająć sie czymś innym to prawie, że stać im nad miksokretem kontrolując czy sobie panowie nie "upraszczają" roboty.

Ogólnie przestrzegam przed ekipami, które nie sa świadome co wylewają i dlaczego i pod jaką okładzinę oraz jak mają zatrzeć powierzchnię. Lepiej od razu uderzyć do innej ekipy a co najwazniejsze ustalić na samym początku jaki będzie skład betonu aby potem nie było głupich dyskusji o wytrzymałości. W/g mnie warto też mieć cały czas instalację nabitą do cisnienia próby.

pozdro

PaRa
30-05-2016, 10:18
Tak informacja dla osób planujących ogrzewanie podłogowe, ja miałem dylemat czy robić na oko, czyli rurki co 10-15 cm, czy też robić projekt instalacji.
Przy pomocy firmy KAN wykonałem projekt i wyszło, że racje miał człowiek od pompy ciepła. Reasumując : nie ma sensu moim zdaniem zlecać robienia projektu.

hektor80
30-05-2016, 12:50
Wylewki betonowe do podłogówki porobione :D

Umówiłem się z panami od wylewek, że będą lac z mojego materiału. Skład wylewki wyszedł 40% żwir 2-8mm 60% piach płukany plus cement portlandzki 42,5 Cem I - 250kg/m3 plus plastyfikator i zbrojenie rozproszone.

Wielkie zdziwienie ich było jak na miejscu na podstawie pojemności miksokreta powiedziałem im, że mają dawać 2 worki cementu bo jak twierdzili "półtora worka wystarczy", a to było by 187,5 kg/m3. Dodatkowo sam fakt, że jest żwir niejako "przerażał" ich bo "źle się bedzie zacierać".

Mój materiał wyszedł mi drożej niż panowie proponowali z ich materiału ale ich materiał, po tym co na miejscy zobaczyłem i wymieniłem zdania, to:
1. Tylko piach płukany.
2. Cement 187,5 kg/m3 betonu i to 32,5 Cem II.
3. Zbrojenie rozproszone - minimalnie bo znowu "oblepia sie poziomica".

Przez ten początkowy brak zrozumienia tematu musiałem zamiast zająć sie czymś innym to prawie, że stać im nad miksokretem kontrolując czy sobie panowie nie "upraszczają" roboty.

Ogólnie przestrzegam przed ekipami, które nie sa świadome co wylewają i dlaczego i pod jaką okładzinę oraz jak mają zatrzeć powierzchnię. Lepiej od razu uderzyć do innej ekipy a co najwazniejsze ustalić na samym początku jaki będzie skład betonu aby potem nie było głupich dyskusji o wytrzymałości. W/g mnie warto też mieć cały czas instalację nabitą do cisnienia próby.

pozdro

Jaki dokładnie plastyfikator i włókna zastosowałeś?

Okta
30-05-2016, 14:10
Jaki dokładnie plastyfikator i włókna zastosowałeś?

Plastyfikator POZZOLITH a włókna polipropylenowe 18mm ok 600g/m3. Grubośc wylewki od 8-11cm. Aż takie nierówności miałem na chudziaku :(

Sam układałem styropian, potem na to folię z rastrem i aluminium. Folia o dziwo niezbyt droższa od zwykłej budowlanej (75zł/50m2 - były tańsze ale wolałem ta "grubszą") a w trakcie rozkładania stwierdziłem, że jest sporo sztywniejsza i wytrzymalsza niż ta 300 czarna - budowlana no i przez to łatwiej się nam ja rozkładało.
Wcześniej ustaliłem z kierownikiem budowy gdzie podziały płyt betonowych powinny przebiegać i na tej podstawie odrobinę "skorygowałem" rozkład rurek aby obwody miały nie wiecej niż 80mb.

Po wylaniu przez 9 dni beton przykryty był folią i kontrolnie podlewany w miejscach gdzie miał chęć wyschnać. Dzisiaj będe zdejmował folię i teraz pytanko: Po jakim czasie mogę zacząć wygrzewać wylewki zakładając takie pogody i przewiewne wnętrze?

pozdro

wg39070
30-05-2016, 17:37
Plastyfikator POZZOLITH a włókna polipropylenowe 18mm ok 600g/m3. Grubośc wylewki od 8-11cm. Aż takie nierówności miałem na chudziaku :(


Sam układałem styropian, potem na to folię z rastrem i aluminium. Folia o dziwo niezbyt droższa od zwykłej budowlanej (75zł/50m2 - były tańsze ale wolałem ta "grubszą") a w trakcie rozkładania stwierdziłem, że jest sporo sztywniejsza i wytrzymalsza niż ta 300 czarna - budowlana no i przez to łatwiej się nam ja rozkładało.
Wcześniej ustaliłem z kierownikiem budowy gdzie podziały płyt betonowych powinny przebiegać i na tej podstawie odrobinę "skorygowałem" rozkład rurek aby obwody miały nie wiecej niż 80mb.

Po wylaniu przez 9 dni beton przykryty był folią i kontrolnie podlewany w miejscach gdzie miał chęć wyschnać. Dzisiaj będe zdejmował folię i teraz pytanko: Po jakim czasie mogę zacząć wygrzewać wylewki zakładając takie pogody i przewiewne wnętrze?

pozdro

Czas wiązania betonu wynosi około 28 dni, więc miesiąc nie wyjęty. Swoją drogą poczekałbym dłużej. Nie zaszkodzi. Pozdrawiam.

meczesiu
31-05-2016, 10:26
Witam,
przestawiam mój roboczy projekt podłogówki. Proszę o weryfikację i poradę. Dom o powierzchni 100 m2, ogrzewanie gazowe

Będzie 9 obwodów – mam 3 rolki pexa po 200 cm
Salon – 65 m, 65, m, 65m (panele)
Sypialnia - 90 m (panele)
Kuchnia - 40 m (kafelki)
Pomieszczenie gospodarcze + wiatrołap + cześć holu – 60 m (kafelki/panele)
Pokój 1 – 65 m (panele)
pokój 2- 65 m (panele)
Łazienka + toaleta – 65 m (kafelki)

czy może zrobić w salonie dwa obwody po 90m a dodatkowy obwód zrobić wiatrołap i częśc holu.



357241

darianus
31-05-2016, 10:37
Plastyfikator POZZOLITH a włókna polipropylenowe 18mm ok 600g/m3. Grubośc wylewki od 8-11cm. Aż takie nierówności miałem na chudziaku :(

Sam układałem styropian, potem na to folię z rastrem i aluminium. Folia o dziwo niezbyt droższa od zwykłej budowlanej (75zł/50m2 - były tańsze ale wolałem ta "grubszą") a w trakcie rozkładania stwierdziłem, że jest sporo sztywniejsza i wytrzymalsza niż ta 300 czarna - budowlana no i przez to łatwiej się nam ja rozkładało.
Wcześniej ustaliłem z kierownikiem budowy gdzie podziały płyt betonowych powinny przebiegać i na tej podstawie odrobinę "skorygowałem" rozkład rurek aby obwody miały nie wiecej niż 80mb.

Po wylaniu przez 9 dni beton przykryty był folią i kontrolnie podlewany w miejscach gdzie miał chęć wyschnać. Dzisiaj będe zdejmował folię i teraz pytanko: Po jakim czasie mogę zacząć wygrzewać wylewki zakładając takie pogody i przewiewne wnętrze?

pozdro

A jakiej grubości dałeś folię z rastrem i aluminium na styropian?

hektor80
31-05-2016, 10:44
Witam,
przestawiam mój roboczy projekt podłogówki. Proszę o weryfikację i poradę. Dom o powierzchni 100 m2, ogrzewanie gazowe

Będzie 9 obwodów – mam 3 rolki pexa po 200 cm
Salon – 65 m, 65, m, 65m (panele)
Sypialnia - 90 m (panele)
Kuchnia - 40 m (kafelki)
Pomieszczenie gospodarcze + wiatrołap + cześć holu – 60 m (kafelki/panele)
Pokój 1 – 65 m (panele)
pokój 2- 65 m (panele)
Łazienka + toaleta – 65 m (kafelki)

czy może zrobić w salonie dwa obwody po 90m a dodatkowy obwód zrobić wiatrołap i częśc holu.



357241

Jaka jest powierzchnia salonu? Dajesz co 10cm?

grzeniu666
31-05-2016, 10:46
Ja bym salon zostawił 3x65, idealnie byłoby sypialnię skrócić do tych max 75m, ale przy 600mb rury, to jakby nie było wyregulujesz, a pompa w kotle da radę na luzie.

@Hektor, 600mb rury na 100m2 to raczej nie gęściej jak co 15cm

hektor80
31-05-2016, 10:51
Ja bym salon zostawił 3x65, idealnie byłoby sypialnię skrócić do tych max 75m, ale przy 600mb rury, to jakby nie było wyregulujesz, a pompa w kotle da radę na luzie.

@Hektor, 600mb rury na 100m2 to raczej nie gęściej jak co 15cm

Miałem na myśli sam salon skoro tam jest ponad 200 m rury....