PDA

Zobacz pełną wersję : PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31

asolt
19-10-2016, 15:47
A gdzie, forumowa pijawko, on o tym w tym poście napisał?

Napisał w innych postach o swojej powierzchni grzanej wystarczy przeliczyc szacunkowo przyjmując srednio rozstaw 15 cm i wychodzi przyblizona długosc rury, ale jak sie obliczenia traktuje jako zło (nie) konieczne to cóz sie dziwic.

hektor80
19-10-2016, 16:01
Panowie, proszę nie zaczynajcie....

asolt
19-10-2016, 16:20
Jakbyś był w temacie, to nie pieprzył byś teraz głupot. Ale nie zamierzam się teraz z tobą kopać, szkoda mi czasu na kogoś tak niesłownego jak ty.

Dokładnie czytam ten temat, to ze ty masz tylko jedno pompę obiegową nie oznacza ze we wszystkich instalacjach ma byc tylko jedna pompa, ale na tym trzeba sie znac, a nie pokazywac swojej niewiedzy.

asolt
19-10-2016, 17:03
Durniu!
To chyba on napisał, że pompa przy rozdzielaczu jest oczywista, więc powinieneś chyba skierować pretensje do niego, że tak wcale nie jest, bo zależy od instalacji!

Masz jeszcze jakiś problem to dawaj na priva, nie mam zamiaru kopać się z koniem na otwartym forum.

I co z braku wiedzy zaczynasz z powrotem wyzwiskami i epitami, w jego przypadku wiecej niz jedna pompa była oczywista. A co do problemu to problemem tego forum ze za dorady biorą sie laicy i to laicy z niespełnionym ego, efektem są przepychanki, kłotnie i wyzwiska oponentów. A o privie zapomnij. nie mam zamiaru poswiecic ani minuty na dyskusje z tobą bo to jest pozbawione jakiegokolwiek sensu.

mistalova
19-10-2016, 17:11
Asolt, ale faktycznie nie bylo mowy wczesniej o powierzchni jaka grzeje, a biorac pod uwage, ze wiekszosc ma domy relatywnie male, to w domysle poszlo, ze jedna wystarczy.

asolt
19-10-2016, 17:28
Asolt, ale faktycznie nie bylo mowy wczesniej o powierzchni jaka grzeje, a biorac pod uwage, ze wiekszosc ma domy relatywnie male, to w domysle poszlo, ze jedna wystarczy.

W stopce którą wg39070 miał wczesniej podane było :
"Projekt E-143; Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Oknoplast Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus."

Sprawdziłem powierzchnie wg projektu jest ok 201 m2 powierzchni po podłogach, teraz wg39070 podał ze jest 210 m2 widocznie były zmiany, ale róznica jest niewielka. Skoro Liwko kontestuje wszystko co jest mozliwe to powinien przed bezzasadna krytyka ilosci pomp zapoznac sie z powierzchnią tego domu.
Zeby jednak nie było tak ze ja pochwalam mieszacze i pompy w rozdzielaczach, otóz nie. Jezeli ma byc kilka pomp to powinny one byc w kotłowni za sprzegłem i wspołnym mieszaczem dla wszystkich obiegów. Łatwiej wtedy sterowac i mamy mniejsze szafki na rozdzielacze i brak koniecznosci zasilania przy kazdym rozdzielaczu.

wg39070
19-10-2016, 17:28
No widzisz, a wystarczyło napisać, że dla takiej ilości rurek potrzebowałeś dodatkowej pompy i nie byłoby kilku stron przepychanek. Można było?

Nie napisałem tego, gdyż kilka razy już komuś na forum o tym mówiłem. Zadziałem tak jakby wszyscy wiedzieli ile mam rurek w posadzce. MOJA WINA. Następnym razem postaram się być bardziej precyzyiny. Pozdrawiam wszystkich i przepraszam za niepotrzebny bałagan.

wg39070
19-10-2016, 17:33
W stopce którą wg3700 miał wczesniej podane było :
"Projekt E-143; Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, podłoga
20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Oknoplast Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus."

Sprawdziłem powierzchnie wg projektu jest ok 201 m2 powierzchni po podłogach, teraz wg3700 podał ze jest 210 m2 widocznie były zmiany, ale róznica jest niewielka. Skoro Liwko kontestuje wszystko co jest mozliwe to powinien przed bezzasadna krytyka ilosci pomp zapoznac sie z powierzchnią tego domu.
Zeby jednak nie było tak ze ja pochwalam mieszacze i pompy w rozdzielaczach, otóz nie. Jezeli ma byc kilka pomp to powinny one byc w kotłowni za sprzegłem i wspołnym mieszaczem dla wszystkich obiegów. Łatwie wtedy sterowac i mamy mniejsze szafki na rozdzielacze i brak koniecznosci zasilania przy kazdym rozdzielaczu.

Gwoli ścisłości, robiłem dokładne pomiary powierzchni podłogi ogrzewanej, jest dokładnie 213 m2. W projekcie jest mniej a użytkowej to już w ogóle. Ja nie robiłem dodatkowej ścianki kolankowej na poddaszu tak, że skosy mam do samego końca a przez to sporo przybyło. Tak więc pisząc o 210 metrach skłamałem. Jest dokładnie 213 plus nieogrzewany garaż 27,5 m2. Czyli cała chałupa po podłogach ma 240,5 m2. Pozdrawiam.

asolt
19-10-2016, 17:40
Gwoli ścisłości, robiłem dokładne pomiary powierzchni podłogi ogrzewanej, jest dokładnie 213 m2. W projekcie jest mniej a użytkowej to już w ogóle. Ja nie robiłem dodatkowej ścianki kolankowej na poddaszu tak, że skosy mam do samego końca a przez to sporo przybyło. Tak więc pisząc o 210 metrach skłamałem. Jest dokładnie 213 plus nieogrzewany garaż 27,5 m2. Czyli cała chałupa po podłogach ma 240,5 m2. Pozdrawiam.

NIe chodzi o 2-3 metry tylko o fakt podania wczesniej typu projektu a z niego mozna orientaycjnie okreslic powierzchnie domu, to ze nie podałes tego w tym wątku i w tej dyskusji nie oznacza nie podałes tego nigdy, miałes wczesniej stopkę której teraz nie ma ale slad we wczesniejszych postach pozostał, wystarczyło je przejrzec, ale niektórzy są na tyle leniwi ze im sie nie chce a to tylko 2-3 minuty. Wracając do meritum to instalator poszedł na skróty ale niestety drozsze. Mozna było dla kotła gazowego zastosowac sprzegło i jedną mocną pompę 25-6 i by wystarczyła, wiadomym jest (szkoda ze nie dla wszystkich) ze pompy obiegowe immergasa są ogolnie mówiac słabe tzn mają za mała wysokosc podnoszenia przy duzym przepływie i są dostosowane do systemu grzejnikowego a nie do duzych powierzchni podłogówki.

wg39070
19-10-2016, 17:59
NIe chodzi o 2-3 metry tylko o fakt podania wczesniej typu projektu a z nieg
o mozna orientaycjnie okreslic powierzchnie domu, to ze nie podałes tego w tym wątku i w tej dyskusji nie oznacza nie podałes tego nigdy, miałes wczesniej stopkę której teraz nie ma ale slad we wczesniejszych postach pozostał, wystarczyło je przejrzec, ale niektórzy są na tyle leniwi ze im sie nie chce a to tylko 2-3 minuty. Wracając do meritum to instalator poszedł na skróty ale niestety drozsze. Mozna było dla kotła gazowego zastosowac sprzegło i jedną mocną pompę 25-6 i by wystarczyła, wiadomym jest pompy obiegowe immergasa są ogolnie mówiac słabe tzn mają za mała wysokosc podnoszenia przy duzym przepływie i są dostosowane do systemu grzejnikowego a nie do duzych powierzchni podłogówki.

No właśnie a gdzie się podziała moja stopka?

fotohobby
19-10-2016, 18:32
Wracając do meritum to instalator poszedł na skróty ale niestety drozsze. Mozna było dla kotła gazowego zastosowac sprzegło i jedną mocną pompę 25-6 i by wystarczyła, .

I to jest najlepsze podsumowanie dla inwestorów mających rozleglejsze instalacje.

asolt
19-10-2016, 19:46
Taki jesteś cwany asolt? To przypomnij moją stopkę :)

Mam pamiętać stopki innych albo szukać powierzchni w postach? Dobre sobie. W dodatku, o żadną powierzchnię nie szło :P

A po co mi twoja stopka, dane twojego domu do niczego nie są tu potrzebne. Z powierzchni domu wg39070 mozna było orientacyjnie ustalic jakie są wymagania jego podłogówki i z tego wywnioskowac czy jest potrzeba stosowania wiecej niz jednej pompy. Ty z własciwym o sobie mniemaniem skrytykowałes a nawet potępiłes jego rozwiazanie (co prawda niezbyt udane) nie znajac jego instalacji, a wystarczyło zapytac, skoro lenistwo przeszkodziło poszukac dane z jego stopki. Nie chesz szukac nie szukaj i nie doradzaj nie znajac szczegołow. To takie trudne do zrozumienia?

mistalova
19-10-2016, 19:49
Dobra, dajmy juz spokoj i skonczmy jalowa dyskusje - kilka postow wyzej jest podany sluszny kierunek dzialania - sprzeglo z mocna jedna pompa i tyle wystarczy.

asolt
19-10-2016, 19:55
Dobra, dajmy juz spokoj i skonczmy jalowa dyskusje - kilka postow wyzej jest podany sluszny kierunek dzialania - sprzeglo z mocna jedna pompa i tyle wystarczy.

Moze byc jedna moze byc dwie, jezeli stosujemy regulacje temp. kondygnacyjna to trzeba dwie, po jednej na kazdą kondygnację, jezeli jest pogodówka przy kotle gazowym wystarczy jedna mocna. Kazdy przypadek jest inny, nie ma jednego uniwersalnego rozwiazania dla wszystkich przypadków.

Slawko123
19-10-2016, 19:55
Dobra, dajmy juz spokoj i skonczmy jalowa dyskusje - kilka postow wyzej jest podany sluszny kierunek dzialania - sprzeglo z mocna jedna pompa i tyle wystarczy.
Nawet jak masz oddzielną instalację grzejnikową wysokotemperaturową i oddzielną niskotemperaturową podłogową ?

ja np. potrzebuję 3 pompy i nijak nie ma jak tego przeskoczyć.
jedna kocioł-bufor ze zbiornikiem cwu
druga zasilanie grzejników
trzecia zasilanie podłogówki

asolt
19-10-2016, 19:56
Nawet jak masz oddzielną instalację grzejnikową wysokotemperaturową i oddzielną niskotemperaturową podłogową ?

Nie, wtedy musza byc dwie

mistalova
19-10-2016, 20:02
Nawet jak masz oddzielną instalację grzejnikową wysokotemperaturową i oddzielną niskotemperaturową podłogową ?

ja np. potrzebuję 3 pompy i nijak nie ma jak tego przeskoczyć.
jedna kocioł-bufor ze zbiornikiem cwu
druga zasilanie grzejników
trzecia zasilanie podłogówki

W tym wypadku dyskutujemy o instalacji z jednym obiegiem.
Zreszta, nie zabieram glosu w przypadku instalacji mieszanych, bo zakladam, ze jak ktos taka robi to nie jest do konca swiadomy "bledu" budowy takiej instalacji.

wg39070
19-10-2016, 20:27
[QUOTE=Liwko;7311272]Tak, siłą argumentów.
Jakbyś nie zauważył, to asot też skrytykował twoje rozwiązanie, więc kto tu ma braki intelektu?[/QU
OTE]

A ja myślę, żeby zakonczyć te przepychanki. W gruncie rzeczy to przeze mnie to wszystko. Niepotrzebnie zacząlem o tych rozdzielaczach z pompami.

Liwko
19-10-2016, 20:28
A ja myślę, żeby zakonczyć te przepychanki. W gruncie rzeczy to przeze mnie to wszystko. Niepotrzebnie zacząlem o tych rozdzielaczach z pompami.

Jestem jak najbardziej za.

asolt
19-10-2016, 20:32
Nie dość że pijawka to jeszcze kapuś i kłamczuszek.

Ty nie rozumiesz to wytłumacze, rozwiazanie z pompą w rozdzielaczu nie jest złe w przypadku wg39070 i działa prawidłowo, ale nie oznacza ze nie mogło byc innego lepszego i tanszego rozwiązania.

mistalova
19-10-2016, 20:33
A dlaczego błędu ?
Ja akurat jestem świadomy tego co robię i tak ma być u mnie, a każdy robi jak chce. jeden same grzejniki, drugi sama podłogówkę, a trzeci mieszaną a czwarty nic nie daje
to samo piece/kotły , to samo kominki itp. Jeden garaż ociepla, a drugi nie.
Rozwiązania są różne i nie znaczy, że ktoś popełnia błąd.
Natomiast śmieszy mnie, jak ludzie z uporem maniaka, uważają, że jak oni zrobili tak, to tak ma robić cały świat i każde inne rozwiązanie jest błędem, do kitu itp.


To, ze ktoś robi tak a nie inaczej nie jest żadnym błedem

Mieszana instalacja to dodatkowa komplikacja ukladu hydrauliki, ukladu sterowania, no i nie ma co ukrywac - komfort przy OP jest nieporownywalnie wiekszy niz przy ogrzewaniu grzejnikowym. W zasadzie eksploatacja OP tez wyjdzie minimalnie mniejsza.
Niestety, sam mam mieszana instalacje z powodow niezaleznych ode mnie (kiedys nie dalo sie zrobic OP na drewnianym stropie) i jest to jedyna rzecz w moim domu ktora nie daje mi spokoju.
Ale kiedys wreszcie wywale te kalafiory na pietrze i dam OP na suchym jastrychu :)

asolt
19-10-2016, 20:34
Tak, siłą argumentów.
Jakbyś nie zauważył, to asot też skrytykował twoje rozwiązanie, więc kto tu ma braki intelektu?

Argumentow?? wolne zarty. Moja krytyka to nic w porównaniu z twoją.

asolt
19-10-2016, 20:39
Niepotrzebnie zacząlem o tych rozdzielaczach z pompami.

Nie do konca, z kazdej normalnej dyskusji mozna wyniesc jakis pozytek. Wlele osób to czyta, moze sie zastanowią gdy hydraulicy będą im proponowac rózne rozwiazania rozdzielaczy, pomp, sprzegieł.

Slawko123
19-10-2016, 20:40
Mieszana instalacja to dodatkowa komplikacja ukladu hydrauliki, ukladu sterowania, no i nie ma co ukrywac - komfort przy OP jest nieporownywalnie wiekszy niz przy ogrzewaniu grzejnikowym. W zasadzie eksploatacja OP tez wyjdzie minimalnie mniejsza.
Niestety, sam mam mieszana instalacje z powodow niezaleznych ode mnie (kiedys nie dalo sie zrobic OP na drewnianym stropie) i jest to jedyna rzecz w moim domu ktora nie daje mi spokoju.
Ale kiedys wreszcie wywale te kalafiory na pietrze i dam OP na suchym jastrychu :)A widzisz, a ja żebym sie sfajdał na srodku ulicy nie dam rady OP na pietrze dlatego są kaloryfery. Z resztą tak chciałem.

baps
19-10-2016, 21:23
Nie do konca, z kazdej normalnej dyskusji mozna wyniesc jakis pozytek. Wlele osób to czyta, moze sie zastanowią gdy hydraulicy będą im proponowac rózne rozwiazania rozdzielaczy, pomp, sprzegieł.

Ale czy to jest normalna dyskusja?
Kolega wg39070 nie podał parametrów instalacji.
Liwko napisał:
"NIE PISZ GŁUPOT!, ŻE PRZY ROZDZIELACZACH DODATKOWE POMPKI TO OCZYWISTOŚĆ, BO TAK NIE JEST!
Owszem, czasami są potrzebne, ALE NIE ZAWSZE!"
Macie między sobą na pieńku więc Ty wymagasz, żeby pamiętał stopki każdego użytkownika i robi się zadyma. Liwko dostaje bana.
Tak wygląda normalna dyskusja? Przecież napisał prawdę - przy rozdzielaczach dodatkowe pompki to wcale nie jest oczywistość. Mam rozdzielacze i jedna pompa z PC wystarcza.

Arturo72
19-10-2016, 21:26
Nawet jak masz oddzielną instalację grzejnikową wysokotemperaturową i oddzielną niskotemperaturową podłogową ?Nie sądze,żeby ktoś rozsądny i myślacy robił instalację mieszaną :DDla takiego to i 10 pompek bedzie mało :DŁot własnie ;)
Zreszta, nie zabieram glosu w przypadku instalacji mieszanych, bo zakladam, ze jak ktos taka robi to nie jest do konca swiadomy "bledu" budowy takiej instalacji.

JTKirk
20-10-2016, 07:51
A widzisz, a ja żebym sie sfajdał na srodku ulicy nie dam rady OP na pietrze dlatego są kaloryfery. Z resztą tak chciałem.

z perspektywy kilkuletniego użytkowania nie wyobrażam sobie nie mieć OP na piętrze....no ale każdy ma prawo wyboru i prawo do popełniania własnych błędów ;)

mistalova - opcją alternatywną jest ogrzewanie ścienne w przypadku drewnianego stropu. Byłem w takim domu który ma częściowo ścienne i reszta OP i na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż kalafiory

JTKirk
20-10-2016, 11:42
Widzę, że u Liwko stopka także zniknęła....
pamiętam co w niej było i dlaczego :P
to może wiele tłumaczyć ;)

lukasziza
20-10-2016, 12:23
witajcie,

Mam pytanie ponieważ posiadam 100% podłogówki - 2 rozdzielacze zwykłe bez rotametrów - czy zawory od powrotów odkręcić na max - pomimo że niektóre od zasilania są przykręcone?

i jeszcze jedno czy jak odkręcę wszędzie przepływy na maxa to zwiększy się zużycie gazu?

KAN-therm
20-10-2016, 20:30
Każda z pętli grzewczych powinna być odpowiednio wyregulowana - przepływ przez daną pętle zależy od wielu czynników, między innymi od ich długości. Mówiąc w skrócie pętle długie będą miały przepływ większy, pętle krótkie mniejszy.

admiralbar
28-10-2016, 13:16
U mnie wg projektu pętle mają taką długość :
sypialnia 1 53m, sypialnia 2 - 81m, salon - 2 pętle 96 i 78m, kuchnia i korytarz+wiatrołap 78m, sypialnia + pralnia 92m.
Rozstaw wszędzie co 15 cm. Czy to prawidłowy projekt ?
Zastanawiam się czy nie lepiej po prostu walić wszędzie po równo (co 15 cm) , byle pętle były mniej więcej równe ?
Grzał będę PC albo kotłem elektr

plusfoto
28-10-2016, 14:26
Czy dobrze rozumiem że kuchnię korytarz i wiatrołap masz na jednej pętli?

grzeniu666
28-10-2016, 16:37
Czy dobrze rozumiem że kuchnię korytarz i wiatrołap masz na jednej pętli?

Jakie by to były powierzchnie przy co 15. Chyba korytarz+wiatro to wspólna 78m, kuchnia również 78m.

admiralbar
28-10-2016, 18:18
DZięki za odzew, jest tak : Rozdzielacz ulokowany w pralni po lewej stronie korytarza, stamtąd pętla zasówa przez korytarz, idzie do wiatrołapu (tutaj w meander 6 gałęzi) i dalej do kuchni w ślimak, wracając zahacza jaieś 5m2 salonu i przez korytarz wraca do rozdzialacza w pralni. Całość to 78m długości a powierzchniowo : korytarz liczę 5,5 m2 ( ale idą przez niego jeszcze 2 pętle do salonu)
wiatrołap powierzchni grzanej ok 3m2,
kuchnia ok 10m2
salon ok 5m2

asolt
28-10-2016, 18:26
DZięki za odzew, jest tak : Rozdzielacz ulokowany w pralni po lewej stronie korytarza, stamtąd pętla zasówa przez korytarz, idzie do wiatrołapu (tutaj w meander 6 gałęzi) i dalej do kuchni w ślimak, wracając zahacza jaieś 5m2 salonu i przez korytarz wraca do rozdzialacza w pralni. Całość to 78m długości a powierzchniowo : korytarz liczę 5,5 m2 ( ale idą przez niego jeszcze 2 pętle do salonu)
wiatrołap powierzchni grzanej ok 3m2,
kuchnia ok 10m2
salon ok 5m2

Trzy pomieszczenia na jednej pętli, tak było w projekcie?, fajny ten projekt, jak to pózniej wyregulowac?, czym będziesz grzał?jak sterował temperaturą, miejscami meander?
Musiałem cos przegapic chyba zmieniły sie w miedzyczasie zasady projektowania, dobrze ze jest to forum bo przynajmniej mozna poczytac o nowosciach z wielu dziedzin.

admiralbar
28-10-2016, 18:44
To projekt zrobiony przez projektanta, nie przeze mnie czy innego domorosłego hydraulika. Jak trzeba podam z imienia i nazwiska może on coś wie o tych nowościach :)
Moc grzania pomieszczeń jest ok 15-20% większa od tego co wychodzi z OZC robionego przez asolta.
Grzał będę kotłem konspela, ew zastanowię się nad pompą ciepła.
P.S sorry alsolt, nie zauważyłem że to Ty odpowiedziałeś w ostatnim poście :) Pozdrawiam

asolt
28-10-2016, 19:07
To projekt zrobiony przez projektanta, nie przeze mnie czy innego domorosłego hydraulika. Jak trzeba podam z imienia i nazwiska może on coś wie o tych nowościach :)
Moc grzania pomieszczeń jest ok 15-20% większa od tego co wychodzi z OZC robionego przez asolta.
Grzał będę kotłem konspela, ew zastanowię się nad pompą ciepła.
P.S sorry alsolt, nie zauważyłem że to Ty odpowiedziałeś w ostatnim poście :) Pozdrawiam

Z tymi zmienionym zasadami to zartowałem, po prostu tak sie nie robi, pieczątka to nie wszystko, a tym przypadku to posiadanie uprawnien powodem do chwały nie jest.
Najlepiej by było gdy:
-wszystkie pomieszczenia miały oddzielne pętle (jedna lub kilka w zaleznosci od obliczen)
-dlugosc pętli nie musi byc jednakowa bo to technicznie niemozliwe z powodu róznych powierzchni i róznych strat jednostkowych w tych pomieszczeniach
-długosc petli nie powinna przekraczac 100 mb (razem z dobiegami) dla pex16, od róznych długosci są rotametry dla regulacji
-obliczenia powinny byc wykonane tak aby osiągnąc najnizsza mozliwą temperature zasilania z czym wiąze sie we wiekszosci przypadków koniecznosc zastosowania grzejnika drabinkowego w łazienkach
- srednice rur zasilajacych rozdzielacze mozliwe jak najwieksze np cu28, pex32
- układanie pętli w slimaka
-izolowanie dobiegów na całej długosci od rozdzielacza do początku petli otuliną np. 18/6

Jak widac Twoj projektant tymi zasadami nie bardzo sie przejął, ale co tam przeciez on ma uprawnienia, to sie zna.

admiralbar
29-10-2016, 09:31
To moze dla pewnosci poprosze o weryfikacje projektu.
371407
Wg tego co pisal asolt lazienki powinny byc na osobnych petlach, bo tam przeciez chce wyzsza temp ale z drugiej strony petla w meander najpierw idzie do lazienki, potem na reszte chalupy.
Inna petla najpierw idzie do wiatrolapu przez korytarz i do kuchni, wracajac przez salon. Ale zaraz, przeciez nie chce temp 20`C w wiatrolapie.
Juz mam metlik we lbie

asolt
29-10-2016, 11:04
To moze dla pewnosci poprosze o weryfikacje projektu.
371407
Wg tego co pisal asolt lazienki powinny byc na osobnych petlach, bo tam przeciez chce wyzsza temp ale z drugiej strony petla w meander najpierw idzie do lazienki, potem na reszte chalupy.
Inna petla najpierw idzie do wiatrolapu przez korytarz i do kuchni, wracajac przez salon. Ale zaraz, przeciez nie chce temp 20`C w wiatrolapie.
Juz mam metlik we lbie

Tak jak wiekszosc prezentowanych tu projektów do oceny równiez ten jest wytworem oprogramowania wspomagajacego projektowanie, projektant podał dane a reszte zrobil program,z wiadomym skutkiem. Projektant bez chwili zastanowienia wydrukował przesłal i zainkasował odpowiednią dolę za swoją ciezką pracę

admiralbar
29-10-2016, 15:24
To pozostaje mi robić projekt od nowa ?

Pratchawiec
29-10-2016, 17:25
To pozostaje mi robić projekt od nowa ?

Witam

Niekoniecznie.
Ale to zależy od tego czego oczekujesz oraz poprawności wyliczeń obciążenia cieplnego dla poszczególnych pomieszczeń.
Jeśli zamierzać utrzymywać w domu wyrównaną temperaturę ( oczywiście wyższą w łazienkach), rozkład ( nie rozstaw! ) pętli na poszczególne pomieszczenia nie ma większego znaczenia.

Poprawnie wykonane obliczenia oraz takież same wykonanie poszczególnych pętli, prowadzi do braku konieczności wykonywania jakichkolwiek regulacji przepływów, przy obiegach o wyrównanej długości.
Przykładowo, u mnie jedna pętla fi 18 o długości ok. 90 m ogrzewa kotłownię, część wiatrołapu i korytarza, małą łazienkę i pralnię. Nie mam np w ogóle odrębnych pętli dla wiatrołapu i i komunikacji, gdyż ogrzewają je w części izolowane dobiegi do dalszych pomieszczeń.

Mam 9 całkowicie otwartych pętli o długościach 87 - 93m i wyrównana temperaturę we wszystkich pomieszczeniach (sypialnia ok 1 mniej).

Tak więc da się, ale wynikać to musi z dość starannych wyliczeń i to - jak słusznie zauważył Asolt, niekoniecznie wyłącznie maszynowych.
Dodam, że nieprzypadkowo mam u siebie rozstaw rurek 10, 15, 17,5, 20 a w kotłowni nawet 40 cm.

Pozdrawiam

Pratchawiec

stam222
29-10-2016, 20:10
Czyli trzeba wykonać nowy projekt bo raczej te odległości pomiędzy rurkami z beretu nie wypadną. ;).
Pzdr

ironsmith
29-10-2016, 21:11
-obliczenia powinny byc wykonane tak aby osiągnąc najnizsza mozliwą temperature zasilania z czym wiąze sie we wiekszosci przypadków koniecznosc zastosowania grzejnika drabinkowego w łazienkach


aslot możesz rozwinąć tą myśl, możliwa najniższa temperatura zasilania np.35stC prawie wyklucza stosowanie drabinki (mała moc)

Pratchawiec
29-10-2016, 23:40
aslot możesz rozwinąć tą myśl, możliwa najniższa temperatura zasilania np.35stC prawie wyklucza stosowanie drabinki (mała moc)

Zgadza się.

Jej wpływ na podniesienie temperatury w łazience będzie minimalny, zwłaszcza że coraz częściej temp. zasilania 35* jest szczytową.
Taniej i prościej będzie umieścić bezpośrednio pod częścią ceramiki podłogowej niewielką matę grzewczą sterowaną termostatem, ewentualnie z programatorem czasowym.
Ręczniki inne "mokre" suszy sprawna wentylacja.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Arturo72
30-10-2016, 00:12
aslot możesz rozwinąć tą myśl, możliwa najniższa temperatura zasilania np.35stC prawie wyklucza stosowanie drabinki (mała moc)
Dokładnie,drabinka nie ma stanowić grzejnika ogrzewającego łazienkę bo nie ogrzeje.
Może jedynie "ogrzać" lub wysuszyć ręczniki ale przy sprawnej WM bez drabinki ręczniki będą suche.

asolt
30-10-2016, 06:05
Dokładnie,drabinka nie ma stanowić grzejnika ogrzewającego łazienkę bo nie ogrzeje.
Może jedynie "ogrzać" lub wysuszyć ręczniki ale przy sprawnej WM bez drabinki ręczniki będą suche.

Drabinka ma stanowic grzejnik uzupelniajacy moc grzejnika podłogowego, ile to jest ? róznie od 10 do 40 czasem i 50% calosci strat łazienki. Tak wychodzi to w obliczeniach i tak jest w rzeczywistosci.

asolt
30-10-2016, 06:10
aslot możesz rozwinąć tą myśl, możliwa najniższa temperatura zasilania np.35stC prawie wyklucza stosowanie drabinki (mała moc)

Nic nie wyklucza, drabinka ma stonowic uzupelnienie calkowitych strat w łazience. Na ogół jest tak ze ze wzgledu na zakladana tem 24 oC brakuje mocy grzejnika podłogowego z kolei z powodu tej mozliwe najnizszej Tz i wtedy uzupelnianiamy te brakujacą moc grzejnikiem drabinkowym. Xzasem z obliczen wychodzi od dosc duzy bo sporo mocy brakuje a wtedy albo zmniejszamy zakladana temp łazienki przy temp obliczeniowe zewn. albo uzupelniamy te moc grzalką wbudowaną w ten grzejnik. Mozliwosci jest sporo. Wszystko zalezy od wymagan inwestora.

wg39070
30-10-2016, 06:42
Dokładnie,drabinka nie ma stanowić grzejnika ogrzewającego łazienkę bo nie ogrzeje.
Może jedynie "ogrzać" lub wysuszyć ręczniki ale przy sprawnej WM bez
drabinki ręczniki będą suche.

A przy WG to ręczniki zgniją? Już nie mogę z tą cudowną WM. Mam WG i ręczniki schną na zwykłym wieszaku, czyli wg wyznawców WM mam zepsutą grawitacyjną bo ręczniki schną!!!

Pod
30-10-2016, 07:11
Prowadząc rurki zasilające z kotła czy też pompy ciepła do rozdzielaczy idące w podłodze w ktorej warstwie je kładliście? na chudziaku? na pierwszej warstwie styro? czy obok rurek podłogówki? ale to ostatnie raczej nie wykonalne. Rurki bedą dn32 w otulinie. Można bezpośrednio na chudziaku nie bojąc się o straty ciepła ?

karolek75
30-10-2016, 07:42
A przy WG to ręczniki zgniją? Już nie mogę z tą cudowną WM. Mam WG i ręczniki schną na zwykłym wieszaku, czyli wg wyznawców WM mam zepsutą grawitacyjną bo ręczniki schną!!!

Bo widzisz, latem WG czesto nie dziala.

JTKirk
30-10-2016, 08:00
A przy WG to ręczniki zgniją? Już nie mogę z tą cudowną WM. Mam WG i ręczniki schną na zwykłym wieszaku, czyli wg wyznawców WM mam zepsutą grawitacyjną bo ręczniki schną!!!

jest jeszcze inna kwestia do WG budował zgodnie z projektem, to WG zwyczajnie by nie działała...
wiem, projektant winny...ale się zdarza...

wg39070
30-10-2016, 08:01
Bo widzisz, latem WG czesto nie dziala.

Teraz z innej beczki. Jak posiadacze WM mający w domu instalację gazową przechodzą opinię kominiarską, skoro przy gazie wymuszona wentylacja jest niedopuszczalna? Miałem niedawno wizytę kominiarza w związku z odbiorem budynku i powiedział jasno, że w kuchni zasilanej gazem nie wolno montować żadnych wentylatorów elektrycznych w kanale wentylacyjnym.

karolek75
30-10-2016, 08:16
Teraz z innej beczki. Jak posiadacze WM mający w domu instalację gazową przechodzą opinię kominiarską, skoro przy gazie wymuszona wentylacja jest niedopuszczalna? Miałem niedawno wizytę kominiarza w związku z odbiorem budynku i powiedział jasno, że w kuchni zasilanej gazem nie wolno montować żadnych wentylatorów elektrycznych w kanale wentylacyjnym.

I widzisz w tym absurd? Latem nie działa ale wentyla niet.

fotohobby
30-10-2016, 08:26
Teraz z innej beczki. Jak posiadacze WM mający w domu instalację gazową przechodzą opinię kominiarską, skoro przy gazie wymuszona wentylacja jest niedopuszczalna? Miałem niedawno wizytę kominiarza w związku z odbiorem budynku i powiedział jasno, że w kuchni zasilanej gazem nie wolno montować żadnych wentylatorów elektrycznych w kanale wentylacyjnym.

Kominiarza masz z epoki Króla Ćwieczka
Przeczytaj o urządzeniach gazowych klasy C.

misiupl
30-10-2016, 08:40
Kominiarza masz z epoki Króla Ćwieczka
Przeczytaj o urządzeniach gazowych klasy C.

Ok, kuchnia gazowa nie jest urządzeniem gazowym klasy C

JTKirk
30-10-2016, 09:04
Kominiarza masz z epoki Króla Ćwieczka

to chyba standard w tym zawodzie....

fotohobby
30-10-2016, 09:06
No fakt, jeśli kominiarz myślał o kuchni gazowej, to można go rozgrzeszyć
(choć nie wiem, czy wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona nie jest czasem dopuszczalna), ale nadal kol wg39070 powinien poczytać o urządzeniach klasy C, żeby nie zastanawiać się :


Jak posiadacze WM mający w domu instalację gazową przechodzą opinię kominiarską, skoro przy gazie wymuszona wentylacja jest niedopuszczalna


EDIT:
Poza tym nawet użytkownicy FM potwierdzają"

orko:

Ja jestem po odbiorze kominiarskim przez Mistrza Kominiarskiego (zwykłego kominiarza nawet nie warto wpuszczać do domu). Kuchnię z kuchenką gazową mam połączoną z salonem. W salonie dwa nawiewy, w kuchni wywiew. Okap pracuje w trybie pochłaniacza. Zero problemów z odbiorem.

Podtrzymuję więc swą opinię: kominiarz z średniowiecza....

ironsmith
30-10-2016, 13:38
pytanie do Kan-therm lub innych którzy mogą mi to wyjasnić
oglądałem ostatnio tabele w pradnikach (strona internetowa) kan-therm
1. tabela szybki dobór roztawu rur
371507
2.wydajności ogrzewanie podłogowe dla Fm 35stC
371508
i teraz pytanie z tabeli 1 przy założeniu zasil/pow 35/25 dla roztawu 0,10m i R 0,00 q=55-60 W/m2 - 20stC
w tabeli 2 dla tych samych parametrów tylko pojawia się TFm 35st C q=90 w/m2
skąd wynika ta rozbieżność? chyba że TFm to średni (35+25)/2

Aaricia23
30-10-2016, 17:49
Panowie u nas na piętrze złożyło się tak że ukladamy styropian na podłodze w dwóch warstwach, niestety ta górna warstwa jest bardzo cieńka tj ma 1 cm lub 2 cm. Czy istnieją jakieś przeciwskazania żeby tą górną warstwe przyklejać do tej dolnej np klejem w piance do styropianu? Mąż obawia sie że ta górna warstwa będzie sie podnosić razem z rurkami podłgówki i spinkami. Wszyscy tu piszą o układaniu styropianu w warstwach na zakładke ale nikt nie wspomniał o ich sklejeniu razem jesli są bardzo cieńkie.

admiralbar
30-10-2016, 18:48
Po co chcecie je kleić ?
Styropian układa się na zakładkę od gruntu, żeby kłaść w drugiej warstwie instalacje i nie było mostków do chudziaka.
To na pewno styropian na podłogę ?

asolt
30-10-2016, 20:25
Po co chcecie je kleić ?
Styropian układa się na zakładkę od gruntu, żeby kłaść w drugiej warstwie instalacje i nie było mostków do chudziaka.
To na pewno styropian na podłogę ?

Po to chociazby aby uszczelnic wszystkie szczeliny które wynikają z niedokladnego przycięcia, szczegolnie przy rurach instalacji elektrycznej, odkurzacza, ciezko jest super dokładnie przyciąc styropian, niektórzy uzupelniają to piaskiem ktorzy z izolacyjnoscia ma niewiele wspolnego, oraz jak Aaricia słusznie zauwazyła aby rurki nie podnosiły wierzchniej warstwy styropianu. Widziałem nieraz takie wynalazki jak dociskanie rurek deskami i pustakami

Aaricia23
30-10-2016, 21:06
No właśnie, głowną przyczyną tego pomysłu jest możliwość unoszenia sie tej cienkiej warstwy styropianu. Po sklejeniu nie ma takiej szansy. Jakieś przeciwskazania ?
Między rurki sypią nam perlit chociaż dziadostwo to, strasznie sie pyli i wszedzie wchodzi. I chyba nie wyjdzie taniej niż pianka.

grzeniu666
30-10-2016, 22:57
No właśnie, głowną przyczyną tego pomysłu jest możliwość unoszenia sie tej cienkiej warstwy styropianu. Po sklejeniu nie ma takiej szansy. Jakieś przeciwskazania ?
Między rurki sypią nam perlit chociaż dziadostwo to, strasznie sie pyli i wszedzie wchodzi. I chyba nie wyjdzie taniej niż pianka.

Jak najbardziej klej, wszędzie gdzie unoszenie może szkodzić, tylko dociskaj płyty (czymś, mi zostałą sporo silikatów 8cm których do tego używałem) na czas wiązania pianki, aby się pustki nie robiły między warstwami.

grzeniu666
30-10-2016, 23:03
pytanie do Kan-therm lub innych którzy mogą mi to wyjasnić
oglądałem ostatnio tabele w pradnikach (strona internetowa) kan-therm
1. tabela szybki dobór roztawu rur
371507
2.wydajności ogrzewanie podłogowe dla Fm 35stC
371508
i teraz pytanie z tabeli 1 przy założeniu zasil/pow 35/25 dla roztawu 0,10m i R 0,00 q=55-60 W/m2 - 20stC
w tabeli 2 dla tych samych parametrów tylko pojawia się TFm 35st C q=90 w/m2
skąd wynika ta rozbieżność? chyba że TFm to średni (35+25)/2

Chyba taki musi być, t_Fm to średnia (i to by pasowało), sama temp zasilania lub powrotu byłaby przecież niewystarczająca (od obu zależy wydajność).

grzeniu666
30-10-2016, 23:21
Najlepiej by było gdy:
-wszystkie pomieszczenia miały oddzielne pętle (jedna lub kilka w zaleznosci od obliczen)
...
-izolowanie dobiegów na całej długosci od rozdzielacza do początku petli otuliną np. 18/6

Polimeryzowałbym... :)

Po co np. korytarz otwarty na salon otwarty na kuchnię mają mieć osobne pętle? Dlaczego "ślepo" nie grupować np. mikrych sąsiadujących pomieszczeń?
Przykłady (całkiem zwyczajne jak sądzę):
- od rozdzielacza jest do małej (4m2) łazienki 2mb, a do małego (4m2) wiatrołapu 4mb, można oba spokojnie obskoczyć pętlą <70mb (oczywiści łazienka po stronie zasilania). Dlaczego nie? Aby móc sterować osobno (po co?)?
- od rozdzielacza korytarzem (podłużnym holem) szerokim ca. 1,5m, rury idą do salonu (3 pętle bo deska), pętla do kuchni, dodatkowo do wiatrołapu, razem 10 nitek (robi się rozstaw 15cm, podłoga płytki). Upychać dla idei je po otulinach i dawać gdzieś między tymi otulinami osobną pętelkę dla samego korytarza? Na mój gust bezsens.

asolt
31-10-2016, 07:11
Polimeryzowałbym... :)

.... Upychać dla idei je po otulinach i dawać gdzieś między tymi otulinami osobną pętelkę dla samego korytarza? Na mój gust bezsens.

Na swoje porady dajesz gwarancje i w przypadku mieprawidłowego działania pokrywasz koszty przeróbki?. Mozna radzic na forum bez zadnej odpowiedzialnosci za poradę.U siebie mozesz zrobic jak uwazasz, ale innym chyba juz nie, podpiszesz sie pod projektem, przyjmniesz odpowiedzialnosc za zła doradę. Zasady które podałem są ogolne, to czy w danym przypadku zastosujemy zalezy od konkretnego przypadku. Nad kazdym przypadkiem trzeba sie zastanowic, mozliwe są pewne odstepstwa, zawsze jest potrzebny zdrowy rozsadek i wynikajaca z niego sztuka kompromisu pomiedzy poszczegolnymi zasadami. Jak rozumiem zaprojektowałes juz wiele instalacji i je zrealizowałes, wiec masz wyniki obserwacji, ja równiez wiele instalacji zaprojektowałem i wykonałem (moze nie osobiscie) wiele regulowałem hydraulicznie i wszystkie działają prawidłowo pomimo jak twierdzisz bezsensownych rozwiązan. Wracajac do tych otulin, to miałem wiele zapytan jak wyregulowac podłogówke w korytarzu przez który przechodzą dobiegi petli do wszystkich pomiesczen, który to korytarz jest notorycznie przegrzewany bo zaoszczedzono/posłuchano doradców i nie zastosowano otulin na dobiegach. Przy okazji w takich przypadkach wychodza czasem niedogrzania pomieszczen co wymaga z kolei albo podniesienia biegu pompy lub Tz, a co dodatkowo wzmaga przegrzanie korytarza który notabene ma stosunkowo małe straty i (błedne) koło sie zamyka. Czekam na Twoją doradę co nalezy zrobic w takim przypadku, skoro tak ochoczo krytykujesz to poradz.

Slawko123
31-10-2016, 07:46
Polimeryzowałbym... :)

Po co np. korytarz otwarty na salon otwarty na kuchnię mają mieć osobne pętle? Dlaczego "ślepo" nie grupować np. mikrych sąsiadujących pomieszczeń?
Przykłady (całkiem zwyczajne jak sądzę):
- od rozdzielacza jest do małej (4m2) łazienki 2mb, a do małego (4m2) wiatrołapu 4mb, można oba spokojnie obskoczyć pętlą <70mb (oczywiści łazienka po stronie zasilania). Dlaczego nie? Aby móc sterować osobno (po co?)?
- od rozdzielacza korytarzem (podłużnym holem) szerokim ca. 1,5m, rury idą do salonu (3 pętle bo deska), pętla do kuchni, dodatkowo do wiatrołapu, razem 10 nitek (robi się rozstaw 15cm, podłoga płytki). Upychać dla idei je po otulinach i dawać gdzieś między tymi otulinami osobną pętelkę dla samego korytarza? Na mój gust bezsens.Ja wszystkie dobiegi dałem w otulinie w środkowej warstwie styro(5-4-5), inaczej miałbym problem z łazienką i korytarzem, przez które to pomieszczenia idą wszystkie dobiegi. Każde pomieszczenie ma swoją pętle.

grzeniu666
31-10-2016, 09:28
Na swoje porady dajesz gwarancje i w przypadku mieprawidłowego działania pokrywasz koszty przeróbki?. Mozna radzic na forum bez zadnej odpowiedzialnosci za poradę.U siebie mozesz zrobic jak uwazasz, ale innym chyba juz nie, podpiszesz sie pod projektem, przyjmniesz odpowiedzialnosc za zła doradę. Zasady które podałem są ogolne, to czy w danym przypadku zastosujemy zalezy od konkretnego przypadku. Nad kazdym przypadkiem trzeba sie zastanowic, mozliwe są pewne odstepstwa, zawsze jest potrzebny zdrowy rozsadek i wynikajaca z niego sztuka kompromisu pomiedzy poszczegolnymi zasadami. Jak rozumiem zaprojektowałes juz wiele instalacji i je zrealizowałes, wiec masz wyniki obserwacji, ja równiez wiele instalacji zaprojektowałem i wykonałem (moze nie osobiscie) wiele regulowałem hydraulicznie i wszystkie działają prawidłowo pomimo jak twierdzisz bezsensownych rozwiązan. Wracajac do tych otulin, to miałem wiele zapytan jak wyregulowac podłogówke w korytarzu przez który przechodzą dobiegi petli do wszystkich pomiesczen, który to korytarz jest notorycznie przegrzewany bo zaoszczedzono/posłuchano doradców i nie zastosowano otulin na dobiegach. Przy okazji w takich przypadkach wychodza czasem niedogrzania pomieszczen co wymaga z kolei albo podniesienia biegu pompy lub Tz, a co dodatkowo wzmaga przegrzanie korytarza który notabene ma stosunkowo małe straty i (błedne) koło sie zamyka. Czekam na Twoją doradę co nalezy zrobic w takim przypadku, skoro tak ochoczo krytykujesz to poradz.

Nie twierdzę że otuliny na dobiegachj są zawsze zbędne (napisałeś "Najlepiej by było gdy"), lecz że mogą być zbędne (na mój nos częściej).

To jest temat "Podłogówka samemu", zaprojektowałem i użytkuję dla siebie (rodziny).

Zaobserwowałem również że to zdecydowanie (przynajmniej u mnie) jak to się mówi "nie apteka" (z różnych względów czasowo zmieniałem ustawienia, żadnych sensacji nie było.

asolt
31-10-2016, 09:40
Nie twierdzę że otuliny na dobiegachj są zawsze zbędne (napisałeś "Najlepiej by było gdy"), lecz że mogą być zbędne (na mój nos częściej).

To jest temat "Podłogówka samemu", zaprojektowałem i użytkuję dla siebie (rodziny).

Zaobserwowałem również że to zdecydowanie (przynajmniej u mnie) jak to się mówi "nie apteka" (z różnych względów czasowo zmieniałem ustawienia, żadnych sensacji nie było.

Czy podłogowka samemu czy nie to nie ma znaczenia, zawsze powinna byc zaprojektowana i wykonana najlepiej jak to mozliwe, jak mówi przysłowie "lepsze jest wrogiem dobrego"
Co do Twojego nosa to obawiam sie ze akuat nos niewiele ma do powiedzenia jesli to tak mozna okreslic w sprawie stosowania otulin.

grzeniu666
31-10-2016, 10:01
Czy podłogowka samemu czy nie to nie ma znaczenia, zawsze powinna byc zaprojektowana i wykonana najlepiej jak to mozliwe

Pytaie o sens, a zawsze można jeszcze lepiej.
Po prostu uważam że kapkę przesadzasz z tą dokładnością, ale to nic złego, troche lepiej i drożej, też zadziała ;)

asolt
31-10-2016, 11:08
Pytaie o sens, a zawsze można jeszcze lepiej.
Po prostu uważam że kapkę przesadzasz z tą dokładnością, ale to nic złego, troche lepiej i drożej, też zadziała ;)

W projektowaniu nie mozna nie przesadzac z dokładnoscią, albo sie cos liczy i wykonuje zgodnie z projektem albo wg własnego widzimisię. Jak wczesniej napisałem kazdy u siebie moze zrobic po swojemu i pretensje bedzie miał tylko do siebie. Jak na takie rozwiązanie nie przystanę, tym bardziej ze sie ono sprawdza w praktyce.

Busters
31-10-2016, 19:32
Wczesniej gadaliscie na temat garazu wiec jeszcze ja zapytam.. chce miec 8-10stopni co lepsze rurki co 30-40cm czy grzejnik?
Jakies argumenty za jednym albo drugim rozwiazaniem?

mopsik87
01-11-2016, 20:20
Jeśli zamierzasz coś przy samochodzie robić to podłogówka :]

grzeniu666
01-11-2016, 23:41
W projektowaniu nie mozna nie przesadzac z dokładnoscią...

A niby dlaczego nie? Po co uwzględniać w obliczeniach czynniki które wpływają w niemal zerowym stopniu na wynik (gdy jednocześnie jest więcej czynników które są mało- lub nieprzewidywalne a wpływają znacznie mocniej, co nie znaczy istotnie)? Czy rozstawy podajesz z precyzją mikrometrową, a rury klient (lub wykonawca) ma układać z suwmiarką (inaczej "pretensje bedzie miał tylko do siebie")? Pewnie nie, a chyba należałoby zgodnie z dewizą:
zawsze powinna byc zaprojektowana i wykonana najlepiej jak to mozliwe

asolt
02-11-2016, 06:55
A niby dlaczego nie? Po co uwzględniać w obliczeniach czynniki które wpływają w niemal zerowym stopniu na wynik (gdy jednocześnie jest więcej czynników które są mało- lub nieprzewidywalne a wpływają znacznie mocniej, co nie znaczy istotnie)? Czy rozstawy podajesz z precyzją mikrometrową, a rury klient (lub wykonawca) ma układać z suwmiarką (inaczej "pretensje bedzie miał tylko do siebie")? Pewnie nie, a chyba należałoby zgodnie z dewizą:

Akurat rozstawy podaje z krokiem 5 cm, majac folie z nadrukiem łatwiej sie układa, a fakt ze zawsze liczę z nadwyzka mocy która wynika z tak przyjetego rozstawu niczemu nie przeszkadza. Co do czynników które mało wpłaywają i te ktorych wpłych jest duzy wymien kilka i podaj procentowy ich wpływ na calosc wyników. Zawsze lepiej sie dyskutuje mając liczby i wartosci ale wartosci potwierdzone a nie przypuszczalne.

andrzejkww
07-11-2016, 13:33
witam,
mam mały problem z ogrzewaniem podłogowym ponieważ na rozdzielaczach nie widać przepływów. Dom piętrowy - na górze 8 sekcji na dole 9. wszystko zasilone jedynie pompką z kotła kondensacyjnego (w dokumentacji kotła z charakterystyki wyczytałem że na 3 biegu pompka(15-50) daje 800 l/h) a zapotrzebowanie wszystkich pętel to 1000 l/h i trzeba dodać jeszcze rury doprowadzające. Kiedy zakręcę kilka sekcji to pojawia się mały przepływ.
Co można zrobić w takiej sytuacji ? dostawić pompkę na powrocie? jeżeli tak to chyba trzeba dodać sprzęgło ? bo samej pompki nie można ?
Dzięki !

Konsultant Viessmann
08-11-2016, 11:28
witam,
mam mały problem z ogrzewaniem podłogowym ponieważ na rozdzielaczach nie widać przepływów. Dom piętrowy - na górze 8 sekcji na dole 9. wszystko zasilone jedynie pompką z kotła kondensacyjnego (w dokumentacji kotła z charakterystyki wyczytałem że na 3 biegu pompka(15-50) daje 800 l/h) a zapotrzebowanie wszystkich pętel to 1000 l/h i trzeba dodać jeszcze rury doprowadzające. Kiedy zakręcę kilka sekcji to pojawia się mały przepływ.
Co można zrobić w takiej sytuacji ? dostawić pompkę na powrocie? jeżeli tak to chyba trzeba dodać sprzęgło ? bo samej pompki nie można ?
Dzięki !

Twój problem jest stosunkowo powszechny kiedy kocioł ma pracować z ogrzewaniem podłogowym czy ściennym. Nie ma wątpliwości, że potrzebujesz dodatkowej pompki obiegowej.
Jeśli chodzi o kwestie gdzie taką pompkę zainstalować to można to zrobić zarówno na zasilaniu jak i powrocie , pamiętaj proszę tylko o odpowiednim zamontowaniu (zgodnym z kierunkiem przepływu) oraz o zaworach odcinających, które przyśpieszą ewentualną wymianę pompki. Nie kupuj również zbyt dużej pompki (max130% wydajności pompy kotłowej)
Zastosowanie sprzęgła na pewno przedłuży żywotność Twojej dodatkowej pompy, Twój kocioł będzie również pracował płynnej przy zmianie zapotrzebowania na moc grzewczą.
Mamy kilka takich urządzeń w naszej ofercie TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/cennik.html)

andrzejkww
08-11-2016, 12:13
Dziękuje bardzo za odpowiedż, rozumiem że sprzęgło również trzeba zamontować ?

Konsultant Viessmann
08-11-2016, 12:38
Dziękuje bardzo za odpowiedż, rozumiem że sprzęgło również trzeba zamontować ?

Witam ponownie,
Otóż, jeśli twoja pompa obiegowa nie daje rady, to podejrzewam, że dołożenie kolejnej załatwi problem, tylko należy twój układ odsprzęglić.

Zapytaj instalatora, ale uważam, że powinien zostać dołożony bufor, który spełni rolę zarówno zasobnika ciepła jak i sprzęgła.
Wielkość bufora to 25l na każdy kilowat mocy pompy.

Pozdrawiam!

wastag
08-11-2016, 16:43
witam
problem jest taki że nie założyłem dodatkowych osłon na pexy przechodzące przez dylatacje wylewek, ot wyleciało....
Jakie mogą być tego konsekwencje? Można to jakoś naprawić? wylewki z włóknami, 5-7 cm, na spodzie styropian eps70podłoga i folia.
i jeszcze jedno przez przypadek zauważyłem, już grubo po fakcie, że ekipa wylała mi na piętrze w dwóch pomieszczeniach wylewki grubości 3-4cm także niewiele zakrywają pętle podłogówki. Co z tym można poradzić?

kasiekkk
30-11-2016, 08:43
Witam, na początku proszę o wyrozumiałość:) Przeczytałam prawie cały wątek, obliczyłam ozc i z tabel dobrałam rozstaw rur. Może ktoś byłby tak miły i zerknął fachowym okiem czy to co zrobiłam ma ręcę i nogi;)

Najpierw OZC.
-dom zbudowany z Potothermu 25 P+W,
-podłoga na gruncie 10 cm styropianu 0,031, 6cm wylewki, płytki
-strop 4 cm styropianu, wylewka 6cm, panele
-stropodach wylewany tzw trumna, na to wełna 15cm
-ściany 15cm styropianu 0,31
-okna 1,27

wyniki ozc na metr kwadratowy powierzchni pod podłogówkę (po odjęciu powierzchni stałej zabudowy)
307138307139w przedpokoju miało być 43W/m2


schemat podłogówki:307141307142 pokoje na górze identyczne dlatego nie rozrysowane do końca

Obwody krótkie bo hydraulik robiąc instalację do wody zamontował bez konsultacji z nami dwa rozdzielacze po 10 obwodów(wiedział ze podłogówkę chcemy sami robića on tylko do próby szczelności i podpięcia pod piec ma przyjść). tak to zostawić pracownikó samych;)

Witam po dlugim czasie. Mam pare pytan do osob kepiej zorientowanych w temacie. Podlogowka zrobiona wg powyzszego schematu. Piec immergas victrix exa 24 x 1 erp ustawiony na moc 18 przez instalatora. Dolozona dodatkowa pompa. Piec od 14 wrzesnia pozarl 360m3. CO wlaczone 14pazdziernika. Temp. wody 27-28 od dwoch dni 29. W domu na parterze 20-21 stopni na pietrze chlodniej. Moje pytania
Czy montowac jakies sterowanie? Dom jest ostatni w zabudowie wiec jest dosc wietrznie-slyszalam ze pogodowka tego nie lubi. Jesli tak to jakie?
Jak wyrownac temperature na pietrze z parterem-krecenie przy rozdzielaczu na razie nic nie dalo.
Czy zuzycie gazu nie jest zbyt duze nawet jak na pierwszy sezon? Ostatnie dwa dni 10m na db. Podloga nie byla wygrzewana-nisteylo takiej mozliwosci-wylewka ma ponad 1,5 roku

kasiekkk
30-11-2016, 08:48
Pisane z telefonu -przepraszam za literowki

teres
30-11-2016, 09:11
Zmniejsz przepływy na parterze i poczekaj,

kasiekkk
30-11-2016, 09:22
374695

kasiekkk
30-11-2016, 09:27
374696 mam nadzieje ze cos widac (pietro)

xentro
05-12-2016, 09:17
375061

Panowie pomóżcie, znalazłem powyższy zestaw na znanym portalu.
Gdzie tu podłączyć powrót, bo zasilamy na dolnej belce przed termostatem.

CityMatic
05-12-2016, 09:56
375061

Panowie pomóżcie, znalazłem powyższy zestaw na znanym portalu.
Gdzie tu podłączyć powrót, bo zasilamy na dolnej belce przed termostatem.

Coś takiego

xentro
05-12-2016, 13:02
Coś takiego

No właśnie nie bardzo, na górnej belce po lewej stronie jest gniazdo na kapilarę a nie powrót jak na drugim rysunku.

Wygląda na to, że na dolnej belce pod spustem. Tylko 7 obwodów na 1/2 cala ? Trochę mało....

CityMatic
05-12-2016, 14:25
No właśnie nie bardzo, na górnej belce po lewej stronie jest gniazdo na kapilarę a nie powrót jak na drugim rysunku.

Wygląda na to, że na dolnej belce pod spustem. Tylko 7 obwodów na 1/2 cala ? Trochę mało....

...? jakie gniazdo na jaką kapilarę? przecież to jest przylgowy czujnik do RTL, a ilość obwodów - rozdzielacze są różne więc w czym problem z doborem odpowiedniej ilości?

Slawko123
05-12-2016, 15:21
No właśnie nie bardzo, na górnej belce po lewej stronie jest gniazdo na kapilarę a nie powrót jak na drugim rysunku.

Wygląda na to, że na dolnej belce pod spustem. Tylko 7 obwodów na 1/2 cala ? Trochę mało....


375061

Panowie pomóżcie, znalazłem powyższy zestaw na znanym portalu.
Gdzie tu podłączyć powrót, bo zasilamy na dolnej belce przed termostatem.
jakbyś przeczytał do końca aukcje, to byś zobaczył ten rysunek 375094

hektor80
12-12-2016, 14:16
na początku lipca miałem robione wylewki. Ogrzewanie gazowa. W jaki sposób mam przeprowadzić jej wygrzewanie? jest jakiś schemat? Ile to powinno trwać? Wiem że junkers ma w swoim kotle taki program. U mnie Immergas....

lukasz1006
12-12-2016, 15:15
odłączasz czujkę zewnętrzną jeśli posiadzasz i codziennie podnosisz o 1-2 stopnie C zaczynaz od 20 chyba że w Immergasie masz inną temp początkową ustawioną.

hektor80
12-12-2016, 15:59
odłączasz czujkę zewnętrzną jeśli posiadzasz i codziennie podnosisz o 1-2 stopnie C zaczynaz od 20 chyba że w Immergasie masz inną temp początkową ustawioną.

Do jakiej temp podnoszę?

Tomaszs131
12-12-2016, 16:13
Zajrzyj na ten wątek

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?64128-Wygrzewanie-pod%C5%82og%C3%B3wki&p=7321732&highlight=wygrzewanie+wylewki#post7321732



Ja na pompie stopniowo podnosilem temperature do 36oC. Później codziennie obniżałem o jeden stopień w dół. Cykl powtórzyłem dwukrotnie.

Mr. Do
12-12-2016, 17:25
Witam serdecznie, mam problem z przepływem podłogówki. Doszukując się wymieniłem zawory odcinające przy rozdzielaczu czym zwiększyłem z 500l/h na 700l/h.
Mam 8 obiegów z czego 3 są na tyle długie że potrzebuje przepływ około 2,5 l/min i na pozostałych okolo 1,8. Do tej pory na tym rozdzielaczu (gorgiel) była załączona pompka która sztucznie ten przepływ podbijała. Nie chce z niej korzystać bo zostało zamontowane sprzęgło i dwie pompki na obiegu kaloryferów i podłogówki.
Czy spotkał się ktoś że zawór zwrotny blokuje przepływ?
Rury ze sprzęgła do pompek 1" , zawory zwrotne 1" a potem 3/4 do rozdzielacza. Na rozdzielaczu jak otwieram bypass to przepływ dalej 700l czyli pozostaje mi zawór zwrotny. Nic innego nie przychodzi mi do głowy

Tomaszs131
12-12-2016, 17:35
Było na FM cos o pomylonym zaworze zwrotnym na zasilaniu.

ironsmith
12-12-2016, 17:35
hej ta rura 3/4 to pex? jeśli tak to wiesz na złączkach masz duże przewężenia - ziarko do ziarka?

Mr. Do
12-12-2016, 17:46
Niby tak ale w identyczny sposób jest podpięty rozdzielacz od kaloryferów i ta pompka podaje 1m3 /h przy przydławionych głowicach.
Zawór jest dobrze ustawiony, pozostaje mocna sprężynka.
Poszczególne sekcje sprawdzone osobno i każda jest drożna. Przy otwartych rotometrach i zaworach tylko 2 pokazały mi na pompce przepływ 100l/h a pozostałe 200l/h czyli możliwości są.

hektor80
13-12-2016, 14:38
Zajrzyj na ten wątek

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?64128-Wygrzewanie-pod%C5%82og%C3%B3wki&p=7321732&highlight=wygrzewanie+wylewki#post7321732



Ja na pompie stopniowo podnosilem temperature do 36oC. Później codziennie obniżałem o jeden stopień w dół. Cykl powtórzyłem dwukrotnie.

ok. dzięki. doczytałem. a co robić z rotametrami? odkręcić na max czy próbować coś regulować?

Tomaszs131
13-12-2016, 15:01
Ja zostawiłem na maksa.

hektor80
13-12-2016, 16:12
Ja zostawiłem na maksa.

Ok. Dzieki

basior122
28-12-2016, 16:14
Witam

Mam zainstalowany kocioł GB072 (14kW) v2 + RC300 + zasobnik 120 litrów w domu o powierzchni użytkowej 170m2 (2 piętra). Dom gazobeton, 20cm grafitu na ścianach, 20 na podłodze, 30 na dachu, reku, ciepły montaż okien z 3 szybowym pakietem. Wszędzie podłogówka + grzejniki w łazienkach, kotłowni i garażu (dodatek bo może kiedyś będę go ogrzewał). Podłogi to betonowy monolit polerowany na dole i żywica na górze. Salon ma 4 m wysokości.
Całość instalacji wygląda tak: (o ile nie pomieszam) że z kotła idzie na grzejniki i 2 mieszacze z pompami (góra i dół) na których są termostaty. Dodatkowo ma być domontowane sterowanie po przez termostaty pokojowe z siłownikami: 2 na dole (pokój + jeden open space) i 3 na górze w pokojach. Nurtuje mnie kilka pytań:
1. Czy to nie jest zbędne tyle sterowań kocioł - mieszacze - termostaty?
2. De facto pomimo że mam sterownik pokojowy do kotła to nie mogę sterować podłogówką z niego tylko przez termostaty a one odcinają obiegi. Czy to nie jest mniej efektywne?
3. Czy nie mógłbym sterować całością piętra po przez jeden sterownik na piętrze, który uruchamia siłownik i wyłącza pompę? Chodzi mi o sterowanie całością poziomu a nie tylko poszczególnymi sekcjami.
4. Czy montować czujnik pogodowy?

Generalnie pytam bo wydaje mi się że najlepszy efekt przy kotle kondensacyjnym uzyskam przy jego stałej i równej pracy. Mam wrażenie że u mnie ma być dużo sterowań ale działają po przez półśrodki (mieszanie, odcinanie) i mogą zmusić kocioł do odwrotnej pracy (włączenia/wyłączenia i dogrzewanie). Czy ktoś mi może coś poradzić zanim zainstalują mi elektrozawory i całe sterowanie.
Dzięki!

Darkat
29-12-2016, 06:34
Tak czytam i czytam. I co można się załamać :(
Mam projekt podłogówki. Zrobiony jeszcze na etapie projektu budowlanego. Fotki poniżej.
Długość pętli w niektórych pokojach u mnie wynosi nawet 140 m , w innych pokojach ok. 120 m . A tu wszyscy piszą że najlepiej jak są poniżej 100 m pętle.
I co mam iść do projektant (skądinąd bardzo miłej osoby ) i powiedzieć że źle mi zaprojektowała. Tak wiem źle mi zaprojektowała. Architekt w ramach swoich oszczędności wykonania projektu budowlanego zleciła wykonanie projektu ogrzewania podłogowego , kanalizacji, wody, ogrzewania gazowego, WM tej samej osobie. Jak ktoś jest od wszystkiego to jest ....

Parter (dwa rozdzielacze ) https://lh3.googleusercontent.com/JLZwSgiKtAOemZ7tXVLmuGIJ5v_tzpGQ0EmA6RiuR3aybTtXIj 6qgr0f1uVTZcDK-VPo0EYja1AxIg=w1280-h1024-no

Piętro (dwa rozdzielacze ) https://lh3.googleusercontent.com/v3FeWmEMrF9susKUjJHqpmgB3mc4ODZVn9j-cyRKQJOHTANJxNECrKY-pJ_KyWCZ-QsXFaoLG0Ys6A=w1280-h1024-no


I co mam teraz zrobić. Idę do wykonawcy a właściwie już byłem. On się ucieszy bo będzie więcej roboty. Do tego nie uważa że piec gazowy o dolnym zakresie mocy 5KW to zły piec. Max proponuje mi minimum 17 KW.
Czyli co mam zawierzyć fachowcom, ci z forum Murator gadają głupoty (słowa montującego okna )
I po co mi było studiowanie tego forum (niestety na razie pobieżne, bo wiedza za mała żeby samemu to zrobić ), trzeba było żyć w nieświadomości.

wg39070
29-12-2016, 07:10
Tak czytam i czytam. I co można się załamać :(
Mam projekt podłogówki. Zrobiony jeszcze na etapie projektu budowlanego. Fotki poniżej.
Długość pętli w niektórych pokojach u mnie wynosi nawet 140 m , w innych pokojach ok. 120 m . A tu wszyscy piszą że najlepiej jak są poniżej 100 m pętle.
I co mam iść do projektant (skądinąd bardzo miłej osoby ) i powiedzieć że źle mi zaprojektowała. Tak wiem źle mi zaprojektowała. Architekt w ramach swoich oszczędności wykonania projektu budowlanego zleciła wykonanie projektu ogrzewania podłogowego , kanalizacji, wody, ogrzewania gazowego, WM tej samej osobie. Jak ktoś jest od wszystkiego to jest ....

Parter (dwa rozdzielacze ) https://lh3.googleusercontent.com/JLZwSgiKtAOemZ7tXVLmuGIJ5v_tzpGQ0EmA6RiuR3aybTtXIj 6qgr0f1uVTZcDK-VPo0EYja1AxIg=w1280-h1024-no

Piętro (dwa rozdzielacze ) https://lh3.googleusercontent.com/v3FeWmEMrF9susKUjJHqpmgB3mc4ODZVn9j-cyRKQJOHTANJxNECrKY-pJ_KyWCZ-QsXFaoLG0Ys6A=w1280-h1024-no


I co mam teraz zrobić. Idę do wykonawcy a właściwie już byłem. On się ucieszy bo będzie więcej roboty. Do tego nie uważa że piec gazowy o dolnym zakresie mocy 5KW to zły piec. Max proponuje mi minimum 17 KW.
Czyli co mam zawierzyć fachowcom, ci z forum Murator gadają głupoty (słowa montującego okna )
I po co mi było studiowanie tego forum (niestety na razie pobieżne, bo wiedza za mała żeby samemu to zrobić ), trzeba było żyć w nieświadomości.

Kolego, u mnie podłogówka była rozkładana przez wykonawcę na bieżąco, bez żadnego wcześniejszego projektu. Żadna pętla nie jest dłuższa niż 80-90 metrów. Jak masz zaufanego i rozgarniętego hydraulika to zdaj się na jego wiedzę, lecz bądź przy rozkładaniu. W sumie nie rozumiem dlaczego w Twoim projekcie pętla np długości 140 mb nie jest zaprojektowana jako 2 pętle po 70 mb?

link2jack
29-12-2016, 07:30
Mądrości wg39070 nie bierz pod uwagę, nie zna się na niczym. Niby w jakim celu inwestor ma patrzeć na ręce przy rozkładaniu rurek? Skoro i tak się nie zna to w czym pomoże albo czemu zapobiegnie? Jakby nie było pewne kwestie ustalą przed pracą i jeśli coś się zmieni to wykonawca ma poinformować inwestora, że proponuje zmianę gdyż "coś" wyszło w czasie pracy.
Co do twojego problemu.
Możesz olać sprawę i wszędzie rozłożyć rurki w wąskim rozstawie. "Jedynie co" rurki będą w rozstawie co 10cm a nie np co 20cm.
Jeśli zrobisz projekt - zaoszczędzisz na materiale. Czy różnica w cenie materiału pokryje w/w 400zł - trudno powiedzieć.
Druga sprawa to długości pętli. Zwiększając długość pętli niestety rośnie delta t (zasilanie i powrót), rosną opory... Może się okazać ze poźniej hydraulik zaproponuję ci mocniejszą pompę obiegową by jakoś to "chodziło"

wg39070
29-12-2016, 07:36
Mądrości wg39070 nie bierz pod uwagę, nie zna się na niczym. Niby w jakim celu inwestor ma patrzeć na ręce przy rozkładaniu rurek? Skoro i tak się nie zna to w czym pomoże albo czemu zapobiegnie? Jakby nie było pewne kwestie ustalą przed pracą i jeśli coś się zmieni to wykonawca ma poinformować inwestora, że proponuje zmianę gdyż "coś" wyszło w czasie pracy.
Co do twojego problemu.
Możesz olać sprawę i wszędzie rozłożyć rurki w wąskim rozstawie. "Jedynie co" rurki będą w rozstawie co 10cm a nie np co 20cm.
Jeśli zrobisz projekt - zaoszczędzisz na materiale. Czy różnica w cenie materiału pokryje w/w 400zł - trudno powiedzieć.
Druga sprawa to długości pętli. Zwiększając długość pętli niestety rośnie delta t (zasilanie i powrót), rosną opory... Może się okazać ze poźniej hydraulik zaproponuję ci mocniejszą pompę obiegową by jakoś to "chodziło"

I co mądrzejszego napisałeś, poza obrażeniem mojej osoby? Nic. Ja też doradziłem mu krótsze pętle. A patrzenie na ręce(nie mylić z wtrącaniem się i wymądrzaniem) jeszcze nikomu na złe nie wyszło.

link2jack
29-12-2016, 07:46
Nie obraziłem Cię. Stwierdziłem fakt. Można byłoby już zrobić dosyć obszerną listę twoich "mądrości"...

wg39070
29-12-2016, 07:50
Nie obraziłem Cię. Stwierdziłem fakt. Można byłoby już zrobić dosyć obszerną listę twoich "mądrości"...

No dobra, ale co ja mu źle doradziłem. Tak dla zasady negujesz zawsze moje wpisy? Przeszedłem już nie pierwszą budowę domu. Coś tam zawsze mogę doradzić. Nikt nie musi na tym bazować, ja staram się pomóc. Napisz proszę, co złego mu poradziłem? A Ty urodziłeś się od razu z pełnym zasobem wiedzy?

Darkat
29-12-2016, 08:08
link2jack tylko że w projekcie pokoje, salon, mam w rozstawie rurki właśnie co 10 cm. Tam gdzie mam długość pętli 140m to stanowi to jedną pętlę na cały pokój. Może dać tam rozstaw co 15 cm przynajmniej w tym pokoju. Wyjdzie pętla mniejsza.
Mam pytanie odnośnie łazienek. Tam mam akurat krótkie pętle. Rozstaw rurek co 20 cm. Tak ma być. Wszędzie co 10 cm a w łazience tylko 20 cm. Ma tam być temp. pomieszczenia 24 stopnie. Wszędzie indziej 20 stopni.
Jeszcze pytanie odnośnie rozdzielaczy. Mam 4 w projekcie. Wykonawca mówi coś ,że da się zrobić na dwóch. Dom dwulokalowy.
No i sterowanie. Poprzez termostaty w każdym pokoju. Mało tu podobno zwolenników tego rozwiązania. Mnie też chyba szkody kasy na to.

Tak czy siak zobaczymy co powie wykonawca. Drugiego projektu chyba nie mam zamiaru robić. Chyba że sam to ogarnę.

hektor80
29-12-2016, 08:14
Mam pytanie odnośnie łazienek. Tam mam akurat krótkie pętle. Rozstaw rurek co 20 cm. Tak ma być. Wszędzie co 10 cm a w łazience tylko 20 cm. Ma tam być temp. pomieszczenia 24 stopnie. Wszędzie indziej 20 stopni.


raczej odwrotnie, jezeli w lazience ma byc 24 stopnie to rozstaw 10cm...

fotohobby
29-12-2016, 08:26
link2jack tylko że w projekcie pokoje, salon, mam w rozstawie rurki właśnie co 10 cm. Tam gdzie mam długość pętli 140m to stanowi to jedną pętlę na cały pokój. Może dać tam rozstaw co 15 cm przynajmniej w tym pokoju. Wyjdzie pętla mniejsza.
Mam pytanie odnośnie łazienek. Tam mam akurat krótkie pętle. Rozstaw rurek co 20 cm. Tak ma być. Wszędzie co 10 cm a w łazience tylko 20 cm. Ma tam być temp. pomieszczenia 24 stopnie. Wszędzie indziej 20 stopni.
.

Wywal ten projekt to kosza.
W łazienkach rozstaw koniecznie co 10cm, inne pomieszczenia - 15-20cm wystarczy.
Chyba, że masz jakiś ekstremalny pokój typu trzy ściany zewnętrzne, duże przeszklenia.

Ilość rozdzielaczy zapewne można zmniejszyć, długość pętli także.

Arturo72
29-12-2016, 11:22
Mam pytanie odnośnie łazienek. Tam mam akurat krótkie pętle. Rozstaw rurek co 20 cm. Tak ma być. Wszędzie co 10 cm a w łazience tylko 20 cm. Ma tam być temp. pomieszczenia 24 stopnie. Wszędzie indziej 20 stopni.Masakra...Ktoś kto robił ten projekt nie myślał wogóle,w łazienkach gdzie powinna być wyższa temperatura to znaczy powinna być oddawana większa moc cieplna niż w innych pomieszczeniach a robi się to poprzez zmniejszenie rozstawu rurek czyli odwrotnie jak masz. Wywal ten projekt do kosza faktycznie.Wejdź na poradnik Kisana i postudiuj go,od str.97 http://www.kisan.pl/files/upload/instrukcja_kisan.pdf

Darkat
29-12-2016, 11:52
Dzięki panowie. No to mnie uświadomiliście jak mam zły projekt. Jeszcze mi zrobiła dwie osobne pętle w pomieszczeniu gospodarczym na parterze. Nie wiem po co. Po za tym nie umiem znaleźć w projekcie przepływów.
No nic trzeba będzie samemu przestudiować te zagadnienie. Ale prawdopodobnie zrobię w łazience co 10 cm. A w pokojach co 15 cm.
Nie wiem jak to jest uzależnione od rodzaju nawierzchni podłogi.

Tomaszs131
29-12-2016, 12:50
Nawieżchnia podłogi jest oczywiście ważna, tak samo jak straty poprzaz przegrody w pomieszczeniu, usytułowanie pokoju względem stron świata.

Darkat
29-12-2016, 15:20
Nawieżchnia podłogi jest oczywiście ważna, tak samo jak straty poprzaz przegrody w pomieszczeniu, usytułowanie pokoju względem stron świata.

U mnie w projekcie na pewno to nie było uwzględnione. Budynek ma dwa lokale bliźniacze. Pokoje takie same. Ale ich usytuowanie względem stron świata już inne. Dodatkowo zmieniła mi się koncepcja podłogi salonu. Będą prawdopodobnie płytki. A więc zwiększenie rozstawu rurek chyba będzie nawet korzystniejsze.

fotohobby
29-12-2016, 18:34
Jeszcze pochwal się w odpowiednim wątku projektem wentylacji, bo tam mogą być jeszcze lepsze kwiatki...

krzysztof5426
29-12-2016, 19:04
Powidz nam kto jest autorem tego wybitnego dzieła / nie nazwę tego projektem /
Obraziłbym projektantów.

Darkat
29-12-2016, 19:22
Nie będę przytaczał nazwiska bo to bardzo miła kobieta. Dam już jej spokój.
Miałem przypadkiem okazję ją poznać gdy wynikł inny kwiatek. Okazało się że to co mam w projekcie budowlanym jeśli idzie o instalację gazową to nie mam tego uwzględnionego w pozwoleniu. Przypadkiem o tym dowiedziałem się tu na forum, że w pozwoleniu na budowę powinna być informacja o tym w tytule. Nic takiego nie miałem. Jak się o tym dowiedziała to sama była zdziwiona jak i architekt, że takie coś się stało. Musiała zrobić osobny projekt na instalację gazową żeby uzyskać pozwolenie.

Co do WM. To wydaje się, że mam ją przewymiarowaną. Mam ją zrobioną nietypowo na elementach z Vasco. Spróbuje ją sam ułożyć, ale najpierw musiałem znaleźć sklep który ma to w sprzedaży. Wysłałem im projekt. Oni go mają przesłać do Vasco i sprawdzić czy jest dobry.

teres
30-12-2016, 10:01
@Darkat
Zamiast montować od razu termostaty zrób sobie tylko kable i poukrywaj w puszkach, pamiętaj też o doprowadzeniu zasilania do rozdzielaczy. Na początek zdaj się na sterowanie według krzywej grzewczej + regulacja przepływu na pętlach rotametrami.
Jeśli chodzi o rozstaw, to (bez liczenia) bym zrobił tak:
- łazienki co 10 cm
- pod panelami co 15 cm
- pod płytkami co 20 cm
- pomieszczenia gospodarcze 25 cm.

Góra i dół po jednym rozdzielaczu, chyba, że planujesz to w przyszłości jakoś opomiarować to wtedy osobne rozdzielacze (2 na górę i 2 na dół).

Przy dużych przeszkleniach możesz zagęścić rurki na szerokości np. 50-60cm od przeszklenia.

asolt
30-12-2016, 11:06
Przy dużych przeszkleniach możesz zagęścić rurki na szerokości np. 50-60cm od przeszklenia.

Pomoze jak umarłemu kadzidło, przy duzych przeszkleniach na ogół z obliczen wychodzi rozstaw 10 max 15 cm, jak zagescic przy rozstawie 10 cm 7, 5cm ?. To niewiele da bo to tylko ok 10-15 % mocy wiecej na zageszczonej powierzchni. Kłopotu co niemiara, wiecej materiału i robocizny. Poza tym 20 cm dla gresu w pomieszczeniach o wiekszych stratach na m2 mze byc za mało, wtedy tylko pomóc moze zwiekszenie Tz co przy pompie jest niezbyt efektywne. Czy nie lepiej wykonac ozc i projekt podłogówki? Po co gdybac i przypuszczac ze powinno byc dobrze, a co gdy nie bedzie i dane pomieszczenie moze byc niedogrzane. Tego poprawic sie juz nie da.

Darkat
30-12-2016, 12:13
Dzięki Teres za te wskazówki. Dzisiaj dostałem wstępną wycenę. I właśnie mam te termostaty z siłownikami w ofercie. Więc widząc cenę chyba zrobię tak jak radzisz i pociągnę na razie kabelki.
Asolt ale ja mam projekt tylko że zły. Drugi raz nie będę już płacił. Będę musiał bazować na doświadczeniach forumowych. I "jechać na oko", a nie według projektu ;)
Zresztą zobaczę co powie wykonawca.

asolt
30-12-2016, 12:43
Dzięki Teres za te wskazówki. Dzisiaj dostałem wstępną wycenę. I właśnie mam te termostaty z siłownikami w ofercie. Więc widząc cenę chyba zrobię tak jak radzisz i pociągnę na razie kabelki.
Asolt ale ja mam projekt tylko że zły. Drugi raz nie będę już płacił. Będę musiał bazować na doświadczeniach forumowych. I "jechać na oko", a nie według projektu ;)
Zresztą zobaczę co powie wykonawca.

Wiem ze masz zły projekt i dlatego przyjecie forumowych doswiadczen tez jest ryzykiem. Nikt z doradców nie przejmie odpowiedzialnosci za złe dorady. Dlatego tez gdy dasz wszedzie 10 cm błedu nie zrobisz, ze bedzie w niektórych pomieszczeniach przewymiarowane to trudno, poza zwiekszonym kosztem i czasem poswieconym na regulację zadnych skutków ubocznych. Co do kabelków to wyprowadz równiez kable do rozdzielaczy, wszystkie kable (do regulatorów i rozdzielaczy) przeciągnij do jednego punktu tak aby zainstalowac tam mała rozdzielnicę, daj tam równiez zasilanie.
Na wykonawce zbytnio nie licz, cóz moze powiedziec bez obliczeń, doswiadczenie i praktyka to trochę za mało.

Tomaszs131
30-12-2016, 13:06
Darkat, rozkładając rurki co 10 lub 15 cm nic nie stracisz. Co 20 cmmoże być trochę zbyt dużo.
Sam nastawiłem się w sypialni na płytki i rozstaw 20 cm. Na szczęście w ostatniej chwili zmniejszyłem roztaw do 15 cm.
Mięsiące po tej decyzji koncepcja płytek padła na rzecz deski warstwowej. Grzeję parę miesięcy i powiem Ci nie żałuję. Może teraz stawiasz na płytki i pewnie do tego finalnie dojdzie. Roztaw co 10 lub 15 cm pozostawia Ci możliwość zmiany koncepcji w przyszłości np na rzecz deski.
Będzie za gorąco to zmniejszysz przepływ na rotamerach.

Pod
30-12-2016, 13:42
Chyba rozstaw 15cm w pokojach i 10cm w łazienkach załatwia wszystkie sprawy i wątpliwości. W tej sytuacji jak gdzieś będzie za gęsto to nie problem, jak gdzieś będzie za rzadko... no to już sie nic nie zrobi.
Projekt podłogówki do typowego domku? Jasne że można jak ktoś nie wie na co wydać kasę bo korzyści z tego będą mizerne, nawet jak w przeciwienśtwie do kolegi wyżej projekt będzie sensownie wykonany.

Darkat
30-12-2016, 14:17
Chodzi m tu głównie też o zmniejszenie długości pętli. W dwóch pokojach jest po 140 mb. Gdy zwiększę rozstaw z 10 do 15 cm powinno być pod tym względem lepiej.

teres
30-12-2016, 14:33
A jak podzielisz to jeszcze na 2 pętle, to będzie jeszcze lepiej.

Tomaszs131
30-12-2016, 17:16
Zgadzam się z teres-em. Podziel je na dwie pętle. U córki w pokoju mam ich aż trzy. Inna sprawa, że pokój dość duży.

krzysztof5426
30-12-2016, 22:06
Darkat !

Mądrzy fachowcy powiedzieli, że najlepiej sprawują się pętle o długości około 60 - 70 m. / podziel na 2 obwody /
Mądrzy fachowcy powiedzieli, że 110 m, to już raczej za długo, ale jeszcze do przyjęcia, ale to już jest graniczna długość.
Mądrzy fachowcy powiedzieli, że najlepiej jak wszystkie pętle są podobnej długości i jest to po odrobinie pokombinowania do osiągnięcia.
Mądrzy fachowcy powiedzieli, że jak nie umiesz policzyć to bezpiecznym rozstawem jest 15 cm.

Gdzieś miałem programik / po niemiecku, ale do opanowania / do projektowania podłogówki, ale mi go wcięło. Jak znajdę do Ci podeślę.

fotohobby
30-12-2016, 22:11
Purmo SDG 2.0

plusfoto
30-12-2016, 22:36
A ja powiem tak. Odżałowałem te kilka złoty na projekt. Jest to marny ułamek procenta przy budowie domu. Ten co robił projekt również go wykonał. Teraz po półtora roku przyjechali panowie od pompy. Zainstalowali ją ustawili przepływy jak było w projekcie (choć byli trochę pesymistycznie nastawieni do tego) przez co zaoszczędzili sporo czasu, odpalili pompę i pojechali. Dziś mogę powiedzieć że warto było a rozstawy w poszczególnych pomieszczeniach mam od 10 cm do 30.

krzysztof5426
30-12-2016, 22:40
A jednak istnieje zbiorowa mądrość w narodzie !!!!!! / z wyjątkiem kilku pan i panów z Wiejskiej /

asolt
31-12-2016, 07:16
Darkat !

...
Mądrzy fachowcy powiedzieli, że jak nie umiesz policzyć to bezpiecznym rozstawem jest 15 cm.

Gdzieś miałem programik / po niemiecku, ale do opanowania / do projektowania podłogówki, ale mi go wcięło. Jak znajdę do Ci podeślę.

Nie przesadzajmy ta mądrością fachowców, w każdym domu z obliczeń wynika, że muszą być pętlę o rozstanie 10 cm ,15 cm to wcale nie jest bezpieczny rozstaw

wioslo1
31-12-2016, 07:37
mam pytanie do Asolta jako jednego z wykonawcow ktorego kojarze z forum - jakiej marki rozdzielacze do podłogówki polecasz?
Czy są jakieś specjalne różnice np. pomiędzy KAN-em a polecanym na forum Gorgielem?
Czy jest jakaś zasadnicza różnica w rozdzielaczach mosiężnych a stalowych czy z nierdzewki?

wioslo1
03-01-2017, 11:07
Mam pytanie jak u mnie wykonać dylatacje na parterze. Sam salon ma ok 26m2 wiec rozumiem że robię tutaj 2 pętle które będą wychodzić z rozdzielacza pod schodami i pomiędzy nimi nie potrzebuję dylatacji ale zwłaszcza chodzi mi jak zdylatować ten taki niesymetrczy fragment gdzie salon przechodzi w korytarz. 377457

Darkat
03-01-2017, 13:24
Eee to jeszcze dorzucę, po rozmowie z wykonawcą. Oni i tak robią 12,5 cm więc czy jest zły czy dobry projekt to nie ma znaczenia. 15 cm w środku , 10 cm brzegowe to jakaś stara szkoła układania OP. Ogólnie pomieszczenie do 20 m2 radzą robić na jednej pętli. Nie łączyć pomieszczeń jeśli pętle są małe.
Zalecają zastosować termostaty w pokoju i tym się ładnie wysteruje podłogówkę. Przepływami nie zalecają, bo ciężko wyregulować.
Ogólnie będę zadowolony. Mam nadzieję :D

plusfoto
03-01-2017, 14:07
Mam w sumie na parterze i piętrze 15 obiegów. Rozstawy 10 do 30 cm. Długości od 12 do 102 m. Żadnych termostatów i.t.p. dupereli. Każde pomieszczenie na osobnej pętli niektóre mają dwie. Przepływomierze ustawione w/g projektu i działa jak miodzio. Na 200m2 podłogi weszło 1000 m rurki i wszystko pracuje na jednej pompce.Oczywiście zrobisz jak chcesz też będzie działać a że więcej wydasz a potem więcej zapłacisz za energię no cóż. Ja by mnie fahman powiedział że ma gdzieś projekt - oczywiście jeśli jestem go pewien - a on zrobi i tak po swojemu to bym mu grzecznie podziękował.

wihajster
03-01-2017, 23:44
(...)
Zalecają zastosować termostaty w pokoju i tym się ładnie wysteruje podłogówkę. Przepływami nie zalecają, bo ciężko wyregulować.
Ogólnie będę zadowolony. Mam nadzieję :D
Tak. Jak cholera...

JTKirk
04-01-2017, 05:10
Eee to jeszcze dorzucę, po rozmowie z wykonawcą. Oni i tak robią 12,5 cm więc czy jest zły czy dobry projekt to nie ma znaczenia. 15 cm w środku , 10 cm brzegowe to jakaś stara szkoła układania OP. Ogólnie pomieszczenie do 20 m2 radzą robić na jednej pętli. Nie łączyć pomieszczeń jeśli pętle są małe.
Zalecają zastosować termostaty w pokoju i tym się ładnie wysteruje podłogówkę. Przepływami nie zalecają, bo ciężko wyregulować.
Ogólnie będę zadowolony. Mam nadzieję :D

szczerze mówiąc, nie wiem jak to skomentować.....

Darkat
04-01-2017, 05:36
No cóż najbardziej boli mnie to, że taka podłogówka wymaga kosztownego sterowania. A ja chciałem dobry projekt, wykonany zgodnie z nim i prostego sterowania.

Tomaszs131
04-01-2017, 06:00
Zrobisz jak uważasz, planowałem sterowanie pokojowe i z tego wszystkiego pozstały mi kable w skrzynkach.
Bezwladność podłogówki sprawia, że przewaga termostaru pokojowego nad rotamerami przy belce rodzielacza się zaciera.
Równie szybko podniesiesz temp. rotamerem jak i termostatem.

JTKirk
04-01-2017, 06:17
No cóż najbardziej boli mnie to, że taka podłogówka wymaga kosztownego sterowania.

otóż nie wymaga. Tak tylko próbuje wmówić ci twój wykonawca.
On chce zrobić tobie podłogówke, tak jak jemu jest wygodniej i łatwiej, to, ze ciebie będzie to niepotrzebnie sporo więcej kosztować w ogóle go nie interesuje....

plusfoto
04-01-2017, 08:28
No cóż najbardziej boli mnie to, że taka podłogówka wymaga kosztownego sterowania. A ja chciałem dobry projekt, wykonany zgodnie z nim i prostego sterowania.
Przepraszam ale czy te bzdury wciska Ci twój wykonawca?

wg39070
04-01-2017, 08:50
Mam w sumie na parterze i piętrze 15 obiegów. Rozstawy 10 do 30 cm. Długości od 12 do 102 m. Żadnych termostatów i.t.p. dupereli. Każde pomieszczenie na osobnej pętli niektóre mają dwie. Przepływomierze ustawione w/g projektu i działa jak miodzio. Na 200m2 podłogi weszło 1000 m rurki i wszystko pracuje na jednej pompce.Oczywiście zrobisz jak chcesz też będzie działać a że więcej wydasz a potem więcej zapłacisz za energię no cóż. Ja by mnie fahman powiedział że ma gdzieś projekt - oczywiście jeśli jestem go pewien - a on zrobi i tak po swojemu to bym mu grzecznie podziękował.

To ciekawe bo mi na ok 210 m2 weszło rurki 1750 mb.

asolt
04-01-2017, 08:59
To ciekawe bo mi na ok 210 m2 weszło rurki 1750 mb.

To jest tak jak sie wykonuje bez projektu, wszedzie 10 cm, zle nie bedzie ale duzo drozej. Tak sie konczy oszczedzanie na projekcie.

Pratchawiec
04-01-2017, 09:09
To ciekawe bo mi na ok 210 m2 weszło rurki 1750 mb.

Witam

A mnie na 140m2 760 m fi 18 w 9 pętlach 85-93 m.

Pozdrawiam

Pratchawiec

plusfoto
04-01-2017, 09:23
To jest tak jak sie wykonuje bez projektu, wszedzie 10 cm, zle nie bedzie ale duzo drozej. Tak sie konczy oszczedzanie na projekcie.
O właśnie to samo chciałem powiedzieć. A do tego czasem potem i jedna pompka nie wyrabia.

hektor80
04-01-2017, 09:24
Witam

A mnie na 140m2 760 m fi 18 w 9 pętlach 85-93 m.

Pozdrawiam

Pratchawiec

U mnie na 180m2 podłogi (150 p.u) położyłem 970m alupex16 -15 pętli od 45-104m.

Pozdrawiam

wg39070
04-01-2017, 09:41
To jest tak jak sie wykonuje bez projektu, wszedzie 10 cm, zle nie bedzie ale duzo drozej. Tak sie konczy oszczedzanie na projekcie.

Drożej było tylko "raz" i już zapomniałem kiedy. A jak napisałeś, źle nie będzie ze wskazaniem na lepiej.

wg39070
04-01-2017, 09:42
O właśnie to samo chciałem powiedzieć. A do tego czasem potem i jedna pompka nie wyrabia.

Mam dwa rozdzielacze po 12 sekcji z pompami energooszczędnymi. Wszystko wyrabia.

wg39070
04-01-2017, 09:45
No zaraz ktoś pewnie napisze, że mam za dużo rurek w podłogówce. Co za naród.

link2jack
04-01-2017, 09:49
No zaraz ktoś pewnie napisze, że mam za dużo rurek w podłogówce. Co za naród.

I czemu się dziwisz? Przecież masz za duzo. Niczemu to nie służy. Czemu nie dałes ich 2 razy więcej - po twojemu pewnie byłoby jeszcze lepiej.

wg39070
04-01-2017, 09:51
I czemu się dziwisz? Przecież masz za duzo. Niczemu to nie służy. Czemu nie dałes ich 2 razy więcej - po twojemu pewnie byłoby jeszcze lepiej.

No i się naród odezwał. Faktycznie, teraz dałbym więcej i rozłożył jeszcze w garażu.

link2jack
04-01-2017, 09:58
No i się naród odezwał. Faktycznie, teraz dałbym więcej i rozłożył jeszcze w garażu.

Garaż zrozumiem ale to podłogówke o rozstawie około 5cm nie za bardzo.

Chyba ze znowu próbujesz używać "porównań" "ironii" czy też "porównań". Jeśli to "drugie" to widzę ze próbujesz dogonić kolegów z forum którzy ci trafnie dogryzają punktując twoją niewiedzę. tobie to jednak nie wychodzi :P

asolt
04-01-2017, 10:03
Drożej było tylko "raz" i już zapomniałem kiedy. ...
Ale było, a mogło nie być

karolek75
04-01-2017, 10:12
To jest tak jak sie wykonuje bez projektu, wszedzie 10 cm, zle nie bedzie ale duzo drozej. Tak sie konczy oszczedzanie na projekcie.

Ale moze taniej w grzaniu ?

wg39070
04-01-2017, 10:16
Ale było, a mogło nie być

W porządku, tak jak piszesz. Ale to pieniądz jest dla mnie a nie odwrotnie. Swoją drogą, co by człowiek nie zrobił to zawsze komuś to nie pasi i komentarz negatywny wstawi. Zrób za mało - o, chytry i nie zrobił projektu; zrób tak jak trzeba (wg innych za dużo) - nienormalny i chytry bo pożałował na projekt. Co za naród, co za naród! Ale na szczęście wybór należy do inwestora. Napisz proszę , jakiej marki samochodem jeździsz i jaki posiadasz telewizor a ja Ci odpiszę, że mogło być taniej ale nie jest. Taką gadkę można dopasować do każdej sytuacji.

asolt
04-01-2017, 10:25
Ale moze taniej w grzaniu ?

Przypuzczenie czy stwierdzenie faktu, nie ma zadnych podstaw sądzic, aby było taniej.

wg39070
04-01-2017, 10:29
Przypuzczenie czy stwierdzenie faktu, nie ma zadnych podstaw sądzic, aby było taniej.

A jakie są podstawy by sądzić, że drożej. Oprócz samej inwestycji oczywiście. Co za naród, co za naród! Szkoci przy co niektórych są rozrzutni.

karolek75
04-01-2017, 10:31
Przypuzczenie czy stwierdzenie faktu, nie ma zadnych podstaw sądzic, aby było taniej.

Czy dlugosc rurek ma wplyw na parametry i sposob pracy pompy on/off ?

Liwko
04-01-2017, 10:36
O właśnie to samo chciałem powiedzieć. A do tego czasem potem i jedna pompka nie wyrabia.

Tym bardziej, że firmy które sprzedają rurki robią projekty za darmo, więc nie ma sensu za nie płacić. Przy dzisiejszych zapotrzebowaniach domów na ciepło, wystarczy znać kubaturę pomieszczeń. Podłogówka wiele wybacza.

plusfoto
04-01-2017, 10:51
Tym bardziej, że firmy które sprzedają rurki robią projekty za darmo
Liwko owszem robią ale w 90 % jakbyś na nie spoiżał to byś chyba na zawał padł. Miałem takie cudo w ręku - Jedna pętla przez łazienkę, wiatrołap i trochę kuchni bo długość tak pasowała a i zasilanie i powrót sensownie wychodziły.

Liwko
04-01-2017, 11:14
Liwko owszem robią ale w 90 % jakbyś na nie spoiżał to byś chyba na zawał padł. Miałem takie cudo w ręku - Jedna pętla przez łazienkę, wiatrołap i trochę kuchni bo długość tak pasowała a i zasilanie i powrót sensownie wychodziły.

No widzisz, więc po co komu projekty? :)
Zielony inwestor i tak nie będzie wiedział czy to dobry czy zły projekt :yes:

Jeżeli buduje się dom według obecnych norm, to kubatura, przeznaczenie i rodzaj posadzki powinny w zupełności wystarczyć do wyliczenia długości rurki dla każdego pomieszczenia. A jak masz OZC, to te obliczenia zrobisz na kolanie.

04-01-2017, 12:49
Ja się właśnie biję z myślami czy nie zrobić projektu podłogówki. Szczególnie jak widzę różnicę w długości rurek na powierzchni 200 m2 - prawie 700 mb rurki. To jest na dobrej rurce prawie 1500 zł w plecy....

Niech mi ktoś mądry odpowie na pytanie - czy za duża ilość/gęstość rurek w czymś szkodzi ? Czy ma to wpływ np na wzrost kosztów ogrzewania ? Nie mówimy tu o kosztach instalacji. U mnie docelowo i tak pewnie bedzie sterowanie 2 sterownikami pokojowymi dla pietra i parteru zatem bedą 2 dodatkowe pompy obiegowe.

Czy w przypadku wykonania projektu, ułożenia rurek jak w projekcie nie ma potem problemów z grzaniem tylko w 2 T ?

Jestem totalnym laikiem, w temat PC już sie wgryzłem i wiem mniej wiecej co chce pozostaje temat dobrze zrobionej podłogówki.

wg39070
04-01-2017, 12:56
Nieopatrznie zacząłem nowy temat: "Wpływ długości rurek w podłogówce na zmniejszenie / zwiększenie rachunków".

Liwko
04-01-2017, 12:59
Ja się właśnie biję z myślami czy nie zrobić projektu podłogówki. Szczególnie jak widzę różnicę w długości rurek na powierzchni 200 m2 - prawie 700 mb rurki. To jest na dobrej rurce prawie 1500 zł w plecy....

Niech mi ktoś mądry odpowie na pytanie - czy za duża ilość/gęstość rurek w czymś szkodzi ? Czy ma to wpływ np na wzrost kosztów ogrzewania ? Nie mówimy tu o kosztach instalacji. U mnie docelowo i tak pewnie bedzie sterowanie 2 sterownikami pokojowymi dla pietra i parteru zatem bedą 2 dodatkowe pompy obiegowe.

Czy w przypadku wykonania projektu, ułożenia rurek jak w projekcie nie ma potem problemów z grzaniem tylko w 2 T ?

Jestem totalnym laikiem, w temat PC już sie wgryzłem i wiem mniej wiecej co chce pozostaje temat dobrze zrobionej podłogówki.

Dla PC więcej wody w układzie to lepiej, niestety w pewnym momencie przestaje to być sensowne ekonomicznie.
Pokaż projekt domu.

wg39070
04-01-2017, 13:02
Dla PC więcej wody w układzie to lepiej, niestety w pewnym momencie przestaje to być sensowne ekonomicznie.
Pokaż projekt domu.

Nie no nie mogę! Dla PC większa ilość wody to lepiej a dopiero pisano, że mam za dużo rurek. A czym się różni PC od kondensata, biorąc pod uwagę, że to dwa nisko temperaturowe źródła ciepła?

Liwko
04-01-2017, 13:13
Nie no nie mogę! Dla PC większa ilość wody to lepiej a dopiero pisano, że mam za dużo rurek. A czym się różni PC od kondensata, biorąc pod uwagę, że to dwa nisko temperaturowe źródła ciepła?

Ja pier... :bash:

Co z tego, że dołożę rurek za 500zł, jak roczny zysk z tego będzie na poziomie 2zł????????

Dlaczego w takim razie, jak jesteś taki rozrzutny, nie dałeś 1m styropianu w posadzkę i pięciu szyb w oknach?

wg39070
04-01-2017, 13:23
Ja pier... :bash:

Co z tego, że dołożę rurek za 500zł, jak roczny zysk z tego będzie na poziomie 2zł????????

Dlaczego w takim razie, jak jesteś taki rozrzutny, nie dałeś 1m styropianu w posadzkę i pięciu szyb w oknach?

Wiesz co Liwko? W Twojej stopce powinieneś mieć tekst: "NIE DLA LUDZI W NOWYCH DOMACH".

Liwko
04-01-2017, 13:36
Wiesz co Liwko? W Twojej stopce powinieneś mieć tekst: "NIE DLA LUDZI W NOWYCH DOMACH".

Nie rozumiałem cię wczoraj. Nie rozumiałem dzisiaj. Nie rozumiem teraz. I nic nie wskazuje, żebym w przyszłości mógłbym cię zrozumieć. Lecisz do ignorowanych.

04-01-2017, 13:41
Dla PC więcej wody w układzie to lepiej, niestety w pewnym momencie przestaje to być sensowne ekonomicznie.
Pokaż projekt domu.

Proszę bardzo. Kuchnia jest oddzielona od salonu ścianą.

377587
377588

Liwko
04-01-2017, 14:03
Proszę bardzo. Kuchnia jest oddzielona od salonu ścianą.

377587
377588

Bardzo ciężko coś odczytać. Dzisiaj zresztą nie mam już czasu. Jutro pogadamy.

04-01-2017, 15:08
Bardzo ciężko coś odczytać. Dzisiaj zresztą nie mam już czasu. Jutro pogadamy.

Próbowałem wrzucić oryginalne fotki, ale niestety FM nie przepuscilo ze względu na wielkość. Wieczorem będę miał więcej czasu to może wrzucę na zewnętrzny serwer.

asolt
04-01-2017, 15:38
A jakie są podstawy by sądzić, że drożej. Oprócz samej inwestycji oczywiście. Co za naród, co za naród! Szkoci przy co niektórych są rozrzutni.

Pokazują to obliczenia ozc i obliczenia grzejników podłogowych.

karolek75
04-01-2017, 15:46
Asolt, wyslalem ci maila w sprawie aktualizacji OZC.

BooM80
06-01-2017, 23:01
Planuję podłogówkę z powietrzną pompą ciepła. Latem, podczas większych upałów, chciałbym wykorzystywać podłogówkę do chłodzenia domu. Czy projekt podłogówki (np. od kolegi asolta) i zawarte w nim obliczenia uwzględniają chłodzenie czy tylko grzanie ? Podobno skuteczne chłodzenie podłogówką wymaga większego zagęszczenia pętli (np. rozstaw 10 cm po całości), czy to prawda ?

cezary.pl
07-01-2017, 01:14
Planuję podłogówkę z powietrzną pompą ciepła. Latem, podczas większych upałów, chciałbym wykorzystywać podłogówkę do chłodzenia domu. Czy projekt podłogówki (np. od kolegi asolta) i zawarte w nim obliczenia uwzględniają chłodzenie czy tylko grzanie ? Podobno skuteczne chłodzenie podłogówką wymaga większego zagęszczenia pętli (np. rozstaw 10 cm po całości), czy to prawda ?

Chłodzenie domu podłogówką to śliski temat.;) Potrzebne będzie wyrafinowane sterowanie.

Pozdrawiam
Cezary

wg39070
07-01-2017, 09:26
Planuję podłogówkę z powietrzną pompą ciepła. Latem, podczas większych upałów, chciałbym wykorzystywać podłogó
wkę do chłodzenia domu. Czy projekt podłogówki (np. od kolegi asolta) i zawarte w nim obliczenia uwzględniają chłodzenie czy tylko grzanie ? Podobno skuteczne chłodzenie podłogówką wymaga większego zagęszczenia pętli (np. rozstaw 10 cm po całości), czy to prawda ?

Chodzenie nawet latem po lodowatej podłodze to średnia przyjemność. Zamontuj klimę inverter. Polecam, sprawdza się i w lecie i zimie.

teres
07-01-2017, 10:42
Planuję podłogówkę z powietrzną pompą ciepła. Latem, podczas większych upałów, chciałbym wykorzystywać podłogówkę do chłodzenia domu.
Może zrób część ogrzewania ściennego, czy nawet na suficie.

BooM80
07-01-2017, 10:52
Chłodzenie domu podłogówką to śliski temat.;) Potrzebne będzie wyrafinowane sterowanie.

Są na forum osoby, które wykorzystują podłogówkę do schładzania wnętrza domu i nie stosują żadnego dodatkowego sterowania. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie przesadzać z temperaturą zasilania podłogi (np. zasilanie w okolicach 15-16 stopni) i powinno być ok...tak sądzę :)


Chodzenie nawet latem po lodowatej podłodze to średnia przyjemność. Zamontuj klimę inverter. Polecam, sprawdza się i w lecie i zimie.

No właśnie nie cierpię wszelkiego rodzaju klimatyzacji, klimakonwektorów i innych urządzeń dmuchających zimnym powietrzem i/lub wysuszających powietrze. Dlatego skupiam się na chłodzeniu podłogówką. Nie chodzi mi o to, żeby jakoś maksymalnie schładzać wnętrze domu, chciałbym tylko utrzymywać względny komfort podczas długich, letnich upałów. Chłodzenie mógłbym włączać np. w godzinach nocnych, albo w ciągu dnia jak wszyscy domownicy są w pracy lub w szkole.

BooM80
07-01-2017, 11:00
Może zrób część ogrzewania ściennego, czy nawet na suficie.

Jestem już po tynkach, więc nie dam rady. Poza tym takie ogrzewanie/chłodzenie ścienne musiałoby zostać zamontowane na dużej powierzchni ścian, żeby cokolwiek chłodzić przy niezbyt niskiej temperaturze zasilania.

nass
09-01-2017, 16:00
Cześć,
Powoli zabieram się za podłogówkę (w projekcie były grzejniki) w moim domku i mam kilka pytań dotyczących umieszczenia rozdzielacza.
Domek parterowy, poddasze nieużytkowe, powierzchnia ok. 150m2. Wiem, że optymalnie byłoby, żeby był gdzieś w miejscu umożliwiającym wykonanie w miarę równych pętli. Problem w tym, że w projekcie była kotłownia na groszek :oops: umieszczona w rogu budynku (teraz stanie tam pompa ciepła). Niestety jeśli umieszczę tam rozdzielacz zejdzie mi po 20-30 metrów samych dobiegów.
Wymyśliłem, że może zrobić rozdzielacz w szafie w sypialni - i tu pytanie do praktyków: czy mi się sypialnia/szafa nie ugotuje i czy coś z tego rozdzielacza może być słychać. Żona jest strasznie pod tym względem wyczulona i wiem, że żyć mi nie da jak będzie słychać szum wody.
Wyglądałoby to mniej więcej tak:
378083
Następna sprawa to czy zrobić wszystko na jednym rozdzielaczu 14-obwodowym czy lepiej dwa mniejsze - jeden w szafie, drugi w "kotłowni"?

Wszelkie podpowiedzi mile widziane:rolleyes:

Tomaszs131
09-01-2017, 16:25
Cześć,
Powoli zabieram się za podłogówkę (w projekcie były grzejniki) w moim domku i mam kilka pytań dotyczących umieszczenia rozdzielacza.
Domek parterowy, poddasze nieużytkowe, powierzchnia ok. 150m2. Wiem, że optymalnie byłoby, żeby był gdzieś w miejscu umożliwiającym wykonanie w miarę równych pętli. Problem w tym, że w projekcie była kotłownia na groszek :oops: umieszczona w rogu budynku (teraz stanie tam pompa ciepła). Niestety jeśli umieszczę tam rozdzielacz zejdzie mi po 20-30 metrów samych dobiegów.
Wymyśliłem, że może zrobić rozdzielacz w szafie w sypialni - i tu pytanie do praktyków: czy mi się sypialnia/szafa nie ugotuje i czy coś z tego rozdzielacza może być słychać. Żona jest strasznie pod tym względem wyczulona i wiem, że żyć mi nie da jak będzie słychać szum wody.
Wyglądałoby to mniej więcej tak:
378083
Następna sprawa to czy zrobić wszystko na jednym rozdzielaczu 14-obwodowym czy lepiej dwa mniejsze - jeden w szafie, drugi w "kotłowni"?

Wszelkie podpowiedzi mile widziane:rolleyes:

Zacznę od końca lepiej zrobić na dwóch mnieszych.
U mnie w domu mam wszystkie rozdzielacze w szafach (3 sztuki). Nie zaobserwowałem żadnych niepokojących Cię kwesti. Oczywiście nie mam mieszaczy, pompki obiegowe są w piwnicy.

grzeniu666
09-01-2017, 17:36
@nass, w kotłowni masz tylko drzwi na zewnątrz? Ja rozdzielacza (ale 4 obwodowego), w pokoju raczej nie słyszę (jak już się odpowietrzył). W Ciebie bym nie dzielił tylko próbował w kierunku jednego rozdzielacza. Problem może być zmieścić w drzwiach 28 rurek w peszlach/oulinach, więc pod tym względem (i jeśli chodzi o dobiegi też) chyba hol byłoby najlepszy.

Z ugotowaniem szafy/sypialni mogłoby być różnie, zależy jak poizolujesz i rozłożysz rurki. Można to pewnie lepiej lub gorzej policzyć (i wykonać).

nass
09-01-2017, 17:57
@nass, w kotłowni masz tylko drzwi na zewnątrz? Ja rozdzielacza (ale 4 obwodowego), w pokoju raczej nie słyszę (jak już się odpowietrzył). W Ciebie bym nie dzielił tylko próbował w kierunku jednego rozdzielacza. Problem może być zmieścić w drzwiach 28 rurek w peszlach/oulinach, więc pod tym względem (i jeśli chodzi o dobiegi też) chyba hol byłoby najlepszy.).
No tak wyszło z tą kotłownią, miał być piec a nie chciałem syfu w domu. Niestety za późno się zreflektowałem i powstała kotłownia, na szczęście komina już nie ma:D
Też wydaje mi się że hol byłby najlepiej, niestety nie mam pomysłu jak ładnie schować szafkę (byłaby na wprost wejścia z wiatrołapu), z drugiej strony kucie w silce...oj już mnie plecy bolą;)

grzeniu666
09-01-2017, 18:20
@nass, to może w wiatrołapie (np. w jakiejś szafie tam)? PEXy 16 w otulinie 15/6 (lub 15/4) w ilości 28 nitek (+ 2x np. PEX32 w otulinie) w drzwiach powinny się zmieścić (wtedy wiatro bym może wogólnie nie grzał dedykowaną pętlą).

Albo zrób drzwi do kotłowni od wew. To wogóle mógłby być dobry pomysł (abstrachując od podłogówki).

nass
09-01-2017, 19:05
gdyby nie odległość do kuchni i salonu zrobiłbym rozdzielacz w kotłowni nawet bez drzwi;)
Mam tam zaplanowane instalacje typu pompa, odkurzacz, rekuperator itp.a wejście musiałoby być przez którąś sypialnię. Chyba za szybko zacząłem budować:roll:
A są jakieś przeciwwskazania do dwóch rozdzielaczy? Może jakiś mały bym wcisnął tu
378109
a drugi w kotłowni?

grzeniu666
09-01-2017, 20:05
@nass, odległościami to ja bym się nie przejmował, moim zdaniem żaden problem. Ale co, walniesz 28 dziur przy podłodze aby wyjść PEXami z kotłowni (w sumie kilka wierteł do powiedzmy fi 24 i nie widzę przeszkód, też mam silkę)?

Skąd Ci się wzięło te 14 pętli? Co/gdzie chcesz kłaść na podłodze, płytki, deska, niedźwiedź?

Nie mam tylko pewności czy te 14 pętli to dostaniesz na jednym rozdzielaczu (i ew. taką szafkę, jeśli potrzebujesz), i czy przekrój samych belek rozdzielacza nie będzie wąskim gardłem. Ale np. KAN ma nowe rozdzielacze z nierdzewki o większej średnicy wew. belek, tylko widzę max 12 obwodów.

nass
09-01-2017, 21:43
no, w sumie to chciałem wiercić. Wydaje mi się , że silki za bardzo to nie osłabi . 14 pętli wzięło mi się stąd że do salonu, holu i sypialni chcę parkiet przemysłowy i muszę to zasilić niską temperaturą - w salonie wychodzą mi trzy pętle po 70m plus dobiegi, w sypialni południowo wschodniej (narożna) jeden braknie albo będzie bardzo długi. Reszta pomieszczeń po jednej pętli (oprócz skrytki - tam nie będzie ogrzewania).
KAN-a rozdzielaczy nie widziałem większych niż 12, stąd pomysł o podziale.

MD.
09-01-2017, 21:54
.
KAN-a rozdzielaczy nie widziałem większych niż 12, stąd pomysł o podziale.

Ja u siebie mam dwa rozdzielacze połączone ze sobą, napędzane jedną pompą.

Pratchawiec
09-01-2017, 21:56
w salonie wychodzą mi trzy pętle po 70m plus dobiegi, w sypialni południowo wschodniej (narożna) jeden braknie albo będzie bardzo długi. Reszta pomieszczeń po jednej pętli (oprócz skrytki - tam nie będzie ogrzewania).
KAN-a rozdzielaczy nie widziałem większych niż 12, stąd pomysł o podziale.

Witam

Jak już rozważasz system KAN, to zastanów się nad ich rurką BlueFloor 18-2.
Możesz wówczas bezkarnie wydłużyć pętle, nawet do 100m.
Powinno Ci to rozwiązać problem ilości pętli i zastosować standardowy rozdzielacz.

Pozdrawiam

Pratchawiec

nass
09-01-2017, 21:56
Ja u siebie mam dwa rozdzielacze połączone ze sobą, napędzane jedną pompą.

ale masz je w jednej szafce czy w różnych miejscach domu? Połączone szeregowo czy równolegle?

k2adam
09-01-2017, 21:57
Witam. Wlasnie wylałem chudziaki, zdarzyłem przed mrozami. I teraz temat podłogówki. Pare pytań do tych co zrobili to sami bo taki mam zamiar.
1. Ile pętli robić na ok 30 m2
2. Jezeli jest termostat pokojowy to steruje 2 pętlami ?
3. Sterowanie tem bezprzewodowe czy przewodowe.

Wiele jest pytan ale narazie starczy.
Pozdrawiam k2adam

MD.
09-01-2017, 21:59
ale masz je w jednej szafce czy w różnych miejscach domu? Połączone szeregowo czy równolegle?

Dwie szafki obok siebie. Rozdzielacze połączone zasilanie z zasilaniem a powrót z powrotem. Przed nimi jedna pompa, która pompuje do pierwszego, a potem z pierwszego do drugiego. Tak jakby był jeden rozdzielacz w dwóch szafkach.

grzeniu666
09-01-2017, 21:59
Ness, wrzuc wiekszy ten rzut, zerkne, mysle ze 12 petli zagra.
Wiercenie spokojnie, lepiej nie gesto.
Reszta podlóg jaka?

nass
09-01-2017, 22:50
378150
mam nadzieję że będzie coś więcej widać. nie wiem jak wstawić większe zdjęcie

a tu info o powierzchni, materiałach podłogi itp
378149

Dzięki za pomoc:)

KAN-therm
09-01-2017, 22:55
Witam. Wlasnie wylałem chudziaki, zdarzyłem przed mrozami. I teraz temat podłogówki. Pare pytań do tych co zrobili to sami bo taki mam zamiar.
1. Ile pętli robić na ok 30 m2
2. Jezeli jest termostat pokojowy to steruje 2 pętlami ?
3. Sterowanie tem bezprzewodowe czy przewodowe.

Wiele jest pytan ale narazie starczy.
Pozdrawiam k2adam

1. To wszystko zależy od mocy potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. Przy założeniu że wykonasz rozstaw 10 cm wówczas potrzebujesz 300 mb rury. Dla zapewnienia optymalnej długości pętli, przy zastosowaniu średnicy 18x2, pokusić się można o położenia 3 pętli po 100 mb każda. Nie mniej jednak poprzedziłbym to obliczeniami zapotrzebowania na ciepło.

2. Jeden termostat pokojowy, przynajmniej z oferty Systemu KAN-therm, może obsłużyć do kilkunastu siłowników (czytaj pętli grzewczych), poprzez zastosowanie dodatkowej listwy sterującej (najlepiej z modułem pompowym który odetnie pompę w chwili wyłączenia się wszystkich siłowników).

3. To już kwestia decyzji inwestora. Bezprzewodowe jest zazwyczaj drogie, pojawia się konieczność wymiany baterii itd. Jeśli jest możliwość położenia przewodów elektrycznych polecam sterowanie przewodowe. Dla pewności najlepiej wyposażyć się w przewód 5-cio żyłowy o przekroju około 1,5 mm2.

grzeniu666
10-01-2017, 10:25
@nass, na spisie masz łącznie 932mb rury, dzieląc na dwanaście obwodów wychodzi 78mb/pętlę, czyli OK.
Pralnię i wiatro robiłbym na jednej pętli, pom. techniczne (to jest kotłownia?) bym nie grzał dedykowaną pętlą lecz pozostałymi pętlami (tam gdzie jest nadwyżka rury). I już z 14 pętli robimy 12.

Wymiarów nadal nie widać dobrze, napisz jaki jest wymiar zew. budynku (z izolacją), jakieś 15,2 x 12,2 m?

Chcesz się trzymać tych rozstawów z projektu (wyglądają w miare OK, to nie apteka)?


Robiłem rurą blue 18/2 z KANa. Nie jest ona niestety zbyt giętka (plastyczna), małe i gęste pomieszczenia czy podłączanie do rozdzielacza to w porównaniu do PEXa masakra. No ale ma dobrą cenę (jak na 18/2), więc się pomęczyłem, no i działa :)

nass
10-01-2017, 21:54
@nass, na spisie masz łącznie 932mb rury, dzieląc na dwanaście obwodów wychodzi 78mb/pętlę, czyli OK.
Pralnię i wiatro robiłbym na jednej pętli, pom. techniczne (to jest kotłownia?) bym nie grzał dedykowaną pętlą lecz pozostałymi pętlami (tam gdzie jest nadwyżka rury). I już z 14 pętli robimy 12.
Tak, w sumie jest 932m rury ale to jest bez dobiegów. Pomieszczenie techniczne faktycznie mógłbym opędzić jakąś resztką rury. W pralni chciałbym mieć wyższą temp niż w wiatrołapie - wystarczy zwiększyć rozstaw w wiatrołapie? Tylko osobno już sobie tego nigdy nie wyreguluję.



Wymiarów nadal nie widać dobrze, napisz jaki jest wymiar zew. budynku (z izolacją), jakieś 15,2 x 12,2 m?
Nie wiem jak wstawić większy plik - najlepiej widać na pdf ale nie chce coś mi załączyć, może rozmiar za duży (ok200kB)
Dom ma 15,3x12,4



Chcesz się trzymać tych rozstawów z projektu (wyglądają w miare OK, to nie apteka)?
Projekt to jeszcze chyba za dużo powiedziane. Na razie policzyłem zapotrzebowanie na ciepło każdego pomieszczenia w Purmo OZC i na podstawie tabeli Roth'a dobrałem rozstaw rurek (czyli moc grzejnika). Rozstaw jest dobrany tak, że przy średniej temp wody 35stopni mam zakładaną moc 110-140% zapotrzebowania. Jak już wcześniej pisałem w sypialniach i salonie chciałbym parkiet przemysłowy a dla niego im mniejszy rozstaw rurek (mniejsze różnice w rozkładzie temp) i niższa temp wody tym lepiej - tak wyczytałem m.in. gdzieś na forum muratora.

@grzeniu666, mam taki pomysł żeby odcinki dobiegowe do najdalszych pomieszczeń puścić np pod 5cm warstwą styro. Mógłbym wtedy niektóre odcinki puścić po skosach co może zaoszczędzić po parę metrów na pętli. Będzie 25cm styro więc miejsca wystarczy. Co myślisz?

Pratchawiec
11-01-2017, 00:20
Witam

Dobiegami do poszczególnych pomieszczeń możesz sobie ogrzać hall. Nie będziesz musiał nawet ich izolować poza odcinkami bezpośrednio przy rozdzielaczu. Ani czegokolwiek podkuwać czy przewiercać.
Oszczędność kolejnej pętli.
Warunek - wstawienie rozdzielacza w którąkolwiek ze ścian hallu
Po co Ci w pralni rozstaw 10 cm?. Tam w zupełności wystarczy 20 cm, a pewnie więcej.
Do suszenia prania potrzebna jest sprawna wentylacja.

Przy wykorzystaniu rury 18-2 możesz swój dom opędzić 9-10 pętlami.

Pozdrawiam

Pratchawiec

grzeniu666
12-01-2017, 10:47
@grzeniu666, mam taki pomysł żeby odcinki dobiegowe do najdalszych pomieszczeń puścić np pod 5cm warstwą styro. Mógłbym wtedy niektóre odcinki puścić po skosach co może zaoszczędzić po parę metrów na pętli. Będzie 25cm styro więc miejsca wystarczy. Co myślisz?

Nic bym takiego nie kombinował! Niech będzie, porysowałem Ci trochę ten rzut, najdłuższa pętla kuchnia 93mb (ominiesz szafki to będzie mniej). Sypialnia narożna i mały WC już prowizorycznie bo mi się nie chciało, ostatnią (12) petlę na to pół sypialni i kotłownia i po sprawie. Jak w holu będzie za gęsto (pod deskę) to dasz co drugą rurę w otulince.
378346

nass
12-01-2017, 21:19
Panowie, dzięki za pomoc. trochę mi rozjaśniło:)


Nic bym takiego nie kombinował
Dlaczego nie, są jakieś przeciwwskazania? Myślałem, że na taki super pomysł wpadłem:rolleyes:

Jeszcze jedno pytanie - dopiero jak zobaczyłem rozrysowane pętle kapłem się, że jak postawię brodzik i małą wannę odejdzie mi ze 2m2 grzejącej podłogi. Zastanawiam się czy w łazience zrobić kawałek ogrzewania ściennego. Pytanie czy można je założyć np pod lustro (duża, wklejona tafla szkła)? Grzałoby łazienkę i przy okzaji zapobiegało parowaniu;)

grzeniu666
12-01-2017, 21:31
@nass, można puścić w styro, ale dlaczego nie grzać dobiegami jak można. Abstrachując od tego że wykonywanie takich mixów aż się prosi o nieoczekiwane "niespodzianki" (upierdliwości).

Wątpię aba mata pod lustra coś specjalnie zagrzała, ale choć lustro osuszy. Daj sobie drabinkę na ręczniki, taką na prąd, będziesz mógł je dogrzać również poza sezonem grzewczym, podbijesz temp. skuteczniej jak podłogówką (bo wyższą temp.), a specjalnie po kieszenia nie uderzy (ludzie całe domy prądem grzeją). Ja tak robię, pod drabinki kable pociągnięte (do wiatrołąpu na grzejnik buciany też).

Ścienne jest spoko, dałem u siebie jako backup (bo mam deskę litą na podłogówce), ale nie wyszło to tanio (koszt ekstra tynku ekstra grubo). Jak chce Ci się ograniać na taką drobinkę to rób, ale ja bym robił podłogówkę pod brodzikiem i pod wanną :) (jak masz 25cm styro to gdzie Ci to ciepło ucieknie jak nie do łaienki?).

BTW, tego małego kibelka to ja bym wogóle może nawet wogóle nie grzał :)

EDIT: dla jasności, pod lustro wkleja się cienkie maty elektryczne, ścianówkę raczej nie. Jeśli masz parcie na ścianówkę to dorzucam temat odpowietrzania takiej pętli... :)

nass
12-01-2017, 22:30
W sumie nie sposób się nie zgodzić - najprostsze rozwiązania często są najlepsze, a ja mam czasami ciągoty do wymyślania i kombinowania. Taki charakter:rolleyes:
Chyba faktycznie skończy się na elektrycznym grzejniku - znowu najprostsze rozwiązanie.
Z tym kibelkiem chyba dla spokojności puszczę jakiś powrót, coby te 10W zapotrzebowania uzupełnić :lol2:

wioslo1
18-01-2017, 21:43
Mam pytanie jak u mnie wykonać dylatacje na parterze. Sam salon ma ok 26m2 wiec rozumiem że robię tutaj 2 pętle które będą wychodzić z rozdzielacza pod schodami i pomiędzy nimi nie potrzebuję dylatacji ale zwłaszcza chodzi mi jak zdylatować ten taki niesymetrczy fragment gdzie salon przechodzi w korytarz. 377457

pomoże ktoś?

grzeniu666
18-01-2017, 23:12
Co na podłodze? Schody betonowe? Na pierwszy rzut oka wydaje mi sie ze wzdłuż sciany z kuchnia do schowów, i dalej równolegle po prawym boku schodów. Albo od naroznika kuchni te ca 30cm w prawo i w góre po prawym boku schodów.

wioslo1
19-01-2017, 12:26
No właśnie na dole mają być płytki i to takie długie "dechy" ok 20x120 cm, schody betonowe. Wstępnie gadałem z gościem od posadzek i dól byśmy podzielili jak na rysunku.
Czy fuga musi przebiegać dokładnie w miejscu dylatacji czy jak te dechy są na mijankę 1/3 lub 1/4 wystarczy że końce płytek będą w jej okolicy. Chyba że w tym miejscu się wklei siatkę w klej tak jak ktoś już radził na forum?

Zastanawia mnie jeszcze ten taki "balkon" na górze gdzie schowam rozdzielacz w komodzie bo oni takiego miejsca nie dylatują ale peszle trzeba dac prawda albo przynajmniej otuliny żeby nie nie przegrzało w tym miejscu tej komody?
379018379019

grzeniu666
19-01-2017, 23:03
To pogadaj jeszcze z gościem od płytek. Jakby były np. panele to to oczywiste rozwiązanie. Przy płytkach to się obawiam. A dlaczego nie z małym uskokiem (w "eLkę"), ale w kątach prostych (jak proponowałem), posadzkarz to skomentował? Daj otuliny.

wioslo1
20-01-2017, 07:05
Posadzkarz mowil ze jak juz to wlasnie poleci od naroznika do naroznika ale mam wrazenie ze to byl bardziej moj pomysl niz jego dlatego sie tutaj radze. Peszli czy otuliny oczywiscie beda.

wioslo1
24-01-2017, 19:14
Mam pilna kwestie co z petlami grzewczymi w otworach drzwiowych - wiem ze jest to nie zalecane i mialem to sam klasc ale poszlo mi kolano i teraz instalator porobil jak na zdjeciach. Kazalem mu porobic w peszlach to znowu jak dla mnie zrobil ich za duzo ale generalnie niektore petle jeszcze troche sie da przesunac inne juz nie. Czy w takie postaci moze to spowodowac jakis problem w przyszlosci?
379581 379582

noc
24-01-2017, 19:26
Mam pilna kwestie co z petlami grzewczymi w otworach drzwiowych - wiem ze jest to nie zalecane i mialem to sam klasc ale poszlo mi kolano i teraz instalator porobil jak na zdjeciach. Kazalem mu porobic w peszlach to znowu jak dla mnie zrobil ich za duzo ale generalnie niektore petle jeszcze troche sie da przesunac inne juz nie. Czy w takie postaci moze to spowodowac jakis problem w przyszlosci?
379581 379582

Jakie tam możesz mieć problemy z peszli?
Najwyżej stracisz nic nieznaczące parę watów, żaden problem.

wioslo1
24-01-2017, 19:57
Peszle ok bo sam im kazałem je założyć "bo oni normalnie tak nie robia" ale np. w instrukcji KANa jest ze rury tworzące pętle nie moga przechodzic przez dylatacje tylko rury zasilajace i powroty. I wlasnie o to mi chodzi czy tak moze zostac bo tez nie wiem czy nie przesadzam i bede sie z nimi niepotrzebnie przepychal a tez mi ida na reke z innymi rzeczami?

wioslo1
25-01-2017, 07:07
pomoze ktos?

teres
25-01-2017, 07:14
Niech poprawi, przez drzwi przepuszczasz rurki na wprost, a nie w poprzek. Peszel / otulina obowiązkowo.

hektor80
25-01-2017, 07:16
ja przez dylatacje ciągnąłem tylko zasilnie/powrót. Tak każe książka więc tak zrobiłem. W świetle drzwi nie mam pętli i to niestety skutkuje zimną (zimniejszą) posadzką w tym miejscu. Wygrzewam teraz wylewki i to zauważyłem....

wioslo1
25-01-2017, 07:30
Niech poprawi, przez drzwi przepuszczasz rurki na wprost, a nie w poprzek. Peszel / otulina obowiązkowo.

tylko ze teraz by musial rozbierac cala petle prawda?

wioslo1
25-01-2017, 07:35
ja przez dylatacje ciągnąłem tylko zasilnie/powrót. Tak każe książka więc tak zrobiłem. W świetle drzwi nie mam pętli i to niestety skutkuje zimną (zimniejszą) posadzką w tym miejscu. Wygrzewam teraz wylewki i to zauważyłem....

No oni tym samym sie tlumacza jak mamy powiedzmy 2 pomieszczenia 10m2 i 5m2 i pomiedzy nie grzejace 0,1m2 (otwor dzwiowy) jaka to robi roznice?
A jak gdzies taka petle w peszluz zostawic (częściowo w dylatacji) to cos sie stanie?

hektor80
25-01-2017, 07:47
No oni tym samym sie tlumacza jak mamy powiedzmy 2 pomieszczenia 10m2 i 5m2 i pomiedzy nie grzejace 0,1m2 (otwor dzwiowy) jaka to robi roznice?
A jak gdzies taka petle w peszluz zostawic (częściowo w dylatacji) to cos sie stanie?

Na temp. w pomieszczeniu na pewno to wpływu nie ma. To miejsce będzie po prostu chłodniejsze od reszty i tyle...

grzeniu666
25-01-2017, 13:05
No za pięknie to nie wygląda, ale IMHO nic się nie stanie. Przejście przez dylatacje skosem to nie dramat. Chyba ze 20cm peszla powinno być od dylatacji z każdą stronę (to info łatwo znaleźć, może w poradnikach KAN czy Roth). Jak mniejsze pola czy niższe temperatury w OP tym mniejsze "ruchy" w dylatacjach. Jakieś mikro-straty w temperaturach to żaden temat.

lukasz1006
25-01-2017, 14:21
Te peszle i tak nic nie dają - chyba tylko dobre samopoczucie inwestora - nie spotkałem się jeszcze z sytuacją żeby komuś rurka strzeliła na dylatacji - chyba że sam ją przewiercił montując listwę progową.

wioslo1
25-01-2017, 15:35
Te peszle i tak nic nie dają - chyba tylko dobre samopoczucie inwestora - nie spotkałem się jeszcze z sytuacją żeby komuś rurka strzeliła na dylatacji - chyba że sam ją przewiercił montując listwę progową.

Ci moi twierdza tak samo to po co wszędzie o tym piszą? mozna wiedzieć ile juz takich podlogowek robiles/widziales i jaka byla najstarsza?

teres
25-01-2017, 17:27
tylko ze teraz by musial rozbierac cala petle prawda?
E no nie wierzę, że nie da rady gdzieś tam dalej przeciągnąć tego kawałka rury.


Te peszle i tak nic nie dają - chyba tylko dobre samopoczucie inwestora - nie spotkałem się jeszcze z sytuacją żeby komuś rurka strzeliła na dylatacji - chyba że sam ją przewiercił montując listwę progową.
Niemniej jednak takie są zalecenia do wykonania.

lukasz1006
25-01-2017, 18:52
Ci moi twierdza tak samo to po co wszędzie o tym piszą? mozna wiedzieć ile juz takich podlogowek robiles/widziales i jaka byla najstarsza?
czysty biznes - od producenta przez sklep, wykonawce do klienta końcowego - każdy nabija swoją marże. Peszel/otulinie gdzieś trzeba sprzedać - biznes się kręci - producent produkuje ludzie maja prace etc

wioslo1
25-01-2017, 19:25
czysty biznes - od producenta przez sklep, wykonawce do klienta końcowego - każdy nabija swoją marże. Peszel/otulinie gdzieś trzeba sprzedać - biznes się kręci - producent produkuje ludzie maja prace etc

czy ja wiem te peszle kosztuja cennikowo 82 gr/za metr...

Slawko123
25-01-2017, 19:42
19zł za 50m 18/22, 82gr to drogo, pewnie w jakimś hipermarkecie budowlanym

wioslo1
25-01-2017, 20:26
19zł za 50m 18/22, 82gr to drogo, pewnie w jakimś hipermarkecie budowlanym

z cennika KANa. Ale i tak stosunkowo niewiele jak na argument ze ktos to daje tylko po to zeby zarobic

cezary.pl
25-01-2017, 21:56
Panowie, z rurą można zrobić (zmocować) w dwójnasób, zabetonować na sztywno, albo z luzem pozwalającym na jej ruchy termiczne. Jak z luzem, to rura nie może drzeć o beton bo się przetrze kiedyś, musi mieć otulinę. W dylatacji między płytami wylewki zachodzi to zjawisko bo płyty rozszerzają się i kurczą. Dodatkowo w dylatacjach mogą wystąpić siły ścinające rurkę (klawiszowanie).
Otulina na rurze w dylatacji obowiązkowa i dodatkowo uszczelniona, aby jastrych w trakcie wylewania nie zapłynął do wnętrza otuliny.

Pozdrawiam
Cezary

wioslo1
26-01-2017, 07:14
Panowie, z rurą można zrobić (zmocować) w dwójnasób, zabetonować na sztywno, albo z luzem pozwalającym na jej ruchy termiczne. Jak z luzem, to rura nie może drzeć o beton bo się przetrze kiedyś, musi mieć otulinę. W dylatacji między płytami wylewki zachodzi to zjawisko bo płyty rozszerzają się i kurczą. Dodatkowo w dylatacjach mogą wystąpić siły ścinające rurkę (klawiszowanie).
Otulina na rurze w dylatacji obowiązkowa i dodatkowo uszczelniona, aby jastrych w trakcie wylewania nie zapłynął do wnętrza otuliny.

Ten instalator twierdzi ze ruchy posadzki w drzwiach są żadne jeśli jest siatka w posadzce tylko posadzka sie rozszerza bardzow kierunku scian dlatego wazna jest dylatacja brzegowa a peszle jego zdaniem są kompletnie niepotrzebne.
A dylatacja Waszym zdaniem jaka powinna byc znaczy przerwa na całej głębokości plus ewentualnie profil dylatacyjny czy tylko nacięcie posadzki do głębokości rurek? Dla mnie to drugie rozwiązanie ma sens bo jesli te plyty pracuja wzgledem siebie to cos je trzyma razem i jedna sie nie podniesie wiecej wzglem drugiej.

cezary.pl
26-01-2017, 13:08
Ten instalator twierdzi ze ruchy posadzki w drzwiach są żadne jeśli jest siatka w posadzce tylko posadzka sie rozszerza bardzow kierunku scian dlatego wazna jest dylatacja brzegowa a peszle jego zdaniem są kompletnie niepotrzebne.
A dylatacja Waszym zdaniem jaka powinna byc znaczy przerwa na całej głębokości plus ewentualnie profil dylatacyjny czy tylko nacięcie posadzki do głębokości rurek? Dla mnie to drugie rozwiązanie ma sens bo jesli te plyty pracuja wzgledem siebie to cos je trzyma razem i jedna sie nie podniesie wiecej wzglem drugiej.

Przyznam że ja z instalatorami specjalnie nie dyskutuję. Maja wykonać swoją pracę zgodnie z przewidzianą technologią. A w tym przypadku przewidziana jest otulina, peszel, odpowiedniej długości i szczelnie, na przecięciu płyt. Instalatorom mądrzejszym od instrukcji mówię stanowcze nie.:)

W jastrychach cementowych nacinane są wstępnie dylatacje płyt grzewczych, a reszty dokonuje fizyka, czyli trochę jak przy cięciu szkła. Inaczej powstaną niekontrolowane pęknięcia w miejscach gdzie tego nie chcemy. Jak płyty pracują między sobą to rozciągają 20cm odcinki rurek op w peszlach. Jak brakuje dylatacji to płyty grzewcze rozciągają rurkę op z wielką siłą na długości 5mm.
W jastrychach anhydrytowych, przynajmniej u mnie tak zrobiono, dylatacje występują tylko w progach między pomieszczeniami. W salonie mam trzy płyty grzewcze i one nie są zdylatowane między sobą. W trakcie wylewania jastrychu za dylatacje posłużyły paski płyty pilśniowej gr. 5 mm umocowane w pionie z pomocą patyczków do szaszłyków.

Pozdrawiam
Cezary

wioslo1
29-01-2017, 07:31
E no nie wierzę, że nie da rady gdzieś tam dalej przeciągnąć tego kawałka rury.

Niemniej jednak takie są zalecenia do wykonania.

no miejscami tak "starannie" powchodzili w drzwi ze ciezko bedzie ale w kilku miejscach da rade bo to i tak recznie przypinali eh co za dziadostwo..

a same peszle cos izoluje cieplnie w ogole bo najpierw nie dali ich wcale a teraz za duzo ich nawalili wiec sie zastanawiam czy cos nie poskracac?

teres
29-01-2017, 10:58
Peszel coś tam izoluje. Spokojnie, to nie apteka ;)

wioslo1
29-01-2017, 11:27
Peszel coś tam izoluje. Spokojnie, to nie apteka ;)

no wiem wiem ale i tak czesc musze troche przesunac bo ciezko dobrze zalozyc ja ksie ma nawet dylatacje na rysunku wskazane...

a co powiesz na to bo chcialem zeby przy tym rozdzielaczu mi zaizolowali bo tam bedzie komoda to zeby to cieplo jej nie zalatwilo to tez zrobili tylko w peszlach wiec raczej one nie pomoga nie? jak to jeszcze do-izolowac najlepiej?
380043

hektor80
01-02-2017, 09:19
czy zalewaliście instalację wodą prosto z kranu czy użyliście np. zmiękczacza aby zmniejszyć twardość wody? Kurcze nie pomyślałem o tym wcześniej i zalałem wodą prosto z rurociągu a wodę mam dość twarda tj ok 280 CaCO3...

plusfoto
01-02-2017, 09:25
hektor bez przesady. To jest obwód zamknięty. Co ma się wytrącić wytracić się tylko raz i spokój. Ile tego może być w 150 l.:)

hektor80
01-02-2017, 09:37
mam nadzieje że nic złego sie nie stanie.. tym bardziej że niskie temp. tu panują...

wg39070
01-02-2017, 10:17
czy zalewaliście instalację wodą prosto z kranu czy użyliście np. zmiękczacza aby zmniejszyć twardość wody? Kurcze nie pomyślałem o tym wcześniej i zalałem wodą prosto z rurociągu a wodę mam dość twarda tj ok 280 CaCO3...

Zalewałem przez zmiękczacz, ale jak pisze plusfoto, to układ zamknięty raz zalany, co ma się wytrącić zrobi to tylko raz.

hektor80
01-02-2017, 14:37
czy ma znaczenie czym reguluje przepływy w rozdzielaczu? Rotametrem czy zaworem na powrocie?

Liwko
01-02-2017, 14:48
czy ma znaczenie czym reguluje przepływy w rozdzielaczu? Rotametrem czy zaworem na powrocie?


Rotametrem regulujesz poszczególne pętle, a zaworem wszystko na raz.

hektor80
01-02-2017, 14:52
chodzi mi o zawór odcinający który mam na powrocie każdej pętli...

thxluk
01-02-2017, 15:09
Witam,
czy instalacja ogrzewania podłogowego dla PC rózni się od instalacji dla pieców weglowych.
Pytam o rurki na podłodze do podłogówki i podłączenie do rozdzielaczy.Czy materiał (rurki + rozdzielacz) różnią się .?
Czy rozkład rurek szerokość jest inny dla PC a inny dla kotłów.?
Czy można przygotować instalacje , zrobić wylewkę a dopiero podjąć ostateczną decyzje dot. rodzaju źródła ciepła?
pozdr

Tomaszs131
01-02-2017, 15:14
Wydaje mi sie, ze nie. Trzeba zapytac fotohobby, on ma piec gazowy z OP.

Liwko
01-02-2017, 15:18
Witam,
czy instalacja ogrzewania podłogowego dla PC rózni się od instalacji dla pieców weglowych.
Pytam o rurki na podłodze do podłogówki i podłączenie do rozdzielaczy.Czy materiał (rurki + rozdzielacz) różnią się .?
Czy rozkład rurek szerokość jest inny dla PC a inny dla kotłów.?
Czy można przygotować instalacje , zrobić wylewkę a dopiero podjąć ostateczną decyzje dot. rodzaju źródła ciepła?
pozdr

Można.
Taka instalacja niczym się nie różni.

fotohobby
01-02-2017, 15:21
W przypadku kotła węglowego musi być mieszacz, żeby schłodzić wodę idącą w rury podłogówki.
W przypadku kondensata, czy PC to niepotrzebne.

Zagęszczenie rurek - w łazience i tak standardowo daje się co 10cm, gdyż najczęściej ma największe obciążenie cieplne w pozostałych pomieszczeniach co 15-20cm w zależności od obciążenia danego pomieszczenia.

thxluk
01-02-2017, 15:28
Dzięki,
pytam bo brat "kopciuch" powoli przekonuje sie do PC.
Tak więc jest szansa:)
Fotohobby- rozumiem iż mieszacz montuje sie za rozdzielaczami?

fotohobby
01-02-2017, 16:03
Za rozdzielaczem są już tylko pętle podłogówki.:)
Więc albo przed, albo instaluje się rozdzielacz, spełniający funkcję mieszacza.

KAN-therm
01-02-2017, 20:33
chodzi mi o zawór odcinający który mam na powrocie każdej pętli...

Regulację hydrauliczną poszczególnych pętli grzewczych wykonuje się jedynie za pomocą przepływomierza, zawór na dolnej belce służy do ewentualnego zamocowania siłownika - działa na zasadzie max. otwarty lub max. zamknięty.

RadziejS
02-02-2017, 12:56
Jako założyciel wątku po dobrych kilku latach użytkowania, chciałem pochwalić się, że moja prosta podłogówka nadal pracuje bez zarzutu. Wczoraj dostałem rachunek zamykający rok 2016.

Koszt ogrzewania styczeń 2016 - styczeń 2017 (dokładnie od 8/01/2016 do 19/01/2017) to średnio 212 zł/miesiąc. Łącznie 2530 zł (1236 m3). Brak innych źródeł ogrzewania.

Jestem mega zadowolony.

hektor80
02-02-2017, 13:08
Regulację hydrauliczną poszczególnych pętli grzewczych wykonuje się jedynie za pomocą przepływomierza, zawór na dolnej belce służy do ewentualnego zamocowania siłownika - działa na zasadzie max. otwarty lub max. zamknięty.

dziękuje za info...

hektor80
03-02-2017, 12:44
trochę głupie pytanie... miałem zrobiony projekt podłogówki. Są w nim podane przepływy na poszczególnych pętlach. Mam Victrixa 12 a w nim pompa elektroniczna która jak wiadomo dynamicznie moduluje. Jak mam wysterować wszystkie pętle? przy jakiej prędkości pompki to ustawiać. inny przepływ jest na max inny na min. ustawić na sztywno bieg? co zrobić gdy np. jestem w stanie osiągnąć wymagane przepływy na niższej prędkości np 7 (skali do 9) . Wówczas ograniczam max. prędkość pompki na 7 ??

bartm71
05-02-2017, 09:34
Cześć
Mam w projekcie budowlanym obliczone zapotrzebowanie 6KW dom 105 metrów parterowy. Salon ma 28m2 w tabelce jest że 20 *C Q = 1560 W co przy podłogówce daje 55W na m2 zerkając do tabeli Solter Tz/Tp 35/27 dla 20*C wewnątrz daje rozstaw rurek co 15 cm. Podobnie wychodziło mi w programie SDG 2.0. Teraz moje pytanie czy można przyjąć taki model obliczeń przy założeniu że wykonam dom/ocieplenie wg projektu?

plusfoto
05-02-2017, 09:53
Drugim założeniem powinno być czy prawidłowo i rzetelnie obliczone jest zapotrzebowanie. Ja bym powiedział sprawdzam, bo jak na domek 105m2 to jest olbrzymie. Mój ma 180m2 użytkowej a 200 po podłogach i zapotrzebowanie mam na poziomie 5,3.