PDA

Zobacz pełną wersję : PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31

bartm71
05-02-2017, 10:34
Dzięki za odpowiedź. Też mi sie wydaje że 6kw to troche dużo, tym bardziej jak czytam na forum jakie ozc mają inni, jest tam zapis że zostało to policzone programem wg norm PN EN i ISO. W jaki sposób można to zweryfikować czy mozna to zrobic samemu na czy tylko specjalista?

asolt
05-02-2017, 10:52
Dzięki za odpowiedź. Też mi sie wydaje że 6kw to troche dużo, tym bardziej jak czytam na forum jakie ozc mają inni, jest tam zapis że zostało to policzone programem wg norm PN EN i ISO. W jaki sposób można to zweryfikować czy mozna to zrobic samemu na czy tylko specjalista?

Raczej nie ma szans abys to sam poprawnie zweryfikował jezeli nigdy sie tym nie zajmowałes. Wpis o normach nic nie mówi o rzetelnosci a raczej braku rzetelnisci tego ktory wykonywał te obliczenia. Te obliczenia były potrzebne tylko do tego aby uzyskac PNB, do niczego wiecej.

bartm71
05-02-2017, 11:10
Tak właśnie myślałem, że ktoś wrzucił dane do programu i tak wyszło... Zresztą tak jak napisałem w SDG po wpisaniu podstawowych danych wychodzi tak samo więc to chyba mówi samo za siebie. Tylko teraz komu to zlecić żeby nie było takich samych efektów, że ktoś wklepie dane i po robocie.

asolt
05-02-2017, 11:21
Tak właśnie myślałem, że ktoś wrzucił dane do programu i tak wyszło... Zresztą tak jak napisałem w SDG po wpisaniu podstawowych danych wychodzi tak samo więc to chyba mówi samo za siebie. Tylko teraz komu to zlecić żeby nie było takich samych efektów, że ktoś wklepie dane i po robocie.

Nie musisz daleko szukac, prosze o kontakt

waldinio
11-02-2017, 20:55
Prośba o wytłumaczenie jednej rzeczy.

Będzie ogrzewanie podlogowe ok 250m2 po podłodze za pomocą Vitodens 200-W 1,9-13 albo 1,9-19. Firma która mi przysłala wstępną wycene napisała tak

1 Centrala rozdzielacza do c.o. podłogówka z przepływomierzami HERZ kpl. 1
2 Śrubunek przyłączeniowy do rozdzielacza ogrzewania podłogowego HERZ szt. 66
3 Szafki podtynkowe do rozdzielaczy HERZ (parter, piętro) kpl. 1
4 Zawór odcinający z śrubunkiem 1" szt. 6
5 Rury i materiał potrzebny do podłaczenia rozdzielaczy z pompą ciepła oraz rozporwadzenia instalacji z rozdzielaczy do grzejników (rura alum-pex Herz w systemie zaciskanym) kpl. 1
6 Rury alum-pex (Herz) do c.o. - podłogówka kpl. 1
7 Folia do podłogówki mk 250
8 Spinka taker do podłogówki kpl. 1
9 Pianki, gipsy, kotwy kpl. 1

Czy to znaczy, że na dwa piętra (parter+poddasze) chcą mi zainstalować tylko jeden rozdzielacz? Z tego co się doczytałem to raczej się stosuje jeden rozdzielacz na jedną kondygnację. Mam rację?

Drugie pytanie to kocioł mogę kupić z 1 obieg grzewczy bez mieszacza albo 1 albo 2 obieg grzewczy z mieszacza. Zatem mając dwa rozdzielacze po jednym na każdą kondygnację to są dwa osobne obiegi grzewcze? Jeśli tak to jak rozumiem oba mogą być bez mieszaczy? Pytam w kontekście róznych temp bo jak na parterze chce miec 22-23 stopnie to tak w sypialniach 21-22 stopnie.

plusfoto
11-02-2017, 21:02
Tu nic nie pisze o sztukach. Tam są wymienione komplety. Aby dokładnie wiedzieć co autor miał na myśli musisz jego pytać.

waldinio
11-02-2017, 21:04
Tu nic nie pisze o sztukach. Tam są wymienione komplety. Aby dokładnie wiedzieć co autor miał na myśli musisz jego pytać.

No dobra, niech w takim razie będzie ze kpl to dwie sztuki. Zatem czy to są dwa obiegi? Bo zupełnie zgłupiałem i nic juz nie wiem

romano78
11-02-2017, 21:19
Drugim założeniem powinno być czy prawidłowo i rzetelnie obliczone jest zapotrzebowanie. Ja bym powiedział sprawdzam, bo jak na domek 105m2 to jest olbrzymie. Mój ma 180m2 użytkowej a 200 po podłogach i zapotrzebowanie mam na poziomie 5,3.

A co się stanie jeśli przyjmiemy te 6kw zrobimy rozstaw tak jak wychodzi z obliczeń co 15cm a zapotrzebowanie będzie jednak mniejsze będzie chyba można grzać niższą temperaturą bo np.grzejnik ścienny jeśli jest za duży to go trochę kryzuje.
Biorę oczywiście pod uwagę ze pójdzie więcej alupexa .

plusfoto
11-02-2017, 21:30
A co się stanie jeśli przyjmiemy te 6kw zrobimy rozstaw tak jak wychodzi z obliczeń co 15cm a zapotrzebowanie będzie jednak mniejsze będzie chyba można grzać niższą temperaturą bo np.grzejnik ścienny jeśli jest za duży to go trochę kryzuje.
Biorę oczywiście pod uwagę ze pójdzie więcej alupexa . Oprócz tego że wydasz więcej kasy na materiał to nic. Skręcisz na rotametrach i tyle. Grzać niższą temp. nie koniecznie bo temp zasilania determinują potrzeby łazienki w której to najczęściej chcemy mieć nieco wyższą temperaturę..

No dobra, niech w takim razie będzie ze kpl to dwie sztuki. Zatem czy to są dwa obiegi? Bo zupełnie zgłupiałem i nic juz nie wiem
Pytaj instalatora bo on to liczył. Teoretycznie można to zrobić na jednym ale zależy to od pompki w kotle, oporów instalacji i.t.p. rzeczy.

romano78
11-02-2017, 23:12
[QUOTE=plusfoto;7413037]Oprócz tego że wydasz więcej kasy na materiał to nic. Skręcisz na rotametrach i tyle. Grzać niższą temp. nie koniecznie bo temp zasilania determinują potrzeby łazienki w której to najczęściej chcemy mieć nieco wyższą temperaturę..

Ale zmniejszając przepływ zmniejszamy też temperature oczywiście nie zaraz na wejściu pętli tylko trochę dalej i o to mi właśnie chodziło a nie żeby zmniejszac na wejściu do rozdzielacza.

_olo_
12-02-2017, 12:18
Przyznam że ja z instalatorami specjalnie nie dyskutuję. Maja wykonać swoją pracę zgodnie z przewidzianą technologią. A w tym przypadku przewidziana jest otulina, peszel, odpowiedniej długości i szczelnie, na przecięciu płyt. Instalatorom mądrzejszym od instrukcji mówię stanowcze nie.:)

W jastrychach cementowych nacinane są wstępnie dylatacje płyt grzewczych, a reszty dokonuje fizyka, czyli trochę jak przy cięciu szkła. Inaczej powstaną niekontrolowane pęknięcia w miejscach gdzie tego nie chcemy. Jak płyty pracują między sobą to rozciągają 20cm odcinki rurek op w peszlach. Jak brakuje dylatacji to płyty grzewcze rozciągają rurkę op z wielką siłą na długości 5mm.
W jastrychach anhydrytowych, przynajmniej u mnie tak zrobiono, dylatacje występują tylko w progach między pomieszczeniami. W salonie mam trzy płyty grzewcze i one nie są zdylatowane między sobą. W trakcie wylewania jastrychu za dylatacje posłużyły paski płyty pilśniowej gr. 5 mm umocowane w pionie z pomocą patyczków do szaszłyków.

Pozdrawiam
Cezary

Masz rację, technologie wymyślono po to, by się ich trzymać aby zminimalizować ryzyko awarii. Jednak tylko zminimalizować.
Ja mam peszle w każdym progu, każdej dylatacji, nacięcia dylatacyjne w każdym progu, nawet po 2 po każdej stronie muru. I co z tego gdy po nieco ponad pół roku pokazało się pęknięcie na betonie tam gdzie peszli nie ma choć tuż obok były 2 nacięcia dylatacyjne po obu stronach progu, więc fizyka zrobiła resztę ale nie tak jak w teorii powinna, chwilę później znalazłem kolejne, więcej nie szukałem.
Beton nabiera wytrzymałości, kurczy się i pracuje całe swoje "życie", pokazują się rysy i pęknięcia i nic się nie dzieje, większość nawet o nich nie wie bo po 2-3 miesiącach od wykonania lądują na jastrychach okładziny podłóg.

grzeniu666
12-02-2017, 14:54
U mnie również moi pseudo-wylewkarze porobili pseudo-dylatacje a niektóre płyty popękały (przy wygrzewaniu oglądałem), głównie cieniutkie rysy od skrajów, ledwo widoczne, ale jedna była większa (na płycie 4,5x5,5m) od około 1mm przy ścianiu zanikałą przy jakieś 1,5m w kier. środka.

Piszę "pseudo-dylatacje" bo ponacinane były z wierzchu jakieś 2-2,5cm, później dociąłem diaksem (gdzie nie było rurek) na pełną głębokość a nad rurkami jakieś 3,5cm. Bezpieczniej dawać coś (np. pianki) w dylatacje.

Piszę "pseudo-wylewkarze" bo (m.in.) w jednym, miejscu nie zrobili dylatacji wcale, zużyli połowę (z zalecanego minimum) włókien (co pewnie również "pomogło" pęknięciom) etc.

Wygrzewanie do Tz 42* przeszły, normalnie nie będzie więcej jak 32*. Trudno, przy tak niskich temp. liczę że będzie OK.

nowy sącz
18-02-2017, 18:21
co to znaczy "wygrzewać wylewkę? przybliży mi ktoś ten temat? Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc ogrzewanie dopiero przede mną. Czytam na forum o ogrzewaniu podłogowym itp. ale z terminem "wygrzewanie wylewki" spotkałem się po raz pierwszy. pozdro :wave:

noc
18-02-2017, 18:43
co to znaczy "wygrzewać wylewkę? przybliży mi ktoś ten temat? Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc ogrzewanie dopiero przede mną. Czytam na forum o ogrzewaniu podłogowym itp. ale z terminem "wygrzewanie wylewki" spotkałem się po raz pierwszy. pozdro :wave:

Jest to suszenie wylewki na tyle, by można było bez obaw wykańczać podłogi. Chodzi o pozbycie się nadmiaru wilgoci z jastrychu.
Większość, jeśli nie wszystkie kotły gazowe, mają taką opcję w swoim menu, "wygrzewanie wylewki". Kocioł stopniowo przez określoną ilość dni podnosi temperaturę wylewki, a następnie stopniowo obniża. Warto, a nawet trzeba wykonać tą procedurę.

CityMatic
18-02-2017, 18:50
co to znaczy "wygrzewać wylewkę? przybliży mi ktoś ten temat? Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc ogrzewanie dopiero przede mną. Czytam na forum o ogrzewaniu podłogowym itp. ale z terminem "wygrzewanie wylewki" spotkałem się po raz pierwszy. pozdro :wave:

Jest to proces raczej bardzo konieczny i wskazany. Przede wszystkim na wilgoć zarówno w wylewce jak i w ścianach i samym otoczeniu. Pozwala na sprawdzeniu działania samej instalacji, zachowaniu się posadzki która w tym etapie popęka- odspoi się w miejscach gdzie przebiegają dylatacje, "odpręży się" wszelkie wewnętrzne naprężenia w wylewce ulegną ujednoliceniu w swojej strukturze.

CityMatic
18-02-2017, 18:56
co to znaczy "wygrzewać wylewkę? przybliży mi ktoś ten temat? Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc ogrzewanie dopiero przede mną. Czytam na forum o ogrzewaniu podłogowym itp. ale z terminem "wygrzewanie wylewki" spotkałem się po raz pierwszy. pozdro :wave:

A jeszcze znalazłem taki wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?163110-Dlaczego-wygrzewać-wylewki warto go przeczytać :)

Konsultant Viessmann
20-02-2017, 11:51
co to znaczy "wygrzewać wylewkę? przybliży mi ktoś ten temat? Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc ogrzewanie dopiero przede mną. Czytam na forum o ogrzewaniu podłogowym itp. ale z terminem "wygrzewanie wylewki" spotkałem się po raz pierwszy. pozdro :wave:

Witam !

W urządzeniach marki Viessmann ta funkcja nosi nazwę „Suszenie jastrychu”. Funkcja jest aktywowana przez firmę instalatorską. Jastrych osuszany jest według zadanego programu czasowego (profilu czasowo-temperaturowego), zgodnie z wymaganiami dla tego materiału. Dokonywane przez użytkownika ustawienia ogrzewania pomieszczeń w tym czasie pozostają nieaktywne aż do czasu skończenia programu. Zaleca się wykonać ten program do końca w celu usunięcia nadmiaru wilgoci.

Pozdrawiam !

kuusamo
27-02-2017, 20:35
Panowie, mam wątpliwości dotyczące wytrzymałości wylewki nad izolowanymi rurkami. W projekcie mam wylewkę 6,5 cm. Cześć rurek dobiegowych przechodzi po prawej stronie korytarza (załączone zdjęcie). Nad tymi rurkami zostanie pewnie 3-3.5 cm wylewki - czy tak gęsto poprowadzone rurki nie osłabią mi wylewki z prawej strony? Czy siatka nad rurkami coś da?

Piotr

382533

Tomaszs131
27-02-2017, 20:40
Siatka na pewno nie zaszkodzi, a zdecydowanie wzmocni posadzkę.

wihajster
27-02-2017, 20:43
Zdejmij izolację z rur powrotnych, będziesz miał więcej podparcia na styropianie i dodatkowo nieco cieplejszy ten pas zajęty przez dobiegi.

kuusamo
27-02-2017, 21:02
Zdejmij izolację z rur powrotnych, będziesz miał więcej podparcia na styropianie i dodatkowo nieco cieplejszy ten pas zajęty przez dobiegi.

Dzięki za dobrą radę!

Pytanie nr 2

Planowałem ułożenie 20 cm styropianu EPS80 w warstwach 5-5-10 jednak w kilku miejscach instalatorzy rozkładali styropian jak leci, ten który akurat mieli pod ręką :mad:. Efekt taki, że w WC, korytarzu i wiatrołapie mam 4x5cm a w pokojach 2x10cm. Czuć pod stopami, że styro w warstwach 4x5cm lekko "pracuje w pionie" - nie ma takiej sztywności jak ten 2x10cm.... Czy takie ułożenie nie osłabi wylewki? Czy 6.5 cm mixokreta da radę docisnąć styro?

Tomaszs131
27-02-2017, 21:15
Nie kładzie się więcej niż dwóch warstw styro na posadzce.
Sam zaobserwowałeś róźnicę.

Slawko123
27-02-2017, 21:18
Nie kładzie się więcej niż dwóch warstw styro na posadzce.
Sam zaobserwowałeś róźnicę.


a niby dlaczego?

Tomaszs131
27-02-2017, 21:30
Swego czasu na FM było sporo postów na ten temat. Nie pamiętam dokładnie dlaczego, prawdopodobnie chodziło o klawiszowanie.
Zapewne u Ciebie jest tych warstw kilka i jest wszystko ok?
Sam po ówczesnym prześledzeniu tego tematu zbytnio się nad tym nie rozwodziłem i ułożyłem tylko dwie.
Dodatkowo folię przeciw wilgociową pod styro tylko w piwnicy.

Slawko123
27-02-2017, 21:54
tak, mam 3 warstwy i wszystko jest ok.
a klawiszowanie szybciej wystąpi przy 1-2 warstwach grubego styro, no i jak podłoże będzie nie równe.
A co do folii przeciwwilgociowej to jesli juz to tylko tam, gdzie podłoga styka się z podłożem. Po co na pietrze lub parterze nad piwnicą.

Tomaszs131
27-02-2017, 22:09
Też chciałbym to wiedzieć.
Hydraulicy byli mocno zdziwieni gdy zabroniłem im kłaść folię na chudziaku.
Twierdzili, że tak się robi....

wg39070
28-02-2017, 08:04
tak, mam 3 warstwy i wszystko jest ok.
a klawiszowanie szybciej wystąpi przy 1-2 warstwach grubego styro, no i jak podłoże będzie nie równe.
A co do folii przeciwwilgociowej to jesli juz to tylko tam, gdzie podłoga styka się z podłożem. Po co na pietrze lub parterze nad piwnicą.

Jak podłoże będzie nie równe to klawiszować będzie nawet jedna warstwa. Ja mam 2x10 i napisz mi proszę w czym lepsza jest warstwa np 4x5? U mnie chudziak idealny z miksa, kładzenie styropianu było czystą przyjemnością, strop już nie tak równy ale też dało radę.

wg39070
28-02-2017, 08:05
Też chciałbym to wiedzieć.
Hydraulicy byli mocno zdziwieni gdy zabroniłem im kłaść folię na chudziaku.
Twierdzili, że tak się robi....

Zapytam z ciekawości - jaki był cel nie kładzenia folii na chudziaku?

Slawko123
28-02-2017, 08:20
J...................i napisz mi proszę w czym lepsza jest warstwa np 4x5?może nie aż 4 warstwy, 3 zdecydowanie lepiej, dużo łatwiej pomieścić rury od cw i CO w środkowych warstwach, chociaż jak ja układałem, to gdybym miał miejsce do zdecydowanie dałbym 4 warstwy.
Pierwsza warstwa całkowita izolacja od podłoża(podkład) i rury od zimnej wody, druga warstwa ciepła woda, trzecia warstwa instalacje CO i czwarta przykrywająca to wszystko.

ja mam 3 warstwy 5-4-5 i dzięki temu bez zbędnych ceregieli w środkowej warstwie zmieściłem i cw i CO (choć miałem trochę mijanek i tu przydała by się 4 warstwa.

Nie tyle lepsza, co łatwiej układać w nich instalacje.


Jak podłoże będzie nie równe to klawiszować będzie nawet jedna warstwazgadza się, dlatego przy wiekszej ilości warstw łatwiej to zniwelować.
nie kazdy robi chudziaka z mixa, spora cześć ludzi wylewa z gruchy, a wtedy podłoże nie zawsze jest idealnie równe.

kuusamo
28-02-2017, 09:27
No nic...dziś będzie wylewkarz i pomierzy poziomy poziomicą wodną elektroniczną i zobaczymy co z tego będzie. Nie mam zbyt dużego zapasu na posadzkę więc zbyt grubo/nierówno ułożony styro trzeba będzie gubić na cieńszej wylewce, czyli coś czego bardzo nie chciałem robić. Tak to jest jak się człowiek bawi w aptekarstwo i planuje co do mm :( :(

Slawko123
28-02-2017, 09:34
................. Tak to jest jak się człowiek bawi w aptekarstwo i planuje co do mm :( :(hehehe, skąd ja to znam :D
Ja już się nauczyłem, ze zawsze trzeba dodać lub odjąć w zależności co się robi, nigdy co do mm.

grzeniu666
28-02-2017, 13:39
Panowie, mam wątpliwości dotyczące wytrzymałości wylewki nad izolowanymi rurkami. W projekcie mam wylewkę 6,5 cm. Cześć rurek dobiegowych przechodzi po prawej stronie korytarza (załączone zdjęcie). Nad tymi rurkami zostanie pewnie 3-3.5 cm wylewki - czy tak gęsto poprowadzone rurki nie osłabią mi wylewki z prawej strony? Czy siatka nad rurkami coś da?

Piotr

382533

Czy to projekt od Asolta, podobnie jak:
http://solterm.com.pl/wp-content/uploads/2016/04/DSCF1277ok-768x1024.jpg
http://solterm.com.pl/wp-content/uploads/2016/04/DSCF3662ok-768x1024.jpg
?

kuusamo
28-02-2017, 14:01
Tak

asolt
28-02-2017, 16:58
Panowie, mam wątpliwości dotyczące wytrzymałości wylewki nad izolowanymi rurkami. W projekcie mam wylewkę 6,5 cm. Cześć rurek dobiegowych przechodzi po prawej stronie korytarza (załączone zdjęcie). Nad tymi rurkami zostanie pewnie 3-3.5 cm wylewki - czy tak gęsto poprowadzone rurki nie osłabią mi wylewki z prawej strony? Czy siatka nad rurkami coś da?

Piotr

382533

Mozna było zastosowac otuline w krązku 18x6, na zdjeciu otulina conajmniej 18x9, nie ma potrzeby takich stosowac.

asolt
28-02-2017, 16:59
Czy to projekt od Asolta, podobnie jak:
http://solterm.com.pl/wp-content/uploads/2016/04/DSCF1277ok-768x1024.jpg
http://solterm.com.pl/wp-content/uploads/2016/04/DSCF3662ok-768x1024.jpg
?

Tak to moje projekty i moje wykonanie

grzeniu666
28-02-2017, 17:50
Tak to moje projekty i moje wykonanie
No wiem, skojarzyłem u @kuusamo te dobiegi w kurtkach :)


Mozna było zastosowac otuline w krązku 18x6, na zdjeciu otulina conajmniej 18x9, nie ma potrzeby takich stosowac.
To nie było grubości otuliny w projekcie? Będzie dramat, nie dogrzeje pomieszczenia bo za gruba otulina :D

asolt
28-02-2017, 18:28
No wiem, skojarzyłem u @kuusamo te dobiegi w kurtkach :)


To nie było grubości otuliny w projekcie? Będzie dramat, nie dogrzeje pomieszczenia bo za gruba otulina :D

Jaki dramat??? dramat jest ale z durnymi emotikanami, otulina ma izolowac dobiegi i powroty pętli z innych pomieszczeń, rodzaje otuliny/peszla podane w projekcie, kilka razy miałem przypadki ze wykonawca nie zastosował zadnej izolacji na dobiegach i były problemy z regulacją i mocą grzejników w poszczegolnych pomieszczeniach. Poza tym zawsze udzielam porad gdy wykonawca ma wątpliwosci przy montazu instalacji, tyle tylko ze mało kto czyta czesc opisową projektu.

Slawko123
28-02-2017, 18:34
A co powiesz na dobiegi w środkowej warstwie styropianu (warstwy 5-4-5)?

asolt
28-02-2017, 18:44
A co powiesz na dobiegi w środkowej warstwie styropianu (warstwy 5-4-5)?

Styropian jest wystarczajacy ale jest to bardziej kłopotliwe w układaniu, jak komus sie nie spieszy to czemu nie. Z drugiej strony dobiegi na 5 cm styro (tylko 5 cm) to zawsze wieksze straty do gruntu niz na 14 cm i to w otulinie.

Slawko123
28-02-2017, 18:53
czas był, rury dodatkowo w otulinie i w piance, ale jeśli oprócz tych 5cm, nie ma uwag, to ok. Z reszta pytam dla spokoju sumienia, bo i tak juz wszystko zalane :)

kuusamo
28-02-2017, 22:28
Hydraulicy drapali się w głowę, gdy im pokazałem projekt, no ale rury zaizolowali jak było na projekcie....dziś drapał się wylewkarz po pomiarach. Stwierdził, że nie weźmie odpowiedzialności za wytrzymałość posadzki w tym miejscu i sobie poszedł....:confused:

hektor80
01-03-2017, 05:17
Hydraulicy drapali się w głowę, gdy im pokazałem projekt, no ale rury zaizolowali jak było na projekcie....dziś drapał się wylewkarz po pomiarach. Stwierdził, że nie weźmie odpowiedzialności za wytrzymałość posadzki w tym miejscu i sobie poszedł....:confused:

Dobiegi mam zaizolowane otulina 6mm. Na poddaszu Wylewki mam 6cm a w jednym pomieszczeniu 5.5 cm . Po całości siatka zbrojeniowa. Na razie wszystko ok...

asolt
01-03-2017, 07:20
Dobiegi mam zaizolowane otulina 6mm. Na poddaszu Wylewki mam 6cm a w jednym pomieszczeniu 5.5 cm . Po całości siatka zbrojeniowa. Na razie wszystko ok...

I nie powinno sie to zmienic, wylewkarz sie za bardzo asekuruje.

wioslo1
18-03-2017, 08:26
Wczoraj odpaliłem kocioł i włączyłem program wygrzewania jastrychu. Czy tak powinny wygladac wskazania na rotametrach? Czy one czasem nie sa zapowietrzone czy cos w tym stylu?
384393
384394
druga sprawa wczoraj także podłączali mi wode i wchodzili z nia do domu i zauwazyłem taka duża plame wilgoci i wlasnie nie wiem czy to moze byc od przylacza czy moze od rozdzielacza co sadzicie?
384395

Tomaszs131
18-03-2017, 11:11
Przepływ na rotamerach jest. Co do plamy to ciężko stwierdzić. Spytaj hydraulika, może mieli wyciek i go zatamowali.
Sprawdź jakie masz ciśnienie w układzie. Jeśli spada to może faktycznie masz problem. Najważnaiejsze by się plama na posadzce nie powiększała.

wg39070
18-03-2017, 21:34
Wczoraj odpaliłem kocioł i włączyłem program wygrzewania jastrychu. Czy tak powinny wygladac wskazania na rotametrach? Czy one czasem nie sa zapowietrzone czy cos w tym stylu?
384393
384394
druga sprawa wczoraj także podłączali mi wode i wchodzili z nia do domu i zauwazyłem taka duża plame wilgoci i wlasnie nie wiem czy to moze byc od przylacza czy moze od rozdzielacza co sadzicie?
384395

To miałeś jednego dnia wszystko? Nie czaję.

wioslo1
19-03-2017, 07:30
To miałeś jednego dnia wszystko? Nie czaję.

no a co w tym dziwnego? Kocioł już wisiał jakiś czas w czwartek było uruchomienie a wczoraj wieczorem podjechalem ustawic program wygrzewania a w dzien te mózgi robili przyłącze wody. Na szczescie kolega mial racje - po calej nocy grzania podlogowka plama wokol rozdzielacza praktycznie zniknela ale ladnie musialo im wylac skoro jeszcze przeszlo przez sciane do wc obok...
I nawet takie gn.. nic nie wspomna o tym a czlowiek sie martwi...

Ale z ta podlogowka to chyba prawda - niecala noc grzania na 25 stopni na termometrach ok 13 ale odczuwalnie o wiele lepiej :)
Musze sie dzisiaj przyjrzec tym rotametrom bo jak dla mnie dziwnie one wygladaja ale jak sprawdzalem reka to wszystkie petle grzeja.

fotohobby
19-03-2017, 09:32
Przecież normalnie wyglądają i wszędzie masz przepływy, to czemu sie chcesz przyglądać ?

wioslo1
19-03-2017, 12:05
a to takie "zaparowanie" jest ok? a przeplyw odczytuje z poziomu wody tak? jak sie tym regulowalo zdejmowalem ten czerwony kapturek i wtedy moglem chyba pokrecic nie?

plusfoto
19-03-2017, 18:32
kręcisz tym szklanym a przepływ odczytujesz z poziomu pływaka a nie z poziomu cieczy.

wioslo1
19-03-2017, 19:06
kręcisz tym szklanym a przepływ odczytujesz z poziomu pływaka a nie z poziomu cieczy.

aha to chyba dobrze bo wszedzie mam rowny przeplyw ale dzisiaj wlasnie krecilem tym szklanym w jednym czy drugim i nic sie nie dzialo dopiero jak wkrecilem na maksa to ta sprezynka szla do gory czy 0 przeplywu, to samo jak krecilem dolnymi zaworami - tak powinno byc?

plusfoto
19-03-2017, 19:54
Dolne to zostaw w spokoju. Odkręć na maksa i nie dotykaj. Rotametry niestety nie są zbyt precyzyjnymi ustrojstwami. Musisz wyczuć moment w którym zaczynają reagować. A wtedy wystarczy 1/5 obrotu i przepływ może się znacznie zmienić.

KAN-therm
20-03-2017, 22:50
...Rotametry niestety nie są zbyt precyzyjnymi ustrojstwami. Musisz wyczuć moment w którym zaczynają reagować. A wtedy wystarczy 1/5 obrotu i przepływ może się znacznie zmienić.

Wszystko zależy od jakości i zakresu działania rotametru.
Znacznie lepsze w regulacji są z zakresem około 0 - 2,5 l/min lub jeszcze lepiej 0,6 - 2,4 l/min - ruch dla zmiany przypływu jest trochę większy i tym samym wygodniejszy i bardziej precyzyjny do nastawy. Max. przepływ na poziomie do 2,5 l/min też zazwyczaj wystarcza dla większości przypadków w budownictwie jednorodzinnym.

Michalgosc
11-04-2017, 20:52
Witam wszystkich od dłuższego czasu czytam temat i zapisuje co istotniejsze bo w natłoku informacji moglo by mi umknąć coś ważnego, dzięki temu forum udało mi się uniknąć wielu błędów podczas budowy. Temat podłogówki zbliża się wielkimi krokami więc zerkam po budowach w mojej skromnej okolicy, pytam jak uniknąć błędów jednak moja wiedza wyciągnięta z forum nie odbiega od wiedzy lokalnych instalatorów nie będę ich cytować wstawię dwa zdjęcia które mówią same za siebie. 386427

wg39070
11-04-2017, 20:55
Witam wszystkich od dłuższego czasu czytam temat i zapisuje co istotniejsze bo w natłoku informacji moglo by mi umknąć coś ważnego, dzięki temu forum udało mi się uniknąć wielu błędów podczas budowy. Temat podłogówki zbliża się wielkimi krokami więc zerkam po budowach w mojej skromnej okolicy, pytam jak uniknąć błędów jednak moja wiedza wyciągnięta z forum nie odbiega od wiedzy lokalnych instalatorów nie będę ich cytować wstawię dwa zdjęcia które mówią same za siebie. 386427

Wstawiłeś jedno zdjęcie, bardzo oryginalne.

Michalgosc
11-04-2017, 21:00
Drugie nie chce wejść to zbliżenie rurki wiązane drutem do zbrojenia, lokalny hydraulik do 15ej w fabryce mebli po 15ej magik.

Slawko123
11-04-2017, 21:13
a co to "zbrojenie" ma dać pod rurkami? to niczemu nie słuzy, a koszt znaczny, 100x taniej były by spinki do rurek. Zbrojenie musi być w betonie, a nie pod nim.

teres
12-04-2017, 00:07
Temat podłogówki zbliża się wielkimi krokami więc zerkam po budowach w mojej skromnej okolicy, pytam jak uniknąć błędów jednak moja wiedza wyciągnięta z forum nie odbiega od wiedzy lokalnych instalatorów nie będę ich cytować wstawię dwa zdjęcia które mówią same za siebie. 386427

No takich fachofcuf to raczej do siebie nie bierz :sick:

hektor80
12-04-2017, 07:36
Witam wszystkich od dłuższego czasu czytam temat i zapisuje co istotniejsze bo w natłoku informacji moglo by mi umknąć coś ważnego, dzięki temu forum udało mi się uniknąć wielu błędów podczas budowy. Temat podłogówki zbliża się wielkimi krokami więc zerkam po budowach w mojej skromnej okolicy, pytam jak uniknąć błędów jednak moja wiedza wyciągnięta z forum nie odbiega od wiedzy lokalnych instalatorów nie będę ich cytować wstawię dwa zdjęcia które mówią same za siebie. 386427

Zbrojenie powinno być nad rurkami. A gdzie folia pod rurkami??

piotrek0m
12-04-2017, 07:58
386427

Ciągle się zadziwiam ... kreatywnością.

Michalgosc
12-04-2017, 19:12
Z pomocą forum podłogówke zrobię sam jak zresztą wiele rzeczy na budowie, kasa zostanie w kieszeni. Pozdrawiam

nass
13-04-2017, 20:48
Cześć,
Kupiłem taką szafkę podtynkową do rozdzielacza https://sklepekogrzanie.pl/szafka-podtynkowa-do-rozdzielacza-6-9-sekcji-tece-duplikat-1-1678.html
Pytanie do którego poziomu powinien sięgać beton posadzki? Czy ta dolna część/maskownica powinna być nad podłogą czy przykryta betonem? jak ustawić zaznaczony wymiar?
386579

piotrek0m
14-04-2017, 05:53
Z pomocą forum podłogówke zrobię sam jak zresztą wiele rzeczy na budowie, kasa zostanie w kieszeni. Pozdrawiam
No niezupełnie, to kwestia wyceny własnego czasu pracy spędzonego na budowie.

nass
14-04-2017, 11:15
Cześć,
Kupiłem taką szafkę podtynkową do rozdzielacza https://sklepekogrzanie.pl/szafka-podtynkowa-do-rozdzielacza-6-9-sekcji-tece-duplikat-1-1678.html
Pytanie do którego poziomu powinien sięgać beton posadzki? Czy ta dolna część/maskownica powinna być nad podłogą czy przykryta betonem? jak ustawić zaznaczony wymiar?
386579

Pomoże ktoś, dzisiaj muszę ją zamontować:rolleyes:

z góry dzięki

wioslo1
14-04-2017, 18:18
jak potrzebuje odciac zupelnie jedna petle (zeby nie grzala) bo sa świerzo położone płytki w lazience a chcialbym jeszcze dogrzac troche reszte domu przed podlogami to wystarczy ze zakrecilem doplyw rotametrem na zasilaniu - plywak na zero? bo tak troche zwatpilem i dla pewnosci zakrecilem ten bialy zawor na powrocie - to nic nie szkodzi?

Tomaszs131
14-04-2017, 18:26
Pomoże ktoś, dzisiaj muszę ją zamontować:rolleyes:

z góry dzięki
U mnie maskownica ma regulowaną wysokość, leży na jastrychu.

Michalgosc
14-04-2017, 20:22
No niezupełnie, to kwestia wyceny własnego czasu pracy spędzonego na budowie.

Od grudnia do marca mam urlop do tego czerwiec i wrzesień, nie spieszy mi sie z budową staram sie wiele robić samemu chodz wszystkiego nie dam rady np.elektryka to czarna magia dla mnie

teres
15-04-2017, 09:06
Cześć,
Kupiłem taką szafkę podtynkową do rozdzielacza https://sklepekogrzanie.pl/szafka-podtynkowa-do-rozdzielacza-6-9-sekcji-tece-duplikat-1-1678.html
Pytanie do którego poziomu powinien sięgać beton posadzki? Czy ta dolna część/maskownica powinna być nad podłogą czy przykryta betonem? jak ustawić zaznaczony wymiar?
386579
Dolna część powinna być na równi z wylewką lub ciut w wylewce (przynajmniej my tak ustawiamy), wtedy dołożeniem płytki minimalnie zakrywasz ją z dołu.

Michalgosc
19-04-2017, 18:34
Witam mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników podłogówki . Zazwyczaj najwyższe zapotrzebowanie na ciepło ma łazienka i tam dajemy rurki co 10cm plus ewentualne grzejnik łazienkowy u mnie najwięcej potrzebuje salon 1860W a łazienki niecale 500W. Kilka danych salonu wysokość koło 6m
Pow 47m2
Kabatura 176m3
Wskaźnik doniesiony do pow 30W/m2
Wskaźnik odniesiony do kabatury 11W/m3
Zasilanie podłogówki pompa ciepła Tz 35C strefa klimatyczna -20
Wykończenie podłogi płytki

Pytanie może głupie czy 47m2 podłogi rozstaw rurek co 10cm zasilanych 35C przy -20na zew wystarczy do ogrzania wysokiego salonu do 22C? Co prawda będzie jeszcze kominek, ale jestem przed tynkami i zastanawiam się czy nie rzucić rurek na ścianę jak by mi sie na starość w kominku nie chciało rozpalić?
Pozdrawiam.

plusfoto
19-04-2017, 18:55
To że salon potrzebuje 1900W a łazienka 500 to nie znaczy że w salonie masz tak gęsto kłaść rurki.

KAN-therm
19-04-2017, 20:04
Samo możesz sprawdzić wydajność OP z 1 m2, w zależności od parametrów zasilania, wykończenia podłogi, temperatury w pomieszczeniu

http://pl.kan-therm.com/kan/upload/poradnik-ogrzewanie-podlogowe-tablice-obliczeniowe.pdf

BooM80
04-05-2017, 12:31
Na dniach będę prowadził zasilanie i powrót z/do rozdzielaczy. Wszystko na stabilizowanych rurach PP. W domu będą 3 rozdzielacze, prawdopodobnie 8, 12 i 14 obwodowe. Zakładam długość pętli ok. 70-80 m (rury fi 16, 17 lub 18 mm, raczej 17 mm), ogrzewanie pompą ciepła powietrze-woda. Podejścia i powroty będą poprowadzone z kotłowni do każdego rozdzielacza oddzielnie. Czy na podejścia i powroty wystarczające będą rury PP o średnicy fi 32 (średnica wewn. 23,2 mm) ? Czy taka rura zapewni odpowiednie przepływy ?

asolt
04-05-2017, 12:36
Na dniach będę prowadził zasilanie i powrót z/do rozdzielaczy. Wszystko na stabilizowanych rurach PP. W domu będą 3 rozdzielacze, prawdopodobnie 8, 12 i 14 obwodowe. Zakładam długość pętli ok. 70-80 m (rury fi 16, 17 lub 18 mm, raczej 17 mm), ogrzewanie pompą ciepła powietrze-woda. Podejścia i powroty będą poprowadzone z kotłowni do każdego rozdzielacza oddzielnie. Czy na podejścia i powroty wystarczające będą rury PP o średnicy fi 32 (średnica wewn. 23,2 mm) ? Czy taka rura zapewni odpowiednie przepływy ?

14 obw. pex17 zasilane pp32 (23.2 mm) to bedą duze opory juz lepiej byłoby pex32 lub cu28

BooM80
04-05-2017, 13:08
14 obw. pex17 zasilane pp32 (23.2 mm) to bedą duze opory juz lepiej byłoby pex32 lub cu28

Podobno w pexie wąskim gardłem (dosłownie) są złączki, które mają dużo mniejsze średnice niż sama rura.
Mam zgrzewarkę do PP, dlatego wstępnie zaplanowałem podłączenie rozdzielaczy na PP (chociaż rur jeszcze nie kupiłem, więc się nie upieram).
A dla rozdzielacza 12 obwodowego PP 32 będzie ok ? Czy po prostu lepiej dać wszędzie PP fi 40 (średnica wewn. 29 mm), tylko czy w takim przypadku nie będzie problemów z podpięciem takiej rury do rozdzielacza ?

asolt
04-05-2017, 13:18
Podobno w pexie wąskim gardłem (dosłownie) są złączki, które mają dużo mniejsze średnice niż sama rura.
Mam zgrzewarkę do PP, dlatego wstępnie zaplanowałem podłączenie rozdzielaczy na PP (chociaż rur jeszcze nie kupiłem, więc się nie upieram).
A dla rozdzielacza 12 obwodowego PP 32 będzie ok ? Czy po prostu lepiej dać wszędzie PP fi 40 (średnica wewn. 29 mm), tylko czy w takim przypadku nie będzie problemów z podpięciem takiej rury do rozdzielacza ?

Tak zgadza sie i dlatego nie daje sie złaczek innych niz koncowe tzn zadnych kolanek gdyz one mają przewezenia. Przewezenia powstają tez przy klejeniu PP, zaden problem z podpieciem pp40, przeciez są odpowiednie złaczki.

BooM80
04-05-2017, 13:24
Tak zgadza sie i dlatego nie daje sie złaczek innych niz koncowe tzn zadnych kolanek gdyz one mają przewezenia. Przewezenia powstają tez przy klejeniu PP, zaden problem z podpieciem pp40, przeciez są odpowiednie złaczki.

Ok, czyli po prostu zastosować redukcję z PP fi 40 do bodajże 1 cala przy samym rozdzielaczu, zgadza się ? A do rozdzielacza 12 obwodowego PP fi 32 może być, czy też będą za duże opory ?

asolt
04-05-2017, 13:32
Ok, czyli po prostu zastosować redukcję z PP fi 40 do bodajże 1 cala przy samym rozdzielaczu, zgadza się ? A do rozdzielacza 12 obwodowego PP fi 32 może być, czy też będą za duże opory ?

Nie stosowac redukcji pp a tylko redukcje na zlaczkach mosieznych czyli zakonczamy rure tym:
http://allegro.pl/mufa-zlaczka-pp-40x11-4-gw-zgrzewana-i6705789788.html
i redukujemy tym:
http://allegro.pl/nypel-mosiezy-redukcyjny-5-4x1-gwint-zewnetrzny-i6666107085.html
oczywiscie mogą to byc kształtki w innych konfiguracjach
Rozdzielacz 12 obw tez pp40, 8 obw. pp32

kubek86
04-05-2017, 13:38
Mam dwa rozdzielacze do podłogówki. Dom parterowy. Która wersja podłączenia rozdzielaczy będzie lepsza. Ta pierwsza czy druga? A może to nie ma znaczenia.
Podłączenia na miedzi 28.

388136

388137

BooM80
04-05-2017, 13:57
Nie stosowac redukcji pp a tylko redukcje na zlaczkach mosieznych czyli zakonczamy rure tym:
http://allegro.pl/mufa-zlaczka-pp-40x11-4-gw-zgrzewana-i6705789788.html
i redukujemy tym:
http://allegro.pl/nypel-mosiezy-redukcyjny-5-4x1-gwint-zewnetrzny-i6666107085.html
oczywiscie mogą to byc kształtki w innych konfiguracjach
Rozdzielacz 12 obw tez pp40, 8 obw. pp32

Dzięki wielkie, już wszystko wiem :)
Jeszcze zapytam o ogrzewanie garażu oraz pomieszczenia technicznego za garażem (garaż ok. 35 m2, pom. tech. ok. 15 m2, połączone z budynkiem). W OZC, które dla mnie obliczałeś jakiś czas temu, założyliśmy w tych pomieszczeniach temperaturę ok. 12 stopni. Instalator od pompy ciepła twierdzi, że garaż lepiej dogrzewać grzejnikiem niskotemperaturowym, bo ogrzewanie podłogowe za bardzo będzie wychładzać wodę na powrocie pętli z podłogówki. Garaż będzie tak samo izolowany jak część mieszkalna (25 cm styro na elewacji, 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie fundamentowej), dodatkowo 10 cm styro na ścianie łączącej garaż i pom. tech. z częścią mieszkalną.
Czy instalator ma rację i lepiej zastosować grzejnik dosyć mocno skręcony na termostacie ?
A jeśli nie ma racji i lepiej puścić tam 2-3 pętle o rozstawie 20-30 cm to co w sytuacji jeśli np. chciałbym po jakimś czasie zrezygnować z ogrzewania garażu ? Czy mogę np. kompresorem wypompować wodę z tych pętli (na pewno podczas dużych mrozów temperatura w garażu spadnie poniżej 0 stopni) i po prostu zakręcić te pętle na rozdzielaczu ?

mariusz7924
20-05-2017, 08:50
Panowie, taka pilna sprawa. gdzieś tu się przewinął temat rozdzielaczy do podłogowego ogrzewania. nie mogę tego znalezć.
Mam 14 pętli OP. Wszystkie podobnej długości. 85-95 metrów na jednym poziomie.
Czy dobrym rozwiązaniem jest jeden rozdzielacz na wszystkie obwody? Czy dwa np. obok siebie lub jeden nad drugim?
Muszę szybko zdecydować bo pózniej bedzie problem ze zmianą położenia wejść i wyjść pętli.

teres
20-05-2017, 14:46
Śmiało na jednym, możesz ew. dać z nierdzewki (mają trochę większą średnicę w środku) zamiast mosiężnego.
EDIT: możesz dokręcić jeden rozdzielacz do drugiego np. 12 + 2 i w ten sposób będziesz miał rozdzielacz 14 obwodowy.

KAN-therm
20-05-2017, 18:57
Nie wiem czy ta duże rozdzielacze są dostępne na rynku jako gotowy wyrób.
W naszej ofercie największy rozmiar rozdzielacza do OP, w wykonaniu z nierdzewki, to 12 obwodów.
Dlatego polecam zainstalowanie 2 rozdzielaczy po 7 obwodów - seria N75A lub N75E

http://pl.kan-therm.com/kan/upload/ogrzewanie-plaszczyznowe-cennik-kan-therm-pl.pdf

axel83
31-05-2017, 16:29
Witam,
Czy w łazienkach 4,5m2 i 7 m2 (rozstaw 10cm) wystarczy po 1 pętli do podłogówki i grzejnika drabinki??
Czy do drabinki potrzeba robić dodatkowy obwód??

Tomaszs131
31-05-2017, 16:32
Lepiej drabinki zrobić na osobnym obwodzie. W okresach przejściowych będziesz mogła załączyć ogrzewanie w grzejniku bez jednoczesnego, zbędnego odpalania" podłogówki.
P.S.
Pomyśl o zamontowaniu grzałki w grzejniku, wtedy żadna pętla nie będzie potrzebna. W takiej sytuacji konieczne byłoby gniazdo elektryczne w pobliżu drabinki.

JTKirk
31-05-2017, 16:47
pętla się przyda tak czy siak IMHO
a problem właśnie z tym gniazdkiem jest...jak mi się o tym przypomniało, to już było za późno....

axel83
31-05-2017, 19:07
Lepiej drabinki zrobić na osobnym obwodzie. W okresach przejściowych będziesz mogła załączyć ogrzewanie w grzejniku bez jednoczesnego, zbędnego odpalania" podłogówki.
P.S.
Pomyśl o zamontowaniu grzałki w grzejniku, wtedy żadna pętla nie będzie potrzebna. W takiej sytuacji konieczne byłoby gniazdo elektryczne w pobliżu drabinki.

Nie licząc okresów przejściowych czy taka instalacja na 1 obiegu będzie działać? w okresach przejściowych zawsze można się dogrzać małą farelką.

Tomaszs131
31-05-2017, 19:20
Nie licząc okresów przejściowych czy taka instalacja na 1 obiegu będzie działać? w okresach przejściowych zawsze można się dogrzać małą farelką.
Będzie.

Konsultant Viessmann
06-06-2017, 21:29
Witam,
Czy w łazienkach 4,5m2 i 7 m2 (rozstaw 10cm) wystarczy po 1 pętli do podłogówki i grzejnika drabinki??
Czy do drabinki potrzeba robić dodatkowy obwód??

Skoro odpowiedź już otrzymałeś to może ja zaproponuje grzejniki? Zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy Viessmann - mamy w ofercie m. in grzejniki łazienkowe. Grzejniki łazienkowe o konstrukcji drabinkowej nie tylko zapewniają przyjemne ciepło, ale również stanowią miły dla oka element wyposażenia wnętrz. Ich prosta, filigranowa konstrukcja ze smukłymi elementami rurowymi nadaje im elegancki i lekki wygląd doskonale harmonizujący z wnętrzami łazienek. Już od dawna łazienka nie jest traktowana tylko jako pomieszczenie użytkowe, indywidualny jej wystrój stał się częścią jakości życia. Grzejnik łazienkowy jest nieodzownym elementem tego wystroju służąc do ogrzewania i do suszenia ręczników. Prosty grzejnik drabinkowy Komfort i łukowy grzejnik drabinkowy idealnie sprawdzają się w obu tych zastosowaniach.

Interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejnika łazienkowego jako ścianki działowej. Daje to nowe możliwości aranżacji wnętrz, możliwe do zastosowania w łazienkach, garderobach czy przedpokojach. Oba typy grzejników mogą być zabudowane w ten sposób za pomocą specjalnego zestawu montażowego.
Szczegóły - [moderowano]

Pozdrawiam!

DKMMW
10-06-2017, 20:55
Witam,

Czy każdy obieg grzewczy (pętla) musi znajdować się na osobnej płycie grzewczej - być oddzielony od innego obiegu dylatacją - czy też może znajdować się kilka obiegów na jednej płycie spełniającej wymogi dotyczące dylatacji?

mac_612
11-06-2017, 07:20
pętla się przyda tak czy siak IMHO
a problem właśnie z tym gniazdkiem jest...jak mi się o tym przypomniało, to już było za późno....
jeśli posiadasz zasobnik CWU możesz podłączyć jego wężownice pod obieg grzejnika.
Jak nie masz jeszcze podługówki, to imho na gniazdko w łazience raczej nie jest za późno.

teres
11-06-2017, 08:13
Witam,

Czy każdy obieg grzewczy (pętla) musi znajdować się na osobnej płycie grzewczej - być oddzielony od innego obiegu dylatacją - czy też może znajdować się kilka obiegów na jednej płycie spełniającej wymogi dotyczące dylatacji?

Może być kilka na jednej płycie, tylko żeby grzały w miarę równomiernie.

DKMMW
11-06-2017, 11:11
Może być kilka na jednej płycie, tylko żeby grzały w miarę równomiernie.

Aha, czyli jeśli chciałbym mieć możliwość zakręcić którąś pętlę to lepiej zrobić dylatację między nimi?
A co w przypadku pasa pod meblami np. w kuchni - oddziela się taki pas dylatacją czy nie?

Pozdrawiam

teres
11-06-2017, 12:13
A będziesz zakręcał? Pomyśl logicznie, przecież nie zakręcisz ogrzewania pod jedną częścią podłogi np. w salonie. Ale jak planujesz takie coś, to ja bym zrobił dylatację.
Nie oddziela się takiego pasa.

noname2
11-06-2017, 12:27
A co w przypadku pasa pod meblami np. w kuchni - oddziela się taki pas dylatacją czy nie?

Pozdrawiam
Poczytaj posty sebcio55? Praktyk. Napisał ze teraz nie zrobilby tej pomyłki i pociągnął ogrzewanie wszedzie rownomiernie, nawet pod tymi nieszczesnymi szafkami. Dom to calosc.

nass
12-06-2017, 10:50
Cześć,
są jakieś wytyczne jaka powinna być odległość pierwszej rurki od ściany? Jest jakaś minimalna dopuszczalna odległość?

DKMMW
12-06-2017, 11:23
Cześć,
są jakieś wytyczne jaka powinna być odległość pierwszej rurki od ściany? Jest jakaś minimalna dopuszczalna odległość?

W poradnikach różni producenci podają, że 15 cm.

jankes789
10-07-2017, 16:22
Jestem na etapie zostawiania wypustów na grzejniki i planowania podłogówki we większości domu...Czy rozstaw rur co 15 cm pod gresem/płytkami a dla paneli laminowanych co 10 cm wystarczy i jest uzasadniony ekonomicznie w przypadku zasilania co/cwu kotłem gazowym kondensacyjnym jednofunkcyjnym?

Liwko
10-07-2017, 16:39
Ekonomicznie dla kotła kondesacyjnego będzie jak zrobisz podłogówkę wszędzie.

idaredy2017
23-07-2017, 22:32
Witam,
Planuję podłogówkę w całym domku. Mam projekt, który przewidywał zasilanie jej z pompy P-W. Ale nie wiem czy będzie mnie na nią stać więc alternatywnie może skończyć się jakimś peletowcem. Hydraulik robi mi wodę oraz podejście do rozdzielaczy (jeden na parter i drugi na poddasze). Zakupiłem rozdzielacze tece bez pomp i mieszaczy. Hydraulik proponuje dołożenie grupy pompowo-mieszającej na każdym rozdzielaczu (ogrzewanie peletem). Czy to ma sens? Czy nie można zrobić tego na jednym mieszaczu w kotłowni. Chyba zamówię większe skrzynki i zostawię miejsce na ewentualne pompy.
I drugie pytanie, na poddaszu mam dwa poziomy - różnica około 60cm. Rozdzielacz będzie na wyższym poziomie, na ścianie oddzielającej od poziomu niższego. Jak przejść na ten niższy poziom pex'em? Rozdzielacz będzie około 16cm nad stropem, czy da radę przewiercić ścianę pod kątem i tak wygiąć tego pex'a ? Wolałbym nie dawać kolanek.

teres
25-07-2017, 11:51
Widać hydraulik starej daty. Daj grubsze rury (pex lub miedź, byle nie PP) do rozdzielaczy i spuść to do kotłowni. Później w kotłowni wstawisz 3 lub 4 drogowy zawór (mieszacz) jak będzie pelleciak i ładnie wysterujesz temperaturę na obiegi.
Przewierć albo skuj tą ścianę i po bólu. Szkoda dawać kolanka (choć to też żaden błąd).

Slyder
25-07-2017, 12:36
a czemu nie rury pp ?

teres
25-07-2017, 16:24
Bo się nie nadają do zamkniętych instalacji CO.

Slawko123
25-07-2017, 16:56
Nawet te PP-R STABI z wewnętrzną osłoną z folii aluminiowej o konstrukcji takiej samej co rury PEX/AL/PEX?

teres
25-07-2017, 18:56
W grę by wchodziło jedynie PP z wkładką aluminiową NIEPERFOROWANĄ, ale takie rury trudno kupić i trzeba je przygotowywać do zgrzewania. Są lepsze alternatywy.

Slawko123
25-07-2017, 19:22
no, o takich piszę. Trudno kupić? do wyboru do koloru w bricomanie. Trzeba szukać rur stabi do zgrzewania bez zdzieraka.
A niby jak przygotować do zgrzewania? że trzeba wybrac troche alu aby nie miało kontaktu z wodą po zgrzaniu?

marcin_5
25-07-2017, 21:09
Bo się nie nadają do zamkniętych instalacji CO.

A dlaczego nie? Ze względu na temperaturę? Przecież do rozdzielacza nie dochodzi 100st.

milsa666
25-07-2017, 22:04
Przeklejam tutaj posta z innego tematu. Tu bardziej pasuje.
Dom, ściany porotherm 24, styropian 22 cm szary. Podłoga na gruncie 30 cm styropian. Okna 3 szybowe i rekuperacja. Poddasze ocieplone 40cm wełny.
Według nazwy dom NF40.
W takim domu wszędzie podlogowka.
Pisze w temacie paneli na ogrzewaniu, a właściwie o odstępach rurek. Dom raczej niskoenergetyczny i pytanie czy założony (bez projektu - proszę nie wyzywać) odstęp 15 cm w przypadku paneli quickstepa 8mm na poddaszu wystarczy? Proszę o opinię użytkowników takiej mniej\wiecej konfiguracji, tj. paneli (chodzi o grubość) i z takim rozstawem rurek ogrzewania podłogowego.
Z góry dziękuję.

Tomaszs131
26-07-2017, 07:22
Na podłodzę mam deskę warstwową klejoną bezpośrednio do posadzki, rozstaw rurek OP co 15 cm.
Pierwszym sezonie grzewczy od wprowadzenia się do domu za nami, ogrzewanie funkcjonuje bez zarzutów.

Michalgosc
26-07-2017, 19:05
W grę by wchodziło jedynie PP z wkładką aluminiową NIEPERFOROWANĄ, ale takie rury trudno kupić i trzeba je przygotowywać do zgrzewania. Są lepsze alternatywy.

To ja poproszę info o tych lepszych alternatywach, bo w planach miałem podłączenie rozdzielaczy oraz cwu rurami PP GLASS kan-therm.

teres
27-07-2017, 17:25
no, o takich piszę. Trudno kupić? do wyboru do koloru w bricomanie. Trzeba szukać rur stabi do zgrzewania bez zdzieraka.
A niby jak przygotować do zgrzewania? że trzeba wybrac troche alu aby nie miało kontaktu z wodą po zgrzaniu?
Jeśli faktycznie mają wkładkę nieperforowaną, to się nadają. Tak chodziło mi o zdzieranie alu.


A dlaczego nie? Ze względu na temperaturę? Przecież do rozdzielacza nie dochodzi 100st.
Tu nie chodzi o temperaturę, a o fakt, że wpuszczają tlen do instalacji (z wyjątkiem rur z wkładką nieperforowaną).


To ja poproszę info o tych lepszych alternatywach, bo w planach miałem podłączenie rozdzielaczy oraz cwu rurami PP GLASS kan-therm.
Rury wielowarstwowe typu pex, pert i inne + złączki zaciskane, rury miedziane lutowane, rury miedziane i stal w systemie zaciskowym.

idaredy2017
31-07-2017, 15:35
No i miał dać (hydraulik) pex 32 do pierwszego rozdzielacza i 26 do drugiego na górze. Przychodzę i widzę 26 jako magistrala i odejścia na trójnikach do rozdzielaczy na pex 20. Załmka :/ Wymieniać, chyba nie ma wyjścia ?

sall
02-08-2017, 10:27
Panowie:rolleyes: po co się tak męczyć...
Jeśli ogrzewanie podłogowe to proponuję folię grzewczą na podczerwień. Lekka, wysoka wydajność, bezawaryjna i prosty montaż
394134 394135
Na drugiej fotce przykład zastosowania jako ogrzewanie sufitowe.
Więcej informacji i przykładów zastosowania na stronie [spam]

cyganskiniedzwiadek
11-08-2017, 13:34
Super temat :) Na razie jednak przeczytałam dopiero 60 stron, a czas nagli, więc pozwolę sobie zadać pytanie, a może kilka pytań...
W domu, wg OZC energooszczędnym, lekko ponad 200 m2, z poddaszem do późniejszej adaptacji, będzie bufor 2000 l, piec na drewno Vienybe 20+ i podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Same rury od podłogówki, rozdzielacze mamy już jakoś zaplanowane jednak jesteśmy zieleni w temacie sterowania.
Myśleliśmy o sterowniku Euroster UNI3, 3 rozdzielacze, dół, góra i obie łazienki (podłogówka + drabinka) na trzecim. Mamy peszle na regulatory pokojowe i czujnik temperatury zewnętrznej. Chcielibyśmy, aby było w miarę wygodnie, ale bez przesady, prosto i nie za drogo. Jakieś pomysły??? :)

Szarota
20-08-2017, 14:31
Witam, nie wiem, czy to odpowiedni temat, ale nie będę zakładał specjalnie nowego.
Przymierzam się do podłogówki, natomiast sam robić jej nie będę. Nie mam warunków, ani czasu.
Jeszcze trochę jest do jej położenia, także na pewno zagłębie się w m.in ten temat w najbliższym czasie, żeby wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Potrzebowałbym projektu podłogówki i wyliczenia zapotrzebowania. Hydraulik polecił mi skontaktować się z pewną wrocławska firmą w tej sprawie, mówi, że dodatkowo wystawią certyfikat mogący przydać się przy odbiorze.
Powiedział, że nie jest to konieczne, może zrobić to opierając się na własnym doświadczeniu.

I tutaj mam pytanie do forumowiczów, na pewno macie namiary na firmy lub osoby, które zrobią to taniej. Bo jak ktoś ma wprawę, to kwestia podejrzewam jeden, góra 2 wieczory i chyba nie jest to warte aż póltora klocka.

Tomaszs131
20-08-2017, 15:26
Sporo kasy, OZC i projekt podłogówki można wykonać za o wiele mniejsze pieniądze. Wczytaj się w post 7082.

Szarota
20-08-2017, 17:23
Z tego tematu?
To post asolta z poprzeniej strony, który jest na inny temat.
Chyba, że cos źle patrzę?

Tomaszs131
21-08-2017, 11:43
asolt zawodowo zajmuje się sprawami, które Cię intetesują.

rodii
22-08-2017, 22:04
Witam,
potrzebuje porady w sprawie dylatacji podlogowki. Salon z kuchnia ma 50m2 i planowalem dac 3 petle, ale po zastanowieniu pewnie beda 4 petle i wtedy mozna podzielic dylatacja na pol. Po 25 m2 o wymiarach 4,8x5,5m
Co zrobic z reszta pomieszczen, w zalaczniku plan domku z opisem pomieszczen

Z gory dziekuje za pomoc
395341

klaudiusz_x
23-08-2017, 04:56
Doprowadzenie do 2 rozdzielaczy po 8 obwodów rurką pex 20 jest właściwe? Czy lepiej dać większą?
Kocioł elektryczny jeszcze nie został zakupiony.

JTKirk
23-08-2017, 05:53
daj większą

Tomaszs131
23-08-2017, 06:55
U mnie jak się nie mylę wew. średnica rurki to 28 mm. Na pewno nie węższa.

hektor80
23-08-2017, 07:47
U mnie miedź 28mm

klaudiusz_x
23-08-2017, 08:50
Dzwoniłem przed chwilą do Kospela, średnica wewnętrzna przyłączy CO w ich kotlach wynosi 16mm.
Teoretycznie mogę pozostać przy pex 20mm.

KAN-therm
23-08-2017, 18:49
W tzw. Alupex-ach średnica zew. 20 mm ma grubość ściany 2 mm (20x2 mm) daje to średnicę wewnętrzną 16 mm.
Zakładając średni przepływ na poziomie 1,5 l/min przy 8 pętlach w każdym rozdzielaczu będziesz potrzebował około 12 l/min - ta średnica może okazać się zbyt mała.

Proponuje średnicę na poziomie 25x2,5 a może nawet 32x3 - wszystko zależy jakich przepływów potrzebujesz na pętlach.

Średnice możesz dobrać samodzielnie za pomocą kalkulatora:

http://pl.kan-therm.com/calculators/opory.html

werka878
24-08-2017, 11:18
No 3 petle na 50m to zdecydowanie za malo. Ja na salon 54m dalem 8 petli rozstaw co 10cm a lazienki co 7,5cm wszysko w kan systemie :bye:
Pamietaj ze petle im krotsze tym lepiej ja mam miedzy 70m a 80m z dobiegami. Zasilanie rozdzielaczy 2x 12 obiegow pex 32



395434

teres
24-08-2017, 12:16
Dzwoniłem przed chwilą do Kospela, średnica wewnętrzna przyłączy CO w ich kotlach wynosi 16mm.
Teoretycznie mogę pozostać przy pex 20mm.

Nie sugeruj się takim "chwilowym" przewężeniem. Wszystko jeszcze zależy jaka mocna pompa w kotle.

noc
25-08-2017, 09:23
No 3 petle na 50m to zdecydowanie za malo. Ja na salon 54m dalem 8 petli rozstaw co 10cm a lazienki co 7,5cm wszysko w kan systemie :bye:
Pamietaj ze petle im krotsze tym lepiej ja mam miedzy 70m a 80m z dobiegami. Zasilanie rozdzielaczy 2x 12 obiegow pex 32



395434

Co przemawiało za takim zagęszczeniu rurek?
Duże straty ciepła budynku, czy fantazja "projektanta"?
W domach budowanych od kilku-kilkunastu lat, najczęściej potrzeba rozstawu 15-20cm i tych pętli wychodzi 2 razy mniej. Wtedy na salon z kuchnią, te 3 pętle mogą wyjść z zapasem.
Nie zawsze ten rozstaw 10cm jest optymalny, a raczej wręcz rzadko.

rodii
25-08-2017, 12:16
No ja myslalem ze 4 petle to bedzie ok, ale 8 to juz mnie wystraszyles

rodii
25-08-2017, 12:21
Macie moze jakies pomysly na zdylatowanie pozostalych pomieszczen?
Czy jak podziele na pol i wyjda dwie plyty 4x7m to bedzie ok?

Dzieki

tomuch
25-08-2017, 14:26
Cześć,

Podepnę się pod temat podłogówki. Mieszkam w nowym domu już rok. W całym domu mam podłogówkę. Dwa rozdzielacze dół i góra. Na dole 6 w miarę równych pętli (w sumie 467 mb). Na górze 10 pętli ( w sumie 741 mb). Instalacja najprostsza z możliwych. Kocioł Dietrich MCR3, rozdzielacze jak na zdjęciu bez żadnych mieszaczy i dodatkowych pomp. Niby wszystko chodzi/grzeje ale....
Jaki powinien być minimalny przepływ wody? U mnie był poniżej 0,8 l/m na dole. Na górze było jeszcze wolniej. Jedyna pompa jaka pcha wodę to ta z pieca. Mam obawy czy ona nie jest za słaba. Czy powinienem dołożyć do instalacji jeszcze jedną pompę aby zwiększyć przepływ wody, a może dwie jedną na dół a drugą na górę?

noc
25-08-2017, 15:43
Jeśli kocioł grzeje pomieszczenia do zadanej temperatury, to nic nie dodawaj.
Nie przejmuj się przepływami, wielu "świeżych" użytkowników przeżywa małe przepływy. Nie ma potrzeby się martwić.
Kocioł z instalacją ma za zadanie nagrzać pomieszczenia i utrzymać żądaną temperaturę. Tylko tyle.
PS
@rodii, jakie 8? Masz jakiś dziurawy dom, z zapotrzebowaniem na ciepło jak z epoki Gierka?

rodii
25-08-2017, 16:45
Ja? Nie, bron Boze

rodii
25-08-2017, 16:48
Werka878 napisal ze na 54m2 ma 8 petli, wiec odnioslem sie do tego

klaudiusz_x
25-08-2017, 17:35
Wyciąć tę papę z boku by styro siadł równo? Pewnie tak.
Z dołu piwnica,. Nie potrzeba izolacja.
Ściany murowane w 2011r.
Coś forum nawalilo i mam kilka zdjęć.

Na podłodze parteru będzie 2x eps 10cm o twardości 100
395497

rodii
25-08-2017, 17:59
Cos jest na rzeczy z forum, bo mi dwa razy wyslalo po pol posta

werka878
26-08-2017, 09:35
Co przemawiało za takim zagęszczeniu rurek?
Duże straty ciepła budynku, czy fantazja "projektanta"?
W domach budowanych od kilku-kilkunastu lat, najczęściej potrzeba rozstawu 15-20cm i tych pętli wychodzi 2 razy mniej. Wtedy na salon z kuchnią, te 3 pętle mogą wyjść z zapasem.
Nie zawsze ten rozstaw 10cm jest optymalny, a raczej wręcz rzadko.

Nie wrecz przeciwnie domek zaizolowany jest bardzo dobrze. Instalacja jest robiona typowo pod pompe ciepla pw. Rozstaw co 10cm po to aby zasilic jak najnizsza temperatura a tyle obiegow po to aby byly jak najkrotsze petle srednio 70m dla jak najmniejszych strat na powrocie:stirthepot: Domek poza tym ma byc akumulacyjny wiec zostal postawiony z silki a posadzki z miksa polozone w grubosci 10-12cm po to aby miescic sie w taniej taryfie:D

plusfoto
26-08-2017, 20:36
No to ktoś Cię naciął i to srogo na materiał. A mogłeś wydać praktycznie o 2/3 mniej. U mnie są dwie pętle na tej powierzchni z rozstawem co 30 cm i tej zimy na zasilaniu nie miałem wyższej temp. jak 28- 30 stopni. Oczywiście tylko w II taryfie to chodziło.:P

tomuch
29-08-2017, 07:38
Jeśli kocioł grzeje pomieszczenia do zadanej temperatury, to nic nie dodawaj.
Nie przejmuj się przepływami, wielu "świeżych" użytkowników przeżywa małe przepływy. Nie ma potrzeby się martwić.
Kocioł z instalacją ma za zadanie nagrzać pomieszczenia i utrzymać żądaną temperaturę. Tylko tyle.
PS
@rodii, jakie 8? Masz jakiś dziurawy dom, z zapotrzebowaniem na ciepło jak z epoki Gierka?

Dzięki za odpowiedź. Zastanawia mnie tylko to, czy gdybym dorzucił do instalacji jedną/dwie pompy to przepływ byłby szybszy i w związku z tym szybciej by się nagrzewały pomieszczenia....
Nie wiem czy to by było wtedy lepiej.

hektor80
29-08-2017, 08:10
Dzięki za odpowiedź. Zastanawia mnie tylko to, czy gdybym dorzucił do instalacji jedną/dwie pompy to przepływ byłby szybszy i w związku z tym szybciej by się nagrzewały pomieszczenia....
Nie wiem czy to by było wtedy lepiej.

Jakie masz średnice od pieca do rozdzielaczy ?

tomuch
30-08-2017, 08:13
Od pieca do rozdzielaczy idą rury D-34.
Czy to ok?

asolt
30-08-2017, 08:16
Od pieca do rozdzielaczy idą rury D-34.
Czy to ok?

Co znaczy D-34 ?

tomuch
30-08-2017, 11:35
Co znaczy D-34 ?

D -34 to znaczy rura o średnicy zewnętrznej 34 mm

asolt
30-08-2017, 11:41
D -34 to znaczy rura o średnicy zewnętrznej 34 mm

Podaj srednicę wewnetrzną, zewnętrzna tak naprawdę do niczego nie jest potrzebna

tomuch
04-09-2017, 13:32
Nie znam średnicy wewnętrznej. Co to ma do rzeczy?
Obecnie mam ustawioną temperaturę na zasilaniu 40 stopni. Nie wiem ile mam na powrocie. Gdy zmieniłem temperaturę na zasilaniu na 35 stopni to zaczęło robić się chłodniej. Jedyna pompa, która "pcha" wodę w instalację to jest ta w piecu. Czy w tej pompie mogę sobie zmieniać poziom biegów? Piec to Dietrich MCR3 24T. Jak sprawdzić na którym biegu teraz ona pracuje?
Czy powinienem dołożyć pompę/pompy na zasileniu rozdzielaczy?

asolt
04-09-2017, 13:46
Nie znam średnicy wewnętrznej. Co to ma do rzeczy?


Ano to ma do rzeczy ze opór hydrauliczny jest zalezny od srednicy wewnetrznej a nie od zewnetrznej. Skoro nie znasz srednicy wewntrznej to podaj chociaz rodzaj/materiał tych rur

werka878
12-10-2017, 12:01
No to ktoś Cię naciął i to srogo na materiał. A mogłeś wydać praktycznie o 2/3 mniej. U mnie są dwie pętle na tej powierzchni z rozstawem co 30 cm i tej zimy na zasilaniu nie miałem wyższej temp. jak 28- 30 stopni. Oczywiście tylko w II taryfie to chodziło.:P

A no widzisz ile instalatorow tyle opini:confused: Wolalem dac co 10cm i zrobic duzo krotkich obiegow niz pozniej zalowac ze zrobione cos nie tak. A oszczednosci rzedu 2-3 tys przy instalacji trudnej do naprawiena (kucie wylewki) to ja dziekuje.

plusfoto
12-10-2017, 20:29
A no widzisz ile instalatorow tyle opini:confused: Wolalem dac co 10cm i zrobic duzo krotkich obiegow niz pozniej zalowac ze zrobione cos nie tak. A oszczednosci rzedu 2-3 tys przy instalacji trudnej do naprawiena (kucie wylewki) to ja dziekuje. Ależ nie ma problemu. To twoje klocki i twoja kasa.

klaudiusz_x
22-10-2017, 17:55
Właśnie ułożyłem rurki w salonie pod wylewkę anhydrytową.
Niestety zapomniałem o nie układaniu rurek w miejscu ewentualnej kozy.
Co prawda nie planuję, ale różnie to bywa.
Generalnie, pod kozą raczej nie powinno to stanowić problemu.
Mam poprzemieszczać rurki?
Czy zostawić jak jest.
Miejsce na zrobienie doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest przez piwnicę, rurki nie zasłaniają ewentualnego przepustu.

Tomek B..
22-10-2017, 18:14
Właśnie ułożyłem rurki w salonie pod wylewkę anhydrytową.
Niestety zapomniałem o nie układaniu rurek w miejscu ewentualnej kozy.
Co prawda nie planuję, ale różnie to bywa.
Generalnie, pod kozą raczej nie powinno to stanowić problemu.
Mam poprzemieszczać rurki?
Czy zostawić jak jest.
Miejsce na zrobienie doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest przez piwnicę, rurki nie zasłaniają ewentualnego przepustu.

O ile nie będziesz planował palenia ogniska w miejscu kozy to rurek nie musisz przemieszczać.

klaudiusz_x
22-10-2017, 18:25
Dzięki.
Mam jeszcze pytanie.
Na poddaszu mam rozdzielacz w pokoju, w szafie.
Mogę rurki puścić przez ściane do łazienki i do sąsiedniego pokoju.Zrobić tak?
Czy lecieć przez drzwi?
No i czy pod przyszłą wanną robić podłogówkę? Nie będzie problemu z montażem wanny?

Tomek B..
22-10-2017, 18:38
Wanna z tego co pamiętam stoi na regulowanych nogach a uchwyty mocujące znajduja się w ścianie. Mam rurki pod wanną i dzięki temu odpowiednią temperaturę w łazience.

hektor80
23-10-2017, 07:47
Dzięki.
Mam jeszcze pytanie.
Na poddaszu mam rozdzielacz w pokoju, w szafie.
Mogę rurki puścić przez ściane do łazienki i do sąsiedniego pokoju.Zrobić tak?
Czy lecieć przez drzwi?
No i czy pod przyszłą wanną robić podłogówkę? Nie będzie problemu z montażem wanny?

Ja do dwóch pomieszczeń puściłem przez ścianę... sporo metrów zaoszczędziłem. Zrób większy przepust, zdylatuj to pianką i będzie dobrze.

Tomek B..
24-10-2017, 21:20
Czy ktoś może steruje ogrzewaniem podłogowym poprzez termostat pokojowy?
Zastosowałem termostat pokojowy z histerezą 0,2 st C i dokładnością nastawy temperatury 0,1 st i działa to bardzo dobrze.

klaudiusz_x
24-10-2017, 22:41
Kolejne pytania :)
Mam już zamówione spinki do podłogówki na 3cm styro na poddasze.
Jednak w najbliższej hurtowni mają tylko eps80. 100 brak.
Rurki nie będą go za mocno unosić?
Wylewki będą anhydrytowe.

W jakich miejscach umieścić czujniki temperatury w wylewce?
Jakich użyć i jakim kabelek doprowadzić?

Nie wiem jaki kocioł będzie to obsługiwać.
Jeśli się wyrobię, to bufor 600l(raczej nie dam rady) ewentualnie tymczasowe rozwiązanie z rurą i grzałką, lub jakiś kospel 4kw za 7 stówek (akurat na olx wypatrzyłem niedaleko).

hektor80
25-10-2017, 07:23
Kolejne pytania :)
Mam już zamówione spinki do podłogówki na 3cm styro na poddasze.
Jednak w najbliższej hurtowni mają tylko eps80. 100 brak.
Rurki nie będą go za mocno unosić?
Wylewki będą anhydrytowe.


Jeżeli będzie to EPS80 dobrej, markowej firmy to bedzie ok. Ogólnie kładłem eps100 Austrotherm, ale mialem tez eps80 Austrotherm na podłoge strychu i porównując go do eps100 firm lokalnych tj ntb, izoterm itp. to była przepaść na korzyść opczywiście austrotherm...

klaudiusz_x
25-10-2017, 08:28
Arsanit najbliżej 80.
Znalazlem jeszcze swisspor
No i najdalej maja mieć dostawę na dziś z austotermu, tyle że nie wiedzą czy będzie 3 cm

JTKirk
25-10-2017, 11:56
Czy ktoś może steruje ogrzewaniem podłogowym poprzez termostat pokojowy?

pewnie, ale nie wiedzieć dlaczego, nie jest to popularne rozwiązanie

klaudiusz_x
26-10-2017, 23:01
W jakiej minimalnej odległości podłogówka od drzwi wejściowych?
Aktualnie mam metalowe, ościeżnica drewniana.
W instrukcji od drzwi jest napisane, że minimalna odległość od źródła ciepła, to 1,3m.

Co będzie, jeśli w przyszłości drzwi wymienię na drewniane?

Skłaniam się do standardowej odległości, czyli 15-20cm.
Źródło ciepła niskotemperaturowe.

cristoteles
27-10-2017, 06:47
Czy montujecie czujniki temperatury podłogi umieszczone w wylewce? Czy warto coś takiego dokładać czy wystarczy sam sterownik, który mierzy temperaturę w danym pomieszczeniu?

nass
27-10-2017, 11:33
W jakiej minimalnej odległości podłogówka od drzwi wejściowych?
Aktualnie mam metalowe, ościeżnica drewniana.
W instrukcji od drzwi jest napisane, że minimalna odległość od źródła ciepła, to 1,3m.

Co będzie, jeśli w przyszłości drzwi wymienię na drewniane?

Skłaniam się do standardowej odległości, czyli 15-20cm.
Źródło ciepła niskotemperaturowe.

Ja mam 15cm plus z 15cm wnęka w ścianie. Ale szczerze mówiąc to nawet się nad tym nie zastanawiałem. Odległość od źródła ciepła o której piszesz to raczej piec/kocioł jakiś, ewentualnie grzejnik - pracuje na dużo wyższej temp. niż podłogówka

karol1981
27-10-2017, 13:23
Ja mam 15cm plus z 15cm wnęka w ścianie. Ale szczerze mówiąc to nawet się nad tym nie zastanawiałem. Odległość od źródła ciepła o której piszesz to raczej piec/kocioł jakiś, ewentualnie grzejnik - pracuje na dużo wyższej temp. niż podłogówka

Dokładnie - tu chodzi zapewne o dużo wyższe temperatury.

Niektórzy wręcz w tzw. linii brzegowej zagęszczają, przy drzwiach, tarasach, wysokich oknach etc. żeby nadrabiać wyższą przenikalność nawet przez najlepsze drzwi / okna.

Wejdziesz do domu w mokrych butach czy odstawisz parasol i właśnie tam ma to schnąć.

KAN-therm
27-10-2017, 18:45
Czy montujecie czujniki temperatury podłogi umieszczone w wylewce? Czy warto coś takiego dokładać czy wystarczy sam sterownik, który mierzy temperaturę w danym pomieszczeniu?

Czujnik temperatury podłogi sprawdza się w dwóch przypadkach, w sytuacji gdy mamy wykończenie podłogi wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę (zazwyczaj są to wykończenia drewniane gdzie producenci określają maksymalną możliwą temperaturę eksploatacji) lub gdy chcemy utrzymywać minimalny komfort/temperaturę podłogi.

W innych przypadkach wystarczającym rozwiązaniem jest zwykły termostat naścienny, który mierzy temperaturę powietrza w pomieszczeniu.

Tomek B..
27-10-2017, 20:34
Czy montujecie czujniki temperatury podłogi umieszczone w wylewce? Czy warto coś takiego dokładać czy wystarczy sam sterownik, który mierzy temperaturę w danym pomieszczeniu?

Lepszy będzie sterownik temperatury pomieszczenia. Powinien być wtedy bardzo dokładny. Większość sterowników ma stopniowanie temperatury zadanej, co 0,5 stopnia i duże histerezy. Dla ogrzewania podłogowego to za dużo. U mnie sprawdził się prosty ale za to dokładny sterownik Tech, przy histerezie 0,2 st C i dokładności nastawy temperatury 0,1 st C, średni czas zał/wył podłogi to ponad 1h.

klaudiusz_x
12-11-2017, 19:32
Kończę układanie podłogówki.
Mam kolejne pytanie.
Na poddaszu mam mieć wannę.
Układać rurki pod wanną?
Wanny mają nógi?
Nie wiem jak to obecnie wygąda.
W starszych żeliwnych były nóżki i należało je przykręcić do posadzki.

Kolejna sprawa, to wygrzewanie wylewki.
Aktualnie dochodzą do mnie części do tymczasowego ogrzewania podłogowego, czyli rurka i grzałka.
Wyleki anhydrytowe mam mieć w tym tygodniu środa-piątek. Zależy od wykonawcy..
Jak ją wygrzewać tylko w nocnej, i kiedy rozpocząć?
Kociołek będzie gotowy prawdopodobnie za tydzień.

Kolejne pytanie.
Mam baniak na bufor 650 litrów.
Jaką pompę zakupić pod tymczasowe ogrzewanie, by można ją było ewentualnie włożyć do bufora?
Dom z poddaszem i piwnicą nieogrzewaną.
Bufor przewidziany jest w piwnicy.Pex16 około 850 metrów realnie.

Dzięki za sugestie.
Aktualnie doszła grzałka 3x2000W i rura 2 cale.

Michalgosc
16-11-2017, 19:11
Panowie czy pod kominkiem macie położone rurki od podłogówki??

Tomaszs131
16-11-2017, 19:23
Nie ma potrzeby. Swój kominek oddylatowałem od reszty posadzki i tyle.

dwiecegly
21-11-2017, 10:54
Ile sie nagrzewa i ile wychładza wasza podłogówka?
Bawie sie teraz z ustawieniami podłogówki starając się grzać tylko w 2T. U mnie to godziny 22-6 i 13-15.
I teraz wyłączając grzanie o 6tej rano (ustawione 30stopni na powrocie) ile stopni w podlogowce moge sie spodziewać o godz 13? Czy w dwie godziny temperatura podlogi jest w stanie skoczyc do zalozzonych np 32 stopni? Jak na razie to ciezko mi dogrzać budynek powyżej 21 stopni grzejąc tylko w 2T. Nawet jak ustawie na noc 32stopnie. W weekendy kiedy grzeje caly czas, ustawione 30stopni podlogowki i okolo 3-5 stopni na zewnątrz temepatura w domu jest ok - 20.5 na gorze i 22 na dole.

fotohobby
21-11-2017, 13:09
Ponies temp zasilania o 2-3C

To, jak się szybko nagrzewa, wychładza zależy o temp zasilania, przeplywu, rozstawu rur, grubosci wylewki, rodzaju wylewki....
Teraz możesz zmieniac juz tylko Tz i w peenych granicach przeplywem

klaudiusz_x
25-11-2017, 09:05
Jaką pompę do podłogówki i bufora 650 litrów polecacie?
Dom z poddaszem użytkowym. Podłogówka na parterze i poddaszu, około 820 metrów rurki pex16.
Bufor w nieogrzewanej piwnicy.
Aktualnie będzie pracować z grzałką w rurce.

fenix2
25-11-2017, 18:22
Jaką pompę do podłogówki i bufora 650 litrów polecacie?
Dom z poddaszem użytkowym. Podłogówka na parterze i poddaszu, około 820 metrów rurki pex16.
Bufor w nieogrzewanej piwnicy.
Aktualnie będzie pracować z grzałką w rurce.

Do zasilania podłogówki powinna starczyć 25-60.

klaudiusz_x
04-12-2017, 20:40
Z innego tematu.
Jak jest z oringami w instalacji podłogowej?
Wiem że parcieją.
Krótko.
Ile lat minie, zanim coś złego wypłynie?

Woda plus stal = rdza. Owszem w świeżej wodzie, w wodzie długo używanej w układzie CO wytwarza się równowaga elektrochemiczna. Kiedys mi to jakis chemik przemysłowy tłumaczył. Generalnie ewentualnie dolewasz wodę utraconą np. wskutek awarii lub parowania. Dlatego naczynie rozszerzalnie powinno byc wąskim walcem postawionym pionowo = mniejsza powierzchnia parowania. Z tym płukaniem to bez przesady. Aby wypłukać dodajesz środek agresywny, który ma ci rozpuścic cos np. kamień. Potem musiałbyś kilkukrotnie płukac układ aby roztwór miał stężenie nie mierzalne. Nie wypłuczesz, to będzie ci żarło rury/grzejniki lub piec. Raczej bym tego nie ruszał. Nie wszystko co nowe, jest lepsze od starego. PEX jest klasycznym przykładem :(( Nie mam , lecz kolega robił -szybko, łatwo i przyjemnie :) Do czasu aż zaczęło puszczać na uszczelkach po ~~5 latach :((

kaju
04-12-2017, 21:27
Czujnik temperatury podłogi sprawdza się w dwóch przypadkach, w sytuacji gdy mamy wykończenie podłogi wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę (zazwyczaj są to wykończenia drewniane gdzie producenci określają maksymalną możliwą temperaturę eksploatacji) lub gdy chcemy utrzymywać minimalny komfort/temperaturę podłogi.

W innych przypadkach wystarczającym rozwiązaniem jest zwykły termostat naścienny, który mierzy temperaturę powietrza w pomieszczeniu.

I jak chcemy chłodzić podłogą. Kolega ma i w syficie i w podłodze ok11 lat mieszka firmy G...ni
nie wiem czy tu można pisać nazwę firmy?
Jam mam ich złączki przy kolektorze 20 lat w ogrzewaniu podłogowym ale kupione w Winklu pod nazwą OPAL ale jak się okazało to wykupili niemiecka firmę aby sprzedawać u nich a G....mini.

KAN-therm
05-12-2017, 23:16
Z innego tematu.
Jak jest z oringami w instalacji podłogowej?
Wiem że parcieją.
Krótko.
Ile lat minie, zanim coś złego wypłynie?

Dobrej jakości produkty wyposażone są w materiały o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych.
Jakość zastosowanych w konstrukcji kształtki lub złączki o-ringów może różnic się bardzo mocno pomiędzy produktami różnych producentów, co też wpływa zazwyczaj na cenę końcową elementu.
Najstarsze oringi które "znam" działają w instalacji grzewczej już ponad 20 lat i myślę że podziałają bez problemu kolejne 20.

Dobrej jakości uszczelnienie EPDM szybciej może zostać zniszczone mechanicznie podczas samego montażu niż w trakcie poprawnej eksploatacji instalacji grzewczej lub wodnej.

KAN-therm
05-12-2017, 23:20
I jak chcemy chłodzić podłogą. Kolega ma i w syficie i w podłodze ok11 lat mieszka firmy G...ni
nie wiem czy tu można pisać nazwę firmy?
Jam mam ich złączki przy kolektorze 20 lat w ogrzewaniu podłogowym ale kupione w Winklu pod nazwą OPAL ale jak się okazało to wykupili niemiecka firmę aby sprzedawać u nich a G....mini.

Nie do końca rozumiem...

klaudiusz_x
13-12-2017, 18:14
Mam wadliwe rotametry.
Podłogówka odpalona w zeszłym tygodniu. Dom się wygrzewa, robie ocieplenie poddasza pomiędzy jętkami.
Kilka pokoi ładnie grzeje, więc powoli zaczynam je skręcać.
Mimo tego kilka innych stoi, temperatura się nie podnosi.
Wczoraj zostawiłem włączone obiegi na max 3 petlach i nadal nic. Tylko kocioł chciał zagotować wodę.
Dzisiaj wracam do tematu. Podłączam wodę z wodociągu, wężyk i spuszczam.
Efektem tego jest, że z kilku pokoi woda ledwo leci, z innego kapie.
No i kombinuję.
W końcu stwierdziłem że przekręce rotametr z pokoju który grzeje.
Ku mojemu zaskoczeniu, woda lała się tak jak powinna.

Dzwonie do sprzedawcy, a ten mnie odsyła do producenta, czyli do valvex.
Będę musiał pozakładać korki, no bo inaczej się nie da.

Liwko
13-12-2017, 18:23
Dzwonie do sprzedawcy, a ten mnie odsyła do producenta, czyli do valvex.


On to se może odsyłać... Na sprzedawcy spoczywa obowiązek rozpatrzenia reklamacji!

klaudiusz_x
13-12-2017, 18:26
On to se może odsyłać... Na sprzedawcy spoczywa obowiązek rozpatrzenia reklamacji!

Wiem. Tylko wtedy zostanę bez rozdzielaczy.
Wieczorem napiszę do producenta.
Minimum 7 szt jest wadliwych.

Edit.
Właśnie widzę na stronie producenta, że jest formularz, tyle że dla firm.
Jutro dzwonię tam jeszcze raz.
Zobaczymy..

klaudiusz_x
15-12-2017, 18:13
Dzwoniłem do valvex. W poniedziałek maja wysłać 8szt.
Dzisiaj policzyłem wadliwe.
Wyszło, że 10szt z 14 nie działa prawidłowo.
EDIT:
Wszystko już jest ok.

manwithnoname
12-01-2018, 12:07
Analizuje teraz oferte otrzymaną od instalatora i zaproponowano mi rurki marki COSMOFLOOR RURA PERT-AL-PERT 16x2 oraz rozdzielacz tej samej firmy. Myślicie że to dobry wybór czy raczej pogonić go z tym?

CityMatic
12-01-2018, 18:34
Przecież to dobra firma i równie dobre rurki ogrzewania płaszczyznowego porównywalne z Kisan-em więc nie wiem w czym problem?

Lemon8
13-01-2018, 08:48
Mam pytanie odnośnie zaworu 3dr. Kupiłem rozdzielacz kan therm z zaworem 3dr. Termostatyczny afriso kvs 1.6 ale w celu zautmatyzowania kupiłem drugi zawór 3dr afriso z siłownikiem tylko nie zwróciłem uwagi na przepływ. Ten zawór z siłownikiem ma przepływ kvs 10 bo jest na 1". I pytanie brzmi czy mogę zamontować taki zawor ? Czy pięć gazowy nie będzie miał problemu z wyregulowaniem temperatury z powodu dużo większego przepływu przez zawor ?

KAN-therm
13-01-2018, 14:12
Jak wygląda cała instalacja?

Lemon8
13-01-2018, 14:27
Kocioł Vaillant ecotec plus 206/5-5, z kotła na sprzeglo hydrauliczne whv 35 ze sprzęgła jeden obieg na rozdzielacz kan therm 75A 6 obiegow w rozdzielaczu grupa pompowa z termostatycznym, 3drg zaworem mieszającym (ten który chciał bym wymienic na zawor kvs 10 1" z silownikiem) (K-803005). Do rozdzielacza rurka pert alu pert 20x2 a z rozdzielacza na obiegi pert alu pert 16x2. Drugi obieg ze sprzęgła idzie na pompe obiegową i z pompy na rozdzielacz grzejnikowy tez pertem 20x2. Sterowanie zaworami i pompami przez sterownik vrc700/4 i moduł vr 70.

Pozdrawiam

lukas99
13-01-2018, 22:26
jakie najlepiej rury u użyć między zestawem mieszającym w kotłowni a rozdzielaczem do ogrzewania podłogowego? miedziane czy pex z wkładką aluminiową? generalnie będą dwa rozdzielacze w różnych lokalizacjach także jakiś trójnik musi być i się zastanawiam co jest najbezpieczniejsze jeśli chodzi o możliwość wycieku, bo te trójniki jakby trzeba sie do nich dostać to tylko przez kucie posadzki.

wihajster
13-01-2018, 22:35
Alupex-y mocno dławią przepływ na wszelakich złączkach. Poza tym niepewne uszczelnienie za pomocą gumowych oringów (producenci twierdzą ze nie ma obaw, dają gwarancje i tak dalej i dalej..)
Ja bym wybrał miedź mając taką alternatywę. 28mm.

lukas99
13-01-2018, 23:09
ale lutowana miedź jest pewniejsza niż takie zaciskane? i tak bez problemu można prowadzić miedziane rury w warstwie styropianu do rozdzielacza? a rury zgrzewane PP nie nadają się?
Zastanawiam się jeszcze nad grzejnikami drabinkowymi w łazienka, podłączenie takiego grzejnika pod rozdzielacz ogrzewania podłogowego (temperatura zasilania 37 stopni) jest troche dziwny, ale u znajomych tak widziałem. Jaka jest alternatywa dla takich grzejników łazienkowych?

przemo1
14-01-2018, 12:17
Możesz do drabinek włożyć grzałki elektryczne.

manwithnoname
15-01-2018, 17:41
Przecież to dobra firma i równie dobre rurki ogrzewania płaszczyznowego porównywalne z Kisan-em więc nie wiem w czym problem?

Problemu nie ma ale nie spotkałem sie jeszcze z ta marka, żadnych opini w necie wiec myslalem ze to jakaś chińszczyzna :D

KAN-therm
15-01-2018, 21:59
Kocioł Vaillant ecotec plus 206/5-5, z kotła na sprzeglo hydrauliczne whv 35 ze sprzęgła jeden obieg na rozdzielacz kan therm 75A 6 obiegow w rozdzielaczu grupa pompowa z termostatycznym, 3drg zaworem mieszającym (ten który chciał bym wymienic na zawor kvs 10 1" z silownikiem) (K-803005). Do rozdzielacza rurka pert alu pert 20x2 a z rozdzielacza na obiegi pert alu pert 16x2. Drugi obieg ze sprzęgła idzie na pompe obiegową i z pompy na rozdzielacz grzejnikowy tez pertem 20x2. Sterowanie zaworami i pompami przez sterownik vrc700/4 i moduł vr 70.

Pozdrawiam

Nie wiemy dokładnie o jakich mocach/przepływach mówimy, myślę że przy rurach wielowarstwowych PE-RT/Al/PE-RT średnice 20x2 za sprzęgłem warto byłoby zamienić na 25x2,5.
Tu można sprawdzić każdą średnicę:
http://pl.kan-therm.com/calculators/opory.html

W przypadku zaworu 3D, radzę zastosować nieco mniejszy, podejrzewam że tu Kv=1,6 wystarczy.

teres
16-01-2018, 17:33
W przypadku zaworu 3D, radzę zastosować nieco mniejszy, podejrzewam że tu Kv=1,6 wystarczy.
Proszę o poprawę jeśli się mylę, ale wydawało mi się, że Kv podaje się dla zaworu całkowicie otwartego w jednej lub drugiej pozycji i że powinno się go dobierać przynajmniej o rozmiar większy niż wymagany przepływ w podłogówce. Będę wdzięczny za informację.

KAN-therm
16-01-2018, 21:31
Współczynnik Kv podaje przepływ przy pewnym stopniu otwarcia zaworu.
Kvs podaje wartość przepływu przy max. otwarciu zaworu.

teres
17-01-2018, 22:57
Dziękuję.

Ivonex
20-01-2018, 20:00
Witam, dużo naczytałam się wcześniej o niedobrym wpływie "gorącej" podłogówki na zdrowie, a jak już mamy to zauważam odwrotny problem -zimno!
Otóż przy b. dobrze zaizolowanym domku, wystarczy niska temperatura podłogówki i już 22 stopnie C, a podłogę odczuwam jako lekko ciepłą a często po prostu jako zimną :( Jaki błąd popełniliśmy?

bronson90
20-01-2018, 22:20
myślę, że żaden. Prawidłowo podłogówki nie powinieneś czuć, powinna być neutralna. Wtedy nie jest szkodliwa

przemo1
21-01-2018, 07:40
Witam, dużo naczytałam się wcześniej o niedobrym wpływie "gorącej" podłogówki na zdrowie, a jak już mamy to zauważam odwrotny problem -zimno!
Otóż przy b. dobrze zaizolowanym domku, wystarczy niska temperatura podłogówki i już 22 stopnie C, a podłogę odczuwam jako lekko ciepłą a często po prostu jako zimną :( Jaki błąd popełniliśmy?

Niektórzy - jak czytałem- rozwiązują ten "problem" okresowym w ciągu doby grzaniem podłogi - wtedy możesz dać wyższą temp zasilania, okresy grzania dobierasz tak, żeby ciepło pod nogami było wtedy, kiedy jest potrzebne (np na rano przed pracą czy wieczorem przed kąpielą). Bezwładność OP nie pozwoli na spadek temp pomieszczenia w pozostałych okresach. Możesz też dodać czujnik temp posadzki i (w zależności od możliwości posiadanej automatyki) ustawiać min temp posadzki w oczekiwanych okresach.

ktemk
14-02-2018, 19:33
panowie jak to wygląda z podłogówką podpiętą pod pompę ciepła... a dokładnie zastanawiam się, czy cały bryła domu 100% musi być zaopatrzona w podłogówkę - a jeszcze dokładniej mam na myśli spiżarnie? - chciałbym ją dobrze zaizolować bez żadnego ogrzewania....nie spowoduje to strat dla całego układu?

zibizz1
15-02-2018, 12:35
panowie jak to wygląda z podłogówką podpiętą pod pompę ciepła... a dokładnie zastanawiam się, czy cały bryła domu 100% musi być zaopatrzona w podłogówkę - a jeszcze dokładniej mam na myśli spiżarnie? - chciałbym ją dobrze zaizolować bez żadnego ogrzewania....nie spowoduje to strat dla całego układu?

żadnych strat nie będzie. No chyba że w tym pomieszczeniu ma być zasobnik CWU wtedy szybciej woda się będzie ochładzała. Ale ogólnie zakręcenie jakiegoś pomieszczenia powoduje że mniej ciepła trzeba dostarczać, bo różnica miedzy tym pomieszczeniem z temp zew będzie mniejsza i strata mniejsza. Zrób podłogówkę wszędzie a potem sobie zakręcisz coś jak bedzie trzeba. tylko przypilnuj żeby w pomieszczeniach które chcesz odcinać nie było rozdzielaczy i dobiegów.

gogush
15-02-2018, 17:37
Zrób podłogówkę wszędzie a potem sobie zakręcisz coś jak bedzie trzeba. .

Jaki sens jest robienie podłogówki w miejscu w ktorym nigdy sie nie bedzie grzało ?
Sugeruje wiec NIE rób podłogówki w spiżarni (bo tam oczekujesz zawsze niższej temperatury) , podobnie jest z szafkami w kuchni , nie ma sensu dawać tam podłogówki gdzie będą szafki na stałe.
U siebie mam spiżarke w srodku domu i pomimo ze nie mam podlogowki temperatura znacznie sie nie rozni od reszty pomieszczen (w sumie ciagle sa otwarte drzwi i to tez nagrzewa pomieszczenie)

link2jack
15-02-2018, 18:53
Jaki sens jest robienie podłogówki w miejscu w ktorym nigdy sie nie bedzie grzało ?
Sugeruje wiec NIE rób podłogówki w spiżarni (bo tam oczekujesz zawsze niższej temperatury) , podobnie jest z szafkami w kuchni , nie ma sensu dawać tam podłogówki gdzie będą szafki na stałe.
U siebie mam spiżarke w srodku domu i pomimo ze nie mam podlogowki temperatura znacznie sie nie rozni od reszty pomieszczen (w sumie ciagle sa otwarte drzwi i to tez nagrzewa pomieszczenie)

Ja sugeruje robić wszędzie. U mnie miała być spiżarka - ostatecznie z niej zrezygnowaliśmy i powiększyliśmy kuchnię, na szczęście podłogówka była rozkładana po całej powierzchni. \Sorry za offtop

ktemk
16-02-2018, 16:56
Ja sugeruje robić wszędzie. U mnie miała być spiżarka - ostatecznie z niej zrezygnowaliśmy i powiększyliśmy kuchnię, na szczęście podłogówka była rozkładana po całej powierzchni. \Sorry za offtop

nie żałujesz? nie brakuje Ci osobnego pomieszczenia na jakieś przetwory ogórki kiszone itp. ? :)

plusfoto
16-02-2018, 17:10
A nie masz garażu albo jakiegoś pomieszczenia gospodarczego?

JTKirk
16-02-2018, 17:20
nie żałujesz? nie brakuje Ci osobnego pomieszczenia na jakieś przetwory ogórki kiszone itp. ? :)

dzisiaj to niemodne, ale najlepsza na to jest piwnica :yes:

gogush
16-02-2018, 18:21
Ja sugeruje robić wszędzie. U mnie miała być spiżarka - ostatecznie z niej zrezygnowaliśmy i powiększyliśmy kuchnię, na szczęście podłogówka była rozkładana po całej powierzchni. \Sorry za offtop

Nie mam przekonania że to dobry pomysł, jeśli ktoś nie wie jak chce mieć w domu to faktycznie należy wszędzie zrobić podłogówkę (na wszelki wypadek) , ale czy to jest ekonomiczne to mam wątpliwości , szczególnie jak ktoś bedzie chciał postawić ścianki działowe na takiej podłogówce ze sytropianem 20cm pod spodem - IMO nie jest to najszczęśliwszy pomysł. Lepiej dwa razy przemyśleć i raz zrobić.

gogush
16-02-2018, 18:30
A nie masz garażu albo jakiegoś pomieszczenia gospodarczego?

Ja mam jedno i drugie i za zadne skarby nie oddałbym spiżarki, bieganie do garażu za każdym razem lub przechowywanie części wyposażenia kuchennego w garażu jakoś mi nie pasuje (jeszcze zamknięte ogórki jakoś bym przełkął) . W spizarce mam tez toster i opiekacz nie wyobrazam sobie ze go trzymam w garazu czy pomieszczeniu gospodarczym, tam tez (spizarka) robie tosty i sandwiche i nic mi nie stoi na stole w kuchni i nie musze go za kazdym razem wyciagac. No ale kazdy moze miec swoje przyzwyczajenia :)

Resqres
01-03-2018, 08:56
Niech ktoś mądry mi powie czy jeżeli mam ogrzewanie 100% podłogówka bez żadnych grzejników to potrzebuję rozdzielacz z pompą? Bo cały czas byłem przekonany że ten zestaw jest potrzebny do systemu mieszanego podłogówka/grzejniki jak na grzejnik idzie wysoka temperatura. Teraz jak chodzę i kupuję materiały na podłogówkę to każdy mi wciska rozdzielacz z pompą twierdząc że opory przepływu w podłogówce (dom parterowy 150m2) mogą być za duże aby sama pompa ciepła dała rady. Nie wiem czy to spisek mający na celu wciskanie mi droższego produktu czy faktycznie jest coś na rzeczy.

plusfoto
01-03-2018, 09:05
Gadają głupoty. Mam 200 m2 po podłogach i do tego parter i poddasze i żadnych dodatkowych pomp.

hektor80
01-03-2018, 09:17
u mnie również 100% podłogówka i żadnego mieszacza i pompy. Prosto z kotła. Rób bez żadnych dodatkowych pomp. Zawsze później możesz dołożyć..

Tomaszs131
01-03-2018, 09:25
Podpisuję się pod tym co koledzy powyżej napisali.
U mnie w domu są trzy piętra i jedna pompka ogarnia piwnicę i parter a kolejna poddasze.

Resqres
01-03-2018, 09:52
Czyli tak jak myślałem ,dzięki za rozwianie wątpliwości.

Slawko123
01-03-2018, 11:47
Ale koledzy nie napisali, że mają rozdzielacze bez których nie zrobisz podlogowki. Sprzedawca w połowie gada głupoty. O ile pompa dodatkowa Ci może być niepotrzebna o tyle rozdzielacz już tak.

Liwko
01-03-2018, 12:18
Bez przesady, chyba to logiczne :)

Slawko123
01-03-2018, 12:52
Z tą logicznoscia różnie bywa, lepiej napisać niż przez przypadek zrobić coś źle :)

cieszynianka
03-03-2018, 20:50
To i ja dorzucę swoje grosze.
Oprócz pompy "piecowej" miałam pompy w obu skrzynkach rozdzielczych. (100% podłogówki).
Tak zrobił instalator. Wydawało mi się, że wie co robi.
Po kilku latach dodatkowe pompy zostały usunięte, "piecowa" obskakuje wszystko.
Były to niepotrzebnie wydane pieniądze.

wg39070
04-03-2018, 09:21
To i ja dorzucę swoje grosze.
Oprócz pompy "piecowej" miałam pompy w obu skrzynkach rozdzielczych. (100% podłogówki).
Tak zrobił instalator. Wydawało mi się, że wie co robi.
Po kilku latach dodatkowe pompy zostały usunięte, "piecowa" obskakuje wszystko.
Były to niepotrzebnie wydane pieniądze.

Jaki sens wywalania pomp, za które już zapłaciłaś?

Tomaszs131
04-03-2018, 09:26
Jaki sens wywalania pomp, za które już zapłaciłaś?
Po usunięciu jest o wiele ciszej.

wg39070
04-03-2018, 09:35
No i tu muszę się z Tobą zgodzić.

przemo1
04-03-2018, 09:35
Jaki sens wywalania pomp, za które już zapłaciłaś?

Mniejsze zużycie prądu? A pompy zawsze można sprzedać.

wg39070
04-03-2018, 09:52
Mniejsze zużycie prądu? A pompy zawsze można sprzedać.

O jle mniejsze, bez przesady z tym oszczędzaniem. Mam pompy Wilo energooszczędne, każda ustawiona na około 15 W.

przemo1
04-03-2018, 10:24
O jle mniejsze, bez przesady z tym oszczędzaniem. Mam pompy Wilo energooszczędne, każda ustawiona na około 15 W.
To jasna sprawa - ale skoro są zbędne, to po co mają zużywać.

przemty
04-03-2018, 11:14
Mam do Was pytanie jako bardziej doświadczonych.
Kocioł Immergas ze sterownikiem CAR 2 i własnie chodzi mi o lokalizację tego sterownika na parterze.
W którym miejscu polecilibyście go zamontować ?
Na załączonym zdjęciu przedstawiam rzut parteru z zaznaczonymi według mnie informacjami.

Dodam tylko, ze kominek ma być raczej jako alternatywne źródło ciepła gdy np nie będzie prądu lub sporadycznie odpalany dla "radochy"

tomraider
04-03-2018, 11:51
Najczęściej będziesz siedział w salonie który od północy może być najzimniejszy więc raczej tam na nienasłonecznionej ścianie. Jeżeli sterownik będzie bezprzewodowyto nie ma problemu, metodą prób i błędów znajdziesz właściwe położenie.
Tomraider.

przemty
04-03-2018, 12:05
Najczęściej będziesz siedział w salonie który od północy może być najzimniejszy więc raczej tam na nienasłonecznionej ścianie. Jeżeli sterownik będzie bezprzewodowyto nie ma problemu, metodą prób i błędów znajdziesz właściwe położenie.
Tomraider.

Mając na uwadze powyższą sugestię to jedyną ścianą salonu gdzie można zamontować sterownik jest ta zaznaczona.
Ale tutaj po południu od zachodu może wpadać słońce oraz przez dzień od południa przez dużego fixa. Bliżej drzwi tarasowych nie wskazane dawać, bliżej kominka też nie - na środku ściany raczej śmiesznie. Więc dalej pozostaje w punkcie wyjścia.
Zastanawiam się czy zaznaczony na niebiesko obszar nie będzie najlepszą lokalizacją - ale trzeba zauważyć, że będzie on połączony z wiatrołapem bez przegrody.?
Ewentualnie gdzie indziej?

Bezprzewodowy sterownik nie będzie bo jak narazie to mam zbyt dużo złych doświadczeń z takimi urządzeniami - zrywanie połączeń itd. Kabel to kabel :)

Elfir
04-03-2018, 18:11
Mnie też instalator założył pompy na rozdzielaczach, które na dodatek trzepią kW aż furczy :(
Mała pompka na piecu jest w tanie przepchnąć wodę bez wspomagania?

wg39070
04-03-2018, 18:16
Mnie też instalator założył pompy na rozdzielaczach, które na dodatek trzepią kW aż furczy :(
Mała pompka na piecu jest w tanie przepchnąć wodę bez wspomagania?

To jakie masz te pompy, że tak ciągną prąd? Ja tam jestem zadowolony z pomp na rozdzielaczach.

daamiann88
04-03-2018, 18:31
Mnie też instalator założył pompy na rozdzielaczach, które na dodatek trzepią kW aż furczy :(
Mała pompka na piecu jest w tanie przepchnąć wodę bez wspomagania?

U mnie pompka w kotle Immergasa spokojnie daje radę... W podłodze mam jakieś 1100m + drabinka + jeden grzejnik, wszystko idzie z jednego rozdzielacza

zibizz1
05-03-2018, 06:52
Mnie też instalator założył pompy na rozdzielaczach, które na dodatek trzepią kW aż furczy :(
Mała pompka na piecu jest w tanie przepchnąć wodę bez wspomagania?


U mnie pompka 67W zamontowana w pompie chodząc na 50-60% tłoczy wode do 3 rozdzielaczy w tym jeden na piętrze. Delta 5 stopni, moc grzewcza ok 10kW. Wszystko śmiga

przemty
05-03-2018, 07:26
U mnie pompka 67W zamontowana w pompie chodząc na 50-60% tłoczy wode do 3 rozdzielaczy w tym jeden na piętrze. Delta 5 stopni, moc grzewcza ok 10kW. Wszystko śmiga

Pompka w pompie czy w piecu-kotle?

plusfoto
05-03-2018, 08:38
Pompka w pompie czy w piecu-kotle?
Pompa ciepła to pompa ciepła, kocioł z reguły jest na gaz a piec może być na węgiel, pelet lub inne dziadostwo.

montixe
05-03-2018, 09:53
Zastanawiam się czy zaznaczony na niebiesko obszar nie będzie najlepszą lokalizacją - ale trzeba zauważyć, że będzie on połączony z wiatrołapem bez przegrody.?
osobiście, też brałbym głównie pod uwagę obszar zaznaczony na niebiesko. Rozważyłbym także wstawienie drzwi między wiatrołapem a przedpokojem.

przemty
05-03-2018, 10:03
Pompa ciepła to pompa ciepła, kocioł z reguły jest na gaz a piec może być na węgiel, pelet lub inne dziadostwo.

Źle zrozumiałem wpis bo nie pomyślałem o pompie ciepła....

przemty
05-03-2018, 10:04
osobiście, też brałbym głównie pod uwagę obszar zaznaczony na niebiesko. Rozważyłbym także wstawienie drzwi między wiatrołapem a przedpokojem.

Ja właśnie je likwiduję ;)

montixe
05-03-2018, 11:00
Ja właśnie je likwiduję ;)

kiepska decyzja ......ale to tylko moje zdanie, jednak oparte na doświadczeniu.

przemty
05-03-2018, 11:04
kiepska decyzja ......ale to tylko moje zdanie, jednak oparte na doświadczeniu.

Wiem, że nie jest to dobra decyzja ale zamknięty wiatrołap był tak mały, że nijak nam nie pasował.
Więc albo rybki albo akwarium. Długo nad tym myśleliśmy...

Pół ściany zostawiamy aby zabudować szafę wiec kiedyś ewentualnie postawi się taką karton-gips i zamkniemy jakby co :)

montixe
05-03-2018, 14:01
Wiem, że nie jest to dobra decyzja ale zamknięty wiatrołap był tak mały, że nijak nam nie pasował.
Więc albo rybki albo akwarium. Długo nad tym myśleliśmy...

Pół ściany zostawiamy aby zabudować szafę wiec kiedyś ewentualnie postawi się taką karton-gips i zamkniemy jakby co :)
spoko, kotarę albo jakiś koc powiesisz sobie na zimę, a wiosną ściągniesz ;)

przemty
05-03-2018, 14:10
spoko, kotarę albo jakiś koc powiesisz sobie na zimę, a wiosną ściągniesz ;)

Ściągnę na zimę plandekę z Żuka i będzie ciepło :)

klaudiusz_x
05-03-2018, 18:12
Ściągnę na zimę plandekę z Żuka i będzie ciepło :)
Zrób drzwi otwierane na przedpokój. U siebie będę tak miał. Drzwi na szafę.

zibizz1
06-03-2018, 08:11
Zrób drzwi otwierane na przedpokój. U siebie będę tak miał. Drzwi na szafę.

@przemty
Wiatrłop z drzwiami obowiązkowy, jak ktoś ich nie zamknie to w zime robi się w salonie lodówka. Ja mam wiatrołap ~2x2 i jest wystarczający tylko wszystkie drzwi(3) otwierane na zewnątrz, w przeciwnym wypadku będzie ciasno.

Czujnik koło telewizora lub przy schodach obok łazienki

Elfir
06-03-2018, 15:17
To jakie masz te pompy, że tak ciągną prąd? Ja tam jestem zadowolony z pomp na rozdzielaczach.

nie pamiętam teraz co to jest. Ale czuję na rachunkach wyłączenie podłogówki.

zibizz1
07-03-2018, 07:12
nie pamiętam teraz co to jest. Ale czuję na rachunkach wyłączenie podłogówki.

3 rozdzielacze na pełnej mocy(kazdy 40W) to 50zł/miesiąc.
Przy minimalnej mocy to 5-10zł

Resqres
07-03-2018, 11:07
Potrzebuję jeszcze jednej rady ,czy do rur PE-RT dokładnie chodzi o Kan-therma blue floor potrzebne są jakieś specjalne złączki (eurokonusy) do podłączenia do rozdzielacza czy mogą być zwykłe. Bo trafiłem na dedykowane właśnie do PERT ale nie dość że są 2x droższe to tylko znalazłem je na jednej aukcji. Dlatego zastanawiam się czy specjalnie zamawiać czy można kupić zwykłe do rur wielowarstwowych.

cieszynianka
07-03-2018, 20:31
Jest na Forum specjalista z Kana, zadaj mu pytanie na priva.

Elfir
07-03-2018, 20:33
3 rozdzielacze na pełnej mocy(kazdy 40W) to 50zł/miesiąc.
Przy minimalnej mocy to 5-10zł

50 na miesiąc przy rachunkach 200 zł to zauważalny wydatek.

Doli.
08-03-2018, 18:23
Cześć,
pomóżcie mi proszę ogarnąć materiały do instalacji podłogowej. W firmie, gdzie robiliśmy projekt przedstawiono nam ofertę, która obejmuje:

Rura ogrzewania podłogowego PE/RT-EVOH-PE/RT 16mm - 1200mb
Spinka wciskana 50mm 250 szt. w opakowaniu - 12op
Rozdzielacz HKV/T 8 grupy z przepływomierzami - 1sz
Rozdzielacz HKV/T 9 grupy z przepływomierzami - 1szt
Złączka skręcana 16mm/2mm rura-rozdzielacz - 34szt
Głowicowy napęd zaworu - 1szt
IsoTherm zestaw pompująco-mieszający z bajpasem i energooszczędną pompą - 1szt

Do sterowania:

Bezprzewodowy termostat RF z wyświetlaczem cyfrowym - 11szt
RF kontroler z programatorem do 6 termostatów - 2szt

Po rozmowie z hydraulikiem zastanawiam się na tym głowicowym napędem i zestawem pompująco-mieszającym. Hydraulik twierdzi, że to niepotrzebne i że piec to będzie miał, a jest to potrzebne osobno tylko w przypadku instalacji mieszanej: podłogówka / grzejniki. Czy jest tak jak mówi?
EDYCJA: Piec gazowy kondensat, najprawdopodobniej Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-5C

Czy to sterowanie podłogówką jest sensowne? Przyznam szczerze, że początkowo chciałam po prostu czujniki temperatury podpięte pod jeden sterownik, gdzie się nastawi odpowiednią temperaturę. Czy jest sens posiadać w każdym pokoju sterownik z możliwością regulacji temperatury? Jak to u was jest wykonane?

asolt
08-03-2018, 18:46
Czy to sterowanie podłogówką jest sensowne? Przyznam szczerze, że początkowo chciałam po prostu czujniki temperatury podpięte pod jeden sterownik, gdzie się nastawi odpowiednią temperaturę. Czy jest sens posiadać w każdym pokoju sterownik z możliwością regulacji temperatury? Jak to u was jest wykonane?

Swego czasu na forum zapraszałem was do odwiedzin domu w Nadolicach Małych gdzie wykonywałem bufor z grzałkami i sterowaniem strefowym podłogówki (inne instalacje zresztą tez) sterowanie działa juz prawie pół roku. Rzut kamieniem od waszej miejscowosci, podjechac zobaczyc, zapytac inwestora, po co szukac opinii na forum jak mozna osobiscie sie z tematem zapoznac?

Doli.
08-03-2018, 18:56
Swego czasu na forum zapraszałem was do odwiedzin domu w Nadolicach Małych gdzie wykonywałem bufor z grzałkami i sterowaniem strefowym podłogówki (inne instalacje zresztą tez) sterowanie działa juz prawie pół roku. Rzut kamieniem od waszej miejscowosci, podjechac zobaczyc, zapytac inwestora, po co szukac opinii na forum jak mozna osobiscie sie z tematem zapoznac?

Szczerze mówiąc nie zapamiętałam tego, że w Nadolicach Małych jest ktoś z Twoją instalacją :oops: Jeśli inwestorzy się zgodzą, to chętnie się do nich wybierzemy - jeśli możesz to podeślij dane na priv.

Jednak na forum zawsze będziemy pytać i szukać odpowiedzi, bo tu jest jednak znacznie więcej świadomych inwestorów w jednym miejscu. Gdybyśmy go nie czytali, to byśmy mieli dzisiaj podłogówkę w salonie i łazienkach, a reszta grzejników - bo to tak zdrowo i tak wspaniale się sprawdza u masy znajomych.

asolt
08-03-2018, 19:05
Szczerze mówiąc nie zapamiętałam tego, że w Nadolicach Małych jest ktoś z Twoją instalacją :oops: Jeśli inwestorzy się zgodzą, to chętnie się do nich wybierzemy - jeśli możesz to podeślij dane na priv.

Jednak na forum zawsze będziemy pytać i szukać odpowiedzi, bo tu jest jednak znacznie więcej świadomych inwestorów w jednym miejscu. Gdybyśmy go nie czytali, to byśmy mieli dzisiaj podłogówkę w salonie i łazienkach, a reszta grzejników - bo to tak zdrowo i tak wspaniale się sprawdza u masy znajomych.

A wystarczyło mnie zapytac, czytanie forum niekoniecznie rozjasnia umysł w interesujących kwestiach, a czasem go zaciemnia.
Wracajac do meritum moge zadzwonic i zapytac czy wizyta jest mozliwa w najblizszym czasie.
Co do projektu podłogówki rozumiem ze firma instalacyjna wykonała równiez obliczenia ozc.

Doli.
08-03-2018, 19:15
Co do projektu podłogówki rozumiem ze firma instalacyjna wykonała równiez obliczenia ozc.

Tak, mamy wyliczone zapotrzebowanie na ciepło.
A czy możesz się odnieść do tego co powiedział hydraulik odnośnie zestawu pompującego i zaworu głowicowego? Czy to jest faktycznie niepotrzebne, czy jest potrzebne właśnie przy sterowaniu strefowym?

asolt
08-03-2018, 19:51
Tak, mamy wyliczone zapotrzebowanie na ciepło.
A czy możesz się odnieść do tego co powiedział hydraulik odnośnie zestawu pompującego i zaworu głowicowego? Czy to jest faktycznie niepotrzebne, czy jest potrzebne właśnie przy sterowaniu strefowym?

Nie, nie jest konieczny taki zestaw, jezeli moc pompy obiegowej jest zbyt mała (wysokosc podnoszenia przy maksymalnym przepływie) to stosuję zawsze sprzęgło hydrauliczne i dodatkową energooszczedną pompę (to wynika z obliczeń podłogówki). Dotyczy to równiez zawsze przypadku gdy jest regulacja strefowa, bypass zawsze elektroniczny, czyli wyłączone wszystkie regulatory to wyłaczona pompa obiegowa za sprzęgłem. Taki własnie układ do obejrzenia na innej mojej instalacji w Leśnicy, czyli z drugiej strony Wrocławia. Zestaw mieszający przy rozdzielaczu ma zasadniczą wadę która go dyskwalifikuje, musi byc przy kazdym rozdzielaczu, gdy mamy np 4 rozdzielacze, co wbrem pozorom jest częstą systuacją dla domów dwukondygnacyjnych o powierzchni powyzej 150-160 m2 podłóg to sam koszt 4 zestawów mieszających jest znaczny, nie wspominając o hałasie na co narzekają co niektórzy uzytkownicy forum. Jak juz kiedys wspominałem zestaw mieszająco pompujący przy rozdzielaczu to domena niedouczonych hydraulików, to droga na skróty, niekoniecznie prosta i gładka.

Gumokameleon
10-03-2018, 11:30
Witam,
Planuję podłogówkę w całym domu (szeregówka - dwie kondygnacje 120 m2 powierzchni ogrzewanej). Gazowy kocioł kondensacyjny 1 funkcyjny sterowany pogodowo + zasobnik CWU. Myślałem o najprostszej możliwej instalacji bez dodatkowego sprzęgła i mieszaczy - czynnik o odpowiednim parametrze podawany na rozdzielacze bezpośrednio przez pompę pieca. Instalator natomiast proponuje dodanie do tego układu sprzęgła, dodatkowej pompy i mieszacza sterowanego automatyką kotła. Jego główny argument jest taki, że w układzie który zaproponowałem, czynnik o zbyt wysokiej temperaturze pójdzie w podłogę po procesie podgrzewania CWU a szczególnie po wygrzewaniu wody w CWU (antyLegionella) ( w ilości równej pojemności wymiennika w kotle). Pytanie do osób zorientowanych w temacie - czy to co mówi instalator ma rzeczywiście aż tak duże znaczenie w praktyce i czy może zaszkodzić trwałości np. deski 3w lub paneli które planuję w niektórych pomieszczeniach?

asolt
10-03-2018, 12:15
Witam,
Planuję podłogówkę w całym domu (szeregówka - dwie kondygnacje 120 m2 powierzchni ogrzewanej). Gazowy kocioł kondensacyjny 1 funkcyjny sterowany pogodowo + zasobnik CWU. Myślałem o najprostszej możliwej instalacji bez dodatkowego sprzęgła i mieszaczy - czynnik o odpowiednim parametrze podawany na rozdzielacze bezpośrednio przez pompę pieca. Instalator natomiast proponuje dodanie do tego układu sprzęgła, dodatkowej pompy i mieszacza sterowanego automatyką kotła. Jego główny argument jest taki, że w układzie który zaproponowałem, czynnik o zbyt wysokiej temperaturze pójdzie w podłogę po procesie podgrzewania CWU a szczególnie po wygrzewaniu wody w CWU (antyLegionella) ( w ilości równej pojemności wymiennika w kotle). Pytanie do osób zorientowanych w temacie - czy to co mówi instalator ma rzeczywiście aż tak duże znaczenie w praktyce i czy może zaszkodzić trwałości np. deski 3w lub paneli które planuję w niektórych pomieszczeniach?

Jak najszybciej zmień instalatora, nie wie (a moze wie jak wyciągnąc wiecej kasy od inwestora) co mówi. W wymienniku jest zaledwie kilka litrów wody, taka ilosc nawet w temp 70 oC podana na podłogówkę nie zaszkodzi niczemu.
Myślałem ze juz mnie nic nie zaskoczy, a tu taki kwiatek, pomysłowosc niektórych instalatorów jest wprost nieograniczona.