PDA

Zobacz pełną wersję : Własność wspólna a odlicznia podatkowe



Electron
11-04-2002, 11:26
Mam pewne wątpliwości jak to jest z odliczeniami ulgi budowlanej w przypadku własności wspólnej.
Otóż kupiłem w 2001 r. na spółkę z bratem i matką duży dom w stanie budowy i chciałbym odliczyć od podatku poniesione koszty na jego dokończenie i na zakup działki pod którym on stoi. W akcie kupna mamy wymieniony udział procentowy każdego ze wspólników. Czy te koszty (zwłaszcza zakupu działki) też należy rozkładać procentowo, czy też można je rozłożyć dowolnie na wspólników?
A chodzi o to, że nasze dochody nie są równe i występują tu spore różnice. Tak więc najlepiej by było aby można było gros wydatków zaliczyć temu wspólnikowi, który ma najwyższe dochody i w związku z tym może najwięcej odebrać z US.

Pozdrawiam forumowiczów :smile:
Electron

ewa
11-04-2002, 14:00
Jeżeli chodzi o działkę to każde z Was może odliczyć do 350m2
niezależnie od wkładu.
A jeśli chodzi o budowę to my z Sebastianem jak na razie dzielimy się fakturami. Jak do tej pory US nie przyczepił się
do tego, że w zeszłym roku Sebastian miał więcej odpisów.

ewa
11-04-2002, 14:04
I zapomniałam dopisać, że koszty zakupu działki dzieli się procentowo a jeśli nie starczy Wam metrów, żeby wszyscy mieli po 350... to nie wiem :smile: Ale ja bym wtedy więcej wpisała na osobę, która najwiecej zarabia. Zresztą myślę, że można to podzielić na mniej osób bo przecież odpis nie jest obowiązkowy.

Electron
12-04-2002, 11:14
Dziękuję za odpowiedź!
Metrów to nam starczy, bo działka nie jest duża (522 m2), ale problem w tym, że brat miał w zeszłym roku niskie dochody bo większość czasu był bezrobotny (ech, ten kryzys). W sumie to nie stracił tego czasu ponieważ pracował przy budowie domu, ale oficjalny dochód miał niewielki.
I tu mam dodatkowe pytanie - jak to jest z odliczaniem tych pieniędzy na zakup działki - czy (jeśli mamy niskie przychody) można je odliczać w nieskończoność, tzn. w kolejnych latach, aż odliczymy wszystko? Czy też jest tu jakieś ograniczenie czasowe?
Bo wiem, że dla materiały to mogę kupować przez 4 lata, a potem jeśli nie będę miał odpowiednich przychodów, to mogę je odliczać w następnych latach aż mi wszystko wypłacą.
Ale czy tak samo jest w przypadku kupna działki?
Bo w tym przypadku jeśli brat by wziął na siebie swoją część działki to mu nie straczy dochodów za poprzedni rok aby to odliczyć w całości. I jeśli można je by było odliczyć tylko za poprzedni rok a w następnych latach już nie, to w takim przypadku lepiej by było, abym to ja "przejął" część tej działki w moim zeznaniu podatkowym - bo w tej chwili mam po prostu wyższe dochody. A wszystko i tak zostanie w rodzinie :wink:...
Pozdrawiam
Electron

ewa
15-04-2002, 06:44
Metrów starczy Wam na niecałe 2 ulgi. Ale ciężko powiedzieć czy to dużo czy nie nie znając ceny. Gdybyś płacił po 50$/m2 to nawet jedna ulga byłaby spora. A tu w zasadzie odzyskacie za całą działkę.
O termin odliczeń lepiej zapytać w US. Mi się wydaje, że będzie podobnie jak z materiałami ale nie jestem tego pewna.
Także znając cene działki i termin ulgi sami musicie podjąć decyzje jak dzielić ulgę.
Acha, gdybyś już dzwonił do US to przy okazji zapytaj jak to jest z %% udziałem odpisów za działkę. Każdy US ma swoją interpretację przepisów jeśli chodzi o ulgi więc czasami warto pomyśleć o zmianie US.

Electron
15-04-2002, 07:57
Dla ścisłości: działka 522 m2, cena metra ok. 100 zł, 3 wspólników (ja, brat i matka) ...
Pozdrawiam
Electron

15-04-2002, 13:57
Jeśli chodzi o ulgę na zakup działki: każdy ze współwłaścicieli może odliczyć tylko swoją część (ale nie więcej niż 350 m). Jeżeli jesteś właścicielem 30% z 550 m, to możesz odliczyć od podatku 19% ceny 165 m.
W sprawie ulgi na budowę domu (rozumiem, że macie prawo do starej ulgi, bo rozpoczęliście budowę przed końcem 2001 r.): każdy odlicza to, na co ma fakturę wystawioną na swoje nazwisko - do wysokości przysługującego mu limitu.