PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto ju? kupi?? (VAT22%)



12-11-2003, 14:25
Jest coraz prawdopodobniejsze, że 22% VAT wejdzie od 1 stycznia. Zastanawiam się nad zakupem za 1 transzę kredytu materiałów na stan surowy.
Czy beton komórkowy, elementy stropu itp. może leżeć na placu w hurtowni przez kilka miesięcy. Czy to wpłynie np. na wartość konstrukcyjną BK.
Prawdopodobnie i tak materiały leżą długo na placu, ale 4 najzimniejsze miesiące?

Alojz

adso
12-11-2003, 14:43
Nic mi nie wiadomo jako by VAT na mteriały budowlane miał się zmienić z Nowym Rokiem?
Skąd masz takie wieści??

BK
12-11-2003, 14:58
Chyba nie masensu żeby materiały leżały na budowie. Lepiej kupić teraz, a w hurtowni umówić się na odbiór na wiosnę - to jest możliwe, np. w PSB.

Pzdrw

julkawrocław
12-11-2003, 16:22
.....Mianowicie przedłuża ona stawke VAT w wysokości 7 % na okres do 30 kwietnia 2004r w stosunku do :
a)materiałów budowlanych i usług (robót)określonych w załączniku nr 5 do ustawy
b)robót budowlano-montazowych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą

Poradnik VAT 20,09,2003 Nr 18(114)

julkawrocław
12-11-2003, 16:25
fajny tekścik sam sie ciesze bo zaczynam własnie kopać wiec ... hura :P

myrmota
12-11-2003, 16:56
Gofin w Poradniku VAT który cytujesz pisał o projekcie nowej ustawy VAT i przewidywanej stawce VAT od 1 stycznia 2004. Tylko że na dzień dzisiejszy jest to dalej projekt a nie obowiązujące prawo

AgnesK
12-11-2003, 18:26
22% ma wejść przecież od 1.maja.... Z tego co się orentuję większość hurtowni oferuje przechowanie materiału. Nam oferowali nawet do 6 mies. bez dodatkoej opłaty. Wiesz, oni chcą teraz złapać każdego klienta przed podwyżką.

Gosia Łódź
18-11-2003, 09:15
Tylko czy te hurtownie będa za 6 m-cy? I czy bedzie jaki materiał odebrać ?

AgnesK
18-11-2003, 20:38
Hm........ Nad tym się nie zastanawiałąm. Takiej opcji nie brałam pod uwagę. :-? Czy jest tu jakiś prawnik?...

Olasa
19-11-2003, 06:55
Słyszałam, że ta podwyżka 15% VAT ma być w jakiś sposób zwracana przez Państwo, nie bardzo chce mie się w to wierzyć, ale może ktoś coś na ten temat słyszał?

myrmota
19-11-2003, 08:32
Jeden projekt dotyczący zwrotu opracował urząd mieszklanictwa a teraz taki projekt szykuje Ministerstwo Finansów (miał być gotowy do końca listopada) ale co z tego wyjdzie nikt nic nie wie

AgnesK
19-11-2003, 21:01
Niby ma tak być. Warunek budowa ma byc zakończona w ciągu 3 lat od wydania pozwolenia. Dlatego my chcemy dostać pozw z datą przyszłoroczną a WZ mam ważne do 10.12 br. Papiery skłądam 27.11. Rozmawiałąm dziś z urzędnikami.
Żeby choć to uchwalili... :-?

Joskul
19-11-2003, 21:29
"Gazeta Prawna", 14-16 listopada:...."Jedną z recept na podwyższony VAT może być zamawianie usługi budowlanej, a nie kupowanie artykułów budowlanych, z równoczesnym przerzuceniem zakupu materiałów na firmę świadczącą uslugi."

AgnesK
20-11-2003, 12:31
Tak, tylko, że za taką usługę firmy każą sobie dodakowo płacić. Ostatnio czytałam, że jedna miałą stawkę 7% od wartości materiałów. Czy więc nie wychodzi na to samo?

ślivka
20-11-2003, 13:53
Pewnie będą zwracać vat tak jak proponują zwrot za samochody dla firm.Czyli 50%vatu ,a samochód nie może być droższy niż 32tys,o ile dobrze pamiętam.Kombi z kratką uznawany za samochód ciężarowy nie będzie objęty zniżka.Wczoraj w biznes informacjach slyszałam.

jolana
20-11-2003, 17:33
A z tym 22% Vatem od 1 stycznia, coraz bardziej prawdopodobne :evil: Dzis już trąbią o tym gazety. My na wszelki wypadek zapożyczamy się u radziny i kupujemy materiałay, które miały byc kupione wiosną (drzwi wewn, panele, kostka brukowa).

AgnesK
20-11-2003, 18:06
Q... :evil: !
Gnojki, rozbiją się samochodami służbowymi, żyją na nasz koszt a potem jeszcze człowiekowi dowalają podatkiem. Coraz bardziej wkurza mnie to państwo!

myrmota
21-11-2003, 08:32
Na dziś najbardziej prawdopodobny scenariusz to to że do 1 stycznia nie uchwalą nowej ustawy VAT która m.in. przedłuża obowiązywanie stawki 7% na materiały do 30.04 ale minister finansów skorzysta ze swego uprawnienia z art. 50 ustawy VAT i rozporządzeniem utrzyma taką stawkę - tylko że zgodnie z praktyką z ostatnich lat takie rozporządzenia wydawane są grubo po 20 grudnia więc do końca nie będzie nic wiadomo

Noel
21-11-2003, 09:13
W marcu/kwietniu stawiam cały stam surowy itd. - Uważacie że lepiej zakupić MAXA do końca grudnia i przechować ??? Kurczę sam nie wiem...
Hurtownie przechowają towar ???

21-11-2003, 09:23
Oczywiście, że przechowują. Ale także niektóre padają. Znam przypadek, w którym inwestor kupił materiał w listopadzie 2002 w hurtowni i teraz nie ma ani pieniędzy ani materiału. Hurtownia padła w kwietniu 2003.
Radzę być ostrożnym.

Noel
21-11-2003, 09:49
A to właśnie przez kochane państwo..ludzie którzy są zmuszani sytuacją do kombinowania bo chca walnąć taki VAT !!!! Fundamenty zdążyłem w tym roku ale całość prac przypadnie właśnie na marzec-maj. Pewnie kupię cegłę jeszcz przed nowym rokiem !!

21-11-2003, 11:00
Niedawno rozmawiałam z przedstawicielem Expandera (broker finansowy) i przekazał mi wyczytaną na stronie internetowej MF informację, że ustawy wykonawcze dot. podwyższenia stawki VAT w budownictwie będą aktywne dopiero od połowy roku 2004 tzn. stara stawka 7% będzie obowiązywać 'de facto' do 30.06.2004.
Niestety informacja ta nie była zamieszczona wystarczająco długo na stronie MF i teraz "zniknęła". Myślę, że jesteśmy dezinformowani albo niedoinformowani w związku z napędzaniem koniunktury w budownictwie teraz przed wejściem do Unii. Tak sztucznie napędzony bum budowlany służy wykazaniu dynamicznego tempa wzrostu gospodarczego, co bardzo służy naszym władzom w aspekcie akcesji.
Pytanie tylko jest jedno: co potem? Sa dwa wyjścia - albo rzeczywiście VAT wzrośnie i scenariusz dla rozwoju budownictwa maluje się w czarnych
kolorach lub w najlepszym przypadku (ustawa o zwrocie VAT-u) szarych barwach, albo w rzeczywistości ten VAT wedzie jeszcze później, dając szansę nam na wybudowanie swoich domów po w miarę przyzwoitych cenach oraz spłatę kredytów na które nas stać.
Ww. doradca poradził mi zapytać pisemnie mój lokalny US. Mają obowiązek w ciągu 14 dni odpowiedzieć i jest to odpowiedź wiążąca o tyle, że jeżeli termin sie nie zgodzi i poniesie się straty z tytułu podwyższonego VATu to można starać się o odszkodowanie od US (to już chyba teoria, bo kto by tam z nimi zadzierał?) czyli Skarbu Państwa.
Kto pyta nie błądzi....

Jeśli wiecie coś więcej, dajcie znać!
Pozdrawiam

AgnesK
21-11-2003, 23:12
Nikt nic nie wie.. Tak to już jest w tym państwie. Ale Twoje informacje ciekawe są...

anmamag
27-11-2003, 14:16
Oto, co własnie wyczytałam w Onecie:

MF o wyższej stawce VAT na materiały budowlane
(PAP, MN/27.11.2003)

Opóźnienie wejścia w życie nowej ustawy o VAT nie spowoduje, że od pierwszego stycznie 2004 roku stawka na materiały budowlane wzrośnie do 22 proc. z obecnych 7 proc. - uważa wiceminister finansów Elżbieta Mucha.

"Wolą Ministerstwa Finansów jest, aby preferencyjna stawka została utrzymana do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli do pierwszego maja 2004 roku" - powiedziała PAP Mucha.

W trakcie czwartkowych prac Komisji Finansów Publicznych nad projektem ustawy o VAT wiceprzewodniczący Komisji Stanisław Stec ujawnił, że MF pracuje już nad odpowiednim projektem rozporządzenia w tej sprawie.

Gdyby rozporządzenie nie weszło w życie, to - bez nowej ustawy, która to ureguluje - stawka mogłaby wzrosnąć już od 1 stycznia przyszłego roku. Stałoby się tak, ponieważ, jak powiedziała Mucha, z końcem 2003 roku tracą moc przepisy przejściowe obecnie obowiązującej ustawy o VAT i akcyzie dotyczące stawki preferencyjnej na materiały budowlane.

Rozumiem, że jeszcze może się nam udać?! (zaczynamy za chwilę budowę)

rogi
28-11-2003, 12:24
na wszelki wypadek jak tylko dostane pozwolenie (na dniach) kupuje teraz.

ewusia
28-11-2003, 12:49
A to jest informacja z dnia dzisiejsego:


Wciąż niski VAT na budulec
(Gazeta Prawna/28.11.2003)


Ministerstwo Finansów przedłuży o 4 miesiące obowiązywanie preferencji w podatku VAT na materiały budowlane. Po 1 maja 2004 r. ma obowiązywać nowa ustawa o tym podatku, ale jej losy są wciąż niepewne.



W rozmowie z "GP" wiceminister finansów Elżbieta Mucha rozwiała wątpliwości co do dalszego opodatkowania materiałów budowlanych. Wprawdzie z końcem br. wygaśnie przepis ustawowy o niższej stawce VAT na takie materiały, ale jej obowiązywanie może przedłużyć minister finansów swoim rozporządzeniem. - Minister skorzysta z tej możliwości - potwierdziła E. Mucha. Jednak takie rozporządzenie nie będzie mogło obowiązywać dłużej niż do 30 kwietnia 2004 r.

Następnego dnia Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej, której przepisy nie pozwalają na stosowanie takiej preferencji. Wynegocjowaliśmy jedynie do końca 2007 r. stosowanie 7-proc. stawki VAT na roboty budowlane i dostawę nowych mieszkań.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wciąż pracuje nad nową ustawą o podatku od towarów i usług, wprowadzającą w założeniu rozwiązania europejskie.(...)

Paweł Rochowicz

28-11-2003, 14:58
fajny tekścik sam sie ciesze bo zaczynam własnie kopać wiec ... hura :P
:evil:

DeeF
28-11-2003, 22:48
Hurtownicy już korzystaja z paniki przed podwyżka i zawyżają ceny tak, że po podwyżce vat-u o 15 % :P niewiele się one zmienią!!!