PDA

Zobacz pełną wersję : Piec: tilgner KTM 25



alfa36
19-02-2009, 18:45
Szukam informacji o piecu tilgner KTM 25 z podajnikiem tłokowym.

pawelo_pl
20-02-2009, 07:01
Ja mam Tilgnera ale EKR 25 ( podajnik ślimakowy z retortą Brucera ) . Jak chcesz info na temat pieca to masz stronę producenta ...

alfa36
20-02-2009, 08:38
Chodzi nam bardziej o to, jak ten piec się sprawuje. Pozdrawiam

Aaaniaaa
03-03-2009, 13:47
Moi rodzice użytkują taki piec drugi sezon. Wszystko chodzi jak w zegarku, żadnych problemów. Chcemy zamówić taki sam do naszego domu. Mam nadzieję, ze również się sprawdzi :lol:
alfa36 a masz jakąś konkretną ofertę na taki piec?

alfa36
04-03-2009, 19:42
Ania, napisz proszę, jak duża powierzchni ogrzewają Twoi rodzice, ile piec spala na rok i jaki ma typ sterowania. Jeżeli chodzi o ofertę, to jeszcze takiej nie mamy, chcemy zorientować się poki co w temacie.

Aaaniaaa
04-03-2009, 21:14
Ania, napisz proszę, jak duża powierzchni ogrzewają Twoi rodzice, ile piec spala na rok i jaki ma typ sterowania.
Jutro będę u rodziców, wypytam dokładnie co i jak i wieczorem wszystko tu opiszę.

Aaaniaaa
05-03-2009, 21:54
Do alfa36 :

1. tak jak mówiłam, rodzice mają piec 25 KW,
2. ogrzewają dom o pow. 150 mkw oraz bojler z ciepłą wodą o pojemności 100 l.
3. sterownik - mikroprocesowy regulator temperatury kotła podajnikowego TANGO (z firmy PAPA ELECTRONICS)
4. rodzaj paliwa - miał. Średnie zużycie w okresie grzewczym - 1,2 t.
Tyle się dowiedziałam :)

malka
19-09-2009, 20:52
A może ktoś więcej powie na temat tego kotła ?
Oglądałam go dziś na targach i mocno się nad nim zastanawiam.
pomożecie ?

pawelo_pl
20-09-2009, 08:36
A może ktoś więcej powie na temat tego kotła ?
Oglądałam go dziś na targach i mocno się nad nim zastanawiam.
pomożecie ?
A co chcesz więcej wiedzieć - piec jak piec wykonany porządnie - wytwórca renomowany na rynku ( może kiepsko się reklamuje). Jeden z pierwszych , który zaczął stosować palnik Brucera - ogólnie dobry piec w dobrej cenie niestety z przestarzałym już sterownikiem ( Tango Negro - przynajmniej mój ma taki ) ...

VIP Jacek
20-09-2009, 18:59
pawelo_pl, no i jak Ci się sprawuje ten kociołek?
Ostatnio jak pisałeś, to spalał Ci spore ilości groszku.

damianexus
20-09-2009, 19:53
Ja równeiż zakupiłem piec Tilgner tyle że EKR 25. Instaluję go jutro w kotłowni także będę mógł coś o nim powiedzieć za około 2 miesiące:)

malka
20-09-2009, 21:09
A może ktoś więcej powie na temat tego kotła ?
Oglądałam go dziś na targach i mocno się nad nim zastanawiam.
pomożecie ?
A co chcesz więcej wiedzieć - piec jak piec wykonany porządnie - wytwórca renomowany na rynku ( może kiepsko się reklamuje). Jeden z pierwszych , który zaczął stosować palnik Brucera - ogólnie dobry piec w dobrej cenie niestety z przestarzałym już sterownikiem ( Tango Negro - przynajmniej mój ma taki ) ...

bardzo dziękuję za informacje
Jeśli możesz napisaćcoś o spalaniu, ile czego itd

pozdrawiam :D

pawelo_pl
21-09-2009, 06:53
Zeszłej zimy przy stanie surowym zamkniętym z ociepleniem ( stryropian 12 cm) - podajnik starczał na 5 dni ( choć z początku starczał i na 2 ) . Jak to zawsze z tymi piecami trzeba się ich trochę nauczyć i dużo zależy od węgla. Bardzo dobrze spala się w nim drzewo na ruszcie awaryjnym - piec bardzo szybko się nagrzewa i później dość długo trzyma ciepło - dopalając drzewo ( ale to nie oto chodzi w tym piecu). Zamontowany mam teraz dodatkowo sterownik pokojowy - jestem ciekawy jakie teraz piec będzie miał "osiągi" - choć sterownik Tango Negro kiepsko współpracuje ze sterownikiem pokojowym ( można oddać do producenta - wgrywają specjalny soft) gdyż piec potrafi w podtrzymaniu się wygasić.

maroco11
21-09-2009, 07:13
Zeszłej zimy przy stanie surowym zamkniętym z ociepleniem ( stryropian 12 cm) - podajnik starczał na 5 dni ( choć z początku starczał i na 2 ) . Jak to zawsze z tymi piecami trzeba się ich trochę nauczyć i dużo zależy od węgla. Bardzo dobrze spala się w nim drzewo na ruszcie awaryjnym - piec bardzo szybko się nagrzewa i później dość długo trzyma ciepło - dopalając drzewo ( ale to nie oto chodzi w tym piecu). Zamontowany mam teraz dodatkowo sterownik pokojowy - jestem ciekawy jakie teraz piec będzie miał "osiągi" - choć sterownik Tango Negro kiepsko współpracuje ze sterownikiem pokojowym ( można oddać do producenta - wgrywają specjalny soft) gdyż piec potrafi w podtrzymaniu się wygasić.

pawelo_pl a powiedz mi jak było u Ciebie z doborem mocy ??/ Bo sam w tym roku stane przed decyzją zakupu i sma nie wiem jak podejsc do tego doboru, dom z użytkowym poddaszem i po podłogach ma ok 200m2, własnei ojest ocieplany styropianem 12 cm . jedni twierdza,ze 25kW,a inni ze i 18kW wystarczy

malka
21-09-2009, 11:31
a teraz jedno z moich gupich pytań :oops: :oops:

Czy da się sterownik PID podłączyć do tego pieca?

pawelo_pl
21-09-2009, 21:49
pawelo_pl a powiedz mi jak było u Ciebie z doborem mocy ??/ Bo sam w tym roku stane przed decyzją zakupu i sma nie wiem jak podejsc do tego doboru, dom z użytkowym poddaszem i po podłogach ma ok 200m2, własnei ojest ocieplany styropianem 12 cm . jedni twierdza,ze 25kW,a inni ze i 18kW wystarczy
Dom 240 m2 piec 25 kW do tego kominek ZUZIA 19KW - co do mocy - to Tilgner oficjalnie przy palniku Brucera nie miał pieca mniejszego niż 25 KW a ja chciałem mieć Brucera z stąd 25kW . Rzeczywiście przy tej powierzchni domu pewnie starczyłby piec 19kW - plus z większej mocy jest taki, że jest większy podajnik - który na dłużej wystarcza ....

pawelo_pl
21-09-2009, 21:53
a teraz jedno z moich gupich pytań :oops: :oops:

Czy da się sterownik PID podłączyć do tego pieca?
Podobno się da nawet gdzieś czytałem że Tilgner robił jakieś testy z PID - ale gdzie to widziałem - nie pamiętam. Niestety Tango Negro to przestarzały sterownik ( choć bardzo chwalony ) i kiepsko( wręcz wcale ) współpracuje ze sterownikiem pokojowym ...

malka
21-09-2009, 21:56
a teraz jedno z moich gupich pytań :oops: :oops:

Czy da się sterownik PID podłączyć do tego pieca?
Podobno się da nawet gdzieś czytałem że Tilgner robił jakieś testy z PID - ale gdzie to widziałem - nie pamiętam. Niestety Tango Negro to przestarzały sterownik ( choć bardzo chwalony ) i kiepsko( wręcz wcale ) współpracuje ze sterownikiem pokojowym ...

myśłałam o PID +pogodówka,to głównie ja będę piec obsługiwać, i nie mam ochoty spędzać przy nim nocy jak przy niemowlaku :wink:

Muszę zadzwonić do pana Woźniaka i wyciągnąć z niego wszystkie potrzebne informacje

maroco11
22-09-2009, 09:14
Dom 240 m2 piec 25 kW do tego kominek ZUZIA 19KW - co do mocy - to Tilgner oficjalnie przy palniku Brucera nie miał pieca mniejszego niż 25 KW a ja chciałem mieć Brucera z stąd 25kW . Rzeczywiście przy tej powierzchni domu pewnie starczyłby piec 19kW - plus z większej mocy jest taki, że jest większy podajnik - który na dłużej wystarcza ....

a kominek czesto używasz??? Wieksza moc to jak slysze to czestsze przestoje kotła

murinio
23-09-2009, 13:41
Witam,
Posiadam piec Tilgner KTM20 (tłokowy) z dokupionym sterownikiem PiD z firmy Elster. Będzie to mój tak na prawdę pierwszy zeson ponieważ w poprzednim piec pracował ale jeszcze nie mieszkaliśmy w domku. Ja najczęsciej pale groszkiem (orzech). w zeszłym roku używałem też miału oraz ko-groszku. jeśli chodzi o miał to są problemy z jego zsypywanie ale to wynikało chyba z faktu że był mokry. przez cąły zeszły sezon spaliłem około 2 ton (od listopada do końca marca). W chwili obecnej piec uruchamiam tylko na ciepła wodę spalanie jest na poziomie około 5-7 kg na dobę. Generalnie wadą tego pieca jest w moim odczuciu zbyrt mały kosz (80kg) i problemy z sypywaniem się paliwa zarówno groszku i ekogroszku. Co jakiś czas muszę pogrzebać haczykiem w zasobniku ponieważ paliwo się zawiesza. Po zatym to piec chodzi bardzo dobrze szybko się nagrzewa i niema znim problemów.

minertu
24-12-2011, 14:52
Dobre wieści dla posiadaczy kotłów tłokowych firmy Tilgner i nie tylko.
Produkowany przez firmę Elektro-System sterownik bruli.pl przeznaczony do kotłów z podajnikiem ślimakowym ale rewelacyjnie spisujący się z podajnikami tłokowymi.
W razie info proszę o kontakt na priv.

Aspergillus flavus
18-07-2017, 06:49
Podbijam temat.

Jestem zainteresowany kupnem kotła Tilgner KTM 20 KW z dodatkowym paleniskiem (rusztem) sprzedawany ze sterownikiem Signum 700.

Jakie macie doświadczenie z tego typu kotłem i co sądzicie o sterowniku?

393315
Źródło:
http://tilgner.pl/kotly-ktm/

pawelo_pl
18-07-2017, 11:40
Witaj @Aspergillus flavus (http://forum.muratordom.pl/member.php?245013-Aspergillus-flavus) widzę że odkopałeś temat i zapraszasz do dyskusji . To już zdaje się że ósmy albo nawet dziewiąty rok jak palę w Tilgnerze EKR 25 - i powiem szczerze że po cichu z żoną modlimy się by piec się w końcu zepsuł a on nie chce. Mamy w końcu na ulicy gaz i już bym chętnie się podłączył ale nie ma jak bo szkoda wywalić co by nie mówić bezawaryjny , dobry piec ( nawet mi już nie rwie zawleczek od jakichś pięciu lat) . Zastanawiam się po co Ci tłokowiec - skoro gdzieś nawet niedawno czytałem że docelowo mają wycofać z obiegu floty i miały - IMHO uważam tłoki za przestarzałe. Co do sterownika nie znam tego modelu ale myślę że teraz już słabych tak jak moje pierwsze Tango-Negro już się nie robi. Mój piec po drodze jeszcze miał sterownik RT09-PID a teraz chyba od 4lat może więcej pracuje na SPP od Boleckiego na którym osiąga bardzo dobre wyniki. I tak np. teraz grzejąc CWU dla 4 osób (2+2) zadawała się 2,9kg węgla dziennie. Od kilku już lat kupuję co roku w lato 3T węgla co starcza mi na cały sezon grzewczy i CWU latem (dom 240m2 ) - ale uwaga mam też kominek , który chętnie uruchamiamy w sobotę i czasami z rana w niedzielę. Co do rusztu - odradzam . Zachwyt był w pierwszych dwóch latach użytkowania ale jak po którymś paleniu na ruszcie wiałem z kotłowni jak młody zając bo kolejny raz zagotowałem wodę i rury zaczęły trzeszczeć to mi się i odechciało palenia na ruszcie -jeszcze musiałem po tej akcji wymieniać zawór. Niestety ale sterownik nie rozumie że pali na ruszcie , a ruszt przynajmniej ja zasłaniałem by jakieś gwoździe nie powpadały do paleniska i nie było powietrza a wiadomo jak nie ma powietrza to się nie pali - no to się otwiera drzwiczki a z stąd najkrótsza droga do braku panowania nad spalaniem. Nawet wpadłem kiedyś na pomysł by w dolnych drzwiczkach wyciąć dodatkową dziurę i wsadzić tam drugą dmuchawkę - wtedy takie palenia miałoby sens - ale mi się po prostu już nie chce. Reasumując piece z firmy Tilgner OK - jak tłokowy się zachowuje nie wiem, co do sterownika podobno u Tilgnera można zamówić z innym sterownikiem ja bym brał nowego SPP V2 .

Aspergillus flavus
18-07-2017, 14:40
Sam jestem skołowany :(

Sąsiad kupił KTM 25 KW z dodatkowym paleniskiem (rusztem) ze sterownikiem Signum 700 i zachwalał go.

Palił jakiś czas w min ekogroszkiem ale stwierdził że jest to typowy kocioł na miał. Więc wydawało mu się, że jest wydajniejszy i lepiej pali kiedy zasypuje miałem.
Jak nie było prądu, to na dodatkowym ruszcie palił drewnem.

Zastanawiałem się nad nim biorąc pod uwagę, tzw. "ustawę antysmogową" i wybuchanie w piecach na miał.
Cały czas mam obawy, bo to duży wydatek i ma być na lata.

pawelo_pl
18-07-2017, 15:52
Dziwne jak można palić w takim piecu na ruszcie bez prądu - przecież sterownik, pompy potrzebują zasilania - chyba że ma jakiś akumulator i przetwornik - ale wtedy tak można też palić dalej podajnikiem.Co do palenia miałem więcej brudu , więcej pyłu i więcej zachodu - więcej roboty ale czy taniej ? Po 8 latach palenia kupuję jeden z najdroższych ekogroszków bo z Wesołej i przesypiam zimowe noce w łóżku a nie wywalam jak kiedyś cały podajnik węgla bo piec wygasł z powodu zawieszenia się miału w koszu bo węgiel był mokry. Poza tym koledzy z forum palą samym miałem z powodzeniem w piecach z retortą i nic nie wybucha - więc to chyba jakiś fake. Poza tym mając tłoka jak zabronią kiedyś sprzedaży miału to piec na wywalenie a przy podajniku ślimakowym sypiesz groszek i jedziesz dalej. Ba z powodzeniem można palić nawet owsem - sam swojego czasu mieszałem owies z węglem z bardzo dobrym skutkiem - opłacało się to do czasu gdy cena owsa nie wzrosła do ceny węgla.

Aspergillus flavus
19-07-2017, 08:55
Dziwne jak można palić w takim piecu na ruszcie bez prądu - przecież sterownik, pompy potrzebują zasilania - chyba że ma jakiś akumulator i przetwornik - ale wtedy tak można też palić dalej podajnikiem.
Awaryjny ruszt wykorzystuje, tzw. grawitacje. Mam tak w obecnym piecu, który ma ponad 30 lat i nie ma pompki.


Poza tym koledzy z forum palą samym miałem z powodzeniem w piecach z retortą i nic nie wybucha - więc to chyba jakiś fake.

Działo się tak podobno przy piecach zasypowych bez podajnika, a wybuchy, to normalne zjawisko. Dodatkowo sterownik typu PID i jest git ;)

Cyt.:

Wybuch w kotle to nagły zapłon mie*szanki pal*nego gazu i powie*trza wewnątrz kotła.

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/wybuchy-w-kotle/

pawelo_pl
19-07-2017, 09:17
O wybuchach w zasypowych to wiem - my rozmawiamy przecież o piecach z zasobnikiem i o wybuchach w nich nie słyszałem . Mi się mokry miał np zawiesza w koszu ale w nowych palnikach już nie ma tego problemu gdyż jest szersza gardziel do podawania węgla. CO do grawitacji to może się i sprawdza w piecach zasypowych bez zaworów 3D i 4D ale jak chcesz zamontować piec na EKO-Groszek to najczęściej montuje się zawór 3D czy 4D ( ja z racji dodatkowego kominka mam nawet oba zawory) i w takim układzie grawitacja mi nie działa.