PDA

Zobacz pełną wersję : zawór bezpiecze?stwa



majo
12-11-2003, 15:28
witam

zwracam się z prośbą o opinię na temat zaworu bezpieczeństwa na podejściu do ogrzewacza wody.. niby wszystko jest o.k - ciepła woda w kurkach ale w momencie gdy podgrzewacz pracuje z zaworu kapie woda, wciągu dnia jest to kilka litrów, ogrzewacz ma pojemność 100 l
wcześniej użytkowałem podgrzewacz 50 l i z zaworu nie kapało wogóle

z Waszych doświadczeń - wymienić zawór czy też sytuacja jest normalna ?

Doki
12-11-2003, 16:21
Ze z zaworu kapie, to normalne, po to jest, zeby odprowadzic nadmiarowa objetosc wody, ktora powstaje wskutek rozszerzania cieplnego. Pare litrow to jednak sporo, chyba ze zuzywasz kilka pojemnosci podgrzewacza dziennie. Moze tez zawor otwiera sie przy zbyt niskim cisnieniu?

Dodam, ze u mnie nie kapie- oprocz zaworu mam naczynie kompensacyjne.

JerzyB
12-11-2003, 16:44
Na początek należy zainstalować za licznikiem wody reduktor ciśnienia, a potem o ile będzie dalej ciekło - wymienić rzeczony zawór

12-11-2003, 19:09
Załóż przeponowe naczynie wzbiorcze do wody użytkowej (niebieskie)
Wielkość naczynia zależy od:
- pojemności zasobnika
- ciśnienia zimnej wody
- ciśnienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa
- jaka ma być temperatura ciepłej wody

woreczek
12-11-2003, 22:04
Pewnie zawór jest do kitu. Wymień go

super gacek
13-11-2003, 12:17
Spotkałem się już kilka razy z takim przypadkiem. Najczęściej przyczyną jest jak już w/w zbyt wysokie ciśnienie, tzn. jak w instalacji masz 6 bar to zawór działa ok.(jeśli zawór jest 6 bar) , natomiast gdy woda zaczyna byc podgrzewana w zbioriku ciśnienie rośnie i stąd taki problem . W takim wypadku proponuję zainstalować reduktor co zapobiegnie ewentualnym wyciekom i przy okazji odciążysz instalacje i punkty poboru wody co automatycznie przedłuży ich żywotność. Zalecane ciśnienie 2-4 bar. Inną przyczyną może być zły zawór ,albo żle dopasowany tzn. 3bar . Zorientuj się jaka jest przyczyna sprawdzając zawór czy jest odpowiedni do twojego podgrzewacza , jeśli tak to kup sobie manometr i sprawdż ciśnienie w instalacji . koszt manometru ok 10-15zł.(Jak masz zawór 3 bar i podgrzewacz jest dopuszczony do pracy przy cisnieniu 3 bar to oczywiście nie zmieniaj na zawór 6 bar)

M@M
13-11-2003, 13:52
A ja z kolei mam inny problem z zaworem bezpieczeństwa. Mam zbiornik a w zasadzie zasobnik 400 l i zawór z powodu problemów z dostępem ( zbiornik we wnęce ) mam zamontowany na doprowadzeniu wody powyżej zasobnika. Problem polega na tym, że często się zdarza, że przy puszczaniu ciepej wody w np. prysznicu ale i nie tylko, zawór odcina doplyw zimnej wody. Co może być tego przyczyną ? Czy zawór powinien być poniżej dojścia zimnej wody do zbiornika, czy może to wina uszkodzonego zaworu ?

Doki
13-11-2003, 14:51
A ja z kolei mam inny problem z zaworem bezpieczeństwa. Mam zbiornik a w zasadzie zasobnik 400 l i zawór z powodu problemów z dostępem ( zbiornik we wnęce ) mam zamontowany na doprowadzeniu wody powyżej zasobnika. Problem polega na tym, że często się zdarza, że przy puszczaniu ciepej wody w np. prysznicu ale i nie tylko, zawór odcina doplyw zimnej wody. Co może być tego przyczyną ? Czy zawór powinien być poniżej dojścia zimnej wody do zbiornika, czy może to wina uszkodzonego zaworu ?

To wyglada raczej na problem z zaworem zwrotnym, ktory nie otwiera sie gdy trzeba. Zawor zwrotny do wymiany.