PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek w mieszkaniu



Kraku
22-02-2009, 19:16
Witam serdecznie wszystkich na forum.
Piszę do Was bo mam zgryz. Mieszkam w czterokondygnacyjnym bloku z lat 60./70. Wysoki parter. Mieszkanie docieplone od wewnątrz. (Na wiosnę budynek będzie ocieplany na zewnątrz). Aktualnie instalację CO mam elektryczną (dwie taryfy). I tu właśnie leży pies pogrzebany. Jak na mieszkanie 53m kw. (wys. 2,3m) zużyłem w minionym roku energii elektrycznej za 3,9 tyś zł. Co nie ukrywam jest wg mnie kwota wysoką jak na taki metraż. Zastanawiam się zatem nad alternatywą. Jednym z pomysłów jest postawienie kominka. Czego bym od niego oczekiwał? Ano chciałbym aby to było podstawowe źródło ciepła w domu (piec elektryczny tylko na dogrzewanie gdy domowników nie ma lub w innych sytuacjach).
I tutaj mam do was kilka pytań:
-Jak wygląda sprawa wydajności takiego kominka? Tzn. czy na taką powierzchnię powinienem robić kanały doprowadzające ciepło do kuchni i pokoju drugiego? Słyszałem opinie że na taki metraż system dystrybucji powietrza nie jest niezbędny.
-Jaka powinna być moc takiego kominka? Mnie wydaje się że ok 5-8 KW.
-Wreszcie wkład. Naczytałem się tutaj wiele o tym iż jakość jest proporcjonalna do ceny, lecz jednak skłaniał bym się ku tańszym rozwiązaniom np. coś takiego:
www.kominki7.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl∏uct_id=8&category_id=4&option=com_virtuemart&Itemid=3
Znacie tę firmę? Czy grubość ścianki ok 1cm nie jest zbyt mała? Czy wkład wytrzyma 6-8 sezonów?
-Opał. Czy można palić drewnem owocowym? Mam doń dostęp (jedynie koszta transportu).
Poniżej orientacyjny plan mieszkania:
www.roleplay.republika.pl/mieszkanie.jpg
Opis:
Zielony – istniejąca instalacja CO. Na zakończeniach kaloryfery konwekcyjne(konwektorowe czy jak tam zwał).
Czerwone koło – przewód kominowy (kiedyś pod nim stał piec kaflowy)
Grubości ścian mniej więcej oddają rzeczywistość.
Powierzchnia pokoju 1 – ok 25m kw.

Myślałem również aby wstawić kominek z płaszczem wodnym i podpiąć do tego starą instalację CO. Ale nie wiem czy skórka warta wyprawki bo oczywiście chcę to jak najtańszym kosztem.
Pomyślicie „kolejny bęcwał chce tanio”. Ano chce, ale nie do domku tylko do mieszkania. Że kotłownia w mieszkaniu - też sobie zdaję sprawę. Co o tym myślicie? Da się? Będzie działało zgodnie z założeniami?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
TK

zbyl
15-03-2009, 12:48
A ja moze z innej beczki. Mam nieduze mieszkanie ale bardzo mi sie marzy kominek. I chyba zdecydowalem sie na biokominek. Nie zalezy mi na ogrzewaniu ale raczej na wytworzeniu odrobiny nastroju. Co o tym sadzicie?

Ponizej przyklad:
http://www.elif.pl/a-2039.html

pattaya
12-04-2009, 20:35
Kraku
Zacznijmy od komina.
Posiadasz takowy?

czesio1
15-04-2009, 10:43
Ja z podobnej beczki. Mam mieszkanie w budynku 2-piętrowym na drugim piętrze. Zastanawiam się nad możoiwościami technicznymi montażu kominka. Mam dwa pokoje przylegające do siebie. W obu jest kratka wentylacyjna w tym samym miejscu, a zatem mają wspólny wylot. Czy jest możliwość montażu kominka?
Zależy mi nie tylko na wytworzeniu nastroju kominkowego ale też na podgrzaniu szczególnie ściany głównej na której są oparte oba pokoje. Kiedyś był problem z dachem, ściana nasiąkła i teraz w zimie wilgoć dokucza. Podłączyłem do grzejników rury w kształcie odwróconej litery U na całej tej ścianie, u dołu pomogło, ale teraz grzyb wychodzi u góry. Czy ktoś może coś doradzić w tej sprawie? Czy kominek miałby jakieś możliwości pomocy czy nie warto sobie tym zawaracać głowy?

pattaya
15-04-2009, 10:44
Patrz wyżej.