PDA

Zobacz pełną wersję : Telewizja w domku jednorodzinnym



Lord Vader
13-11-2003, 07:54
Do wszystkich znających się:
Mam w domu rozprowadzony przewód antenowy no i oczywiście gniazdka, jest ich 7, antena jest wyrzucona na zawnątrz (zwykła siatkowa)
Jak mam podłączyć te wszystkie gniazdka, i gdzie wpiąć zasilacz (przy antenie czy przy każdym odbiorniku podłączonym do gniazdka). I jeszcze jedno dlaczego jak podłączę tylko ten gruby drucik w przewodzie to obraz widać, natomiast jak podłącze jeszcze te drobne to totalna kasza.
proszę o pomoc !!!!
Lord Vader :evil: :evil:

Zbigniew Rudnicki
13-11-2003, 08:04
WWW.dipol.com.pl

Jasiu
13-11-2003, 08:08
Jeśli masz gwieździste okablowanie (do każdego gniazda idzie kabel z centralnego punktu) to antene z gniazdem z zasilaczem wpinasz do rozgałęźnika (multitapu). W gnniazda woelokrotne wpinasz poszczególne linie.

Jeśli masz dwie anteny (TV i FM) to przed rozgałęźnikiem dajesz sumator i w niego wpinasz wtyk od anteny TV (z zasilaczem)

Jeśli masz szeregowe to nie ma o czym pisać :)

Jak ci śnieży to gdzieś dałeś dupy i masz przebicie między żyłą a ekranem - sprawdź i popraw wszystkie końcówki - mały miernik (omomierz) jest bardzo pomocny.

Pokukaj (i poczytaj):
http://www.telmor.com.pl, a szczególnie http://www.dipol.com.pl/schematy.htm :)

Lord Vader
13-11-2003, 08:50
Do Jasiu:
:o :o Z tego co wiem to przewód antenowy jest położony od gniazda do gniazda,a z ostatniego idzie do anteny. Troche mnie zmartwiłeś tym połaczeniem szeregowym, czyli znaczy to że ten przewód położony jest dla picu.
Lord Vader :evil: :evil:

13-11-2003, 09:09
A czy nie warto w dzisiejszych czasach pomyśleć o TV cyfrowej?
Myślę, że już całkiem niedługo (2-5 lat maksimum) analogowa telewizja odejdzie do lamusa. Ja planuję zamiast kabli TV położyć skrętkę...

Jasiu
13-11-2003, 09:14
Nieeee :)

Jeśli masz instalacje szeregową (gniazda przelotowe) i jedną antenę to nie ma o czym pisać, bo... nie potrzebujesz żadnych specjalnych urządzeń. Po prostu:


antena->wzmacniacz+zasilanie->gniazdo#1->gniazdo#2->..->gniazdo#..


I powinno działać jak trzeba :)

Ja mam instalacje gwieździstą, do tego dwie anteny (TV i FM) i (w planach) TV-SAT. W takim przypadku trzeba stosować rozgałęźniki, multitapy, itp... wynalazki :) - popatrz na linki do strony dipola - tam masz fajne schematy jak można to zrobić i z czego (ja użyłem materiałów Telmora).

Jasiu
13-11-2003, 09:21
A czy nie warto w dzisiejszych czasach pomyśleć o TV cyfrowej?
Myślę, że już całkiem niedługo (2-5 lat maksimum) analogowa telewizja odejdzie do lamusa. Ja planuję zamiast kabli TV położyć skrętkę...

A co (póki co) masz zamiar puścić tymi kablami ? IMHO nie ma jeszcze urządzeń, które oferowałyby funkcjonalnośc analogowej instalacji antenowej (dostęp do dowolnego programu R-TV-SAT z jednego z wielu gniazd w domu).

Musiałbyś postawić najpierw jakiś serwer multimedialny z wbudowanymi tunerami R-TV, z kodowaniem w locie i rozgłaszaniem "over IP" kanałów AV. Na końcówkach też nie mógłbyś postawić normalnych odbiorników tylko... co ? PC'ty ? Domowa instalacja cyfrowa (na skrętce) to jeszcze sprawa przyszłości :)

13-11-2003, 09:34
Mniej więcej to mam na mysli. Na końcu można postawić PCta + TV (jak kogos nie stać na duży monitor). Obecnie PCta można mieć w ładnej obudowie przypominającą klocek z wieży HiFi lub całkiem go ukryć.
Moim zdaniem tak czy inaczej warto skrętkę w ścianach ukryć (nawet jeśli ktoś chce mieć zwykłą TV)

P.S. Można kupić na aukcjach fajne panoramiczne monitorki 24 cale (koszt ok 1400-1600 zł). Powiem Wam szczerze, że jakość analogowej TV (szczególnie dźwięk w dobrych filmach) mnie poraża, do tego stopnia, że już od dawna nie mam w domu odbiornika TV.

Lord Vader
13-11-2003, 09:38
Do Jasiu
Jestem laikiem w tej materii, i chcę poprostu zaoszczędzić na fachowcach (sam wiesz ile kosztuje budowa a pod koniec masz < niż zero w kieszeni).
Jeżeli mówisz o zasilaczu to czy masz na myśli zwykły zasilacz kupowany razem z anteną, czy on jest za słaby, bo ja tak próbowałem i sygnał był bardzo słaby(śnieżył). W schemacie jest podany zasilacz za gniazdkami czyli z tego co rozumiem to musi być blisko anteny no i jeszcze jakaś zwrotnica. Gdieś też przeczytałem o jakiś gniazdkach przelotowych i końcowych. Czy muszę mieć takie gniazdka, czy jeżeli zamiast końcowego będę miał przelotowe, wpłynie to na odbiór programu
Pozdrawiam Lord Vader :evil: :evil:

YEYO
13-11-2003, 09:53
Jeżeli wejdziesz na stronę którą ci już sugerowano w postach wyżej www.dipol.com.pl to masz tam wszystko wyjaśnione i namalowane. Łącznie z instrukcją montażu gniazd itd, itp

Lord Vader
13-11-2003, 10:06
Do YEYO
Właśnie byłem na tej stronie i wszystko (prawie ) już wiem. Właściwie to powinienem zacząć od sprawdzenia. Sorry za roztargnienie
Pozdrowienia Lord Vader :evil: :evil:

Jasiu
13-11-2003, 10:22
Mniej więcej to mam na mysli. Na końcu można postawić PCta + TV (jak kogos nie stać na duży monitor). Obecnie PCta można mieć w ładnej obudowie przypominającą klocek z wieży HiFi lub całkiem go ukryć.
Moim zdaniem tak czy inaczej warto skrętkę w ścianach ukryć (nawet jeśli ktoś chce mieć zwykłą TV)

P.S. Można kupić na aukcjach fajne panoramiczne monitorki 24 cale (koszt ok 1400-1600 zł). Powiem Wam szczerze, że jakość analogowej TV (szczególnie dźwięk w dobrych filmach) mnie poraża, do tego stopnia, że już od dawna nie mam w domu odbiornika TV.

Nie każdemu będzie to odpowiadać :(
Jak chcesz odtwarzać DiVx'a albo DVD z AC3 to procesorek poniżej 1,8 GHz nie wydoli. Do tego potrzebujesz lepsiejszą karte dźwiękową bo np SB Live ma o połowę za małą przepływnośc wyjścia cyfrowego na wzmacniacz AV, a i jakośc karty video musi być lepsza z dobrym wyjściem SVHS (nVidie, SiSy i inne wbudowane wynalazki odpadają). Płyty all-in-one na ogól mają podroby średniej jakości. Do tego chałas wentylatorów :( - trzeba stosować chłodnice. W sumie te wszystkie drobiazgi trzeba zapakowac minimum w normalnego miditowera - w slim-case'y i box'y nie wlezie, a jak wlezie to pójdzie z dymem po paru miesiacach i do tego będzie strasznie chałasować - a przecież audio przedewszystkim.

A to tylko jeden odbiornik - do niego musisz doprowadzić sygnał z anteny (do tunera) - przecież nie skrętką. I jak chcesz z niego rozprowadzić sygnał do np.: 6 innych pokoi (oczywiście tak, żeby w każdym możnabyło oglądać/słuchać czego innego) ?

IMHO: Analogowa instalacja antenowa do każdego pokoju osobno (gniazda R-TV lub R-TV-SAT) i równolegle skrętka (para kabli z gniazdami RJ-45). W ten sposób w każdym pomieszczeniu możesz sobie postawić dowolna kombinację R - TV - Telefon - PC i inne ustrojstwa. A jeszcze przydałoby się pociągnć wszędzie dwie pary przyzwoitych kabli miedzianych, żeby sobie sygnał audio z wieży puścić do kibelka :) Istne (kablowe) szaleństwo - ale póki co nie istnieje z tego co wiem (a trochę wiem) żaden uniwersalny standard. A to co jest (Audio-Video over IP, Video on Demand, itp, itd... są jeszcze w powijakach mają spore wymagania, dużo kosztują i nie wszystko jeszcze robią).

Właśnie robię porządki w moim "pionie technicznym" - do sześciu pomieszczeń mam doprowadzone 2xskretka i 1xkoncentryk 70ohm. Razem daje to 18 kabli, które teraz muszę rozszyć w szafce dystrybucyjnej, podłączyć (część) pod centralę telefoniczną, część pod rozgałęźnik, część pod switcha - pełno kabli, wtyczek i urządzeń, a i tak wielu rzeczy nie będę mógł zrealizować :(

inwestor
13-11-2003, 11:36
Jasiu
Wykonałem okablowanie bardzo podobnie do twojego. Do tego dodałem jeszcze tlko drobny "bajer" to znaczy kabelki od głowicy przy grzejniku do podłaczenia ewentualnego termostatu pomieszczeniowego.

Uważam że rezygnacja z koncentrykow to decyzja raczej mało przemślana. Kable skrętkowe mają w porównaniu z koncentrykami dosyć nędzne parametry. Nie bardzo widzę możliwości aby kablem skrętkowym mozna było rozprowadzić choćby kilka róznych programów dostepnych jednocześnie w róznych gniazdkach.
Telewizja przesyłana siecią LAN to narazie zabawka tylko dla hobbystów i to na zasadzie ciekawostki. Na obecnym etapie dużo pewniejsza, tańsza i bardziej zaawansowana technicznie jest telewizja cyfrowa transmitowana kablami koncentrycznymi 75 ohm.
Pozdrawiam

13-11-2003, 14:12
Nie każdemu będzie to odpowiadać :(
Jak chcesz odtwarzać DiVx'a albo DVD z AC3 to procesorek poniżej 1,8 GHz nie wydoli. Do tego potrzebujesz lepsiejszą karte dźwiękową bo np SB Live ma o połowę za małą przepływnośc wyjścia cyfrowego na wzmacniacz AV, a i jakośc karty video musi być lepsza z dobrym wyjściem SVHS (nVidie, SiSy i inne wbudowane wynalazki odpadają). Płyty all-in-one na ogól mają podroby średniej jakości. Do tego chałas wentylatorów :( - trzeba stosować chłodnice. W sumie te wszystkie drobiazgi trzeba zapakowac minimum w normalnego miditowera - w slim-case'y i box'y nie wlezie, a jak wlezie to pójdzie z dymem po paru miesiacach i do tego będzie strasznie chałasować - a przecież audio przedewszystkim.
:(
Noo przesadziłeś mój drogi Do divX wystarcza z zapasem 700 MHz formalnie nawet celeron 400MHz wystarczy (mówię o dekodowaniu, a nie kodowaniu). Karta dźwiękowa też żadna nie jest potrzebna - wystarczy cokolwiek co ma wyjście SP/DIF, a dekodowac będzie już amplituner AV. Dobrze nadaje się do tego celu płyta właśnie All in One np VIA EPIA (i procek VIA 1GHz) - nie potrzebuje to żadnego aktywnego chłodzenia (wystarczy radiator), jest to małe, ciche, jakość obrazu i dźwięku DVD za te pieniądze niedościgniona. Nie są to bynajmniej rozważania teoretyczne...
Zgadzam się że jak komuś zależy na tym by oglądać TV teraz, w sposób jaki opisujesz, to bez koncentryka sie nie obejdzie. Ja jednak nie planuję rozprowadzania koncentryka po pokojach, a jedynie skrętkę, myślę, że przepustowość możliwa do uzyskania obecnie (ok 100MB/s ) w zupełności wystarczy nawet na przyszłe potrzeby, szczególnie, że pasmo nie będzie dzielone. Owszem pewnie koncentrykiem doprowadzę w przyszłości sygnał z anteny do serwera (jeśli się na to kiedyś zdecyduję).

czlowiek
13-11-2003, 14:32
heh. tak sie zlozylo ze nigdy nie mialem stycznosci z antena satelitarną. mozecie mi powiedziec jak to jest z tymi dekoderami?
jak mam jeden dekoder to moge odbierac program tylko w jednym pomieszczeniu?
jesli da sie wyslac sygnal na caly domek to rozumiem ze przelaczajac na dekoderze program zmienia sie w calym domku?
czyli nici z tego ze dziecko oglada bajke a tatus discovery? ;)

13-11-2003, 14:46
Jest to możliwe, ale potrzeba coś więcej niż standardowa antena.

Jasiu
13-11-2003, 14:57
Są różne DiVx'y - lepsiejsze zajmują na 2-3 CD i mają takie wymagania jakie opisałem :(

13-11-2003, 15:19
Wybacz, ale po pierwsze pisałeś o DVD (a ten można odpalić już na 166mmx z odpowiednią kartą graficzną z akceleratorem), a po drugie, to może napisz po prostu o jakie to rodzaje DiVX Ci chodzi (tak czy inaczej wątpię w te wymagania do odtwarzania). Kolejną sprawą jest to iż im więcej płyt tym mniejsza kompresja (a co za tym idzie mniejsze wymagania sprzętowe, więc Twój przykład trochę jest nie na miejscu). No i po piąte format DivX raczej mało mnie (i chyba prawie każdego uczciwego człowieka) interesuje. W dobie nagrywarek DVD za 600 zł brutto, można całkowicie ten format zignorować jeśli mamy potrzebę np. nagrać sobie jakiś film z TV, czy kamery video.

_ZBYCH_
13-11-2003, 20:11
heh. tak sie zlozylo ze nigdy nie mialem stycznosci z antena satelitarną. mozecie mi powiedziec jak to jest z tymi dekoderami?
jak mam jeden dekoder to moge odbierac program tylko w jednym pomieszczeniu?
jesli da sie wyslac sygnal na caly domek to rozumiem ze przelaczajac na dekoderze program zmienia sie w calym domku?
czyli nici z tego ze dziecko oglada bajke a tatus discovery? ;)

Pisałem już trochę w tym temacie.

Mieszkając w domu jesteśmy pozbawieni kablówki (w większości przypadków).

Jesteśmy skazani na anteny indywidualne do odbioru telewizji lokalnej i telewizji satelitarnej. Ponieważ w ofercie telewizji satelitarnej nie kodowanej nie ma nic specjalnego, jesteśmy skazani na ofertę telewizji kodowanej - płatnej. Tylko, co zrobić, jeśli chcemy oglądać programy kodowane w nie tylko w salonie (tam gdzie przeważnie stoi dekoder), ale również w pokoju dziecka, gościnnym czy sypialni? Można sygnał z dekodera podłączyć do pozostałych gniazdek antenowych w domu, ale dalej wszyscy oglądają ten sam program .
Zakup dodatkowego dekodera też nie rozwiązuje problemu, bo trzeba płacić abonament za każdą kolejną kartę dekodującą.

Rozwiązaniem jest CARDSPLITTER http://www.cardsplitter.com/

Urządzenie umożliwia podzielenie jednej karty (np. z opłaconym abonamentem Cyfry +) na kilka dekoderów :D .

Trzeba tylko pamiętać, aby przy wykonywaniu okablowania antenowego doprowadzić z salonu (tam, gdzie będzie stał główny dekoder) dodatkowy kabelek (np. skrętkę komputerową) do każdego gniazdka antenowego.

Rozwiązanie powyższe trochę kosztuje, ale szybko się zwraca , a co najważniejsze - pozostajemy w zgodzie z prawem :wink: .

U siebie w domu położyłem po dwa przewody koncentryczne + skrętka do każdego punktu RTV (oczywiście niezależnie od innych instalacji teleinformatycznych :lol: ).

Można to uznać za zboczenie (lub kłopoty z głową :lol: ), ale w końcu każdy ma jakiegoś bzika... :lol: :lol: :lol:

Przyjdzie czas, to pokażę swoje "centrum dowodzenia".

Szaruś
13-11-2003, 20:47
Na tej stronie to nie jest za bardzo wyjaśnione. To trzeba koncentryk i skrętkę położyć gwiaździście z "centrum dowodzenia" w salonie i donogami w innych pomieszczeniach? I od anteny na dachu do "centrum dowodzenia" w salonie poprowadzić tylko koncentryk?

Interesuje mnie jakie poprowadzić kable i gdzie, aby później nie mieć kłopotów.

_ZBYCH_
13-11-2003, 21:33
Na tej stronie to nie jest za bardzo wyjaśnione. To trzeba koncentryk i skrętkę położyć gwiaździście z "centrum dowodzenia" w salonie i donogami w innych pomieszczeniach? I od anteny na dachu do "centrum dowodzenia" w salonie poprowadzić tylko koncentryk?

Interesuje mnie jakie poprowadzić kable i gdzie, aby później nie mieć kłopotów.

Instalacja antenowa to jedno, a system dystrybucji kluczy (czyli sygnałów dekodujących), to drugie.

Instalację antenową należy wykonać gwieździście od punktu centralnego (ale raczej schowanego, niż w salonie, bo tam powiesimy szafkę z osprzętem RTV - SAT). Z dachu należy dla pełnej opcji dociągnąć pięć przewodów do centrali. W zależności od potrzeb, zakładamy antenę sat. z konwerterem typu singiel (jedno wyjście), twin (dwa wyjścia) lub quad (cztery wyjścia). Można też zastosować konwerter dual i multiswitch (taki rozdzielacz-przełącznik dla TV SAT).

Taka instalacja daje nam możliwość odbioru sygnału SAT w poszczególnych gniazdach. Aby rozkodować sygnał np. Cyfry+, potrzebny jest dekoder i karta z wykupionym abonamentem. Jeśli chcemy oglądać różne programy C+ w na w kilku pomieszczeniach, potrzebne będą osobne dekodery i... osobne karty (każda z osobnym abonamentem). I tu właśnie pomocny jest urządzenie - cardsplitter.

Instalację do cardsplitterów rozprowadzamy następująco:
od głównego dekodera z cardsplitterem MASTER i oryginalną kartą dekodującą, po jednym przewodzie do każdego następnego dekodera z cardsplitterem SLAVE. Ten układ rozsyła kody z oryginalnej karty do wszystkich dekoderów i każdy ogląda dowolny program :D .

Smok
13-11-2003, 21:52
wystarczy jeden drucik :)

_ZBYCH_
13-11-2003, 22:04
wystarczy jeden drucik :)

Niee, patyczek :lol:

Smok
13-11-2003, 22:12
aaaa
powiedziałbym nawet, że minimum cztery patyczki :o

Pearl
14-11-2003, 07:17
pokrętne to wszystko. Jak można się w tym wszystkim połapać? Ile kabelków? Jakich? Mam w domu 4 gniazda RTVSAT, do każdego poprowadziłem wychodzące z PEWNEGO PUNKTU 2 przewody antenowe, do tegoż PUNKTU dochodzą przewód antenowy od "talerza" i 2 przewody od anteny siatkowej. Nie mam zielonego pojęcia czy zrobiłem dobrze. Podobno ma to "zagrać" w ten sposób, że przynajmniej w 2 z 4 gniazd jednocześnie będę miał satelitarną, a resztę (TVP 1,2,3...) będę miał w 4 gniazdach non stop. No właśnie: jakie urządzenia muszę kupić? Ratunku!!!

Pozdrawiam

Pearl

skalin
14-11-2003, 08:03
a ja w każdym pokoju "oglądowym " mam 2x koncentryk i 2x skretka. Mam nadzieję że tak szybko sie to wszystko nie pozmienia i wystarczy ale kiedyś wchodząc na strych (centrum dowodzenia) przeraziłem sie ilością kabli tam sie schodzących..... Oświetlenie zewn + alarm + telefony+TV/Radio +siec logiczna - Toż to kilometry kabla.....
A jak ten stwór zacznie żyć swoim życiem?

Pearl
14-11-2003, 08:32
a u mnie taki stwór siedzi pod podłogą(mamy poddasze użytkowe)...i ma jeszcze rurki i peszle!

Pozdrawiam

Pearl

Szaruś
14-11-2003, 08:45
Ja też tak planuję (2 koncentryk + 2 skrętka) do każdego pokoju (kabelki będą od początku - w sumie same kable to nie aż taki duży koszt, a gniazdka jak starczy kasy - jak nie starczy to tylko tam będą gniazdka gdzie akurat potrzeba).

Pytanie tylko gdzie jaki kable mają się zbiegać. Bo tu _ZBYCH_ napisał, że musi być dodatkowa skrętka od pokoji z gniazdkiem RTV do salonu gdzie stoi dekoder.

Czyli jeżeli wziąć to wszystkow do kupy to mamy następujące kabelki:

1) CAT5 (2 razy do każdego pokoju, zbiega się gwieździście do "centrum" - w piwnicy, na poddaszu, albo w podobnym miejscu)

2) skrętka (do tych dekoderów _ZBYCHA_) 1x do każdego pokoju, zbiega się w salonie, gdzie stoi dekoder

3) koncentryk (2x do każdego pokoju, zbiega się na dachu pod anteną)

No i dodatkowe kableki do alarmu, od czujek, klawiatur, syreny do centrali (notabene, gdzie najlepiej umieścić centralę alarmową: w piwnicy?, na strychu?)

Czy coś pominąłem?

Jasiu
14-11-2003, 10:19
Ja też tak planuję (2 koncentryk + 2 skrętka) do każdego pokoju (kabelki będą od początku - w sumie same kable to nie aż taki duży koszt, a gniazdka jak starczy kasy - jak nie starczy to tylko tam będą gniazdka gdzie akurat potrzeba).

Mały drobiazg - ja też doprowadziłem 2xkoncentryk do gnizada RTV-SAT. Jak się okazało niepotrzebnie - gniazda RTV-SAT (przynajmniej te co ja mam - Elda seria Forum) mają tylko jedno wejście. Sygnał z wszystkich anten przesyłany jest jednym kablem po uprzednim zsumowaniu. Radziłbym obejrzeć planowane gniazda i skonsultować to z jakimś "kablo-anteniarzem" - 2xkoncentryk może okazać się niepotrzebny. Za to IMHO warto wydać ciut więcej na nieco droższy kabel ekranowany - w sklepach/hurtowniach na ogól mówią na niego "do satelity" w odróżnieniu od "zwykłego antenowego" :)

Szaruś
14-11-2003, 11:50
Dobra, rozglądnę się.

_ZBYCH_
14-11-2003, 12:06
Ja też tak planuję (2 koncentryk + 2 skrętka) do każdego pokoju (kabelki będą od początku - w sumie same kable to nie aż taki duży koszt, a gniazdka jak starczy kasy - jak nie starczy to tylko tam będą gniazdka gdzie akurat potrzeba).

Pytanie tylko gdzie jaki kable mają się zbiegać. Bo tu _ZBYCH_ napisał, że musi być dodatkowa skrętka od pokoji z gniazdkiem RTV do salonu gdzie stoi dekoder.

Czyli jeżeli wziąć to wszystkow do kupy to mamy następujące kabelki:

1) CAT5 (2 razy do każdego pokoju, zbiega się gwieździście do "centrum" - w piwnicy, na poddaszu, albo w podobnym miejscu)

2) skrętka (do tych dekoderów _ZBYCHA_) 1x do każdego pokoju, zbiega się w salonie, gdzie stoi dekoder

3) koncentryk (2x do każdego pokoju, zbiega się na dachu pod anteną)

No i dodatkowe kableki do alarmu, od czujek, klawiatur, syreny do centrali (notabene, gdzie najlepiej umieścić centralę alarmową: w piwnicy?, na strychu?)

Czy coś pominąłem?

Doskonale! Wszystko właśnie tak, jak napisałeś! Pamiętaj o przewodach na komin (maszt) do anten.

Centralę umieść w ustronnym miejscu. Pamiętaj, że na strychu w lecie panuje wysoka temperatura, a elektronika źle znosi pracę w takich temperaturach. Wysoka temperatura negatywnie wpływa na pojemność i trwałość akumulatorów.

czlowiek
14-11-2003, 12:32
dzieki _ZBYCH_ za odpowiedz.

_ZBYCH_
14-11-2003, 12:34
Mały drobiazg - ja też doprowadziłem 2xkoncentryk do gnizada RTV-SAT. Jak się okazało niepotrzebnie - gniazda RTV-SAT (przynajmniej te co ja mam - Elda seria Forum) mają tylko jedno wejście. Sygnał z wszystkich anten przesyłany jest jednym kablem po uprzednim zsumowaniu. Radziłbym obejrzeć planowane gniazda i skonsultować to z jakimś "kablo-anteniarzem" - 2xkoncentryk może okazać się niepotrzebny. Za to IMHO warto wydać ciut więcej na nieco droższy kabel ekranowany - w sklepach/hurtowniach na ogól mówią na niego "do satelity" w odróżnieniu od "zwykłego antenowego" :)


Potrzebnie, potrzebnie Jasiu! Prawdą jest, że większość gniazdek antenowych ma jedno przyłącze, ale drugi kabelek może się przydać do wyjścia sygnału z urządzenia w danym pokoju w stronę centrali i rozprowadzenia tego sygnału do pozostałych gniazdek, np. jeden dekoder masz w salonie i z niego puszczasz sygnał w instalację antenową, a drugi dekoder masz w gabinecie (lub pokoju gościnnym lub pokoju dziecka lub sypialni) i sygnał z niego też puszczasz w całą instalację antenową. W ten sposób masz w domu w różnych pomieszczeniach dwa dekodery, a sygnał z nich jest odbierany w każdym telewizorze :lol: . Można sobie wtedy nagrywać co innego i oglądać co innego. Można też dziecku ograniczać oglądanie bajek. Kombinacji jest wiele, a te 100 czy 200 m kabla więcej na pewno nikogo nie zbawi :wink: .

Problemem jest brak odpowiednich gniazdek, przepuszczających sygnał w drugą stronę, tzn. z pomieszczenia w sieć. Można to ominąć albo wypuszczając odpowiednio długi przewód pod gniazdkiem antenowym i ten przewód włączać bezpośrednio w sprzęt, albo zrobić osobną puszkę, kupić dodatkowe gniazdka, wymontować z nich cały układ RLC i podłączyć "na krótko" :lol: .

Co do przewodów antenowych, to gorąco polecam przewody firmy Hirchmann, KOKA 709 lub jeszcze lepszy KOKA 799, sprzedawane przez DIPOL (http://www.dipol.com.pl)

Szadam
14-11-2003, 12:35
Kliknę tu, bo to ciekawa dyskusja i lada chwila bardzo mnie zainteresuje

Jasiu
14-11-2003, 12:49
Potrzebnie, potrzebnie Jasiu! Prawdą jest, że większość gniazdek antenowych ma jedno przyłącze, ale drugi kabelek może się przydać do wyjścia sygnału z urządzenia w danym pokoju w stronę centrali i rozprowadzenia tego sygnału do pozostałych gniazdek...

A o tym nie pomyślałem :)

Może przez to, gniazdka służyć będą głównie do radia, a TV ma być w jednym miejscu. Pomysł, żeby dzieciaki miały w swoich pokojach TV (i to nie daj Boże satelitarną :o) jest IMHO zły. Z TV jak z każdą używką - nalezy dozować ! :)

Dave
14-11-2003, 13:51
Ja uwazam ze nie ma sensu puszczac 2 koncentrykow do jednego gniazda. W zupelnosci wystarczy jeden. Jesli bedzie sie chcialo robic transmisje odwrotna mozna wykorzystac ten koncentryk odpowiednio modulujac sygnal i umieszczajac go w nie zajetej czesci pasma ktore jest niewykorzystywane. Podobnie dzialaja kablowki gdzie nawet mozna do tego samego koncentryka podlaczyc internet. Natomiast osobna sprawa jest liczba gniazd (ja w niektorych pokojach mam 2) oraz sprawa skretki ktora warto polozyc niezaleznie. O ile "centrale" antenowa mozna i powinno sie ulokowac w okolicy strychu o tyle nad pomieszczeniem dla serwerowni od ktorego beda biegly lacza skretki do innych komputerow warto sie zastanowic wczesniej.

D.

_ZBYCH_
14-11-2003, 13:53
Pomysł, żeby dzieciaki miały w swoich pokojach TV (i to nie daj Boże satelitarną :o) jest IMHO zły. Z TV jak z każdą używką - nalezy dozować ! :)

No tak, wiedziałem, że ten temat się tak skończy, bo już kiedyś o tym pisałem i było tak samo :roll: .

Piszę o różnych ciekawych (moim zdaniem) rozwiązaniach po to, aby wszyscy inwestorzy mieli szansę je poznać. Nie znaczy, że są to jedyne, słuszne rozwiązania.
Różne są potrzeby inwestorów, a dziecko dziecku nie równe :lol: . Jedno ma 10 lat, a inne 20 lat. Jedno dziecko trzeba kontrolować, a inne nie.
Jeden chce mieć w sypialni telewizor, a inny nie, itd.

Niezależnie od aktualnych potrzeb, okablowanie warto wykonać. Na przyszłość jak znalazł :lol: .

_ZBYCH_
14-11-2003, 14:03
Ja uwazam ze nie ma sensu puszczac 2 koncentrykow do jednego gniazda. W zupelnosci wystarczy jeden. Jesli bedzie sie chcialo robic transmisje odwrotna mozna wykorzystac ten koncentryk odpowiednio modulujac sygnal i umieszczajac go w nie zajetej czesci pasma ktore jest niewykorzystywane. Podobnie dzialaja kablowki gdzie nawet mozna do tego samego koncentryka podlaczyc internet...
D.


Oczywiście, można to również zrobić w opisany przez Ciebie sposób, tylko ile kosztuje położenie dodatkowego kabla i osprzęt do niego, a ile modulator z odpowiednim zakresem, filtr i osprzęt do tego?

Owszem, kablówki często wykorzystują kanał zwrotny, ale tam gra kosztów jest nieco inna :wink: .

Chyba jednak prościej i taniej jest położyć dodatkowy przewód i dołączyć go do wyjścia antenowego dekodera (lub magnetowidu).

ariel
14-11-2003, 14:38
:) Znalazłem fajną stronę o telewizji i o okablowaniu, polecam przejżenie
www.dipol.com.pl
pozdrawiam Ariel

Dave
14-11-2003, 15:33
Zbych - ja nie traktuje transmisji zwrotnej po koncentryku jako normalna koniecznosc ale jako specyficzna potrzebe. Polozenie 2 kabli to zwiekszenie 2x kosztow na kable a w wiekszosci przypadkow nie bedzie to wykorzystywane. Dlatego wystarczy 1 a jak ktos sie bardzo uprze z transmisja zwrotna to kupi modulatory ktore az tak drogie nie sa.

D.

_ZBYCH_
14-11-2003, 16:56
Zbych - ja nie traktuje transmisji zwrotnej po koncentryku jako normalna koniecznosc ale jako specyficzna potrzebe. Polozenie 2 kabli to zwiekszenie 2x kosztow na kable a w wiekszosci przypadkow nie bedzie to wykorzystywane. Dlatego wystarczy 1 a jak ktos sie bardzo uprze z transmisja zwrotna to kupi modulatory ktore az tak drogie nie sa.

D.

No to policzmy: modulator ok. 150 zł + filtr 30 zł = 180 zł i to na jedno podłączenie dodatkowego urządzenia do instalacji antenowej. Nie do pominięcia jest również problem dołączenia takiego układu do instalacji antenowej.

Za 180 zł kupimy ok. 150 m dobrego przewodu koncentrycznego, czyli tyle, ile średnio potrzebujemy do dodatkowego okablowania w całym domu (drugi przewód do każdego gniazdka).

Oczywiście masz rację, że te dodatkowe przewody mogą być nigdy nie wykorzystane.

Lord Vader
18-11-2003, 07:46
Doradźcie mi odnośnie anteny.Mam w tej chwili antenę zwykłą prostokątną siatkową z zasilaczem, chciałem właśnie tego zasilacza użyć do zasilania wszystkich 8 gniazd ale nie dał rady. Nie wiem właśnie jaka byłaby najlepsza antena. Czy wzmacniacz w takiej antenie (mam na myśli tę płytkę, która jest w antenie ) wystarczy mi, i nie wiem jaki kupić zasialcz ( o jakim symbolu), byłem na stronie dipolu, ale jest ich parę i nie wiem który jest najlepszy
Lord Vader :( :(

_ZBYCH_
18-11-2003, 17:34
Doradźcie mi odnośnie anteny.Mam w tej chwili antenę zwykłą prostokątną siatkową z zasilaczem, chciałem właśnie tego zasilacza użyć do zasilania wszystkich 8 gniazd ale nie dał rady. Nie wiem właśnie jaka byłaby najlepsza antena. Czy wzmacniacz w takiej antenie (mam na myśli tę płytkę, która jest w antenie ) wystarczy mi, i nie wiem jaki kupić zasialcz ( o jakim symbolu), byłem na stronie dipolu, ale jest ich parę i nie wiem który jest najlepszy
Lord Vader :( :(

Muszę Ciebie zmartwić. Nie ma w tej materii złotych środków, cudownych wzmacniaczy czy super anten. Warunki odbioru i propagacja fal, to czynniki, których nie sposób określić bez pomiarów, przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

W jednym miejscu wystarczy antena szerokopasmowa (siatkowa), w innym trzeba dołożyć wzmacniacz, a w jeszcze innym nawet zastosowanie zestawu anten kierunkowych i wzmacniaczy kanałowych nie zapewnia poprawnego odbioru.

Jeśli z samej anteny nie uda się odebrać wystarczającego poziomu sygnału, to wzmacniacz nic nie pomoże, bo wzmacnia tez szumy czyli sygnał nieużyteczny.

Skoro piszesz, że masz antenę z zasilaczem, to w antenie już masz wzmacniacz (chyba żeby nie :roll: ). Zasilacz, to taka czarna, duża wtyczka, którą się wtyka do gniazda 220V. Nie wiem, co masz na myśli pisząc o chęci zasilenia z tego zasilacza wszystkich gniazd. Ten zasilacz zasila tylko wzmacniacz umieszczony w antenie.

Nie wiem gdzie mieszkasz i jaki masz teraz wzmacniacz (tą płytkę w antenie). Jeśli nie chcesz zlecić tej pracy profesjonalnemu serwisowi antenowemu, to jesteś skazany na eksperymentowanie. Kup sobie w Dipolu takie materiały (wejdź w cennik na ich stronie www):
- B4031 WZMACNIACZ ANT. APS-03 12DB. PŁYTKA
- B4020 WZMACNIACZ ANT. APS-07 24DB. PŁYTKA
- D0010 ZASILACZ WZM.ANTEN.ZS-12V/100MA.Z SEPARATOREM
Zamontuj słabszą płytkę w antenie połącz kawałkiem przewodu z separatorem zasilacza (czyli tą wtyczką połączoną z zasilaczem), dołącz bezpośrednio do telewizora i sprawdź jaki jest efekt. Jeśli śnieży (na biało) to wzmacniacz jest za słaby - zmień płytkę na mocniejszą i sprawdź efekt. Jeśli nadal śnieży, to z tej anteny nie uzyskasz prawidłowego sygnału :( .
Jeśli przy pierwszym wzmacniaczu obraz jest przesterowany (różne zygzaki na ekranie, przebijanie innego programu), to wzmacniacz jest za mocny, albo w ogóle go nie potrzeba. Zamień płytkę wzmacniacza na symetryzator , a zamiast zasilacza załóż zwykłą wtyczkę antenową.

Jeszcze dwie uwagi:
- zasilacz jest używany tylko w połączeniu z płytką wzmacniacza. Sam zasilacz (albo w połączeniu z symetryzatorem) nic nie daje
- pisze o połączeniu anteny osobnym przewodem, bo być może przewód w ścianie jest uszkodzony
Dopiero jak uda się Tobie dobrać odpowiednie elementy i uzyskać zadowalający odbiór sygnału, wróć do kwestii podziału sygnału na pozostałe gniazda.

Powodzenia!

Lord Vader
19-11-2003, 08:29
Zbych
Jasiu napisał mi taki schemat:

antena->wzmacniacz+zasilanie->gniazdo#1->gniazdo#2->..->gniazdo#..
:o Chodzi mi o to że zasilacz kupiłem razem z antaną (taki czarny ) wielkością do ładowarki telefonu. I ten zasilacz myślałem że jak wepnę np. do gniazda antenowego przypuśćmy w gniazdko na piętrze to on da napięcie na pozostałe gniazdka. Ale z tego schematu wynika, że zasialcz musi być podłaczony między anteną a przewodem który schodzi do gniazdek (czy dobrze rozumuję). Na stronie dipolu są schematy i tam wzmacnicze mają oznaczenia AI-200,CA-210,CA-215, czy to jest to samo co ty mi podałeś D0010 ZASILACZ WZM.ANTEN.ZS-12V/100MA.Z SEPARATOREM :roll: :roll:

czakur
19-11-2003, 09:19
sam mam ten sam problem na pełną instalację z porządnymi wzmacniaczami nie starczyło kasy a telewizję chce się czasem pooglądać ten schemat co podał zbych u mnie chodzi ale jest w stanie obsużyć tylko 3 gniazda z 8 pozostałe 5 czeka na lepszy wzmacniacz (patrz wolną kasę bez konkretnego przydziału)
ale trzy gniazda wystarcza, na razie.

Jasiu
19-11-2003, 10:28
Ten "wzmacniacz" (prawdziwy wzmacniacz jest przy antenie) składa się (przynajmniej te co widziałem) z transformatora i specjalnej wtyczki, w którą "wkręca" się kabel OD anteny, a ją wpina w "urządzenie" - czyli TV jeśli antena obsługuje bezpośrednio jeden odbiornik. Jeśli antena obsługuje wiele urządzeń to zasilacz powinien (IMHO) być wpięty przed pierwszym z nich - chodzi o to że w tego typu instalacjach kabel antenowy jest wykorzystywany do zasilania wzmacniacza w antenie.

I jeszcze jedno - to ustrojstwo nie jest symetryczne, co oznacza, że nie jest bez znaczenia która stronę jest do anteny, a która do odbiorników. Ta specjalna "wtyczka" nazywa się separatorem napięcia zasilania. Patrz np.: http://www.telmor.pl/WK/telmor/dokumenty/Telmor_644.jpg

_ZBYCH_
19-11-2003, 17:06
Zbych
Jasiu napisał mi taki schemat:

antena->wzmacniacz+zasilanie->gniazdo#1->gniazdo#2->..->gniazdo#..
:o Chodzi mi o to że zasilacz kupiłem razem z antaną (taki czarny ) wielkością do ładowarki telefonu. I ten zasilacz myślałem że jak wepnę np. do gniazda antenowego przypuśćmy w gniazdko na piętrze to on da napięcie na pozostałe gniazdka. Ale z tego schematu wynika, że zasialcz musi być podłaczony między anteną a przewodem który schodzi do gniazdek (czy dobrze rozumuję). Na stronie dipolu są schematy i tam wzmacnicze mają oznaczenia AI-200,CA-210,CA-215, czy to jest to samo co ty mi podałeś D0010 ZASILACZ WZM.ANTEN.ZS-12V/100MA.Z SEPARATOREM :roll: :roll:

Schematy na stronach Dipola dotyczą połączeń w gwiazdę (czyli przewody z gniazd schodzą się do punktu centralnego i tam jest podawany sygnał przez rozdzielacz). Ty masz połączenie szeregowe (typowe przy układaniu kabli przez Pana elektryka bez pojęcia o elektronice :( ).
Jasiu dobrze narysował. Tak ma być. Separator zasialnia (czyli ta wtyczkę antenowa połączona z zasilaczem) musi być podłączony bezpośrednio do przewodu biegnącego od anteny!
Gniazdo antenowe nie przepuszcza napięcia stałego, czyli nie przepuszcza zasilania do wzmacniacza!
Najlepiej chyba będzie, jak nad pierwszym gniazdem antenowym (do którego wchodzi przewód z anteny) zrób duużą kwadratową (lub prostokątną :) )puszkę, w niej umieść zasilacz i separator i tam to wszystko połącz. Można też zamontować metalową skrzynkę, np. R90557 OBUDOWA METALOWA TPR-1 240*150*100 (pomylone zdjęcie w opisie Dipola).

Jak chcesz podejść do tematu trochę bardzie profesjonalnie, to wyrzuć wzmacniacz płytkowy i ten zasilacz z separatorem. W to miejsce wstaw symetryzator (do anteny), np. C0003 SYMETRYZATOR ANTENOWY KANAŁY 6-69 i profi wzmacniacz, np. R90460 WZMACN.ANTEN.CA-210 ALCAD. Ten symbol na początku, to symbol z cennika Dipola. Jak wejdziesz w ich cennik, to tam po symbolu znajdziesz, a jak klikniesz na symbol, to zobaczysz opis danego produktu.

Zobacz też ten schemat (http://www.dipol.com.pl/11warsza.htm)
Zamiast rozgałęzinika podłączasz pierwsze gniazdo, a z niego następne, itd.

_ZBYCH_
19-11-2003, 18:08
Rysunki instalacji:

Z wzmacniaczem w antenie i zasilaczem przed pierwszym gniazdem antenowym (http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/ant1.gif)

Z symetryzatorem w antenie i profi wzmacniaczem przed pierwszym gniazdem antenowym (http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/ant2.gif)

Rysunki zapożyczone ze strony DIPOL-a.

Drugie rozwiązanie jest praktyczniejsze i ma większe szanse na obsłużenie większej ilości gniazdek połączonych szeregowo.

Uwaga! Ostatnie gniazdo musi być końcowe.

Lord Vader
20-11-2003, 07:59
Do _Zbych_
Cyli teoretrycznie mam wszystko już kupione, tylko czy ten zasilacz, który kupiłem z anteną(jest to zwykły zsilacz) da napięcie i na antenę i na 8 gniazdek
Pozdrawiam Lord Vader

czlowiek
20-11-2003, 08:57
mam jeszcze jedno pytanie. mam instalacje polozona szeregowo w calym domu. chcialbym zmienic na gwiazdzista tylko na poddaszu. czy jest to mozliwe? powstanie instalacja mieszana :). z jednego punktu do 3 gniazdek na poddaszu i z tego samego punktu kabel na pietro nizej gdzie bedzie juz szeregowo. czy beda z tym jakies problemy?

_ZBYCH_
20-11-2003, 19:26
Do _Zbych_
Cyli teoretrycznie mam wszystko już kupione, tylko czy ten zasilacz, który kupiłem z anteną(jest to zwykły zsilacz) da napięcie i na antenę i na 8 gniazdek
Pozdrawiam Lord Vader

Osiem przelotowych gniazdek w domu!!! ZABIJ ELEKTRYKA :evil:

Nie sądzę, aby udało się uzyskać prawidłowy sygnał w każdym gniazdku.
Gniazdo przelotowe tłumi sygnał na przelocie (we - wy) ok. 3dB, czyli na ostatnim, ósmym gnieździe masz sygnał stłumiony przez poprzednie gniazdka o ok. 20 dB!!! Należy do tego doliczyć tłumienie przewodu. Przy dobrym przewodzie tłumienie w górnym zakresie TV, to ok. 20 dB/100m.


Taką instalację trzeba policzyć!
Nawet jeśli udało by się osiągnąć prawidłowy sygnał z samej anteny (bez wzmacniacza), to musisz zastosować profesjonalny wzmacniacz o b.dużym wzmocnieniu, np. WZMACN.BUDYN.HA-203R65 TERRA R82306 (450 zł :( ). Do tego odpowiednio dobrać gniazda przelotowe - najbliżej wzmacniacza - największe tłumienie wyjścia - najdalej wzmacniacza - najmniejsze tłumienie wyjścia.
Trudny temat :(

O antence siatkowej z wzmacniaczem puszkowym ZAPOMNIJ!

_ZBYCH_
20-11-2003, 19:29
mam jeszcze jedno pytanie. mam instalacje polozona szeregowo w calym domu. chcialbym zmienic na gwiazdzista tylko na poddaszu. czy jest to mozliwe? powstanie instalacja mieszana :). z jednego punktu do 3 gniazdek na poddaszu i z tego samego punktu kabel na pietro nizej gdzie bedzie juz szeregowo. czy beda z tym jakies problemy?

Będą problemy :( Ile gniazdek będzie łączonych przelotowo?

czlowiek
20-11-2003, 23:22
jutro obadam dokladnie sprawe na miejscu i zdam relacje :)

Lord Vader
24-11-2003, 10:54
Do _Zbych_
:o :evil: Ja jestem w dołku, elektryk dogorywa, a tak na poważnie co ja mam teraz zrobić, jaka antena, bo zaczynam wątpić czy w ogóle będę mógł oglądać w domu telewizję
Pozdrawiam
Bez moc(n)y Lord Vader

Lord Vader
24-11-2003, 10:58
Do _Zbych_
:o :evil: Ja jestem w dołku, elektryk dogorywa, a tak na poważnie co ja mam teraz zrobić, jaka antena, bo zaczynam wątpić czy w ogóle będę mógł oglądać w domu telewizję
Pozdrawiam
Bez moc(n)y Lord Vader

czakur
24-11-2003, 11:19
albo zainwestować w porządny wzmacniacz antenowy ale to drogi wydatek albo z anteny którą posiadasz zasilić tylko 1 lub dwa gniazda ( reszta to będą atrapy ) i poczekać na kasę na dobry wzmacniacz.
musisz ominąć gniazda z których na razie nie będziesz korzystał ( odłączyć oba przewody od gniazdka (niepotrzebnego) i połączyć je w puszce złączką typu F) i tak bym zrobił ze wszystkimi niepotrzebnymi gngniazdkami a ostatnie potrzebne wykonał jako końcowe.

Lord Vader
24-11-2003, 11:25
Czakur
Powiedz mi czy te końcowe gniazdko to może być przelotowe + coś jeszcze do niego dołaczyć, czy to musi być oryginalne
Pozdrawiam Lord Vader :evil: :evil:

czakur
24-11-2003, 11:57
słuchaj przy takim połączeniu jak masz to u ciebie powinno być 7 gniazdek przelotowych ( kael wchodzi a drugi wychodzi) i jedno końcowe (tylko jeden kabel wchodzi ) i tym musisz zakończyć swoją skróconą instalację. ale docelowo dobry wzmacniacz.

czlowiek
04-02-2004, 12:43
_ZBYCH_ czy robiles swoja instalacje z komponentow dostepnych na stronie dipola? ja sie do tego przymierzam. potrzebuje rady i opinii na temat instalacji zgodnej ze schematem nr 2 na stronie producenta. czy podane komponenty (wzmacnicz, sumator, zwrotnica, rozgaleznik, konwerter, anteny) są dobrej jakosci, czy zapewniaja odbior programow: 1,2,3,polsat, tv4, tvn? czy napotkales jakies problemy? czy mozna smialo elementy skladowe kupic i zlozyc instalacje?
dodatkowo planuje podlaczenie anteny satelitarnej zgodnie ze schematem (nadal nr2). czy sa jakies wady tego rozwiazania. czy mozna cos zaproponowac dodatkowo? rozumiem ze po podlaczeniu bede mial obraz i dzwiek z tunera na wszystkich telewizorach w domu. przelaczenie programu mozliwe tylko na tunerze.
moze ktos poradzi tuner? nigdy nie mialem anteny satelitarnej...

_ZBYCH_
04-02-2004, 18:56
_ZBYCH_ czy robiles swoja instalacje z komponentow dostepnych na stronie dipola? ja sie do tego przymierzam. potrzebuje rady i opinii na temat instalacji zgodnej ze schematem nr 2 na stronie producenta. czy podane komponenty (wzmacnicz, sumator, zwrotnica, rozgaleznik, konwerter, anteny) są dobrej jakosci, czy zapewniaja odbior programow: 1,2,3,polsat, tv4, tvn? czy napotkales jakies problemy? czy mozna smialo elementy skladowe kupic i zlozyc instalacje?
dodatkowo planuje podlaczenie anteny satelitarnej zgodnie ze schematem (nadal nr2). czy sa jakies wady tego rozwiazania. czy mozna cos zaproponowac dodatkowo? rozumiem ze po podlaczeniu bede mial obraz i dzwiek z tunera na wszystkich telewizorach w domu. przelaczenie programu mozliwe tylko na tunerze.
moze ktos poradzi tuner? nigdy nie mialem anteny satelitarnej...

DIPOL to jedna z niewielu hurtowni urządzeń do instalacji antenowych (dostarczają część swojego asortymentu do Castoramy). Stale się w niej zaopatruję. Na Twoje pytanie, czy instalacja aktenowa wykonana wg danego schematu i na danych komponentach zapewni dobry odbiór - nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Po prostu to zależy od wielu czynników. Są takie miejsca, w których żadna instalacja antenowa nie zapewnia prawidłowego odbioru TV. W tej materii nie mogę Ci pomódz, bo praktycznie bez wykonania pomiarów odpowiedź na Twoje pytanie jest niemożliwa. Czasem temat anten i odbioru RTV jest banalnie prosty, a czasem nawet fachowcy z odpowiednim sprzętem i wieloletnim doświadczeniem rozkładają ręce.

Odnośnie anteny SAT, to lepiej zastosować układ z tynerem SAT umieszczonym w salonie. Sygnał z tunera umieszczonego w salonie można osobnym kablem "wrócić" do sumatora przed wzmacniaczem. Takie rozwiązanie umożliwia bezpośrednie dołączenie tunera SAT do telewizora przez złącza AV (bez utraty jakości sygnału jak w przypadku sygnału modulowanego i dostarczanego przez instalacje antenową). Ponad to bez konieczności zakupu przedłużacza pilota możemy w salonie przełączać sobie programy. Dopiero jak chcemy sterować tunerem z innego pomieszczenia, trzeba dokupić przedłużacz pilota.
Generalnie zachęcam do wykonywania instalacji antenowej w układzie gwiazdy, czyli pojedyncze przewody od każdego gniazdka (z salonu najlepiej trzy przewody) schodzą się do centrali antenowej. Z centrali antenowej wychodza również przewody do anten.

Co do tunera, to tunery bezabonamentowe pozwalają na odbiór programów niekodowanych. Tam niewiele jest ciekawych programów. Jedyna alternatywa, to płatna telewizja CYFRA+.

deha
04-02-2004, 21:30
Co do tunera, to tunery bezabonamentowe pozwalają na odbiór programów niekodowanych. Tam niewiele jest ciekawych programów. Jedyna alternatywa, to płatna telewizja CYFRA+.
Myslę,że nie koniecznie, ponieważ dla osoby która nie ma prawidłowego odbioru jakichkolwiek programów telewizyjnych to odbiór programów
TVN
TVN7
TVN TURBO
POLSAT
POLSAT 2
TV POLONIA
i kilka innych mniej ciekawych
to jest oferta, która może zainteresować niektórych.
Myślę, że nie każdego stać( zwłaszcza w czasie budowy) na zakup abonamentu Cyfra.

czlowiek
05-02-2004, 09:18
dziekuje _ZBYCH_ za odpowiedz. w zapytaniu o jakosc dipola chodzilo mi o jakosc czesci, ich wykonania. po prostu nie znalem tej firmy i wolalem cokolwiek sie na jej temat dowiedziec. skoro zaopatruje castorame i Ciebie to nie mam juz watpliwosci. no moze czy nie ma problemu z przesylka (kupowales przez internet?).

co do tunera w salonie. wpadlem na taki sam pomysl poniewaz nie planuje na poczatek instalacji przedluzajacej piloty. i pytanie: czy do tego jest potrzebny spejalny kabel w scianie, osobne gniazdko?

mam problemy z wyborem wzmacniacza z tych 3 podanych. z tego co zauwazylem roznia sie tylko wzmocnieniem. skoro roznica cenowa jest niewielka moze wziac najsilniejszy i potem doregulowac ewentualnie?

wyglada na to, ze zamowie niezbedne komponenty, wpierw jednak sprawdze castorame. mam nadzieje, ze te 3 anteny spelnia swoje zadanie! w okolicach jest dobry odbior (u sasiada odbiera 1,2,3,polsat na 0,5 metra kabla wlaczonym do gniazdka antenowego.)

_ZBYCH_
05-02-2004, 10:19
dziekuje _ZBYCH_ za odpowiedz. w zapytaniu o jakosc dipola chodzilo mi o jakosc czesci, ich wykonania. po prostu nie znalem tej firmy i wolalem cokolwiek sie na jej temat dowiedziec. skoro zaopatruje castorame i Ciebie to nie mam juz watpliwosci. no moze czy nie ma problemu z przesylka (kupowales przez internet?).

co do tunera w salonie. wpadlem na taki sam pomysl poniewaz nie planuje na poczatek instalacji przedluzajacej piloty. i pytanie: czy do tego jest potrzebny spejalny kabel w scianie, osobne gniazdko?

mam problemy z wyborem wzmacniacza z tych 3 podanych. z tego co zauwazylem roznia sie tylko wzmocnieniem. skoro roznica cenowa jest niewielka moze wziac najsilniejszy i potem doregulowac ewentualnie?

wyglada na to, ze zamowie niezbedne komponenty, wpierw jednak sprawdze castorame. mam nadzieje, ze te 3 anteny spelnia swoje zadanie! w okolicach jest dobry odbior (u sasiada odbiera 1,2,3,polsat na 0,5 metra kabla wlaczonym do gniazdka antenowego.)

Nie kupowałem w Dipolu przez internet, bo mam do nich 8 km :D .
Do podłączenia wyjścia tunera SAT do instalacji antenowej należy położyć osobny przewód antenowy. Najlepiej będzie, jeśli do salony położysz trzy osobne przewody antenowe (jeden do RTV, drugi SAT, a trzeci wyjście z SAT do instalcji antenowej). Ja nie stosuję w takim przypadku standardowych gniazd, tylko albo przewody wychodzą bezpośrednio ze ściany do sprzętu, albo stosuję tylko płytkę z tzw. beczkami (taki rodzaj gwintowanego złącza typu F (do nakręcanych końcówek, takich jak do konwertera SAT).

Jeśli twierdzisz, że w okolicy jest b. dobry odbiór to weż wzmacniacz o najmniejszym wzmocnieniu.

deha
05-02-2004, 16:42
Ja nie stosuję w takim przypadku standardowych gniazd, tylko albo przewody wychodzą bezpośrednio ze ściany do sprzętu, albo stosuję tylko płytkę z tzw. beczkami (taki rodzaj gwintowanego złącza typu T (do nakręcanych końcówek, takich jak do konwertera SAT).

Zamiast gniazd tak jak napisał ZBYCH mozna zastosować obudowy typu OGF 116 podwójne producenta Telmor (są wersje pod i nad tynkowe)
i potrójne z beczkami F. kosztują ok 3PLN.Rozwiązanie b. tanie i estetyczne.

_ZBYCH_
05-02-2004, 18:06
Ja nie stosuję w takim przypadku standardowych gniazd, tylko albo przewody wychodzą bezpośrednio ze ściany do sprzętu, albo stosuję tylko płytkę z tzw. beczkami (taki rodzaj gwintowanego złącza typu F (do nakręcanych końcówek, takich jak do konwertera SAT).

Zamiast gniazd tak jak napisał ZBYCH mozna zastosować obudowy typu OGF 116 podwójne producenta Telmor (są wersje pod i nad tynkowe)
i potrójne z beczkami F. kosztują ok 3PLN.Rozwiązanie b. tanie i estetyczne.

Istotnie, ale gniazda Telmora nie pasują estetycznie do większości osprzętu (szczególnie tego ładniejszego - Berker, Legrand, Gira). Pisząc "płytkę" miałem na myśli maskownicę (zabrakło mi słowa :oops: ). Maskownicę i ramkę od gniazda RTV z danej serii osprzętu, z zamontowanymi "beczkami".

czlowiek
05-02-2004, 18:52
w pytaniu o dodatkowy kabel chodzilo mi o kabel do przedluzacza pilotow. w salonie bede mial kabel z satelity do tunera; z tunera do sumatora (polaczonego z kablem z anten tv);z sumatora do wzmacniacza; z wzmacniacza na instalacje do poszczegolnych pokoi. Schemat nr2 na stronie dipola.
jesli masz jakies rady to bylbym wdzieczny aczkolwiek podkreslam ze jestem calkowicie noga w tym temacie.
schemat (nr2) ledwo do mnie przemawia.

niktspecjalny
27-08-2009, 07:48
Myślę, że już całkiem niedługo (2-5 lat maksimum) analogowa telewizja odejdzie do lamusa
podnoszę stary temat z 2004 roku bo mamy już realne plany zlikwidowania w 2013 TV analogowej,

czy jest sens jeszcze robić zwykłe maszty antenowe czy może darować je sobie bo i tak nie zdążę nic na nich obejrzeć ??

Rozumiem ,że pozostałe 4-lata będziesz oglądał tylko z talerza i z pokojowej. :lol: ?

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090521/NOWETECHNOLOGIE/40995521

Do podusi cobyś się nie martwił.
:wink:

rusek007
27-08-2009, 09:14
Że nie będzie telewizji analogowej, to nie znaczy, że będzie zbędny maszt antenowy. Naziemny przekaz cyfrowy wymaga, nie anteny satelitarnej, a anteny zblizonej do dipolowej, która może być na maszcie.

mery26
27-08-2009, 09:38
czy jest sens jeszcze robić zwykłe maszty antenowe czy może darować je sobie bo i tak nie zdążę nic na nich obejrzeć ??
a co to zmienia w okablowaniu? i tak mus antenę puścić. Obecnie odbieram cyfrową TV naziemną (co prawda tylko fonię bo zabrakło mpeg4) na klasycznej antenie TV

fenix2
27-08-2009, 10:02
Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej Instalacja antenowa pozostaje praktycznie bez zmian konieczny jest po prostu telewizor z odpowiednim dekoderem.
Można co prawda założyć nowocześniejsza antenę (np. ASR-860) która jest przystosowana ale to raczej pic na wodę.

rafallogi
31-08-2009, 08:49
No i co Lordzie, dałeś radę?
Pozdrawiam.

odaro
31-08-2009, 09:04
...

Janusz314
14-09-2009, 00:28
Witam,

Buduje domek jednorodzinny kolo Warszawy i dostelm nastepujaca propozycje wyceny instalacji systemu RTV TVSAT


============================================
KOSZTORYS SYSTEMU TELEWIZJI RTV TV SAT (ceny z VATem 22%)


Materiały własne J.m. Ilość Cena Wartość
L.p. zł zł
1 Antena 21/60 szt 1 130,00 130,00
2 Antena 6/12 szt. 1 95,00 95,00
3 Antena 1/5 szt. 1 45,00 45,00
4 Antena sat szt. 1 140,00 140,00
5 Maszt antenowy (aluminium) szt. 1 68,00 68,00
6 Uchwyt anteny sat szt 1 86,00 86,00
7 Wzmacniacz antenowy budynkowy szt. 1 358,00 358,00
8 Multiswich 16 wyjściowy szt. 1 897,00 897,00
9 Konwerter Quatro szt. 1 160,00 160,00
10 Uchwyt anteny szt. 1 58,00 58,00
11 Splitter szt. 1 430,00 430,00
12 Karty rozdzielające sygnał szt. 1 150,00 150,00
13 Instalacja szt. 1 1 500,00 1 500,00
14 0,00
RAZEM 4 117,00

========================================

Dom jest okablowany zgodnie z planem firmy, ktora ma teraz instalowac powyzsza <system>. Firma zapewnia, ze bede mogl odbierac legalnie <Cyfre plus> w 4 pomieszczenaich placac tylko jeden abonament. Czy kosztorys nie jest ZAWYZONY ? Sprawdzilem ceny elementow i wiekszosc z nich mozna kupic kilka razy taniej. Oczywiscie sa rowniez drozsze wersje takich elementow. Poprosilem weic o uszczegołowienie oferty i czekam....
Jak uważacie, czy to nie jest za drogie ? Z drugiej strony nie widze w kosztorysie pozycji <dekoder>. Czy to sie kupuje osobno w Cyfrze ?

Pozdrawiam, Janusz

frykow
14-09-2009, 05:41
Ponieważ już wiesz, że podane ceny niektórych elementów są bardzo wysokie, więc powiem ci tak - w moim budynku na instalację wydałem 480zł - wszystko kupowane w dipolu, a w skład instalacji wchodzą anteny do tv naziemnej i radia, maszt, wzmacniacz, zwrotnica, multiswitch 8 wyjść, okablowanie. Bez tv satelitarnej (bez anteny i konwertera), montaż własny. Niedawno to uruchomiłem, działa :)

_ZBYCH_
14-09-2009, 19:58
Januszu, jak dla mnie, to taka oferta bez podania typu sprzętu i nazwy producenta, jest nic nie warta :-?
Cena za montaż i uruchomienie zestawu jest ok, ale ceny materiałów (nawet gdyby były wysokiej klasy) są zawyżone.
Swoją drogą, jeśli masz aż 8 podwójnych gniazd sat (lub 16 pojedynczych :o ), to Twój "domek" jest pewnie sporawy :)
Może to miało wpływ na cenę :wink: :lol:

odaro
14-09-2009, 20:07
Witam,

Buduje domek jednorodzinny kolo Warszawy i dostelm nastepujaca propozycje wyceny instalacji systemu RTV TVSAT


============================================
KOSZTORYS SYSTEMU TELEWIZJI RTV TV SAT (ceny z VATem 22%)


Materiały własne J.m. Ilość Cena Wartość
L.p. zł zł
1 Antena 21/60 szt 1 130,00 130,00
2 Antena 6/12 szt. 1 95,00 95,00
3 Antena 1/5 szt. 1 45,00 45,00
4 Antena sat szt. 1 140,00 140,00
5 Maszt antenowy (aluminium) szt. 1 68,00 68,00
6 Uchwyt anteny sat szt 1 86,00 86,00
7 Wzmacniacz antenowy budynkowy szt. 1 358,00 358,00
8 Multiswich 16 wyjściowy szt. 1 897,00 897,00
9 Konwerter Quatro szt. 1 160,00 160,00
10 Uchwyt anteny szt. 1 58,00 58,00
11 Splitter szt. 1 430,00 430,00
12 Karty rozdzielające sygnał szt. 1 150,00 150,00
13 Instalacja szt. 1 1 500,00 1 500,00
14 0,00
RAZEM 4 117,00

========================================

Janusz

Janusz napisz może na priva jakie firmy jest ten kosztorys tak coś mnie tknęło że jest to kosztorys pewnej nie uczciwiej firmy.

Oczywiście jak nie chcesz to nie musisz.

Janusz314
15-09-2009, 02:59
Januszu, jak dla mnie, to taka oferta bez podania typu sprzętu i nazwy producenta, jest nic nie warta :-?
Cena za montaż i uruchomienie zestawu jest ok, ale ceny materiałów (nawet gdyby były wysokiej klasy) są zawyżone.
Swoją drogą, jeśli masz aż 8 podwójnych gniazd sat (lub 16 pojedynczych :o ), to Twój "domek" jest pewnie sporawy :)
Może to miało wpływ na cenę :wink: :lol:

Dzieki za opinie, tez mi sie wydawalo, ze to niepowazne podejscie. Gniazdka przelicze ale wydaje mi sie, ze mam 6 gniazd TVSAT (5 pokoi i kuchnia). Podrawiam, Janusz

Janusz314
15-09-2009, 03:04
Ponieważ już wiesz, że podane ceny niektórych elementów są bardzo wysokie, więc powiem ci tak - w moim budynku na instalację wydałem 480zł - wszystko kupowane w dipolu, a w skład instalacji wchodzą anteny do tv naziemnej i radia, maszt, wzmacniacz, zwrotnica, multiswitch 8 wyjść, okablowanie. Bez tv satelitarnej (bez anteny i konwertera), montaż własny. Niedawno to uruchomiłem, działa :)

Zazdroszcze Ci talentu, ja mam trzy lewe ręce i majsterkowanie wychodzi mi beznadziejnie. Oczywiscei chętnie doplace do czyjegos know-how ale zaproponowana cena wydaje mi sie z dużą <górka>.

Pozdrawiam
Janusz

rusek007
15-09-2009, 07:48
Janusz 314 Twój instalator nainormalniej w świecie probuje Cię okraść.
Po co Ci multiswitch 16 wyjściowy skoro 8 wyjściowy wszystko załatwi a kosztuje ok 160-180PLN, do czego wzmacniacz antenowy?!. Ceny anten podziel przez dwa, tak samo konwerter, bez problemu kupisz go za 50-70PLN.
Oj naciągacz Ci się trafił :evil:

gianti
27-02-2010, 08:24
kilka pytań zanim udam się do sklepu z antenami (nie chcę pokazać że nic nie wiem)
1 - jeżeli chodzi o sygnał TV naziemny obecny (analogowy) + przyszły (cyfrowy DVB-T) - wystarczy jedna antena do odbioru kanałów telewizyjnych? jeżeli nie to jakie programy tracę - jeśli kupię tylko jedną - tą najbardziej uniwersalną?

2 - czy antena do stacji radiowych UKF - jest czasami łączona w jedną konstrukcję z antenami TV czy trzeba osobno kupić?

3 - czy jest istotna kolejność (niżej-wyżej) wysokości montażu anten na maszcie (TV, radio, SAT, UMTS lub inna radiówka dla internetu)

_ZBYCH_
27-02-2010, 09:11
kilka pytań zanim udam się do sklepu z antenami (nie chcę pokazać że nic nie wiem)
1 - jeżeli chodzi o sygnał TV naziemny obecny (analogowy) + przyszły (cyfrowy DVB-T) - wystarczy jedna antena do odbioru kanałów telewizyjnych? jeżeli nie to jakie programy tracę - jeśli kupię tylko jedną - tą najbardziej uniwersalną?

Niestety, muszę Cię zmartwić. Nie da się odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo nie wiadomo, jakie masz lokalne warunki odbioru. Musisz bardziej rozeznać temat.
Musisz sprawdzić, gdzie są nadajniki RTV (względem lokalizacji Twojego domu), jaka jest moc nadawcza i polaryzacja, czy występują jakieś przeszkody między stacją nadawczą, a Twoim domem. To tak na początek :)
Pomocne mogą być strony:
http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow
http://www.dipol.com.pl/dane_nadajnikow_tv_naziemnej_w_polsce_bib07.htm

gianti
27-02-2010, 09:35
domek w zgierzu - anteny 2 stacji nadawczych (Łódź - sienkiewicza i komin EC4) - oddalone o 15KM - mniej więcej są w tym samym kierunku.

Jedyny problem - zasłaniają mi korony drzew ten kierunek (do lini drzew mam 50metrów)

mr6319
29-03-2010, 12:49
Czy ten kabelek będzie dobry do rozprowadzenia instalacji gwiażdzistej w domku pod tynkiem?

http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_pe_zelowany_100m__E1017_100.htm

I Czy okablowując dom można polegać na tych schematach...?

http://www.dipol.com.pl/signalnet_-_jak_okablowac_dom__dom8.htm

rusek007
29-03-2010, 13:28
Przewód dobry z małym ale... Do instalacji wewnetrznych nie używamy przewodów żelowanych. Tritech 133 bardzo dobry produkt.
Schemat do domku, to raczej ten:
http://www.dipol.com.pl/schemat_instalacji_tv_naziemnej_i_satelitarnej_na_ multiswitchu_w_domu_jednorodzinnym_schemat04.htm
Zasadnicza kwestia to ile będzie gniazd, ilość satelitów, czy z multiswitchem czy splitter przewodowy, czy z telewizja naziemną, czy PVR?
Jak widzisz dużo niewiadomych.

mr6319
29-03-2010, 13:48
Zasadnicza kwestia to ile będzie gniazd, ilość satelitów, czy z multiswitchem czy splitter przewodowy, czy z telewizja naziemną, czy PVR?
Nie jesteśmy rodzinką ustawiającą życie pod telewizor. Ale...
Od czasu do czasu każdy chciałby coś obejrzeć.
Plany zakłądają:
TV sat (Polsat Cyfrowy) w salonie i u córki, a jak u córki to i synowi trzeba żeby pretensji nie miał jak podrośnie. A że przed snem też jakieś nocne filmidło od czasu do czasu się zechce obejrzeć to i w sypialni w razie czego dać trzeba.
Czyli wychodzi na to, że 4 punkty w domku.
Reszta pytań to czarna magia...

rusek007
29-03-2010, 14:05
Jeżeli chcesz oglądać niezależne programyw różnych miejscach to Cyfrowy Polsat odpada (konieczność płacenia kilku abonamentów)
Pozostaje Cyfra+ lub TNK ( bo działają ze splitterami)

Mikołaj:)
29-03-2010, 14:12
A ja mam trochę inne pytanie. Szukam gniazda w którym mogę zintegrować kabel od TV i LAN. na stronie dipola znalazłem coś takiego http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat_-_rj-45_-_rj-11_R694043.htm
W przeglądanych katalogach np Legranda, czegoś takiego nie znalazłem. Czy jakaś inna firma produkuje coś takiego? Chodzi mi o dopasowanie estetyczne do innych gniazd, czy ramek zespolonych.

rusek007
29-03-2010, 14:16
Ja też szukałem innych i ostatecznie zastosowałem te wymienione. Musiałem przekuwać puszki troche w bok i montowałem jako oddzielne.

mr6319
29-03-2010, 14:40
rusek007 napisał:
Jeżeli chcesz oglądać niezależne programyw różnych miejscach to Cyfrowy Polsat odpada (konieczność płacenia kilku abonamentów)
Właśnie się doczytałem tej samej informacji...
Pozostaje więc cyfra+.
Rozumiem też że wzorując się na tym schemaciku odbiór będzie OK:

http://images.dipol.com.pl/img/schemat007x.gif

Czy ten zestaw obsłuży HDTV...?

mr6319
29-03-2010, 15:19
A jak mają się do siebie rozwiązania te wyżej i to na bazie Clone+:

http://www.dipol.com.pl/bezprzewodowy_splitter_clone__br_do_cyfry__A9910.h tm

http://images.dipol.com.pl/images/info/schemat_0001027.jpg

Kasia_i_Robert
29-03-2010, 19:02
Powyższy schemat znacznie różni się od tego z kilku postów wcześniej.
1. Jest to rozprowadzenie sygnału tylko satelitarnego.
2. Sygnał tylko z jednego satelity z zastosowaniem konwertera QUAD i pominięciem multiswitcha.
3. Ze względu na zastosowany bezprzewodowy splitter brak konieczność układania kabla do splittera przewodowego.
4. Brak możliwości zastosowania dekodera z PVR (potrzebuje dwóch niezależnych sygnałów z satelity)
5. Brak kanału zwrotnego (nie każdy tego potrzebuje)
6. Brak konieczności stosowania przedłużacza pilotów. Wynika to z zastosowania po jednym dekoderze do każdego odbiornika TV.

Jeżeli nie potrzebujesz sygnału radiowego, sygnału ze stacji TV naziemnej, kanału zwrotnego oraz monitoringu CCTV wprowadzonego w instalację TV to schemat jest ok. ;)

mr6319
29-03-2010, 22:58
Tak więc wybieram rozwiązanie pierwsze.
Pytanie tylko czy polecone materiały i urządzenia to są te, których akurat powinienem użyć?
Czy są to dobre podzespoły systemu?

rusek007
30-03-2010, 11:36
Jeżeli moge doradzić to w przypadku 1 satelity
Zastosuj czaszę minimum 90cm
Konwerter Qattro
Warto pomysleć o dodaniu zwykłej anteny TV (Polsat i programy lokalne i niebawem DVB-T)
Multiswitch powinien być minimum z tyloma wyjściami ile będzie gniazd, do jednego punktu tam gdzie będzie ewentualny tuner PRV (z nagrywarka) potrzeba doprowadzić 2 koncentryki
Czyli multiswitch 5/6 cztery wejścia od konwertera quattro, plus sygnał z anteny naziemnej (cztery pokoje+PRV daje 5 wyjść) wyjścia zawsze sa w ilościch parzystych dlatego 5/6
Jeżeli odbiór z 2 satelit to 9/6
Spliter moim zdaniem lepszy jest przewodowy (zwłaszcza jak jest spory domek to z sygnałem splitera radiowego bywa róznie)
Kanał zwrotny to bajer, podobnie jak kamera (zależy co kto lubi)
Ja osobiscie wiele rzeczy kupowałem i kupuje w dipol.com.pl
Napisz jak chcesz aby wyglądała twoja instalacja i co chcesz zamówić to podpowiemy.

tfor
30-03-2010, 12:13
A dlaczego polsat cyfrowy niemoże być? Ostatnio widziałem, że w promocji dają drugi dekoder. Podobno n-ka cyfrowa też daje drugi dekoder w prezencie.
czyżby sie cos zmieniło? C+ tylko zostaje, że miec w dóch lub trzech pokojach TV sat i zwykłą?

Powiedzcie, gdzie dajecie talerz? Na dachu czy na balkonie? Od której strony świata winien być talerz?

Deamos
30-03-2010, 13:26
Powiedzcie, gdzie dajecie talerz? Na dachu czy na balkonie? Od której strony świata winien być talerz?
Ostatnio montowalem i ustawialem ojcu talerz do Cyfry+ na balkonie i jest ustawiony prawie idealnie na poludnie z mala chyba tendencja na zachod.

Balkon jest raczej lepszym wyjsciem, zeby precyzyjnie ustawic i nie narazac anteny i instalacji na wyladowania atmosferyczne Chociaz przy wyladowaniach atmosferycznych nie jestem pewien czy to duza roznica czy na dachu czy na balkonie. Kiedys byl temat o tym i wyszlo, ze wiekszosc montuje na balkonach.

rusek007
30-03-2010, 14:23
A dlaczego polsat cyfrowy niemoże być? Ostatnio widziałem, że w promocji dają drugi dekoder. Podobno n-ka cyfrowa też daje drugi dekoder w prezencie.
czyżby sie cos zmieniło? C+ tylko zostaje, że miec w dóch lub trzech pokojach TV sat i zwykłą?

Powiedzcie, gdzie dajecie talerz? Na dachu czy na balkonie? Od której strony świata winien być talerz?
Tak, owszem Polsat czy Cyfra+ dają gratis lub za symboliczna opłatą drugi tuner, ale nie za darmo, trzeba płacić za dodatkowy pakiet i masz możliwość ogladania tylko w 2 pomieszczeniach.
Tylko Cyfra+ i TNK współpracują ze spliterami, dzieki którym uprawnienia są rozsyłane do wiekszej ilości tunerów i to bez comiesięcznych opłat.

tfor
31-03-2010, 07:00
A dlaczego polsat cyfrowy niemoże być? Ostatnio widziałem, że w promocji dają drugi dekoder. Podobno n-ka cyfrowa też daje drugi dekoder w prezencie.
czyżby sie cos zmieniło? C+ tylko zostaje, że miec w dóch lub trzech pokojach TV sat i zwykłą?

Powiedzcie, gdzie dajecie talerz? Na dachu czy na balkonie? Od której strony świata winien być talerz?
Tak, owszem Polsat czy Cyfra+ dają gratis lub za symboliczna opłatą drugi tuner, ale nie za darmo, trzeba płacić za dodatkowy pakiet i masz możliwość ogladania tylko w 2 pomieszczeniach.
Tylko Cyfra+ i TNK współpracują ze spliterami, dzieki którym uprawnienia są rozsyłane do wiekszej ilości tunerów i to bez comiesięcznych opłat.

info mam tylko z reklamy. Czyli to że dają za tzw. 1 pln drugi dekoder to nie jest tożsame z płacneiem tylko jednego abonamentu?

tomsurm
31-03-2010, 07:33
Mam pytanie o multiswich'a - czy mogę umieścić go na strychu i czy tam nie będzie miał zbyt ekstremalnych warunków pracy. Dodatkowo wchodzi problem zagrożenia pożarowego.

rusek007
31-03-2010, 07:38
Mam pytanie o multiswich'a - czy mogę umieścić go na strychu i czy tam nie będzie miał zbyt ekstremalnych warunków pracy. Dodatkowo wchodzi problem zagrożenia pożarowego.
Metalowa skrzynka , starannie wykonana instalacja elektryczna i nie powinno być problemu z bezpieczeństwem i działaniem multiswitcha na strychu.

rusek007
31-03-2010, 07:41
info mam tylko z reklamy. Czyli to że dają za tzw. 1 pln drugi dekoder to nie jest tożsame z płacneiem tylko jednego abonamentu?

Albo płacisz za drugi abonament, albo płacisz za usługę multiroom,
Nie ma nic za darmo :D

tfor
31-03-2010, 08:02
info mam tylko z reklamy. Czyli to że dają za tzw. 1 pln drugi dekoder to nie jest tożsame z płacneiem tylko jednego abonamentu?

Albo płacisz za drugi abonament, albo płacisz za usługę multiroom,
Nie ma nic za darmo :Drozumiem, ze multiroom równie nieopłacalny jak podwójny abonament.

rusek007
31-03-2010, 08:13
Kwestia kalkulacji. Jeżeli wystarczy Ci niezależny odbiór programów w 2 punktach, nie chcesz inwestować w splitter to opłata za multiroom może być do przełkniecia. Ale przeważnie 2 punkty odbioru to mało (zwłaszcza w domku)

mr6319
31-03-2010, 08:30
rusek007 napisał:

do jednego punktu tam gdzie będzie ewentualny tuner PRV (z nagrywarka) potrzeba doprowadzić 2 koncentryki
Czy to jest jedyny podwójny kabelek jaki trzeba puścić...?
Jestem tuż przed tynkami dlatego narazie chcę wyprowaqdzić tylko kable, i nie chcę jakiegoś przeoczyć.

rusek007
31-03-2010, 09:07
Jeżeli w danym miejscu bedzie tuner PRV, to tylko on potrzebuje 2 koncentryki aby jednocześnie ogladać i nagrywać dwa różne programy.

mr6319
31-03-2010, 09:15
http://images.dipol.com.pl/img/schemat007x.gif

Rozumiem, że na tym schemacie wszystkie przewody jakie widać to koncentryki?

rusek007
31-03-2010, 09:18
Tak, wszystkie przewody to koncentryki.

tfor
31-03-2010, 09:22
Kwestia kalkulacji. Jeżeli wystarczy Ci niezależny odbiór programów w 2 punktach, nie chcesz inwestować w splitter to opłata za multiroom może być do przełkniecia. Ale przeważnie 2 punkty odbioru to mało (zwłaszcza w domku)

jestem zdanmia że TV to nie wszędzie się oglada tylko do tego wyznaczonych miejscach, np. salon + pokój. Bez przesady TV nie jest władcą domu.

mr6319
31-03-2010, 09:31
rusek007 serdeczne dzięki za pomoc. Zaraz po świętach kładę więc przewody. Rozumiem też że wyprowadzić je pownienem najlepiej na strych...?

rusek007
31-03-2010, 09:40
rusek007 serdeczne dzięki za pomoc. Zaraz po świętach kładę więc przewody. Rozumiem też że wyprowadzić je pownienem najlepiej na strych...?
Może być na strychu, ja u siebie postawiłem metalową szafkę w garderobie.
Czasem trzeba coś zrestartować (modem czy splitter) i za każdym razem wchodzić na strych?
Jeszcze podrzucę schemacik mojej roboty

rusek007
31-03-2010, 09:56
Schemacik: http://www.szakal.olsz.pl/img/sat1.jpg

mr6319
31-03-2010, 12:31
A dlaczego masz puszczone aż po trzy kable? Poproszę jeszcze o legendę okablowania?
PS. Przepraszam za totalny brak swojej wiedzy ale z czymś takim mam do czynienia po raz pierwszy.

rusek007
31-03-2010, 13:14
Zielony kolor to przewód koncentryczny.
Pozostałe to skrętka UTP.
Dwie skretki, bo jedna do internetu (gniazdo RJ45) druga do splittera (RJ11). Od biedy można to zrobić na jednej, ale skrętka kosztuje niewiele. Pamiętaj o stosowaniu głębokich puszek. Gniazdo/puszkę do RTV i internetu najlepiej montować oddzielnie, bo będą problemy z zakupem pasujacych gniazd do pozostałych. W dipol.com.pl mają takie gniazda (RTV, RJ45, RJ11)
Na tym schemacie nie ma dodatkowego przewodu do PRV.

mr6319
31-03-2010, 13:29
Czy w dobie internetu bezprzewodowego i routerów nie wystarczy dać tylko przewód do jednego pomieszczenia (gabinet - tu będzie stał główny domowy komp. wraz z routerem)?

robdk
31-03-2010, 13:34
Czy w dobie internetu bezprzewodowego i routerów nie wystarczy dać tylko przewód do jednego pomieszczenia (gabinet - tu będzie stał główny domowy komp. wraz z routerem)?

Nigdy radiowy nie dorówna kabelkowemu (w stabilności działania).
Ja u siebie robię całą sieć komputerową na przewodach.

inwent
31-03-2010, 14:24
Nie demonizujmy połączenia bezprzewodowego. Użytkuję w domu d'link 524 i nie mam żadnych uwag do do stabilności działania. A umieszczając ruter w mniej więcej centralnym punkcie domu do najdalszego pomieszczenia będzie najczęściej 10m. Da radę - chyba, że masz ściany z ołowiu.

pozdr
tomek k

rusek007
31-03-2010, 14:38
Nie demonizujmy połączenia bezprzewodowego. Użytkuję w domu d'link 524 i nie mam żadnych uwag do do stabilności działania. A umieszczając ruter w mniej więcej centralnym punkcie domu do najdalszego pomieszczenia będzie najczęściej 10m. Da radę - chyba, że masz ściany z ołowiu.

pozdr
tomek k
Zależy kto co lubi, nie każdy potrafi zabezpieczyć sieć, niestety miedź to jest miedź ja jestem jej zwolennikiem a pracuje przy sieciach internetowych ponad 10 lat (sieci LAN, WIFI)

rusek007
31-03-2010, 14:45
Dodam jeszcze 2 rysunki sieci SAT:


http://szakal.olsz.pl/img/sat1a.jpg (http://szakal.olsz.pl/img/sat1.jpg)
http://szakal.olsz.pl/img/sat2a.jpg (http://szakal.olsz.pl/img/sat2.jpg)

inwent
31-03-2010, 14:56
rusek007 zgadzam się z Tobą. Kabel jest pod względem bezpieczeństwa, znacznych szybkości sieci, lepszym rozwiązaniem.
Tylko w domu przepustowość jaką bezprzewodówka ma jest wystarczająca. Ustawienie zabezpieczeń WPA-PSK lub WPA2-PSK do zrobienia - i raczej, jeśli nie ustawimy hasła słownikowego, to trudno złamać te zabezpieczenia. WiFi oznacza komfort użytkowania - nie plątają Ci się kable.
I z drugiej strony będąc na etapie kablowania domu - położenie tych kilku metrów do netu to żadna praca i wydatek.
Po prostu co kto lubi. A można i to i to.

pozdr
tomek k

PS Jaki splitter polecacie do Cyfry?

Deamos
31-03-2010, 18:34
Zależy kto co lubi, nie każdy potrafi zabezpieczyć sieć, niestety miedź to jest miedź ja jestem jej zwolennikiem a pracuje przy sieciach internetowych ponad 10 lat (sieci LAN, WIFI)

Tez pracuje w tej branzy, korzystam z Wi-Fi w domu i w pracy i jest OK. Ale jesli chodzi o stale polaczenia, np. komputer stacjonarny, serwer, telewizor, odtwarzacz multimedialny, projektor, tuner telewizji cyfrowej, amplituner, kamera sieciowa i co tam jeszcze moze byc w domu (kiedys pewnie lodowka i kuchenka mikrofalowa :P) to jestem zwolennikiem kabla.

Jak na ironie to w domu sa czasem wieksze wymagania co do predkosci niz w firmie. To w domu czescie kopiuje sie duze multimedialne pliki, odlada filmy przez siec itp. A jak sie chce by to sprawnie dzialalo i wykorzystywalo w pelni swoje mozliwosci to trzeba dobrych i stabilnych przepustowosci a do tego kabel najlepszy.
Kto by chcial sie bawic w chodzenie i restartowanie Acces pointa podczas ogladania ulubionego przez siec filmu lezac wygodnie na kanapie :D

Wi-Fi do laptopa, komorki i innych przenosnych sprzetow, Ethernet dla stacjonarnych :)

_ZBYCH_
31-03-2010, 20:27
rusek007 napisał:

do jednego punktu tam gdzie będzie ewentualny tuner PRV (z nagrywarka) potrzeba doprowadzić 2 koncentryki
Czy to jest jedyny podwójny kabelek jaki trzeba puścić...?
Jestem tuż przed tynkami dlatego narazie chcę wyprowaqdzić tylko kable, i nie chcę jakiegoś przeoczyć.

Optymalne rozwiązanie, to dwa koncentryki i dwie skrętki UTP do każdego miejsca potencjalnego odbioru TV. Na tym etapie budowy koszt położenia przewodów nie jest wysoki, a nigdy nie wiadomo, co będziesz potrzebował jutro :)

Dlaczego aż tyle przewodów?
Dwa koncentryki, bo może zechcesz mieć dekoder z nagrywaniem (nie tylko w salonie czy pokoju TV - miej na uwadze, że dzieci kiedyś będą dorosłe i może nadal będą mieszkać z Tobą, więc im też się przyda taka opcja).
Jedna skrętka do internetu. Obecnie część dekoderów oraz część telewizorów ma możliwość podłączenia do lokalnej sieci komputerowej lub internetu i korzystania z ich zasobów, czyli zdalne pobieranie z serwera filmów, zdjęć, muzyki. Można też podłączyć miniaturowy komputer (NETTOP) i po podłączeniu bezprzewodowej klawiatury i myszki mamy również przeglądarkę inernetową na ekranie TV LCD lub plazmy :)
Druga skrętka może służyć do połączenia dekoderów TVSAT w sieć przez moduł cardsplitter i tym samym możliwości podłączenia kilku dekoderów do jednej karty Cyfry+

_ZBYCH_
31-03-2010, 20:36
Nie demonizujmy połączenia bezprzewodowego. Użytkuję w domu d'link 524 i nie mam żadnych uwag do do stabilności działania. A umieszczając ruter w mniej więcej centralnym punkcie domu do najdalszego pomieszczenia będzie najczęściej 10m. Da radę - chyba, że masz ściany z ołowiu.
Albo... żelbetowy strop. Nie można generalizować. W jednym miejscu wi-fi działa poprawnie, a w innym nie - ot przypadłość sieci bezprzewodowych.

_ZBYCH_
31-03-2010, 20:44
Tez pracuje w tej branzy, korzystam z Wi-Fi w domu i w pracy i jest OK. Ale jesli chodzi o stale polaczenia, np. komputer stacjonarny, serwer, telewizor, odtwarzacz multimedialny, projektor, tuner telewizji cyfrowej, amplituner, kamera sieciowa i co tam jeszcze moze byc w domu (kiedys pewnie lodowka i kuchenka mikrofalowa :P) to jestem zwolennikiem kabla.

Jak na ironie to w domu sa czasem wieksze wymagania co do predkosci niz w firmie. To w domu czescie kopiuje sie duze multimedialne pliki, odlada filmy przez siec itp. A jak sie chce by to sprawnie dzialalo i wykorzystywalo w pelni swoje mozliwosci to trzeba dobrych i stabilnych przepustowosci a do tego kabel najlepszy.
Kto by chcial sie bawic w chodzenie i restartowanie Acces pointa podczas ogladania ulubionego przez siec filmu lezac wygodnie na kanapie :D

Wi-Fi do laptopa, komorki i innych przenosnych sprzetow, Ethernet dla stacjonarnych :)
Nic dodać, nic ująć :)

robdk
01-04-2010, 07:11
Nie demonizujmy połączenia bezprzewodowego. Użytkuję w domu d'link 524 i nie mam żadnych uwag do do stabilności działania. A umieszczając ruter w mniej więcej centralnym punkcie domu do najdalszego pomieszczenia będzie najczęściej 10m. Da radę - chyba, że masz ściany z ołowiu.



Używam jednego i drugiego rozwiązania (akurat mam Liveboxa od TP i normalny LAN na skrętce) i jest niebo a ziemia w oglądaniu filmu przez radiówkę a przez LAN.

inwent
02-04-2010, 18:37
Dlatego pisałem, że można mieć i to i to. Koszty praktycznie żadne a już na pewno pomijalne na etapie rozprowadzania instalacji. Za skrętką przemawia dodatkowo fakt jej dużej przepustowości - dziś może nie być nam potrzebna, ale za np 5 lat tak.

pozdr
tomek t

aadamuss24
05-04-2010, 20:01
Czy ktoś może podać jakiś typ, nazwę dobrej skrętki/ ile żył i dobrego koncentryka ??? pilne :) pozdr adam

rusek007
06-04-2010, 07:16
Jeden z najlepszych przewodów koncentrycznych to Triset-113.
Jeżeli chodzi o skrętkę (UTP) to powinna być kat5+

mr6319
06-04-2010, 14:36
Jutro kładę więc przewody.
Do każdego pokoju na poddaszu puszczam pojedyńczy Triset-113,
Podwójny Triset-113 puszczam do salonu,
Do pokoju córki, syna, wolnego i do gabinetu puszczam skrętkę UTP.
Czy przewód Triset-113 wychodzący po jętkach i krokwiach na poddasze powinien być położony tak jak elektryczne w peszlu?

inwent
06-04-2010, 15:04
Jeśli boisz się uszkodzeń mechanicznych - przetarć itp. to możesz w peszlu ale nie jest to konieczne moim zdaniem.

mikjola1
08-08-2010, 15:08
Witam wszystkich.
Jestem kobietą i takie tematy to dla mnie czarna magia. W najbliższym czasie się przeprowadzam do nowo wybudowanego domku. Stanął przede mną problem wyboru telewizji cyfrowej, internetu i telefonu. Instalację telewicyjną mam tak zrobioną, że na strychu mam jedno głowne podłączenie do anteny, a od tego rozchodzą się kable do każdego pokoju w którym ma być telewizor i internet. I tu mam problem. Docelowo telewizja cyfrowa ma być w 5 pokojach. powiedzcie mi co mam zrobić aby w każdym pokoju móc oglądać coś innego? Może jeszcze doradźcie mi jaką warto telewizję wybrać i skąd internet żeby było ok.

mart15
24-08-2010, 20:49
Jeżeli moge doradzić to w przypadku 1 satelity
Zastosuj czaszę minimum 90cm
Konwerter Qattro
Warto pomysleć o dodaniu zwykłej anteny TV (Polsat i programy lokalne i niebawem DVB-T)
Multiswitch powinien być minimum z tyloma wyjściami ile będzie gniazd, do jednego punktu tam gdzie będzie ewentualny tuner PRV (z nagrywarka) potrzeba doprowadzić 2 koncentryki
Czyli multiswitch 5/6 cztery wejścia od konwertera quattro, plus sygnał z anteny naziemnej (cztery pokoje+PRV daje 5 wyjść) wyjścia zawsze sa w ilościch parzystych dlatego 5/6
Jeżeli odbiór z 2 satelit to 9/6
Spliter moim zdaniem lepszy jest przewodowy (zwłaszcza jak jest spory domek to z sygnałem splitera radiowego bywa róznie)
Kanał zwrotny to bajer, podobnie jak kamera (zależy co kto lubi)
Ja osobiscie wiele rzeczy kupowałem i kupuje w dipol.com.pl
Napisz jak chcesz aby wyglądała twoja instalacja i co chcesz zamówić to podpowiemy.

Witam,
chcialbym odbierac niezaleznie cyfre z hotbirda + astre free-to-air (moze pakier premiere teraz sky) w pieciu pomieszczenieniach.
jestem po tynkach a przed ociepleniem elewacji takze mozliwosci zmian sa mocno ograniczone aczkolwiek moge cos jeszce zmienic.
Instalacja wyglada u mnie tak, ze mam ywpuszczone 4 kable pod talerz do centrali na strychu + 1 od siatki i z centrali mam wypuszczone po jednym koncentryku do kazdego z 5 pomieszczen (5 kabli - 5 gniazdek). do tego utp do tych 5 pomieszczen i gniazda r45.
pytania:
1) czy moge polaczyc te 4 kable wypuszczone do talerza poprzez diseq z dwoma konwerterami quattro (zez na astre i hotbirda) czy tez koniecznie musze puszczac dodatkowe 4 kable tak zeby do centrali szlo 8 kabli? jesli oba rozwiazania zadzialaja to ktore jest lepsze i dlaczego?
2) juz wiem ze nie bede mogl uzyc splittera przewodowego (brak puszczonej skretki r11), ale to da sie obejsc splitterem bezprzewodowym. pytanie jest inne, czy jak podlacze do mutliswitcha na wyjsciu te 5 kabli do 5 pomieszczen to bede mogl w kazdym ogladac niezaleznie cyfre? jak to zatem dziala? wchodza 4 kable a wychodzi 5 i na kazdym co innego? a moze da sie tylko w 4 pokojach ogladac co innego a w piatym juz to co jest w innym pokoju?

mart15
25-08-2010, 20:33
podbijam
bump!

mart15
26-08-2010, 20:02
a moze zastosowac cos takiego?

http://allegro.pl/konwerter-monoblock-quad-v-24-lnb-maximum-radom-i1199727992.html

rusek007
27-08-2010, 09:23
Witam,
chcialbym odbierac niezaleznie cyfre z hotbirda + astre free-to-air (moze pakier premiere teraz sky) w pieciu pomieszczenieniach.
jestem po tynkach a przed ociepleniem elewacji takze mozliwosci zmian sa mocno ograniczone aczkolwiek moge cos jeszce zmienic.
Instalacja wyglada u mnie tak, ze mam ywpuszczone 4 kable pod talerz do centrali na strychu + 1 od siatki i z centrali mam wypuszczone po jednym koncentryku do kazdego z 5 pomieszczen (5 kabli - 5 gniazdek). do tego utp do tych 5 pomieszczen i gniazda r45.
pytania:
1) czy moge polaczyc te 4 kable wypuszczone do talerza poprzez diseq z dwoma konwerterami quattro (zez na astre i hotbirda) czy tez koniecznie musze puszczac dodatkowe 4 kable tak zeby do centrali szlo 8 kabli? jesli oba rozwiazania zadzialaja to ktore jest lepsze i dlaczego?
2) juz wiem ze nie bede mogl uzyc splittera przewodowego (brak puszczonej skretki r11), ale to da sie obejsc splitterem bezprzewodowym. pytanie jest inne, czy jak podlacze do mutliswitcha na wyjsciu te 5 kabli do 5 pomieszczen to bede mogl w kazdym ogladac niezaleznie cyfre? jak to zatem dziala? wchodza 4 kable a wychodzi 5 i na kazdym co innego? a moze da sie tylko w 4 pokojach ogladac co innego a w piatym juz to co jest w innym pokoju?

Witam.
ad2 jeżeli zastosujesz multiswitch i splitter to w pięciu pomieszczeniach będziesz mógł oglądać w sposób niezależny cyfrę+, TNK i wszystko co FTA, Oczywiście w każdym pomieszczeniu potrzebny jest oddzielny tuner z kieszenia na karte.

rusek007
30-08-2010, 08:53
Sorry, mój błąd, powinno być TNK!! (przejęzyczenie :bash:)
Oczywiście Polsat i N-ka sa parowane i nie ma możliwości zastosowania splittera.
Jak dobrze, że sa jeszcze czujni forumowicze ;)