PDA

Zobacz pełną wersję : ma?a samowolka?



rogi
13-11-2003, 08:54
Czy podniesienie domu o 3 pustaki bk (75 cm) nad stropem drewnianym (aby zwiększyc wysokość poddasza nieuzytkowego i kiedys je zaadaptować na cele mieszkalne) traktowane bedzie jak samowola budowlana czy jako istotna zmiana projektu (niepowiadmoienie o istotnej zmianie właściwego urzędu)? jakie kary ewentualnie mogą za to grozić. A może nie jest to istotna zmiana? Prosze o podpowiedź.

Wakmen
13-11-2003, 10:42
W projekcie budowlanym, można wprowadzić następujące zmiany:
- wykonać dany obiekt w lustrzanym odbiciu,
- wprowadzić częściowe lub całkowite podpiwniczenie projektu, zachowując zaprojektowany układ ścian konstrukcyjnych i nie zmieniając poziomu posadzki parteru względem gruntu,
- zrezygnować z balkonu lub dodać balkon,
- zaprojektować inne usytuowanie wewnętrznych niekonstrukcyjnych ścianek działowych oraz otworów drzwiowych,
- zmienić w niewielkim zakresie wielkość oraz usytuowanie otworów okiennych i drzwiowych,
- zaprojektować zmianę materiałów użytych do wykonania budynku (ścian, stropów i więźby), pod warunkiem zachowania przepisów konstrukcyjnych, normowych warunków cieplnych oraz wyglądu zewnętrznego budynku,
- wprowadzić zmiany w usytuowaniu i rodzaju armatury, urządzeń sanitarnych oraz urządzeń elektrycznych,
- zmienić rodzaj materiałów wykończeniowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Zmiany wyszczególnione powyżej, mogą być dokonywane wyłącznie za zgodą autora projektu i tylko na piśmie(oraz ujęte w dzienniku budowy lub/i projekcie bud. na czerwono).
W Twoim przypadku będzie to :
1. naruszenie praw autorskich (prawdopodobnie nie masz zgody na takie zmiany);
2. istotna zmiana w projekcie, którą napewno będzie niezauważona w czasie odbioru domu.
Szczerze powiedziawszy to się Tobie dziwię, że pozwoliłeś (albo/i sam chciałeś) na tak widoczne zmiany bez uzgodnień i odpowiednich wpisów.

13-11-2003, 10:48
W projekcie budowlanym, można wprowadzić następujące zmiany:
- wykonać dany obiekt w lustrzanym odbiciu,
- wprowadzić częściowe lub całkowite podpiwniczenie projektu, zachowując zaprojektowany układ ścian konstrukcyjnych i nie zmieniając poziomu posadzki parteru względem gruntu,
- zrezygnować z balkonu lub dodać balkon,
- zaprojektować inne usytuowanie wewnętrznych niekonstrukcyjnych ścianek działowych oraz otworów drzwiowych,
- zmienić w niewielkim zakresie wielkość oraz usytuowanie otworów okiennych i drzwiowych,
- zaprojektować zmianę materiałów użytych do wykonania budynku (ścian, stropów i więźby), pod warunkiem zachowania przepisów konstrukcyjnych, normowych warunków cieplnych oraz wyglądu zewnętrznego budynku,
- wprowadzić zmiany w usytuowaniu i rodzaju armatury, urządzeń sanitarnych oraz urządzeń elektrycznych,
- zmienić rodzaj materiałów wykończeniowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Zmiany wyszczególnione powyżej, mogą być dokonywane wyłącznie za zgodą autora projektu i tylko na piśmie(oraz ujęte w dzienniku budowy lub/i projekcie bud. na czerwono).
W Twoim przypadku będzie to :
1. naruszenie praw autorskich (prawdopodobnie nie masz zgody na takie zmiany);
2. istotna zmiana w projekcie, którą napewno będzie niezauważona w czasie odbioru domu.
Szczerze powiedziawszy to się Tobie dziwię, że pozwoliłeś (albo/i sam chciałeś) na tak widoczne zmiany bez uzgodnień i odpowiednich wpisów.

W punkcie 2 powinno być chyba ".......... będzie zauważona....".

Moira
13-11-2003, 10:59
Radzę ci teraz zmienić pozwolenie na budowę, czyli dostarczyć projekt uwzgledniający dokonane zmiany. Nie powinno być z tym problemu, chyba że naruszyłeś warunki zabudowy np. co do max. wysokości budynku.

Wakmen
13-11-2003, 13:00
W punkcie 2 powinno być chyba ".......... będzie zauważona....".
Oczywiście. Przepraszam za błąd ale to jest chyba oczywiste.

rogi
13-11-2003, 13:47
domu jeszcze nie wybudowałem dopiero mam decyzję , ale już przychodza mi do głowy zmiany.
Dlatego pytam. Między innymi może zrobie użytkowe poddasze. Z poprawkami nie ma problemu bo mam projekt na zamówienie a architekt bedzie jednoczesnie kierownikiem budowy.
Jeśli z pewnych względów nie będę chciał powiadamiać urzędu (warunki zabudowy, buduje dom w ostrej granicy na miejscu juz istniejącego budynku gospodarczego i gmina pozwoliła mi na wysokośc domu nieznacznie przekraczającą istniejący budynek gospodarczy) Jak wyliczyc ewentualna karę za zmianę nieuzgodnioną.

13-11-2003, 13:55
Olac urzednikow i ich przepisy!!!

rogi
13-11-2003, 14:05
łatwo powiedzieć ale późniejsze konsekwencje - właśnie jakie czy ktos może podać co się z tym wiąże?

Moira
13-11-2003, 14:13
Wszystkie konsekwencje wymienie są w aktach prawa budowlanego. Wprawdzie rozbiórka budynku jako kara za samowolę została złagodzona, ale lepiej nie podkładać się i zdawać na dobrą lub złą wolę urzędników.

Kingaa
13-11-2003, 14:16
Rogi, rozmawiałam nie tak dawno z babką, która pracuje w Wydziale Urbanistyki. Powiedziała mi, że na dzień dzisiejszy nie ma żadnych przepisów mówiących co jest istotnym odstępstwem itp., więc praktycznie wszystko zależy od widzimisię urzędnika, tak na dobrą sprawę złośliwy urzędnik może się przyczepić do najdrobniejszej rzeczy. Powiedziała, że najlepiej jednak wystąpić do urzędu na piśmie, jeśli nie o zmianę pozwolenia, to z zapytaniem, czy dla danej zmiany w projekcie konieczna jest zmiana pozwolenia, czy wystarczy wpis w dzienniku. Zawsze jak będzie na piśmie, to nikt się nie przyczepi.

jurg
13-11-2003, 14:28
Wszystkie konsekwencje wymienie są w aktach prawa budowlanego. Wprawdzie rozbiórka budynku jako kara za samowolę została złagodzona, ale lepiej nie podkładać się i zdawać na dobrą lub złą wolę urzędników.

Niedługo kary za samowolę będą większe.
To znalazłem:
Prawo budowlane. projekt kolejnych Zmian w przepisach o samowoli
Za karę... armia nowych urzędników
GP” dotarła do dokumentów przygotowanych przez resort infrastruktury. Kolejna zmiana prawa budowlanego przewiduje, że za legalizację domu zbudowanego niezgodnie z prawem trzeba będzie zapłacić 50 tys. zł. Zamieszkanie w niewykończonym domu będzie grozić karą 10 tys. zł. Nowe przepisy ma egzekwować 400 nowych urzędników, których zatrudnienie będzie kosztować podatników 18,75 mln zł rocznie.
Zdaniem radcy głównego inspektora nadzoru budowlanego ds. legislacji Pawła Ziemskiego, podwyżki obejmą zarówno opłaty za legalizację samowoli budowlanych, jak i kary za nieprawidłowości wykryte podczas obowiązkowych kontroli dokonywanych na budowach (mają rozpocząć się w styczniu).
Resort infrastruktury przewiduje wzrost podstawowej stawki, na podstawie której dokonuje się wyliczeń tych kar i opłaty, z 300 aż do 500 zł. „GP” przypomina, że ponad rok temu rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego przewidywał stawkę 200 zł. Pojawią się nowe kary za nielegalne użytkowanie budynku.
Kto będzie dokonywał kontroli i egzekwował kary? Otóż w dobie redukcji administracji Ministerstwo Infrastruktury planuje zwiększenie zatrudnienia w powiatowych i wojewódzkich inspektoratach nadzoru budowlanego o ok. 400 nowych etatów. Wydatki budżetu państwa na ten cel sięgną – według wyliczeń „GP” – 18,75 mln zł. Nakładane kary mają te wydatki zwrócić. Od 11 lipca br. istnieje możliwość legalizacji samowoli budowlanej, czyli np. domu jednorodzinnego, domku letniskowego lub małego zakładu rzemieślniczego, które postawiono bez wymaganego pozwolenia na budowę. Jednym z warunków zalegalizowania samowoli budowlanej jest wniesienie stosownej opłaty. Już obecnie jej wysokość nie jest mała. Nowe, bardziej kosztowne dla inwestorów, przepisy mają wejść w życie – o ile trafią w porę na ścieżkę legislacyjną – od 1 stycznia 2004 r.
Termin ten jest na razie nie w pełni realny, gdyż projekt jest co prawda po uzgodnieniach międzyresortowych, ale potrzebuje akceptacji rządu. Mimo wszystko osoby, które chcą zalegalizować wybudowane nielegalnie budynki, powinny się pośpieszyć – później będzie drożej.

13-11-2003, 14:30
z drugiej strony takie pismo może spowodować, że zaczną "węszyć" wokół Twego domu. Nie mam racji?

Pozdrawiam

Pearl

rogi
13-11-2003, 14:39
co radzicie?

Pearl
13-11-2003, 14:41
to byłem ja - Pearl :wink:

Wakmen
13-11-2003, 15:32
Zrobić wszystko z prawem czyli pouzupełniaj dokumentację tak jakbyś dopiero te zmiany chciał dokonać. Chyba będzie to możliwe bo zalegalizowanie takiej samowoli może być bardzo kosztowne.

13-11-2003, 22:39
Na twoim miejscu najpierw bym się zastanowił jak ten dom będzie wyglądał po podniesieniu o trzy pustaki. Jak bedzie pasował do istniejącej zabudowy? Buduje dom AS II. I ze wzgledu na trudności z zakończeniem skośnej krawędzi dachu wyrównałem całą krawędź. Dach jest krótszy o jakieś 40 cm. Jeszcze to jakoś wygląda, ale projekt prezentował się lepiej.