PDA

Zobacz pełną wersję : kominek gazowy a polskie prawo



Qrczaqu
23-02-2009, 17:26
Witam,

czy ktoś z Forumowiczów zna polskie normy odnośnie instalacji małego kominka gazowego (o mocy 2-3 kW, czyli nie większej niż największy palnik w kuchence gazowej, chodzi o efekt wizualny, 2-3 kW ciepła to tylko przy okazji)? jakie normy powinny być spełnione, czy tylko tzw. CE ?

Dodam, że chodzi o import niedrogiego kominka tzw. bezkominowego z Anglii, zasilanego gazem GZ-50, np.:

http://www.allegro.pl/item564869284_british_fires_l23g_kominek_gazowy_23 m2_nowy.html

http://www.screwfix.com/sfd/i/cat/67/p4767167_x.jpg

293 funciaki :O

http://www.screwfix.com/prods/58692/Heating-Cooling/Gas-Fires/Focal-Point-Monet-Trio-Contemporary-Flueless-Gas-Fire#

lub:

http://www.hotprice.co.uk/AdminImages/Products/tscrmen_16/606_big.JPG

325 funciaków :O

http://www.hotprice.co.uk/2118/606/products/wonderfire-chic-wall-or-hearth-mounted-gas-fire.html

Podobno polskie przepisy mówią, że:
- w pomieszczeniu w którym jest urządzenie gazowe nie można spać,
- podobnie jak obowiązek odprowadzania spalin do komina,
- rura doprowadzająca gaz nie może być schowana w ścianie, za płytę g/k,
- konieczność pozwolenia na budowę przy modyfikacji takiej instalacji etc.

Dodam, że dostępne w Polsce kominki gazowe są od 6000-10000 PLN wzwyż ale mają też i dużo większą moc...

Z góry dziękuję za pomoc,[/img]

Qrczaqu
23-02-2009, 19:44
Doczytałem w jednej z instrukcji, że podstawą działania jest katalizator (jak w aucie) zapewniający "czyste" powietrze bez spalin i co przez 11000 h. Co daje ok. 10 lat przy założeniu 8h przez 5 miesięcy.

Zakaz instalacji w sypialniach i pomieszczeniach typowo sypialnych, ale na pokój dzienny w sam raz. Kuchnie i łazienki też odpadają ze względu na dużą wilgotność.

Wymagają też wentylacji min. 100 cm2.

Qrczaqu
06-03-2009, 07:00
Pan z tego sklepu Allegro:

http://www.allegro.pl/item564887144_british_fires_l23g_kominek_gazowy_23 m2_nowy.html

twierdzi to:


zeby zamontowac go w salonie wymagana jest tylko wolna sciana i dojscie gazu, kominek ma zamontowany katalizator spalin tak ze wydobywa sie tylko swieze powietrze, nie ma wymagania komina, co do pozwolenia to jest tylko wymóg zeby gazowni zgłoscic taki fakt, tak samo jak zgłasza sie kuchenke czy inne uzrzadzenie gazowe

Czy może to ktoś potwierdzić?

zbigmor
06-03-2009, 07:54
Podobno polskie przepisy mówią, że:
- w pomieszczeniu w którym jest urządzenie gazowe nie można spać,

Bzdura.


- podobnie jak obowiązek odprowadzania spalin do komina,

Kolejna bzdura. Co z kotłami i piecami "turbo"?


- rura doprowadzająca gaz nie może być schowana w ścianie, za płytę g/k,



W zasadzie prawda, choć nie do końca.



- konieczność pozwolenia na budowę przy modyfikacji takiej instalacji etc.


Nie wiem, ale nie sądzę.

jajmar
06-03-2009, 08:01
Nie ma czegoś takiego jak "zgłoszenie do gazowni" wykonujesz projekt instalacji wewnętrznej gazowej skladasz, dostaje pozwolenie itd. Odnośnie braku krati wentylacyjnej też raczej nie przejdzie takie coś. A w świerze powitrze ze spalin to chyba tylko ten sprzedawaca wierzy.

raffran
06-03-2009, 08:10
Wolno,nie wolna mozna sie spierac.
Z uwagi na to,ze taka instalacja musi miec odbior chocizby przez kominiarza proponuje wlasnie jego sie zapytac.

theodolit
06-03-2009, 09:42
Nie chce mi sie sprawdzac wszystkiego w warunkach technicznych, wiec moga sie pojawic niescisłosci ;)

generalnie potraktujmy to jak urządzenie gazowe odprowadzające spaliny do pomieszczenia - tak jak np. kuchenka gazowa.

wnioski
1. Instalacja gazu wymaga pozwolenia na budowe - wiec powinno byc zaprojektowane razem z cala instalacja - lub doprojektowana - lub samowola - z konsekwencjami

2. Urządzenie z otwartą komorą spalania nie moze byc instalowane w pom. mieszkalnych
(pomieszczeniu mieszkalnym - rozumie się przez to pokoje w mieszkaniach, a także sypialnie i pomieszczenia do pobytu dziennego w budynku zamieszkania zbiorowego)

3. maksynmalne obciązenie cieplne na 1m3 kubatury to 175W(pom. stałego przebywania ludzi) lub 930W (pom nie stałego przebywanai ludzi).

4. wysokosc pomieszczenia min 2,2m

takie sa fakty - jak interpertowac - to zalezy kto co lubi ;)
pozdrawiam
Piotrek

aha pewne jest jeszcze to, ze w pomieszczeniu bedzie wymagana wentylacja grawitacyjna ...

Qrczaqu
06-03-2009, 10:10
Efektywność tych kominków wynosi 90-99,9% i zużycie gazowe max 0,2-0,3 m3/h. Zastanawia mnie interpretacja komory spalania - jest zamknięta ale i "otwarta" - spalanie jest jest wenątrz, za szybą, ale odprowadzane powietrze po przejściu przez katalizator wraca do tego samego pomieszczenia...

zbigmor
06-03-2009, 10:17
Efektywność tych kominków wynosi 90-99,9% i zużycie gazowe max 0,2-0,3 m3/h. Zastanawia mnie interpretacja komory spalania - jest zamknięta ale i "otwarta" - spalanie jest jest wenątrz, za szybą, ale odprowadzane powietrze po przejściu przez katalizator wraca do tego samego pomieszczenia...

Jeśli spaliny (po dopaleniu czy przefiltrowaniu) wracają do pomieszczenia to jak dla mnie oczywiste jest, że jest to otwarta komora spalania. Chyba, że ktoś mi udowodni, że tym co wlatuje spowrotem do pokoju mozna oddychać.

sSiwy12
06-03-2009, 11:03
Otwarta komora spalania, to znaczy, ze powietrze do spalania w kominku (urządzeniu) pobierane są z pomieszczenia w którym zainstalowano ten kominek (urządzenie).
Przy zamkniętej, powietrze doprowadzane jest z zewnątrz - dodatkowym kanałem (przewodem).

chef
06-03-2009, 19:19
Pewien czas temu założyłem post o kominkach gazowych ale nie było dużego odzewu. Też mam ochotę na taki kominek z zamkniętą komorą spalania. W anglii za "grosze" można kupić, do wyboru do koloru. W Polsce oszaleli z cenami plus wkład kominowy itd. Komin można wystawić przez ścianę jeśli kominek ma zamknietą komorę spalania. Komin składa sie z dwóch rur jedna na świeże powietrze druga odprowadza spaliny. Bardzo często spotykany system odprowadzania spalin w Wielkiej Brytani. :D

Pozdrawiam

Qrczaqu
08-03-2009, 19:16
Cytując http://www.kominkigazowe.info/informacje_techniczne.html:


Kominki katalityczne

Kominki katalityczne stanowią nowość wprowadzoną ostatnio przez kilka firma produkujących kominki gazowe - między innymi brytyjską firmę Verine. Nie wymagają one ani tradycyjnego komina, ani wyciągu odprowadzającego spaliny za ścianę zewnętrzną. Spaliny powstałe w wyniku spalania gazu przechodzą przez system katalitycznego dopalania spalin umieszczony w górnej części paleniska. W wyniku katalitycznego dopalania spalin powstający w pierwotnej fazie spalania tlenek węgla przechodzi w dwutlenek węgla i parę wodną, których stężenie nie przekracza stężenia tych gazów w świeżym powietrzu.

Kominki katalityczne odznaczają się 100% sprawnością energetyczną, gdyż ciepło nie ucieka wraz ze spalinami przez komin. Większość kominków katalitycznych ma moc grzewczą ok. 2-3 kW, przez co są bardzo ekonomiczne w działaniu.

Czemu u nas o tym się nie mówi i nie jest to popularne? I nie ma regulacji prawnych - jest tylko podział na otwartą i zamkniętą komorę spalania, myślę że, kominki kataliczne powinny być 3. rozdzajem i oczywiście unormowaną prawnie..

sSiwy12
08-03-2009, 20:47
Dalej mieszasz pojęcia. Czy katalityczny, czy nie, pobiera powietrze z pomieszczenia, więc jest z otwartą komorą spalania.
Są przepisy okreslajace kiedy i gdzie można stosować urządzenia "katalityczne" i "pokrewne" - wystarczy poszukać.

Qrczaqu
09-03-2009, 20:57
Są przepisy okreslajace kiedy i gdzie można stosować urządzenia "katalityczne" i "pokrewne" - wystarczy poszukać.

A można prosić o linki lub po prostu konkrety?

To co udało mi się znaleźć na sieci:

- projekt na modernizację instalacji gazowej, zgoda gazowni i PnB (może za kilka miesięcy tylko zgłoszenie, ale prawo budowlane musi się zmienić)

- bezpośrednio przed palnikiem musi znajdować się
łatwo dostępny zawór odcinający gaz (da się zrobić, bo jest wieszany na ścianie z płyty g/k)

- w przypadku palenia gazem ziemnym kratka wywiewna powinna
znajdować się pod sufitem, (zrobi się, komin jest w jednej ze ścian - wymaga skonsultowania się z kominiarzem)

- ponadto, pomieszczenie w którym zamierzamy zainstalować kominek powinno mieć kubaturę co najmniej 9 m3 (jest jakieś 50 m3)

- każde urządzenie gazowe sprzedawane na polskim rynku powinno mieć Znak Bezpieczeństwa - i tu pytanie : czy wystarczy CE ? polskie B jest chyba dobrowolne

- dodatkowo, jeśli używamy kominka połączonego z kominem ważne jest by był on wyposażony w czujnik ciągu kominowego, który zabezpiecza przed cofaniem spalin z niedrożnego komina (to nie moja sytuacja)

- kominki gazowe muszą równie zawierać zawór odcinający dopływ gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia (te rzeczy są w kominku standardowe)

Brakuje mi specyfikacji, ile cm2 ma mieć kratka wentylacyjna - w angielskiej instrukcji jest to 100 cm2. Do spalenia 1 m3 gazu potrzeba 10 m3 powietrza.
Czyli przy mocy 2kW (max) i zużyciu 0,2 m3/h (max) potrzeba 2 m3 powietrza (z 20% zawartością tlenu), wynika z tego, że absolutnie szczelny pokój 50 m3 i tak powinien starczyć na 25h. Ale kratka to wg mnie niezbędny element bezpieczeństwa, pomimo potrójnego zabezpieczenia już w samym kominku.


urządzenie z otwartą komorą spalania nie moze byc instalowane w pom. mieszkalnych (pomieszczeniu mieszkalnym - rozumie się przez to pokoje w mieszkaniach, a także sypialnie i pomieszczenia do pobytu dziennego w budynku zamieszkania zbiorowego)

Jeśli kominek gazowy katalityczny będzie potraktowany jak kuchenka, to powyższy przepis uniemożliwia jego instalację w salonie. Ale kominek gazowy nie kuchenka i tu by ktoś mógł pomóc.

Qrczaqu
01-04-2009, 15:23
Dla zainteresowanych - dzisiaj zadzwoniłem do firmy zajmującej się montażem kominków wszelkiej maści profesjonalnie. No i niestety...

polskie prawo wymaga aby urządzenie gazowe typu kominek miało wyrzut spalin bądź przez komin bądź rurę w ścianie (modele z zamkniętą komorą spalania). Dodatkowo zalecane jest także pobieranie powietrza z zewnątrz.

Czyli takie angielskiego kominka katalitycznego w Polsce nie podłączysz. Przynajmniej dopóki prawo się nie zmieni... a na to prędko się nie zanosi...

Można sobie kupić kominek na biogaz albo elektryczny :D