PDA

Zobacz pełną wersję : nawiewnik/nawietrzak ścienny do pom. mieszkal. w went.grawit



phans
23-02-2009, 23:52
Czy ktoś używa/zamierza/zastanawiał się/może zweryfikować czy jest sens praktyczny/ekonomiczny stosowania nawiewników (nawietrzaków) ściennych powietrza do pomieszczeń mieszkalnych (salonu, pokoju). W przeciwieństwie do nawiewników okiennych takie nawiewniki/nawietrzaki instaluje się w ścianie.
Przykładowe nawiewniki/nawietrzaki ścienne:
f. Helios ZLA lub ZTV
f. Systemair VTK- 160
f. Lunos ALD-R 160
f. Darco NP110
f. Aereco
itd.
Umożliwiają regulację (automatyczna/ręczną) przepływu powietrza, filtrowanie powietrza itd.

Oczywiście takie nawiewniki można i trzeba by instalować prawie pod sufitem aby zimne powietrze zimą opadając na dół zdążyło się trochę ogrzać. Aby było jasne nie pytam się czy jest sens dostarczać powietrze do domu która ma went. grawitacyjną tylko w jaki sposób to robić.

boguslawskia
24-02-2009, 07:33
Mam zainstalowane Aereco.
Na wysokości około 2m od posadzki. Zimą miałem je przymknięte mechanicznie na przepływ minimalny - 5m3 na godzinę.
Nie miałem przez cała zimę nawet przy mrozach -20St.C skroplin na oknach - dół ramy.

Jednak warto przy nawiewnikach zastosować kratki z regulacją wyciągu. W moim przypadku okazało się, że mam tak silne ssanie w kanałach wentylacyjnych, że zbyt mocno wychładzało mi dom.
Po ograniczeniu przepływu jest Ok.

Budując kolejny kolejny dom zamontowałbym Recu.

Michael09
15-11-2011, 00:37
Podnoszę. Dlaczego nawiewniki okienne są o wiele bardziej popularne od ściennych? Ma ktoś jakieś doświadczenia/przemyślenia?

Są jeszcze ścienne z grzałkami w środku, żeby nie wychładzać dom. Macie pojęcie jakie są koszty energii elektrycznej w związku z ich używaniem?

KrzysztofLis2
09-03-2013, 13:29
Dlaczego bzdura? Ma pełne prawo działać -- najpierw działa w trybie "wywiew", kamień się ogrzewa, później odwraca kierunek dmuchania, zasysa, kamień oddaje ciepło. Wprawdzie sprawności bym takiej nie oczekiwał, ale to inna historia...

Tylko żeby to miało sens i prawo działać z odzyskiem ciepła, to musiałyby takie urządzenia być dwa.