PDA

Zobacz pełną wersję : wycena działki z lasem



bronek.com
24-02-2009, 15:15
Witam,
mam pytanie dot. sposobu wyceny działki w dużej części zalesionej. Czekamy obecnie na podział działki rolnej (V klasa) w Łodzi. Na całości stoi 1 dom właściciela. zostaną wydzielone 4 osobne działki: 1. właściciela z domem, 2. droga dojazdowa, 3. działka nasza (ok. 4 400m), 4. działka znajomych (ok. 3 600m). Czekamy obecnie na warunki zabudowy na naszą działkę i będzie podział. Problem polega na tym, ze mamy ze znajomymi do zapłacenia w sumie ustaloną kwotę za całość i musimy te koszty podzielić między siebie (między nasze 2 działki). Najprostszy wydaje się podział kwoty proporcjonalnie do metrażu, ale: działki te są w dużej części zalesione. Nasza działka jest większa, ale terenu pod zabudowę jest mniej niż u znajomych, za to więcej lasu. Moje pytania:
1. jak powinny być wycenione te działki? czy rzeczywiście na jednej działce część zalesiona będzie wyceniona dużo niżej niż część pod zabudowę, i na tej podstawie podana kwota łączna tej działki?
2. czy dobrze uważam, że koszty działki powinny zostać podzielone w zależności od wartości działki, a nie całkowitego metrażu?

z góry dzięki za podpowiedzi!
Bronek

kar_ma
17-03-2009, 11:47
Oczywiście, że podział powinien nastąpić według wartości działek, a nie wg ich metrażu. Ale weź pod uwagę, że las też ma swoją wartość - i to nie tylko wartość drewna, ale również wartość rekreacyjną, przyrodniczą...

Potrzebny jest dobry rzeczoznawca majątkowy, najlepiej taki specjalizujący się w w wycenie lasów. Znam jednego, ale mieszka w Krakowie.

bronek.com
19-03-2009, 10:10
no wzielismy wlasnie jednego rzeczoznawce, ktory stwierdzil, ze nasza dzialka nie traca na wartosci z powodu duzej powierzchni lasu, bo miejsca jest wystarczajaco na budowe domu. ja zakladalem, ze las czesc lesna bedzie po prostu liczona po innej cenie niz czesc budowlana, ale ten rzeczoznawca ocenia dzialke jako calosc - jesli jest miejsce na postawienie domu to las jest tylko plusem tej dzialki, ale nie wycenia go po knkretnej, przyjetej cenie. czy slusznie?