PDA

Zobacz pełną wersję : Na co uważać przy rozliczaniu faktur??



zuzka
13-11-2003, 12:10
Zostałam zasypana masą faktur (od wykonawców) i próbuję zrobić rozeznanie ile mi jeszcze zostało ulgi do wykorzystania :wink:
Ale na tych fakturach jest wszystko - mydło i powidło - żarówki, złączki, puszki i inne czyściki. Na pewno nie wolno mi odliczyć wszystkiego jak leci, ale czym się kierować przy "wyrzucaniu z kosztów podatkowych"?
Np czy oprawy do halogenów rozliczać? Bo same halogeny to trzeba chyba wyrzucić? A co jak w rubryce nazwa mam napisane MNXK-45/99 :o (przykład oczywiście)?
A może zrobimy listę pozycji zakwestionowanych przez US?

Inka1
13-11-2003, 14:48
To raczej będzie trudno zrobić, bo bywa, że jednen urząd zezwala, inny zaś pozwala na jakieś odliczenie :(

Wowka
13-11-2003, 14:59
Zuzka - oprawy do halogenów możesz odliczyć. Same halogeny ? to zależy czy są na fakturze z oprawami jako komplet. Jeśli tak to możesz. Jeśli na tej samej fakturze pod inna pozycja to nie.
Co do MNXK-45/99 - przyk ladowo oczywiście :wink: . To księgową zasadą jest opisywanie na odwrocie faktury czego ona dotyczy. Radzę zrobić tak samo.

Co do listy to byłaby ona niekompletna oraz zwodnicza.
Często uznanie zakupu za podlegający odliczeniu zależy od uznania konkretnego urzędnika. Niestety :cry:

pyzia
13-11-2003, 15:31
A co z podpisami na fakturze? Czy muszą być ? Czy urzędnik dowala się jeśli gołym okiem widać, że podpisywały się moim nazwiskiem różne osoby (zupełnie inny podpis)?
Pytania jak najbardziej poważne!

Inka1
13-11-2003, 15:39
mnie się nigdy nie zdarzyło, by z podpisem był problem, żaden urzędnik nie zwrócił na to uwagi :wink: podobnie z adresem - zmieniałam go w trakcie roku

Cezarr
14-11-2003, 08:45
Witam
Pytanie może nieco głupie, ale...
Czy jesli na fakturze mam wpisany gres o okreslonym wymiarze, lecz w łazience połozona jest glazura i terakota(a nie gres) o innych wymiarach-US zakwestionuje mi odliczenie?(są różne sposoby "wyrwania" paru groszy od fiskusa-sami wiecie).Pozdro

Wowka
14-11-2003, 08:55
A co z podpisami na fakturze? Czy muszą być ? Czy urzędnik dowala się jeśli gołym okiem widać, że podpisywały się moim nazwiskiem różne osoby (zupełnie inny podpis)?
Pytania jak najbardziej poważne!

Podpis z Twoim nazwiskiem złożony przez inna osobę jest fałszerstwem.
Niestety, ale jest to b. często spotykana forma pobierania faktur przez wykonawcę na nazwisko inwestora.
By było wszystko OK wystarczałoby obok podpisu osoby faktycznie pobierającej materiał umieścić dopisek "z upoważnienia". Oczywiście taki sam dopisek powinien byc umieszczony zarówno na kopii jak i oryginale faktury.

Ale jak psze Inka1 ja także nie spotkałem się z tym by urzędnik kwestionował własnoręcznoiść podpisu. Dodam jeszcze, że "na oko" tego zrobić nie może. Zarzut fałszerstwa musi byc poparty ekspertyza grafologiczną a to kosztuje.
Pozdrawiam

zuzka
14-11-2003, 09:29
To myślisz, że przyjdą do domu sprawdzac?
Myslę (tylko mysle), ze trzeba zachować zdrowy rozsądek - jeśli masz dom 100 m kw to nie możesz odliczyć 200 m paneli!
Chociaż z drugiej strony - mogłeś połowę zmarnować, albo przyszła żona i powiedziała - nie podobają mi się :lol:
A Wam jak się wydaje?
Był u kogoś w domu US?

Cezarr
14-11-2003, 10:00
Właśnie od tego są kontrole z US i obowiązek przechowywania faktur przez 5 lat.Zdrowy rozsądek-jasna sprawa, ale czy urzędnik wnika faktycznie co leży na ścianie, a co jest na fakturze. gdyby na fakturze mi napisano np "płytka ceramiczna" to bym sie nie przejmował, ale faktycznie jest różnica.Napewno jest ktoś kto miał kontrole z US.

Inka1
14-11-2003, 10:28
Kontrolę dokumentów ze Skarbówki przeżyłam już 3 razy. Nigdy nie kwestionowano, czy mam coś na ścianie czy nie. Faktem jest, że oficjalnie to ja jestem współwłaścicielką 2 domów, a mąż jeszcze 1 mieszkania. Kiedyś z ciekawości zapytałam, czy zdarzają się kontrole, Pani spojrzała ze zdziwieniem i stwierdziła" pani, a bo my mamy na to czas????". Faktem jest, że to, co mama na rachunku, mam też w domu (nie zawsze zamontowane - obecnie parkiet lezy na strychu i się "sezonuje" :D )